Produktiviteit niet meer aiSeen-zaligmakend PATRI A zakgeld mm Meisje van zestien beroofde zeeman Twaalf jaar geëist tegen zeeman voor wurgen Tijger Annie NEDERLANDERS MOETEN HUN HANDELSBELANGEN SNELLER ONDERKENNEN VOORSCHOT Last van insekten? Ambtenaren verdacht van aannemen steekpenningen Vonnissen en schadevergoeding in zaak rose balletten Uw kinderen krijgen half zwaar MINISTER DE P01JS OVER LOONVORMING FRÉ DÉRIQUE illustreerde menukaart het mooist Kleur bekennen Jaar geëist voor handlanger Voetbaltoto helpt vluchtelingen uit Ned.-Nw.-Guinea Vrijdag 10 juni 1960 ZEEUATSCH DAGBLAD Nadelen Minister De Pous maant kappers jL&tstr, Tegenwicht Toezicht Raspaard die lekkere shag in de handige doos 95 ct. ALARM OM VERDWENEN PSYCHOPAAT DOUCEURTJES - ALS VANZELFSPREKEND Politie aangevallen door naaktlopers SPEURTOCHT NAAR MEISJE VERGEEFS Bag. 7 Advertentie eerde loonpolitiek" zou de oplossing moeten brengen voor het vraagstuk van de prijsstijging, die het gevolg is van de economische vooruitgang De vroegere centraal geleide loon-j politiek, die van de ..loonronden", heeft dit probleem met kunnen oplos sen. aldus de minister. Evenmin trou wens als een geheel vrije loonpolitiek. Bij de laatste zouden de lonen in de verschillende bedrijfstakken zich aan elxaar optrekken en weer priis- stijgingen uitlokken. De minister geloofde, dat de gedif ferentieerde verbeteringen in lonen en arbeidsvoorwaarden tot nu toe goed aansluiten bij de spreiding van de an onze sociaal-economische redactie SCHEVENINGEN. Stijging van de produktiviteit zal voor taan niet meer het alleen-zalig makende,principe zijn bij de toe passing van de gedifferentieer- de loonvorming. Minister De Pous heeft gis teren, sprekende ter jaarverga- j dering van het Verbond van protestants-christelijke werkge- vers, het denkbeeld van een ..gecoördineerde gedifferenti- j eerde loonpolitiek" geïntrodu ceerd. In eite tornt hij hiermede aan de absolutheid van het tot dusverre gevolgde beginsel, dat DEN HAAG. Minister De Pous van alleen hogere produktiviteit economische zaken heeft ernstige be- ner hedriifstak stiiuincr van fvaren gemaakt tegen de tariefsver- pei DeailjlsiaK stijging van hogingen die door vele herenkappers in lonen in zulk een sector moge- het land zijn doorgevoerd zonder mei- lijk kan maken. ding bij zijn ministerie. Soms bedroegen die prijsverhogingen tien tot vijftien Wij moeten, aldus de minister, in Procent, enige bedrijfstakken loonsverhogingen De minister heeft naar aanleiding daar-, toestaan die uitgaan boven de daar van een gesprek gehad met vertegen- verkregen produktiviteitsstijgingen. woordigers van de kappersbonden en Daar komt düs prijsverhoging van. hun verzocht er bij hun leden op aan te Die moet worden goedgemaakt door dringen de tariefsverhogingen weer on- prijsdaling elders. Dat ..elders" is: gedaan te maken. De kappersbonden in bedrijfstakken die sterke toene- hebben hun leden inmiddels op de ming van de produktiviteit tonen. hoogte gesteld van het standpunt van Deze gecoördineerde gedifferenti- de minister. produktiviteitsontvvikkeling. Waarmee hij niet wilde zeggen, dat de spelre gel van dc produktiviteitsgroei zonder enige modificaties zou moeten worden gehandhaafd. Advertentie Bij elk pakje biscuits, crackers of zoutjes gratis een munt waarde V/i cent. Ik begrijp, dat een consequent toe passen van de produktiviteitsregel op den duur bepaalde nadelen met zich kan brengen, aldus de minister. Hij doelde op het ontstaan van te sterke verschillen, die het evenwicht tussen de sectoren van de arbeidsmarkt zou den aantasten en een grote achterstand voor sommige