RIJKSPOLITIE KOMT ER NIET MEER UIT tekort aan personeel wantoestanden Nijpend o Bijeenkomst neo-nazi's te Wiesbaden afgelast „U KUNT GELUKKIG ZIJN MET UW KONINGIN" PHILIPS Koninklijk bezoek ten einde PRIJSVERLAGING LOEMOEMBAPRESIDENT EN PREMIER OF ER KOMEN MOEILIJKHEDEN NOODZAAK OF EEN TRUC NU 34.50 NU 57.50 Veiligheid ten plattelande bedreigd PHILIPS voor huishoudelijke apparaten Babies stierven in Hanau aan raadselachtige virus-ziekte Vrijdag 3 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Klatergoud Niet bij te houden INDONESISCH TIN VOORTA AN ALLEEN NAAR MALAKKA Helikopters brengen tv-toestellen Van één kant Papieren beloften Van de armen Opdelen DJAKARTA ZONDER BETJA'S Nederlander op Duitse autoweg gedood Spontane reactie van koning Boudewijn „NOOIT BELEEFD" lichtgewicht snel- cn stoom-strijker PRINSES SCHUIL Al twintig miljoen kimstmaanfoto's van cle aarde MOEDERS IN PANIEK 28 BESMET NIET MEER EISEN SAMENWERKING Advertentie Van onze speciale verslaggever Y'ERAL ten plattelan de, maar vooral in het oosten en het zuiden van ons land. heerst ongerustheid over de toestan den in het korps der rijkspoli tie. „Wij zijn teruggevallen naai de tijd van de veldwachter" zei een burgemeester van een bloeiende en snelgroeiende ge meente waaronder ook nOg twee kerkdorpen ressorteren. Hoe wel deze plaats op papier een politiebezetting heeft van drie man, beschikt de burgemeester over één wachtmeester eerste klas, die het werk van drie moet doen op zijn eigen fiets, waarop hij het moet afleggen tegen de opgeschoten jongens met hun felgekleurde brom fietsen. „Mijn collega heeft tenminste nog één politieman" zei een andere burgemeester, die ook een plaats onder zijn hoede heeft waar orga niek een man van de rijkspolitie ge stationeerd moest zijn. Op papier is die man er ook, maar aan deze pa pieren politieman heeft de burge meester niets. In werkelijkheid moet hij het zonder stellen bij ge brek aan personeel. Met lede ogen kijkt men in de pro vincie naar de schone schijn die in het centrum en het westen van het land wordt opgehouden. „Telkens als ik naar Den Haag' moet en ik zie de op vallende surveillancewagens van de verkeersgroepen, moet ik aan het kla tergoud van de kermissen denken" zei een andere burgemeester. „Iedereen vergaapt zich aan 'de wit- auto's en de daverende motoren, .die moeten suggereren dat het iedere dag beter wordt bij de rijkspolitie. Bij of ficiële ontvangsten voeren de mannen van de rijkspolitie op hun witte mo torfietsen voor de kijkers langs de kant een schijnvertoning op. Voor de pro paganda is dat misschien best, maar van de executieve politietaak in de provincie (waar de rijkspolitie toch voor is) komt in de praktijk bitter wei nig terecht. U moet eens op het plat teland gaan kijken. Daar treft u toe standen aan, die u niet voor mogelijk zou houden". Deze tirade hoorden wij vlak na de vergadering van de Rijkspolitievereni- ging, waar de voorzitter, de heer L. H. M. Nottet. na vele besprekingen bin nenskamers en op hoog niveau, einde lijk de nood van de rijkspolitie in de openbaarheid bracht. Wij zijn naar het platteland gegaan en wij hebben daar toestanden gezien, waarvan men in Den Haag geen notie heeft. Althans: dat moet worden aan genomen. Zou Den Haag precies weten hoe de zaken er bij staan op het platte land, dan kan men zich niet voorstel- FIETSEN len, dat deze toestanden nog een dag langer voortduren. De mannen van de rijkspolitie in de dorpen doen meer dan redelijker wij ze van hen verwacht mag worden. Zij trachten met kunst en vliegwerk de zaak draaiende te houden. Maar het zit