SPROEIVERBOD VOOR TUINEN Hier en daar tot 1 oktober Bouw kantoor stopgezet Nooit dichter hij reële oplossing Algerijnse kwestie geweest ZITA LAVEAU TERECHT In Kongo's belangrijkste provincienoodtoestand Dronkemansrit in Leiden - zes gewonden JACHT VAN RUIM TWEE UUR OP ONTSNAPTE IN ONDERBROEK Na logies in Scheveningen De Bilt: Warmer Minder buiig Weinig regen rivieren vuil Minder sneeuw op de bergen Grondwater beneden peil Verbruik neemt overal snel toe Arrest Hoge Raadcafe s met ontspanning zondags open J. ARTHUR RANK MIST PAS EN VEEL GELD Woensdag 15 juni 1960 Rotterdam in sommi ge delen van Nederland is een verbod afgekondigd tot het besproeien van siertui- nen en gazons met leidingwater. Hier en daar geldt het verbod voor de hele zomer, tot 1 ok tober toe. Er zal, zo is de ver bruiker meegedeeld, controle worden geoefend en bij over treding „worden de daartoe strekkende bepalingen toege past". Prop aganda Groninger omgekomen bij bergklimmen DE GAULLE VOOR RADIO EN TELEVISIE: BOUWCAPACITEIT volledig in gebruik TERWIJL L0EM0EMBA EUROPEANEN GERUST STELT STUDENT BEKENT DIEFSTAL BOOT RADARSTATIONS IN IIAMBURGS HAVEN POKKENBRIEFJE WAS NIET NODIG Opnieuw repatrianten naar Amerika Mysterieuze zaak Poging tot berging van slachtoffers ramp met Fokker Friendship Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Temeuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16? JAARGANG NO. 4584 Van een onzer verslaggevers De aanleiding, tot het verbod kan verschillend zijn, maar op de ach tergrond staat overal de bittere noodzaak tot zuinigheid met drink water. De droge zomer van 1959 heeft veel waterleidingbedrijven in moei lijkheden gebracht. Niemand weet wat deze zomer zal brengen, hoewel er voorspellingen in dezelfde rich ting gaan. Vandaar dat nu alles wordt gedaan om een vastzitten" van de voorziening met drinkwater te voorkomen. De hier gesignaleerde maatregelen zijn er een gevolg van. Enkele markante voorbeelden zijn het Intercommunaal Waterleidinggebied Leeuwarden, dat een sproeiverbod voor heel Friesland, behalve Sneek, heeft uitgevaardigd; de stichting Drinkwa terleiding De Tien Gemeenten te Pijn- acker deed hetzelfde voor haar ver zorgingsgebied Benthuizen, Berkel, Bergschenhoek. Bleiswijk, Moerkapelle, Nootdorp, Pijnacker, Zoetermeer, Ze venhuizen en enkele gedeelten van Leidsehendam en Voorschoten. Het Provinciaal waterleidingbedrijf Noord-Holland voert, onder andere op de scholen, een krachtige propaganda: „Sproei alleen vóór zeven uur 's mor gens of na acht uur 's avonds." Elders zijn prijsvragen met geldprijzen uitge schreven. Dat alles ter voorkoming van het verspillen van kostbaar leidingwa ter. Het is toch te gek, aldus de Vereni ging van waterleidingbedrijven in Ne derland, dat bij grote villa's een hele nacht lang een stel sproeiers aan blijft staan! De mensen hebben er eenvoudig geen benul van, hoeveel water zij no deloos verkwisten. Natuurlijk willen wij het normaal watergeven niet tegen gaan, wel excessen voorkomen. Iedereen kent de knelpunten voor de waterleidingbedrijven die op de rivieren zijn aangewezen. Op de bergen heeft veel minder sneeuw dan anders ge legen. er is weinig regen gevallen, de riverên zijn vervuild: het grondwater is het vorige jaar sterk aangesproken en niet op peil gebracht. Daartegenover staat een steeds groter wordend ver bruik: waterkanonnen op het land, meer industrieën en meer huishoude lijke apparaten die water verbruiken. Erbij gekomen is verder een nieuw facet aan de uitbreiding in kleine gemeenten. Zij hebben veel meer water nodig dan een paar jaar geleden, maar de capaciteit van de reeds lang be staande bedrijven is soms niet toerei kend meer. Dit