groepen tot gevolg zou den hebben. Komen er modificaties, dan moe ten de eventueel gewijzigde richtlijnen wel het handhaven van een stabiele ontwikkeling van het prijsniveau waarborgen. De manier, waarop onze economie de loonoperatie 1959—1961 heeft verwerkt, rechtvaardigt een doorbreking van die stabiele ontwik keling niet. De minister werkte zijn idee van de coördinatie van de gedifferentieer de loonpolitiek nog wat verder uit. De bedrijfstak, die een loonsverhoging toe slaat welke uitgaat boven de gemiddel de nationale produktiviteit moet een evenredige prijsdaling doorvoeren. Van de extra stijging van de produktiviteit in een onderneming' moeten de werk nemers en de consument in dezelfde mate profiteren. Alleen op die ma nier is een tegenwicht te vormen te gen de prijsverhogingen, die met de coördinatie samenhangen. Dat de politiek van prijsverlaging incidenteel aan de regels van de loon- en prijspolitiek zou zijn aange past bestreed de minister. Hij be weerde. dat het intensieve overleg met het bedrijfsleven over mogelijke prijsverlagingen in een groot aantal gevallen een gunstig resultaat heeft ge had. Een verdere verlegging van het zwaartepunt van de loonvorming van de overheid naar het bedrijfsleven zou, aldus de minister, samen moeten gaan met een nauwere integratie van de hierbij betrokken beleidsonderdelen. Het loonbeleid van de regering zou zich kunnen beperken tot het toezicht op de loonontwikkeling in enkele stra tegische sectoren, het prijsbeleid en het kartelbeleid, zo meende hij. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Gistermiddag is het Amsterdamse politiekorps in rep en roer gebracht door de medede- Iing. dal de vrijdag voor Pinksteren uit Heiloo ontsnapte psychopaat S. in de Bijenkorf liep te winkelen. Twee verkoopsters hadden hem ge zien. Onmiddellijk na de herkenning renden zij getweeën naar een hoger gelegen verdieping om de politie te waarschuwen. Vermoedelijk is S. door deze plotse linge reactie gealarmeerd. Toen de po litie het warenhuis had afgezet, bleek hij te zijn verdwenen. Rechercheurs doorzochten zonder enig resultaat het gehele gebouw van kelder tol zolder Gisteravond meenden twee agenten in burger op straat de man te hebben opgespoord. Zij waren echter niet zeker van het signalement. Een collega met een beter geheugen spoed de zich naar de opgegeven plaats, be keek de „verdachte", en kwam tot de slotsom dat er loos alarm was gegeven. Rechercheurs hebben gisteravond een onderzoek ingesteld in Amsterdams don kere buurt. Uit de rede van de minister kwam weer eèns overduidelijk zijn zwak voor alles wat met prijzen te maken heeft om een hoekje kijken. Zelf was hij daar ook wel van overtuigd. ..Dit was altijd mijn stokpaardje. Het is i echter uitgegroeid tot een raspaard. al meent de oppositie er de kreupele j hit van de schilleboer in te ontdek- ken"r- zéi bij. A an een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Uit zes landen heeft de Koninlijke Rotterdamsche Lloyd 376 inzendingen ontvangen op haar prijsvraag onder jonge kunstenaars tot 25 jaar voor ont werpen van illustraties voor menu kaarten. In het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rot terdam is van 250 ontwerpen een tentoonstelling ingericht, die van vandaag af tot en met 26 juni ook voor het publiek te bezichtigen is. Deze expositie is zo aardig en door haar variatie zo interessant, dat men soms graag met de jury van oordeel zou willen verschillen. Ook kinderen van elf tot veertien jaar bleken zich in de strijd te heb ben geworpen. Van hen zijn ook leuke vondsten opgehangen. Voor elk land zijn een bekroning en