'estijn in opnieuw doorgebroken Pinksterzonnetje KRIS 3Crae Zonneveldrit werd een financieel succes Onderzoek naar bijbelgebruik in Nederland in volle gang Jeugdhuis voor Westduitse kinderen in Westkapelle Overdracht Lamp van de Broederschap in Kapelle door Zeeland Hoogtijdag voor Waleherse plattelands jeugd Ondanks invallende regen Zeehospitium centrum voor spastische kinderen Kwart eeuw bij de Domeinen Burgemeester van Schooridijke in raad geëerd Zeeuwseh Dagblad Verontreiniging Opslagplaats van oud papier brandde uit Rivierloods maakte ernstige val De heer J. Melse sr. te Souburg deed voor veertigste keer mee Jaarverslag van Ned Bij belgenootschap Belangwekkend initiatief van de Evangelische Kirche Mulheim Dutch Swing College in Sas van Gent Drie auto's botsten bij Luchtenburg Sluiskilvergaderde Weg tussen Bailleybrug en het Zwin gereed Kon. Wilhelminafonds te Zaamslag bijeen WoMisdag 8 juni I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 8 Protestants-Christelijk TN ONS GOEDE VADERLAND zijn de hygiënische toestanden de laatste decennia aanzienlijk verbeterd. Ook Zeeland bleef niet achter. In de hoofd stad werden in 1930 nog wekelijks dui zend privaattonnen door de reinigings dienst verwisseld. Nu, dertig jaar la ter, zijn er nog slechts dertig tonnetjes overgebleven. Het watercloset kwam er voor in de plaats en het wisselen werd overbodig. Toch lijkt het er wel op of elk opgelost probleem nieuwe problemen oproept. Inplaats van het wisselen der tonne tjes is een goede rioolwaterafvoer ont worpen. De lozing van alle afvalstoffen gebeurt veelal in open water. Dat was vroeger zo en dat is nu nog het geval. Alles wat men niet kan gebruiken gaat het water in. Vroeger echter in veel geringere omvang dan nu. Daarom raakt men bezorgd over de verontrei niging van het water. En terecht. In Zeeland komt daar nog een speci fiek Zeeuws probleem bij. Tengevolge van de Deltawerken wordt open water afgesloten. We denken hierbij met name aan de afsluiting van het Veerse Gat en Zandkreek. Het open water van nu wordt, als alles naar wens en plan verloopt, in 1961 een gesloten water. Iedereen begrijpt dat het onmogelijk is in een stilstaand binnenwater riool water van enige betekenis toe te laten. Daarom moeten er voorzieningen wor den getroffen opdat de huidige afvoer op het tijdstip van afsluiting van het Veerse Gat, door een andere lozing kan worden vervangen. Terecht heerste er in de Middelburgse gemeenteraad enige verontrusting omdat de kans bestaat dat er direct na de afdamming ernsti ge verontreiniging zal optreden van het gesloten Veerse Meer of van alle polderwater op Walcheren. Het is duidelijk dat een gemeente de enorm kostbare voorzieningen (2'4 miljoen gulden) niet zelfstandig kan treffen. Het is echter onbegrijpelijk dat het Rijk tot nu toe nog maar steeds geen middelen ter beschikking heeft gesteld om de plannen, die kant en klaar gereed liggen, met spoed uit te voeren. Het niet tijdig gereed zijn met een goede afvoermogelijkheid hangt boven het hoofd van de Waleherse in gezetenen als het zwaard van Damo cles: het is een bedreiging van de volksgezondheid Wij hopen echter dat de overheden met spoed een praktische oplossing zul len vinden, opdat er geen ramp ont staat. Een ramp die veroorzaakt zou worden door maatregelen die juist het voorkomen van rampen ten doel heb ben. Er is slechts een klein verschil: Het één is zout-water, het ander riool water Om echter tot de tonnetjes terug te keren, tengevolge van het niet meer; wisselen, zou men geneigd zjjn te ver onderstellen dat zo'n reinigingsdienst minder werk kreeg. Ja, dat dacht u maar. Wist u dat na het vorstelijke hu welijk van prinses Margaret, de reini gingsdienst in Londen 125 ton straat- vuil moest opruimen? Ook in ons land neemt de verontrei niging van de openbare weg toe. De reinigingsdiensen hebben geen tonne tjes meer te verwerken, maar wel ton nen ander straatvuil. De beschaafde en gecultiveerde mens van anno 1960 gooit enorm veel neer op en aan de openbare weg. Papiertjes van ijs en lolly's, van frites en croquet jes, van sigaretten en bonbons, maar ook schillen van sinaasappelen en ba nanen, etensresten voor en uitwerp selen van onze huisdierenEn zo kunnen we doorgaan. Het straatvuil is