geldt bijvoorbeeld voor De Tien Gemeenten. Om dezelfde reden werkt deze stichting nu aan een plan voor een grote transportleiding van Den Haag af. Het volgende jaar zou die al voldoende Lek-duinwater kunnen aanvoeren. Een stichting als De Tien Gemeenten kan een verbod als waarvan hier sprake is, opleggen op grond van de voorwaar den voor aansluiting en waterlevering. Directeur Wieringa zei: Als de normale voorziening in gevaar wordt gebracht, kunnen wij toestellen die daarvoor fu nest zijn, zoals bepaalde aardappel- schrapmachines en koelcellen, inder daad verbieden. In die zin zijn ook tuinsproeiers toestellen. O O BERN (A.P.)Een reddingsploeg van Zwitserse gidsen heeft gisteren het lijk van de heer G. Boelens uit Gro ningen gevonden. De 22-jarige heer Boelens een elec- trotechnicus is zondag bij een po ging de 2190 meter hoge Stockhom te beklimmen honderdvijftig meter geval len en gedood. Hij is de eerste buiten lander die dit seizoen bij het bergklim men in de Zwitserse Alpen is omgeko men. Van onze correspondent PARIJS „En Algerije? Ah! Al gerije. Ik heb nooit van de ene dag op de andere een dergelijk vraag stuk dat al 130 jaar op een oplossing wacht, willen aansnijden." Met die woorden begon generaal de Gaulle het laatste deel van de rede die hij gisteravond over de radio en televi sie tot het Franse volk heeft gericht. Opnieuw heeft hij daarbij het aan bod van de „vrede der dapperen" en van de zelfbeslissing in herinnering gebracht. Hij heeft verder gezegd (schrale troost voor de ouders wier zoons in Algerije moeten vechten) dat dage lijks „slechts" een vierde van het aan tal soldaten sneuvelt van voor enige tijd. En alsof hij zich met nog meer overtuiging dan voorheen achter zijn oorspronkelijke plannen wilde stellen zei de Gaulle: „Niemand bestrijdt meer dat de zelfbeslissing van de Algerijnen over hun toekomst de enige oplossing is van dit ingewikkelde en droeve dra ma". Men weet overigens dat er juist veel kringen in Frankrijk zijn, zowel bijv. de koloniale ultra's, vele officieren uit het leger en ook de rechts georiënteer de partijen, met name de katholieken, die deze oplossing juist willen bestrij den. Barbara Moore, de Engel se van Russische afkomst die zo goed kan wandelen, ligt in de Amerikaanse staat Indiana in een ziekenhuis. Tijdens haar wandeltocht van de westkust naar de oostkust van de Vere nigde Staten werd zij dezer da gen vrij stevig geraakt door een auto. Van de 3200 mijl had zij er toen nog ruim 700 voor de boeg. Zij blijft, getuige haar geheven rechterduim, vol goede moed. Trouwens zij heeft onlangs ge zegd dat zij wel vijfhonderd jaar oud kan worden op haar streng vegetarisch dieet. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Het achttienjarige meisje Rosa Maria Laveau, dat sinds 10 mei spoorloos was, is gister avond door de Amsterdamse recher che aangehouden. Nadat de kranten het opsporingsbericht over het verdwe nen meisje hadden gepubliceerd, kwa men er gisteren reeds enkele tips bij de centrale recherche binnen. Eén van die aanwijzingen wees in de richting van Amsterdams donkere walletjes- buurt. In de loop van gisteravond kwa men er nog meer gegevens bij de po litie binnen en toen men omstreeks elf uur een inval deed in een cafeetje aan een zijsteeg van de Zeedijk, trof fen de rechercheurs daar het gezochte en bijzonder opvallende meisje inder daad aan. De twee mannen in wier gezelschap zij zich bevond, werden tevens gear resteerd. Van deze, op de Zeedijk be kend staande lieden zal worden nage gaan in hoeverre zij het minderjarige meisje behulpzaam zijn geweest bij haar vlucht voor de politie. Zita Laveau werd, na aanvankelijk in het bureau Warmoesstraat