Corps" no, bevoorrechte steeds m positie Internationale klopjacht op psychopaat uit Heiloo 7 11 SPAAR BANK BONI) NIET VOOR GEPREMIEERDE SPAARREGELING sarbii de schriive: van de Opheffing Amerikaanse bases zon evenwicht verstoren Wil Brittanniahet vasteland tegemoetkomen? DELFTSE CORPS STICHT DOCHTER VERENICING Televisie krijgt functie bij opsporingen BIJ GRENS GEGREPEN MAAR WEER GEVLUCHT Houdt liever waardevast geld Met de pont naar Engeland Zaterdag 11 juni I960 ZËËUWSCH DAGBLAD LEIDSE UNIVERSITEIT77STE LUSTRUM Civitas «edach te van Leiden leed schipbreuk IN BERLIJN Oostduits protest tegen dienstplicht (die niet bestaat) 2 Wilde jacht Niet representatief Geen steun 21 vormen werkgroep 3 Nationale raad voor maatschappelijk werk LOS VAN PROPAGANDA PERMANENTE LOTTO „Gekkenhuis" Weer weg BIJ AUTOBOTSING OMGEKOMEN NIET NUTTIG VOORZICHTIG Studentrum TOERISME Hét dagelijks bestuur van dê Nationale Met. voetbalpool DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE VESTIGING IN OSLO AANTAL ORDERS VOOR KROMHOUT STIJGENDE RESERVE REKBAAR VREES KLACHT CONCESSIE EVENWICHT ZOEK GEBOORTEBEPERKING Waarom de minister congres niet opende PSYCHOLOGIE Van een onzer redacteuren LEIDEN Als vandaag de se hij nu er pers van de algemene belangstelling zich richten Op het 77ste lustrum van de Leidse universiteitstaat een andereprogram maloze herdenking in het duis ter: het derde lustrum van een mislukt ideaal. I zevenduizend studenten is ontworpen. Dit studentrum zou dan niets met het corps te maken mogen hebben. Alleen, op Minerva denkt men er over om. als dit trefpunt wordt gebouwd, aanspraken te doen gelden op een deel van de ruim- te of op een gebouw vlak in de buurt, i Daar kan cle corpsgeest over een selecte groep vaardig blijven. Buiten het L.S.C. voelt men uiteraard I weinig voor dit denkbeeld. De civitas- j j gedachte, die eindelijk eens op natuur- Vijftien jaai geleden, \lak na deijke wijze tot bloei zou kunnen komen tweede wereldoorlog, nam men zich1 versiteit leeft de gedachte om de oprich ting van een algemene Leidse studenten vereniging, in de geest van de Amster damse A.S.V.A., te stimuleren. Ook over weegt men om de vertegenwoordiging van de faculteitsverenigjngen mêèr ge wicht te geven. Het is nu al zo, dat vele niet-corpsleden in hun vakdisputen het gezelligheidsleven vinden, dat zij elders moeten ontberen. Hoe het zij, de meerderheid van dê Aan onze correspondent BONN De regering van communis tisch Oost-Duitsland protesteerde giste ren tegen een haars inziens bestaande dienstplicht voor jonge West-Bêrlijnêrs diè in fèitè echter helemaal niet beslaat. Het Oostduitsè regiem richtte zich hier toe in Officiële nota's tot Rusland. Pólén. Amerika. Engeland en Frankrijk. Mag men déze nota's geloven dan dienen in het Wèstduitse leger duizenden Wêstbêr- lijners die officiéél door minister Strauss als dienstplichtigen zijn opgeroepen, aan geworven en naar militaire opleidings centra in West-Duitslaild vervoerd. tè -DUIUl IICCJ.L ue^C lAULtt LlllCLl lui, naai warè proporties teruggebracht. Hét gaat Sint Willehrordusstichting hier, aldus het ministerie, om èèn mèu-' in Heiloo ontsnapte, ten nacli- lelijk avontuur aan de Deens- Duitse grens heeft die speur tocht ingeleid. Tan onze correspondenten AABENRAA Deense en Duitse politie zijn op zoek naar een man, van tcie zij aannemen dat het. Mathijs J. Schrijnema- her is, de dertigjarige psycho- Hèt ministerie van defensie van Strauss nnn1 rnr;af> lrpPl- rriidair uil Bonn heêft deze nota direct tot haar Pam ale lo''oe weeK lrUaaë uu we communistische verdraaiing dèr fei ten want: 1 Er bestaan geen Westduitsè mili- taire bureaus in West-Berlijn; De Wèstduitse wet op de dienst-1 plicht maakt juist een uitzondering In de nacht van dinsdag op woensdag signaleerden twéé Deense grensbeambten in Crusau, de hoofd grenspost tussen Denemarken en Duitsland, vagelijk een man, die illegaal trachtte over de grens te komen. Zij x'iepen de man aan. die er snel' vandoor ging. Een wilde jacht wérd ingezet over hekken door tuinen van weekendhuisjes. Tenslotte gebruik ten de Denen hun