een boeiend geheelEen mengsel waaruit wij de mens leren kennen. Naar men zegt een beschaafd en ge cultiveerd mens. De mens anno 1960. Wij Nederlanders zijn trots op onze geroemde properheid. De Zeeuwen ze ker niet het minst. Laten wij echter wel bedenken dat het niet alleen om een properheid van ons eigen plekje te doen is, maar om properheid van het geheel. Bevordering van de hygiëne in huis is goed, maar is ook buitens huis nodig. ZIERIKZEE. In een opslagplaats van oud papier aan de Gravenstraat, toebehorende aan de heer L. Groenleer is gistermiddag omstreeks een uur brand uitgebroken. Het vuur vrat gretig aan de inhoud van de opslagplaats en bin nen de kortst mogelijke tijd stond het pand dan ook in lichterlaaie. De brandweer, die snel ter plaatse was, wist met veel moeite de vlammen te doven. De sterke rookontwikkeling belemmerde de blussingswerkzaamheden ten zeerste. Het pakhuis brandde totaal uit. Ook de keuken van een naast de opslagplaats staande woning werd een prooi der vlammen- De nablussing eiste veel tijd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. VLISSINGEN. Tijdens het ..belood- sen" van het Engelse vrachtschip ..City of Lyons" in de rede van Vlissingen heeft zich dinsdagmorgen een vrij ern stig ongeval voorgedaan. Bij het aan boordgaan verloor, door riog onbekende oorzaak, de Belgische rivierloods B. zijn houvast en tuimelde naar beneden, ongelukkigerwijze recht in de nog onder hem bevindende Belgi sche redeboot. Aangezien het vracht schip leeg was bedroeg de val ongeveer tien meter. Hij kreeg een shock en inwendige kneu zingen. Na de eerste medische hulp werd hem later in het ziekenhuis een bloed transfusie toegediend. De „City of Ly ons" heeft, na enige tijd geankerd te hebben, zijn reis naar Antwerpen ver volgd. MIDDELBURG. De zon die op Tweede Pinksterdag boven Zee land een paar buitjes water ging halen, heejt zich op' Pinksterdrie weer van haar beste zijde laten zien. En hét leek wel alsof de boe renpaarden erdoor in een betere stemming verkeerden. Zij galop peerden er lustig op los, gehoor zaamden volledig aan de wil van hun meesters, die op -hun ruggen' uiterst geconcentreerd, de lans steekklaar, tuurden naar dat kleine ringetje, dat in de loop der tijden al zoveel boerenzonen de prettigste uren had bezorgd. Maar niet alleen de paarden genoten van het zonnetje, ook de uitgebreide schare ringrijders, oppererend in vrijwel alle dorpen van Walcheren, gestoken in hun fraaie folkloristische uniformen wa ren zij als door een ringetje te halen en dongen zij met hun prestaties bij vele toeschouwers weer bewondering af. Het was weer Pinksterdrie en dan kraait de haan van de Zeeuwse ringrij- dersvereniging weer koning op Walche ren. Pinksterdrie, de feestdag van de jeugd van het platteland. De dag waar naar zij telkenjare weer maanden van te voren met sDanning naar uitkijken en die een hoogtijdag vormt in het be staan van de agrarische bevolking van het eiland. Dan trekt men weer ten strijde, in de hoop zoveel mogelijk rin gen te steken en daardoor bij de besten te komen. Of anders een pollepel te ver- De heer J. Melse sr. te Souburg, die op Pinksterdrie voor de veertig ste keer meedeed aan de ringrijderij- wedstrijden van zijn plaatselijke vereniging. Hij werd hiervoor door het bestuur van de club hartelijk gehuldigd. De foto toont de heer Melse op zijn trouwe viervoetige metgezel. je als herinnering geschonken. De heer Melse zelf stelde een beker ter beschik king. De uitslag- van de gehouden wedstrijd was als Volgt: 1. M. Jansë 31 ringen. Be ker van Jacobus Arendse. 2. A. W. Bak ker 25: 3. P. de Visser 25; 4. J. Melse jr. 24: 5. M. Filius 24; 6. J. Hogesteger 20; 7 J. Josiasse 20; 8. J. Koole 18; 9. W. Bosschaart 18; 10. R. Geljoen 17; beker van J. Melse sr.: 11. F. de Witte 17; 12. J. van Eenennaam 16; 13. W. Bakker 16; 14. J. Melse sr. 16; 17. T. Bosselaar 16; 18. K. Janse 16; 19. P. van Eijkeren 12; 20. J. Barentzen 10; 21. I Ovaa 10; 22. P. van de Breke 7; 23. C. Hogesteger 6; 24. C. Josiasse 6. VEERE De uitslagen van de ringrijderijen in Veere waren: 1. W. Maljers 33 ringen. Be ker van de burgemeester; 2. J. Maljers 31, beker van de V.V.V.; 3. L. P. Brasser 24; 4. L. P. Brasser jr. 22; 5. L. Maljers 20; 6. G. Koppejan 20; 