Nationale actie Veiligheid voor het kind dringend noodzakelijk Helène Legendre vond een Zwarte nylons van kant via Londen in aantocht BRONNLEY ranse gance met bloemen en kristal Nieuwe aanwinst Rotterdamsche Lloyd maakte proefvaart Per jaar krijgen in Nederland gemiddeld 60.000 kinderen een ongeluk. Er worden ongeveer 1250 kleuters voor hun leven verminkt en 400 peuters overkomt een dodelijk ongeluk. Ongelukken eisen meer slachtoffers onder kleuters, dan difterie, mazelen, roodvonk, kinkhoest, dysenterie en kinder verlamming tesamen. Ongelukken gebeuren meestal thuis of in de direkte omgeving van hun huis. Onge lukken zijn tegenwoordig de voornaam ste doodsoorzaken bij kinderen. PITTIG FRIS DENNENAALDENZE EP 1 .*o Emigratie naar Australië kan voortgaan E1 Over bruine benen bij lichte jurken Oude rscheidingen voor ingenieurs MADISON LLOYD GECOMPLICEERD WERKSTUK gratis Zaterdag 11 juni 1960 ZEFAAYSO! DAGBLAD Pag- H door Miljoenen moderne vrouwen^ voelen zich met o.b. tampons veilig - altijd en overal! j Onveilige stopcontacten en slechte elektrische snoeren veroorzaken elk jaar vele kinderongevallen. EMMELOORD Leven met kinderen is een van de belang rijkste taken, die voor moderne ouders en opvoeders is wegge- Advertentie F TT 9 AMSTERDAM- Over zulk prachtig materiaal als hier in Ne derland voorhanden is, kan ik voor mijn werk slechts zelden beschik ken, vertelde de jonge- Frangaise die wij in de hoofdstad ontmoet ten opgetogen. In haar ene arm droeg zij een grote bos bloemen: gele en blauwe irissen, witte mar grieten. een enkele vuurrode papa ver en een grote hoeveelheid dor re takken, gedroogde korenaren, grassprieten enzovoort. In haar an dere arm hield zij als een kost baar bezit, twee oude bleekblau we bloembollenglazen, nog onder het stof uit het winkeltje in anti quiteiten waar ze ze had gekocht. Met die glazen uit Nederland gaat Helène Legendve straks in Parijs ex perimenteren. om de bloemen waar mee ze bijna dagelijks haar woning versiert weer eens op een heel an dere manier te rangschikken, dan in de vazen, bakjes, kommen en scha len die ze reeds bezat. Bloemschik ken is namelijk de voornaamste hob by van de nog heel jeugdige mada me Legendre, en ze heeft daarvan te vens haar beroep gemaakt. BEKENDE B LOEMSCHIKSTER ALS DECORATR1CE versiert deze charmante Frangai.se onder ande re etalages en particuliere woningen op een heel bijzondere manier en met wat groeit in de natuur. Fraaie com posities van bloemen, takken en bla deren van haar hand prijken ook re gelmatig op de voorpagina's van ver schillende Franse damesbladen of il lustreren een artikel waarin men de lezeressen wegwijs tracht te maken in de moeilijke kunst van het bloem schikken. Als decoratrice voor de bekende kristalfabriek Daum uit Nancy, kwam Helène Legendre met haar assistente enkele dagen naar Nederland, om in de Kalverstraat in de hoofdstad de vrouw uit een bloemenland bij uit stek. zoals het onze, te laten zien wat men met Flora's kinderen in het mo derne interieur kan bereiken. Behal ve in verschillende grote steden in haar vaderland, deed zij dat ook reeds in België. In een flonkerende schelp van Daum kristal rangschikte Helène Legendre tijdens een van haar de monstraties in Amsterdam voor ons een fraai boeket volgens een tradi tioneel patroon. Bij het bloemschik ken gaat men overwegend te werk volgens bestaande regels rertelde zij daarbij. Vooral vooreen beginne ling is het verstandig om daaraan rast te houden, omdat men op die manier makkelijker een harmonisch I legd. Pas wanneer men met de kinderen leeft, kan men im mers de wereld vanuit hun ge zichtshoek bekijken. Daardoor is men beter in staat moeilijk heden en gevaren, die zich in het leven van een kleuter kun nen voordoen, te voorzien. Sa men met het kind wordt het dan mogelijk een in alle opzichten veilige weg naar de