C. de Putter ere - voorzitter van de Zeeuwse C. B.T.B. Toon van wrevel in agrarisch Zeeland Nieuw arbeidsbureau in Goes officieel geopend Veiling St. Maartensdijk vierde zilveren jubileum Wei nig kruisbessen m Massaal en spontaan afscheid in veilinghallen te Kapelle Laatste maal beschouwing over het landbouwbeleid Zeeuwsch Dagblad Ergerlijk Lof en waardering voor scheidende voorzitter Ds. Snoep nam beroep naar Middelburg aan Wethouder benoemd etl vertegenwoordigers uit het mëfde^rbeldsbemi^deHng en'het °ëg- Vele taken Varkensfokdag in Eede Televisietoestel van de leden Dankbaar Voorziter C. de Putter C.B.T.B. benoemde twee ereleden Plicht Actie voor behoud van Zeeuwse muziekschool Perspectieven Ook de dames PREFEREREN IN DE LENTE Vier pioniers gehuldigd Gommert de Kok recipieerde Aantrekkelijk geheel Overvloed en tekort Natte maand mei op Scliouwen-Duiveland Gereformeerde kerk niet voor ds H. J. Hegger Omelet op straat Prijs voor de telers valt tegen Donderdag 2 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk rR WAS GEEN overeenstemming te bereiken tussen belanghebbenden bij de toto-pot. De Koninklijke Neder landse Voetbalbond K.N.V.B. was niet genegen meer dan vijf pro eent uit de netto-opbrengst van de toto ter beschikking te stellen van de liefdadigheidsverenigingen. Dat per centage was naar de mening van de 46 liefdadigheidsverenigingen die in het Comité Sportprijsvragen ver tegenwoordigd waren lang niet vol doende om in de behoefte aan geld te de 1 MIDDELBURG. Ds. H. Snoep, her vormd predikant te Naarden, heeft het beroep dat de centrale kerkeraad^ op hem heeft uitgebracht aangenomen,Zo KAPELLE. Duizendmaal dank voor uw werk, voor de buitengewoon prettige samenwerking en uw spontane hartelijk heid.' Dit grote compliment kwam uit de mond van de commissa- voorzien. Men walde in die kringen ris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, aan het adres 23,5 proeent. Deze onenigheid in de van de heer C. de Putter uit Axel, de scheidende voorzitter van de boezem van de snakkers naar de toto- nièuvvigheid' SeIe'd t0' ee" akellge periode de voorzittershamer neer. Hem werd gistermiddag een massaal en vooral spontaan afscheid bereid, waarin duidelijk de xvrf i' 'faad.gheadsveren.gmgen, lof en waardering tot uiting kwam voor zijn werk en het leiding GOES. Met een officiële Vervolgens voerde bet woord de heer als reeds gemeld zal ds. Snoep als op-plechtigheid ten stadhuize is gis- dr. ir. D. R. Mansholt, directeur-gene- volger van ds. W. Dijckmeester. j t»rmid(ia? het nipuwe gebouw raal v00r de arbeidsvoorziening, die naar Den Haag vertrekt het pastoiaa - zich bereid had verklaard het nieuw op zich nemen m wijkgemeente o. Ds. van het gewestelijk arbeidsbu- ingerichte gebouw in gebruik te stellen. Dat zegt toch wel iets. Er heerst grote w~rd, ln Utrecht geboren en is reau Qoes gebruik genomen i armoe in India. Het is menselijk en voor- 23,iaar' Zeela".d ,s vo°r de nieuwe Mid- f/", O- T j De heer Mansholt sprak er zijn blijd- al christelijk stuk van onze verantwoor- delburgse predikant geen onbekend ge- Onder de talrijke genodigden die schap over uit dit te mogen doen, waar- delijkheid om deze mensen te helpen. ^'®d' was ler?ar aa" de zich in de raadszaal hadden ver- na hij een historisch overzicht gaf van Ook politiek gezien is het nodig, dat de- h bs' te Middelburg en zijn giootvadei upvnr,r!pn 7;„u verschil 'de groei en ontwikkeling van de dienst ze mensen de krachtige steun genieten was een Zeeuw van geboorte. zamelü, bevonden Zien erschli arbei<jsvoorziening tot in de huidige lende autoriteiten die nauwe con- vorm. Werkman nam afscheid tacten met het arbeidsbureau onderhouden o.m. burgemeesters bedrijfsleven. Allereerst sprak de gen van contacten tussen de werkgever ZUIDZANDE. In de onder voorzit-!, nut- linnMincnoctoTif en de werknemer is het tot een zeer terschap van burgemeester H. P. Ever- heer K. van Dijk hoofdinspecteur-dynamische organisatie uitgegroeid. De