7. P. J. Maljers 18; 8. H. Gideonse 16; 9. J. K. Castelijn 16; 10. D. Gideonse 11. De wedstrijd om de pollepel werd door L. P. Brasser gewon nen. NIEUWLAND De uitslagen te Nieuwland waren: 1. Jac de Klerk 28 ringen; 2. C. A. Polder dijk 26; 3. L. de Voogd 26; 4. P. Hoebeke 24; 5. Chr. Heijnhout 22; 6. Jan Knuijt 22; 7. Piet Meijer 22; 8. P. Pleijte 17; 9. Jo van Waarde 19; 10. A. Minhere 15; 11. Joh. van Waarde 13; 12. A. Westveer 12; 13. Gilles Janse 9; 14. Nico de kater 6; 15. Gilles Reijnhout 6. Extra prijzen wer den behaald door A. Westveer en P. Pleijte. De beker van de ambachtsheer viel ten deel aan de heer Jac. de Klerk, van de gemeente aan de heer P. Hoebeke, van Van den Berge aan C. A. Polderdijk, van de heer Kooiman aan Jannis Knuijt en van de heer Polderdijk aan P. Meijer. De pollepel werd gewonnen door de heer Jannis Knuijt. KOUDEKERKE Om zeven uur des morgens kwamen 34 rijders aan de „start". Het werd een sportieve strijd, met als inzet de wissel beker geschonken door burgemeester Dregmans. Deze werd door de heer J. Reijnierse A. zn. veroverd. De overige bekerwinnaars waren: J. Roelse, J. Oste, Abr. Kluijfhout, A. Roelse P. Hollebrandse, D. Wielemaker en S. Reijnierse. De extra prijzen werden gewonnen door: beker fin eigendom) Van fa. De Regt door Abr. Roelse. Medaille voor de zes jongste rijders door Wim v. d. Voor de. Hij was met zijn 14 jaar de jongste van. de 34. De meeste volgringen: G. Sinke; pollepel; J. Reijnierse A. zn. Ook de rijders in Koudekerke stelden voor elke gestoken ring 5 cent beschikbaar voor Sport steunt Zonneveld. Burgemeester J. L. Ddregmans reikte de door hem beschikbaar gestelde beker uit. De overige bekers werden door de heer P. Flipse uitgereikt. Uitslagen: 1. S. Reijnierse 20 ringen: 2. J. Reijnier se A. zn. 19; 3. J. Roelse 13; 4. P. Holle brandse 17; 5. D. Wielemaker 17; 6. J. Oste 17; 7. Adr. Wielemaker 16; 8. W. v. d. Voorde 16: 9. M. Vos 16; 10. Abr. Kluijfhout 16; 11. K. Wielemaker 16: 12. Abr. Roelse 15; 13. Abr. Kluijfhout A. zn. 14; 14. A. Kluijfhout 14; 15. G. Sinke 14. OOSTKAPELLE In Oostkapelle was er zeer veel be langstelling. De uitslag luidt: 1. S. Lous., 27 ringen; 2. P. Maljaars 26; 3. J. A. Lous 23; 4. J. Maljaars 23; 5. J. Poppe Kzn. 22; 6. A. Roose sr. 21; 7. J. Geldof 20; 8. A. Poppe Kzn. 19; 9. P. Lous 18; 10. Z. Francke 17; 11. J. Melse 14; 12. W. Gel dof 8; 13. C. Geldof 7; 14. A. Roose jr. 3; Pollepel Francke; meeste volgringen voor de gehuwden J, Maljaars 11; onge- huwden A. Poppe 6. Bekers: Beker van burgemeester F. G. Sprenger J. A. Lous; van juwelier v. d. Berge J. Melse; van fa. Van Eenennaam Jan Poppe; van „Zeven provincies" A. Roose; van fa. v. d. Have J. Maljaars beker J. Maljaars S. Lous; beker H. Vis ser Anth. Poppe; beker Gebr. de Jongh J. Geldof. Versierde paarden: 1. Anth. Poppe; 2. J. Poppe; 3. J. Maljaars, Wet houder W. van Nieuwenhuizen reikte de prijzen uit. Aan het Seminarium voor Paedago- giek der Rijks Universiteit te Utrecht slaagde de heer J. M, Zachariasse, hoofd van de U.L O.-school te Amersfoort voor de akte Middelbaar Paedagogiek en Psy chologie. Hij is afkomstig uit Tholen. Donderdag 9 juni hoopt het echtpaar J. Bout-Braai te Tholen zijn gouden huwelijksfeest te herdenken. De bruide gom is 76 en de bruid 73 jaar. Hun huwelijk werd gezegend met 12 kinderen. De machinefabriek L. Padmos te Bruinisse, die in de loop der jaren een goede naam kreeg op het gebied van reparaties en het inbouwen van motoren in vissersschepen en binnenvaartuigen, bestond deze week dertig jaar. Tot ambtenares ter gemeentesekreta- rie te Bruinisse is met ingang van 1 juli benoemd mejuffrouw J. C. Stins te Nieuwerkerk. In Wemeldinge kwamen Scarlet- Pimpernel" en een elftal van „Het Ka naal" tegen elkaar uit. De eindstand was 44. De opbrengst van deze wedstrijd komt ten goede aan het uniformenfonds O.K.K. De afdeling 't Zand (Middelburg) van de N.C.V.B. heeft duizend gulden bijeen gebracht voor de actie „Vier maal Z.N." De voetbalclub uit Waarde speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen Hansweertse Boys. De match eindigde in een 44 gelijkspel. Waarde II speelde tegen Krabbendijke III en verloor. De muziekvereniging „Accelerando" uit St. Annaland werd op het te Steen bergen