toekomst te zoeken. Leven met de kinderen, opdat men voor hen leven kan, dat is het belangrijkste thema uit het boekje .Bestrijding' van ongevallen bij kinderen", dat werd uitgegeven door het Vei ligheidsinstituut in Amsterdam, in samenwerking met de Alge mene Vereniging-Het Groene Kruis en de Stichting Commis sie voor Huishoudélijkè en- Ge-' zins voorlichting. Ontstellend aantal TTET II „1. CANBERRA (Reuter) Het aantal Nederlanders dat naar Australië kan emigreren zal voor het Australische begrotingsjaar 1960—1961 waarschijn lijk gehandhaafd blijven op tienduizend per jaar. Dat is het resultaat van besprekin-j gen. die de Nederlandse regeringscom- i missaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Havenian in Canberra heeft ge- i Voerd met de Australische minister voor do immigratie Downer. Verwacht kan worden, zo deelde de heer Have- tpec. ,clat beide landen over een vijfjarig migratieverdrag zullen onder handelen. Het nu geldende loopt in maart 1961 af. Het Nederlandse cmigratiebestuur zat spoedig nieuwe middelen beschikbaar stellen voor de huisvesting van Neder- landse emigranten in Australië. Voorts zal eon plan worden opgesteld om de emigratie van jonge Nederlandse boe ren aan te moedigen. geheel krijgt. Men dient bijvoor beeld steeds een oneven aantal te gebruikenwanneer men bloemen, anders dan stijf rechtop in een vaasje zet. De fraaiste resultaten bereikt men daarbij door nooit meer dan drie kleuren te kiezen, de don kerste in het hart van de compositie toe te passen, en de lichtste aan de buitenzijde van het boeket. De hoogte van een stukje moet on geveer gelijk zijn aan anderhalf maal de grootste afmeting van de vaas of schaal die men gebruikt, ver telde de Franse kunstenares in het bloemschikken. Voor men begint moet men er zich bovendien goed reken- j schap van geven, waar men het ge- heel neer wil zetten. Een bloemstuk waar men omheen kan lopen, moet, van alle zijden gezien mogen worden, i Grote, stijve bloemen lenen zich het; beste voor een traditionele composi tie. waarbij doorgaans ook een veel grotere hoeveelheid takken en bloemen wordt toegepast dan bij een modern arrangement. De vorm waarin een stukje wordt opgemaakt kan echten in beide gevallen dezelfde zijn. bij-; voorbeeld een L of een S. een halve cirkel, een triangel of een pyramide. HANDIGE TIPS \M DE bloemen die zij thuis of voor haar beroep verwerkt zo lang moge lijk fris te houden, verwijdert ma dame Legendre allereerst het groot ste gedeelte van de bladeren en de knoppen. Daarna snijdt zij de stelen j schuin af en zet de bosjes een hele nacht tot bijna aan de bloembladeren in het water. De bladeren en knoppen gooit ze echter nooit weg. want die komen dikwijls uitstekend van pas j om de prikker waarin de bloemen j worden gezet, en die op de bodem van een schaal door middel van een zuigdop op een kl mpje plasticine wordt bevestigd, te bedekken of het geheel aan de onderzijde op te vul len. Nederlandse bloemen door Franse vrouwenhanden geschikt in fraai kristal. Het leven van bloeiende takken kan worden verlengd door aan de onder zijde de steel gedeeltelijk met een ha mer te verbrijzelen, waardoor ze meer water kunnëp opnemen. Wist u bijvoorbeeld dat men groene takken de hele winter fris kan houden, door ze op die manier twee tot drie we ken in een oplossing van eenderde- glycerine en tweederde water te la ten staan? Helène Legendre vertelde het ons. In Nederland vond deze jonge Frangaise het fraaiste materiaal, dat zij bij haar kunst maar kan toepas sen. Op haar beurt droeg zij er om gekeerd een steentje toé bij de tech niek van het bloemschikken in ons land meer bekendheid te geven. De toenemende waardering voor een be tere woninginrichting werkt ook hier immers de belangstelling voor het aanbrengen van bioemencïecoraties in het eigen intérieur meer en meer in de