vuurwapens. Na een aantal waarschuwingsschoten richtten zij op hem; hij werd echter niet getroffen. Leidse studentenbevolking hoopt dat voor de Westberlijnse bevolking, hoewel dit 77ste lustrum het laatste zal zijn, dat onder het bewind van de exclusieve corpsgroep wordt gevierd. De komende jaren zullen ongetwijfeld nog heel wat krakeel te zien geven. Het L.S.C. is niet geneigd zich zonder slag of stoot uit zijn Eigen nieuwsdienst i in de studentenflats en het studentrum, voor dat het in het vervolg uit zouZOu opnieuw in gevaar worden gebracht, zijn niet de gespletenheid in de uni- Vóór alles echter is men algemeen van versitaire wereld. De civitas werd ge- oordeel dat het oligarchische principe, introduceerd. de grote solidaire ge- volgens hetwelk „Leiden" wordt gere- meenschao die allen nrnfessnren en geerd, zo spoedig mogelijk moet wordena studenten, zou omvatten. De'universi- blaten. In het curatorium van de urn-bevoorrechte positie terug te trekken. teit van Leiden had zich in de oorlog een grote naam verworven in hel ver zet tegen de Duitsers. Leiden, Neder lands eerbiedwaardigste centrum van wetenschap, zou nu ook vooraan gaan bij de verwezenlijking van het nieuwe ideaal. Daarvan is niets terecht gekomen; nu, drie lustra later, is het Leids studenten corps, dat alle studenten in zich zou ver enigen, niet veel meer dan een extreem, klein gezelschap, dat generlei wijze re presentatief kan worden geacht Voor de gehele Leidse studentenmaatschappij, Slechts 30 tot 32 procent van het totaal aantal studerenden is er oij aangesloten. De overigen zwerven in los-vaste vereni gingen, of zijn nergens lid van. Op zichzelf zou deze situatie geen aan dacht waard zijd, als niet het corps vrij wel alle sleutelposities in de academische gemeenschap bezet hield. In het conci-G ander terrein' hum. het hoogste overlegorgaan van de hadl taak op een anper terrein. civitas. heeft alleen de praeses van het L.S.C. een officiële plaats namens het overwegend mannelijke „gezelligheids leven". De voorzitter van een klein „tegen- •orps", Cathena, wordt er geduld. Hij be et een tweede zetel van het L.S.C. Ver- Ier zijn in het concilium de confessionele •n faculteitsverenigir gen, de spoorstu denten en de vereniging van vrouwelij ke studenten vertegenwoordigd. Voor de vertegenwoordigers van de confessionele en de faculteitsverenigingen geldt vrij wel steeds zonder uitzondering dat zij corpsleden zijn. Zij treffen hun clubge noten op hun exclusieve sociëteit Miner va, en „regeren" daar de studentenge meenschap. DEN HAAG spaarbankbond stijging zijn in het verleden gevolgd door .1 fasen van prijsdaling. Het zal in sterke De JN eclerlanase j mate afhangen van de politieke ontwik keling of dit in de toekomst weer het ge val zal zijn, merkte hij op. Het leek prof voelt niet veel voor een algemene gepremieerde witteveen mogelijk in de toekomst l«i overheid een meer evenwichtige ontwikkeling te spaarregeling. Als de het sparen wil bevorderen ligt het waardevast houden van het geld. Ook zou zij door het ver-! lagen van belastingen en het ge ven van belastingfaciliteiten aar, de spaarders het sparen nog kun nen aanmoedigen. komen Ook internationaal zijn ontwik kelingen aan de gang, die het ïnïlatiege- vaar kunnen beperken, aldus de Rotter damse hoogleraar. Eigen nieuwsdienst PARIJS. Een werkgroep zal zich In deze zin sprak gisteren de voorzit- de volgende maand gaan bezig houden ter van de bond, mr. J. J. C. R. van der met de problemen, die op korte termijn Bilt, tijdens de 49ste Nederlandse spaar- zunen samenhangen met een eventue- bankdag, die in Den Haag werd gehou den. De bond betwijfelt of een algemene ge- premiëerde spaarregeling wel nodig is. Ie toenadering tussen de E.E.G. en de Kleine vrijhandelszone. De commissie voor handelsvraagstuk- STSWta spaarzaam het ken, bestaande uit vertegenwoordigers Nederlandse volk al is. Bij de verschil lende spaarinstellingen heeft het een te- ;an de achttien landen van de O.E.E.S. de Verenigde Staten, Canada en de West-Berlijn wel zetels in de eerste en tweede Kamer te Bonn heeft en be schouwd wórdt als een integrerend deel) van de Bondsrepubliek; Die West-Berlijners die thans dienst doen in Wèstduitse legereenheden zijn vrijwilligers. Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM. Eindelijk zal het zaterdagmiddag zover zijn, dat de eerste afvaart zal geschieden van Rotterdam naar Engeland van een veerboot, die speciaal is ingericht voor hel vervoer van auto's zonder dal daarbij laad- of losgerei aan te pas behoeft te komen. Eindelijk, om dat al ongeveer tien jaar geleden over deze plannen werd gesproken, waarna ook vrij kostbare voorberei dingen werden gemaakt, maar om diverse redenen kon deze dienst niet worden begonnen. The Transport Ferry Service van de Atlantic Steam Navigation Co. Ltd. te Londen (waarvoor aan deze kant van de Noordzee Hudig en Pieters agent is) heeft deze voorlopig eenmaal per week te varen lijn ingesteld. De frequentie zal worden verhoogd als volgend jaar twee nieuwe schepen in de vaart ko men. Dan krijgt Rotterdam drie afvaar ten per week. Op Rotterdam gaat de Bardic Ferry varen. Er kunnen tachtig tot negentig opleggers en grote laadkisten mee wor den vervoerd, en er is accommodatie in twee klassen voor 53 passagiers. Het schip kan de afstand van Rotterdam Aan onze Haagse redactie televisie niet was gebruikt bij de op sporing van het vermiste jongetje Tonme DEN HAAG. Van de gelegenheid om Krabbenborg, dat eind april van dit jaar via de N.T.S. de televisie te gebruiken was verdwenen te Lichtenvoorde, voor het verspreiden van politieberich- j ten. zal in de toekomst meer gebruik worden gemaakt. Dat deelt minister Beerman mee in antwoord op vragon van het Tweede-Kamerlid de heer Meulink. Deze vroeg de bewindsman waarom de Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het dagelijks be stuur van de Nationale raad voor maatschappelijk werk is op geen en kele wijze betrokken bij de pro paganda die het prijsvraagbureau Laurens A. Daane te Amsterdam voert voor een permanente nationa le lotto. Deze mededeling van de Nationale raad voor maatschappelijk werk. waar in alle toporganen op het gebied van maatschappelijk werk zijn verenigd, is het gevolg van de activiteiten van het bureau van de heer Daane om de instelling van een permanente lotto te bereiken. Een van die activiteiten is ge weest de verspreiding van een brochure waarin het bureau Daane zegt zich tot alle liefdadigheidsverenigingen in ons Intussen was de hele grenspolitie van Crusau gealarmeerd. Patrouilles, tê voet en per auto, gingen met een fijne kam door de bosrijke streek. De vluchteling kon zich niet langer schuilhouden. Hij werd onmiddellijk aan een verhoor onderworpen. Hij weigerde zijn naam te zeggen en wilde even min vertéllen waar hij vandaan kwam. Woensdagmorgen gaf hij ein delijk toe dat hij Nederlander was en weer later vertelde hij uit een „gek kenhuis" te zijn ontvlucht. Daarom neemt men aan met S. te doen te hebben. Omdat hij afgezien van de illegale grensoverschrijding geen strafbare feiten in Denemarken had gepleegd, werd hij in Duitslands noordelijkste stad. Flensburg, aan de grenspoli tie overgegeven, woensdagavond. Donderdagmorgen zou hij voor de officier van justitie worden geleid. Op weg daarheen, ai in liet gerechts gebouw. gaf hij de politieman die hem begeleidde, een stomp in de borst. Hij rukte zich los en nam de vlucht. Buiten liet gebouw verdween hij temidden van de vele mensen, die op weg waren naar hun werk. Hij bleef weg. Over de Westduitse radio is gis teren het signalement van S. om geroepen. De Deense politie houdt er rekening mee. dat hij weer en nu met meer succes de grens heeft overschreden. In geen van de twee landen is tot dusverre een spoor van hem gevonden. Eigen nieuwsdienst ERMELO. De vijftigjarige heer G. J. P. uit Voorthuizen is gistermiddag om het leven gekomen bij een autobot- sing te Ermelo. De heer P. sloeg met zijn auto links- -«=»--af de inrit van het blindentehuis Son- nde1 gebrmkt' Bovenden zou dan neheerdt in. Daarbij botste hij tegen ??ei.l_„Y-?._nV^rrassmg\ het .su2des- een auto die van de andere kant kwam. Bij hem, aldus minister Beerman, was