gehouden muziekconcours kam pioen. Ter gelegenheid van dit kam pioenschap speelde het korps zaterdag avond enkele nummers. De heer A. Geluk uit St. Maartensdyk ving aan de zeedijk te St. Annaland een zeebaars van niet minder dan negen pond. De meetarbeider bij het kadaster de heer A. J. van Popering uit St. Annaland is met ingang van 1 juni a.s. bevorderd tot meetarbeider-A bij het kadaster. Het echtpaar Jac. Wessels-Van Dijke te St. Annaland herdacht het feit, dat het 50 jaar gehuwd was. In ons onderschrift bij de tekening van het nieuwe postkantoor te Koude kerke is een onjuistheid geslopen. Daar in stond dat de bouw van het postkan toor annex woningen is gegund aan de aannemer J. W. Christiaansen voor 14.151. Dit moet echter zijn' het post kantoor zonder de woningen. MIDDELBURG Een voor lopige opbrengst van 3268,10. Dat was het monetaire resultaat van de zesde achtereenvolgende door de MAC „Scheldegouwen" georganiseerde Zonneveldrit. Een opbrengst, waarvoor de Stichting Sport Zonneveld èn de genees heer-directeur van het zeehospi tium in Oostkapelle, dokter H. A. Roebers, bijzonder dankbaar zijn. Helaas werkte het weer minder mee dan men nog daags tevoren gedacht had, maar desondanks kan de zesde Zonneveldrit, die opnieuw voerde door de mooiste gedeelten van Walcheren, een succes worden genoemd. De rit was opengesteld voor automo bilisten, scooterberijders, motorrijders en bromfietsers, In totaal kwamen 204 deelnemers aan de start, afkoms uit alle delen van Nederland en ze. van daarbuiten, want ook vele Duitsers en Beigen lieten zich maandagmorgen inschrijven. De Zonneveldrit was geen uitgesproken wedstrijd. Men was niet verplicht een bepaalde snelheid te rij den, maar wel moest men een aantal controleposten aandoen en de rit na tuurlijk uitrijden. Zo hebben ook dit jaar weer tientallen weggebruikers genoeglijke uren beleefd ten behoeve van de lichamelijk minder bedeelde pa tiëntjes van Zonneveld, Ipenoord en Kin- derzofg. Tijdens een samenkomst in Wolder schonk de heer A, M. v. Sabben 3350 de overige j' 18.10 werd na de prijsuit reiking spontaan door „De Bromvlieg" uit Goes overhandigd aan de voorzit ter van Sport Steunt Zonneveld, de heer C. L. Westenveel en bedankte daarna De Ricardo's voor hun belangeloze mu zikale medewerking. Dokter Roebers reikte toen de prijzen uit. Prijzen De volgende prijswinnaars en -"Winna ressen kwamen uit de bus: club grootste aantal deelnemers; De Bromvlieg, Goes; groostte auto- em motorclub uit Neder land: De Zeeuwen, Middelburg; groot ste bromfietsclub in Nederland: De Bromvlieg; grootste motor- en autoclub uit het buitenland: Gent-Center, Gent; grootste buitenlandse motorclub; Hei- materde (Duitsland); oudste deelne mer: D. Koopman, Goes; jongste deel nemer: M. Vreeke, Souburg; verstwo- nen.de buitenlander: D. Ortman, Dins- laken (auto)verstwonen.de bromfiet- sende buitenlander: G. Convent, Heus- den (België)oudste damesbestuurder: mevr. Schouten, Amsterdam; verstko- mende autobestuurder: Timmerman, Alkmaar; ver.stkomende motorrijder: Timmerman. Alkmaar; eerstkomende scooter: Willemsen, Zaandam; verstko- mende bromfietser: Rook-Eland, Drie bergen; verstkomende Nederlandse club De Bromvlieg, Goes. In de nacht De heer Westenveel noemde het he- drag; van 3250 formidabel. Hij dankte alle deelnemers, in het bijzonder die welke 's nachts om twaalf uur al van start waren gegaan. Hij gewaagde ook van het eerste optreden in het openbaar van de Zonnevelddrumband in oprich ting;, geleid door een oud-patiënte. Een Vïissingse club stond aan dit clubje spontaan haar instrumenten af. Dokter Roebers ging ten slotte nader in -op <de eigenlijke taken van het zee hospitium Zonneveld. Oorspronkelijk werden er alleen t.b.c.