POT AU FEU Exporteur moet vis duur betalen In de zee van zand ligt een hypermoderne stad dankzij de olie TWEEDE „STOP": DHAHRAN Streekplan biedt zekerheid voor land- en tuinbouw Zaterdag 11 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD INGREDIËNTEN ZOMERVERSIE Schade hij aanvaring EDELVOCHT Heffing van 18 mille aan produktschap verslaggever zag tijdens zijit reis in het Verre Oosten de mens en zijn machines, die het vloeibare goud uit de dorre aarde door Ir. Lievense vertrekt naar IJmuiden Als een doek Modern Pag. 9 Het VERZOEKNUMMER gaat, zoals ik u had aangekondigd, over de pot au feu en verder over gerechten die toe te bereiden zijn in een fondue- pan. Wat dit laatste betreft zou ik kunnen zeggen: een fonduepan is te gebruiken voor een fondue.' Wat een logica, hè Maar als ik de vraag goed heb begrepen dan betreft het hier gerechten die in aardewerk pannen gemaakt kunnen worden. Bedenk echter wel dat deze pannen in de landen die hiervoor speciale gerechten hebben, „ontdekt" altijd op een lang zaam smeulend houtskoolvuurtje worden gezet Een vuurtje dat een behoorlijke warmte verspreidt, bovenden nog wel een vrij gelijkmatige warmte. Dil heeft het voordeel dat de aardewerk pan niet barst als gevolg van oververhitting. Op het gas raad ik u de2e wijze van aardewerk gebruiken echt af: op een spiritusstel: och, ook dat is zowat. Hoelang moet u het „com fort" dan aanhouden en steeds controleren of de vlam niet te groot, maar ook niet'te klein wordt. Neen. we gaan deze aardewerk pannen eventueel dus fonduepannen in de oven gebruiken. Bent u het daarmede eens? Aller eerst bespreken we de pot au feu die, als u een aardewerkpan met deksel erop heeft (die tenminste 2 liter kan „bevatten") ook in de oven gezet kan worden. Maar ook hier is een vergissing ingeslopen: de echt Franse huisvrouw- of kok laat zo'n pot au feu in een hoge aardewerk pan met deksel op een hoekje van een zachtgloeiend kolenfornuis uren en uren trekken. Voor deze heerlijke soep is het verguisde petroleumstel ideaal!!! Ziehier de echte onvervalste Pot au feu de France. Ik geef u slechts de ingrediënten op die erin horen en mag hierbij dit zeg gen: -per liter water rekent de echte onvervalste Fransman 400500 gram vlees en 150—200 g groente, in diver se soorten. De hoeveelheden bepaalt u zelf naar deze hier genoemde ge gevens. Als diverse soorten vlees bied ik u aan: het malse vette klapstuk, het puntnekstuk of het ribstuk van het varken, van het kalf, maar ook van het rund. Eveneens is het bijzonder lekker als u een kalfspoot of kalfsknok hiervoor kunt bemachtigen. En wilde Henri IV van Frankrijk in zijn tijd al niet dat op zondag elke Fransman rijk of arm een soepkip kon gebruiken voor deze soep. Wij Elzas- sers laten ook een paar heerlijke verse of gezouten Worsten -meetrek ken. U ziet het wel: dit wordt een heuse soep (u maakt ze van niet'min der dan drie liter water) waartegen we ,,U" zeggen. Een soep die voor 2 dagen wordt gebruikt en voor ten minste 5 disgenoten. Met deze soep hëeft u dan ook gegeten en gedron ken. Een sterk kopje koffie erna: meer zult u niet verlangen. Ja, en welke groente zult u zeggen: och. van alles, maar vergeet niet dat dit gerecht speciaal geschikt is voor de koude dagl!: Alhoewel ons gezin mijn zomerversie hierop juist nu zeer waardeert. Voor deze zomerversie ge bruiken we sjalotte-uitjes. sperciebo- nen maar ook snijbonen. Deze laat ste in vierkante blokken gesneden. Dan tomaten, worteltjes en selderij. Zowel de knol als de Franse bleek selderij zijn hiervoor geschikt. Dan maken we een boeket van peterselie- en selderijsteeltjes die we bij elkaar binden... Natuurlijk ontbreken het lau rierblad en enige kruidnagelen niet, evenmin als de gele hele andijviehart- Eigen nieuwsdienst VLAARDINGEN