Volkslied kreeg wrange klank AUSTRALIË GASTVRIJ MAAR NEUTRAAL Gymnastiek van mr. Luns Goed voorbereid Pi nksterinrasie op POLAROID Alleen hulp op grote schaal kan verwoest land nog redden SOPHIA'S JUWELEN STRALENDE WERELD <3D SYMPATHIE YAN OVERAL Rock V roll werd grensincident Bezoek Doorman aan Freemantle Wij blijven hopen op vergelijk met Indonesië Levenslang voor lelijke neus Een goed bericht Donderdag 2 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD DUBBEL TRAGISCH TWEEDERDE VERWOEST Rampspoed Italië Hogere belasting MINISTER LUNS: POST S.E.P. zoekt contact met Euratom Lagerhuislid: Schiet spoetnik 4 neer In Indonesië: Diplomatieke rechten van twee consuls ingetrokken Britse Rijksmuseum koopt Gainsborough VROLIJK BEGIN SCHALKS „KIEKENFRETTERS" Kol. Eekhout nog deze week naar N.-Guinea ARABISCHE TAAL VEREENVOUDIGD Pag- 7 Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De ramp die Chili heeft getroffen, is volgens de vice-voorzitter van het Amerikaanse Rode Kruis, R. S. Eaton, de zwaarste en omvangrijkste van de laatste tijd, en zeker van deze eeuw. Dat die ramp het welvarendste en dichtstbevolkte deel van Chili trof toen de regering bezig was te trachten een ernstige economische crisis te boven te komen, maakt het lot van de Chilenen dubbel tragisch. Tien van de zestien centrale provincies (waarin meer dan 75 procent van de gehele bevolking van Chili woont) zijn grotendeels verwoest, In dat uitgestrekte ramp gebied woont naar schatting het derde deel van de bevolking van Chili. Het is dus het deel waar de materiële rijkdom van het land het sterkst geconcentreerd is. Daar stonden de grote openbare gebouwen. Daar waren scholen en uni versiteiten, ziekenhuizen en openbare nutsbedrijven. Daar was een kostbaar net van wegen, spoorlijnen, telefoon- en telegraafverbindingen. Daar waren goed geoutilleerde havens. Verstijfd van schrik zagen deze man nen en vrouwen in het centrum van Concepción grote openbare gebouwen voor hun ogen instorten tijdens de aard bevingen van enkele dagen geleden. De moed van de man die met de rug naar de oorzaak van zo\ eel panische schrik en verlammende angst deze dramatische foto maakte is bewonderenswaardig. SANTIAGO. Ondanks de grote ver woestingen, veroorzaakt door de natuurrampen, zal Chili de wereld kampioenschappen voetbal in 1962 toch organiseren. Dit werd gisteren bekend gemaakt door Ernesto Alveal, de secretaris van het organisatie-co mité. na afloop van een bijeenkomst van het comité, waarin besloten werd om uit het organisatie-fonds een. be drag van 2 miljoen dollar over te ma ken aan het Chileense rampenfonds. frankrijk Inmiddels heeft men zich in het bui tenland eveneens beraden over deze wereldkampioenschappen. In Frank rijk is het initiatie! genomen voor een actie om de Chileense voetbalbond te 'ontlasten van de kosten, die aan dit tornooi vast zitten. Zo heeft men voor gesteld. dat alle deelnemende landen hun reis- en verblijfkosten zelf zullen betalen. Ook Zweden de laatste organisa tor van dit tornooi heeft Chili alle jtulp aangeboden voor de organisatie- Italië zal vermoedelijk aanbieden al le kosten van de deelneming van Chili aan de Olympische Spelen te Rome voor zijn rekening te nemen, indien het daardoor zou kunnen besluiten toc'n «en delegatie naar Rome te sturen. Zo als men weet, heeft Chili zich uit de Olympische Spelen teruggetrokken, daar 'het nationaal Olympisch Comité al het geld voor de uitzending aan het rampenfonds heeft overgemaakt. Het Italiaans Olympisch Comité heeft gezegd, dat het reeds begonnen