geen verzoek van de burgemeester bin nengekomen om Tonnie Krabbenborg met behulp van de televisie op te sporen. Wel is daarover overleg gepleegd tussen de plaatselijke politie en ambtenaren van het departement, maar van 'de televisie werd afgezien, omdat reeds in de lan delijke en regionale dagbladpers ruime bekendheid was gegeven met foto's 1 van de vermissing. De televisie kon hier' geen aanwijsbaar nut meer hebben. j Toen uit het onderzoek bleek dat dei jongen wellicht in Duitsland zou zitten,1 heeft de burgemeester van Lichtenvoorde j op 26 april 'n opsporingsbericht door de j Duitse televisie laten uitzenden. Die had tot resultaat dat het kind diezelfde dag te Wezel is gevonden. Met het gebruik van televisie voor der gelijke opsporingsberichten moet men voorzichtig zijn, zo meent de minister. In ons land worden maandelijks rond twee honderd minderjarigen als vermist op gegeven. De televisie zou voor de opspo ring van al deze gevallen onmogelijk kun- tieve en spectaculaire van deze bericht geving verloren gaan. De inzittenden van die wagen, uit Win- I schoten afkomstig, liepen geen letsel op. goed van in totaal 8607 m Deze toestand geeft de overgrote meerderheid van de Leidse studenten het onbehaaglijke gevoel dat zij geen stem hebben. Ergermen vreest be nadeeld te kunisrn worden omdat men geen lid van het L.S.C. is. Typerend is het onbetwistbare feit, dat het vandaag begonnen universiteits lustrum geheel door het corps is geor ganiseerd. Aan de voorbereidingen is vrij wel geen enkel niet-lid te pas gekomen. Daarmee houdt weer verband de omstan digheid dat het L.S.C. sinds mensenheu genis zijn lustrum, dat eigenlijk een jaar eerder moet worden gevierd, met dat van de universiteit laat samenvallen. Weliswaar zijn de officiële plechtighe den van het universiteitsfeest op Minerva voor iedereen toegankelijk, doch slechts weinig buitenstaanders voelen lust die bij te wonen. De kans dat zij als „knor ren" op hun niet-exclusieve nummer worden gezet is groot. Waarom neemt Minerva, waar norma- liter geen buitenstaander mag komen, i zulk een centrale plaats in? De hoogle raren borrelen er met de corpsleden, de I studentendecaan komt er. men legt er I contacten waardoor men zich in de stu- 1 dentenmaatschappij onmisbaar maakt. Deze uitzonderingspositie wordt verklaar- baar als men bedenkt dat voor meer dan; zestig procent van de Leidse studenten geen gelegenheid bestaat om samen te komen. Zij kunnen niemand passend ont vangen en zijn voor hun gezelligheids leven aangewezen op hun eigen kamers of op een cafeetje in de stad. Buiten het corps kan men veel horen praten over de noodzakelijke stichting van een „studentrum", een trefpunt voor de gehele universitaire gemeenschap Dat zou dan moeten worden gebouwd in de nabijheid van het grote flatproject, dat voor de huisvesting van de straks zeker Het jaar 1959 is het beste spaarjaar in j de geschiedenis van de spaarbanken ge weest. Bovendien zou een dergelijke regeling veel administratieve beslommeringen en dus veel onkosten met zich brengen, al dus mr. Van der Bilt, Hij merkte verder op, dat de bond nog al wat bezwaren heeft tegen de belang stelling voor het sparen van de zijde van de handelsbanken. Hij vindt het onjuist, dat de concurrentie uit winstbejag wil| iljoen gulden. E.E.G., heelt gisteren in Parijs tot het vormen van de groep besloten.. De commissie zelf zal zich blijven bezig houden met de problemen op lange termijn, die aan de kwestie van de toenadering vastzitten. naar Tilbury (bij Londen) afleggen in land te hebben gewend om steun te veertien uur. Het ziet ernaar uit, dat krijgen voor het plan. dit schip een flinke hoeveelheid lading te Rotterdam krijgt. raad bétreurt het dat de incidentele Intussen heeft ook het toerisme deze lotto-actie door de heer Laurens A. het vorm van transport ontdekt. In het bij-Daane wordt aangegrepen voor Het IS de bedoeling, dat de werk- ZOnder is h-t aantrekkelijk voor mét voeren van een intensieve propaganda groep rond 7 juli in Parijs bijeen zal komen en tegen 15 september rapport zal uitbrengen aan de commissie. autobussen