■BB T oonkunstenaar sbon d i Zwarte beloningen zijn symptomatisch Katendrecht geen sleutel tot Lorens juwelen HET ZOETE LEVEN" BESTAAT WERKELIJK School Gravenstraat Middelburg bestaat in de herfst 100 jaar Oudste christelijke school op eiland Walcheren Begroting Zuiderzending na enige bedenkingen goedgekeurd Felle kritiek op prijsvorming van prond en woningen Herziening ook van indeling noodzakelijk Nader beraad van 21 VOORTGEKOMEN UIT DE SCHOOLSTRIJD Prof. dr. K. Dijk 75 jaar Kerkschool en jeugdbeweging Belgisch sleepschip in moeilijkheden Vierjarige jongen door auto gegrepen HEREN PREFEREREN Gina Lollobrigida filmster af Geref. synode Brabant en Limburg Commissaris bij de riiigrijders Lastenverdeling met Zeeland slechts voor een jaar aanvaard Steun bij orkesten Strenge politiek GEEN AANWIJZING VERBAASD Echtpaar Fellini in Nederland Scheepvaart Vlissingen „ARKE NOACHS" BLIJKT SLECHTS LAVAH00P Fokker; korter werken Onschuld WAGENINGENS BURGEMEESTER: Twee jongens kwamen om bij val uit boom Runner in Afrika overleden Felle brand op Charloise hoofd In de schuld Vrijdag 10 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 heeft bereikt behoort het althans vol gens het gemeentebestuur tot de „beste van de oude" schoolgebouwen in Mid delburg. De schoolarts heeft echter geadviseerd de vloeren spoedig grondig te vernie- wen. MIDDELBURG De school aan de Gravenstraat van de ver-' eniging voor gereformeerd onder wijs te Middelburg bestaat in de herfst 100 jaar, aan welk feit bij zondere luister zal worden ge geven. Op dinsdag 6 september vindt in een van de grote Middel burgse zalencomplexen de fees telijke herdenking plaats. Het bestuur van de vereniging onderneemt op het ogenblik po gingen om een in den lande be kende oud-leerling aan te trek ken, die zal worden verzocht de feestrede uit te spreken. kerkeraad worden gestort. In de loop der jaren werd de heer Verseveld op gevolgd door de heren Cluyve, Goote, Weeda (later directeur chr. kweek school). Hage, Blijdorp, T. Winter (van 1922 tot 1942) en sindsdien de heer B. H. Lavooy, die reeds vanaf 1919 aan de school is verbonden. Vijfendertig jaar lang bleef de school aan de Gravenstraat de school van de kerkeraad. Maar in 1895 zag men in, dat het beter was, dat de ouders het heft in handen kregen. De school werd toen overgedragen aan de in 1893 opgerichte vereniging voor gereformeerd onderwijs. In 1864 telde het gebouw twee lokalen, in 1899 waren er zes. Het aantal leerlin gen bedroeg in 1905 350, maar werd later minder door de stichting van de Heren» grachtschool. Beste onder de oude 1 Vermoedelyk zal een aantal leerlingen met ingang van het nieuwe schooljaar niet in de Gravenstraat terugkeren, om dat op 1 september een nieuwe gerefor meerde school (drie klassen in twee lo kalen) zal worden gesticht in de Stro- menwijk. _t Een commissie uit de vereniging is be- Tig gelden in te zamelen, waarvoor straks een op de school afgestemd passend ge schenk zal worden gekocht. Dit cadeau zal tijdens de herdenkingsbijeenkomst of ficieel aan het schoolbestuur worden overhandigd. De school aan de Gravenstraat is voort gekomen uit de schoolstrijd. In 1857 nam de kring van kerkraden van de christe lijk afgescheiden gereformeerde gemeen te te Middelburg het initiatief een eigen iChool te stichten. Spoedig begonnen de onderhandeün- gen over de aankoop van een pand, dat men aanvankelijk meende gevonden te hebben in de Cipierstraat. Toch zag men er vanaf, omdat men in de omgeving on welriekende geuren insnoof. Twee jaar later, op 28 december 1359 werd besloten voor 2000 „datgene aan te kopen, wat nodig was voor de bouw van een school met woning in de Gra venstraat". Zeshonderd gulden In december 1860 stond het gebouw er: De eerste christelijke school op Walcheren. De heer Verseveld uit Rot terdam debuteerde als schoolhoofd met een jaarlijks tractement van 600 (vrije woning en tuin). Hij mocht ook avond school houden, waardoor hij 150 ont ving. Verdiende hij meer, dan moest de meer-opbrengst in de kas van de In de oorlog heeft de Gravenstraat- school weinig geleden. Wel moest het gebouw worden ontruimd en werden er Duitse en later Canadese soldaten in ge legerd. Op 31 december 1959 telde de school, die opleidt voor alle middelbare onder- wijsinrichtingen en tevens leerschool voor kwekelingen is, 208 leerlingen. Ofschoon het gebouw tien kruisjes DRIEBERGEN., p- Prof. dr. K. Dijk, rustend hoogleraar van de theo logische hogeschool (Oudestraat) te Kampen wordt