-patiëntjes ver pleegd, later kwamen er de aan polio lijdende kinderen bij. Zonneveld heeft zich echter geleidelijk aan ingesteld op een nieuwe taak: de verpleging en ver zorging van spastische kinderen. Dokter Roebers zei dat men op Zon- neveld probeert te komen tot een spe- r,n RiJhMcrA- 1 ciaal Zeeuws spastisch centrum. Dit al- De jaarvergadering wihet B beige- Jes ecIlterH finalnc(ëie oMers eisen. Van een medewerker AMSTERDAM. „Slechts" nootschap wordt op woensdag 15 juni gehouden, 's Morgens is het huishoude lijk gedeelte naar traditie in de doops gezinde kerk aan het Singel bij het Ko ningsplein; 's middags is de samen komst in de Adventskerk, de vroegere Waalse kerk aan de Keizersgracht, 114.000 Waar in een programma van gesproken les zal echter financiële offers eisen. Hij was daarom dankbaar, dat er een Stichting Sport Zonneveld bestaat, die vooral aan de ontspanning van de zieke jeugd aandacht besteed. dienen, wat tegenwoordig schande meer is. SOUBURG ook geen WESTKAPELLE De Evan gelische Kirche uit Mulheim In Souburg huldigde het bestuur van'(Duitsland) heeft van de gemeen de plaatselijke ringrijdersvereniging de We<rilranpllp mnr Re riimr van heer J. Melse sr., die voor de veertigste te WestKapeiie voor ae auur van maal deelnemer was. Hem werd een zuilt- tien jaar een oude school ge huurd. De bedoeling is dat deze SAS VAN GENT. Het begint er langzamerhand op te lijken dat de zaal van de Spiegelglasfabriek te Sas van Gent het domein van de Z.V.J.S. wordt. Binnen een tijdsbestek van twee jaar traden daar op: Het Peter Schilper- oort Kwartet. Trio Pim Jacobs. Greet- }e Kauffeld, en nu de D.S.C. Dit zijn dan nog maar alleen de avonden te Sas van Gent. In Terneuzen traden op de „Dixieland Pipers", Tony Vos All Stars en de ..Dixieland Seven", zodat de Z.V.J.S. kan bogen op een meer dan rijk verleden. En nu de klap op de vuurpijl, het optreden van de Dutch Swing College op 11 juni. Van deze avond heeft het bestuur van de Z.V.J.S. hoge verwachtingen. De D.S.C. is slecht één week, van 4 t.m. 11 juni in Ne derland zodat het voor de Z.V.J.S. een grote eer is dat zij voor hen zullen optreden. Daags na hun optreden ver trekker. de D.S.C. voor een tiendaags waarschijnlijk naar de U.S.A. voor een uitgebreide tournee. Trompettist Mugsy Spanier, één van Amerika's jazzveteranen, heeft onlangs met de D.S.C. een tournee door West- Duitsland gemaakt. Hij noemde de band onomwonden de beste van Euro pa. Peter Schilperoort en zijn orkestle den waren onmiddellijk bereid voor de Z.V.J.S. op te treden en dank zij de directie van de Spiegelglasfabriek, die weer spontaan zijn zaal afstond, zullen de entreeprijzen billijk kunnen worden gehouden. TE VEEL INEENS BRUINISSE, Een konijn van de heer Joh. Bal Hz bracht in een worp niet minder dan twintig jongen op de wereld. Hei moederkonijn bleek ech ter niet in staat deze grote nakome lingschap in zijn geheel te voeden. Hier door konden niet alle jonge diertjes in leven blijven. WAARDE. Op de rijksweg, bij Luch tenburg, zijn gistermiddag drie auto's met elkaar in botsing gekomen. Een per sonenauto sorteerde voor met de bedoe ling om links af te slaan. Achter deze auto stopte een Duitse .personenwagen, daarachter kwam weer een auto, van Nederlandse nationaliteit, tot stilstand. En achter deze wagen reed nog een auto, die echter niet tijdig kon stoppen en zo- jongens) een onderkomen in het tehuis kunnen vinden. Dit jaar zal een gemengd kleuterklasje levensruimte en vitaminen opdoen op Walcheren. gebruikt wordt als jeugdhuis voor kinderen uit het Ruhrgebied, die heel nodig eens een periode van zon, zee en frisse lucht moe iten hebben. Een soort Bio-vakan- tieoord dus voor bleekneuzige Duitse kleinen. De initiatiefnemer, dominee Luhr uit Mulheim, is op dit idee gebracht tiidens ziin logeerpartij bij dominee Oosthoek in Westkapelle, die' een oude en goede vriend van hem is. Verleden jaar heeft al een groep Duitse kinderen de vacantie in een boerderij in Westkapelle door gebracht. Dit was erg leuk, maar niet helemaal ideaal. Dominee Oosthoek heeft toen het plan geopperd de oude school als jeugdhuis in te richten. De Evange lische Kirche is met. dit plan accoord gegaan en heeft toen de school gehuurd tezamen met het aangrenzende onder-j wijzersgebouw. De inrichting is prachtig geworden, maar heeft ook enorm veel geld gekost. De Duitse staat heeft echter het kerk genootschap hiervoor de middelen ver schaft. Dominee Luhr, die op het ogen blik weer bij de familie Oosthoek ver toeft, deelde mede, dat elk jaar 50 a 60 kinderen (nu eens meisjes, dan weer In Nederland vordert de revisie van het Oude Testament langzaam, mis schien wel tè langzaam. De nieuwe ver- Vrijdag om vier uur wordt het jeugd-1 taling van de apocriefe boeken gaat huis officieel