reizende vakantiegangers, voor een permanente lotto. Met die pro- want de vrachtprijs wordt berekend paganda zou een doorlopende vergun- naar de ingenomen ruimte en niet per ning moeten worden verkregen voor de ton gewicht. Om die reden komt het exploitatie van het door de heer Daa- voor passagiers, die hun personenauto i ue geïntroduceerde systeem van lotto. smctfrdah De trmeelsroeD willen meenemen, zeker niet zo voorde-waarvan de opbrengst mede ten goede profiteren van de spaarzin, die de spaar-1 Puck h0udt vanavond om acht uur in Hg uit. zou moeten komen aan het maatschap- niolc» ïnetolincfpn vaa'c i banken als sociale instelingen vaax ji Hvnnkriteriontheater te Amsterdam met grote kosten aan propaganda heb- een dading van De Vrijheid van mijn Ten koste van 3% ton_ is op de kop pelijk werk. De nationale raad meent verder dat ben gekweekt. Prof. dr. H. J. Witteveen hield 's mid dags een rede. waarin hij zich afvroeg i volk. een nieuw toneelstuk van onze me-i van de Gustowêg in de Merwehaven een de vraag of het invoeren van een lot- dewerker Manuel van Loggem. j oprij brug gemaakt. Door een onder dejto ten bate van het maatschappelijk De reading zal worden gevolgd door! brug lopende staaldraad kan de brug op Iwerk wenselijk is, onder meer in sa- - U oonlo -•Pk-ewlri-.li'il- 'UAtln.Avilsonimat Eigen nieuwsdienst de vijf westelijke delegaties in de ko mende dagen ernstig zullen streven GENÈVE. De Amerikaanse de- naar de ophelderingen over het Russi- iegatieleider, Frederick Eaton, heeft1 sche plan die essentieel zijn voor een gisteren in de tienlandenconferentie eerlijke beoordeling van dat plan. a. a a „«r Daarop vooruitlopend noemde hij een over het ontwapenint,svraatostuk vei- aantaj bezwaren tegen het plan, na j eerst nog eens de vier grondbeginselen van het westen genoemd te hebben. Met een daarvan handhaving van ENGELAND TUSSEN 6 AMSTERDAM De Kromhout Moto ren Fabriek D. Goedkoop Jr. was in 1959 voldoende van opdrachten voorzien. Het laat zich aanzien, dat ook 1960 in dit op zicht gunstig zal zijn. Door vertraagde leveringen van onder leveranciers ontstond een achterstand in de aflevering., die de omzet ongunstig be- invloedde. Deze beliep in 1959 15,4 mil joen tegen 16 miljoen in 1958. De invloed van het wegvallen van de verkoop van autochassis werd door om zetten in andere richting gecompenseerd. De directe export beliep 19 (v.j. 35) G van de omzet. De orderportefeuille, excl. naleverings- en reparatieorders, bedroeg eind december 1959 ƒ8,3 (v.j. ƒ6,5) mil joen. Op 1 mei jl. waren voor bijna 9 miljoen orders in portefeuille. De liqui diteit is bevredigend. Het exploitatiesaldo daalde van 1.278.891 tot 1.205.418. Na o.a. reser vering van ƒ487.000 «v.j. ƒ447.000) voor belastingen en ƒ518.830 (ƒ320.328» voor diverse belangen resteerde als winst Van onze correspondent LONDEN De in Parijs ge houden besprekingen tussen de 21 vertegenwoordigers van de landen van de O.E.E.§., de V.S. en Canada, en de bespre kingen die donderdag in Den Haag zullen worden gehouden tussen de ministers van buiten landse zaken van de Westeuro- pese Unie, erop gericht de ge volgen van de dreigende eco nomische splitsing van Europa ten minste zo gering mogelijk te houden, hebben het vraag stuk van de Britse toenadering tot het vasteland weer onder de schijnwerpers gezet. Verleden week verklaarde John Pro- fumo, de Britse onderminister van buitenlandse zaken, reeds voor de as semblee van de W.E.U. in Parijs, dat Engeland bereid was de eventue le tetreding tot Euratom en de E.G.K.S. opnieuw in studie te nemen. Dit zou een onderdeel zijn van een algemene toenadering tot het vaste land, groter dan ooit tevoren, zij het op bepaalde, slechts vaag aangestipte voorwaarden, en met inachtneming van ,,onze loyaliteit ten opzichte van onze partners in het Gemenebest en het Europese vrijhandelsgebied." OP HET VASTELAND is deze verkla- ring hier als grootste geste ge proclameerd met grote reserve ont vangen. Alles blijft er nog geheel mee in het tactische stadium. Het via de eigen pers ook uitsteken van voelho rens doet vermoeden, dat Engeland de verantwoordelijkheid voor eventueel niet toetreden tot deze beide gemeen- vnvti.