te zijn in gesloten, overgebracht naar het hoofd bureau. Daar werd zij ter beschikking gesteld van de kinderpolitie. Zij zal vandaag op transport naar Roermond worden gesteld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De bouwcapaciteit is op het ogenblik volledig in ge bruik, terwijl nog steeds een groot aanbod van werk bestaat. Om te voorkomen dat hierdoor te grote spanningen ontstaan, voert het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid een wat krapper goedkeuringsbeleid dan enige maan den geleden. Werden toen aanvragen voor in dustriële bouw steeds op korte termijn goedgekeurd, thans worden goedkeuringen in deze sector even eens opgehouden. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD In Kongo's belangrijkste provincie, het mijn- bouwgebied atanga, is gisteren de noodtoestand afgekondigd om te verhinderen dat dit gebied zich voor de overdracht van de soevereiniteit op 30 juni als zelfstandige republiek van Kongo zal afscheiden. Gouver neur-generaal Scholier motiveerde zijn maatregel met de „ontdekking van plannen die op korte termijn ge vaarlijke toestanden zouden schep pen". Op dezelfde dag kreeg Loemoemba, voorzitter van de Kongolese Nationale Beweging, van de Belgische regering een informatieopdracht voor de vor ming van een Kongolees kabinet. Loemoemba aanvaardde de opdracht in optimistische stemming en zal don derdag nog verslag uitbrengen. Wat ook over informateur Loemoem ba gezegd kan worden, zeker is dat hij meer kant heeft dan wie dan ook om het land bijeen, te houden en een re gering van nationale eenheid te vor. men. Hij vreest echter zelf ook dat de provincie Katanga zich af zal scheiden. Dit is de provincie, die voor meer dan de helft van het nationale inkomen van Kongo zorgt. Scheidt Katanga zich af dan zou Loemoemba dus grote lenin gen moeten zien te krijgen. Het is in Leopoldville de afgelopen dagen dui delijk geworden, dat Rusland gretig klaar staat om deze leningen tegen gunstige voorwaarden te verschaffen. „HULP NODIG" Staande op de stoep van zijn, huis in Leopoldville deed Loemoemba gister avond een dramatisch beroep op de Europeanen om Kongo niet te verla ten: „Ik doe een beroep op alle Euro peanen om te blijven en ons te helpen. Wij hebben hun hulp nodig, vooral hulp van de Belgen". Zijn handen ex pressief uitstekend, voegde hij hier aan toe: „Ik betreur het dat zoveel Belgische vrouwen en kinderen het land reeds hebben verlaten. Ik ben communist noch socialist, alleen maar nationalist en ik wil opnieuw de Euro peanen in Kongo geruststellen. KNIEVAL De Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, noemde dinsdag in de Kamercommissie voor Kongolese za ken te Brussel de toestand in Katanga ernstig. De Conakat, een separatisti sche politieke beweging uit Katanga, had aangekondigd de provincie nog diezelfde avond tot onafhankelijk ge bied uit te roepen indien Brussel niet onmiddellijk de overeengekomen basis wet voor Konge ten aanzien van een veraaderinngsquorum zou wijzigen Bü eerdere onderhandelingen over de vor ming van een regering had nl. het kar tel van de andere politieke Kongolese partijen zich teruggetrokken, be vreesd dat de machtige Conakat hun bij een coalitiekabinet geen eerlijke vertegenwoordiging zou geven. Daar om wilde de Conakat, belemmerd door de terugtrekking van het kartel uit de besprekingen, de tweederde meerder- I heid uit de basiswet veranderd zien Van onze coorespondent DEN HAAG. De Hoge Raad heeft een zeer belangwekkend arrest gewe zen over de sluiting van café's op zon dag. Zoals bekend pogen verscheide ne gemeenten uitbreiding aan de zon dagswet te geven door ook de sluiting van café's op zondag te