Een droom verwezenlijkt Verwachting vier maal overtroffen voor Tapijtkever Zwolse rechtbank E Chefarine 4. THEATERS BLIJVEN (LANG?) DICHT PATRIA DE CIRKEL IS VAN GOED MACMILLAN IN NOORWEGEN Turkse verkiezingen mogelijk niet voor volgend jaar INZAMELING VOOR VLUCHTELINGEN: 33 INBRAKEN 55 TAPIJTEN Ruggegraat Het beste Enthousiasme RUZIE TUSSEN BAY AR EN MENDERES ZES GEMEENTEN OP SCHOUWEN DUIVELAND Vijl jaar voor doden van verkeerde man OVERVAL NA EEN JAAR OPGELOST Vier middelen die betrouwbaarzijn! Acteurs staken op Broadway CÜcüve -"tip voor chxb>bel- lekkeir eten. bij elk pakje gratis een munt voor de kinderen,; waarde 2Vi cent A. J. Schouwenaar in Tweede Kamer door Barend Maaskant Onze verslaggever b« zijn aankomst op het vliegveld van Tokio. Onze redacteur had tijdens zijn reis over het Noordelijk Halfrond gelegenheid zich te bezinnen op de pracht van de organisatie die met veel kosten en moeite is opgebouwd ter vervanging van de Indië-route. Wat hij zag is bemoe digend en imponerend. ASSA s feiten en omstandigheden plegen wij als vanzelfspre kend te beschouwen. Dat de KLM de oudste luchtvaartmaat schappij ter wereld is. Dat de KLM het Verre Oosten voor de luchtvaart heeft opengelegd. Zó zonder meer klinkt dat als: daar kan ons niets gebeuren. Wij (als anderen met hetzelfde paspoort iets heb ben gepresteerd, spreekt men immers van „wij"?) zijn er onaantast baar Wij hebben er een soort van monopolie. Wij worden alleen al toegejuicht als wij ons gezicht laten zien Dat de eerste Fokkertoestellen van de KLM pionierend van renbaan naar renbaan sprongen, dat zijn charman te. romantische herinneringen. Hoe lang is dat allemaal al weer geleden. Nauwelijks een generatie. Een leraar van vijftig met een goed geheugen kan op de hbs vertellen, dat toen hij een knaap van zestien was, in de herfst van 1924 een Fokker F-7 van de KLM de eerste vlucht Amsterdam Djakarta volbracht. En als hij ook vlieger had willen worden, weet hij dat Thomassen a Thuessink van der Hoop. Van Weerden Poelman en Van den Broeke de destijds beroemde be manning vormden. Misschien is hij wel vergeten, dat dit vliegtuig het eerste van de KLM was met aan boord een toilet. Plesman en de zijnen peesden door. Vijf jaren later waren al 21 plaatsen in Azië opgenomen in het luchtnet van de KLM. Dat klinkt nu of wij vlie gend de commercie in dat werelddeel hadden veroverd. Dat was natuurlijk niet zo. maar ons hele volk leefde mee: in 1933 bij de Kerstpostvlucht van de Pelikaan en het volgend jaar bij de Melbourne-race van de Uiver. Of men in een modern restaurant vertoeftzo wordt men verzorgd in de splinternieuwe Electra's, die nu ook in de Golden Circle Service vliegen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een bedrag van niet minder dan 6.650.000 gulden heeft ons volk uit particuliere bron bijeengebracht voor het Wereld vluchtelingen jaar. Met het aandeel van de regering (1.360.000 gulden) komt de bijdrage van Nederland op een totaal van ruim acht miljoen gulden dat is maar liefst viermaal het streefbedrag dat het comité Vluchtelingen jaar een jaar geleden voor ogen stond. De bijdrage van Nederland komt neer op een gemiddelde van zeventig cent per inwoner. Nieuwe Tonge staat bovenaan met 107 cent gemiddeld. Deze cijfers zijn gisteren in Den Haag be kendgemaakt tijdens de slotbijeen komst van het comité in het Vredes paleis. ANONIEM Interessante posten uit de actie zijn: twee anonieme giften, een van twee en een van vijf ton; De Doe-Open actie van de jeugd: zes ton; de actie van de V.P.R.O. voor de Algerijnse kinderen: 2200 ton; de bevrijdingskaarten aan de Koningin: vijf ton. De