wijn gehouden raadsvergadering is het direkteur van het distriktsbureauarbeidsbeurs, die het vroeger in fei- nieuwbenoemde raadslid, de heer C. B. van het Westen. Wij moeten offers bren gen en wat dat betreft, kan overig Ne derland een voorbeeld aan Zeeland ne men". Daarbij doelde *iij op de actie voor de droogtegebieden. „Wij leven op de onwrikbare grond slag van de Bijbel. Wij zijn sterk in ons zelf. God heeft ons opgedragen om an deren te helpen", aldus mr. Biesheuvel de Nederlandse Vereniging voor maat schappelijk werk „Humanitas" heeft Zeeuwse C.B.T.B. De heer De Putter legde na een 25-jarige ambts- j'i'n met ffrote aandaeht beluisterd be- de Neve <soc.) beëdigd. arbeidsvoorziening, afdeling Zee- nlslerde'^Snsi 'onderverdeel fn°rfis- - J too°- Met zeven stemmen werd de heer A. land, een kort begroetingswoord, trictsbureau's en gewestelijke arbeids- P. de Vey (soc.) gekozen als wethou- heer Van Diik merkte O.m. bureau's met hun nevenbureau's. der. Na de raadsvergadering werd af- 1 J scheid genomen van de heer J. W. Ro- op dat net nieuwe gebouw juist, Verschillende moderne taken van geven aan christelijk agrarisch Zeeland. Het bleef niet bij deze een opdracht verstrekt aan een prijs- foftuitin|en- °e heer De Putter werd n.l. onder klaterend applaus vragen-serviee-bureau iels nieuws te benoemd tot ere-voorzitter en van de leden kreeg hij een prachtig bedenken op het gebied van de gok- geschenk: Een televisietoestel. Op de brug van het schip, dat kerij. Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuinders Bond heet, staat nu Is de situatie met betrekking tot de v°ortaan als nieuwe en fiere gezagvoerder: Burgemeester J. van toto van dien aard dat er nog iets den Bos van St. Annaland. moet worden geweten van de voetbal sport, bij het door dat bureau aanbe volen systeem (ontleend aan het Duitse Lotto-spel) behoeft men slechts zes letters aan te kruisen op een kaartje, waarop 25 letters staan. Dit men noemt het „een simpel kansspel" is je reinste gokkerij. In Duitsland heeft de Lotto-gok de toto- gok reeds overvleugeld. Met dit sy steem is het nog gemakkelijker geld te beuren dan met de toto. Nu is ieder er van overtuigd dat de moeilijkheden rond de toto vandaag de dag niet ge- ring zijn. Het hangende wetsontwerp, dat de bedoeling heeft de toto te le galiseren is een heet hangijzer. Alvorens nog de Memorie van Ant woord op het kritisch voorlopig ver slag is verschenen, heeft de C.H. mi- nister van justitie, de heer Beerman, bij beschikking van 11 mei j.l. naar wordt medegedeeld, vergunning ver leend tot deze nieuwe gokkerij. Een gokkerij, die naar deskundigen schat ten, tenminste per jaar 25 miljoen gulden zal opleveren. In plaats van perk en paal te stellen aan een stelselmatige ondermijning van de geestelijke volksgezondheid wordt de deur nog verder opengezet. En dat ten behoeve Van het maatschap pelijk werk, dat er met name op ge richt is de onmaatschappelijkheid, die het overtuigend bewijs is dat er aan de geestelijke volksgezondheid iets hapert, te bestrijden. Wij beseffen heel wel dat de huma nisten klein in aantal zijn en mitsdien zullen beschikken over matige inkom sten ten behoeve van het werk dat zij op zich willen nemen. Maar dat huma nisten dit tekort aan middelen willen opvangen door een nienwe gokkerij naast de bestaande getuigt naar onze mening niet van een reëel besef van de aard en het karakter van het maat schappelijk werk. Wat erger is menen wij, is het be sluit van de betrokken minister. Was het nu dringend nodig dat een nieuwe loterij wordt ingesteld, terwijl over de bestaande het oordeel nog moet wor den geveld? Wij menen dat zijn beslissing zaeht gezegd beslist snjuist moet worden genoemd. EEDE. De varkensfokvereniging „Eede e.o." organiseert dinsdag 7 juni op het dorpsplein te Eede de regionale varkensfokdag voor West Zeeuwsch- Vlaanderen. De jury bestaat uit de he ren J. H. ter Keurs uit Middelburg en M. Wfflems te Eede. Als arbiter treedt op de heer