Zuid-blavie dB Schat I mW m 8 I Toeristen lieten nog vele delen onberoerd droslcillêO Dieet in Artis I KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN I Dinsdag 7 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Duur Opatija: Best Stug Banja Luka Paleis voor *n kwartje Jack Dunkley Een opkomende pijn Sanapirin Athene (Den Haag) in handbal tornooi te Yerseke door Manuel van Loggem Al Europa steads klei ner wordt door het autobezit en de maag delijke. streken waar men zijn vakantie kan doorbren gen steeds schaarser worden, zal Zuidslavië steeds meer in de be langstelling van de vakantiegan ger worden betrokken. Het land is groot, het heeft veel streken die nog onberoerd zijn door het massatoerisme, het biedt een schat aan natuurschoon, het be zit duizenden kleine stadjes met veel verrukkelijke resten van het verleden, en het bezit tevens en-1 kele plaatsen als Opatija en Du- brovnik, die ook aan de verwen de toerist een ideale verblijf plaats kunnen geven. Het toerisme is voor Zuid-Slavië een van de belangrijkste bronnen van in komsten. Het land is, naar onze wes terse maatstaven gemeten, nog ont stellend arm. Industrieprodukten zijn schaars en nog steeds schrikbarend duur en het herstel, dat na de oorlog is ingezet, vordert langzaam. Toen ik zeven jaar geleden het land bezocht was de armoede waarschijn lijk groter dan nu, maar een opmer kelijk verschil was voor mij, als toe rist! toch niet waar te nemen. Een groot verschil tussen toen en nu was echter, dat vroeger het dienstbetoon voor de bezoeker veel groter was. In de hotels werd men vriendelijk be handeld. De service was vaak primi tief, maar de prijzen waren niet hoog. ATU ECHTER is Zuidslavië voor ons JA een duur land geworden. Ik schat, dat in zeven jaar de hotelprijzen ze ker verdrievoudigd zijn, zonder dat men echter voor zijn geld meer krijgt. In sommige grote plaatsen, zoals Zadar. ziin slechts twee hotels, staats- iratëlliiifëfèn, dié du^'het mdliopölie van Verblijïs'opnamé hebben. Mén b'è- taalUdaar voor" een: kleine - kamer, ïbndèr' warm watèr, "met slechte bed den voor twee personen twaalf of vijf- tien gulden. Dit is een standaardprijs, door de regering vastgesteld. In het binnenland is men geheel op deze ho tels aangewezen. Schilderachtig, maar ook armoedig is dit straatje in Ragusa. De steden in Zuid-Slavië kennen veel van deze stegen, die vaak tot hoog in de bergen doorlopen. Goed nieuws voor wie tijdens zijn vakantie in Londen altijd in de knoei komt met het ingewikkelde lijnenstel sel van de ondergrondse. Op de 279 stations zal een nieuwe plattegrond worden aangebracht, die in sterk ver- ■eenvoudigde vorm een beter geogra fisch beeld zal geven van de zeven lijnen van de Underground. Begin juli, wordt in Valkenburg een nieuw kampeercentrum geopend, dat de weidse naam Europa-camping krijgt. Het ligt, ongeveer vijf hectare groot, op de top van de Cauberg, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft over het Geuldal. De capaciteit van het geheel is berekend op negenhonderd mensen. Europabus, de busonderneming van de gezamenlijke Westeuropese spoorwe gen. start binnenkort met een aantal nieuwe diensten. Zo zal van 25 juni af een geregelde lijndienst Rotterdam Düsseldorf worden onderhouden. Op dezelfde dag wordt begonnen met een middagdienst van Amsterdam naar Londen, naast de reeds bestaande ochtenddienst. Wie van een pittig stuk muziek houdt zal op zaterdag 25 juni naar Dordrecht moeten. Daar wordt dan het Elfde nationale