op 22 juni 75 jaar. De zer dagen is hij naar Driebergen ver huisd, waar de vele relaties en vrien den die hij zich heeft verworven hem zeker zullen weten te vinden. Meermalen hebben wij een overzicht van dit rijke leven gegeven. In vogel vlucht volstaan wij met enkele belang rijke momenten. Geboortig uit Wolvega ging Klaas Dijk theologie studeren aan de Vrije Univer siteit, waar hij in 1909 zijn kamdidaats- examen, deed. Hij kreeg preekconsent, maar ging niet direct de pastorie in. In 1911 deed hij doctoraal examen in de theologie en in 1912 promoveerde hij. In juni van dat jaar verbond hij zich aan de geref. kerk van Rijswijk, in 1916 ging hij naar de (toen ongedeelde) kerk van Den Haag. Sindsdien is hij een on vermoeibaar voorstander geweest van de splitsing van grote kerken in kleine re. In Den Haag kwam deze splitsing al spoedig tot stand. Het probleem kwam tot een voorlopige oplossing op de Utrechtse synode, waar hij vorige maand afscheid nam van het synodale werk. Sinds 1917 maakte hij deel uit van de synodes, eerst als afgevaardigde (en al snel als moderamenlid), later als preadviserend lid, toen de synode van Amsterdam in 1936 hem tot hoogleraar aan de Kamper hogeschool benoemde. Talloze functies heeft dr. Dij.k vervuld op het brede terrein van het christelijke onderwijs. Nog onlangs kwam er een nieuwe bij, toen hij eindredacteur werd van het nieuwe maandblad van het Ge reformeerd schoolverband, School en belijden nu. Jaren is prof. Dijk voorzitter geweest van de Nederlandse bond van jonge- tingsvererngmgen op geref. grondslag: bij het vijftigjarig bestaan van die bond •werd hij benoemd tot ridder in de or de van de Nederlandsche Leeuw. Een minder bekende functie van dr. Dijk is het beschermheerschap van e geref. vrouwenbond. Een befaamd redenaar op grote sa- trienkomsten zij het in een thans iets I verouderde stijl is prof. Dijk nog I een man met grote kanselgaven, wiens 1 verzorgde stijl bewondering afdwingt. WEMELDINGE. Het 402 ton me tende, met grint geladen, Belgische sleepschip Joseph", dat van Duits land op weg was naar België, geraak te gistermiddag te hoogte van stave- nisse in ernstige moeilijkheden. Dit vaartuigje, dat gelijk met het 1300 ton metende sleepschip „Boulogne" gesleept werd door de Franse motor sleepboot „Vecht" kreeg bij Stavenisse. door de zeegang zoveel overslaand wa ter te verwerken, dat het in zinkende toestand kwam te verkeren. Het ber gingsvaartuig „Arendsoog" voer ter assistentie uit. Nadat de Joseph" was leeggepompt gelukte het om het schip veilig de haven van Wemeldinge te brengen. AXEL. Op het kruipunt Pierson» straatBeatrixstraat stak het vierjarig zoontje van de familie M- de straat over vlak voor een naderende personen auto, bestuurd door L. uit Nijmegen. Hoewel de chauffeur met grote kracht remde kon hij toch niet vermijden, dat het knaapje door de auto werd gegre pen. De kleine man, die hevig uit won den aan zijn hoofd, raakte aan de voor zijde onder dé auto en kwam.- achter de auto onder het voertuig vandaan, tot grote verbazing van enkele toegesnelde mensen. De jongen liep alleen enkele wonden aan zijn hoofd op, die door dokter A- Kats werden gehecht. VEILING BERGEN OP ZOOM. Aardbeien 60—140. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM Aanvoer 16.500 kg. aa extra 180—195, aa I 140—150, a extra 180—190, a I 100—135, b extra 160—280, b I 70—100, c extra 85—105, c I 70—85, d I 65—70, e I 30—35, e II 30, f I 60—63. stek 22—25. St. MAARTENSDIJK. 9 juni. Tarwe 32— 33, gerst 2527, haver 2425, groene erw ten 3840, schokkers 3840, koolzaad 39 44, bruine bonen 115130, blauwmaanzaad 115—130. VEILING KAPELLE, 9 juni Kruisbes sen 85104, kleine kruisbessen industrie 55, aardbeien zonder dop, industrie: regina 1 79 85, II 62, mach fruhernte I 76, II 54, juspa I 59, II 54, sengana 8 84, II 54, aardbeien per doos van gr: regina I 3341, II 1733, mach fruhernte I 31 35, II 18—32, talisman I 34—39, II 26—31, juspa I 59, II 54, sengana I 84, II 54, II 20, madame lefeber I 27, II 1926, red gauntlet I 3538, II 24, dutch evern I 29 31, II 16. madame moutot 1 22, II 20, cam- bridge vigour I 3135, II 20, aardbeien p kg I 122, II 5990, afw 45—51, kersen per doos van 250 gr early rivers II 42. Z.D. 6.13 10.6 731 VEILING VER KRABBENDIJKE EN OMSTR Aardbeien per doos: Regina I 2632, II 13—26; Talisman I 2427, II 15—19; Juspa I 23—26. II 13—15; Mach Fruh I 25—29.11 13—27; Senga Sengana T 2729, II 22: Red Counted I 23; Aardbeien per kg: Regina II 