m Hoe ik een haarnet van een Bremer kapper kreeg de Schat 3rosi«llê6 J GORDON A^AMET Behoud en schoonheid der landen De ruime tent die voor gemak en veiligheid zorgt met 9 vervolmakingen ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 MTwrnn Nieuwe propagandafilm van Rheuraafonds Melkwagentje onder trein: stagnatie Auto's met vertraging naar Texel j FLITS in het heelal Dan Barry Zelf aan de slag zegt DREMEN. De jongen was bereidwillig en op zijn wangen zaten wat pluisjes, die zelf nog niet wisten of ze haren of veren zouden worden. Een jaar of zestien zal hij geweest zijn en de bedoeling is dat hij het vak leert. Het vak van kapper. Wel, als hij eenmaal zelf staat te knippen heeft hij een harde leerschool achter de rug; harder dan een militaire dienst. Dat moogt u dan een van mqn afwykingen noemen, maar als het even kan ga ik buiten onze grenzen naar een kapper. Waarom? Nou, dat weet ik niet en daarom zal het dus wel een afwijking zijn. Hoewel, deze keer was het nodig. Dat zei eigenlyk iedereen van het s.s. „Zeeland", waarop ik Bremen binnenkwam. Van de kapitein tot en met de hofmeester. Het moet een geweldige bos geweest zijn, waaronder ik liep. Boekjes U kunt gerust zijn, die is nu weg. Herr Armkneeht persoonlijk heeft er voor gezorgd en toen, wat hij geknipt had, bij elkaar werd geveegd, zag ik het ook: een aardige vulling voor een tweepersoons kussen. Maar goed. het begin lag elders. Het begin lag bij een rondneuzen op de markt van Bremen, waar twee kiosken staan die een heleboel boekjes met onalledaagse omslagen aan «een hele boel mensen verkopen die dan, al wandelend en bladerend, steeds kwa der worden omdat het bij die „foto voorop" blijft en de rest zijn van die ,,nare Duitse gotische lettertjes". Ja, ja, die mensen zijn bijna allemaal buitenlanders, dat heeft u goed geraden. Ergens om de hoek een zaak met de gekleurde kapperspaal naar buiten. Daar moest ik dus zijn en een aller beleefdste begroeting deed mij ervan overtuigd zijn dat ik in Duitsland was, voor geval ik dat had mogen vergeten. De keizer van Japan kon niet met meer strijkages naar een stoel gevoerd zijn, dacht ik. Sportmodel, Brrr! Op vier plaatsen was men druk aan het knippen en scheren, de vijfde stoel -was voor mij. De baas persoonlijk DEN HAAG Binnenkort zal op rui me schaal de nieuwe propagandafilm van de Nederlandse vereniging tot rheu- matiekbêstrijding in omloop.komen. Deze film heeft tot ''titel'Wil om te winnen" en geeft een indrukwekkend beeld van de strijd tegen deze volksziekte. Scenario, regie en montage zijn van Wim van der Velde, die er in de 25 mi nuten durende film volkomen in ge slaagd is in zeer boeiende beelden een blijvende impressie te geven, niet alleen van de zeer omvangrijke medische en technische bestrijdingsmiddelen maar ook van de wil die bij arts, verpleeg ster en patiënt nodig is om de ziekte te overwinnen/ UTRECHT. Even na vieren gister middag heeft de trein RotterdamAm sterdam op een onbeveiligde particuliere spoorwegovergang bij Hekendorp een melkwagentje aangereden. Er werd nie mand bij dit ongeluk gewond. Wel ont stond er een vertraging van circa twee uur. Het wagentje werd vernield, het treinstel beschadigd. TEXEL. Automobilisten die tijdens de Pinksterdagen naar Texel willen, zul len bij het overzetten rekening moeten houden met ernstige vertraging. Als ge volg van een defect is een der boten van de Texelse eigen stoomboot