ir. W. L. Harmsen te Goes. Ringmeesters zijn de heren J. de Meyer en R. Baute, beiden uit Eede. De christelijke landbouwersstand in Zeeland heeft gisteren, op de zomerse eerste juni een hoogtijdag gehad. Wel iswaar werd deze dag sterk geaccen tueerd door het afscheid van de heer De Putter, maar de ongeveer 800 aan wezigen beleefden toch intens het grote goed lid te zijn van een christelijke or ganisatie. Ja, het was massaal, daar in de vei- linghallen. Naast een fikse reeks van genodigden waren heel veel leden van de C.B.T.B. en van de chr. plattelands vrouwenbond bijeen om de heer De Put ter uit te luiden. Zelf haalde de heer De Putter in een lange afscheidsrede enkele flitsen op uit zijn 25i-jarig voorzitterschap. „Ik ben niet weemoedig gestemd", zei bij, „ik ben ook niet blij. Nee, ik wil GOES. In zijn laatste ope ningswoord aan het begin van de zomervergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. in de Prins van Oranje heeft de heer C. de Putter een be schouwing gehouden over het land bouwbeleid. Verscheidene vraag stukken nam hij onder de loep. Voor deze vergadering bestond grote belangstelling. Na een schets van de huidige wereld situatie en een blik in het voorbij jaar kwam de heer De Putter, tot een be spreking van het landbouwbeleid. „Door de wet op de aardappelmoeheid wordt de teelt in andere provincies uit gebreid en wordt het areaal overschre den. Hier liggen grote moeilijkheden. Er is gesproken over een regeling per gewest, wat naar mijn smaak best kan, maar de meerderheid in het Landbouw schap wil dat niet. Er is ook gesproken over een rekening-courantstelsel voor en kele jaren, wat naar ik meen bij de mi nister in studie is". Het speet de heer De Putter, dat ten aanzien van de brouwgerst (voor Zeeland van groot belang) nog geen behoorlijke regeling met het C.B.K. en handel gertoffen kon worden. Uiteraard ging de heer De Putter niet voorbij aan de problemen, verband hou dend met de verbreding van het kanaal Terneuzen-Gent. Ook de E.E.G. bleef niet onbesproken. Tot slot zei de heer De Putter: „We hebben in onze christelijke organisatie onze stoffelijke belangen te behartigen met de wetenschap dat het God is, Die ons alles moet geven. Het is juist die wetenschap waar we als christelijke organisatie van uitgaan, aangezien we als mensen slechts een instrument zij in Zijn Hand. Mr. S. Sybrandij gaf een toelichting op het jaarverslag en de heer P. S. Ma- rinussen, directeur van het boekhoud- burau deed een eernstig beroep op de aanwezigen mee te helpen aan de be drijfseconomische voorlichting, waarmee de Zeeuwse C.B.T.B. wil starten. Op voorste] van de heer De Putter benoemde de vergadering twee ereleden van de Zeeuwse C.B.T.B. de heren A. J. de Jager uit Nieuwdorp en Joh. de Fey- ter uit Schoondyke. Belden hebben zeer belangrijk werk gedaan, in het belang van de C.B.T.B. De burgemeester van Goes, de heer» H. K. Michaëlis zei in zijn t-oespraak getroffen te zijn door de woorden van de voorzitter, die had gewezen op de enig juiste weg in dit leven. „Ik ben dank baar. dat u deze weg heeft willen aan geven. Waarvoor alle hulde". De bur gemeester merkte voorts op weer onder de indruk gekomen te zijn van de wijze waarop de Zeeuwse C.B.T.B. de pro blemen aanpakt „en ik heb bewondering voor de moed en het doorzettingsver mogen". Na deze stralende woorden verklaarde de heer Van Dam, hoofdbestuurder van de N.C.L.B. het van groot belang te zien, dat beide bonden samen de problemen aansnijden. „Wij doen dit in het licht van de bijbel. En zo bouwen we met elkaar aan de nieuwe toekomst". De heer P. S. Dekker, sprekend na mens de CJBTB wees op de aangename verohuding met de CBTB en bracht de heer De Putter hulde voor al zijn arbeid. „Wij hebben veel respect voor u". De heer Dekker sprak voorts hartelijke woorden van welkom tot de nieuwe voorzitter, burgemeester J. v. d. Bos van St. Annaland. Ook de heer K. Booy uit Axel liet zich namens het landbouwonderwijs in waarderende woorden