eervolle vermeldingen toege kend. Voor ons land was de ge lukkige de 22-jarige Frédérique Spaanderman uit Amsterdam, d.e twee jaar geleden daar aan het In stituut voor kunstnijverheid haar opleiding volbracht. Sinds een jaar voert zij opdrachten uit: boekom slagen, illustraties voor tijdschrif ten, een grammofoonplaathoes. Voor deze Wedstrijd zond zij twee ontwerpen in. Met in gele plakkaatverf uitgevoerd „strand" trof zij de roos. „Naast een bagger molen leek mij dit het karakte ristiekst voor ons land, maar een baggermolen leek mij hier niet zo op zijn plaats", vertelde zij niet zonder humor. Onder het tekenen en schilderen had zij helemaal niet aan eten ge dacht. verklapte zij verder en bo vendien stond zij er verbaasd van als winnaar uit de bus te komen. Wat zij met de vijfhonderd gul den gaat doen? „Ik heb het geld al tien keer uitgegeven, zodat ik er wel heel erg over moei naden- kon", aldus de kleine blonde Fré dérique. De prijsvraag heeft verrassingen van diverse aard opgeleverd. Voor sommige deel nemers (sters) was dit zeer belangrijk, namelijk voor hen, wie een eervolle vermelding ten deel viel. De opzet was dat '•mor elk land slechts één prijs zou wor den uitgereikt. Dit deelde mevrouw Henriëtte Holtbausen onze le zers welbekend als onze mede werkster Micky Woodhouse na mens de jury mee. SCHEVENINGEN. Tijdens de middagvergadering, die werd be steed aan de ontwikkelingslanden, bracht de heer C. den Hollander, van de Stichting vertegenwoordi ging van de Nederlandse industrie voor internationale belangen, tot uiting dat ons land tekortschiet in het tijdig vestigen van officiële commerciële vertegenwoordigingen in de nieuwe onafhankelijke landen. Andere landen zijn ons meestal hierin enkele jaren voor en dit is volgens de heer Den Hollander een gevoelig punt, daar diplomatieke vertegenwoordiging nu eenmaal wordt gezien als een erkenning van gelijkwaardigheid. KEIHARD Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, besprak de politieke verhoudingen. De rol van Europa als bestuurscentrum en fabriek voor de wereld is volgens hem uitgespeeld. In angstwekkend tempo worden de vroegere koloniale gebieden onafhan kelijk. Van 1945 tot het einde van dit jaar kwamen er ongeveer dertig nieu we staten bij. Hun kijk op de verhou dingen in de wereld is geheel anders dan de onze en wij moeten proberen ons in hun denken in te leven, in ieder geval hun zelfstandigheid en zelfwerkzaamheid ernstig nemen. Het Westen dient de nieuwe landen niet te kapittelen, maar keihard tegemoet te treden, onrecht ook onrecht te noemen en onze investeringen behoorlijk vei lig te stellen. Ook de rol van ons land is volgens prof. De Gaay Fortman uitgespeeld, maar wij kunnen met onze grote tra ditie op dit terrein een bemiddelende taak vervullen ter versterking van het internationale recht. Daarom begreep hij niets van het zenden van de Ka- rel Doorman naar het Verre Oosten. Geen westerse mogendheid kan bui tenlandse politiek voeren onder het aanroepen van de naam van Jan Pie- tersz. Coen. Wel waardeerde prof. De Deze 25-jarige huisvrouw uit New York gaat van de zomer een poging doen. een nieuw record te vestigen: Jane Baldasare wil het Kanaal over zwemmen onder water. Jane denkt er met haar metalen waterlongen die elk half uur ververst moeten worden. 