is de mogelijkheid van een gratis deelname van Chili te bestuderen, maar dat er nog geen beslissing is genomen, omdat het officiële bericht., dat het land zich jou terugtrekken, nog niet is ontvan gen. KIRKENES (AP). De Sowjetunie heeft bij Noorwegen geprotesteerd te gen ,.het provocerend gedrag van twee personen in gala-uniform" aan het grens station Skaffehullet in het uiterste Noor den waar beide staten aan elkaar gren zen. Op IS mei waren de twee personen in gala-uniform" vergezeld van twee meisjes naar de slagboom gelopen en hadden daar getracht twee Russiche schildwachten ,,te intimideren" door hun geldstukken toe te werpen en een „vreemde dans" te vertonen, f Geslaagd De Noorse grenscommissaris onder zocht het incident en bevond dat het hier twee middelbare scholieren uit Kir- renes betrof die voor hun eindexamen wa ren geslaagd en naar 's lands wijs zich in de tijd vóór hun inschrijving bij een universiteit met rode petjes en rode ko- karden hadden getooid. In dit „gala-uni form" en in een uitgelaten stemming kennelijk ten enemale vreemd aan de Russische soldaten hadden zij bij de grens een rock 'n' roll demonstratie ten beste gegeven. Hetgeen de deur dicht deed en een grensincident werd Van een onzer redacteuren NOG JAREN zal elke Chileen bij het zingen van zijn volkslied diepe wonden openrijten, oud zeer in zijn hart voelen opwellen, terugdenken aan ws rampjaar 1960, toen schier alle oerkrachten van de natuur tegeHjkertiju hun mokerslagen op het land lieten neerkomen. Het rampjaar 1960, waarin hon derden mannen, vrouwen en kinde ren werden meegesleurd toen de zee de kusten van het land in vloedgolf na vloedgolf besprong. Dezelfde zee, die volgens hun volkslied Ohili zo rus tig omspoelt en het toekomstige glo rie belooft. Het rampjaar, waarin de grond waarop zij leefden en werkten, werd opengereten toen het kokende inge wand van de aarde begon te stuip trekken en zich een uitweg wilde ba nen. Dezelfde aarde, die volgens hun volkslied een zalig evenbeeld van het Eden heette te zijn. Het rampjaar, waarin de machtige bergketens van de Andes hoger wer den opgestuwd, nieuwe vulkanen ont stonden, roodgloeiende lavastromen zich brullend een weg naar beneden baanden, asregens en inktzwarte wol kenmassa's de hemel verduisterden. Dezelfde bergketens die volgens het volkslied het bolwerk vormden dat de Heer het Chileense volk had geschon ken. Dezelfde hemel die altijd zo zui ver en zo blauw was. Het rampjaar waarin over honder den kilometers de kust van Chili eni ge meters zakte waardoor tal van steden en dorpen door de zee werden verzwolgen. Het rampjaar waarin het dichtstbevolkte en rijkste deel van het land voor de helft vrijwel van de aardbodem werd weggevaagd. Hier is, in Nederlandse vertaling, dit volkslied van een wel heel zwaar getroffen land: Zuiver, Chili, is uw blauwe hemel, Zuiver ook de wind die boven u waait, en uw grond, met bloemen om zoomd. is een zalig evenbeeld van het Eden. Majestueus is de blanke bergtop die de Heer u gaf als bolwerk, en de zee, die u zo rustig om spoelt. belooft u toekomstige glorie. Van dat alles is weinig heel gebleven. De rampspoed die over Chili is gekomen, heeft dus niet alleen i duizenden gezinnen in diepe rouw gedompeld en mate- rieel geruïneerd, maar geheel Chili bankroet gemaakt. Het zal zeker tientallen jaren du- ren eer Chili zich hersteld kan weten van deze reeks tragische tegenslagen. Daarvoor is grootscheepse internatio nale hulp nodig, hulp van vele andere landen. Die hulp hoopt de regering vol gens de New York