padvinders-marsbands-con cours gehouden in het kader van het vijftigjarig bestaan van de padvinders beweging in Nederland. Er komen zo'n dertig korpsen met in totaal ongeveer zeshonderd man. Van 23 juni tot en met 25 augustus zullen in Bolsward, na afloop van de ochtendweekmarkt, iedere donderdag om 12 uur, door de Bolswarder Skots- ploegh in Friese klederdracht folkloristische dansen worden opge-| voerd. In grotere steden kan men ook bij particulieren terecht, waar men meestal eenvoudige, zindelijke kamers kan krijgen, die echter niet goedkoop zijn. Ook deze prijzen zijn door de verkeersbureaus van de staat, de Put- niks, die deze adressen verschaffen, vastgesteld. Zo moet men rekenen op tien gulden voor een slaapkamer waarbij men het toilet moet delen met het gezin van wie men huurt. TN ENKELE grote plaatsen echter, die 1 van ouds op het toeristenverkeer zijn ingesteld, zoals Opatija, zijn de service en de keuze veel groter. En ook daar betaalt men hetzelfde, zodat men voor vijftien gulden uitstekend verblijft. De toestand van de wegen is in Zuid-Slavië nog steeds een groot pro bleem. Er zijn enkele grote wegen, die in goede staat verkeren en spe ciaal voor het toeristenverkeer heeft men een uitstekende, honderden kilo meters lange weg langs de kust aan gelegd, die tot Zadar al klaar is. De ze weg voert door een woest, onbarm hartig en groots landschap. Buiten het seizoen is men er praktisch alleen. Ook is er een goede, enkelbanige snel weg van Ljubljana naar Belgrado, die eveneens weinig wordt gebruikt en i waarop men constant een grote snel-1 heid kan handhaven. Verder eisen ,de wegen echter veel van berijder en .wagey. In het bin nenland zijn het met grove steen slag bedekte paden, vol kuilen en gaten, die bij regen onbegaanbaar worden. Ook de grote wegen naar belangrijke plaatsen in het binnen land van Zagreb naar Banja Luka bijvoorbeeld) zijn weliswaar geas falteerd, maar zo slecht onderhou dendat men zeer voorzichtig moet rijden om banden en carrosserie te sparen. Er wordt hard aan de wegen gewerkt, maar Het zat lang duren voor het binnenland voor de auto mobilist bereikbaar is. plaats daarvan grote flatgebouwen In de massale blokkenstijl komen, die men in i>l(*re grote stad ter wereld kan vinden. Nog steeds is Banja Luka voor ons een belangwekkende stad. een stad met moskeeën, met schilderachtige markten en een levensstijl, die sterk verschilt van de onze. Het is echter snel afgelopen. Over enkele jaren zal i de Turkse wijk zijn afgebroken. Tot groot heil van de bevolking, maar ten nadele van de toerist. De Zuidsla af is trots op deze op- bouw. Hij schaamt zich om de armoe-i de, die nog heerst in zijn land. Daar- om moet de toerist voorzichtig zijn met het nemen van foto's van de schilderachtige ellende. Het is mij vaak overkomen, dat men zich daar tegen hardhandig verzette. Ook dit is Zuid-Slavië: in een ruif landschap scheppen vrouwen, prachtig uitgedost in de kledij van de streek, water uit een bron. 45 Een hele verzameling kinderspeel goed", dacht hij hardop. „Legpuzzel- tjes en boekjes kryptogrammen en de hemel mag weten wat nogal meer". Hij stak een van zijn armen uit en greep iets uit de kast. ..Zelfs dit boekje is hier nog". Hij draaide zich om naar Justus, die nog steeds nadenkend aan zijn sigaar trok en door de rook heen de makelaar zat te bekijken. Willie Grant hield een dun boekje bij de punt vast. alsof hij er vies van was. ..Toen we kin deren waren probeerde vader ons nog wel eens zo ver te