Door onopgehel derde oorzaak zijn gistermiddag om streeks half drie op de Nieuwe Water weg ter hoogte van de Nieuwe Matex bij Vlaardingen het Griekse vrachtschip Helena en de Franse kustvaarder Marie Annick recht op elkaar ingevaren. Beide schepen die grote schade aan hun voor stevens opliepen, konden de reis niet ver- volgen. Het inkomende lege Griekse schip is naar de scheepswerf Nieuwe Waterweg gegaan, de uitgaande P'ranse met kolen geladen coaster naar de Koningin Wil- helminahaven te Vlaardingen. Niemand van de opvarenden werd gewond. De Banjoewangi Thee- en Rubber Cul tuur Mij. boekte een verlies in 1959 van 6.422 (v.j. 6.553). Het totale verlies is hierdoor opgelopen tot 453.569. I jes en de stukken bloemkool. Dit voor het zomerfeest. De koudere dag brengt ons naast de knolselderij kool blaadjes van diverse allure. Witte-, Chinese- en groene kool zijn hierin zeer welkom. Maar ook witte knolle tjes, stukken winterpeen doen het hier in (als u ze kunt krijgen» zo heel best. Laat in ieder geval de prei de koning van al deze ingrediënten zijn. Als laatste gast komen er het laatste half uur de in de helft gesneden aard appelen bij. Dit is het, niet meer... maar ook: niet minder. En hoe gaan we te werk: zó. Allereerst laten we het water aan de kook komen, dan pas deponeren we er alle vlees behalve de worst soorten in. Natuurlijk doen we er wel de kalfsknokken of de ribben di rect bij. En kom, Hollandse huis vrouw. wees nu eens vlot en laat een stuk lams- of schapevlees meetrek ken. De smaak wordt er nog „echter" door. Als het water met het vlees en de knokken opnieuw aan de kook is ge komen zetten we het gas lager en schuimen onze soep af. Met een schuimspaan scheppen we de grauwi ge vlokken van de bovenkant weg... Dan pas doen we in dit vocht alle schoongewassen, maar... en dit is een belangrijke factor, zeer grofgesneden groenten erbij. We snijden de kool- of andijvieblaren nooit, de prei snijden we in tweeën en wel zó, dat we het hele stuk wit en bet hele stuk groen overhouden. De tomaten blijven heel, de sjalotte-uitjes ook. Mocht u jonge uitjes hebben, laat ze heel met het groen eraan. De bloemkool verdeelt u in grote roosjes, de sperciebonen zijn heel, de aardappelen als ze klein zijn ook en de grote worden slechts in de helft gesneden. Ziezo, nu zijn we er. Mochten we deze soep op het gas laten trekken, zet de vlam dan laag en reken voor 3 liter soep zeker 23 uur. Zachtjes, heel zachtjes moet dit edele vocht trekken. Geen venij nig borrelen van het water komt hier aan te pas. Voor de oven geldt hetzelfde, der halve moet de oven, die voorver warmd is. opdat de soep niet ineens aan de kook raakt, heel laag, maar dan ook uiterst laag aanstaan, De rest. regelt zich vanzelf. En tot slot dit: kom. doe in 3 liter pot au feu 2 ongeschilde teentjes knoflook met 1 mespuntje tijm. Heerlijk. Zout en pe per komen er met gevoel en... liefde bij. XI eet dit gerecht als volgt: Schep het vlees en de groente er met een schuimspaan uit en leg alles op een warme schaal. Geef er apart bij een mierikswortelsaus, verder in leuke bakjes wat gehakte zoetzure augur ken en uitjes. En last but not least wat bessengelei. U drinkt een kopje van de bouillon vooraf en gebruikt het vlees met alle gekookte groenten met de mierikswortelsaus en de andere garnituur daarna als hoofdgerecht. Attentie: maak deze soep altijd de dag van tevoren. Op de dag zelf be gint u met de laag -vet van de koud- geworden soep af te scheppen. Warm ze vervolgens rustig op... Aan tafel! en eet smakelijk. Ik vervolg dit stukje de volgende week. So long. Micky Woodhouse. DEN HAAG De firma A. J. Verwijs-Janse, mosselexporteur in Ierseke, zal een zware heffing van ruim 18.000 gulden aan het Pro duktschap voor vis en visserijpro- dukten moeten