Times te krijgen in de vorm van krachtige buitenland se investeringen in de mijnindustrie. Zij ziet in, dat het land alleen door het aanboren met sterk verhoogde in tensiteit van de bodemschatten, er eco nomisch weer bovenop kan komen. De legering hoopt op investering van bui tenlands kapitaal tot een totaal van on geveer een half miljard dollar. Verder zal het Chileense volk een lange periode van sterk verzwaarde belastingdruk tegemoet gaan. Hoe zwaar die druk zal zijn, valt nu nog niet te schatten. Eerst moet de re gering een overzicht hebben van de volle omvang van de schade. Die is, dat staat nu al vast, ontstellend groot. Tal van steden en dorpen zijn volle dig verwoest. De grond waarop zij stonden is door aardschokken en aard- verzakkingen zodanig ontwricht dat zij op een andere plaats moeten wor den herbouwd. De regering overweegt de oprich ting van een staatsdienst voor de her bouw en zal zich, gezien de noodtoe stand in het economische hart van het land, genoodzaakt achten het parle ment uitgebreide volmachten te vra gen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Nederland blijft ho pen dat het te zijner tijd tot een schik king met Indonesië zal komen. Neder land zal, als in het verleden, al het mogelijke doen om verhoging van de spanning tussen beide landen te voor komen, zo heeft minister Luns ver klaard in een onderhoud met een cor respondent van de New York Times. Minister Luns zei dat de Nederlandse troepenzendingen naar Nieuw-Guinea zeer bescheiden van aard zijn. De ver sterking van de toepenmacht heeft in het geheel niet ten doel om druk op Indonesië te oefenen en duidt evenmin op enige agressieve stap van de kant van Nederland. Onze taak van verdediging en hand having van wet en orde in Nederlands Nieuw-Guinea (een gebied bijna zo groot als Frankrijk) maakt een mini mum aan veiligheidstroepen noodzake lijk. Dat minimum is met het onder bestuur brengen van meer gebieden in de loop der jaren, uiteraard wat hoger geworden, Daarnaar gevraagd bevestig de minister Luns dat ook met het oog op de opruiende radiocampagne van Indonesië uit tot de matige uitbreiding van de defensie is besloten. De minister ivees er ten slotte op dat zelfs in het volkomen onwaarschijn lijke geval dat Nederland agressieve CANBERRA (Reuter-AP) Aan de Karei Doorman en de begeleidende zullen dezelfde faciliteiten wor- als aan andere bezoe kende oorlogsschepen, wanneer het Nederlands smaldeel V van 11 tot 15 juli Fremantle aandoet. De Austra lische waarnemend minister van bui tenlandse zaken, sir Garfield Bar- wick, heeft dat gisteren in het Aus tralische parlement meegedeeld in antwoord op vragen. De minister wees er op dat het be zoek geen enkele militaire betekenis heeft. De houding van Australië betekent dan ook in geen enkel opzicht een wij ziging in de Australische politiek van neutraliteit in het geschil om westelijk Nieuw-Guinea. Sir Garfield zei dat voor Australië de situatie onveranderd aldus is: wij eer biedigen de Nederlandse soevereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea; wij jui chen de verzekeringen van Indonesië toe dat het niet zal trachten westelijk Nieuw-Guinea met geweld van wapenen te veroveren; wij zullen elke wijziging erkennen, die in westelijk Nieuw-Guinea met vreedzame middelen tot stand komt. Er fnócht gepraat worden tijdens de „les", die Koningin Juliana gisterenals onder deel van haar staatsiebesoek aan -België in de Europese school in Brussel bij- woonde. Zij maakte vande gelegenheid gebruik. Koning Boudewijn, achter hert, „studeerde" evenwel