78—83. VEILINGBERICHTEN GOES, 9 juni. Kruisbessen Exp 78—92. aardbeien per doos van 250 gr: regina I 35, II 2429. afw 19; Regina I 29—36, II 1731, afw 1215; D Evern I 28—32, II 26; Sengana I 29—34. II 20—25: Talisman I 28 —33. II 24; Juspa I 25—29, II 23; Mad Mou tot I 27, II 24. Aardbeien met dop per kg: Mach Fruhernte I 87. II 77—81; Regina I 104. II 63—91. afw 57—90; D Evern afw 54; Sengana afw 64; Talisman afw 69; Mad Moutot afw 67—68. Kersen per doos: Early Rivers I 46—48. Aanvoerder van de eerste Advertentie 'VERS SCHOENEN Wlnketgalerg TORONTO (AP) Gina Lollobri gida wil zich zo spoedig mogelijk uit de filmwereld terugtrekken. Zij hoopt dat haar man, dr. Milko Skofic, in Canada een doktersprak tijk kan beginnen. De filmster heeft zich met haar man en zoon tje kortgeleden in Canada geves tigd. Deze verrassende mededeling is gis teren te Toronto gedaan door Peter Skofic, een zwager van de actrice. Dr. Milko Skofic zou zich met het voornemen van zijn vrouw geheel ak koord hebben verklaard en vermoe delijk voorlopig een functie aanne men als internist van een ziekenhuis in Toronto. Het bestuur van dit ziekenhuis, de F.T. Carnegie-küniek, heeft reeds la ten weten dat een sollicitatie van dr. Skofic zeer gunstig zou worden ont vangen. Volgens de bepalingen van de Cana dese wet moet een geïmmigreerde arts tenminste twee jaar in een zie kenhuis 'hebben gewerkt voor hij een eigen praktijk kan beginnen. Gina Lollobrigida maakt op het ogenblik opnamen voor de film Go naked in the world. V iFR IJ I! H< I f I i I N VISMIJN BRESKENS. 790 kg exportgarna len 410 kg tong. 38 kg bot, 13 kg wijting. 4 kg griet, 535 kg doorgedraaide bot. VISMIJN VEE RE, Exportgarnalen 979 kg 391440, schar 274 kg 4169, bot 147 kg 16-25, Wijting 86 kg 19—29. tong 75 kg 171—294. rog 14 kg 20—43, paling 6. 124— 251, griet c 5 kg 99—103, doorgedraaide vis 228* kg. MIDDELBURG- Een Zeeuw onder de Zeeuwen. Zo voelde de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de litie te Gevonden voorwerpen MIDDELBURG Op het bureau van po- Middelburg zijn inlichtingen te knj- Casembroot zich gisteravond te' midden ïe£a°bveerr btau^^wembroTk'V"handdoek; de Zeeuwse'rode portemonnee; wit kindertasje; trouw- n „„fó boekjc. muntbiljet: traveller cheques: zwar- te regenpijpen; beige boodschappentas, ™n. van talrijke leden van ringrijdersvereniging. die in café Vriendschap" bijeen waren om de prij zen van de wedstrijden op 17 ontvangst te nemen. De commissaris der Koningin ver heugde zich er over, dat de ringrijders en de boogschutters de werkelijke fol klore in Zeeland nog levendig huoden. Hij toonde zich bijzonder dankbaar over de buitengewone medewerking van de ZR.V. bij de opening van de provin- Van een medewerker EINDHOVEN. Met enige aarzeling heeft de particuliere synode van de Ge reformeerde Kerken in Noordbrabant en Limburg woensdag de begroting aanvaard van de zogenaamde Zuider zending. Dat is de zendingsarbeid, die de kerk van Middelburg verricht in het gebied van de classis Blora-Bodjone- goro van de Javaanse christelijke ker ken, in samenwerking met die kerken en met de Nederlandse kerken in de ressorten Zeeland en Brabant-Limburg. Tevoren had de synode zich akkoord verklaard met een verdeling van de lasten van de Zuiderzending tussen bei de kerkprovincies in een verhouding die evenredig is aan die tussen de per centages welke Zeeland en Brabant- Limburg bijdragen in de kosten van landelijke samenwerking voor de eme- ritaatsgelden. Dat bleek de enige te hanteren norm te zijn, die voor dit jaar een verdeling geeft van 55 pet. voor Zeeland en 45 pet. voor Brabant- Limburg. Examen machineschrijven SOUBURG. Voor het examen van de Algemene Stenografen Bond te Utrecht dat in Souburg werd gehouden, slaagden de volgende kandidaten voor het diploma Machineschrijven A; A. C. Bijl; J. M. Ceelen; J. Jorritsma? W, J. de Kok; K. M. van Liere; J. Mo hamad Sjah; G. I. Timmerman en W. J. Vermeulen, allen te Vlissingen. A. M. M. Arens; A. .P Fondse; C. M. Hubregtse; I. de Smit, allen te Souburg. T. L. H. Chang; K. A. Delfsma; W. van Hemert; J.. C. Hu bregtse; J. E. C. van der Kuijl; Y. M. Ma- zure; J- D. Potteboom; H. E. Reneman; W. J. de Schipper; A. E. van Selms, allen te Middelburg. W. Coppoolse, Grijpskerke; J. P. Harpe, Meliskerke; J. M. M. den Hol lander; E. Y. E. Richard, Oostkapelle; W. van NieuwenhUijzen, Nw. en St. Joosland; P. Reynierse: A. Wattel, te Serooskerke; J. A. Roth, St. Laurens; P. C. Suurmond, Ga- pinge. Al deze