betalen. Gisteren heeft het college van beroep voor het bedrijfsleven uitspraak gedaan in het geding dat. Verwijs-Janse te gen hei produktschap had aange spannen. Het college verwierp het beroep van de firma. Verwijs-Janse voelt het betalen van de heffing als een bijzondere onbillijk heid en heeft'tot nu toe geweigerd, zelfs toen *.iet produktschap op alle on roerende goederen van de zaak beslag legde. Wat is hier het geval? Het produktschap heeft indertijd een heffingsverordening op de export van mosselen naar België en Frankrijk in het leven geroepen die prijsconcurren tie tussen de verschillende Nederland se exporteurs moet voofkomen. Iedere exporteur krijgt een bepaalde hoeveel heid toegewezen. De maximum hef fing per honderd kilo geëxporteerde mosselen bedraagt twee gulden, maar wie binnen zijn toegewezen kwantum blijft tof hoogstens vijftien procent er boven» betaalt niet meer dan vijftig; Cëilt. Wordt het toegewezen kwantum verder overschreden, dan wordtde 1 maximum heffing opgelegd. Het produktschap meent immers, i dat ,,de markt voor mosselen in I België en Frankrijk gestabiliseerd is, zodat uitbreiding uiterst moeilijk is".j Met andere woorden: wie meer expor-1 teert dan toegewezen, kan dit alleen bereiken door prijsonderbieding ten1 koste van zijn concurrenten. De ho gere heffing moet dit ongedaan ma ken. Verwijs-Janse heeft in 1959/'60 meer geëxporteerd dan zijn toewijzing, zelfs heel wat meer. Echter niet tegen lagere, maar voor hogere prijzen. Dit omdat de firma in staat is gebleken een nieuw en beter produkt te leveren: werkelijk schone mosselen. Zij inves teerde daartoe 100.000 gulden in een aparte schonerij en wist haar klanten kring in België uit te breiden, ook met afnemers die tot nu toe nooit mos selen hadden betrokken. De schone mosselen, vrij van zand. in plastic verpakt, vonden als nieuw produkt een grote belangstelling, ook tegen de ho gere prijs. De markt bleek dus niet zo gestabiliseerd als het produktschap meent. Daar een verordening een verorde ning is, kreeg Verwijs-Janse de volle mep van de heffing te incasseren. Het produktschap legde beslag toen de fir ma niet betaalde. Het produktschap weigerde ook hier ..bijzondere omstan digheden" te erkennen, die het de voorzitter van het schap mogelijk zou maken ontheffing van de aanslag te verlenen. Het college van beroep heeft liet produktschap gelijk gegeven. Over de doelmatigheid van de vérordening nocht over de innerb'ike waarde ervan wilde het college ziiAi uitspreken, om dat de regeling nu eenmaal is zoals zij is. Er is voor de voorzitter geen ver plichting optheffing te verlenen. Voor Verwijs-Janse is het een schra le troost dat het produktschap voor dit seizoen een grotere exporttoewij zing wil geven. Het bedrag dat zijmoet neertellen voelt zij als een boete we gens hogere export van een nieuw pro dukt, dat zij door eigen activiteit en vindingrijkheid op de markt kon bren gen. •- VIER UREN VLIEGEN is het met een super-Constellation van Kaxro naar Dhahran aan de Perzische Golf in Saoedi-Arabië. Dat is rond tweedui zend kilometer, dat is tweeduizend kilometer woestijn. Want op drie en een halve kilometer hoogte kunnen de koud-lichtgroene vlekjes van de Bitter meren en de geul, die de Golf van Akaba schijnt te zijn, worden verwaarloosd. Door dat lichtgele, soms okerbruine en een enkele keer rose landschap lopen hier en daar kaarsrechte, zwarte strepen. Dat moeten onafzienbare, dodelijk vervelende wegen zijn. Op sommige plaatsen is hun loop gestuit door overgewaaid zand. En in dat zand zijn kronkel wegen getrokken, achtergebleven van onvoorstelbaar zware regenbuien. Met mathematische regelmaat ligt een brok menselijk vernuft midden in de barre vlakte van zand en zand en zand. Het gigantische vlechtwerk van buizen en wegen levert vanuit de lucht een imposante aanblik. Hier ontrolt zich een stuk pionierswerk dat de buitenstaander met ontzag vervult. BAREND MAASKANT In de ziekenhuizen, die Arawco heeft gebouwd, werken circa duizend dokters, verpleegsters en ander personeel. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben een streek plan voor het "Westland ter v-isie ge legd, dat beoogt het huidige voor de HELLE VOETSLTJIS Ir. L. W. Lie vense die van het begin af de leiding heeft gehad over de werken in het Haringvliet, zal op 15 juli vertrekken. Met ingang van die datum krijgt hij de leiding over een ander interessant water bouwkundig werk, het bouwen van de nieuwe pieren van IJmuiden. De heer Lievense zal te Hellevoetsluis worden op gevolgd door ir. Heikens, thans werk zaam aan het planningbureau van Rijks waterstaat in Den Haag. LONDEN (Reuter) Binnenkort wordt een bod verwacht op de gewone en preferente aandelen in Mexican Light and Power Company. Op gewone aandelen zal 20 en op de preferente aandelen 13 worden geboden- Die droge beddingen moeten, brede rivieren zijn geweest. Zij vertakken zich in zijrivieren, in beekjes en in nog nauwere watergangen. Het lijkt een enorm bloedvatenstelsel, verdeeld tot in de fijnste haarvaten. Gebergten onderbreken dit land schap. Grillige rotspartijen duiken op tussen zachtrose getinte zandwoestij nen, waarover de wind rimpels heeft getrokken. Nergens iets dat beweegt. Geen mens. geen kameel, ezel of geit. Noch een vogel. Dat hele gebied schijnt vol ledig zonder een sterfelijk wezen. In de Bittermeren zag ik nog wat sche pen, maar de Golf van Akaba was ab soluut verlaten. DIE VIER UREN KAALHEID waren indrukwekkend door hun 'verlaten heid, eenzaamheid, dorheid. Wat kan zulk een land opleveren aan bronnen van bestaan... Het schijnt volmaakt nutteloos te landen in Dhahran. Als ik mij buiten de geopende vliegtuigdeur waag, wordt als het ware een dikke, zwaarvochtige doek tegen mijn gezicht gedtukt. Die blijft tegen mij aanleunen en vóór ik de trap af ben kleeft mijn broek tegen mijn klamme benen. Zó was mijn ken nismaking met het land. waarover ko ning Sa'ud Ibn 'Afod Al-'Aziz Faisal Al Sa'ud heerser is. Op het platform staat een bries, maar zij verkoelt mij niet, De tempe ratuur is 35 graden Celsius en men noemt het een koele dag. Het gaat er nu oplopen tot vijftig graden! Op het vliegveld staat een roodwit geblokte verkeerstoren. Verder wat eenvoudige houten bouwsels en een groot betonnen geraamte, waaruit een nieuw stations gebouw moet groeien. Nog besef ik niet. waarom Jan Vlas man met nog vijf KLM-ers in dit oord verblijven. Toch moet er meer zijn. ■want mijn jonge gastheer, die een glas cola voor mij 'haalt, iis er chef van het passagekantoor van onze Konink lijke Luchtvaart Maatschappij. Dat ..meer" is tot stand gebracht door de Een vliegtuig landt te Dhahran. Nieuwe employés komen aan en vakan tiegangers keren terug. Aramco (gesticht door vier Ameri kaanse oliemaatschappijen) en ik blijf het beschouwen als een soort wonder. 'pETROLEUM zo is gebleken ■*- is de waardevolste grondstof van de natuurlijke bronnen van dit land. Sinds 1933 al is de Aramco bezig daar de olie-industrie te ontwikkelen. Over een oppervlakte van honderdduizenden vierkante kilometer strekt haar con cessie zich uit. Daar heeft men ge pionierd, in tentenkampen. Vijf jaar duurde het voordat zoveel olie werd ontdekt, dat het zakelijk verantwoord was tot exploitatie over te gaan. Het uitbreken van de tweede wereldoorlog verhinderde om direct op volle toeren aan de gang te gaan, maar nu breiden de activiteiten en installaties zich steeds sterker uit. Rond tweehonderd putten leveren olie en dit aantal stijgt, ook onder de zeebodem, want een drijvende boor installatie is er aan hel