ijverig door. DEN HAAG Samen met de Algemene Nederlandse vereni ging voor vreemdelingenverkeer VcFVOlg VHH p:i££. I gooit de A.N.W.B. alle beschik bare diensten in de strijd om het hoofd te kunnen bieden aan de te verwachten Pinksterdrukte. De minister deelde mee, dat het ver lenen van faciliteiten aan het Neder landse smaldeel V al was besproken met de Indonesische ambassadeur in Canberra. De sluitingen van de luchtpost voor opvarenden van smaldeel V, dat be staat uit Hr. Ms. Karei Doorman, Hr. Ms. Limburg en Hr. Ms. Groningen, zijn vastgesteld op 1 juni om 13.00 uur, 18 juni om 15.00 uur, 4 juli om 13.00 uur en 9 juli om 09.00 uur. Deze postsluitingen gelden tevens voor opvarenden van de tanker Mijdrecht. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p-a Amsterdam, C.S. Marine. Het smaldeel is voor de post niet he lemaal afhankelijk van de aanloopda tums in de havens. Met helikopters kunnen post en dergelijke worden op gehaald van plaatsen die het smaldeel passeert. BRUSSEL (A.N.P.) De N.V. Samen werkende elektriciteitsproduktiebedrijven heeft nu ook de Euratom betrokken bij haar onderzoek naar de mogelijke bouw van een kernenergiecentrale in Neder land. Een woordvoerder van de Euratom in Brussel heeft dit gisteravond meege deeld. ..Als blijkt dat die mogelijkheden kans bedoelingen zou hebben, die bedoelingen van slagen bieden" zo verklaarde hij, door gebrek aan troepen onmogelijk uit- "dan bestaat er alle aanleiding om te - - - - verwachten dat tussen S.E.P. eti Eura tom een vruchtbare samenwerking tot stand kan komen". LONDEN (Reuter). Een van de conservatieve leden van het Lagerhuis, sir Richard Glyn, heeft de regering gis teren gevraagd wat zij had ondernomen om een einde te maken aan de schen ding van het Britse luchtruim door de vierde Russische spoetnik, liet „ruimte schip" dat werd gelanceerd ter gelegen heid van de Parijse topconferentie. Glyn vroeg of de regering had over wogen de spoetnik neer te schieten of op andere wijze een einde te maken aan deze schending van de Britse souverei- niteit in de iucht. Ook wilde hij weten hoe vaak de spoetnik het Britse luchtruim had door kruist. Vijf en dertig maal, kreeg hij prompt ten antwoord op die laatste vraag. De andere vragen beantwoordde de woordvoerder van de regering ontken nend. Deze verwees Glyn naar een sub commissie van de Verenigde Naties die znai al geruime tijd bezig houdt met het ruimtevaartrecht. gevoerd zouden kunnen worden. DJAKARTA (Reuter) De Indone sische regering heeft de diplomatie ke rechten van twee communistisch- Chinese consuls ingetrokken. o Van onze correspondent LONDEN. Een van de beroemdste Britse schilderijen, een portret van de heer en mevrouw Andrews door Gains borough, dat in maart voor 1.300.000 gulden werd verkocht aan een Londense kunsthandelaar, is door het Britse Rijks museum overgenomen. Een woordvoerder van het museum weigerde te zeggen welke prijs werd betaald, maar het is minder dan de veilingopbrengst. De Britse regering zou driekwart miljoen bijdragen, en andere kunstliefhebbende organisaties, waaronder de commerciële televisiemaatschappij A.T.V., zorgen voor de rest. TVE zalen van de Concert Noble wa- ren rijk versierd. Tegen de licht blauwe, hemelsblauwe en crème wanden hingen kostbare schilderijen van oude meesters. Op lange tafels met dranken en hapjes stonden man den met trotse gladiolen in alle kleuren. Tuiltjes rode en oranjekleu rige rozen waren op de metershoge spiegels bevestigd. Nadat de Koningin en de Prinses over de rode loper onder de