->v mei lOeilCUCll tui U ueme 6U'"-W' ƒ364.550 (ƒ364.003). Voorgesteld woidt schappen en tot de Europese econo- weer 8' dividend. Zowel de resultaten van de deelneming in de Motorenfabriek Samofa als die van de filialen in Rotterdam en Groningen waren bevredigend. Sinds kort heeft Kromhout een eigen vestiging in Oslo met het oog op de exportmogelijkheden naar Noorwegen. AMSTERDAM Met een program ma. dat Festivaria heet zal in het Am sterdamse Leidsepleincabaret van 17 ju- <m tot 15 juli een nieuwe groep optre den. Daaraan werken o.a. mee Dora Paulsen, het Israëlische zangduo ..Ha Dudaim. Donald Jones, Cor Lemaire •n Fred Ostejr. mische gemeenschap naar het kamp op het vasteland wil overdragen. Al heerst er sedert enkele weken on getwijfeld een betere sfeer, geen van de partijen is van positie veranderd en men kan moeilijk ontkomen aan de indruk, dat Engeland, als het ge woon wil toetreden, dat allang zou heb ben gezegd. Nu wil het daar vermoe- dellijk weer verregaande voorwaarden aan verbinden, al heeft het de bus al bij het beginpunt gemist. In de prak tijk heeft de Britse houding ten op zichte van de E.G.K.S. het eerste toe naderingsobject tot dusver van wei nig begrip, misschien zelfs gebrek aan verlangen om te begrijpen, getuigd. /^HURCHILL. die met zijn grote re- de te Zürich in 1946 een lans brak voor een verenigde staten van Europa, zei later van de E.G.K.S.: ,,wij zullen met u zijn, maar niet van -u." In 1948 stelde Ernest Bevin namens de labourregering. „de een of andere formele of informele unie. gesteund door de dominions en de V.S." voor, maar collega Cripps wilde twee jaar later niets weten van supra-nationale lichamen: alleen van samenwerking tussen regeringen. Daar is het hoofdzakelijk bij geble ven. al moeten wij toegeven, dat En geland sedertdien overeenkomsten heeft gesloten met de E.G.K.S. en Eu ratom, dat het een permanente verte genwoordiger bij de E.E.G. heeft en dal de E.G.K.S. een ambassadeur heeft in Londen. Van samenwerking is dus al wel sprake, maar Engeland lijkt nog niet rijp voor het lidmaatschap en daar door is de gezamenlijke groei tot wer kelijke Europese eenheid jammer ge noeg onmogelijk gebleven. IN HET KORT: zowel de socialis- tische regering als de conservatie ve is totnutoe uiterst behoudend ge weest in de betrekkingen met het vas teland: het blijkt zelfs taalkundig. „Europe" is hier een rekbare term. Soms wordt daarmee Engeland en het vasteland bedoeld, meest nog echter alleen het vasteland, met Engeland daarbuiten, in ..Splendid Isolation". Toen in Messina de eerste stenen werden gelegd voor de huidige econo mische samenwerking stond, men daar hier uiterst cynisch tegenover. Het was een fantasie, een onmogelijk heid. De Britse waarnemer ging zelfs wandelen tijdens de latere besprekin gen. Er kon toch niets van komen. Slechts uiterst langzaam zijn de Britten ontwaakt en zij hebben zich de slaap nog steeds niet uit de ogen kunnen of willen wrijven. Bij dit wreed ontwaken echter beseffen zij nu zo langzamerhand wel. dat hun isole ment niet meer zo „splendid" is. In 1959 is de interne handel van het marktgebied van *het vasteland met negentien procent gestegen boven die van het voorgaande jaar. Dit jaar lijkt tiet een daarbij ver geleken ruimschoots dubbele stijging te worden: bovendien is de Duitse en Franse industriële produktie sedert 1950 met ruim 65 procent gestegen, veel meer dan de Britse. ONTSTAAN markt- HET ONTSTAAN van en gebied, dat. groter is dan de V.S. en de enorme vergroting van het in dustriële potentieel daarbinnen vervult de Britten langzamerhand met steeds groter vrees. In de economische sec tor gaan steeds meer stemmen op, die aandringen op toenadering, of tenmin ste een compromis. Het nieuwe markt gebied telt immers 175 miljoen consu menten. Blijft Engeland daarbuiten, dan krijgt het de naar buiten gelden de tariefmuur te overwinnen. Het ziet dit als onaanvaardbare discriminatie. Dit is natuurlijk een volkomen onlo gische redenering. Engeland