werk. Over een uitgestrekt gebied liggen de raffi naderij en de andere insïaEaties. Er is een duizenden kilometers lang en vertakt net van pijpleidingen. Er zijn grote steigers, waar jaarlijks ongeveer 1500 tankers afmeren. De Aramco heeft in de woestijn 600 km geasfal teerde hoofdwegen en een netwerk van secundaire wegen aangelegd. Er rijden duizenden en duizenden personen auto's, vrachtwagens, tankauto's en autobussen. Saoedi-Arabië plukt naarstig de vruchten van Ara,meo's aanwezigheid. Van het netto inkomen van de oliemaat schappij gaat elk jaar de helft naar de Arabische regering wegens exploi tatierechten, pacht en belasting. Tien tallen miljoenen guldens besteedt Aramco 's jaars voor goederen en diensten, die Arabische fabrikanten, importeurs, aannemers en spoorwegen leveren. Van de 17.000 personeelsleden zijn er 12.000 Arabieren en hun percen tage stijgt elk jaar door hun stijgende bekwaamheid. L""R WONEN rond 2500 Amerikanen f-1 met hun gezinnen en ongeveer evenveel Westerlingen van andere na tionaliteiten. Zij leven in moderne woonwijken met alle gemakken. Er is waterleiding, elektrisch licht, riolering, air-conditioning. Er zijn brandweersta tions. wasserijen en ijsfabrieken, res taurants, cantines, recreatiecentra, sportvelden en zwembaden. Er zijn tuinen met fraaie begroeiing en aan de ziekenhuizen zijn 51 dokters, zeven tandartsen en meer dan 900 verpleeg sters en ander personeel verbonden. Nu wordt het mij in mijn kleffe overhemd duidelijk, waarom Jan Vlas man hier zit met zijn collega-KLM-ers. Er is hier vervoer, er valt hier wat te verdienen en waar ter wereld grij pen Nederlanders niet zo'n kans? Buiten het eenvoudige restaurant, waar de grote fans zacht zoeven, zit ten een paar hadji's biddend onder een struik. Zó. stilzittend, kan onze passagechef het niet verdienen. Hij moet er op af gaan, zijn oor te luiste ren leggen en praten. Kijken, wat hij meester kan worden van het Wonder van Aramco. Persoonlijk contact een belangrijke voorwaarde voor elk zakendoen, de enige mogelijkheid voor succes in het Midden Oosten. Niet transpirerend, alleen maar nat stap ik 'net vliegtuig weer in. Jan Vlasman zei: Het valt erg mee, ik voel me prettig. Er zijn Westerlingen, die hier al meer dan tien jaar welvarend verblij ven. Niet in de Verenigde Staten, maar hier in Dhahran is het hoofdkan toor van Aramco. Men gaat. periodiek met verlof, nieuw personeel komt per vliegtuig uit. zoals dat heet. Zakenlie den en vertegenwoordigers van toele veringsbedrijven komen „de olie" be zoeken. Hadji's komen per vliegtuig van verre en gaan met een plaatselij ke luchtliin naar Mekka en Medina. land- en tuinbouw beschikbare areaal veilig te stellen en een redelijke uit breiding daarvan mogelijk te maken. Van het agrarisch gebied van Maas land is slechts een gedeelte in het plan opgenomen. De overige gebieden van deze gemeente moeten nog wor den bezien in samenhang met de ont? wikkelingen in het Nieuwe-Waterweg- gebied. Hoewel Maasland nog niet is begrepen bij het territoor van Rijn mond, houden Gedeputeerden dus wel rekening met de mogelijkheid dat het bij de expansie van het Wa terweggebied wordt betrokken. De uitbreiding van Delft is in zuidelij ke richting gedacht, maar zo dat er tussen Delft enerzijds en Schiedam en Rotterdam anderzijds een groene zone van vier kilometer overblijft. Het weidegebied ten westen van de toe komstige via Schipluiden lopende Zoomseweg zal gehandhaafd moeten blijven, teneinde te voorkomen dat de stedelijke bebouwing en het kassen- gebied één agglomeratie gaan vor men. Hef. streekplan is soepel gemaakt. In afwijkingen is in de verordening al bij voorbaat voorzien. Op de begane grond ziet het Arabische landschap er zo uit.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9