onder neming, met een capaciteit voor veer tig auto's, uitgevallen. kort, dik, bebrild en even in de vijftig vroeg naar de wensen. Knippen, zèi ik. „Sportfrisur?", informeerde hij. Ik keek eens naar rechts en za.g een gezet heer die tot op de helft van zyn achterhoofd met een kwast was ingezeept en nu ja!, op dat hoofd per scheermes zo kaal als een tafel blad werd geschoren. Ik kon er niets aan doen, maar ik rilde even en haastte me te zeggen: „Sportfrisur? Helemaal niet, gewoon wat knippen en graag rustig met die tondeuse." Een bandje van rekbaar papier kwam om mijn hals, daaroverheen een nylon omslaggeval en de baas zette zien in de houding. Met zijn elektrische ton deuse ging hij bijzonder voorzichtig te werk en wisselde intussen vijf keer van kopstuk". Daarna hanteerde hij drie gewone en één uitdunschaar en na een kwartier ging hij zijn werk in volle tevredenheid en op een afstand bekijken. „Schön, was?". De Meester Intussen was dat jongetje van die veren of haren steeds in de scha duw van zijn meester gebleven. En dat meester moet u maar helemaal letter lijk nemen want in een hoekje op een bordje stond: „Dieser Betrieb ist ein Meisterbetrieb". Hoe verzinnen ze het. Stond de meester links te knippen, het jongetje stond ook links vlak naast de Grote Man en volgde knip voor knip. Was hij rechts bezig, het jonge tje deed precies hetzelfde. Had de mees ter een andere schaar nodig, comman deerde hij alleen tussen twee tanden door: „Schaar". Wilde hij wat afgeknipt haar weghalen, volgde het commando: „Borstel". En ging hij een moment naar de kassa om een andere .klant wat Mar ken af te houden, "dan haastte het knaapje zich met een zachte borstel mijn afgeknipte hoofdbekleding ge ruisloos op een hoopje te vegen. Geruisloos, zo deed het jongetje al les. „Feuer", zei de baas, toen de klant een sigaret opstak. Het jongetje had het niet direct gehoord en als de baas hem met zijn blik had kunnen dood maken, was het jongetje nu ergens in de buitenwijken van Bremen begraven geweest. Aangenomen, dat de kerkho ven in de buitenwijken liggen, hier in Bremen. Handen! „Zeker ook wassen?", zei de meester. Dat was inderdaad de bedoeling, ant woordde ik en mijn woorden waren er nog nauwelijks uit of ik zat gesnoerd tussen twee dikke badhanddoeken, waarmee ik min of meer werd vast gesjord als een schip aan een meer paal. ,,Zeep!" Het jongetje was al onderweg en de baas klodderde een deel van de fles op mijn hoofd. Misschien staat die fles in Bremen altijd in een ijskast, de zeep voelde in elk geval aan als ijs- lotion. Nu had die kappersbaas van die han den die u tegenwind bezorgen als hij ze optilt. Juist, dat bedoel ik, zó groot. Echte washanden, zogezegd. Wel, dat heb ik geweten. Of hij zijn eigen winkelpui stond af te schuren, zo ging hij te keer. Zijn geweldige klavieren rauschten over mijn hersenpan op een manier, waarby een kampioenmasseur zou verbleken. Elk ogenblik verwachtte ik die vingers ergens bij mijn kin er doorheen te zien komen, maar er gebeurde niets. Bukken boven de wasbak en afspoe len. En toen een geweldige stoot ijs koud water na. Dat zal wel erg gejond zijn en alle mogelijke huidporiëm.ten goede kopien, het bloed doen stromen en'le Haargroei b^voÈÜeiién, maar ïiaafs mijn smaak doe je zoiets het paard van de schilleman nog niet aan. Ik zat gekamd en wat afgedroogd in mijn eigen gezicht te kijken toen de meester zei: Moet er geen vet