groenwit gestreepte huif waren getreden, boden twee peuters hun bloemen aan. De zes jarige Helena de Vries, dochtertje van de landbouwattaché bij de ambassade, overhandigde de Koningin een boeket oranje theerozen. Als je het goed doet, had haar vader gezegd, krijg je een ameublementje voor je poppenkamer. En ze verdiende het. De 2V2-jarige Teddy van Baarda, spruit van de raad van de ambassade, duwde prinses Beatrix een bos rode anjers in de hand. „Dag knulletje", zei de prinses „krijg ik een handje van je?" Goed, dat kon dan wel, maar daarna holde Teddy brullend naar zijn moeder. In de eerste zaal begroetten Konin gin en Prinses de consuls en de top figuren van de permanente vertegen woordigingen bij de Europese organen. De Koningin had vooraf laten weten dat zij niet wilde dat de dames reve rences maakten. Wel kreeg zij honderd zestig handen te geven en zij slaakte een zucht van verlichting toen het af gelopen was. Daarna kwam het harte lijke samenzijn. De dag van gisterén was al vrolijk begonnen bij het bezoek aan de bijna zestig jaar oude Prinses Juiianaschool in Brussel. Ook daar waren Koningin en Prinses onder landgenoten, want op die school zitten Nederlandse kinde ren met Nederlandse onderwijzers, die door het Nederlandse ministerie wor den betaald. Honderddertig kinderen begroetten Koningin en Prinses op het schoolplein met luid gejuich en heftig gezwaai van vlaggetjes. Begeleid door een orkestje van blokfluiten en guitaren zongen ze „Holland ze zeggen" waarbij ze het „koeien" mooi loeiend zongen. Daarna volgde een heel nieuw lied, waarvan het refrein luidde'. Hiep, hiep, hiep, Van een onzer verslaggevers Advertentie WENEN 'Reuter) De Oostenrijkse bakkersknecht die vanwege zijn lelijke grote neus tot misdaden was overgegaan, ninese consuls ingetroKKen. werd gisteren in Wenen tot levenslange Twaalf dagen geleden had het Indo- gevangenisstraf veroordeeld. De man nesisehe ministerie van buitenlandse za- werd sciiuldig verklaard aan drie moor ken in een nota aan de Chinese am- den en drje pogingen tot moord, bassade voor de tweede maal de terug- j>e verdachte, de 30-jarige Johan Berg- trekking geëist van de Chinese consul mann, vertelde tijdens het proces dat hij in Bandjermasin en die in Medan. Dat door zou gaan met doden tot zijn neus zou voor 31 mei moeten gebeuren. De langs operatieve weg zal zijn veranderd, ambassade heeft aan de eis geen ge- Mijn neus is de ware reden dat ik Oos- volg gegeven. tenrijks publieke vijand nummer een ben De Chinese ambassade is dinsdag geworden, zei Bergmann tot zijn rech- van de maatregel op de hoogte gesteld, ters. De consuls worden ervan beschuldigd Een van zijn slachtoffers, een 59-jari- zich gemengd te hebben in de repatrië- ge vrouw had hij gedood, zei hij. omdat ring van Chinezen uit hun ressort. Het ze zijn neus belachelijk had gemaakt, is niet bekend of het onmiddellijke ver- De dag voor zijn veroordeling was de trek van de Chinese functionarissen uit man met de grote neus al veroordeeld Indonesië is geëist. tot een verblijf van tien dagen in een De Indonesische minister van buiten- donkere cel. omdat hij in zijn laatste tandse zaken Subandrio heeft de wens woord onheuse taal tegen de jury had uitgesproken dat de Chinese ambassa- gebruikt. de in Djakarta de normale diplomatie- Negen dagen per jaar moet Bergmann ke gebruiken in acht zal nemen zoals in de gevangenis in een donkere cel de andere buitenlandse vertegemvoordi- doorbrengen, eenmaal per week zal hij gingen dat doen. op een hard bed moeten slapen, zo be sliste de