hun hoog en het aantal maagpatiënten neemt hand over hand toe. Ook de term zenuwinstorting, is zo langzamer hand gemeengoed geworden op de lijst van ziektemeldingen. Op het platteland wordt de rijks politie gedecimeerd. Overal vallen ga ten in de schema's, die worden opge vuld met grijze bordjes. Telt men de bordjes, dan zijn alle plaatsen bezet. Wie echter weet, dat grijze bordjes open plaatsen betekenen, ziet in één oogopslag, dat het maar treurig is ge steld! „Het korps liquideert zichzelf" was een uitspraak die wij noteerden uit de mond van een ervaren politieman ten plattelande, die zich zorgen maakt over de toekomst. Er is immers al een onmiddellijk te kort van 1400 man politiepersoneel op het platteland. Iedere maand verlaten gemiddeld vijftien man het korps rijks politie. Ieder jaar gaan er honderd of meer met pensioen. Deze afvloeiing is niet bij te hou den. Van aanvulling of het kweken van reserve is helemaal geen sprake. Er zijn welgeteld 33 man in opleiding, die óver een jaar zover zijn, dat zij naar de executieve dienst kunnen gaan als zij allemaal het diploma halen. Er liggen vier piekjaren van af vloeiing in het verschiet waarin 2200 man ineens met pensioen zullen gaan. „Als de toestand niet verandert, be tekent dat het einde van de rijkspoli tie" zei de man, die tientallen jaren dienst heeft gedaan op het platteland en de inconveniënten van de rijkspoli tieman in de dorpen al lang voor lief neemt omdat hij met hart en ziel ver knocht is aan zijn korps. Van onze correspondent BONN. De organisator van de zondag in Wiesbaden te houden ver gadering van circa 600 Europese neo- nazis, Klein, heef! deze bijeenkomst gisteren afgelast. Hij verklaarde dat er zoveel onjuiste dingen over hem en zijn organisatie zijn verteld, dat hij aan alle geruchten een einde wil ma ken door de verzonden invitaties in te trekken. In Wiesbaden wil men Klein een vroegere leider van de Hitlerjeugd L München niet zonder meet gen >ven Wel is het mogelijk, da' het besluit vatt de eigenaar van de zaal. waar at neo- nazistische bijeenkomst zou vorden ge houden. om Kleins aanhangers niet toe te laten, van doorslaggevende betekenis is geweest. Ook zou het kunnen zijn dat Klein maar heel weinig positiete ant woorden heeft gekregen op de bima dui zend uitnodigingen, die hij naar fascisti sche elementen in Dnitslan I Onsienrjjk Italië. Spanje. Nederland. C'-lgië D-m marken. Zweden. Noorweger en Frank rijk heeft gestuurd GEHEIME GIDSEN Maar er wordt ook aan gedacht, dat Klein de justitie te Wiesbaden om de tuin wil leiden. Het was de politie m die PENANG (RTRt - Het hoofd van de handelsafdeling van het Indonesische con sulaat te Penang heeft meegedeeld, dat in de toekomst al het in Indonesië ge wonnen tin naar de smelterijen te But- terworth, in Malakka, zal worden ge zonden. Het erts zal niet meer naar Nederland en Texas worden gestuurd voor verwerking. De Straits trading company zal hiermee uitsluitend worden belast. stad al bekend, dat Klein de deelnemers aan de vergadering op slinkse wijze naar de vergaderzaal had willen leiden. Bij de uitgangen van de autowegen naar Wies- baden en op het station had hij een reeks geheime gidsen willen plaatsen, die de deelnemers naar de zaal hadden moe ten brengen. RIJKSGETROUW Het was Kleins bedoeling om alle Westduitse neo-nazistische groepjes on der te brengen in een zg. noodgemeen- schap van „rijksgetrouwe" verenigingen. Het centrum hiervan zou de Duitse so ciale beweging worden van de uitga vei Priester, die enkele maanden geleden is overleden. Van déze man was bekend, dat hij over uitgebreide