35 tot 50 uur over te doen.... Maai de ondernemende merikaanse is niet de eerste de beste. Op haar naam staan twee wereldrecords voor onder- waterzwemmen: in januari hielt zij het 100 uur onder water uit en 'het vo rige jaar zwom zij 22 km onder water voor een afstandsrecord. DEN HAAG. In augustus zullen de gepensioneerde ambtenaren een voorschot krijgen op de huurcompensaties 1957 en 1960. Dit voorschot zal betrekking hebben op de periode van 1 april 1960 tot en met Gaay Fortman het z.L wijze besluit 31 december 1960, zo deelt minister Toxo- van de Tweede Kamer om een motie pens van Binnenlandse zaken mee m ant- inzake de apartheidspolitiek van Zuid-1 woord op schriftelijke vragen van het Afrika aan te nemen. Tweede-Kamerlid Blom isoc.i. Advertentie Van onze Amsterdamse redactie |ge begroting had gemaakt. Hij wilde zijn naam van voortreffelijk ambtenaar AMSTERDAM. In de zittingzaalniet in gevaar brengen door op ..de van de Amsterdamse rechtbank is j dienst' toe te geven dat hij een onjuiste gistermiddag een tipje opgelicht van de sluier, waarachter de binnenkant van het ambtelijke leven op de dienst van publieke werken in Amsterdam verborgen gaat. Twee met het toe- j zicht op gemeentelijke gebouwen be- laste hoofdambtenaren stonden te recht, beschuldigd van het aannemen van steekpenningen. De één, J. G. H. V.. had onder meer een gift van drie honderd gulden geaccepteerd van de Amsterdamse vloerenfirma Martin en Co. Voor een bepaalde opdracht werd aan de gemeente een bedrag van ruim achthonderd gulden, in rekening gebracht. De werkelijke prijs van het project schommelde echter rond de vijfhonderd gulden. V. kreeg hel ver schil. De andere ambtenaar, M. J. F., had met dezelfde firma bij een andere opdracht iets dergelijks ge- daan. Op het eerste gezicht waren de straf zaken zo identiek, dat ze wel gevoegd zouden kunnen worden behandeld. Ech- jtei, ambtenaar F. ontkende in tegen stelling tot zijn collega, dat hel hier om steekpenningen ging. Dat maakte de behandeling ingewikkeld. F wilde hel- j ontvangen geld beschrijven als een dou- ceurtje van de vloerenfirma. ook al werd het tenslotte aan de gemeente be rekend. Dat in zijn ambtelijke staten allerlei grote verschillen in maten en prijzen te constateren vielen, was volgens hem niet le wijten aan een opzet om zijn extraatje weg te moffelen. „Berekeningen zijn nooit mijn sterkste kant geweest", zo zei F. Omstandig ver- telde hij dat hij zich wel eens een ton had vergist, dat hij eens een vloer had vergeten op te voeren, en dat hij hef I schilderwerk aan een kolossaal raam over het hoofd had gezien. Ambtenaar V. was rouwmoediger on- dei de beschuldiging. Hij zei dat hij het verschil lussen de reële en de gefin- j geerde kosten in zijn zak had gestoken, omdat hij eerst zelf een foutieve, te ho- berekening had gemaakt. De officier van justitie eiste tegen hem een gevangenisstraf van vijf maan den. Zijn collega hoorde zeven maanden tegen zich vorderen. Tijdens de behandeling van de zaken bleek duidelijk dat het voor ambtenaren van het kaliber als de verdachten heel makkelijk moet zijn om bij de dienst publieke werken te knoeien. Men be hoeft slechts een besledingsbegroting in te dienen, waarin steeds een opzetje" is meeberekend en er moet een water dichte afspraak bestaan met de firma, aan wie een bepaald werk gegund wordt. Verder moet het aannemen van dou ceurtjes. althans nog aan het eind van het vorig jaar, zo'n vanzelfsprekende zaak voor de ambtenaren zijn geweest, dat de directeur van publieke werken daaraan een speciale circulaire moest wijden. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De twintig jarige zeeman S. R., die wordt verdacht van de moord op mejuf frouw A. W. van der Spek („Tij ger Annie") in de nacht van 10 op 11 februari in een hotel aan de Witte de Withstraat, hoorde gis teren voor de Rotterdamse recht bank wegens doodslag twaalf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Hij zou haar van het leven hebben 'beroofd door wurging', hetzij met zijn handen hetzij met een nylonkous. Wegens hel plegen van enige dief stallen werd bovendien een jaar ge vangenisstraf met aftrek tegen de jongeman geëist. De officier van justti- tie voegde aan zijn eis terbeschikking stelling van de regering toe. De publieke tribune werd tijdens de behandeling van de zaak ontruimd. TENSLOTTE.... Twee en een halve maand lang heeft R. volgehouden onschuldig te zijn aan het hem telastgelegde. Hij zei niets meer, at niet, sliep niet en alleen door het einde loze geduld en de vele inspanningen van de huismeester van het huis van be waring is R. weer in een toekomst gaan geloven. R. heeft tenslotte bekend, niet omdat hij zou zijn „afgeknapt" door afmattende verhoren door tientallen rechercheurs, maar omdat hij uiteindelijk de moed vond het gebeurde aan inspecteur P. van Zoest te vertellen. De inspecteur had zijn vertrouwen als geen ander. ONBETROUWBAAR De officier van justitie beschouwde de aanvankelijke ontkenning als een bewijs dat R. zich, „zoals altijd in zijn leven groot wilde voordoen". Hij schetste ver dachte als wispelturig, lastig en onbe trouwbaar, als een halfwas die stelsel matig zijn negatieve kanten heeft ge toond en die zich heeft vereenzelvigd met de kwade genius uit het gezin: de vader. Het advies van het p6ychjatrisch rapport noemde de officier niet, terecht, daar een terbeschikkingstelling de mogelijkheid tot aanpassing aan de maatschappij ver onderstelt. De officier vroeg zich af hoe dit zou moeten rijmen met een andere conclusie uit hetzelfde rapport, waarin nadrukkelijk wordt verklaard dat er voor R. geen resocialisatie meer moge lijk is. MOEILIJK LEVEN Tijger Annie" was zo beschreef het O.M. haar een vrouw, die een moeilijk leven achter de rug had. „De gelukkig ste periode in haar bestaan is geweest die, waarin zij samenleefde met een tijgerdompteur," aldus de officier. „Hij is waarschijnlijk de enige man geweest die zij werkelijk heeft lief gehad. Deze domp teur werd echter voor haar ogen door zijn dieren verscheurd. Na dit ongeluk raakte de vrouw aan de drank en kwam zij opnieuw in „het leven" terecht". „GA JE GANG R. ontmoette haar in een café op Katendrecht op de avond van 10 februari. Op uitnodiging van de vrouw, aldus ver dachte, reden beiden zwaar onder de invloed van alcohol in een taxi naar een hotel in de Witte de Withstraat. Bij de registratie gaf R. een valse naam, maar zijn juiste geboortedatum op. Uit het ver hoor ter zitting bleek, dat er op de hotelkamer onenigheid was ontstaan over geld. Daar vloeide een gevecht uit voort. R. bekende de vrouw eerst met zijn handen in haar hals te hebben ge knepen. Daarna zou de ruzie zijn bijge legd maar opnieuw zijn ontvlamd. In dit stadium zou de vrouw een nylonkous van de grond hebben geraapt, die om haar hals hebben gelegd en tegen ver dachte hebben gezegd: „Ga je gang maar." Eerst zou R. de kous een paar keer licht hebben omgedraaid, hebben losge laten en tenslotte nog een paar slagen vaster hebben gesnoerd. Het licht in de kamer was uit geweest. „Zij deed niets, zij deed niets", heeft R. verklaard en daarmee wilde hij zeg gen dat hij onmiddellijk de kous zou heb ben losgelaten wanneer de vrouw zich zou hebben verweerd. Ook had hij ge dacht dat het veel meer tijd zou kosten iemand door wurging van het leven te beroven. „Iedere leek zou zo hebben ge redeneerd", aldus mr. L. G. Eij-kman, de verdediger. GEVLUCHT Aanvankelijk, toen de \rouw geen tekenen van leven meer vertoonde, zou R. hebben gedacht dat het slachtoffer zich slapende hield, hem voor de gek