rechtbank. SPORTSMEN OPGEPAST!IJ Watersporters - tennisspelers en... speel sters zijn enthousiast over de nieuwe 'zuiver zien' licht lenzen van de Polaroid sunglasses. Polariserende Polaroid lenzen, uiterst licht en vrijwel onbreekbaar, kappen hinderlijke reflecties en beschermen ogen tegen ultra violette straling. Het beeld wordt helder en de lichte clip-over. Zelfs de zwaarste Harold Lloyd monturen worden geheel gedekt door de nieuwe 'wijde hoek' lenzen van clip-over nr. 171. Zie hét verschil met Polaroid sun glasses - morgen reeds. Polaroid zonnebrillen, nieuwe flatteuze mo dellen voor haar, krachtige ontwerpen voor hem, f 16.tot f 25.—, Clip-overs - vederlicht voor brildragers óók met 'wijde hoek' lenzen 14.—. Polaroid sunglasses uitsluitend bij de opti cien, de vakman voor het beter zien. transparant - een jonge lentedag. Kies de splintervrije Polaroid sunglasses, u ziet er méér en beter mee. Voor brildragers is er SUNBIASSES and Wltttom. registered trademarks of PelsnM Cëfpwatlen, Cafflbrtdge. Mass,. TT.S.A. Het mag niet meer voorkomen, zoals verleden jaar, dat buitenlandse toeris ten in hun auto's langs de kant van de weg moeten overnachten of zo maar langs de wegen hun tentjes opslaan, omdat alle bekende centra zijn volge boekt en men de campings en pensions die er altijd nog wel zijn, niet weet te vinden. De A.N.W.B. heeft zelfs een compleet bijkantoor in een trailer laten inrichten. Dit móbiele informatiekantoor wordt vandaag naar Ede gereden waar het van vrijdag af langs Rijksweg 12 tot en met Tweede Pinksterdag geopend zal zijn voor iedereen die inlichtingen over kampeercentra of hotelaccommo datie wil hebben. Uiteraard is daarbij in de eerste plaats gedacht aan de stroom van bui tenlanders die over het Hazenpad ons land zullen binnenkomen. Maar ook de kamperende landgenoot, die niet weet waar hij nog terecht kan, is uiter aard welkom in dit mobiele bijkantoor van de A.N.W.B. Speciale borden Langs de rijksweg en bij de grens posten komen speciale borden die ver wijzen naar deze „Camping Informa tion". Ook de grenskiosken van de A.N.W.B. langs de Belgische en Duitse grens worden ingeschakeld bij deze groots opgezette informatiediensten voor de toeristen. Extra borden aan de grens zullen ook daarop de aan- Oranje boven, Leve onze Koningin en haar hele huisgezin. Binnen bekeken de hoge gasten een maquette van Zeeland en het Delta plan. die van aarde was gelegd, Opge togen waren zij over de uitstalling van beestjes, danseresjes en asbakjes van aardewerk, in de prachtigste kleuren geglazuurd. De Koningin mocht een paar tegeltjes uitkiezen en zij deed dat pas nadat zij ze stuk voor stuk nauw keurig had gemonsterd. in de gymnastiekzaal kreeg minister Luns, die het hele bezoek meemaakt, plotseling een schalkse inval. Zo lang als hij was klom hij in het wandrek en bleef enkele minuten doodstil hangen. Dat deed hij incognito, zoals hij later ver klaarde. Vice-admiraal Rost van Tonningen vond, dat hij niet achter kon blijven en hees zich ook om hoog, maar zijn omvang zat hem daarbij wat in de weg. Weer onder de jeugd waren Koningin en Prinses, bij wie zich intussen ook koning Boudewijn had gevoegd, in de I Europese school. In een der paviljoens tussen het hoog opgaande geboomte schoven zij bij aan de tafeltjes en volg den een les in geschiedenis door een Frans sprekende leraar. Op de school zitten vijfhonderd kin deren van ambtenaren van Europese organen, Nederlandse, Franse. Italiaan se. Belgische, Luxemburgse en Duitse. De dertienjarige Pia Sasse uit Den Bosch en de