bevrijdingskaar ten kunnen nog tot 11 juni aan de Koningin worden gezonden. Het comité blijft nog tot het eind van dit jaar bestaan. Men verwacht name lijk (postrekening 195960) dat er nog bijdragen zullen binnenkomen. De boe ken zijn daarom nog niet afgesloten. Van onze correspondent LONDEN. Premier Harold Ma~c-| millan is in Oslo aangekomen voor een j officieel bezoek van vier dagen aan Noorwegen. Onderwerpen die besproken zullen worden zijn: de handelsbetrek kingen tussen Groot-Britannië en Noor wegen, militaire samenwerking en de territoriale wateren. Noorwegen is na melijk van plan om zijn visserijgrens te verleggen tot twaalf mijl uit de kust. Bij de ontvangst op het vliegveld deed zich een klein incident voor. Toen de buitenlandse diplomaten aan de Britse premier werden voorgesteld is door een of andere nog niet opgehelderde oor zaak de Russische ambassadeur over geslagen. Premier Lange maakte zijn Britse gast daar een paar ogenblikken later op attent. Macmillan maakte met een rechtsomkeert en zocht tot hij de vergeten ambassadeur vond tussen het publiek dat zich gereed maakte om het vliegveld te verlaten. Vier NA DE JONGSTE wereldoorlog vloog de KLM in novem- van het bevrijdingsjaar weer naar het Verre Oosten. Zeker, het was niet het enige gebied, waarheen Ne derland zijn vleugels uitsloeg, maar de lijn op Djakarta was wel gebleven de ruggegraat van het bedrijf. Voor een belangrijk deel leefden de KLM- ers van die lijn. De laatste jaren vóór Indonesië in 1957 wegviel voor de Ne derlandse luchtvaart leverde de .Oost route" nog altijd 28 pet. op van de totale omzet. Toen het eindpunt van de oude lijn werd afgesneden, liep KLM's aandeel in Azië terug tot twin tig procent. De vaste 'bron was weggevallen. Er moest naar andere steunpunten wor den gezocht. Een nieuwe stap was noodzakelijk geworden. Toevallig ge noeg viel dit tijdstip nagenoeg samen met het verwezenlijken van een droom, die vrij kort na het einde van de twee de wereldoorlog al werd gekoesterd: het vliegen van een cirkelroute met als aantrekkelijk oogmerk voor de pas sagiers een verkorting van de reis- duur. Die droom was een harde nood zaak geworden. In november 1958 kwam de werkelijkheid: opening van de Poolroute. De cirkel was er! Intussen was ook de concurrentie sterk geworden. Het besef werd helder, dat het ..produkt" moest worden ver beterd. de kwaliteit ervan moest wor den verhoogd. Een luchtvaartmaat schappij is er in deze tijd niet meer mee. dat zij vliegtuigen aanschaft en luchtverbindingen tracht te creëren. Een studiecommissie ging langs de route, want er moest iets gebeuren. Het zou heel veel worden. De Super-Constallations werden ver nieuwd. personeel werd herschoold, een keuze-maaltijd werd ingevoerd en er kwamen allerlei ..kleinigneden" (warme, vochtige doekjes, slofjes, rou teboekjes. gebruik van toiletbenodigd heden) om de lange reis te veraange namen. Advertenties, grote borden langs verkeerswegen, lichtreclames, drukwerk slokten geld op. Een vignet werd ontworpen, een lied gecompo neerd. Zo groeide de Golden Circle Service, een met zorg gekozen naam. C^OUD is niet alleen (ook in l het Verre Oosten) het zo veel begeerde edele metaal, maar het symboliseert tevens ..het beste" in stoffelijke zin. in het bijzonder in het Verre Oosten. ..Service" is een woord, waarop de KLM haar wereldreputatie heeft gebouwd en de Golden Circle Service geeft daarom de dubbele be tekenis van dit woord aan. nl. een pri ma lijndienst (service) en het woord service als dienstbetoon". Zo kwam de combinatie van ..goud" en ..dienst" zonder ophouden in een cirkel tot stand. De manier, waarop