contacten me' ex-nazis en fascisten in de gehele we reld beschikte. Van onze correspondent UTRECHT. Rond veertig miljoen gulden hebben de verschillende acties van de Rotterdammer A. Berger in de loop van de laatste acht jaar opgebracht. Zaterdag begint zijn Bijstand-actie 3. waarvan de op brengst ten goede komt aan het Koningin Juliana fonds, het Prins Bernhard fonds, de Stichting prae- mium erasmianum en de Stichting recreatie rond Rotterdam. Vóór de trekking op 16' juli moe ten 2.300.000 loten zijn verkocht. Er zijn 5005 prijzen met een waarde van 250.000 gulden. De trekkingsavond zal worden bijgewoond door een aantal bejaarden met de voornamen Juliana, Bernhard of Bernardina. De actie gaat vergezeld van enkele stunts, zoals een sehatgraverij op zaterdag 9 juli in Rotterdam, üp een braakliggend terrein aan de Schiekade zullen die dag busjes worden opgegraven, die mede delingen bevatten over de surprises die aan de schatgravers zijn toebedacht. Twee helikopters zullen op 3 juii drie televisietoestellen naar bejaardentehui zen brengen. Waar zij terecht komen is nog niet bekend, alleen staat vast dat een van de Limburgse bejaardentehuizen met een t.v.-installatie zal worden ver rijkt. De jongeren nemen die inconveniën ten niet zo gemakkelijk. Zij bedanken er feestelijk voor om iedere dag opnieuw per fiets er op uitgestuurd te worden om vijftig en meer kilometer te trap pen voor een eenvoudig onderzoekje. Zij slikken de teleurstelling maar moeilijk als zij na zo'n fietstocht te ho ren krijgen, dat hun vrije avond naai de maan is omdat er ergens kermis is of dansen. Van normaal familieleven is toch al geen sprake. De rijkspolitie man in de dorpen mag en kan niet met iedereen omgaan waar hij zin in heeft. Hij en zijn gezin leven altijd wat ge ïsoleerd. Aan de gewone ontspannin gen mogen zij niet deelnemen. Zelfs de kinderen van een politieman zijn niet vrij in het kiezen van vriendjes en vriendinnetjes. Dit alles kan men nog voor iief ne men als daar andere voordelen tegen over zouden staan. Maar dat is niet het geval. „Het lijkt wel of de liefde van één kant moet komen" zei een politieman, die nog heel wat dienstjaren voor de boeg heeft maar die nu al weet dat hij nooit verder kan komen dan hij nu is: wachtmeester eerste klas, met een salaris van nog geen vijfhonderd gulden in de maand. Opperwachtmeester is een kader rang. Wie opperwachtmeester wordt moet een commandofunctie vervullen. Dat wil zeggen, hij moet een stand plaats krjjgen waar hjj drie of meel mensen onder zich heeft. Die stand plaatsen zijn er niet voldoende. Van daar dat duizend van de tweeduizend wachtmeesters eerste klas nooit verder zullen komen dan zij nu zijn. Aan de andere kant dragen zij wel de verantwoording die aan de hogere rang is verbonden. Krijgen zij wel ta ken opgedragen, die geliik zijn aan het werk van een opper. Zij zitten vaak alleen in een rayonfunctie, zijn dan politiechef, of postcommandant. Zij moeten het gemeentebestuur advise ren, hebben de verantwoording voor de opsporing en het oplossen van mis drijven. Zij doen verkeer, worden bij burenruzies gehaald, moeten toezien dat de orde gehandhaafd blijft bij fes tiviteiten. Er zijn echter ook opperwachtmees ters, die op papier commandant zijn van drie of meer manschappen. Ook zij zitten vaak alleen en moeten het werk van vier of vijf man doen. Op -papier klopt het. Er zijn ook circulaires en brieven waarin tal van verbeteringen staan. Voor ieder rayon komt een bromfiets ter beschikking, staat in een van die circulaires. Elke post krijgt de beschikking over een motor met zijspan. Iedere