geopend. De burgervaderen voort. Na Een gevangene schrijft (de van Mulheim en Westkapelle zijn dan1 brief aan de Filippenzen in eenvoudig aanwezig: verder het hoofd van de Evan- Nederlands) is thans in bewerking een gelische Kirche, de kerkeraad en het gemeentebestuur van Westkapelle en diverse jongerenorganisaties. Zondag om zeven uur wordt in de her vormde kerk een dienst gehouden, waar in het hoofd van het kerkgenootschap uit Mulheim het jeugdhuis zal introduceren bij de Westkapelse gemeente. Een Duits jeugdkoor zal hierbij zingen en op bazuinen blazen. Raad Domburg bijeen DOMBURG. De gemeenteraad komt donderdagavond om acht uur in openbare vergadering bijeen. De agen da vermeldt o.m. voorstellen tot wijzi ging van de begroting 1959, verkoop bouwgrond en voorlopige vaststelling ge meenterekening 1958. eenvoudige vertaling van de Handelin gen. Enquête In veertien gemeenten wordt door de commissie Contact met de Kerken een onderzoek ingesteld naar het gebruik van de Bijbel. Het zijn plaatsen van heel verschillend karakter. Eén onder zoek is al klaar en heeft een rapport van meer dan plaatselijk belang opge leverd. Daarnaast is er in één plaats een on derzoek naar het bijbelgebruik door de schooljeugd en verder is er een onder zoek gaande naar het bijbelgebruik bij leden van de Oudkatholieke Kerk en binnen de kring van het Leger des Heïls. De begrotint voor 1960 heeft een eind cijfer van ruim één en driekwart mil joen gulden. Duisburger Poschanenchor bezocht Westkapelle WESTKAPELLE. Een groep j C.J.M.V.-ers uit Duisburg, onder wie i het Poschanenchor heeft de pinksterda gen in Westkapelle doorgebracht. Nadat zaterdagmiddag op het kerk plein de C.J.M.V.-vlag was gehesen wer den enkele muzieknummers ten gehore gebracht. Zaterdagavond werd in de hervormde kerk een ontmoetingssamenkomst ge houden onder leiding van de heer M. Allewijn uit Goes. Hij hield een toe spraak over het onderwerp: ,,En stil zijn mijn lippen en stom is mijn mond", waarna hij zich in het Duits tot de aan wezigen richtte. De chr. gemengde zangvereniging „Looft den Heere" verleende medewer king aan deze dienst. Na de kerkdienst in de morgenuren werd des avonds een gezellige avond aangeboden. Maandag- j doende tegen zijn „voorganger" botste.1 morgen speelde het Poschanenchor op Deze wagen schoot ook weer door en de muziektent. Nadat nog een rondrit j kwam tegen de Duitse auto. Al met aljover Walcheren was gemaakt werd har-. was er veel materiële schade, maar per-1 telijk afscheid genomen van de Isooniijke ongelukken deden zich niet voor.ic.J.M.V.-ers uit Duisburg. KAPELLE. Op zaterdag 25 juni a.s. zal in Kapelle een her denkingsplechtigheid u-ordeii gehouden op de centrale Franse militaire begraafplaats aldaar, in verband met de wereldvete- ranendag. Bij deze herdenking zal de zg. „Lamp van de Broe derschap" door een Haagse oorlogsweduwe worden over handigd aan een collega Zeeuw se oorlogsweduwe en geduren de een jaar zal deze lamp dan branden in de nieuwe provin ciale griffie in Middelburg om het volgend jaar weer naar een andere provincie te gaan. Vele militaire en burgerlijke auto riteiten zullen deze plechtigheid bij wonen. Onder hen zullen zijn de commissarissen der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot en in Limburg mr. Hou- ben. Voorts zullen verschillende am bassadeurs naar Kapelle komen, terwijl ook de marinierskapel me dewerking aan de herdenkingsplech tigheid zal geven. De herdenking wordt georgani seerd door de bond van oudstrij ders en dragers van het mobilisatie- kruis, de Nederlandse vereniging van oorlogsslachtoffers en de ver eniging van onderofficieren van het K.N.I.L. ..Madjoe'L De genodigden zullen zich verza melen bij het gemeentehuis in Ka pelle en om drie uur zal men van daar vertrekken naar de begraaf plaats, voorafgegaan door de mari nierskapel. Op de begraafplaats vinden eerst kransleggingen plaats, vervolgens wordt een Credo voorgelezen. Daar na is er 1 minuut stilte en wordt The Last Post geblazen. Door 234 schoolkinderen van Kapelle en Bie- zelinge zullen vervolgens bloemen worden gelegd op alle graven van de Franse soldaten. Vervolgens vindt de overhandiging plaats van de Lamp der Broederschap. bijbels en bijbelgedeelten in het Neder-woord, dia's, geluidsopnamen