klaagt hierover, maar nauwelijks over de veel hogere Amerikaanse tariefmuren, waar het vaak met succes overheen springt. Dit is echter een van.de vele, over het algemeen geen steek houden de argumenten, die Engeland aan voert als redenen tegen aansluiting. T\E BANDEN met het Gemenebest, eigen souvereiniteit. en de „impe rial preference", hoezeer het belang daarvan ook terugloopt, zijn andere. Minister Maudling verklaarde dezer dagen nog in Canada, dat hij vasthoudt aan de imperial preference. Bovendien blijft hij zich nog steeds vastbijten aan het idee van een vrijhandelsgebied. Dat. is voor de zes zo dood als Dic kens spreekwoordelijke deurnagel. Daarbij komt. dat de relaties van Engeland met de E.G.K.S. doen twij felen aan de mate, waarin Maudling dit meent. Op de keper beschouwd is de E.G.K.S. immers ook een vrijhan delsgebied. De deelnemers staan geheel vrij in hun betrekkingen met buitenstaanders De Engelsen klagen nu. dat België, een der leden, geen kolen van hen koopt tijdens de crisis in eigen indus trie. Wijst men hen erop, dat dit nu op gebrand geweest naast de V.S. en Rusland te staan, als enige Europese mogendheid. Werci zij lid van de ge meenschappen dan zou dat „degra datie" betekenen: e pluribus unum. Deze bezorgdheid voor eigen positie tussen beide „grote der wereld" doet haar de geweldige winst uit het oog verliezen, die zowel zijzelf als het vas teland daarbij zou boeken. HET IS MOEILIJK te zien hoe het Foreign office nu vist naar een uitnodiging van de Europese gemeen schappen. Deze staan immers wijd open. Wil Engeland werkelijk toetre den, dan hoeft het dit slechts te zeg gen. Het bevindt zich daarbij boven dien in de internationaal unieke situa tie, dat het niet eens het verdrag hoeft te aanvaarden zoals het nu klaarligt. Er zullen eventueel zeker, tot op zekere hoogte, enkele concessies van de zijde van het vasteland mogelijk zijn. Niet mogelijk zijn echter concessies, die de dynamische groei van de ge meenschappen drastisch zouden aan tasten. De E.G.K.S. zal het nu in wer king tredend gemeenschappelijk tarief zeker niet kunnen her-negotieren. Geen van de gemeenschappen kan stagnatie dulden. Zeker niet omdat Engeland elke kans heeft gehad. Het totnutoe gebleken gebrek aan besef voor wat er op het. vasteland gaande is en het gebrek aan wil of Van onze correspondent DELFT Het Delftsch studenten corps, dat even hard groeit ais het aantal studenten aan de Technische hogeschool, zal een nieuwe gezellig heidsvereniging voor studenten op- richten, die zo spoedig mogelijk zelf- juist zon door hen gepropageerd vrij- standig moet worden, handelsgebied-in-werking is, dan tonen - Tt. zij onbegrip en een mond vol tanden Veie" gj,ng 'fal oen Doorslaggevend is echter bij Britan- hechte band tussen de leden kunnen nia, dat het lidmaatschap haar posi- worden geschapen; de leden kunnen tie als ..een van de grote drie" zou zelf een eigen stijl scheppen en de ver- verzwakken. Zij is er immers steeds eniging een eigen karakter geven. klaard dat het gewijzigde plan van eerst de Sowjetunie voor „algemene en to-1 tale ontwapening" ondanks de nega- tieve aspecten ervan in sommige op- de militaire machtsverhoudingen tijdens zichten de schijn heeft van positieve aIIe stadia van ontwapening is vol- nadering tot sommige elementen in f.®°f êP f v?n r,et Rus- het westelijke ontwapen,ngspian ^^Ms^ °Sp Eaton stelde m het vooruitzicnt dat vreemde bodem, in strijd. Zouden Amerika en de Sowjetunie hun bases op vreemde bodem opheffen dan moest dat, omdat de Sowjetunie zoveel dichter bij de landen waar die bases zich bevinden ligt. duidelijk in het nadeel'van het westen zijn en moest daardoor de balans der militaire krachtsverhoudin gen naar communistische kant gaan doorslaan. Amerika zal zijn bondgenoten niet op deze wijze in de steek laten, zei Eaton. Een lichtpunt achtte hij het dat in het gewijzigde Russische plan meer aan dacht is geschonken aan het vraagstuk van toezicht op uitvoering van overeen te komen ontwapeningsmaatregelen. Ook was er tot zijn genoegen voor het eerst in gerept van staking van de produktie