krijgen. Dat was in de winter, als we niet buiten konden spelen. Maar natuurlijk moest de puzzle die hij ons opgaf zo weten schappelijk mogelijk verantwoord zijn en daarom had hij dit boekje gekocht, in Inverness. Ik herinner me dat Andrew en ik die spelletjes zo vervelend vonden, dat vader het later met Davie niet eens meer ge probeerd heeft". Justus stak de hand uit en Willie Grant gaf hem het boekje. Het had een ouderwetse omslag, waarop kin deren stonden afgebeeld die met een hoogrode kleur bijeen stonden ach ter door regen beslagen ruiten. ,.HET GROTE KINDER PUZZLE BOEK" stond er als titel boven en die wijdse titel was niet helemaal in overeenstemming met de bescheiden omvang van het werkje. Gedachte loos bladerde Justus het door. ter wijl Willie Grant op en neer bleef ijsberen. De wandeling werd onder broken door de binnenkomst van in specteur Wood. Bereiden de heren zich voor op een regenachtige dag?" vroeg hij, met een spottende hoofdknik naar de puzzles in de kast. ,.Op z'n vroegst komt er morgen pas regen, dus u hebt nog even de tijd. Bovendien hebt u beiden morgen wel iets an ders te doen, vrees ik". De overpeinzingen in de kelder hadden het humeur van de politie man niet kunnen verbeteren en on der de afwachtende blikken van de twee aanwezigen bewaarde hij even een ijzig stilzwijgen. ,,De coroners inquest?", vroeg Jus tus rustig. ,,Ik was bijna vergeten met een deskundige te doen te hebben, die ons systeem van rechtspraak volko men kent. Ja, de coroners inquest. Het zal een zittinkje van niets wor den. omdat de te nemen beslissing nogal duidelijk is. Hier is slechts sprake van moord en niemand kan door W. H. van Eeirtfandt zich daarin vergissen. Meneer An drew, het andere lid van de clan Grant, zal er ook aanwezig zijn. Zijn procuratiehouder heeft me ongeveer de route van de zakenreis gegeven en morgen kan hij niet ver uit de buurt zijn. De politie in Aberdeen was zo bereidwillig het verdere alibi van uw broer te onderzoeken en de procuratiehouder was zo goed om af schriften te verstrekken van telefoon gesprekken, die Andrew met hem voerde uit diverse plaatsen. Dat was zo zijn gewoonte, om enkele malen per dag de zaak op te bellen met orders die hij geplaatst had en om op de hoogte te blijven met de ont wikkeling in Aberdeen. De avond voor de moord heeft hij opgebeld uit Buckie. Dat is een flink stuk van Aros Killee verwijderd. Bij het vol gende telefoontje zou de procuratie houder meneer Andrew van het tijd stip van de coroners inquest op de hoogte brengen: dinsdagmorgen om 11 uur, in een van de zalen van het gemeentehuis in Aviemore". ,.Ik zal er zijn", beloofde Willie Grant. Hij wachtte tot de inspecteur mis schien nog iets zou zeggen, maar toen deze het stilzwijgen bewaarde groette hij de heren kort en liep de kamer uit. Even later hoorden ze de auto de weg afrijden. Toen het geluid bijna verstorven was zei de inspecteur: ,,Toch een raadselachtig heer. Of vindt u het niet zo merkwaardig, dat hij. zich blijkbaar van iedere nieuwe ontwikkeling in de zaak op de hoogte wil stellen? Als iemand me zo dicht op de hielen zit begin ik dat verdacht te vinden. Maar ten slotte is alles verdacht in dit sta dium", voegde hij er moedeloos aan toe. Deze opmerking gaf een nieuwe wending aan de gedachtenstroom van Justus. Het leek er inderdaad op dat Willie Grant uitermate nieuwsgierig was voor zijn doen De dag tevoren hadden ze afgesproken dat ze el kaar pas weer in Aviemore zouden ontmoeten, maar nog geen vieren