en film lands kwamen er in 1959 van de pers, projectie de aandacht gerioht wordt op die gestadig draait voor het Neder-1 Afrika, landsch Bijbelgenootschap. Dat „slechts" is genomen uit het jaarverslag van het NBG, dat er overigens ter geruststel ling bij vertelt, dat in 1959 veel voor- bereidend werk is verricht voor nieu- j we uitgaven, die dit jaar worden ge drukt: de gellustreerde gezinsbijhel en een nieuwe Dessidiaanbijbel. Verkocht Werden in 1959 in Nederland 254.759 bij- hels en schriftgedeelten. In eeland heeft een bijbelwagen een toemee ge maakt van half februari tot half sep tember. De omzet was 42.319,90. Het ledental van het NBG bevindt zich nog steeds in stijgende lijn. Van 166.675 steeg het tot 170.582. waarbij dan nog geteld moeten worden 1500 nieuwe leden, die eind december niet meer konden worden verwerkt: een groei met bijna 5500 dus. De vraag naar de Bijbel nam over de gehele wereld toe. De Verenigde bij belgenootschappen doen al iets aan bij bel-,,strategie" - noodzakelijk gewor den doordat het productieapparaat de vraag eigenlijk niet aan kan maar nog niet voldoende. En ook de groeien de samenwerking tssen de landelijke bijbelgenootschappen moet hierin meer voorzien. In Edinburg won het NBG enige prijzen voor bijbelillustraties en voor affiches. In het nu lopende jaar zal blijken, al dus het jaarverslag, dat het werk van ds. Y. Schaaf in Kameroen zich sterk uitbreidt en zal leiden tot een verzoek om een volledig Bijbelhuis daar. SCHOONDIJKE. In verband met i-het overlijden van burgemeester F-. A. BURGH In het bijzijn van de'van Rosevelt hield de raad gistermor- hooMinspecteur der domeinen, mr. J. gen een bijzondere zitting, die onder Thielen,, de technisch ambtenaar, de heer C. T. Dieleman, het kantoorperso neel van de inspectie te Goes en Mid delburg en familie vierden de heren J. Barendse en A. v. d. Weel het feit, dat zij 25 jaar in dienst «waren van de Domeinen. Mr. Thielen sprak hen. hartelijk toe en zeide, dat het nog nooit is voorge komen, dat het personeel van Goes, Middelburg en Schouwen bij elkaar wa ren. Hij sprak dan ook van een uni cum. De beide jubilarissen kregen vele waarderende woorden te horen. Verder spraken de 'heer N. H. Lysen, de naas te chef en de heer P. M. den Haan, de eerste voorwerker. SLUISKIL. De voetbalvereniging „Sluiskil" hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer A. van der Veer. Nadat L. Visser als sportman van het jaar was benoemd en hiervoor een fraai trainigspak wa.s aangeboden, gaf de secretaris, de heer Stockman, een jaaroverzicht waaruit bleek dat de prestaties van het eerste elftal, na zijn terugkeer in de Z.V.B.. niet zo best waren geweest. Het ein digde op de derde plaats van onder af. Ook het tweede elftal eindigde als der de, maar dan van -boven. Het finan cieel overzicht liet een batig salo zien, maar er was ontevredenheid over de matige entree-opbrengsten en over de wijze waarop de contributies worden voldaan. De heer C. J. Bleijenberg legde, om persoonlijke redenen, de functie van penningmeester neer; ook de heren A. Bouchout, F. Lauret en P. Vanhijfle traden uit het bestuur. Tot het opnieuw benoemen van bestuursleden kwam het op deze vergadering niet. De elftalcom missie, bestaande uit de heren C. J. Bleijenberg en E. Dehulster bleef ge handhaafd, de heer H. Dalinga werd voorgedragen als aanvullend lid. De heer Goethals werd de nieuwe terreinverzorger. Teneinde in de toekomst een goed Sluiskil-elftal te kunnen opbouwen werd overwogen tot het oprichten van een derde elftal. Raad Retranchement RETRANCHEMENT. De raad der Gemeente vergaderde onder voorzitter schap van Burgemeester Leenhouts. De voorzitter deelde mede dat, tot zijn gro te vreugde, de nieuwe verbindingsweg tussen de Baileybrug en het Zwin voor het verkeer werd opengesteld. Ook de Noordstraat is reeds van een nieuwe slijtlaag voorzien. Door de Raad werd, overeenkomstig het voorstel van B. en W., afwijzend beschikt op het ver zoek om subsidie door de Centrale van Katholiek Militaire Tehuizen. Aan de Ontwikkelingscommissie West Zeeuws Vlaanderen werd een subsidie toegekend berekend naar 10 cent per inwoner. De raad besloot, met algemene stem men, om de toegewezen twee woning wetwoningen te bouwen. Het