uit over het werk van de heer De Putter.. Thans zijn er zeven landbouwscholen. Op de bijeenkomst te Kapelle heeft de heer C. de Putter afscheid genomen als voorzitter van de C.B.T.B. Hij droeg de voorzittershamer niet officieel over aan de nieuwe kapiteinburge meester Jv. d. Bos, maar onze foto graaf versierdehet toch maar even... uiting geven aan mijn grote dankbaar- beid dat ik gedurende lange tijd de C.B.T.B. heb mogen dienen. Juist daar om zo dankbaar, omdat ik dit werk voor de christelijke organisatie heb mogen doen. De liefde voor het chr. organisatieleven heeft mij tot deze ar beid gedrongen". De heer De Putter verhaalde van en kele. vaak minder prettige herinnerin gen uit de crisisjaren. Een grote strijd werd gestreden met betrekking tot het onderwijs en later ook over het pacht bureau. Voorts belichtte hij het werk van de verschillende C.B.T.B.-secretarissen, al of niet academisch gevormd en be dankte de personen, met wie hij nauw had samengewerkt. Op de valreep wekte hij de leden op om actief mee te helpen aan de uit bouw van de christelijke organisatie. „Het werk kan niet alleen door het bestuur gedragen worden. Het vraagt de inzet van alle leden van de C.B.T.B." Met een ferme handdruk installeerde hij de nieuwe voorzitter, de heer J. van de Bos. Maar eerst was het de beurt aan de heer P. Ton uit Grijpskerke, de vice-voorzitter van de C.B.T.B., om in welgekozen bewoordingen de heer De Putter oprecht te bedanken voor al zijn werk, in het belang van de Zeeuwse C.B.T.B. „Uw arbeid werd gekenmerkt door grote liefde, trouw en toewijding". Hij stelde voor hem tot ere-voorzitter te benoemen, waar mee de vergadering van harte instem de. En daarna bood hij namens de leden een televisietoestel aan. SPREKERS. Het woord werd verder gevoerd door de heren burgemeester H. G. van Suijle- kom van Kapelle, J. Bosselaar, oud-bur gemeester van Aagtekerke, namens al le ere-leden van de Zeeuwse C.B.T.B., G. J. de Javer. namens 'het Landbouw schap, mevr. P. C. op 't Hof-Frederik- se, namens de C.P.B., dr. ir. C. W. C. van Beekom, namens het college van consulenten, drs. J. J. Knibbe, oud-se cretaris en S. Baar, eveneens oud-secre taris en mr, S. Sybrandij. namens het huidige personeel van de C.B.T.B. De heer De Putter sprak een dankwoord, waarna ds. K. W. Slik, Ned. herv. pre dikant te Wemeldinge een kernachtig slotwoord sprak. Op verdienstelijke wij ze zorgde het koor van de Zuid-Beveland- se C.P.B. voor de vocale omlijsting van deze geanimeerde bijeenkomst. En tot slot van deze C.B.T.B.- hoogtij dag hield de heer De Putter nog een druk bezochte receptie. HULST. In deze gemeente wordt een actie gevoerd om de Zeeuwse Mu ziekschool voor Hulst te behouden. De gemeenteraad heeft besloten een subsi die te verlenen en het gevolg daarvan zal zijn. dat de school uit de gemeente zal verdwijnen. Velen betreuren dit en hebben een petitie opgesteld, die aan de raad zal worden gericht. De petitie is o.m. ondertekend door de ouders van de 111 Hulster leerlingen van de mu ziekschool en namens besturen van di verse scholen. Zelfs raadsleden, die in dertijd tegen de verlening van subsidie hebben gestemd, zouden nu, naar ons ter ore komt, de petitie hebben onder tekend. Zij hebben indertijd niet begre pen, dat liet verlenen van subsidie al teen betrekking had op leerlingen uit Hulst. De ondertekenaars van 'het ver zoekschrift vragen de raad de school voor Hulst te behouden, en. een garantie te geven, dat in de volgende tien jaar de Zeeuwse muziekschool in de stad kan blijven. GOUDEN BRUILOFT IN THOLEN THOLEN. Het echtpaar A. K. Don- ken-Overbeeke in de Polderstraat viert vandaag zijn gouden bruiloft. De brui degom is 74 en de bruid 69 jaar oud. Bij de eindexamens van de tweede leerkring aan de rijkskweekschool te Middelburg slaagden de heren J. van As te Kloetinge en J, R. Duijninck te Zuid- zande en de dames H. J. Blanksma te Goes en G. de Bruijn te Middelburg. Er werd één kandidate afgewezen. van groei