gelasten. Reeds diverse processen zijn over de ze kwestie gevoerd, waarbij steeds de caféhouders in het gelijk zijn gesteld. Een geheel duidelijke, algemeen gel dende uitspraak werd echter nog niet verkregen. Ook nu heeft de Hoge Raad niet met zoveel woorden aanwijzingen gegeven voor alle problemen op dit gebied, maar wel is een stevig houvast aan te genstanders van deze sluiting gebo den. Na een slepend proces van twee jaar tegen de Oudbeijerlandse café houder Pieter Both is nu uitgemaakt dat een café dat bijv. voorzien is van televisie, een jukebox, een leestafel en een biljart een ontspanningsgelegen heid is en zodoende niet gesloten kan wórden verklaard door een gemeente lijke wetgever. Uiteraard staat met deze uitspraak nog niet vast welke voorzieningen een café precies moet bevatten wil het zich tegen een sluiitingsverbod met succes verweren, maar men mag wel aannemen, dat steeds wanneer een café meer biedt dan alleen consump ties, sluiting in strijd met de zondags wet zal zijn. Van onze correspondent UTRECHT. De 26-jarige Vlaarding- se student J. J. S. heeft bekend op 3 juni uit de jachthaven Ottenhome te, Oud-Loosdrecht een zeilboot te hebben gestolen. Hij was met de gestolen boot naar Vo lendam gevaren en had daar de Pink sterdagen zeilend doorgebracht. De naam Astrid van de boot had hij in Gont veranderd. De Loosdrechtse politie kwam er ach ter dat de boot naar Volendam was ge gaan. Toen S. van Volendam naar Vlaar- dingen wilde varen, stond de politie hem op de kade op te wachten. De student is in Utrecht opgesloten en da Ar voor de officier van justitie geleid. Kasavoeboe, leider van Kongo's op een na grootste politieke partij de Abako die het presidentschap opeist nu Loemoemba als informateur is aan gewezen. Wordt aan deze eis niet vol daan, dan wil de Abako niet aan een centrale Kongolese regering deelnemen. Het gevaar bestaat, dat de Abako dan na 30 juni ook al een afzonderlijke staat wil stichten. in een eenvoudige meerderheid plus één als conditiosine qua non. „DOOR GEKONKEL" De Belgische Kamer meende „door het gekonkel van Katanga's minder heidspartij hiertoe genoopt" niet beter te kunnen doen dan toe te geven aan de eis van de Conakat, die nog ge dreigd had dat België anders de vriendschap van Katanga zou verlie zen en dat men dan contact met Rho- desië en de Verenigde Naties zou op nemen. Voorzitter Sendwe van de Baloeba- kat en het verbonden kartel van poli tieke partijen protesteerde reeds tele grafisch bij koning Boudewijn, Senaat en Kamer tegen een wijziging van de basiswet: „Verscheidene Europeanen werken samen met de Conakat met de bedoeling een onafhankelijk Katanga te vormen". De Gaulle heeft de puntjes inderdaad op de i's gezet: „Wij garanderen dat de keuze (bedoeld is: de keuze van de Algerijnen) volkomen vrij zal zijn, dat ieder in de gehele wereld het zal kun nen controleren, dat alle politieke rich tingen kunen deelnemen aan de bespre kingen tot het vaststellen van de voor waarden van het referendum, dat zij kunnen deelnemen aan de verkiezings strijd en aan het toezicht op de stem ming. Daarna heeft de Gaulle, zij het in zijn persoonlijke grote stijl, eigenlijk een pathetisch beroep op de Algerijnse na tionalisten gedaan: „Voor de zoveelste keer richt ik mij in naam van Frank rijk tot de leiders van de opstand en ik verklaar dat wij hier in Parijs op hen wachten om een eervol einde aan de schermutselingen te maken, om de be stemming van de wapens te regelen (dat is dus heel wat anders dan een eis tot neerleggen ervan) en om het lot van de strijders te regelen. ZIJN BESLISSING Daarna zal alles worden gedaan op dat het Algerijnse volk het woord kan hebben in het tot rust