hield. Toen nij merkte wat er werkelijk was gebeurd, was hij in paniek het hotel uitgevlucht. Hij had een taxi genomen en was naar zijn moeder gereden, 's Mor gens werd hij thuis gearresteerd, niet voor de moordzaak maar als verdacht van enige diefstallen. Dr. J. Zeldenrust, anatoom-patholoog', verklaarde als getuige-deskundige, dat verstikking de doodsoorzaak was geweest. Hiervoor zijn twee mogelijkheden aan wijsbaar: wurging door de handen j (sporen wijzen daarop) of afsnoeren met de kous. Dr. Zeldenrust verklaarde niet te kunnen zeggen welke van de twee de verstikking neeft veroorzaakt. Dr. A. C. Regenburg, zenuwarts, ver- klaarde dat hij, na één keer met ver dachte te hebben gesproken tot de con clusie was gekomen, dat deze niet ten volle toerekeningsvatbaar is en een ge vaar voor de samenleving vormt. Hij adviseerde terbeschikkingstelling. De moeder van R. zou in diens leven een ongunstige rol hebben gespeeld. Op de verklaring van deze getuige reageerde R. fel met: „Mijn moeder is altijd even goed voor ons geweest. De beschuldigin gen die u tegen haar uitspreekt zijn per tinent niet waar". KLOPT NIET „Twaalf jaar gevangenisstraf acht ik uit de boze," aldus verdachtes raadsman, mr. Eijkman. „De eis klopt noch met de ergerlijkheid van het feit, noch met de persoon van R., noch met de eisen die de maatschappij aan bescherming kan stel len." In tegenstelling tot de officier achtte hij doodslag niet bewezen, wel mishan deling die de dood ten gevolge had. 26 DODEN BIJ BANDOENG DJAKARTA (Reuter) In een desa bij Bandoeng zijn 26 mensen gedood bij een botsing tussen po litie en militairen enerzijds en le den van een godsdienstige naaktlo perssekte. De gebeurtenissen in de desa Tjiro- jom begonnen zaterdag, toen een le gerofficier een onderzoek instelde naar berichten dat een aantal man nen en vrouwen onder een leider ge naamd Nawami, naakt een godsdienst oefening bielden in de moskee. De le den van de sekte joegen de officier de moskee uit. Zij zwaaiden, met bam boesperen en schreeuwden: Wie zich niet bij ons aansluit is een varken. De officier ontkwam, maar de sekteleden grepen en doodden een dorpswachter. Vuur geopend De volgende dag waren militairen en politiemannen aanwezig, toen een lui tenant van het leger en een functio naris van de politie de moskee be traden. De luitenant werd door de naakte groep gedood en de politieman zwaar gewond. Daarna deed de sekte een aanval op de militairen, van wie zij er twee doodden. Hierop openden de soldaten het vuur. eerst met schoten in de lucht, daarna op de aanhangers van de sek te. Nawami en 21 van zijn volgelin gen werden gedood, vijftien werden gewond en dertig gevangen genomen. De overigen vluchtten de bergen in. IA'S-kleurenfoto's, toverwoor den voor velen. Maar kleuren fotografie is niet moeilijker dan zwart/wit; we kunnen zelfs zeggen dat. het makkelijker isj omdat we al die kleuren die we zien, niet in zwart, duizend grijnzen en wit behoeven om te denken. Boven dien hebben de technici van vele wereldberoemde filmfirma's het doodeenvoudig voor ons gemaakt: een kind kan de was doen. Een kleurenfilm bestaat als regel uit drie gevoelige lagen. Eén daar- van registreert het rood. e-en ander g het groen en de derde het blauw. ,|t Indien we nu op deze film een beeld laten vallen, dan ontleedt de film als het ware de kleuren, die we op is nemen. IjJ Er zijn twee soorten kleurenfilm: ■t: ie zgn. negatieffilm, waarvan we -h kleurenfoto's, zwart/wit afdrukken en eventueel kleurendia's kunnen laten maken en de dia-direct- of omkeerfilm, waarvan we uitsteken- •K de projectie-plaatjes in kleur kun- nen