de KLM haar nieuwe dienst wereldkundig maakte, is uniek in de geschiedenis van de burgerluchtvaart. In dertig plaatsen in twintig landen werd het op groot scheepse wijze verteld: aan de KLM- ers, aan de reisagenten en aan ieder een. die het weten moest. Dat ging in de vorm van een complete show. waarin elk onderdeel nauwkeurig was uitgekiend. Het succes is niet uitgebleven. Het sparen van kosten noch moeiten heeft baten afgeworpen, want de omzet langs de hele route is beslist beter geworden. In elk geval is het verlies van Indonesië gecompenseerd en de; verkoop in het Verre Oosten is thans f weer gelijk aan die van eind 1957. Ondanks dat er nu per week zeven diensten zijn tegenover vroeger der tien. Daar komt heel wat voor kijken en daar zijn heel wat mensen voor nodig. Van het totale personeel van de KLM; over de gehele wereld werkt tien pro- cent op de stations aan de Golden Circle Service. Tezamen ongeveer 1750 vrouwen en mannen. Op hen vestigt de directie haar hoop en vertrouwen. Daaraan is een groot risico verbonden als men weet, dat er 1600 plaatselijke Deze heren vormden, van links naar rechts, de bemanning van de F-7: Thomassen a Thuessink van der Hoop (naast hem de vliegtuigbouwer Anthony Fokker), Van den Broeke, (Van der Hoop en Van Weerden Poelman.) De Super-Constellation, waarmee de redacteur zijn reis maakte. Met dit toestel maakte de K.L.M. van 1 oktober tot en met 24 november (55 dagen) haar eerste vlucht van Amsterdam naar Djakarta. Het was de Fokker F-7 H-NACC. Het was ook het eerste vliegtuig van de K.L.M. met een toilet aan boord. krachten in dienst zijn. Dus niet meer dan hon.derdvijftig mensen zijn uitge zonden. ]VfOG STERKER blijkt het ge- -I- stelde vertrouwen in de ..landskinderen" als men nagaat hoe- velen van hen tot de staf van de ves tigingen der KLM behoren. Zij ma ken 88 pet. uit van de totale bezet ting. De overigen zijn vrijwel allen Nederlanders, slechts een enkeling heeft een andere nationaliteit. Deze cijfers illustreren Wel duidelijk het internationale karakter van de luchtvaart. Het is frappant hoe en thousiast de KLM-ers van vele natio naliteiten de Golden Circle Service hebben begrepen. Het creëren ervan, had zodoende niet alleen een gunstige uitwerking op het bedrijf, maar de vergrote krachtsinspanning werkte ook intern stimulerend. Ongetwijfeld speelt in het geheel van1 de ontwikkeling een belangrijke rol de steeds groter wordende mteresse voor I het Verre Oosten. De hulp aan de zg. i achtergebleven gebieden en de natio nale bewustwording van die landeh zijn wisselwerkende factoren. Zij ma ken het nodig dat regeringsvertegen woordigers, deskundigen en zakenlie den her- en derwaarts reizen en zij bevorderen het toerisme. Maar maken deze omstandigheden zulk een situatie, dat de luchtvaart maatschappijen en de KLM in het bijzonder op fluweel zitten? Deze schets van de mogelijkheden en moei lijkheden vergemakkelijkt wellicht het beter begrijpen van de feiten, waar mee wij nü worden geconfronteerd. Advertentie ANKARA (A.F.P./Reuter) Hoe wel het interimbewind van generaal Gursel in Turkije zich langzamer hand stabiliseert en de rust is terug gekeerd, blijft de toestand in één streek, Konya, nog gespannen. Ko- nya is een religieus centrum iti mid- den-Anatolië, waar de democratische partij van de afgezette premier Men- deres veel aanhangers heeft. Bij de moskee van een mystieke orde stonden dinsdag nog mitrailleurs opge steld. Menderes besteedde meer posi tieve aandacht aan de godsdienst dan zijn voorgangers en schijnt hierdoor te Konya een bepaalde populariteit te hebben gekregen. Die populariteit heeft de