groeps- standplaats krijgt een auto. Deze toezegging is nu al meer dan een jaar geleden gedaan. De circulaire is er om het bewijzen, maar er is nog niets van uitgekomen van al deze mooie plannen De rijkspolitiemannen trappen dage lijks vijftig tot zeventig kilometer op hun eigen fietsen om het dringendste werk af te doen. Sommigen zijn in hun ijver zover gegaan, dat zij daarvoor de eigen brommer gebruiken. Daar krijgen zij dan de gewone fietsvergoe- ding voor, die voor het gebruik van een normale fiets al te laag is. Deze actieve politiemannen nemen echter nog extra risico. Zouden zij im mers een ongeluk krijgen met hun brommer, dan lopen zij de kans de uit kering of zelfs het pensioen te ver spelen. De dienst staat immers het ge bruik van een brommer niet toe. Het Rijk is bij het Rijk verzekerd en als er verzekeringskwesties aan de orde ko men, wordt alleen gekeken naar wat toelaatbaar was en wat de dienst voor schreef. „Justitie is hel zuinigste departe ment" zei een politieman. „Dat klinkt misschien heel mooi, maar bedriegt deze zuinigheid de wijsheid niet?" Er wordt bezuinigd op de bouw van cellen. Een politieman ten plattelande die zijn woning beschikbaar stelt als posthuis, krijgt 15,— per maand ver goed als er drie man gebruik van maken. Dat is dan de huur -waarin be grepen is vuur, licht en het schoon houden. Als een particulier ruimte beschikbaar stelt, ligt de huurprijs veel hoger. „Het is alsof het van de armen gaat" was een opmerking die wij weer elders hoorden. Om de zaak een beetje be- e" a,e Soele J°"ge woonbaar te maken hadden de mannen daar in hun vrije tijd en met eigen kosten de gammele stoelen gerepa reerd. „Het was te gek", zei men ons. „Toen laatst de burgemeester kwam. zakte hij prompt door de stoel". De salariëring is te laag; de techni sche uitrusting is ver beneden peil. Er rijden auto's van de rijkspolitie in de provincie, die meer dan 300.000 km in de zuigers hebben zitten. Een -won der dat die wagens nog rijden. „Toen ik laatst naar een brand moest, knetterden de jongens uit het dorp mij voorbij op hun bromfietsen en lachten mij uit" vertelde een wachtmeester. „Ik kwam op mijn fietsje veel te laat bij de brand De brandweer klaagde er over, dat zij in haar werk was be lemmerd door de toegestroomde jeugd, die zonder politietoezicht vrij spel had". „De stadsmisdadiger trekt naar het platteland" vertelt weer een ander. „De gemeentepolitie is uitstekend in de bullen gezet. Voor ons geen mobilo foon. Wij moeten elk gesprek nog aan vragen via een toestel dat op een oude koffiemolen lijkt". Het aantal misdrijven op het platte land neemt hand over hand toe. Ook daarover heerst ongerustheid. Betere salariëring, meer rangen waardoor promotie mogelijk wordt. Iets wat op technische vooruitgang duidt, zodat men kan opvangen wat men aan mankracht mist. Dat zijn de wensen die leven bij de rijkspolitie te plattelande, bij de burgemeesters en allen die de verantwoording voelen. „Laat men het geld dat men wegens het tekort niet betaalt verdelen onder de mensen die nu onder de moeilijkste omstandigheden ook het werk doen voor de mannen die er niet zijn." Zo formuleerde men het op een andere post waar wij kwamen. „Bij het schreeuwende tekort is het onverantwoord dat uit ons gewest nog steeds politiemannen elders worden gedetacheerd Als er in het westen bloemencorso's zijn, moeten onze men sen er heen om het verkeer te regelen. Onze uitgedunde en incomplete korp sen worden steeds maar weer aange sproken om tijdelijk extra krachten af te staan voor versterkingen elders." „De mobiele eenheden, die zeker