het weer snel te klein zou zijn. bijn. die 42 jaar in gemeentedienst is groot genoeg is en dat geweest als werkman. De burgemeester dankte hem voor het verrichte werk in *iet belang van de gemeente en prees met name zijn zorg voor de beplanting. De heer Ro bijn ontyïnt twee rotanstoelen en zijn echtgenote kreeg bloemen. Namens het gemeente-personeel sprak de heer B. v. d. Reepe. hoofd der o.l. school, die een pendule en een plant offreerde. in geval het arbeidsbureau werden door de De opening van dit gebouw moet men echter zien als een schaduw die de ge beurtenissen reeds vooruit werpen, om dat in Goes als kerngemeente de ar beidsvoorziening in bet middelpunt van de belangstelling zal komen te staan, al dus spreker. GOES. „Ik aarzel niet om openlijk te protesteren tegen de houding van rijkswaterstaat". Met een toon van wrevel uitte de heer Wanneer men weet dat G. J. de Jager, voorzitter van de gewestelijke raad van het Landbouw- tiging van een viertal bedrijven er in J j J 1, I Goes werk zal komen voor ongeveer aOO schap, deze woorden m de gistermorgen gehouden zomervergadering lieer Mansholt opgesomd, zoals o.a. jeugdbemiddeling in de beroepskeuze, voorlichting over emigratie, en het verlenen van arbeidsvergunningen aan buitenlanders en herscholing op de werkplaatsen. Ten slotte is er ook de arbeidsmedische dienst gekomen. De dynamiek komt echter vooral tot uit drukking in de specialisatie van de arbeidsbemiddeling. „We moeten echter vooral er naar streven dat ons werk meer bekendheid in het bedrijfsleven krijgt". Ten slotte wijdde dr. Mansholt enkele woorden aan het district Goes, dat vol gens spreker door zijn ligging, grote mo gelijkheden biedt, o.a. met het oog op de verwezenlijking van het Sloeplan en het Deltaplan. door de ves- van de Zeeuwse C.B.T.B. Hij sprak over de kwestie van de kanaal- verbreding Terneuzen-Gent. „Het lijkt erop, dat onderhandeld wordt over ons en zonder ons. Het is me volslagen onbegrijpelijk, dat dit anno 1960 mogelijk is." Met deze, niet mis te verstane woor den ging hij in op de vraag van een Zeeuwsch Vlaamse landbouwer, die de ze kwestie aan het slot van de vergade ring aanroerde. Wel liet de heer De Jager zich in lo vende woorden uit over de correcte hou ding van rijkswaterstaat waar het gaat om de vraag: Waar moeten wij blij ven met de overblijvende grond. De heer De Jager verwachtte, dat voor deze kwestie een bevredigende oplossing zal gevonden worden. Maar er zijn belangrijker dingen. De heer De Jager somde er enkele op, die in feite samengevat kunnen worden on- Advertentie fCfrOiNlfi wnHH|WVq| ST. MAARTENSDIJK. Dat een vei ling voor een streek van enorme bete kenis kan zijn is woensdagavond duide lijk gebleken tijdens de viering van het zilveren jubileum van de veiling te St. Maartensdijk die door niet minder dan zeshonderd personen werd bijge woond. De bijeenkomst bewees dat er in deze plaats eendrachtige samenwer king bestaat. Vier pioniers op het ge bied van de veiling werden tveens op hartelijke wijze gehuldigd. Ere-voorzitter, de heer A. L. Hage, mocht een elektrisch scfoeerapparaat in ontvangst nemen als blijk van waarde ring voor het werk dat hij in het be lang van de veiling heeft verricht. De heer A. P. Geluk, die 25 jaar bestuurs lid is .geweest ontving een tafelaanste ker voor sigaren, veilingmeester A. M. van Gorsel, eveneens een kwarteeur in dienst van de veiling, ontving een pols horloge en de heer Jae. van den Hoek, ook een zilveren jubilaris, kreeg een lamp. De voorzitter, de heer J. L. M. Geluk sprak de openingsrede uit op de in de veilinghal gehouden feestelijke bijeen komst en gaf een uitvoerig overzicht van de afgelopen jaren. Vooral in de eerste jaren na de oprichting had de vereni ging het verre van gemakkelijk. De vei ling is thans echter kerngezond en le venskrachtig. De omzet ligt jaarlijks rond een miljoen gulden. Uien en aard appelen zijn de belangrijkste producten. Wellicht zullen er in de toekomst fijne tuinbouwprodukten komen. De rijkstuinbouwconsulent, de heer ir, J. J. van Hennik sprak over de moge lijkheden voor uitbreiding van de tuin bouw op Tholen en zei dat binnen af zienbare tijd St. Maartensdijk wel een tuinbouwvakschool zal krijgen. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om en talrijke geschenken werden aangebo de jubilerende vereniging te feliciteren den, burgemeester D. v. Bouwense, mr. S Het woord wérd o.a. gevoerd door W. H. Huijts namens het centraal bu reau van de tuinbouwveilingen. Namens de handel sprak de heer M. A. van den Hoek uit St. Maartensdijk. Hij bood een electrische klok aan. Veilingmeester Van Grosel, bode Van den Hoek en administrateur Kampman kregen zilveren sigaren- en sigaretten dozen. De zustervereniging offreerde een ets, na een toespraak van de heer J. van Rooy uit Stavenisse. Voorts spraken nog de heren A. I. Groenew.ege namens de ZLM, P. Dekker als vertegenwoordiger van de landelijke bond, G. J. de Wil de namens de boerenleenbank en ere voorzitter A. J. Hage. Administrateur C. Priem las een jubileumgedicht voor. Na de pauze trad de heer Nico Schoo- lenberg uit Dordrecht op in een een- mansshow. der het hoofd van een redelijke schade loosstelling. „Daar gaat het om. De commissie Van Nooten, die de grond moet schatten, gaat zonder overleg met de georganiseerde landbouw te werk. En een lijst van betrokkenen, waarom' wij hebben gevraagd om tot een be drijfsindeling te komen, hebben wij nog steeds niet. Wij stuiten steeds op de on wrikbare houding van rijkswaterstaat en ik protesteer openlijk tegen deze gang van zaken". De heer J. D. Ramondt, die voorzit ter is van de commissie van de geor ganiseerde landbouw uit deze streek ging ook nog op deze materie in. „Wij zijn bij de directeur-generaal van het mini sterie van waterstaat geweest, wij heb ben een hearing gehouden. Het heeft al lemaal niets gebaat. Wij zijn genood zaakt om deze kwestie in het politieke vlak te trekken. Een memorandum is reeds opgesteld. Mogelijk is er nog wat te bereiken met de vaste commissie van rijkswaterstaat in de Tweede Kamer." De heer De Jager had nog opgemerkt dat dït de enige weg is, dat de commis sie Van Nooten en de schatters van de georganiseerde landbouw in gezamenlijk overleg tot een zo goed mogelijk resul taat moeten komen. GOES Met een buitengewoon druk bezochte reeeptte in Terminus beeft Gommert de Kok gisteravond op fees telijke wijze het feit herdacht dat hij 25 jaar geleden zijn werk als organist begon. Tussen echtgenote en kinderen geze ten en temidden van vele bloemen schudde hij vele handen. Talrijke genodigden o.w. müziekvrien- den, kennissen en familieleden kwamen hem gelukwensen en tevens stoffelijke blijken van hun waardering aanbieden. Het evangelisch kerkkoor uit Goes dat hij al geruime tijd dirigeert was even eens voltallig ter plaatse.... Voorts was er de kerkeraad van de Hervormde Gemeente van Kapelle waar hij nu al tien jaar organist is. Even eens ontbraken talrijke predikanten niet op het appèl Voor een overzicht van de activitei ten van Gommert de Kok gedurende zijn vijfentwintigjarige carrière, zie ons blad van 18 mei j.l. Politieman aangereden GOES. Op de hoek van de Berg weg en de Vogelzangsweg is een per sonenauto, bestuurd door Van der S. uit Kapelle in botsing gekomen met een door een politieman uit Goes be reden motor. De auto verleende geen voorrang. De politieman is met een hoofdwond naar huis gebracht. Auto en motorrijwiel werden beschadigd. mensen, is duidelijk dat er perspectie ven zijn. „En in een dergelijke ontwik keling mag een modern arbeisbureau niet ontbreken". Met deze woorden ver klaarde dr.' ir. Mansholt het nieuwe bureau voor geopend Burgemeester H. K. Michaëlis wees erop dat de arbeidsvoorziening vooral in Zeeland, als probleemgebied, een ui termate belangrijke factor is. Sprekend over Goes als kerngemeente zei hij dat er in het begin wel enige moeilijkheden waren gerezen met het omzetten vari de agrarische structuur in een industry ele structuur. Bij het vestigen van nieuwe indus trieën en de onderhandelingen met on dernemers is de medewerking van het arbeidsbureau echter onontbeerlijk. De burgemeester was er overigens van overtuigd dat het daar nooit aan zal ontbreken. Voorts zei burgmeester Michaëlis dat een der eerste te verwezenlijken pro jecten, misschien uit tevvoeren als a.w.