van splijtstoffen voor militair gebruik in een van de eerste stadia. Eaton zei de indruk te hebben gekre gen dat de Sowjetunie is afgestapt van de eis dat de „algemene en totale ont wapening" in vier jaar moet worden uitgevoerd, maar toch nog wil blijven aansturen op een star tijdschema. Het westen wenst zich niet bij voorbaat aan een dergelijk schema te binden. Tegen een van de vier westelijke grondbeginselen maakte de Russische delegatieleider. Valerian Zorin. bezwaar. Dat is het beginsel dat de eerste ont wapeningsmaatregelen waarover de con ferentie het eens wordt zo spoedig mo gelijk uitgevoerd en op uitvoering ge controleerd zullen worden. Zoiets zou volgens Zorin neerkomen op een weigering te streven naar „alge mene en totale ontwapening" bij ver drag. In westelijke ogen handhaafde Zo rin dus het streven naar ..alles of niets" in één keer. DEN HAAG. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Van Rooy, heeft het in Den Haag ge houden internationale congres over geboorteregeling niet geopend. Op .vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van der Veen geeft de minister toe dat hij een verzoek daartoe afwees wegens de in verschillende kringen van dc Nederlandse bevolking uiterst principiële bezwaren tegen de doel- stelling van dit congres. Deze bezwaren, aldus de minister, berusten voornamelijk op de telkens gegeven voorstelling van zaken, die de geboortebeperking als een plicht voor i gehuwden doet voorkomen. De be- zwaarden vinden dat de vrijheid van gehuwden om de grootte van het gezin vermogen om zich aan te passen, doen mede verwachten, dat Engeland voor lopig zal blijven zeggen, dat de Zes hun verdragsbepalingen zo drastisch moeten wijzigen, dat het zal kunnen loetreden zonder een werkelijk nieuwe eigen instelling ten opzichte van het snelgroeiende nieuwe Europa. TI/TEN MOET onder al deze moei- -^-Mijkheden, in deze malaise die En geland doormaakt, niet uit het oog verliezen, dat het een groot land is, met grote mogelijkheden, waaraan wij op het vasteland nog veel verschul digd zijn. Engelands standvastigheid in 1940 heeft het huidige overleg mo gelijk gemaakt. Al heeft het echter se dert de oorlog enkele malen gevoeld en gezegd waar het met Europa heen moet. en aangedrongen op samengaan, het wil nog steeds niet verder reiken dan tot overeenkomsten op basis van eenparigheid. Het koestert nog steeds een jammerlijk overdreven vrees voor alles wat supra-nationaal is. De werkelijke redenen waarom En geland nog steeds voor de sprong te rugdeinst moet men echter niet in de eerste plaats zoeken onder de vele aangevoerde politieke en economische argumenten, lechts zeer weinige daar van blijken bij nader onderzoek reëel. De werkelijke redenen zijn le vinden in de zachtgezegd merkwaardige col lectieve psychologie van dit land, dat op het ogenblik een bijzonder ernsti ge, gigantische geestescrisis door maakt. Deze crisis doet de Britten de werkelijke toestand zien door een mist zoals men alleen in Londen kan meemaken en die een uiterst pijnlijk aanpassingsproces vereist. Dit is nu be gonnen. maar de lengte ervan kan men moeilijk voorspellen. (Slot volgt) guuun uCJi sjm nv S' VUU1- v a Voorlopig zullen vooral aankomende te bepalen hun toebehooi't. studenten worden aangezocht als lid. Geboortebeperking onder druk van Wie zich opgeven, kunnen een ge-belangen, buiten bet huwelijk staande, zamenlijk kamp meemaken van 5 tot j is voor hen niet acceptabel. Uit de 15 september op Schouwen. Hoog- 1 weigering van de minister mogen geen leraren en studenten zullen daar le-j conclusies worden getrokken over het zingen houden, waarin voorlichting standpunt van de regering ten aan- wordt gegeven over studie en studen- zien van geboortebeperking, zo waar- tenleven. In Delft zal de nieuwe vereniging schuwt dr. Van Rooy. Er is geen ministeriële verplichting bouweSDeÜRnlk kri'igen oveL I)et ge" ieder congres te openen, dat door pai- eei1: ,k.leine so-t tieuljeren is georganiseerd zonder enig ciëteit kan worden ingericht. overleg met de overheid.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6