BEELD V Vorig Turks bewind borg slachtoffers weg in koelhuizen Geen maximumprijzen geen maximuminzet DUITSE LOTTO VOOR- Gezellige onderonsjes met Nederlandse kolonie ARKS beschuit tUiC*/ Marathon van drie weken in Tweede Kamer Nieuwe vlag van Veronica bleef geheim Karei Prior gedegradeerd Hoog bezoek in Europees leslokaal TWIJFEL IN KLUIS VERRAST Totosportdieren douaneprijzenbos Lauiverszeegrenzen afbetalingEuropa' schaderegelingen „Nu- al?", vroeg Koningin bij afscheid oog Senembah trekt eis in Bremen in Verwarmde straten in Stockholm Ziekte van Prins verloopt gunstig LAATSTE NIEUWS Wij Zeeuwen eten Lijk van vermiste man in Vliet gevonden Grootste schip ooit in België gebouwd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 1 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Te beginnen vrijdag 10 juni en achtereenvol gens twintig weken lang zal in Nederland de gelegenheid be staan deel 'te nemen aan een soort lottospel. Het wordt geïn troduceerd onder de naam Rolot. Minister Beerman heeft tot het houden van dit kansspel zijn toe-, stemming gegeven. De eerste trekking geschiedt op 15 juni. De deelnemers in de Rolot-toto moe ten zes letters aangeven uit 25. In de Duitse Lotto is dit zes cijfers uit 49 cijfers. De winstkans bij Rolot ligt dan ook hoger: 1:180.000. Dit is ook aanzienlijk hoger dan bij de voetbalpool van de K.N.V.B.. zodat het waarschijnlijk lijkt dat de eerste prijzen moeten worden verdeeld tussen meer winnaars. De Rolot begint volgende week met een prijs van 10.000 gulden in de pot. Het zal van de animo afhangen hoe hoog de prijzen in de volgende wekelijkse potten zullen stijgen. Daaraan heeft de vergunning van de minister geen maxi mum gesteld. Is er veel animo, dan is het de bedoeling ook tweede prijzen voor het goed raden van vijf letters uit te loven. De opbrengst van de Rolot zal ten goede komen aan de Nederlandse ver eniging voor maatschappelijk werk Humanitas Van de zijde van het minis terie van justitie is bij het verlenen van de vergunning meegedeeld dat hier bij hoge uitzondering toestemming is gegeven voor een dergelijke loterij. Het was bekend, dat minister Beerman tot nu toe niet erg voelde voor deze letter- of cijferpools en het is dan ook zeer twijfelachtig of na afloop van de twintig weken nieuwe vergunningen voor Rolot worden verstrekt. Inmiddels is het prijsvragenbureau Daane n.v,. dat de organisatie in handen heeft, geestdriftig aan het werk getrok ken om Rolot tot een succes te maken. Deze week vindt elk huisgezin in Neder land een reclamekrant in de bus waar het Rolotsysteem in staat beschreven. Op zulk een formulier kan tweemaal worden ingezonden, waarbij voor iedere zending vijftig cents aan postzegels moet worden bijgeplakt. Ieder kan zo veel formulieren kopen en inzenden als hij wil. De n.v. Daane verwacht na een aan looptijd wekelijks honderd tot honderd- vijftigduizend gulden voor Humanitas te innen. Dit bedrag is 60 procent van de bruto inzet: de overige veertig procent gaat naar de prijzenpot, de advertentie- en drukkosten. Vier procent is voor n.v. Daane. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam is belast met het toezicht op de loterij. Alle inzendingen die dinsdags om zes uur binnen moeten zijn krijgen een nummer. In de genummerde volg orde worden zij gefilmd op microfilm, die in de kluis van notaris mr. F. A. de Gelder wordt opgeborgen. Op woensdag morgen trekt deze notaris de zes win nende letters, waarna alle ingezonden formulieren worden gecontroleerd op voorkomen op de microfilm. Het zal dus niet mogelijk zijn na de trekking met een frauduleus ondergeschoven formulier te winnen, want zulk een formulier komt niet voor op de film. Rolot, aldus Daane, moet ook hier zijn bestaansrecht bewijzen en heeft nu die kans. Het biedt wellicht de oplossing in de controverse rond de verdeling van de voetbalpool, die Daane zeer eenvoudig ziet: de voetbalpool voor de