komen. Alleen zijn beslissing zal gelden (La décision ne sera que la sienne) maar ik ben ervan overtuigd dat het die van het gezonde verstand zal zijn: in samen werking met Frankrijk en binnen de verbondenheid van de Franse Gemeen schap het Algerijnse Algerije te trans formeren in een modern broederland. Daarmee heeft dus de Gaulle zo dui delijk als nooit tevoren gezegd wat zijn bedoeling is met Algerije en daarmee heeft hij de weg geopend voor de Al gerijnse regering in ballingschap om met meer eer dan ooit tevoren naar Parijs te komen om te onderhandelen. Doet zij dat thèns niet dan laadt zij de schuld op haar materieel niet meer zo sterke schouders. LEIDEN Een auto met vijf dronken mannen erin heeft van nacht om kwart voor een in Leiden vijf mensen aangereden. Drie ervan zijn levensgevaarlijk gewond. Ook na de laatste aanrijding reed de auto door. Tegen de muur van het stadhuis eindigde de rit tenslotte. Daarbij werd ook de bestuurder van de auto ernstig gewond. De vijf mannen hadden gisteravond het voor die avond voor de Leidse bur gerij opengestelde feestterrein voor de lustrumfestiviteiten het Hof van heden verkend. Daarna stapten zij zwaar aangeschoten in de auto. Wild slingerend ging het door nauwe straatjes en steegjes. In de Burgsteeg vielen de eerste slachtoffers. 'Twee wan delaars werden geschept. Een werd tegen een winkelpui aangedrukt. De ander werd voor op de auto door een etalageruit gedrukt. De bestuurder wist zijn auto los te krijgen uit de ruïne en reed door. Op de Korenbeursbrug werden opnieuw twee mensen aangereden. Even verderop werd een meisje ge schept. Zij werd meer dan 25 meter met de auto meegesleurd. Daarna bleef zij liggen. De onheilsauto reed door. De botsing tegen de muur van het stadhuis heeft ten slotte nog meer on gelukken voorkomen. Alle vijf inzittenden van de auto zijn gearresteerd. HAMBURG. Hamburg blijft zich beijveren zijn haveninrichting up to da te te houden en voortdurend te verbe teren. De stad getroost zich thans een uitgave van zes miljoen Mark, welk be drag aangewend zal worden om vijf radarstations uiterlijk in 1962 binnen het havengebied in gebruik te nemen. Deze havenradarinstallaties zullen aan sluiten op de radarverbindin.gen langs de Elbemond, die door Philips in op dracht van de Bondsregering kortgele den zijn voltooid. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. Mevrouw Marie Duvernois is haar leeftijd van 93 jaar in aanmerking genomen niet voor een kleintje vervaard. Zij woont in Issoire (Frankrijk) en was gisteren op Schiphol om over te stappen in een Bristol Brittannia van de Canadian paci fic airlines; daarmee zou zij, over de Noordpool, naar haar enige dochter in Vancouver, Canada, vliegen. Tien jaar geleden hebben moeder en dochter elkaar voor het laatst gezien. De „uitklaring" van oma Du vernois op Schiphol liep echter niet gesmeerd. Het voor Canada vereiste pokkenbriefje bleek zij thuis bij vergissing te hebben ver wisseld voor een rekening van de wasbaas, een op Schiphol noch te Vancouver erkend certificaat. Enige tijd lang wist men op Schiphol niet wat te doen met de krasse Francaise. Totdat iemand dè oplossing vond. Hij zei: „Kin deren van zes maanden zijn te jong voor een pokkenbriefje. Me vrouw Duvernois moet er wel te oud voor zijn." De oude dame werd niet te ruggestuurd naar Issoire. Zij ver trok naar Canada, waar men zo is al gebleken volkomen ak koord gaat met de Schipholse op lossing. Van onze correspondent ZUTFEN. Meer dan twee uur hebben de Zutfense politie en een aantal bewaarders van de jeugd gevangenis van Zutfen achter een 25-jarige gevluchte gevangene een Amsterdammer aangejaagd, voordat een speurhond de