oud-premier overigens in de modelgevangenis van Ankara, waar hij met een dertigtal andere hoge functionarissen van zijn regime verblijft, niet meegenomen, j Menderes, ten prooi aan een duidelijke; zenuwachtigheid, is in felle twist ge- raakt met de afgezette oud-president, Bayar, die hem verwijt zijn regering in een affaire zonder weerga te hebben verwikkeld. Een verwijt, dat overigens' over en weer gaat. Alleen Bayar en Menderes gënieten het voorrecht van individuele cellen, de andere regerings leden en ambtenaren zitten in gemeen- j schapscellen. De mannen kunnen met1 radio en kranten op de hoogte blijven van de gruwelijke ontdekkingen door generaal Gursel en de zijnen uit de tijd van het regime-Menderes. Dit ondanks de wens van vele militaire leiders die naar hun kazerne terug wil len omdat zij van mening zijn dat hun taak is afgélopen. Zo nemen bv, met ingang van vandaag de burger-gouver neurs hun taak in de provincies weer van de militaire overheid over. Eigen nieuwsdienst RIDDERKERK. De achttienjarige A. P. Louter uit Bolnes is gisteren met zijn fiets in de Boezem te Bolnes ge raakt en verdronken. Na enkele uren dreggen heeft de politie het lichaam op gehaald. Van onze correspondent ZWOLLE De officier van justitie bij de Zwolse rechtbank heeft gis teren 21 maanden gevangenisstraf (met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling) geëist tegen de man, die zich vorige zomer op de Veluwe en in het Gooi de bijnaam Tapijtkever verwierf. De 45-jarige technisch hoofdambtenaar G. J. pleegde in vier en een half jaar tijds 33 inbraken, waarbij hij 55 tapijten buitmaakte. Onder de villabewoners in het Gooi en op de Veluwe was door de reeks inbraken een nerveuze toestand ont staan. Steeds opnieuw sloeg de tapijt kever zijn slag. Tijdens de rechtszitting gisteren is duidelijk geworden hoe sluw hij te werk was gegaan. Hij wist dat er op hem, werd geloerd. Daarom ging hij al in de vooravond op pad, inspecteerde de villa die hij met een bezoek wilde vereren, bleef in een slaapzak wachten tot diep in de nacht en ging pas dan. op zijn doel af. VERSTOPT Eenmaal binnengedrongen in een villa rolde hij zoveel mogelijk tapijten, op als hij maar kon dragen. Zijn buit verstopte hij in de bossen. Een paar dagen later keerde hij met zijn auto terug om de gestolen waar op te halen. De officier van justitie had nogal wat kritiek op de politie, omdat het zo lang heeft geduurd voor de tapijtkever was gevangen. Een plotselinge inval van een Apeldoornse rechercheur, die zich her innerde dat er jaren geleden in Zutfen een man was veroordeeld wegens tapijt diefstallen, leidde ten slotte tot de arrestatie. Niet meer niet minder DEN HAAG Minister Toxopeus handhaaft zijn voorstel om het aantal gemeenten op Schouwen-Duiveland te rug te brengen tot zes, zo blijkt uit zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De Kamerleden die het eiland tot één gemeente wensten te verenigen of op te splitsen in twee, drie, vier of vijf ge meenten, heeft hij geantwoord dat déze oplossingen nogal wat bezwaren oproe pen, omdat de behartiging van de be langen van elke streek afzonderlijk ge vaar zou lopen. Bepaalde tegenstellingen zouden scherp aan de dag kunnen treden en de natuurlijke eenheid zou worden verbroken. De enige verandering van formaat die de minister in zijn memorie voorstelt heeft betrekking op een verandering van de grens van de nieuwe gemeente Wes- terschouwen. Deze recreatiegemeente zal in oostelijke richting worden uitgebreid met enkele toekomstige recreatieterrei nen. In 1946 en 1947 had de ambtenaar ook al voor inbraken terechtgestaan. Hij werd tot zijn daden