- werk, het zwembad zou mogen zijn, dat in de ontwikkelingskern Goes van het allergrootste belang is. Eveneens voerden het woord de he ren B. J. Geysen en C. Hoek die res pectievelijk spraken namens de werk gevers en de werknemers in de advies commissie van het arbeidsbureau. De directeur van het gewestelijk arbeids bureau van Goes, de heer A. P. Bos was het met de vorige sprekers eens dat er voor Goes perspectieven genoeg waren. „Hier hebben echter geen grote maar slechts middelgrote bedrijven een toe komst", zei de heer Bos. Betreffende de landbouw merkte hij op dat er in deze sector in de toekomst wel eens een tekort aan geschoolde arbeidskrachten zou kunnen ontstaan. Hier zou dan een taak zijn weggelegd voor de regionale werkplaatsen. Met een dankwoord aan het gemeente bestuur voor de gastvrijheid en aan hen die aan de totstandkoming van het nieuwingeriehte gebouw medegewerkt hebben besloot hij zijn toespraak. Na enige tijd gezellig in de raadszaal bijeen te zijn geweest begaf men zich naar Westwal 33 waar het arbeidsbureau nu is gevestigd. Mejuffrouw M. Waverijn, die aan het arbeidsbureau werkzaam is, bood de sleutel van het hek dat toegang tot de voortuin geeft, aan dr. ir. Mansholt aan, waarop men zich naar binnen begaf. Het nieuwe kantoor is een verbouwd woonhuis. De vertrekken zien er buitengewoon aantrekkelijk uit, ook al door de beschildering in heldere zgn. funktionele kleuren. Er is nu een keuringslokaal, een modern testlokaal, een bureau voor emigratie, bemiddeling voor vrouwen en voor mannen bene vens nog enige lokaliteiten. Burgemeester Van de Bos zei in zijn installatierede onder Gods zegen zich te willen inzetten voor tiet werk van de Zeeuwse C.B.T.B. „Ik zag het als mijn plicht om de benoeming te aanvaarden. Het is vooral in déze tijd, waarin het materialisme hoogtij viert, noodzakelijk ernst te maken met de christelijke ac tie". Na nog enkele problemen van de landbouw aangestipt te hebben verklaar de hij krachtig mee te helpen aan het streven naar het doel. dat de C.B.T.B. zich heeft gesteld. De commissaris der Koningin, die met gedeputeerde A. Schout, aanwezig was, wendde zich in zijn vlotte speech tot de heer de Putter. Hij dankte hem hartelijk, mede namens zijn echtgenote, voor de bijzonder prettige samenwerking en hoopte met de nieuwe voorzitter even hartelijk te kunnen samen boeren als met de heer De Putter. De rede van mr. B. W. Biesheuvel, voorzitter van de landelijke C.B.T.B. over het onderwerp „Overvloed en te kort" kwam een beetje in het gedrang, omdat men achter was geraakt op het tijdschema. Hij maakte niettemin van de gelegenheid gebruik om de heer De Putter lof toe te zwaaien voor al zijn arbeid. En om toch nog iets over zijn onderwerp te kunnen zeggen, verklaarde mr. Biesheuvel, dat er overvloeden zijn in Amerika en tekorten in India. „Er is een internationaal sociaal vraagstuk. Zestig procent van de wereldbevolking is ondervoed, voor de oorlog 40 procent. BRUINISSE De maand mei 1960 was met 58 mm neerslag, opgetekend op rnet Proefbedrijf Scheldemonden te Bruinis- se, wel iets natter dan gemiddeld. Maar gelet op de droge periode die aan de meiregen voorafging, kwam de regen als een welkom geschenk van de natuur. De normale hoeveelheid voor de maand mei in onze streken is 47 mm. In de regenval kwamen de volgende hoogtepunten voor: 13 mei 13.88 mm. 19 mei 12,2 mm en 21 mei 10 mm. Waarnemers in Zierilkzee en westelijk Schouwen tzullen op 21 mei een veel hogere neerslag heibben gemeten! Op deze dag regende het n.L in het midden en westen van het eiland veel harder dan in oostelijk