kandidaten werden opgeleid door Insttiuut „Kuijpers-De Groot" te Souburg. Gevonden voorwerpen VLISSINGEN Op het bureau van politie te Vlissingen zïjn inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden voor werpen; rijwielen en autopeds; bovenkant van gouden ring; 'kinderdriewieler; sleutels; lederen jongensjack; armkettinkje met opschrift; zwarte portemonnaie met in houd; paar slippers; badpak in band- handdoek; hoofddoek; witte bal; bril in étui; kindersokje; aktentas' met in houd; rieten boodschappentas; klein rood kinderschoentje; grijs sokje; kin derwagenriempje; lederen, handschoen; duikerbril; zijden sjaaltje; gouden ring met steen; groene portefeuille met in houd; rugleuning van kampeerstoel; ro zenkrans in étui; zonnebril; contactsleu tel Volkswagen; gabardineregenjas; polshorloge; plastic bal; popje; ta«. met gereedschap bromfiets; zeildoeken boe kentas; bril met doublé montuur. Aanvankelijk was de bedoeling deze verdeling in principe mee te laten glij den met de elk jaar vast te stellen emeritaatspercentages, maar de syno de van Eindhoven wilde daar (nog) niet in meegaan. Intussen betekent het een verlichting voor Brabant-Limburg: De verdeling geschiedde tot nu toe in de verhouding 60:40. De begroting van de Zuiderzending had vooral ds. H. J. Hoek (Oss) moei lijkheden gegeven. Deze begroting ver toont een lager cijfer dan in vorige ja ren. Er zijn overschotten en daarvan was ds. Hoek geschrokken. Wij doen dus minder voor de zending, zei hij, in een tijd waarin het christelijke westen meer dan ooit zijn welstand in dienst moet stellen van de rest van de we reld. hetgeen voor de kerk een zeer grote zendingsactiviteit meebrengt. Beschamend De heer J. C. Wattel uit Middelburg mocht nog zo duidelijk wijzen op de overgangssituatie die een zich terug trekken van het „veldwerk" in Indone sië meebrengt, op de nogal meegeval len financiële situatie in de classis Blo- en op het feit dat de nieuwe zen- dingstaken in Pakistan, Ruanda-Urundi en Zuid-Amerika nog niet op gang zijn, ds. Hoek bleef het onbevredigend vinden, dat de Zuiderzending inkrimpt. Sinds de terugkeer van de missionai re predikant van Middelburg, ds. H. Schut, wisten we toch al dat er nieu we taken zouden moeten worden gevon den? Deze teruggang is beschamend en als we dit accepteren, leren we de mensen af voor de zending te offeren, aldus ds. Hoek. En ook ds. K. Talsma (Breda) gaf uiting aan ditzelfde gevoe len. Ds heer Wattel riep op een gege ven moment uit, dat Brabant zo graag de percentageregeling met Zee land verlicht wilde hebben en nu op eens een verlaging van de zendings- bijdrage onbevredigend vindt. Maar ds. D. A. Vogel (Geleen) zei dat een verdelingskwestie nog iets anders is dan een verlagen van de uitgaven. De synode voelde met de heer Wat tel niets voor „oppotten" van zendings- gelden. Maar zij volgde ook niet de suggestie van ouderling A. Mostert uit Maastricht, om dan bijdragen te ge ven aan b.v. arbeid in Suriname. Na dat namelijk ds. D. C. Tiemens (Eind hoven) gewezen had op de-mogelijkhe den die er buiten de bijdrage aan de Zuiderzending zijn (adoptie van scho len, kinderbijbelactie enz.) om het In donesische zendingswerk te steunen, ging de synode toch maar akkoord met de verlaagde begroting. Waarbij zij de wens uitsprak spoedig nieuwe stimule rende voorstellen van zendingsdeputa- ten te mogen ontvangen. Van een onzer redacteuren UTRECHT Het hoofdbestuur van de Nederlandse toonkunste- naarsbond, aangesloten bij het NW, heeft een verklaring uitge geven waarin 'gezegd wordt dat de besturen van symfonie-orkes ten door de huidige salarisinde ling gedwongen worden bijzonde re beloningen aan musici te be talen. De situatie bij het Bra bants Orkest is geen uitzondering, doch symptomatisch. De thans bestaande klasse-indeling kan volgens de toonkunstenaarsbond niet lan ger beschouwd worden als sociaal en cul tureel verantwoord. Alleen het scheppen van evenwicht tussen de stedelijke, pro vinciale, radio- en opera-orkesten kan aan de hoogst ongewenste toestand van thans een einde maken. Daarenboven moet, naar de toonkunstenaarsbond heeft meegedeeld, het aanvangssalaris van or kestmusici zodanig verhoogd worden dat meer aantrekkingskracht wordt uitge oefend om orkestmusicus te worden. Voorts wenst de bond een grondige ver andering van de subsidieverlening van de elf symfonie-orkesten met dien verstan de dat het rijk zich volledig garant stelt voor een sluitende exploitatie. De wensen van de Nederlandse