nodig' zijn in tijden van onrust en relle tjes, leggen een zware last op ons. Wij moeten telkens mensen missen die daar bij zijn ingedeeld en die extra oefenin gen moeten maken." „Er is onrust onder de politie op het platteland. Ook omdat bij alle moei lijkheden die men ziet en dagelijks ondervindt, weinig of geen begrip in Den Haag valt op te merken. Onrust ook door de vele overplaatsingen en de karige manier waarop de politieman in de provincie wordt gewaardeerd. Die karigheid werd ons geïllustreerd in het verhaal van de politieman, die de pech had in één week tijds een paar aanrijdingen binnen zijn gebied te heb ben plus twee inbraakjes. Dit extra werk kostte hem vele nachtelijke uren, maar toen hij die overuren meldde, kreeg hij ten antwoord dat hij niet in aanmerking kwam voor de geldelijke vergoeding. Hij moest die uren maar zien in te halen met zo nu en dan eens een uurtje vrij te nemen overdag. DJAKARTA (Reuter) Woensdag en donderdag zijn meer dan 75.000 betja's niet in de straten van Dja karta verschenen. Enkele betjarij- ders, die zich wei buiten vertoonden, namen geen passagiers op of vroe gen vijf maal de normale prijs voor een rit. Die situatie vloeit voort uit een in structie van de militaire commandant, waarbij de betjarijders slechts mogen opereren in een nun toegewezen zone en de prijs wordt vastgesteld op één roe- piah per km. Voorheen werd twee roe- piah per km. gevraagd. De betjarijders hadden tot 1 juni de tijd gekregen om hun voertuigen te schilderen in de voorgeschreven zone- kleuren. Zij moeten nu ook een vergun ning hebben, waarvoor zij een proef moeten afleggen. Staakten de betarijders? Neen, ver klaarde de militaire commandant: zij hebben -niet tijdig aan de voorgeschre ven bepalingen kunnen voldoen. APELDOORN. Op de autoweg bij Keulen is woensdagnacht de heer B. P. Streng uit Apeldoorn verongelukt. De heer Streng, directeur van een interna tionaal expeditiebedrijf, was naar Keu len gereisd omdat een van zijn vracht auto's daar in brand was geraakt. Toen de 37-jarige Apeldoorner, vader van vijf kinderen, uit zijn auto stapte, werd hij van achteren door een passe rende auto gegrepen. Van onze speciale verslaggever BRUSSEL. Koningin Juliana en prinses Beatrix zijn gisteravond om kwart voor zes in de regerings- dakota op het vliegveld Soesterberg teruggekeerd van hun staatsiebezoek aan België. Zij waren opgestegen van het militaire vliegveld van Bierset, na een dag vol hartelijkheid in Luik. Koning Boudewijn was ook daar de beminnelijke gastheer ge weest. Voor deze zonnige dag had koningin Juliana een licht zomercomplet in groene en paarse pasteltinten aange trokken. Prinses Beatrix moet het warmer gehad hebben in haar donker blauw mantelpakje. Bij het stadhuis boden enkele gezel lige schommels van bloemenverkoop- sters, met de bonte schorten voor die zij op de markt dragen, fleurige boeketten uit hun eigen negotie aan. Het publiek drong om de vorstelijke personen heen. Met moeite konden zij de trappen van het stadhuis bereiken waar enkele stralend kijkende oorlogs invaliden op een rijtje zaten. Nadat de hoge gasten binnen waren gegaan voor het noenmaal hief de menigte buiten een spreekkoor aan: „Au baleon, au balcon, au balcon!" Dat gebeurde echter niet. Het Belgische protocol is streng. „Dit hebben wij nog nooit beleefd", zei de commissaris van politie van Luik, „de Koningin verovert hier met een lachend gezicht en een wuivende hand de harten van de anders zo ge reserveerde bevolking van Luik." Even hartelijk was de begroeting op de (twaalfde) internationale jaarbeurs van Luik. Duizenden