in? Nee, nee, geen vet, vond ik. Een beet je dan, drong hij aan. Ik heb het nooit, zei ik. Maar het resultaat wordt zoveel mooier, meende hij. Nou vooruit, vet, zei ik om van het gezeur af te zijn. „Vet", siste de meester en het jonge tje holde. Een beetje hier, een beetje daar en weer kammen. Zo, ik vond het geweldig en wilde naar buiten, want het begon me nu langzaamaan bijzonder te vervelen. „Kein Haarnetz?", verwonderde zich de meester luidop. Een haarnet? Ik was op dat moment minstens even verwonderd als hijzelf. Ik een haarnet? Het wordt hier altijd gedaan, aldus de kapper. Ineens begon het me te in teresseren. Zouden ze me met een haar net op de deur uit sturen? Om gillend de markt van Bremen op te rennen, Goed, doe maar, zei ik. „Gib doch mahl das flüssige Haar netz", kreeg het jongetje te horen. Hij draafde door de zaal en kwam terug met een enorme bus. De baas zocht het knopje en ging spuiten. Eerst even in de lucht. Tegen de muggen, dacht ik een moment, maar toen richtte hij die bus op mij en liep, al spuitend, om me heen. Van alle kanten nam hij me onderhanden en ging toen weer kam men. Ik was klaar. „Zes Mark", zei hij, bij de kassa, met een stalen gezicht, en op mijn hoofd begon het allemaal hard te worden. „Das flüssige Haarnetz". Om te brullen. 44 „Misschien kunnen we het gebrui ken in de zitkamer", stelde Justus vlug voor. Aan de snelle blik die Ce- lestine hem toewierp zag hij dat ze begreep dat hij weer iets in het schild voerde en even trok zij de wenkbrauwen samen, als om hem te waarschuwen. Het was ook haar op gevallen, in dit korte ogenblik, dat Willie Grant zeer gespannen was. Terwijl Celestine zich in de keuken bezig hield met het klaar maken van de koffie nestelden de twee mannen zich in de fauteuils van de zitkamer. „Ik neem aan dat uw vader mees- al in deze kamer zat?" „Dikwijls, ja." „Hier werkte hij toch, of niet?" „Veelal." „En hier ook gaf hij zich over aan zijn hobby van puzzelen?" ..Dat deed hij overal." Na een korte stilte zei Justus, wij zend naar de kast tussen de twee boekenkasten: „Is dat de kast waarin alle leg puzzels en wat het zijn mogen zijn opgeborgen?" Willie Grant stond met een snelle beweging op en trok de kastdeur open. Hij wees met een welsprekend gebaar naar de twee bovenste plan ken, die voor een groot deel gevuld waren met kleurige dozen. ,,U ziet het „Ja, ik zie het," beaamde Justus peinzend, zonder op te staan. Hij offreerde Willie Grant een si gaar en de makelaar ging weer zit ten. Hij savoureerde de sigaar als een typische pijproker. Celestine kwam binnen met twee kopjes, die ze vol schonk met koffie. „Als de heren er geen bezwaar te gen hebben ga ik weer naar het ter ras." „Ga je gang, lieve." Zwijgend dronken ze hun koffie, tot Justus begon: „Meneer Grant, ik begrijp volko men dat u geïnteresseerd bent in het vermogen van uw vader. De in teresse die David ervoor had heeft hij op tragische wijze met de dood moeten bekopen en mogelijk zal het ons helpen bij de oplossing van de moord, als wij de schat vinden. Ik heb er mijn gedachten over laten gaan en als u het niet vervelend vindt, zou ik u graag een paar vra gen stellen. De eerste is: hebt u of een van uw broers de leeswoede geërfd die uw vader kennelijk beze ten heeft?" gf-'Vï Van alle vragen had Willie Grant juist deze niet kunnen verwachten en vragend trok hij een wenkbrauw op. Toen Justus slechts enkele voor zichtige trekken deed