sport, Rolot voor de charitatieve en culturele instel lingen, De n.v. Daane heeft 780 vereni gingen op het gebied van maatschappelijk werk, de volksgezondheid en cultuur een brief geschreven, waarin zij hen van dit denkbeeld op de hoogte brengt. Gisteravond waren er van die zijde nog geen reacties te vernemen. In deze kringen toonde men zich zeer verrast over de vergunning. Wij hadden gedacht, dat minister Beerman wilde wachten met de regelingen voor de voetbalpqol totdat de gemoederen wat bedaard waren, zo zei men daar. Inplaats daarvan komt er een beslis sing, die het vuur weer hoog oprakelt. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Tweede Kamer, die gisteren tot 21 juni op Pinksterreces is gegaan-, wacht deze zomer een stapel parlementaire arbeid Zij begint met de defensienota, op zienzelf al een hele kluif, die wel een debat van twee da gen zal uitlokken. Dan volgt er allerlei „lekkers": in de eerste plaats de wijziging van de lote- rijwet, d.w.z. de wettelijke regeling van de voetbaltoto en de loterijbelas ting, die daarmee samenhangt; dan zijn er verder de Sportnota, de Lauwerszee, de dierenbescherming, douane en ac cijnzen, Prijzenwet, afbetaling, Boswet, de liquidatie van oorlog- en waters- noodschade en de grenswijzigingen van Dordrecht en Dubbeldam. Op 4 en 5 juli zal het toegezegde Europese debat worden gehouden. Dit lijstje van werkzaamheden hield voorzitter dr. L. G. Kortenhorst aan het' eind van de laatste vergadering voor Pinksteren aan de Kamer voor. Zijn mededeling dat ook een beslissing over de LauWerszee aan de Kamer zal worden voorgelegd is waarschijnlijk ontleend aan de uitdrukkelijke belofte van minister Korthals om de Kamer nog voor het zomerreces in te lichten als de prioriteitenlijst "zou zijn samen gesteld. Deze is inmiddels opgemaakt door het kabinet en dus kan de minister van verkeer en waterstaat op grond daar van zijn beslissing hebben genomen. Het is de bedoeling dat de Kamer op 7 juli alles zal hebben afgewerkt, dus in drie weken tijds. Om dat te bereiken gaat de Kamer ook op de beide maan dagen in die periode vergaderen en zul len er iedere dag avondvergaderingen zijn. Een uur van het staatsiebezoek hebben koningin Juliana en prinses Beatrix met koning Boudewijn gisteren in de schoolbanken doorge bracht de schoolbanken van de Europese school in Brussel, waar een Frans sprekende leraar les in geschie denis gaf. Panamese vlag neer AMSTERDAM Het radioschip Ve ronica is niet staatloos meer. Het is de directie van de commerciële zender gelukt een nieuwe registratie te be machtigen. Welk land zijn vlag ter be schikking heeft gesteld wilde men ons gisteravond niet mededelen. Men houdt de status van het schip tot elke prijs geheim om te voorkomen dat de Nederlandse regering bij het betrokken land stappen gaat onderne men. Men zal de vlag voeren als even tueel de Nederlandse marine pogingen mocht ondernemen om de Veronica als staatloos schip te enteren. De vlag, welks herkomst zelfs aan de ka pitein van het schip niet bekend is, wordt aan boord in een verzegelde bus bewaard. Alleen de maatschappij, waarbij de Veronica is verzekerd, is van de nieuwe status op de hoogte. Zoals bekend is het radioschip zijn carrière buiten de territoriale wateren begonnen onder Panamese vlag. De Panamese regering heeft dezer dagen echter haar toestemming tot het voe ren van het dundoek ingetrokken. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM Het bestuur van de Avro heeft besloten om Karei Prior, hoofd van de afdeling gevarieerde programma's van de omroep, terug te stellen in een lagere functie. Hij zou radio-regisseur worden en ook het sa laris verbonden aan deze functie krij gen. De directeur van het omroepbedrijf van de Avro, de heer D. Repko, wilde gisteravond dit bericht noch ontken nen noch bevestigen. Hij deelde ons mee dat hij „over dergelijke interne aangelegenheden de buitenwereld niet wenst te informeren". DE LIER (ANP). Op de Burge meester Crezeelaan in De Lier is gis termiddag de tachtigjarige A. Herbert verongelukt. Bij het oversteken werd hij door een legerwagen aangereden. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Droog weer met op de meeste plaat- sen zonneschijn. Zwakke tot ma- i (TA tige wind tussen noordoost en oost. Ju Jjj£ Opnieuw iets ho. gere middagtempe- I»' Ünrl ra turen. MIES JE: aJU Even een zomers - plaatje schieten! 3 juni: Zon op 4.24, onder 20.52. Maan op 13.12, onder 1.23. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Senembah maat schappij heeft haar eis tot teruggave van de in Bremen aangeboden en verhandel de tabak, die in 1958 en 1959 op haar toe behorende plantanges werd geoogst, in getrokken. De eis was ingediend bij de rechtbank te Bremen. Overigens hand haaft de Senembah haar eis tot schade vergoeding van de Indonesische regering voor de nationalisering van haar onder nemingen. STOCKHOLM (TT). In de Zweed se hoofdstad waar men ieder jaar op nieuw ernstige overlast van sneeuwval en ijzel ondervindt meent de gemeen teraad thans een afdoend middel hier voor te hebben gevonden. Nog dit jaar zal men beginnen aan de uitwerking van een plan voor onder grondse verwarming van het straatdek door middel van een buizenstelsel met heet water en een chemisch mengsel. De installatiekosten een klein miljoen gulden worden gedragen door de aan liggende gebouwen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het verloop van de ziekte van prins Bernhard blijft, naar de behandelende geneesheren hebben meegedeeld, gunstig. Zijn temperatuur daalt. Gistermiddag heeft prins Bernhard bezoek gehad van zijn moeder, prinses Armgard en van prinses Margriet, die nog niet S eerder was geweest. -X- Stormenderhand probeert deze jeug dige inwoner van Assen de speeltuin Spel en ontplooiing te veroveren, waar van de hekken voor hem en zijn vriend jes gesloten blijven. De andere negen speeltuinen in Assen bieden hetzelfde beeld. Ze blijven gesloten, omdat er geen oppassers zijn om toezicht te houden. Vroeger hielden werkloze arbeiders die in de gemeentelijke sociale werk voorziening te werk waren gesteld, een oogje in het zeil. Dit jaar mogen geen oppassers meer uit de G.S.W. worden gerecruteerd en bovendien beschikt Assen sinds enkele maanden over een centrale werkplaats voor minder va liden. Gevolg: de speeltuinen blijven dicht. De Asser speeltuincentrale plaatst ijverig advertenties, maar stelt niemand aan voordat men zeker weet wie de nieuwe bewakers moet betalen. De speeltuinen kunnen die last niet dra gen. Ze hopen nu op een hogere sub sidie van de gemeente. Van onze speciale verslaggever BRUSSEL „Nu al riep konin gin Juliana gistermiddag uit in het Concert Noble te rBussel, toen via de microfoon werd medegedeeld dat zij enkele afscheidswoorden zou spreken ten besluite van de ont vangst van de Nederlandse kolonie. Daarmede sprak zij niet alleen voor zichzelf en prinses Beatrix, maar ook voor de veertienhonderd landgeno ten die in enkele zalen stonden sa mengepakt. Gezelligjes hadden de Koningin, in een olijfgroen middagtoilet, en de Prin ses, in een blauwe japon, tussen de menigte doorgekuierd. Een glas cham pagne in de hand houdend, maakte zij hier en daar een praatje. Geen druk doende heren van het protocol, geen spiedende rechercheurs, geen onver biddelijke agenten en suppoosten, met strenge orders iedereen op een af stand te houden. Het ging er ongedwon gen en genoeglijk toe. Prinses Beatrix was op een gegeven moment zelfs zo ingesloten dat zij haar lege glas niet meer kwijt kon. Zo maar aan iemand "vroeg zij toen uitgelaten lachend: ,,Kunt u het daar op die schoorsteenmantel voor mij neerzetten?" Enkele minuten na het „nu al?" van de Koningin moest zij toch afscheid nemen, want het galadiner in de ambtswoning van de Nederlandse am bassadeur wachtte. Zij stapte op een met fluweel bekleed verhoginkje