belangstellenden hadden op deze openingsdag een kaartje gekocht en zich tussen de hijskranen, (Advertentie) Met de unieke, snel-reagei'ende warmteregelaar (elke stof de juiste, constante strijktempera- tuur). Andere voordelen: lage, gestroomlijnde kap, koelblij- vend handvat, lichtgewicht zooi plaat, controlelampje. Maakt invochten nagenoeg overbodig. Heeft zelfregelendc stoomdruk. Voor droog- èn stoomstrijken: twee in één! Eveneens met snel-reagerende warmteregelaar. trucks en vliegtuigjes een goed plaatsje onder de tropische zon gezocht. Ook zij sloten de bezoeksters in. Van allerlei kanten werden weer bloemen aange reikt. De Koningin had voor iedere gever een vriendelijk woord. In de ontvangsthal waren drie goud beschilderde krullerige stoelen met rood fluwelen bekleding op een ver hoging gezet, maar dat bleek een overbodige moeite te zijn geweest. De vorsten luisterden staande naar de speech van de burgemeester en spoed den zich daarna naar de hal, waar de afdeling metallurgie war ingericht. Op het vliegveld Bierset stonden de bewoners uit de streek in dikke rijen langs de betonnen startbaan. Hier waren het een stuk of twintig school kinderen, die boeketten voor Koningin en Prinses hadden meegebracht. Prinses Beatrix ging op een gegeven moment vrijwel schuil achter de bloemen. Een lid van het gevolg verloste haar ervan. „■Wel bedankt voor alles en tot ziens", zei de Koningin tot de Koning, die haar op zijn beurt de beste wensen voor de Prins meegaf. En daar ging de regeringsdakota de lucht in, gevolgd door een toestel van de Koninklijke luchtmacht met de oranje kentekenen. Onder het escorte van twaalf straaljagers ging het huis toe. Koning Boudewijn kuierde daarna wat verloren op het platform, wach tend op een auto. Tot een paar Neder landse fotografen zei hij: „U kunt gelukkig zijn met uw Koningin" De honderdduizenden Belgen, die 'haar hebben gezien, zullen dat beamen. Het staatsiebezoek, dat zolang op zich had laten wachten, werd na een gedrukt begin een lange triomftocht, die de samenweiking tussen België en Neder land goed zal doen. WASHINGTON (AP). Met de Ame rikaanse kunstmaan Tiros 1-b, die op 1 april in een baan om de aarde werd gebracht, zijn tot nu toe meer dan twintig miljoen foto's van het wolken dek en van de oppervlakte van de aar de gemaakt. De Tiros was de laatste dagen wat trager om de eigen as gaan draaien. Daarom is die draaisnelheid op radio bevel van de aarde iets versneld. Dat gebeurde met behulp van kleine raket- jes die uit de zijkanten van de kunst maan steken. Na drie weken bewusteloos te zijn ge weest is gisteren in het ziekenhuis van Hoorn de 76-jarige mejuffrouw G. Vee ken overleden. In de nacht van 9 op 10 mei was zij in het bejaardentehuis St. Petershof door gas bedwelmd geraakt. Van onze correspondent BONN Een raadselachtige zui gelingenziekte heeft in het zieken huis van de Zuidduitse stad Hanau tot dusver het leven van acht ba- bies geëist. De artsen te Hanau, de hoogleraren en specialisten van de universiteit van Frankfort en andere deskundigen staan met de handen in het haar: het virus, dat de ziekte heeft veroorzaakt, is namelijk onbe kend De jonge moeders van Hanau verkeren in een paniek. In het ziekenhuis van Hanau waren binnen enkele dagen al achtentwintig zuigelingen, die hier werden verzorgd, door het virus besmet. Zij vertoonden griepverschijnselen die in de meeste gevallen tot longontsteking leidden. Men bracht, nadat vier van de acht entwintig kinderen waren gestorven, de overige vier en twintig naar de universiteitskliniek en een bekend kin derziekenhuis in