toon kunstenaarsbond om de salarissen op te trekken zullen zeker instemming vinden bij de besturen van alle orkesten. De pro vinciale orkesten zijn sterk geporteerd voor een andere klasse-indeling dan wel voor het verdwijnen van elke indeling. Bij hen bestaat al lang het verlangen om de zuigkracht van de grote orkesten te verkleinen. Het Brabants Orkest heeft ook als re den voor de bijzondere beloningen opge geven dat zijn musici weggelokt worden door de grotere salarismogelijkheden bij de orkesten in de grote steden van het westen. (Die mogelijkheden zijn overi gens niet zeer groot, de hoogst betaalde leden van het Concertgebouworkest ko men nauwelijks aan een jaarsalaris van tienduizend gulden). In hoeverre de situatie bij het Brabants Orkest symptomatisch is, kan niet worden uitgedrukt. Namens de besturen van het Concertgebouworkest, het Residentie or kest en het Rotterdams philharmonisch Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De heer Barnley Baloombe, directeur van de Londense verzekeringsmaat schappij waarbij Sophia Loren een deel harer juwelen had ver zekerd, is op Katendrecht geen stap dichter bij de door hem ge zochte schat gekomen. Op het hem door zijn zegsman in de gevangenis van Pentonville genoemde adres van een bar in de Delistraat onder vroeg hij de beide buffetmeisjes. Over Sophia Lorens juwelen wisten zij niet meer te vertellen dan wat zij daarover in de krant hadden gelezen. Dat hun patrones er iets mee te maken zou heb ben achtten zij uitgesloten. Dat die „doorslaande" gevangene het adres van de bar bij zich heeft behoeft geenszins op een bijzondere relatie te duiden. Die adreskaartjes worden met gulle hand onder de internationale cliën- tele verspreid, dus kunnen zij overal ter wereld terechtkomen. Ook het door de Rotterdamse recherche ingestelde onderzoek heeft geen enkele aanwijzing opgeleverd dat de juwelen schat in Rotterdam zou zijn geweest De eigenares van de Katendrechtse bar is maandag vergezeld van een vriendin echtgenote van een garagehouder uit de Lombokstraat met vakantie naar Mallorca gegaan. Dat plan stond al maanden geleden vast. Zij heeft te Pal- mas haar intrek genomen in Pension La Torre. Zij was uiterst verbaasd toen zij daar hoorde dat haar naam werd genoemd in verband met Sophia Lorens verdwenen juwelen. Zij ontkende ten stelligste er 99 VLISSINGEN Aangekomen: 8-6 Ned. Keyser, Ned. Antje, Fin. Kirsti- H, 9-6 Noo. Hoegïi Arrow. Dts Gret- chen von Allwörden Gepasseerd naar zee (Ned. Schepen) 8-6 Ned. Keyser, 9-6 Fin. Kirsti-H. Gepasseerd naar Ant werpen (Ned. Schepen) 8-6 Frans van Seumeren, Aagtedijk, Paris 9-6 Eos. Fa- viso. Hoc-Vinces. Gepasseerd naar Zee (Ned. Schepen) 8-6 Angolakust. Beta, 9-6 Prins Willem II, Adriana, Oostkerk, Peter Swenden, Lekhaven. De muziekvereniging „Vlijt en Vol harding" te Souburg bracht een sere nade aan de dirigent, de heer A. L. van Wallenburg. Dit in verband met het behalen van een eerste prijs op het mu ziekconcours. KRIS-KRAS Met 61 duiven nam p v. ..O.W.T.B te Kapelle deel aan een wedvlucht van uit Orleans. De uitslag was: 1. P. But- i Ier, 2-3-10, J. C. Nijsse, 4-5. L. J. de Jager, 6. A. Luteyn, 7-8, J. Poly, 9 A. van Driel. UI L/Cil, - mei ini nebril; windjack met haarkam en enig ge sleutel; gehaakte handschoenen, tas met ge reedschap: kanarie, bruine portemonnee met; inhoud; kanarie; groene inhoud; leesboek en sigaretten. gr«s jasje blauwe portemonnee met ritssluiting, "*auw i portemonnee met inhoud; rose damesregen- jas: bos sleutels; kinderbril; luehtfilter van bromfiets; grijs wollen herenjas; gedeelte van kunstgebit; regenjas, grijze regenjas, io- totoestel in etui; slot van bromfiets, Kon- ciale griffie. heeft het ons wel heeltaktsleutel; blauwgrijze regenjas; blauwe re- i-:r v., t» „nJi-nhnaiion Wit Kinder- gemakkelijk gemaakt" erkende hij- J'hr. genjas t)e Casembroot zei verder een persoon-1 f Iijke brief van H. M- de Koningin te waarin .u.m handschoenen; wit 1 schoentje; zakmes, armband, grijze pantalon en der zakken een huissleutel; rijwiel tas inh sleutels; zakdoek; jongensjack; foto- hebben ontvangen, waarin zij nog eens toestel in'etui;' damespolshorïoge gevonden in herinnering brengt de prachtig fol- ie Vrouwenpolder: vulpen; wit kinderschoen- klorische stoet. die op de 17e mei door! tje. de straten van Middelburg trok. ..Ik was er zeer verrukt over" schreef de Koningin- Bij de aan de Rijkskweekschool te Middelburg gehouden eindexamens van Een daverend applaus weerklonk nade tweede leefkring slaagden voor de de woorden van de commissaris, die'akte van onderwijzer(es)de heren B. van Overbeeke uit Souburg, H. van Que- kelberge uit Breskens en mejuffrouw M. Masclée uit Zuidzandc. zich daame nog enige tijd genoegelijk bij de ringrijdersfamilie ophield. De postduivenhoudersvereniging Telegraaf" te Middelburg hield Wedvlucht op Quievrain. afstand „De f Ir: mei werd 674 maal gebruik ge- een maakt van het badhuis te Colijnsplaat. 