voorstel van B. en W. om deze woningen te bou wen in het verlengde van de Prins Mauritsstraat werd met vier stemmen vóór en twee tegen aangenomen. De tegenstemmers zagen de woningen liever gebouwd aan de overzijde van de bestaande rij. In de jeugdhoeve te 's Heerenhoek zullen met een bepaalde regelmaat films vertoond worden. Aanstaande zaterdag draait de eerste in de reeks, getiteld „De '."rouw. die tweemaal leefde". Tijdens een concert van het fanfare korps O.K.K. te Westkapelle werd de uitslag bekend gemaakt van de jaarlijk se Rode Kruisverloting. De eerste prijs, een kinderfiets, werd gewonnen door de heer K. de Pagter. meer werd bijgewoond door het ge- meentepersoneel. De locoburgemeester, de heer Joh. de Feijter, stelde de raad in kennis van het overlijden van de burgemeester en betuigde zijn deelne ming aan mevrouw Van Rosevelt-Van Lare, de broer van de overledene, diens echtgenote en de familie van Lare. De heer De Feijter zei v-oorts, dat korte tijd nadat burgemeester Van Ro sevelt in het ziekenhuis was opgeno men ingewjden reeds wisten aan welke ongeneeslijke ziekte hij leed. Tevens schetste de heer De Feijter de loopbaan Van burgemeester Van Rosevelt, die wordt gekenmerkt door twee moeilijke perioden, de bezetting en de tijd van de wederopbouw. Nadat de burgemees ter na de oorlog weer in zijn gemeen te was teruggekeerd moest de weder opbouw ter hand genomen worden en het heeft burgemeester Van Rosevelt, aldus de heer De Feijter, altijd veel vol doening gegeven dat hij zelf hieraan kon medewerken. De heer De Feijter zei ten slotte burgemeester Van Rose velt te zien als iemand die al zijn krachten aanwendde voor zijn -gemeen te. Aan- de teraardebestelling, die don derdag plaats vindt, gaat een dienst in de Ned. Herv. kerk vooraf. Vanuit de kerk trekt de stoet langs het gemeen te-huis naar de algemene begraafplaats. ZAAMSLAG. Tijdens de algemene ledenvergadering van de plaatselijke afdeling van het Koningin Wilhelmina fonds die in het Verenigingsgebouw werd gehouden, is het bestuur als volgt samengesteld: dr. M. Elenbaais, voor zitter; dr. C. Verboom, vice-voorzitter; de heer J. W. Kusee, secretaris-pen ningmeester en als leden zonder func tie de heren J. Oppe en W. van Ves- sem. In verband met de actie die tot ein de juni duurt, werd besloten te trach ten zoveel mogelijk nieuwe leden te winnen. De aanwezige dames en he ren gaven zich spontaan op voor het innen van de contributie gelden, waar voor de voorzitter in zijn slotwoord dank bracht. Diploma machineschrijven Z00M- ÖP het examen slaagden voor het praktijkdiploma machine- schnjven: uit St. Maartendijk: de dames G. Muller, C. Bentschap Knook, W. E. Da ne, D. F. Lindhout, C. J. Pot, J. Boogert, £°,°Pman, P- Lindhoud-Kampman, T. M. de Wilde en de heren J. A. van Akkeren, F. Bout, M. Kauffmann, G. Lindhout, C. v a Hoek, M. C. Muller, J. Pot, M. N. de Viet. Uit Oud-Vossemeer: mej H. L. Klip- pel en de heren A. Aarnoudsê, A. C. Lind hout, M. Wessels; uit Poortvliet de heren P. M. Kleppe en W. A. Ista; uit Scherpe- msse: de heren S. J. Noordijke, H. Keur, G. M. v. d. Werf; uit Stavenisse: mej. J. Moerland en de heren D. C, Knuist, F. W. Keur. C. Lemson, M. Moerland, C. H. de Graaf, L. Wielaard: uit Tholen: de dames A. Kievit en M. Jansen en de heren J. M. Moerland, J. J. Schot, H. W. Zacharias se. GOES, 7 juni. Kruisbessen Exp. 126: aardbeien per doos: Regina I 23—33, II 18 24, afw 1318; Mach. Fruhernte I 26 30, II 17—24, afw 1215; Sengana I 24 28, II 19—20; D. Evern I 19—28. II 26; Juspa I 2526; Talisman I 2229; Mad. Lefèbre I 25, II 47. Aardbeien per kg met dop: Regina I 83—84, II 64—73, afw 45— 60; Mach. Fruhernte I 8890, II 6266; Sengana I 79; Juspa I 76. Groenten: per stuk: bloemkool AI 38—44. All 35, BI 30— 38, BII 32. Cl 14: kropsla I 6.50—8.50; komkommers A 65, B 49, C 43; per bos: wortelen 45; kroten 35; per kg: spinazie I 9—32; rabarber I 21: peulen 250—270; poste lein 39—41; groene sav. kool 25; tomaten A 110120; vroege aardappelen grote 52 53, drielingen 48. De door de evangelische Kirche uit Muhlheim voor tien jaar gehuurde school te Westkapelle, die verbouwd is tot een jeugdhuis, zal volgende week vrijdag in gebruik worden genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3