gebracht door finan ciële moeilijkheden: hij moest zijn eerste vrouw, van wie hij was gescheiden, onderhouden. Van onze correspondent DEN HAAG. Vijf jaar gevan genisstraf met aftrek en terbeschik-* kingstelling van de regering heeft de Haagse rechtbank de 51-jarige kel ner J. C. de V. opgelegd wegens moord op de 28-jarige Hendrik de Vries. Die werd op 21 november jl. het slachtoffer van een in het geheel niet voor hem bedoelde steek met een schoenmakersmes. Argeloos het slot van de voordeur van zijn pension aan de Jac. v. d. Doesstraat in Den Haag omdraaiend, werd de heer De Vries dodelijk getrof fen door de hand van De V. Aanvankelijk tastte de politie in het duister omdat er geen enkel motief voor moord op de heer De Vries denk baar was. Ongeveer twaalf uur na het gebeurde kwam een vrouw echter vertellen dat haar voormalige echtge noot haar meermalen had bedreigd. Op de avond van de moord had zij hem in de Jac. v.d Doesstraat gezien. Zij woonde in hetzelfde pension als de heer De Vries en na de aanhouding van De V. bleek dat hij in de mening had verkeerd de toekomstige echtgenoot van zijn ex-vrouw te hebben gestoken. Dat hij het verkeerde slachtoffer had ge raakt en de steek bovendien fataal was geweest, was De V. nog niet bekend. De officier van justitie had zes jaar en terbeschikkingstelling geëist. :ac-j Oude boer beroofd ARNHEM. Een ruim een jaar ge leden gepleegde gemaskerde overval op de heer W. Lodewijk, een boer die- toen op het terrein van het Arnhemse openluchttheater woonde, is thans op gelost. De 26-jarige los arbeider L, P. de W. en de 23-jarige werkman H. G., beiden uit Arnhem, hebben bekend de overval te hebben gepleegd. Bovendien bekenden zij een serie van zeventien inbraken. Zij waren in de nacht van 17 op 18 december 1958 het boerderijtje van de tachtigjarige heer Lodewijks binnenge drongen, hadden hem mishandeld en met een mes bedreigd. Daarna waren zij ver dwenen met het hele bezit van. de oude man: een bedrag van ongeveer driedui zend gulden. Een maand later werd een boerderij aan de Apeldoornseweg overvallen. Daar voor werd De W. gearresteerd. Na con frontatie met de bewoner van de boer derij bekende hij deze overval. Hij kreeg er een jaar gevangenisstraf voor. Welis waar werd hij ook van de overval op de heer Lodewijks verdacht, maar voldoen de bewijzen ontbraken. Mei vorig jaar kwam de andere aan gehoudene, de werkman H. G., na een lang verblijf in het buitenland in Arnhem terug. Hij werd gearresteerd voor de overval op de bejaarde boer, maar moest later weer wegens gebrek aan bewijs wor den vrijgelaten. Het onderzoek werd echter taai voort gezet en enkele weken geleden werd het tweetal opnieuw gearresteerd. Na lange verhoren bekenden zij. Bij diefstallen, die zij bekenden was de diefstal van negentiénduizend gulden uit een geforceerde brandkast van een aannemersbedrijf. Meestal was de buit maar klein geweest. Advertentie Vier werkelijk beirouwbare middelen ^4 helpen elkaar endoen wonderen t Oe vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden inde hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun vol-J komen betrouwbaarheid wel zeer af doende bewezen. Stuk voor stuk hebben zij millioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nog beter en helpen vaak waari andere middelen falen. Chefarine „4"! is een middel tegen pijnen en griep,' dat Uw vertrouwen inderdaad waard is.j BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag. want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. I 20 tabl. Q.8Q. Voordelige gezinsverpakking 10Q tabU f3.50 Van onze correspondent NEW YORK Het stuk dat het roerendste