jongeman tot overgave dwong. De gevangene was maandagavond met nog enkele anderen aan het werk op het terrein van de inrichting. Plot seling ging hij er vandoor, waarbij hij kans zag onder het hek door te krui pen dat om de gevangenis staat. Een politieman die in zijn tuintje bij de gevangenis aan het werk was ging onmiddellijk achter de vluchte ling aan, maar de jongen stal een fiets en ontkwam, hoewel de politieman de achtervolging op een bromfiets had in gezet. Door smalle straatjes en over trot toirs fietste de ontsnapte voor zijn vrij heid. Vlak voor een grote vijver op In het Wilhelminaziekenhuis ie Doetin- chem is gisteren de vijftigjarige heer H. Vonkeman uit Gorssel overleden aan de verwondingen die hij maandag bij een autobotsing opliep. een kilometer afstand van de gevange nis reed hij zich evenwel vast. IN WATER Hij gooide toen zijn fiets aan de kant, trok zijn kleren uit en sprong, slechts gekleed in een onderbroekje, in het water. Van de kant riepen zijn achter volgers hem toe, dat hij zich moest overgeven. Er werd ook een kordon om de vijver gevormd, maar de jongeman was net iets te snel aan de overkant om nog te kunnen worden gepakt. Toen begonnen ook politiemannen op motoren de achtervolging. Zij zoch ten de hele buurt af en waarschuwden de bewoners, dat zij hun eventueel bui ten hangende kledingstukken moesten binnenhalen. De gevluchte zou zich dan niet meer kunnen aankleden. In hoge bomen, op hekken en op boerewagens richtte de politie uitkijk posten in. Aan de rand van een koren veld vond zij een vers spoor. Van de vluchteling was evenwel niets meer te bekennen. Pas toen een speurhond uit Ellekom meedeed aan de jacht werd resultaat geboekt. Hij kreeg lucht van de achter gelaten kleding en begon onmiddellijk het spoor te volgen. Vol ontzag voor de hond gaf de vluchteling, die een goede schuilplaats meende te hebben gevonden in een roggeveld, zich over. En we trouwen op 1 juni 1975. SCHIPHOL. Enkele honderden uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders zullen de komende maanden naar de Verenigde Staten vertrekken. Zij emi greren onder de Pastore-Walterwet. In groepen van negentig zullen zij op 22 juni, 7 juli, 25 september en 17 oktober van Schiphol vertrekken. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Bestolen of verge ten. Dit zou de titel van een film over zichzelf kunnen zijn van de En gelse filmmagnaat J. Arthur Rank. Het verhaal zou in Groot-Britannië en Nederland moeten spelen. In elk geval moet het hoofdthema zijn; de heer Rank raakt zijn paspoort, En gelse reischeques tot een totaalbe drag van 2500 gulden en een hoe veelheid contanten ter waarde van enkele honderden guldens kwijt. NIET GEZIEN Jv Arthur Rank heeft namelijk enkele dagen gelogeerd in het Palace- Hotel in Scheveningen. Op de ochtend van zijn vertrek miste hij uit zijn koffer paspoort en geld. Omdat de politie niemand van het hotelpersoneel persoonlijk heeft ver hoord zo deelde men ons in het hotel mee zou de eerste gedachte kunnen zijn: een geslepen rakker van het gilde hoteldieven heeft zijn slag geslagen. De directie sluit evenwel de moge lijkheid niet uit, dat de heer Rank het vermiste niet bij zich heeft gehad, of dat hij zijn portefeuille met alles erin heeft verloren. Hij heeft zich bij de receptie laten inschrijven zonder zijn pas te laten zien (waarom ook niet werd gevraagd) en hij heeft in het fhotel ook reischeques gewisseld, eveneens zonder overlegging van zijn paspoort. Niettemin blijft de onzekerheid be staan, of er toch een insluiper aan de gang is geweest. De heer Rank had immers behalve in zijn koffer ook cheques op zak. AC J. ARTHUR RANK Ondeugdelijk fundament Van