twintig uur later stond hij weer hier. Als men wantrouwend wilde zijn kon men zeggen dat hij iedere beweging van de politie wilde volgen. ,,Als ik beken uitermate nieuwsgie rig te zijn, is dat dan óók verdacht?" vroeg Justus met een glimlach. ,,En of. Maar een veelgeplaagde politieman wil ook wel eens stoom afblazen, al is er onder die stoom maar weinig echt vuur te bekennen. Ten gerieve van Willie Grant heb ik dus gezegd dat zijn broer er morgen waarschijnlijk ook zal zijn. Via de telefoontjes aan de procuratiehouder kon de politie van Aberdeen vrij nauwkeurig nagaan waar Andrew Grant geweest is. Ze waren daar zelfs zo gedienstig de maat van zijn schoenen op te geven. Een volle maat kleiner dan de afdrukken die wij hier gevonden hebben. Dat was maar één rapport uit de berg waar onder ik zo langzamerhand begra ven wordt. Dat van de lijkschouwing bracht tussen de regels vol medische termen door alleen de mededeling, dat David Grant is overleden door slagen met een hard voorwerp ach ter op de schedel. Geen nieuws. In de kelder zijn vingerafdrukken gevon den van David Grant, van Roslyn Macgoullie en van Douglas. Niet van een geheimzinnige derde. Verhoren in het hotel hebben als resultaat gege ven, dat David Grant daar na zater dagavond elf uur a half twaalf niet meer gezien is. Tussen haakjes, de politiearts stelt de tijd van overlijden na middernacht. (Wordt vervolgd) LET OOK GOED OP de agenten. Zij houden er geen rekening mee, dat een vreemdeling de onderschriften op de verkeersborden niet kan lezen. Zij zijn voor de buitenlanders even streng als voor de bewoners van het land zelf. En een zeer geringe overtreding kost op z'n minst vijf gulden. ZODRA de wegen naar een bepaald doel beter worden, verdwijnen in snel tempo voor de toerist de belang rijkste aantrekkelijkheden. Een stad als Banja Luka was nog maar twee jaar geleden een typisch oosterse stad met een overwegend mohammedaan se bevolking, die in een oude, schil derachtige, maar ook zeer onhygiëni sche en vervuilde wijk woonde. In korte tijd is hiervan veel opgeruimd. Het gevolg is, dat ook de typische klederdrachten en de pittoreske stads gezichten snel verdwijnen en in de Het is natuurlijk helemaal niet ge zegd, dat dit jaar in Milaan of Du- brovnik of Belgrado dezelfde tempera tuur zal worden gemeten, dezelfde hoeveelheid regen zal vallen als in dit grafiekje is aangegeven. Wel is het zo, dat bovenstaande gemiddelde cijfers zijn berekend over een zo lange perio de, dat zij toch wel een betrouwbare indruk geven van de algemene weers gesteldheid. Valt het dit jaar, juist als u op vakantie bent, slechter uit dan u aan de hand van dit grafiekje had verwacht, dan heeft u pech gehad. GAAT U MET VAKANTIE? Regen en temperatuur in: ITALIË en J0E60 SLAVIË De badplaats Hvar, prachtig gelegen op het gelijknamige eiland in de Adria- tische zee. De dieren van Artis staan sinds kort op dieet en een van de ge volgen daarvan is, dat het publiek; hen voortaan niet meer mag voe ren. De speciale kost, die de bewoners van Artis nu krijgen voorgezet be staande uit een combinatie van zorg- j vuldig op elkaar afgestemde meng voeders werd al geruime tijd met veel succes in de dierentuin van Phi ladelphia gebruikt. Het eten schijnt voor de dieren bijzonder heilzaam te zijn. Het is voortaan uitgesloten dat de sterkste dieren van een groep de lek kerste hapjes uitzoeken ten koste van hun zwakkere soortgenoten. Het voed- sel is voor alle dieren hetzelfde. Ver- der worden de dieren als