hand. ontstellend grote aantal on gelukken met dodelijke afloop, waarvan babies, kleuters en school gaande kinderen het slachtoffei zijn, was voor het V.I., dat strijdt voor de veiligheid in Nederland, aanleiding eens speciaal de aan dacht op deze ongevallen te vestigen. Ongevallen die voor het grootste gedeelte, en dat is juist zo tra gisch, in en om huis gebeuren. Daar is men gewoonlijk allerminst op bedacht, omdat voor kinderen thuis toch altijd het veiligste plek je op aarde heet te zijn. De statis tieken leren ons echter anders. On gelukken zijn de voornaamste doodsoorzaken bij kleine kinderen en die ongelukken gebeuren voor- -namelijk r- in of in de direkte om geving van de eigen woning. Zuster C. Dirkse, die uit hoofde- .van haar beroep, ze is districtsver pleegster voor kinderhygiëne in dé Noord-Oostpolder, veel met kleuters te maken heeft, schreef de nieuwe bro chure. Waarin op iedere Nederlander een beroep wordt gedaan onze jeugd een veilig bestaan te waarborgen. Mijn werkkring doet eigenlijk niets ter zake, zei deze verpleegster tegen ons, toen wij haar eVen uit haar druk ke werkzaamheden* in Emmeloord en omgeving haalden om over de vei ligheid van kinderen te praten. Ieder een die van kinderen houdt en ze ob serveert/het huis en de huishouding door hun ogen leert zien, kan een der gelijk boekje schrijven. Wanneer men bewust met de kinderen leeft vóór- de kinderen leven staat helaas meest al veel hoger aangeschreven kan men immers allerlei gevaren voor zien. Als volwassene kan men die dan waar mogelijk en nodig, wegne men, of er een kleuter zo goed mo gelijk tegen beschermen, door hem er mee vertrouwd te maken. HET spreekwoord jong geleerd, oud gedaan, is hier onder andere van toepassing. Wanneer men een kind vroeg leert bedacht te zijn op eigen en andermans veiligheid, zal dat niet alleen in de jeugdjaren, maar ook als volwassene een. zeker bescherming ge- Ecn bron van duizenden gevaren maar in het gootsteenkastje. ven. Je zou het kunnen vergelijken met het sprookje, van Roodkapje, aat men ook nooit meer vergeet, zegt zus ter Dirkse. die waar mogelijk behalve de ouders, ook de kleuters in haai' omgeving op hun veiligheid atten deert. Wanneer men de bestrijding van ongevallen bij kinderen 60.000 per jaar, waarvan 400 met dodelijke af loop ter hand wil nemen, zal men zich allereerst af moeten vragen wat de oorzaak is van al die ongelukken. Het nauwkeurig observeren van het kind in het algemeen en van ieder kind persoonlijk, geeft het antwoord op die vraag. Voor elke periode in het leven en voor ieder kind liggen de moeilijkheden immers anders en be staan er weer andere gevaren. Gevaar voor baby tjes aan een stukje speelgoed steeds heel kort zijn. Glazen ogen uit speel goed dienen te worden verwijderd. Kin deren peuteren die ogen er uit en er zitten gevaarlijke metalen haakjes aan. Ook plastic slabbetjes zijn niet volkomen ongevaarlijk voor kleine kin deren. Ze kunnen tegen het mondje kleven en de ademhaling van een ba bybelemmeren. STEEDS meer ouders voeden hun kinderen in grote vrijheid op. Zuster Dirkse is het daar slechts ten dele mee eens. Het bezit van een te grote vrijheid brengt immers een ver antwoordelijkheid met zich mee. die een volwassene dikwijls nauwelijks en een kind zeker niet kan dragen. Leg de vrijheid van een kind aan banden en doe dat in de vorm van een ge bod, zegt deze districtsverpleegster. Een verbod roept tegenstanden op. Een gebod bepaalt voor een kind ech ter de grenzen van wat is toegestaan, dat geeft het een zeker gevoel van veiligtieid. T/OOR de veiligheid van het kind is iedere volwassene verant woordelijk. Op de ouders rust in dat verband de zwaarste taak. Meer nog dan vóór hun kinderen zullen zij moeten leren met hun kinderen te leven, om die veiligheid zo groot mogelijk te maken. Zestigduizend kinderen zijn per jaar