drama van het jaar had kunnen worden hier op Broadway, is na een korte eerste acte van twintig minuten gevallen. Het doek ging niet weer op, en er is een Trappisten-stilte neergedaald over de theaters die weken en maanden zal kunnen voort duren. Het drama: De verzoeningsdialogen tussen de producers en de vakbond van acteurs. Maar na twintig minuten werd het niet alleen een verschrikkelijke woordenstrijd, maar ook bijna een vuist gevecht. Ad.uerten.tie Eenheidspartij Gursel heeft inmiddels verklaard zich1 ..als het landsbelang zulks eist even tueel aan het hoofd te willen stellen; van een politieke eenheidspartij ter uitvoering van de beginselen der revo lutie". Voor het ogenblik wilde hij ech- j ter als militair en staatshoofd niet in de politiek gaan. Gursel zei eraan te twijfelen of het zou gelukken de nieuwe verkiezingen nog voor de winter te doen houden. De strengheid van de Turkse winter zou er anders toe nopen de verkiezingen tot de volgende lente uit te stellen., waarmee het militaire bewind nog een maand of tien zou moeten aanblijven.! A{alsf biefstuk doperwtje, patates... geef daar eens Calvé Mayonaise bij! Mmmzo'n ontdekking maakt Uw maaltvjd dubbel-lekker LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Een idee om Calvé Mayonaise te gebruiken bij de warme maaltijd kunt U ook vinden. Vrij gemakkelijk zelfs. Want al proevende zult U ontdekken dat Calvé Mayonaise bij heel veel gerechten past. Vind zo'n idee. U doet ec Uzelf en Uw eters plezier mee. En bovendien bekom Calvé elk bruikbaar idee met een leuke, welkome verrassing ■:c.m WM 'T "w>W$ Stuur vandaag I :ir nog Zend Uw dubbeldekker idee per briefkaart aan Calvé, postbus lOOO, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli 1960 worden ingestuurd en worden het eigendom van Calvé, id?.? Maak er mé él- van met Calvé CM vinotww Acteurs en producers schijnen nu die per dan tevoren in de impasse verzakt over de pensioenregeling in hun nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. De eisen van de acteurs zouden de entreegelden schrikbarend doen stijgen, zeggen de producers. „ONMOGELIJK" Producer David Merrick brak als een stormwind uit de hotelsuite tevoorschijn waar de onderhandelingen werden ge houden en beschuldigde, bevend van woede, de acteursbond ervaii nieuwe eisen te hebben ingediend, die „onmoge lijk" waren en de prijs van een zitplaats ver boven de beurs van het grote pu bliek zou brengen, „Mijn moeder had gelijk", schreeuwde hij, „zij waarschuwde mij me nooit met toneelspelers in te laten." „TONEEL" Frank Maxwell van de vakbond kwam even later naar buiten en klaagde, dat de scheldwoorden die over zijn bond waren uitgestort „wel een beetje heel fantastisch" waren. ,.Ik dacht dat alleen acteurs emotio nele uitbarstingen hadden. Maar als Merrick een lidmaatschapskaart wil heb ben, za] ik hem er één geven. Hij heeft hier geweldig toneel zitten spelen." Terwijl acteurs en actrices met span doeken voor de theaters patrouilleerden, 'bereidden de directies zich voor op een I lang beleg. En het ergste is. dat deze impasse komt aan het eind van een verschrikke- i lijk ongunstig seizoen, waarvan de ver liezen op netto zes en een kwart miljoen dollar worden geschat. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De heer A. J, Schou wenaar uit Filthoven, die na het over lijden van Evert Vermeer tot lid van oe Tweede Kamer voor de Partij van de arbeid werd benoemd, heeft deze be noeming aanvaard. Zijn echtgenote, mevrouw J. F. Schou- wenaar-Franssen, heeft voor de V V D zitting in de Eerste Kamer. Woensdag 8 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5