het ware j gedwongen de volledige samenstel- i ling van dc mengvoeders te eten, iets wat hun gezondheid ten goede komt. Het is gebleken, dat bij een juiste do- j sering van het dieet zowel bij de zoogdieren als bij de vogels minder sterfgevallen voorkomen, terwijl het aantal geboorten toeneemt. Voor het publiek zit er echter een ,,maar" aan het dieet in Artis: laat de tassen met dieren-voer thuis, zo heeft de directie van de dierentuin ge adviseerd. Het dieet mag beslist niet worden verstoord. Voor een kwartje zal men in augus tus een deel van het Huis ten Bosch kunnen bezichtigen. Wegens de talrijke aanvragen daarvoor heeft koningin Ju liana goedgevonden, dat het paleis in die maand gedeeltelijk voor het publiek wordt opengesteld. Belangstellenden kunnen van maan dag tot en met vrijdag (van tien tot vier uur) in het adellijke huis een kijk je gaan nemen. Willen zij wat meer weten over het gebouw en zijn historie dan kunnen zij zich een boekje met fo to's en een korte beschrijving van het Huis ten Bosch in het Nederlands, Frans of Engels aanschaffen. liiiiiiiiuiiiiiiMoituiimiii ^iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiinininiiiiiiiiiiniiiiniiimiiiiiiiiiniinniiiiiiiiiiiiiiHHmnminniiiinmiHiuiiininiiHiinniiiinniiiiniiniHniiiiinniiniinniniiiiiiiininimniniiiiiiiits Advertentie kou of griep, blust U snel uit met de veelzijdig samengestelde MUNHARDT Flat. 100 tabl. U5 - Kokji 511 tabl. 90 ct.- 25 tsbl. 50 ti. 35. Zodra de kunstmaan tot rust was gekomen, begonnen de maat en de mees ter Kappie uit het beddegoed te bevrij den. Professor Dubbelster deed inmid dels hetzelfde bij de kunstmaan. .Nog helemaal intact mompelde hij opgelucht, de kunstmaan aan alle kanten betastend. ,,Dat is een pak van m'n hart!" ,,Wat loeide Kappie, uit het textiel tevoorschijn springend. „Vraag liever of ik ja wel' intact ben! Mijn hoofd bonkt en ik zie ja nóg sterren!" Zwaaiend met zijn vuisten, stond hij voor de kunstmaan. ,,Die sakkerse, dekselse, overgehaalde brulbol van jou maakt me compleet zeeziek!" voegde hij er knarsetandend aan toe. Dubbelster viste glimlachend een schroevendraaier uit zijn pyamajas. ,,Ik zal de alarminstallatie wel uitscha kelen", zei hij. .,Het is slechts een kwes tie van enkele metertjes verstellen. Daarna hebt u er geen kind meer aan. Kappie stond even in tweestrijd. Toen kwam hij resoluut tussenbeide. ,,Niks daarvan", zei hij. ,,Het tele gram uit Lutjewier zegt dat er niet aan geprutst mag worden. Maar ze heb ben ja wel gemakkelijk praten, daar ginds...." YERSEKE. De sportvereniging Neptunus organiseert op tweede Pink sterdag op het gemeentelijk sportter rein een internationaal Zevenhandbal- Tornooi. Aanvang: half tien. De wed strijdindeling is als volgt: dames, poule A. Athene (Den Haag), Dender- monde (België), Full Speed I (Vel- sen) en Hellas (Goes). Dames poule B. Rapid I (Breda'. Neptunus I (Yer seke), EMM (Middelburg) en Fortu- na (Bergen op Zoom). Dames poule C. Neptunus II, Uilenspiegel (Antwer pen), Full Speed II. OVU (Kruinin- gen) en De Meeuwen ('s-Heerenhoek Heren pouie A. Tus. Bommern 1879 (.Witten, Did'.). Uilenspiegel I. Hellas. EMM I en ONO I (Kapelle). Heren poule B. Haarzopf (Essen, Did.), Den- dermonde Dendermonde, België) Nep tunus I, Rapid I en Fortuna I. He ren poule C. Uilenspiegel II, Rapid II. Neptunus II, Tonido (Goes) en Ve- locitas I (Breda,), Herenpoule D: Velocitas II, ONO II, Fortuna II. Den- derijnonde II en EMM I.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2