het slachtof fer van een ongeval in ons land. Het wordt hoog tijd dat men deze nu voornaamste oorzaak van kinder sterfteook nationaal krachtig gaat bestrijden! (^EN baby is bijvoorbeeld veilig, wanneer zijn ouders er voor zor gen dat alle gevaarlijke voorwerpen, zoals donzen dekentjes en ondeugdelij ke vastbindtuigjes. uit zijn omgeving worden verwijderd. Zodra een kind gaat kruipen, lopen en later klimmen, neemt het aantal gevaren toe. Sommi ge kan men uit de weg ruimen, met andere móet men het kind vertrouwd maken, terwijl men er toch zorg voor moet dragen, dat een kleuter J met die gevaren niet alleen I blijft. Dat de kachel heet is heeft een I kleuter bijvoorbeeld al heel gauw door. Dat wil. echter zeker niet zeggen, dat men een kind bij een gloeiende kachel aleen kan laten, zolang het zijn be- wegingen nog niet ondercontrole I heeft. Een ongelukkige val i's immers ni'ef.denkbeeldig. j Branie schoppen NA cle boxleeftijd .zijn er weer an dere gevaren waaraan een kind J wordt blootgesteld; het water bij-) voorbeeld en het verkeer. Ook bra-j vourstukjes die jongens in de school gaande leeftijd graag uithalen om' bewondering onder de vriendjes te oogsten, gelden als bijzonder gevaar-j lijk. Ouders zullen hun zoon er voor al op moeten wijzen, dat flink zijmniet dezelfde betekenis heeft" als" branie schoppen. Flinke schooljongens heb-1 ben als kleuter reeds geleerd, op zich- zelf en op anderen te passen, zegt zuster Dirkse. Helaas zijn er nog maar al te vaak ouders 'die door onoplettendheid, soms door onwetendheid, niet alleen verzui men dat hun kind te leren, maar het juist zélf in gevaar brengen. U geeft eeri kleuter geen schaar, naal den of spelden om mee te spelen. Waarom liggen die gevaarlijke attri buten dan nog maar al te vaak voor het grijpen in de. woning'? Verwondin gen door scherpe voorwerpen kun-1 neh bijna altijd voorkomen worden, zegt de districtsverpleegster uit Em meroord. Uit ervaring weet ze echter, dat die voorwerpen meer dan eens in I huis blijven slingeren. Die kanten nylons zijn heel fijn en doorzichtig. Zwart en donker negerhruiu blijken er de uilverkoren kleuren voor. Nu eens niet in Parijs maar in Lon den, doet deze kanten kousenmode het eerst van zich spreken. Bij cocktail- en avondjurken worden die nieuwe nylons vooral gedragen. Er heeft haast geen party meer in Londen plaals, of men ziet enkele bezoeksters mei kanten be nen. naar binnen slappen. Ook bij lichte japonnen worden ,{lcze donkere nylons niet kantmotief gedra gen. Dat geeft een sterk kontrast, maar daar gaat het juist 0111 bij dergelijke blikvangers'. By een sneeuwwitte cocktail- jurk ziet u deze bijzondere nylons hier toegepast. Of het mooi is laten wij aan u over te beoordelen. Dit wonderlijke pro- dukt van de kousenfabrikanten wordt hier alleen als noviteit gesignaleerd. Advertentie W eg dat vergif TNATZELFDE is ook het geval met kJ allerlei P'if het allerlei giftige stoffen. In ver schillendekeukenkastjes staat ammonia lisol, petroleum, wasbenzine, ratten kruit enzovoort, nog binnen het bereik van kleine kinderen. Wat dat aangaat kan men ook 'met medicijnen niet voorzichtig genoeg zijn. Een dosering slaaptabletten, die voor een volwasse ne geen enkel kwaad kan, kan voor een kind dodelijk zijn. Bij babies moét men er vooral op bedacht zijn, geen donzen dekentjes te gebruiken en te zorgen dat de touw- LONDEN. De korte rok heeft van de kous w eer een belangrijk onderdeel t van de kleding gemaakt. Fabrikanten; van nylons breken zich in alle landen liet hoofd om aan de vraag naar steeds weer andere kousen te kunnen voldoen.! Nu de bekledingen van de benen mei wat men aan de voet draagt weer blik j vanger nummer één van de mode zijn) geworden, hangt van hun vindingrijk heid op dat gebied immers heel sterk hun omzet af. Na een winter van kousen in allerlei j kleuren en een voorkeur voor heel don- kere nylons in off black, komen nu met de zomer kanten nylons de aandacht vragen. Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN. Prof. ir. J. J. Broe ze is op de jaarvergadering van het Koninklijk instituut van ingenieurs in Eindhoven onderscheiden met de Gou deh' speurwerkmedaille 1960. Prof. Broe ze heeft belangrijke studies verricht op het gebied van de toepassing van aard olieprodukten in motoren. Ir. F. J. Fontein kreeg de Conradme daille voor zijn verhandeling in het tijd schrift De Ingenieur over de zeefbocht, een nieuw apparaat voor het nat afze Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM. „Wij zijn hard be zig met het zoeken naar andere vaar wegen", deelde de heer B. E. Ruys, di recteur van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd. gisteren mee toen de jong- jste aanwinst van de rederij, de Madi- son Lloyd, tijdens de officiële proef- i tocht met enkele honderden gasten op j de Noordzee voer. „Mijn. collega's zijn in Londen om be- j paalde vaarrechten te, krijgen in het Verre Oosten met Japan als eindpunt' jzei hij verder. „De Lloyd hoopt, dat (men het zonder vrachtenstrijd eens zal kunnen worden. Het nieuwe Schip nam hij graag over 'van De Rotterdamsche Droogdok Mij., I waarvan directeur ir. J. C. van Ree- nen had gezegd, dat het 't der- Advertentie tiende schip is, dat deze werf voor de Lloyd heeft gebouwd. Deze noemde de Madison Lloyd voor de werf een ..zeer gecompliceerd technisch werk stuk" en voor de rederij een ..goed en gaaf stuk gereedschap." Voor de rede rij achtte hij dit zeer belangrijk in de ze tijd, waarin de hemel verre van wol kenloos is. ..De scheepvaart kampt met een niet zo bevredigende vrachtenmarkl. Overi gens staan de werven voor een steeds toenemende scheepsbouvvcapaciteit in de wereld." Niettemin zei de heer Ruys: ..Inder daad is dit een schip, waarvan men er niet gauw te veel heeft wegens snel heid, laad- en losgerei en accommoda tie." Hij gewaagde van ..het bekende staaltje van mooi en keurig scheeps- bouwwerk". Aan de R.D.M. is de op dracht verstrekt nog zo'n schip te bou wen. ..als blijk van de wil tot het voortzetten van het bedrijf", aldus de directeur van Lloyd. De Madison Lloyd is het zevende van een serie ..M-Lloyd"-schepen met na men van rivieren. Hierop is het laad- on losgerei nog verder verzwaard door aan de voorkant van de achterste mast I een boom te plaatsen met een hefver mogen van 65 ton. tegen veertig ton op i de andere schepen van dit type. j Een andere afwijking met de a! va rende schepen is. da' 'mi h®'e onder-' waterschip is ge ",-Y ■- iorrub- berverf. waarvan ncht, daf deze dc scheepshuid .ider /.al hou den met als gevolg hot be-eiken van een hogere snelheid met m' der brand stofverbruik. Volbeladen kt dit schip I met een draagvermogen van 11.550 toni een snelheid van l&'f. mijl bereiken. Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeftOnmerkbsroBescherming: o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing Bij o.b.tampons heeft men geen schuif, koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasj'e en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b. tampons kunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne Hygiëne voldoet. blanco envelop. mféM tampons de moderne hygiëne Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik Normaal f L-, Speciaal f 1.25 S m m m mm m m Hierlangs uitknippen 1 Aan Drogerijen Mij., Mijdracht Gelieve mij te zenden, gratis en franco I uw brochure met proefpakje o.b. tampons' I Naam Adres Woonplaats A3 (Blokletters s.v p) UW KINDEREN DOOR GEVAREN k A gJJBR IW SHI k 0 NiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii m lyl I J W Her mien van Doorn 0 1111 f BB BB i in 11111111M1111 i 1111111111111111111111111111111111 R

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 11