1211 km. In de course" waren 173 duiven. De De collecte ten bate van het Ned. uitslag luid: 1-5-6 P- Philipse. 2-7-8 S-1 Roode Kruis bracht in Oosterland 561,47 Kodde. 3 M. Walraven, 4-9 C. de Nooyer, op. 10 R. Dirven. t ANKARA (Reuter) Een boot- vormige verhoging bij de berg de Ararat in de Kaukasus blijkt niet Noachs ark. maar een „met lava kinder- bedekte grondverhoging" te zijn. n,n Een Amerikaanse wetenschappelijke expeditie die een onderzoek instelde naar de verhalen en berichten over Noaehs ark die verstend bij de Ararat terug te vinden zou zijn, seinde giste ren naar Ankara dat het „natuurver schijnsel" wat de afmetingen betreft niettemin wel merkwaardig overeen komt met de beschrijving uit Genesis VI: 1416. De lengte van de ark wordt hier gegeven als 300 el, en de lava-hoop is slechts enkele meters langer. Men vond de merkwaardige ophoping op een hoogte van 2000 meter in het grensgebergte met Perzië, een 30 km zuidelijk van de Ararat zelf. Dyma- mietontploffingen hadden aangetoond dat er onder de door een aardverschui ving gevormde hoop alleen graniet te vinden is. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL In de wacht kamer van Schiphol vielen gisteravond twee beroemd heden uit de wereld van de Ita liaanse film elkaar in de ech telijke armen: Guilietta Masina en haar man, de regisseur Fre- derico Fellini. De actrice van La Strada en de Nachten van Cabiria was uit Milaan geko men en midden in het genoege- lijke babbeltje, dat ze over de koetjes en kalfjes van de film hield, stapte Fellini, breedge schouderd uit het toestel, dat land had gebracht. Het filmechtpaar blijft enkele dagen hier. ondermeer om aanwezig te zijn bij de première van de opzienbarende film La Dolce Vita, vanavond in het Amsterdamse City Theater. Het is voor Fellini trouwens allemaal La Dolce Vita wat de klok slaat, want in Münehen had hij ruim een week hard gewerkt aan de Duitse versie van zijn film. Voordat hij binnenstapte, had Guiliet ta Masina er heel liefjes en bescheiden haar zegjes reeds over gezegd. Ik ben een Fellini-fan, meende de donker- ogige en in de hele wereld om haar talent beminde actrice. Daaraan heb ik dus weinig toe te voegen, ik vind al les goed en mooi. Als mijn man het maar heeft gemaakt. Wat het filmen zelf betreft, wilde zij nauwelijks aan verdere plannen denken. Eerst een lan ge vakantie en dan een hele tijd thea ter. Ik heb nog verschrikkelijk veel toneelrollen gespeeld. GOED BROK WERK Frederico Fellini wilde best weten dat hij bijzonder tevreden is over het resultaat van La Dolce Vita, de film, die het libertijnse probleem van deze tijd tot onderwerp heeft: het buitenspo rige vermaak van sociaal ontspoorde mensen. Natuurlijk is er, ook in Italië en Frankrijk, nu al oppositie tegen mijn werk, aldus Fellini. Maar het zijn uiteraard de conformistische lieden, die mijn film verguizen. Ik trek me er niet -al te veel van aan. Het probleem van het „zoete leven" bestaat nu eenmaal. En wie daar zijn ogen voor sluit, heeft gevaarlijk weinig gevoel voor de reali teit. En iedereen fantaseert er verder maar zijn eigen sensaties bij. Ik heb alleen, een film, een goed brok werk, willen maken. Verder niets. Zijn vrouw kijkt goedkeurend en beminnelijk knik kend naar hem op. En ze neemt een slokje van haar whisky met het gebaar van een schoolmeisje, dat op iets on deugends wordt betrapt. Begrijpt u het nu, zegt ze. dat ik in de allereerste plaats een Fellini-fan ben? DORDRECHT (ANP) Het perso neel van de fabrieken van Fokker zal met ingang van 20 juni korter gaan werken. Het is de bedoeling, dat de ene werkweek 49 uur en de andere 45 uur zal tellen, zodat de gemiddelde ar beidsduur 47 uur per week wordt. De werknemers kunnen op die manier een keer in de veertien dagen een vrije zaterdag krijgen. Na januari wil Fokker overgaan op de 45-urige werkweek, zodat het per soneel dan elke zaterdag vrij zal heb ben. iets meer van te weten. „Ik ben vijftig jaar en ik leid een heel rustig leventje. Met gestolen goed heb ik nog nooit van doen