MAYA BOUMA: VIER MAANDEN WERK VOOR 7 SOLO VLIEGENDE SCHOTEL CELAND Van Collems Draaidoos in zilver Albert de Booy komt terug GALANACHT VOL SHOW Cor de Groot bij de N.R.U. ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 DE krant is ihmiddels neergedwarreld. op de antieke leunstoel mét het verschoten oranj e-rpde pluche die met zijn, voor poten in een geel- en een groen plastic'"speel goedbakje staat. Dat is vast het werk van doch -Hl cabaretwerk bij Kan en het voorbe Nederlands verkeer wordt geteld ZATERDAG ZATERDAG EERSTE PINKSTERDAG EERSTE PINKSTERDAG TWEEDE PINKSTERDAG ADVERTENTIE INGEZONDEN MEDEDELING kritisch bekeken 9 BUISMAN ft t p voor koffie op z'n besti /^LS Maya Bouma van morgen deze krant openslaat zal ze dat niet dóén met een kloppend hart want sinds haar crea tie van Paula Metz in „Pension Hommeles" heb ben pers en publiek haar deur aan de Amsterdam se Nassaukade platgelo pen. Nee, ze zal hoogstens nieuwsgierig zijn hoe de foto is uitgevallen en zeggen met die vreemde overslaande stem: „Zo kind, lig je daar lekker boven aan de pagina," om dan de ironie plotseling te laten varen bij het zien van het plaatje met Do nald Jones en met ver tedering terugdenken aan dat oude vertrouwde pen sion waarover de mensen haar nu nog op straat aanspreken en in het bij zonder dat rommelige zol derkamertje waar ze net op het nippertje „voor goed" haar Dinky vond. Het woord televisie is dan al even door haar hoofd geflitst, een snelle blik op het horloge volgt dat haar beveelt vlug op te schieten omdat over een klein uur de repetities voor haar eerste eigen tv-showtje beginnen dat vanavond om kwart Voor tien in vrijwel alle'' vader landse huiskamers komt. ter Elisabeth, die nu al weer twee weken bij oma in'Den Haag logeert om dat Maya noch haar man Frans Vasen (Nederlands jongste toneeldirekteur) de laatste maand tijd had om voor die opgewekte hommel van drie lentes te zorgen. reiden van zo'n show neemt je helemaal in be slag," had Maya ons de dag tevoren verteld, „er zijn wel een paar num mers bij die ik al ettelij ke keren op de planken beproefd heb maar ook die vragen voor de came ra weer een andere tech niek en een grondige be studering en voorberei ding." Reportage door Jan Veldman AYA, het natuurtalent voor comédienne, om wie het de laatste zes jaar bij Wim Kan avond aan avond lachen, gieren, brullen was geblazen, is één en al ernst als ze over haar vak spreekt en laat ons even in de keuken van het afmattend artiestenleven kijken als we vragen hoe' lang zij bijvoorbeeld heeft gewerktop dat bekende num mer „Striptease" dat IWim Kan voor haar schreef. Eerst twee maanden, totdat het om zo te zeggen een stuk van mezelf was géworden. Op de première na tuurlijk barsten van de zenuwen, het sloeg goed aan maar dan duurt het nog eens twee maanden voordat je er werkelijk allefc uitgehaald hebt wat er in zit." Vier maanden hard werken op een solo van zeven minuten! Voor Maya is dat niets bijzonders, ze heeft van meet af haar tanden keihard op el kaar gezet. De Toneelschool zag zes jaar geleden immers niets in haar! ,,Ik zakte voor het toelatingsexamen WEINIGEN zullen er bij stil heb ben gestaan dat Simon van Collem vanavond „zo stilletjes weg" aan zijn 25e Oude Draaidoos toe is, de rubriek die misschien tegen de verwachting in een grote populariteit bij de kijkers geniet. Van Collem zelf had dat in ieder geval niet verwacht toen hij drie jaar geleden door Jack Dixon, de regisseur van de VPRO werd op gebeld die vroeg of hij hem mis schien iets kon laten zien van ou de artiesten uit de filmwereld. Als filmverhuurder had Van Collem genoeg kontakten om aan het ver zoek te kunnen voldoen en via het filmmuseum van Jan de Vaal, die graag zijn medewerking verleen de, kwam deze reeks tot stand waarvan het eind nog lang niet in zicht is. OP VERZOEK ,,We krijgen altijd van alle kan ten