onze correspondent UTRECHT. Aan de Utrechtse Catharijnensingel wordt sinds maanden gebouwd aan een nieuw personeelsadministratiekan toor voor Van Gend ia Loos. Het moet een gevelbreedte van zestig meter krijgen. Bij het bouwen blij ken fouten te zijn gemaakt die een tijdelijk stopzetten van het werk noodzakelijk hebben gemaakt. In overleg met de Bouw- en Woning- dienst heeft de architect daartoe gelast. Er zouden vooral in de fundamenten voze plekken zijn ontstaan. Ook zou den sommige betonnen pilaren scheef zijn opgetrokken. Een uitgebreid on derzoek dat drie weken zal duren zal moeten uitmaken waar en door wie de fouten zijn veroorzaakt. Eerst was men bang dat het hele gebouw, dat al tot de derde verdieping is gevorderd, tot de 'grond zou moe ten worden afgebroken. Gisteren is ge bleken dat waarschijnlijk met min der ingrijpende maatregelen zal kun nen worden volstaan. Een klein deel van de veertien tim merlieden die bij de bouw waren be trokken is intussen ontslag aangezegd. Anderen zijn elders te werk gesteld. Bet spaaroverschot bij de Spaarbank anno 1820 te Schiedam bedroeg in mei ruim 650.000. Dit is een record. In april bedroeg het inlegoverschot 262.689 ■en in mei 1959 387.552. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Van onze correspondent LONDEN Luitenant ter zee Albert Wright, een bekende duiker van de Brit se marine, zal vandaag een nieuwe po ging voorbereiden om de lijken te bergen van de 29 slachtoffers van de ramp met de Fokker Friendship, die voor Mackay, in de Australische staat Qeensland in zee is gestort. Vandaag zal Wright, die is uitgeleend aan de Australische marine, met zijn ploeg een poging wagen om kabels en touwen aan te brengen om het achterste gedeelte van de romp, waaraan de staart nog vastzit en deze te bergen. Dit deel van het wrak ligt op dertien meter diep te, ongeveer 7!i kilometer uit de kust. De vleugels van het toestel liggen op ruim vijftig meter voor de romp in dit kbstgebied. waar het nu wat rustiger is geworden, maar waar het wemelt van de haaien. Het toestel cirkelde aan het einde van zijn reis lang rond boven Mackay, maar kon wegens mist niet landen. Ten slotte verdween het vrij plotseling van de ra darschermen, en ook alle radiocontact werd plotseling afgesneden. Opklaringen en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Iets hogere middag- temperaturen. MIESJE: Het gaat de goede kant op! 16 JUNI. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 0.53, onder 12.53. Van onze weerkundige medewerker Buien zijn er gisteren heel wat over ons land gedreven, grote zowel ais kleine. Soms was het niet uit sluitend regen wat eruit viel. En kele malen is er ook van hagel melding gemaakt. Daarbij is het herhaaldelijk tot onweer gekomen. De oorzaak van de buiigheid was een uitloper van een depressie, die bij de kust van Noorwegen lag. Op enkele kilometers hoogte in de at mosfeer is de temperatuur gisteren daardoor nogal veel gedaald, het geen de buien tot gevolg had. Ook aan de grond was het niet altjjd lekker. De temperatuur kwam gis termiddag plaatselijk niet hoger dan zestien graden. In Eeide is echter nog negentien graden ge meten. De rug van hogere druk die over de Britse eilanden nadert zal de buiigheid vandaag doen verminde ren, behalve op de Waddeneilanden en in het noorden van Noordhol- land waar gisteren geen buien zjjn gevallen. De temperatuur kan dan wat hoger worden dank zij de perioden met zonneschijn, die wat vaker zullen voorkomen dan gisteren. Het weer verbetert dus wat. Een nieuwe depressie is er wel reeds, maar was gisteravond nog te ver weg om ons weertje kwaad te doen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1