gehad. Wel heb ik ongeveer twee maanden geleden een Engelse zeeman aan een Zweeds schip geholpen. Misschien heeft men daar ver keerde conclusies uit getrokken." Volgens plan vliegt zij maandag terug naar Rotterdam. De chef van Interpol-Madrid ver klaarde geen verzoek te hebben ont vangen om de Rotterdamse kasteleinse te doen opsporen of te doen verhoren en de recherche op Mallorca weigerde te zeggen of haar zulk een verzoek had bereikt. orkest werd ons gisteren meegedeeld dat bij deze orkesten geen „zwarte lonen" worden betaald. De zegsman van het Concertgebouworkest voegde daar ech ter aan toe: het hangt er maar van af wat u onder zwarte lonen verstaat. Er wordt ten aanzien van de orkestmusici een streng geleide politiek gevoerd, waarop met toestemming van het ministerie van O. K. en W. afwijkingen mogelijk zijn. Die afwijkingen hebben zich zo uitgebreid dat men in sommige gevallen misschien wel zou kunnen spreken over zwarte lo nen. Bij het Concertgebouworkest is daar geen sprake van, aldus het bestuurslid van het Amsterdamse orkest. Wij hebben de indruk dat hij met deze mededelin gen de spijker op de kop heeft geslagen. De salarissen van de orkestmusici wor den nergens ongeoorloofd verhoogd, maar wel hebben sommige orkestbesturen de mogelijkheid om bijvoorbeeld de séjours en de toelagen voor het bespelen van meer instrumenten en dergelijke aan gegrepen om de aantrekkingskracht van hun orkest te verhogen. Op de vergadering van de Contactraad van de Nederlandse symfonie-orkesten tijdens welke het Brabants Orkest is beschudigd van „openlijke anarchie" is evenwel gebleken dat alle andere orkes ten overtuigd zijn van hun onschuld. Overigens komen niet alleen belonin gen voor; er zijn ook orkesten, waar onder het Rotterdams philharmonisch orkest, die kortingen toepassen. Een jong musicus die na hard zwoegen zijn eindexamen conservatorium heeft be haald, krijgt als beloning tweederde van het aanvangssalaris. De rest wordt als „jeugdaftrek" gekort. Er bestaat voorts nog een merkwaar dige regeling voor „invallers". Een Rot terdamse musicus die in Antwerpen voor een verhinderde collega moet spelen, krijgt voor een middagrepetitie en een uitvoering een honorarium van 92 gulden, wanneer hij als „invaller" naar Amster dam moet dan krijgt hij voor hetzelfde werk 45 gulden. Hoe de zaak van de salarissen van musici zich ontwikkelt, dient te worden afgewacht. Het valt te verwachten dat ook de confessionele vakhonden van musici hun standpunt nader zullen be palen. Voorts zal het antwoord van de staatssecretaris van O., K. en W. op vra gen uit de Kamer over de salariskwestie meer zekerheid verschaffen. O Van onze correspondent ARNHEM De officiële cijfers over de woningnood zijn misleidend en in strijd met de praktijk. Hoewel de regering spreekt in de verleden tijd wanneer zij het over de woning nood heeft, is die nood ook nu nog geweldig groot. Dat was een van de conclusies van mr. M. de Niet, burgemeester van Wa- geningen, die bij trok nadat hij donder dag in Apeldoorn op de vergadering van de Gelderse woonruimtecommissie enke- De veertienjarige zoon van de fami lie Z., die woont in het woonoord voor Ambonezen Graetheide, Sittard, is in een ziekenhuis te Sittard overleden aan de gevolgen van een dergelijke val. De jongen was woensdag in een boomgaard te Urmond uit een kersenboom gevallen. 'NIJKE'RK. In een Aimersfoorts zie kenhuis is de vijftienjarige Eivert Kliek overleden aan de gevolgen van een val uit een boom. Evert was dinsdagmiddag met acht andere Nijkerkse jongens rovertje aan het spelen op 'het zg. Heuveltje. Hij was daarbij in een boom geklommen. Plotse ling brak een tak af, zodat de jongen uit de 'boom viel. Hij kwam met zijn, hoofd op een boomwortel terecht. Van onze correspondent IJMUIDEN. Een opvarende van de sleepboot Zeeland, de dertigjarige runner A. Lap uit Utrecht, is gisteren overleden in het ziekenhuis van Saffi, een haven ten zuiden van Casablanca. Op de sleepboten van Wijsmuller in de hhven van IJmuiden hingen daarom de vlaggen halfstok. De heer Lap had een aantal dagen geleden, toende Zeeland voor de Westafrikaanse kust voer. een beentje ingeslikt. Daar kreeg hij later last van. Via Scheveningen-radio vroeg de kapitein daarom medisch advies. Er was geen schip met een dokter in de buurt, zodat werd geadviseerd de patiënt zo vlug mogelijk aan wal te brengen. De Zeeland kwam gisteren in Saffi aan. De heer Lap werd daar geope reerd, maar dat mocht niet meer ba ten. ROTTERDAM. Een