eporm yeel reacties op de Draaidoos en het belangrijkste is misschien wel dat er bij partiku- lieren allerlei zeldzame stukken film blijken te zitten die voor de historie van grote betekenis zijn," vertelt de falsetstem op dezelfde gezapige toon als waarmee hij zijn tv-publiek toespreekt. „Maar het merkwaardige is wel dat sommige kijkers denken dat ik een soort privé-tv-onderneming bezit die hun op verzoek alles kan voorschotelen wat hun hartje be geert." Draait u die ene scène uit Ble ke Bet nog eens want .bij het pu bliek staat nog een neef van me," of ,,Nog eens hetzelfde van vori ge keer alstublieft, want mijn va der zat erin!' VOORRAAD ,.Hoe lang denkt u met deze se rie door te kunnen gaan?" ..Als het aan mij ligt een hele tijd. Ik heb net-voor de VPRO een kontrakt gesloten met een Ameri kaanse onderneming die ons 20 films levert pp 'het gebied van sen satie, griezelen en gooien en smij ten". „Daarin komen de grootsten uit de jaren 1910-'25 voor zoals Dou glas Fairbanks, Gloria Swanson, Rudolf Valentino, Buster Keaton en verder de eerste Tarzan- en cowboyfilms." Van Collem kijkt ons olijk aan als hij er met een fijn glimlachje op laat volgen: ,,Dan is het inmid dels 1965 geworden, een tijdstip waarop de eerste na-oorlogse films al weer best in mijn Oude Draai doos passen." nadat ik ongeveer gelijktijdig voor het eindexamen van de MMS in Bergen was gestraald. Een brief aan Wim Kan was het gevolg, hij gaf me een auditie en nam me meteen aan. Eer gisteren ben ik voor het laatst bij hem opgetreden, want het is tegenover Eli sabeth niet langer verantwoord om zoveel van huis te zijn, vooral 's mid dags en 's avonds." „Geen aspiraties voor het grote to neel?" „Nee. ten eerste zit ik dan weer met hetzelfde probleem wat Elisabeth betreft en bovendien trekt het me niet. De afstand tot het publiek vind ik te groot, ik vind cabaret zo fijn omdat de mensen dicht bij je zitten, je kunt met ze praten." „En hoe staat het met de toekomst plannen?" „Radio en televisie en grammofoon plaat", antwoordt deze self-made ac trice zonder een zweempje van trots. „Bij de KRO en de VARA ga ik vol gend.'seizoen geregeld aan amuse mentsprogramma's meewerken, ik ben in onderhandeling over een vast tv-programma en over een paar da gen komt mijn eerste grammofoon plaat op de markt met liedjes uit ons ABC cabaret." Een kleine tengere man komt bin nen. Evenals aan Maya is het duide lijk aan hem te zien dat een flinke va kantie geen overbodige luxe zou zijn. Het is Frans Vasen, leider van de free-lance toneelgroep „De Speelka mer". ,.Ik moet gaan, kind", zegt hij mat, „de bus staat klaar voor Ter- neuzen." „Ik rijd met jullie mee tot het sta tion want mijn repetitie begint om twee uur in Bussum." En zwijgend gaan ze even later achter elkaar de trap af om enkele uren later het mens dom de zo vurig verlangde ontspanning te brengen. tttmtiiuftmuKitmuiiiiitMittmmmiMtmimmumitimimummummiuuutuuuuiiL 1 De radio- en televisiepro- (gramma's in het hort vindt U op pagina 12. UIHIIimiflIlllllinilflIlllflHlHIMIIIIIIIIIIIIIIIIIMIMIIIIIIIIIIIIIIIItlllllltllliJIIIIIIHIIIIIIIIIlF Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Tweede Pinksterdag zal op een aantal punten in het land het verkeer worden geteld. Dat gebeurt binnen het raam van een algemene telling van het verkeer die dit jaar wordt gehouden. Daarbij wor den verschillende soorten tellingen on derscheiden, o.m. tellingen op een zeer drukke dag en tellingen van buitenland se motorrijtuigen. Zo zullen op 1 en 8 augustus de bui tenlandse motorvoertuigen worden ge teld, onderscheiden naar de categorie en de nationaliteit van het voertuig. Ook aan de grenzen wordt het verkeer geteld. HILVERSUM De studiodeuren gaanzaterdagavond weer één keer oj>en voor Al'bert de Booy, de Rotter damse zanger die in de derU'ger jaren al voor de Vara optrad. De Booy werd opgeleid om het le venspad van een operazanger te gaan bewandelen, maar hij keerde al spoe dig op zijn „serieuze" schreden terug. In het genre liedjes dat rond. 1930 in de amusementssector paste, oogstte Al- bert (Appie) de Booy grote successen. Met zijn sentimentele vaderlandse lied jes als De onbekende vrouw drong hij in de primitieve radiostudio door, maakte tournees door het land met de Vara en werd een bekend zanger in de legendarische O.K. avonden. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM De pianist Cor de Groot is benoemd tot hoofd muziek- regisseur by de Nederlandse Radio Unie. Dit wil niet zeggen dat Cor de Groot zyn concertpraktijk in het gedrang zou komen. Tussen hem en de N.R.U. is daartoe een afspraak gemaakt. De functie van hoofd muziekregis- seur blijkt overigens een "bijzonder ge nuanceerde titel te bezitten. De heer Schrauwers van de afdeling muziek van de N.R.U. deelde ons mee dat de titel van Cor de Groot riïet te letterlijk vertaald mag worden. De aanduiding „hoofd" betekent niet dat hij het hoofd is van de acht andere muziekregisseurs. Geenszins. Hoofd wil slechts zeggen dat hij in salarisklasse A valt, in tegenstelling tot muziekre gisseurs zonder hoofd die in klasse B zijn ondergebracht. „Wij -hebben de heer De Groot uitge nodigd om ha een inwerkperiode bij de N.R.U. in vaste dienst te komen, voegde de heer Schrauwers hier aan toe. ZATERDAG. Appie de Booy, een naam.v die Rotterdammers veel zegt. - Appie de Booy komt van avond weer eens voor de radio in het programma Hooggeëerd publiek, waarover na iedere uitzending zo druk gepraat wordt. Die lieve oude herinneringen. (Hilversum II 22.05). Om 21.40 op de zelfde zender Benny Vreden, Harry Moten, Dub Dubois en Jelle de Vries in een zomeravondprogramma. Een groot plateriprogramma hoort u om 23.10. Maya Bouma, Steye van Branden berg, Jules de Corte en Leo Nelissen hoort u op H. I om 20.30 in het pro gramma Boordje los. PARIJS. Omdat Josephine Ba ker ingesneeuwd was op een Ame rikaans vliegveld, kon ze haar gastvroüwelijke taak niet vervul len op de 30ste „Gala de l'Union des Artistes". Dat heeft haar ont zettend gespeten want het is een zeer grote eer om he^ middelpunt te mogen zijn in deze jaarlijkse feestnacht. uitsluitend gereserveerd voor artisten en notabelen en waar in men een programma voorge schoteld krijgt waarvan de pre mière tegelijkertijd de laatste voor stelling is. Zij die het spel opvoeren vinden dat in tegenstelling t ot de normale gang van zaken helemaal niet erg. Dat komt omdat de gang van zaken zelf zo abnormaal is want. het grap je van deze jaarlijkse traditie is dat de piste van het Parijse wintercircus allemaal min of meer bekende artis ten herbergt die allemaal'iets anders komen doen dan men van hen gewend is. Filmsterren, chansonniers en muzi kanten komen voor die ene nacht voor de dag met een authentiek circusnum mer. Ze hebben er dikwijls weken lang voor gerepeteerd wantze we ten wel dat ze hun nummer opvoe ren voor een kritische massa collega's die geen enkele vorm van amateurisme toe zullen staan. Ze Verdienen er geen centime mee want de geheleopbrengst van deze galanacht (waarvoor men met pijn en moeite en met betaling van een bedrag van rond de 100 gulden mis schien 'é"en plaats kan veroveren) is be- stemd voor het fonds van zieke en oude kunstenaars Ongetwijfeld is de show dit jaar gestolen door de dappere actrice Bri gitte Auber die op vurige paarden een klassieke „Hongaarse Post" door de piste deed daveren. Martine Carol had geleerd om zich dn een paar minuten iijds pm ,t,e schminken tot clown en ze beweés het 'ten overstaan van ons al lemaal. In haar clownerie werd ze gesteund door de trompettist Bill Co leman die al jaren in Parijs werkt. Sophie Desmarets had het zichzelf ook verre van gemakkelijk gemaakt met een ingewikkeld nummer van draaien de Chinese schotels