aan zijn si gaar, antwoordde hij: „Nee. dat geloof ik niet, al be grijp ik niet wat dat met het ver bergen van de schat te maken zou hebben. Voor zover ik weet las Da vid helemaal niet, ik lees af en toe een boek en houd mijn vakliteratuur bij en Andrew is een verwoed lezer van economische rubrieken, maar voor zover ik weet gaat zijn belang stelling niet veel verder. U moet we ten dat wij het alle drie druk heb ben en dan komt er van lezen meest al weinig. „Daarvoor behoeft u zich tegen over mij niet te verontschuldigen, het was alleen een vraag. Mijn volgen de vraag is: de puzzelwoede, had een van u die?" „Evenmin, zou» ik zeggen", ant woordde Willie Grant na enig na denken. „Ik waag me nog wel eens aan een kruiswoordpuzzle in een dag blad, maar daar houdt het ook mee op". „Heeft uw vader zijn drie zoons dan nooit betrokken in zijn hobby?" „U weet, meen ik al, dat wij de laatste jaren weinig contact meer met hem hadden. Natuurlijk spijt je dat achteraf, maar eenmaal zelf be zig zijnde met het opbouwen van een leven heeft men maar weinig tijd voor familiebanden". „Ook dat is begrijpelijk". Justus zweeg geruime tijd. Wat de inspecteur ook doen mocht, hij deed het geluidloos. Het was stil in het huis. Met een kort gebaar wuif de Justus de sigarenrook voor zijn gezicht weg, toen hij eindelijk zei: „Dit maakt het niet begrijpelijker. Wij zijn het er over eens, dat uw va der niet van plan was zijn vermogen in handen te laten van vreemden, wanneer dit huis ooit verkocht zou worden. Men andere woorden: het was zijn bedoeling dat een van zijn zoons of alle drie samen zijn vermo gen zouden vinden, na enig naden ken. Ik heb het album van Angus Grant bestudeerd en als daarin de sleutel ligt van het geheim, dan zijn er enkele mogelijkheden. Mogelijk heid nummer één: de sleutel ligt in de dagboekaantekeningen. Die moge lijkheid hebt u zelf min of meer ont zenuwd door te zeggen dat u met uw broer Andrew woord voor woord hebt gekontroleerd en dat geldt ook voor mogelijkheid nummer twee: dat de sleutel zou liggen in de diverse, in het album opgenomen becijferin gen. Elk genoemd meubelstuk hebt u beklopt en de schoorsteen hebt u laten demonteren, als ik het wel heb Dan is daar mogelijkheid nummer drie: de sleutel ligt in een van de vele citaten, die uw vader haalde uit de boeken van zijn bibliotheek. Maar hij kon, beter dan wie ook, weten dat geen van zijn zoons verzot was op lezen, zoals hij. Als het dus in zijn bedoeling zou hebben gelegen om de schat door zijn zoons te la ten vinden, dan moest hij de aan wijzingen daartoe zeker niet leggen in een citaat". „Tenzij hij ons een lesje wilde ge ven". „Dat zou ook nog kunnen, maar dan zou het toch wel een uitgebreid lesje,zijn. Een hele bibliotheek vol lesjes". Justus wees naar de boeken in de kasten en Willie Grant staarde er met vijandige ogen naar. Hij stond' op en drentelde langs de rijen boe ken. die daar onaandoenlijk naast el kaar stonden. Voor de nog steeds ge opende kastdeur bleef hij wijdbeens staan, de handen op de heupen. (Wordt vervolgd) door =niJlllll!ll!lllllll!IIIIHIII milllllllllllilHllllttllHIIllllHtWIH Advertentie Katalogus Gratis Donor Camping GroothandelsgebouwRotterdam Advertentie Uw Rhododendrons of alpenrozen kun nen het nu wel te droog krijgen en voor al struiken die men verleden herfst heeft gepoot zal men wel eens moeten begie ten. Het is niet goed ze elke avond een klein beetje