IDuiveland. De regenval was op die dag op verschillende plaat sen n.l. 30 tot 40 mm. Tan een medewerker AMERSFOORT. De kerkeraad van de gereformeerde kerk te Amersfoort heeft geweigerd een van de kerken be schikbaar te stellen voor de stichting In de rechte straat, onder welk^- aus piciën vroegere r.k. priesters evangeli seren onder rooms-katholieken. Toen ds. H. J. Hegger, de vroegere redemptorist en thans predikant-met studieverlof, zijn teleurstelling over dit besluit tot uitdrukking bracht, deelde de kerkeraad hem mede, dat de strooi biljetten die voor deze samenkomst ont worpen waren, hem te antipapistisch wa ren en dat de raad vreesde dat die sa menkomst ook zo'n karakter zou dra gen. Inmiddels had de kerkeraad verno men, dat ds. Hegger op die avond, in een nietgereformeerd gebouw, alleen maar getuigd had van de evangelische rijkdom in Jezus Christus. En daar was de raad blij om. Jongetje aangereden MIDDELBURG. Omstreeks Jialf twee dinsdagmiddag fietste de 14-jarige L. A. v. H. uit Middelburg met achter op zijn twaalfjarig broertje over de Stadhuisstraat. Plotseling holde de zes jarige A. K. de M. de rijweg over en liep tegen de fiets aan. De drie jongens kwamen te vallen. Het 12-jarig ventje klaagde over pijn in de zij. Op advies j van de waarnemend gemeente-arts, dok- ter Visser, werd hij naar het Gasthuis overgebracht voor het maken van een j foto. I VLISSINGEN. In cle Wal- straat is gistermorgen een ome let van fantastische afmetingen op het plaveisel geserveerd. Een automobilst moest uitwijken voor een fietser en reed tegen een geparkeerde bakfiets. In de bak waren eieren, waarvan er 150 op de straatstenen geslingerd tverden. Zeeuwse veilingen. Vorige week is be gonnen met de pluk van dit produkt dat dit jaar op de meeste bedrijven in Zeeland GOES Fruitpro-minder dan een der- dukten moeten over de van een normale het algemeen worden oogst geeft. De nacht- verkocht tegen dag- vorst van begin mei prijzen. Appels en pe- heeft zeer grote scha ren kunnen in het na-: de veroorzaakt, jaar in het koelhuis worden opgeslagen NAAR ZWEDEN. Toen vorige week de Zeeuwse veilingen wat groter. In Goes werd eerst geveild en de eerste partij werd afgedrukt voor 2,05 per kg. De prijs liep echter terug en in Goes werd geëindigd op 1.52 per kg. Daarna werd er in Kapelle ge veild en hier werd begon nen op 1,16 per kg. en de prijs liep nog terug tot 0.84. Dinsdag volgde een verdere prijsdaling en wel tot 68 cent per kg. Dat bleek echter weer een te grote daling te zijn want op die prijs kwam er vraag los en zo en zodoende uit de pioic begon bleven de aan- za§en we dat er woens markt worden geno' men voor een be paalde tijd maar een groot deel van de tuinbouwprodukten moet worden ver kocht tegen prijzen, die er op het moment dat ze worden aange voerd, voor betaald kunnen worden. Dat dit zeer wisselvallig kan zijn hebben we deze week gezien bij de kruisbessen op de voeren gering. Hoogstens 1000 tot 2000 kg. per vei ling per dag. De handel had er veel belangstelling voor. Groene kruisbessen gaan namelijk steeds in flinke kwantums naar Zweden. Ook in Engeland kan altijd goed worden gewerkt met groene kruisbessen. In ons land kent men deze lekkernij blijkbaar niet want de af zet op de binnenlandse markt is te verwaarlozen. Vorige week zaterdag werd door exporteurs op Zweden, tot 2.84 per kg. betaald voor de groene kruisbessen. Maandag was het aanbod op de dag weer een prijs werd betaald van 7378 cent per kg. Het vorig jaar lag de middenprijs van de groe ne kruisbessen in Zeeland rond 70 cent per kg. De prijs van het ogen blik is voor de telers be slist te laag om de teelt enigszins goed te maken. Op heel wat bedrijven zal zelfs de hoogst mogelijke prijs de teelt niet goed kunnen maken, eenvoudig omdat men geen vruchten aan de struiken Sieeft. Op brengsten van tien pro cent van het vorig jaar e? .2elfs nog minder zijn dit jaar geen uitzondering.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3