die uiteindelijk breekbaar bleken te zijn, Jean Seberg had een heel stel glimmende zeeleeu wen ^stevig onder de knie en een angst wekkend spel met dedood werd ge speeld door het parachutisten-echt paar Colette Duval-Gilles Delamare. zaterdagavond uit. Om 20.20 begint een serie programma's onder het motto Ontmoeting met het oosten. Vanavond Perzië. Om 20.50 een op film opgeno men modeshow.Om 21.10 het 25ste filmprogramma van Simon van Collem en om 21.40 Maya Bouma, over wie u op deze pagina meer leest. Vlaanderen brengt om 20.15 de Perry Como Show op het scherm, daarna een feuilleton en een politie film, Maya Bouma (overgenomen van de NTS) en een programma over auto's. Frans België geeft om 20.35 een Frans quasi historisch programma en om 21.15 de Nat King Cole Show. ZONDAG. De Nederlandse tele visie voldoet aan de wens van velen door op Christelijke feestdagen in haar programma's het Christelijk karakter van de dag een ruime plaats te geven. In Eurovisie-verband ziet u een oecu menische kerkdienst om 9:55 en een hoogmis om 11.00. Het Ikor zendt om 17.00 het spel van Nijhoff Des Heilands Tuin uit. Tien minuten rust tussen deze uitzending en de voetballerij tus- sen Hongaren en Schotten om 18.25. Als u het allemaal zien wilt heb u drie kwartier om het eten naar binnen te jagen tussen 19.15 en 20.00 als de Avro begint te zenden: televizier, reis naar ZONDAG. Ootmarsum, een plaats w^au duizelden Nederlanders in lyri sche termèn over spréken, beheerst de zender Hilversum II zondagavond van 20.55 tot 21.10, laten we hopen kort maar krachtig in het program ma Wandelingen met Clio. Semprini oroduceert op dezelfde zender van 22.00 tot 22.30 zijn romantische piano geluiden. En hoeveel duizenden zullen .rich niet verkn.e.uterep op een pro- gramma met alléén" maar Doris Day en Frank Sinatra (Hilv. II 23.15). Een - .uitstapje naar „Engeland (275 meter) levert om 20.30 een stukje van de- reis om de wereld in tachtig dagen op. Een concert, dat op 24 april tijdens de Italiaanse toernee van het Radio Filharmonisch Orkest in de grote zaal van het Conservatorium te Mi laan werd gegevenkunt u vanmid dag om twee uur over Hilversum 1 beluisteren. In het weinig uitgevoerde Concert voor viool, violoncel en orkest van Brahms hoort u als solisten Jo Jüda, viool én Jean Decroosvioloncel. Daarna wordt dit concert, dat onder leiding van Bernard Haïtink plaats had, met het Concerto voor orkest van Bela Bartok. Azië met het echtpaar Denis en ten slotte Lou van Burgs (luid toegejuichte en verguisde) uitzending Een kwartje per seconde. Even diep ademhalen, met de ogen knipperen en voldaan naar bed. Vlaams België laat u kennismaken met Lappen om 20.00, met het NTS- programma van Lou van Burg en met de Franse cineast Claude Chabrol. Naast diverse sportreportages (Zweefvliegen om 15 uur en tennis om zondagmiddag de speelfilm: De levens- TWEEDE PINKSTERDAG redder, met Toto, Gino Qervi en andere humoristen, die voor enkele genoege- lijke ogenblikken zullen zorgen. Zon dagavond kunnen we kijken naar Verdi's opera: Die Macht des Schick- sals, waarbij het Keuls Radio-symfonie- oi'kest zal spelen. MAANDAG. Tweede Pinksterdag' geeft op een reportage van de auto rennen te Zandvoort van 16.30 tot 17.30 na een programma op film: van 20.00 tot 21.15 muziek en ballet uit Wenen en daarna een reportage van het circus- feest der Franse filmsterren en theater figuren. Tenslotte sport in beeld. Vlaanderen houdt u bezig met - atletiek (15.30), autorennen (16.30), een filmthriller om 20.30, voetbal om 22.00 en ballet om 22.45. MAANDAG. Een groot muziek programma luistert het programma van Hilversum II maandagavond op. Muziek kent geen grenzen is de fi nale van een internationale liedjes- competitie (van zes landen) waarin voor Nederland Mieke Telkamp mee doet. Even karig is het radioprogramma voor tweede pinksterdag als het