krijgen. J Wanneer kunnen we het best in kleur fotograferen? Als beginregel -h moeten we stellen: bij zonnig weer g met een enkel wolkje aan de lucht, g Het licht is dan nl. wat zachter en ■ft wat meer verstrooid. Het is meer ■g vormend en geeft onze foto's een tj plastisch effect. Bovendien zijn dan dikwijls de schaduwen zeer gering. De beste tijd van de dag is het js midden van de morgen en middag. Bij zonneschijn is dan onze schaduw X ongeveer even lang als wijzelf. ,E belichting van de film biedt slechts een enkele moeilijk heid, die vooral bij dia-film van belang is. Hoofdzaak rs: iuist belichten, want iedere fout hierin kan tot onaangename conse quenties voeren. Overbelichten is als regel erger dan iets onderbelichten. Bij overbelichting worden de dia's kleurarm; bij te krappe belichting blijven ze hoogstens iets aan de don kere kant. Als we de beelden iets „warmer" willen hebben kunnen we van dit laatste gebruik maken. Wil len we de werkelijkheid zo dicht mo gelijk benaderen, dan is „juist be tichten" het parool. Aangezien we wat dit aangaat aan gewezen zijn op dat wat onze be- lichtingsmeter aangeeft, verdient het J vooral bij de eerste film aanbeve ling, hetzelfde onderwerp met ver schillende diafragma's te nemen. Stel dat we bij een bepaalde foto vinden diafragma D 8, dan maken we ook opnamen met D 5.6 en D 11; de tijd lalen we gelijk. Heb- ben we dit genoteerd, dan kunnen 5 we als we dia's zien, uitmaken wei- li ke opname ons qua kleur het best bevalt. Als dit bijv. is bij D u. 5,6. terwijl onze meter D 8 aan gaf, dan weten we dus dat wij het diafragma één nummer groter moe ten nemen dan de meter aangeeft. ER is nog één voorwaarde bij de belichting: ais er te weinig daglicht is, dan nooit lamp licht er bij aan trekken. Doen we dat, dan zijn de kleuren in ons dia veranderd door het vele rood. dat in hel lamplicht voorkomt. Moeten we bijlichten, dan een blauw flils- iampje gebruiken. Zijn de schaduwen wat donker, dan helderen we deze op door een licht vlak (laken, handdoek, krant) bij het onderwerp, maar buiten het zoe kerbeeld te plaatsen. Of het moet mogelijk zijn, dit lichte voorwerp een rol te laten spelen bij de beeld- opbouw: meisje zit met een lichte handdoek te spelen, hierdoor wordt 5 het gezichtje indirect verlicht, ■fc Kleurenfoto's en dia's maken is ■g geen kwestie van een kostbaar toe- J stel: het is alleen maar de kleur, die ans omgeeft, ontdekken. En datmoe- -K ten we leren. Spijt zullen we er niet -k van hebben, want wie kijkend kleu- ren kiekt verrijkt zijn leven dubbel. 2 E. W. H. Van onze correspondent PARIJS. Gistermiddag zijn de vonnissen geveld in de zedenzaak, die men die van de rose balletten pleegt te noemen. Twee uur lang heeft het voorlezen van het vonnis geduurd. André le Troquer, de een armige socialistische ex-voorzitter van de Assemblée Nationale, heeft; een jdar voorwaardelijk gekregen en hij is veroordeeld tot het betalen van 3.000 nieuwe francs boete. Andere mannelijke deelnemers aan de balletten hoorden gevange nisstraffen van twee en drie jaar, tegen zich eisen en zij moeten boe ten betalen variërend van 6.000 tot; 2.000 nieuwe francs. Zeventien deel nemers hebben ook slechts een voorlopige straf gekregen. De boe ten zullen zij echter moeten beta len. Pierre Sorlut, dê man die als de organisator van die feesten geldt heeft vijf jaar gevangenisstraf te gen zich horen eisen. Naar Neder landse begrippen nogal wonderlijk is hel, dat de ouders van de min derjarige meisjes in kwestie zich schadevergoedingen hebben zien toewijzen, temeer daar de moeders als regel zeer wel op de hoogte wa ren van het