even oude Italiaanse jon gen Bernardo Carloni overhandigden de Koningin een boek voor prinses Ma rijke met liedjes uit alle zes landen van de Europese gemeenschap. Het. noenmaal gebruikten de gasten op het kasteel van Gaesbeek, nadat acht man in rode tuniek hun een wel kom hadden toegeblazen op glimmende koperen hoorns. Het menu vermeldde o.a. kuiken, in die streek opgefokt. De gasten verwierven zich daarmee de bijnaam „kiekenfretters", zoals de buurtbewoners de Brusselaren noemen, omdat die hun kuikens altijd opeten. dacht vestigen. Dit is ook het geval bij de V.V.V.-bureaus in ontelbare plaatsen. Ook dit jaar zal volgens de verwachting de grootste belangstelling van de toeristen zich op de kust erj het westen van het land richten. De A.N.V.V. en de A.N.W.B. hebben zich daar terdege op voorbereider is een massa materiaal gereed en door een goed uitgekiende communicatie is er voor gezorgd, dat er bij de verwij zing naar hotels, pensions en kampeer centra een juiste spreiding kan worden toegepast. In dit systeem is ook de politie in de kustplaatsen te hulp geroepen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een onverwacht groot aantal vrijwilligers blijkt het de tachement van de landmacht voor Nieuw-Guinea te bevatten: 45 procent van de manschappen. De officieren en onderofficieren zijn bijna allemaal vrijwilligers. De overige 55 procent van de man schappen is aangewezen uit de jongste lichtingen van de drie onlangs opge heven infanteriebataljons, het veertiende, het vijftiende en het 46ste. Ook deze bataljons leverden vrijwilli gers: vijftien procent van de totale be hoefte van het detachement. De andere dertig procent werd verkregen door vrij willige aanmelding uit andere onderde len. De commandant van het detachement kolonel W. D. H. Eekhout zal aan het eind van deze week met zijn naaste me dewerkers naar Nieuw-Guinea vliegen om daar voorbereidingen te treffen. Het detachement zal hem in augustus volgen. LONDEN Sophia Loren speelde gisteren de hele dag in de filmstudio's van Elstree de ene scène na de andere terwijl rechercheurs van Scotland Yard onophoudelijk zochten naar haar juwelen van om en nabij de twee mil joen. De politie heeft echter nog geen spoor gevonden in deze grootste juwelendief- I stal in de Britse hoofdstad sinds 1924. Sophia hetft zichzelf tot spelen moc- 1 ten dwingen, want zij is hevig geschokt door de inbraak. En in haar spel wordt I zij voortdurend aan rijkdom herinnerd. want in haar rol, die van Epifania (dat i betekent: verschijning), moet zij voort durend over geld praten. In een be- j paalde scène moet zij zeggen: Geld is i macht, geld is zekerheid, geld is vrijheid Intussen heeft de filmster besloten het huis waaruit haar juwelen zijn ont vreemd, te verlaten. „Er zijn daar te veel droeve herinneringen voor mij. Het verlies van mijn juwelen laat mij niet los". Zij heeft enkele makelaars opdracht gegeven een nieuw huis voor haar te zoeken. Sophia Loren blijft nog acht weken in Londen. KAIRO (AFP). De Academie voor taal- en letterkunde van de Verenigde Arabische Republiek heeft besloten een vereenvoudiging van het Arabische schrift in te voeren. De letters zullen voortaan ongeacht hun plaats in een woord dezelfde vorm hebben, waarmee het aantal lettertekens drastisch wordt verminderd. Voorts wordt het verplicht alle khnkertekens, die net als in het He breeuws meestal worden weggelaten aan te brengen hetgeen misverstanden voorkomt en de leesbaarheid bevordert. CHILI IS BANKROET -

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7