water te geven; het is veel beter een kuiltje bij de plant te graven en daarin kan men dan éénmaal per week een emmer water gieten. Boven dien zal men nu voorzichtig de uitge bloeide resten moeten verwijderen; men mag ze niet tot zaadvorming laten ko men. Pluk die dorre resten voorzichtig weg. want de .deine jonge scheuten, die voor de bloemknoppen van een volgend jaar moeten zorgen, zitten er al weer naast. Prei die men al in april op een wacht- bedje heeft gezaaid zal nu wel zo groot zijn, dat ze op de voor haar bestemde plaats gepoot kan worden. Hebt u ver zuimd om prei te zaaien, dan kan men nu bij de tuinders of op de markt in de stad wel jonge planten aanschaffen. Prei kan men het best in tien centime ter diepe greppeltjes poten; in de loop van de zomer kan men die dan geleide-. li.ik dichtschoffelen. In de greppeltjes komen de planten op een onderlinge af stand van ongeveer tien centimeter en de greppels moeten vijfentwintig centi meter uit elkaar. Dak van ROCVAL blauw, waterdicht en. dampdicht. Ruimer dagverblijf. Staat buitengewoon stevig in de wind. Versterkte onderdelen. Extra muskietengaas-deur. Vlug opgezet. Verplaatsbare extra-deur, Een derde kamer mogelijk. En vele kleine praktische nieuwtjes. DE NATUUR IN EN OM UW HUIS Muurbloemen kan men best van zaad in eigen tuin opkweken: Cheiranthus cheiri dient men dan te bestellen. Er zijn verschillende soorten muurbloemen; de mooie donkerbruine zullen echter het best voldoen; die verspreiden ook een heerlijke geur. Er kan nu op een wacht- bedje,. een hoekje van een halve vierkan te meter, gezaaid worden; later moeten de plantjes dar» op een afzonderlijk bedje verplant worden en in de late herfst kun nen ?e dan op de voor hen bestemde plaats in de border gepoot worden. 34. Niet alleen Kappïe werd door de kunstmaan gewekt, het hele schip was opeens in rep en roer. De Maat, de meester en Okki dromden Kappie's ka juit binnen, om te zien wat er gaande was. Professor Dubbelster was er eer der dan zij. Meewarig hoofdschuddend zag de geleerde, hoe Kappie als razend rondsprong, met wilde bewegingen al het textiel uit zijn kajuit verzamelend. Beur- „Ik wou dat je ophoepelde met die krielkunstmaan!" zei Okki tegen de uit vinder, toen het wat stiller was gewor den. „Zie je niét, dat dat snertding van jou onze ouwe stapeldol maakt?! Het zou me niks verbazen, als je het expres zo'n heibel liet maken!" Professor Dubbelster haalde zijn schou ders op. „Het is de kapitein zijn eigen schuld", antwoordde hij. „Ik heb nog aangeboden het toestel aan boord van mijn duikboot te nemen! Maar misschien is hij nu van gedachten veranderd..." UTRECHT. De minister van bin nenlandse zaken heeft nog geen beslis sing genomen over de provinciale inde ling van de gemeente Woerden. Gede puteerde Staten van Utrecht delen dit mee in een nota aan Provinciale Sta ten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hadden met zoveel woorden te kennen gegeven, dat de minister zijn standpunt in deze kwestie al had bepaald. Bij informatie op het departement is geble ken dat dit niet het geval is, aldus Ge deputeerde Staten van Utrecht. Het door de minister beloofde overleg met beide colleges moet nog worden gehou den. Het spaaroverschot bij de Groningse Nutsspaarbank bedroeg in mei 755.095 tegen 105.895 in april. Eind mei had den 130.590 spaarders 112,6 miljoen tegoed.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2