enorme zwar te rookkolom steeg gistermiddag op uit een fel brandende opslag van hout, olie en oude autobanden op een aan parti culieren verhuurd industrieterrein op het Charloise Hoofd. De brand werd omstreeks vijf uur ont dekt door de 37-jarige vertegenwoordi ger D. Wilgenburg uit de Messchaert- straat. Hij waarschuwde de bemanning van een radiosurveillance-auto die via de meldkamer de brandweer liet alar meren. Samen met de beide politiemannen wist de heer Wilgenburg een dicht bij het vuur staande personenauto in vei ligheid te brengen. Een daar achter staande bestelauto brandde toen reeds als een fakkel. De beide opslagplaatsen waren in ge bruik bij de aannemers J. van 't Ge loof en C. van der Ploeg. Omstreeks vier uur was er nog een auto gelost, maar toen de 'brand uitbrak was er niemand .aanwezig. Een felle wind wakkerde het vuur aan waardoor er maar weinig viel te red den. Twee blusboten van de Havendienst richtten drie waterkanonnen op de vuur zee die door de brandweer bovendien nog met twaalf stralen werd bestreden. Twee vaten met dieselolie explodeer den. Binnen een half uur was het vuur ge blust. Van de beide opslagplaatsen was toen niet veel meer over dan verkool de resten. Behalve de bestelauto wer den ook twee vorkhefwagens door het vuur geteisterd. Ie kanttekeningen had gemaakt bij de huidige stand van de woningnood. Hij had kritiek op alle regeringen van na de oorlog, die volgens hem te weinig aan onderzoek van het woningprobleem hadden gedaan. Hij noemde het een leemte dat er nog steeds geen juiste gegevens bestaan over de werkelijke woningnood. In de nieuwe regelingen, zo zei hij is het grootste mankement nog steeds niet ver holpen, nl. dat er geen beperking is van de verkoopprijs van met rijkspremie gebouwde woningen. Daardoor is het mogelijk dat een wo ning, die vier jaar geleden voor ne gentienduizend gulden is gebouwd met vierduizend .gulden premie van de be lastingbetaler, nu zo maar voor 32.000 gulden verkocht kan worden. Vele gezin nen die per se woonruimte moesten hebben, hebben zich daardoor diep en diep in de schuld gewerkt. Hetzelfde geldt voor bouwrijp ge maakte grond, die enkele jaren geleden bijv. 4.25 gulden per vierkante meter kostte. Dezelfde soort grond die er vlak naast ligt, kost nu twaalf gulden. Grond voor recreatie is bijna niet meer te krijgen voor instellingen van algemeen nut. Die gronden komen alle in de commerciële sector terecht, want de instellingen kunnen niet opbieden te gen binnen- en buitenlandse particu lieren. Van onze correspondent PARIJS. Gisteren is in Parijs de commissie van de 21 bijeengekomen. Zij omvat de zes landen van de Euro- markt (Benelux, Duitsland, Frankrijk en Italië), de zeven van de zo geheten Kleine Vrijhandelszone (Engeland, Zwit serland, Zweden, Noorwegen. Dene marken, Oostenrijk en Portugal), de vijf overige landen van de O.E.E.S. (Griekenland, Turkije, IJsland, Ierland en Spanje) plus dan nog de Verenigde Staten en Canada en een vertegen woordiger van de Europese gemeen schappen. Het doel van de besprekingen, die vandaag worden voortgezet, is te komen tot een regeling van de handelsbetrek kingen tussen de Zes en de Zeven. De dag van gisteren is gebruikt voor het uitwisselen van gegevens. Een door Luxemburg uit naam van de Zes op gemaakt plan is door de Zeven bestu deerd en geamendeerd. Vandaag zal men tot concrete voorstellen over de te volgen procedure komen. Die zullen door een werkgroep, waarvan het lid maatschap voor alle 21 openstaat lof ze er alle 21 lid van zullen worden staat nog te bezien) onder de loep wor den genomen. Nadrukkelijk is gisteren verklaard, dat het voorlopig gaat om maatrege len. die op korte termijn gerealiseerd zouden kunnen worden, terwijl men de grote problemen, voorlopig althans, tot het najaar, wil laten rusten. DEN HAAG De premier van Is raël, David Ben Goerion. zal van 22 tot 24 juni een bezoek aan Nederland bren gen. Hij zal de gast zijn van de Ne derlandse regering. Op de dag van zijn aankomst zal hij de lunch gebruiken óp het .paleis Soestdijk. Met zijn bezoek aan Nederland be- eindgit Ben Goerion een reis langs een aantal Westeuropese landen. Op 24 juni keert hij van Schiphol naar Israël te rug. BEN AH1N (AP) De zestienjarige Roland van Masterijt uit Leiden is jn een ziekenhuis in Huy overleden tenge volge van een verkeersongeluk in d» Ardennen. De jongen raakte terstond buiten bewustzijn en is niet «neer hijg». komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5