doen en laten van hun Van onze correspondent DEN HAAG Het is zeer be denkelijk, dat drie kinderen want dat zijn het ten slotte nog zich met zoveel gemak en raffinement hebben bewogen in dit milieu, zo zei de Haagse officier van justitie in zijn requisitoor tegen twee jonge lieden. Zij stonden terecht wegens het stelen van een portefeuille van een neger samen met een zestien jarig meisje. In een bar hadden de jongens, de negentienjarige varensgezel F. J. P. en de 21-jarige classificeerder J. S. v. d. G. kennis gemaakt met een ne ger. Bij zijn binnenkomst had deze man gevraagd, of er soms iemand Engels sprak en zodoende werd tus sen hem en Van der G. contact gelegd. GEEN HOTEL In de loop van het gesprek vroeg de neger, of de jongelieden hem mis schien aan vrouwelijk gezelschap zou den kunnen helpen. Dat zou wel luk ken, meenden de jongens en het drie tal ging op stap. In een andere bar ontmoetten zij het zestienjarige meis je, dat er wel voor voelde met de ne ger mee te gaan als de jongens ten minste met zekerheid konden zeggen, dat de man geld bij zich had. In een taxi ging het viertal op zoek naar een hotel, maar het eerste bleek vol te zijn cn in het tweede werd het meis je de toegang geweigerd. IN SCÈNE Het verveelde het drietal langza merhand en daarom werd besloten de neger van zijn portefeuille te ontdoen. Het meisje rolde de portefeuille en gaf die aan P.. die hem doorgaf aan Van der G. Zelf had P. namelijk een afspraak om met de neger de volgen de dag naar Rotterdam te gaan en hij wilde de relatie niet bederven. Er werd een ruzie tussen P. en Van der G. geënsceneerd, waarop Van der G. van de schadevergoedingen belopen 10.000 nieuwe francs. Van der G. verweerde zich ter zit- weg had gewild uit het slechte milieu, waar hij thuis hoorde, maar nooit de kans had gehad. Hij zal, evenals P. nu echter wel een tijd uit zijn omge ving verdwijnen, zelfs al zou de rechtbank de eis van de officier, een jaar met aftrek, niet geheel volgen. DJAKARTA (Reuter), De gouver neur van de Indonesische provincie „West-Irian" heeft gemeld dat in zijn ge bied vluchtelingen aankomen uit Neder lands Nieuw-Guinea. In Djakarta is hem een half miljoen roepiah uit de op brengst van de voetbaltoto ter hand gesteld voor hulpverlening aan de vluch telingen. De gouverneur zei dat in Nederlands Nieuw-Guinea politieke gevangenen, die zijn vrijgelaten in de kustgebieden aan hun lot worden overgelaten. „Het lijden van het volk in West-Irian heeft zijn top punt bereikt. De mensen daar wachten slechts op leiders, die hen kunnen verlos sen van fysieke en geestelijke kwellin gen", aldus de gouverneur. ting met te stellen, dat hij altijd wel in Baarn aangekomen. Van een correspondent 'KESTEREN Nadat de politie van Den Helder met de hulp van politie honden vergeefs de duinen heeft afge zocht naar de twintigjarige Bep Dirksen die sinds dinsdag verdwenen is en die hei laatst in Den Helder is gezien, heeft nu de politie in haar woonplaats Kesteren het onderzoek overgenomen. Het meisje, dat na een mislukte liefdes- affaire m haar geboortedorp wat aan de zwaarmoedige kant raakte en enige malen onder behandeling van een zenuwspecia- ust is geweest, is dinsdag in Blaricum gezien. Zij heeft daar een poos geleden in net sanatorium Hooglaren gewerkt en wilde weer terug in haar oude werkkring De geneesheer-directeur had er geen be zwaar teg'en mits zij zicli aan de medische keuring onderwierp. Dat zou woensdag gebeurd zijn. Vooraf ging het meisje naar haar zuster, die in Baarn woont, óm wal schoon goed te halen, maar zij is nooit

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7