voor de eerste was. Niet, dat we een bonte feestavond verwachten. Niet dat het wenselijk zou zijn grote .producties in te schakelen, maar wat péper en zout van kernachtige, verrassende en korte, boeiende uitzendingen is toch wel het minste wat men mag verwachten. Ze zijn. er niet ,of nauwelijks op Hilver- suni.'Het schema van het programma is bepaald niet slecht, maar een paar hoogtepunten ontbreken. gisteravond te plus minus 11 uur naderde uit oostelijke richting met grote snelheid een lichtflits, die ver in de omtrek werd waargenomen. Plotseling verminderde de lichtflits snelheid en stond praktisch stil boven van een zich in de lucht bevindend voorwerp. Naderhand zou blijken, dat Boeiend gesprek met het voorwerp een vliegende schotel was. De schotel bewoog zich in de Vail Duinkerken richting Teriet en deze was nu met het blote oog waarneembaarHangend Advertentie JMIliilllL koffiebus bev^1. (ook als 't poederkoffie is) gis- een boven de bossen tussen de Arnhemse en de Loenenseweg, boven hel bekende Klein Paradijs in Beekbergen, koerste het voorwerp, dut zich nu bouw'te Amsterdam 'ter^etegenheTd slechts e'lkele tientallen meters boven de grond voortbewoog, naar van het overlijden van de voorzitter ,jp gemeente koenen. van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer. Ook bij de crematie Na even boven het centrum van de gemeente Loenen te hebben stilge staan, werd het gevaarte (diameter naar schatting 15 m) nabij het ge meentehuis aan de grond gezet. De Het V.A.R.A.-programma begon teravond met een reportage van te Westerveld waren de camera's aan- •wezig. Een sfeervolle en indrukwek kende uitzending. Zij ging vooraf aan een hoogst inter essant gesprek', dat de Vlaamse dichter en criticus Hubert van Herreweghen met Anton van Duinkerken had. Het klok van de kerktoren bleef stilstaan, was zeker een genot naar dit inter- jje|. electrisehe licht in de gemeente view te luisteren, vooral omdat Van Duinkerken als hij iets zegt ook wer- £inS U1^> motoren van autos, scooters kelijk iets te zeggen heeft. Bijzonder en bromfietsen sloegen af en het vee - knap was zijn improvisatie in dicht- werd onrustig. In de koepel van de vorm in de stijl van Vondel. Een hoog- torer, wera een klein schuifje versehn- tepunt in liet kader van de Nederlands— Ioren wero e™ Klel" scnunje verscno Belgische week. dat menigeen zal heb- ven. Daaruit slopen twee fluoresceren- ben verkwikt als een fris geestelijk bad. de maanmensen en zij begaven zich naar de Brood- en Banketbakkerij van de heer A. F. Jeths, Eerbeekseweg 13a. Groot was de verbazing van omwo nenden toen één van de twee wezens op de deur van de heer Jeths bonsde en in zuiver Nederlands verzocht: „Laat ons alstublieft binnen". De heer Jetlis in nachtgewaad, opende de deur. Nadat de heer Jeths van de schrik be komen was, vroegen beide wezens weer in de Nederlandse taal: „Zijn er reeds „Bijstand"-loten verkrijgbaar?" Eén van de twee maanmensen ver telde de heer Jeths, dat ook op de maan woningnood heerste en dat men ver nomen had, dat et wéér vijf woonhui zen met 5.000 andere prijzen in de „Bijstand 3"-actie waren opgenomen. De heer Jeths, die, evenals alle andere verkopers Van loten, juist bevoorraad was metBjystandloten, verkocht aan ieder van -lTen vijf loten. Daarna ging de schotel, nadat beide wezens waren ingestapt, de hoogte ip, om met grote snelheid in Westelijke richting weg te vliegen. Bijstand-loten zijn in 5 series van 460.000 stuks a 1.per stuk ver krijgbaar op tienduizenden adressen, kenbaar aan het raambiljet. Voor deze aktie werd door de Minister van Jus titie dato 26.2.60 nr. L.O. 570/141/430 vergunning verleend aan het Kon. Juliana Fonds en het Pr. Bernhard Fonds. Bekendmaking hoofdprijzen 16 juli 1960 via radio en televisie. Inlich tingen. Heemraadssingel 303, R'dam.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9