Frankfort, en van deze vierentwintig stierven er binnen enkele dagen nog vier. In Hanau had men inmiddels de bei de kinderklinieken gesloten. Men on derzocht .de kinderverzorgsters bacte- risch en virologisch en desinfecteerde iedere zaal en elk kamertje van het ziekenhuis. Men poogde de ouders van de overleden babies ertoe te krijgen deze vrij te geven voor medisch on derzoek, wat slechts in één geval werd toegestaan. Voorlopig blijven de kinderafdelin gen van beide ziekenhuizen te Hanau gesloten. Overigens hebben zich de af gelopen dagen geen nieuwe gevallen voorgedaan, waaruit men concludeert dat de korte epidemie reeds ten einde zou zijn. Men staat voor een compleet raad sel. De ziekte heeft zich namelijk met alleen in het ziekenhuis van Hanau doch ook bij particulieren in en rond de stad voorgedaan, doch zonder do delijke afloop. Er was echter een dui delijk verschil tussen de gevallen in de ziekenhuizen en die in de gezinnen. Bij de laatste hadden de zieken last van storingen van de ademhalingsor ganen en van de spijsvertering. LEOPOLDSTAD (Reuter) Patrice Loemoemba, leider van de Kongolese nationale beweging, heeft gisteren ge dreigd dat er in Kongo moeilijkheden zullen uitbreken, na het uitroepen van de onafhankelijkheid, als men zijn eisen niet inwilligt. Zijn voornaamste eis is dat hij president en premier wordt van de toekomstige republiek Kongo. De Belgen verlenen, naar men weet, hun kolonie op 30 juni de onaf hankelijkheid. ^Loemoemba (34) formuleerde zijn eisen j gisteren op een persconferentie in zijn woning in Leopoldstad Hij gaf te ver- staan dat, als hij niet al formateur van een Kongolese regering zal worden aan gewezen en leider van de oppositie zal worden, het kabinet nog geen twee maanden zal bestaan. De eisen van Loemoemba komen hier op neer: 1 Alle Belgische troepen moeten onmid dellijk uit Kongo worden terugge trokken O De Belgische minister belast met de overdracht van het gezag, dient ogen blikkelijk te verdwijnen. Het staatshoofd dient bij directe stemming te worden aangewezen en niet zoals bet plan is door het parlement van Kongo 4 Het ontwerp voor de vlag van de republiek Kongo dient in de prulle- mand te worden gegooid, want het heeft kolonialistische kenmerken: een gouden ster op blauwe achtergrond met tegen een zijkant zes sterren die de provincies van het land vertegenwoordigen De eerste vlag van Kongo onder Belgisch bestuur zag er ongeveer zo uit. e De partij met de grootste meerderheid bij de algemene verkiezingen moet de premier aanwijzen Nog altijd is de uitslag van de ver kiezingen voor de Nationale Vergadering niet bekend door vertragingen als gevolg van ongeregeldheden tijdens de stem ming Bij de provinciale verkiezingen is Loemoemba uit de strijd te voorschijn gekomen als de partijleider met de 'rnotste aanhang Opnieuw deed Loemoemba felle aan vallen op het Belgische bestuur, dat volgens hem geknoeid zou hebben bij de verkiezingen ten voordele van een pro- Belgische partij. De bewijzen daarvan heeft hij in handen, beweerde hij. Patrice Loemoemba is vol vertrouwen over de omvang van zijn aanhang in het land. We hebben bij de provinciale ver kiezingen een verpletterende overwin ning behaald, zei hij. Onze kracht neemt toe. Ondanks al zijn bezwaren tegen het Belgische bestuur herhaalde de natio- nalistishe leider zijn aanbod om de Europeanen in Kongo te beschermen. Hij deed een beroep op de Belgen in Kongo te blijven wonen en werken en te helpen bij de opbouw van het land. Voor alles willen wij samenwerking, besloot hjj I

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5