dat naast de microfoon was gezet en pro beerde het geroezemoes te overstem men, De ambassadeur jhr. E. Teixeira de Mattos kwam tussenbeide en kon digde koningin Juliana met zo'n forse stem aan, dat het een „Póéng!" aan prin ses Beatrix ontlokte. Al'improviste dankte de Koningin allen voor de bijzonder prettige ont moeting. „Het spijt mij dat ik niet iedereen heb kunnen spreken. Ik zou u graag allemaal hebben willen vragen hoe u hier leeft, wat u doet en ook hoe u denkt over de samenwerking tussen Nederland en België en over de Bene lux. U bent pioniers in die samenwer king, waarvan ik deze dagen enkele prettige en mooie voorbeelden heb ge zien. Hartelijk dank dat u ambassa deurs wilt zijn van ons land." „Lieve dochter" De Koningin vertelde ook dat het de Prins zo speet dat hij het bezoek niet had kunnen meemaken. ,,Onze lieve dochter", zo zei zij, „probeert hem te vervangen." Iemand voegde de Prinses daarop toe: „En daar slaagt u voor treffelijk in." Leve de Koningin, riep toen iemand en uit honderden kelen welden drie hoeraatjes omhoog. WARSCHAU (Reuter) Naar eerst thans bekend is geworden hebben zich maandag in een stad dicht bij Poznan ernstige onlusten voorgedaan. Een menig te van vijftigduizend mensen hield een demonstratie naar aan leiding van godsdienstige moei lijkheden. Tot van een afstand van honderd kilometer moest politie worden aangevoerd om de rust te herstellen. Er ontstonden straatgevechten waarbij politie-auto's in vlam men opgingen. De autoriteiten laten weinig uitlekken over de omvang van de relletjes, die ont staan schijnen te zijn toen een aan de kerk behorend gebouw ontruimd moest worden en de bevolking zich verzette. Het schijnt er nu rustig te zijn, maar de Poolse regering zou ernstig verontrust zijn, vooral omdat het reeds de tweede maal is in een maand tijds dat er over godsdienstige kwesties onlusten uitbreken. Engelands laatste slagschip de 44.500 ton metende Vanguard wordt dinsdag as. uit de vaart genomen. Het schip is het grootste dat de Britse marine ooit heeft laten bouwen. Het kwam aan het einde van de tweede wereldoorlog ge reed; de bouwkosten bedroegen 115 mil joen gulden. Waarschijnlijk zal het schip worden gesloopt. In Eindhoven is gisteren om half zes de wielrijdster E. Kemps <19) aangere den door een vrachtauto. Zij overleed op de plaats van het ongeluk. Advertentie Arks tracteert op de „Ruyter vruchten- hagelslag". Vraag uw winkelier. DELFT. Uit de Vliet bij de Knip- laan onder Veur is het lijk opgehaald van de dertigjarige heer H. P. J. Mooy- man uit Nootdorp. De heer Mooyman werd sinds donderdag vermist. ANKARA (Reuter) Wat al enkele dagen werd gevreesd is gisteren in Ankara bevestigd: in massagraven is een aantal lichamen gevonden van slachtoffers van- het vorige regiem. Ook in koelhuizen in Ankara en Istan- boel heeft men de vreselijke ontdek king gedaan, dat aanhangers van pre mier Menderes daar lijken van poli tieke tegenstanders hadden verborgen. Dit lugubere nieuws werd gisteren in Ankara meegedeeld door een. woord voerder van het revolutionaire comité van het leger. Dat er 90 lijken zouden zijn gevonden, werd niet bevestigd. Wij beschikken nog niet over alle feiten, al dus werd meegedeeld. Het totale aan tal is niet te groot; de meeste slachtof fers waren studenten. Arrestaties Voorts onthulde het revolutionaire co mité dat er 400 leden van het ontbonden Turkse parlement zijn gearresteerd; zij allen zijn lid van de democratische par tij van oud-premier Menderes. Er be vinden zich vijf of zes vrouwen onder hen. De gehele groep wordt overge bracht naar het versterkte eiland Yassi. Een speciale commissie zal de gedra gingen onderzoeken en de mate van ver antwoordelijkheid voor bedreven wan daden bepalen, van oud-president Bayar, Menderes en andere vroegere leiders. Speciaal gelet wordt op inbreuken op de grondwet, moord, corruptie en andere misdaden. Men zal niet schromen een aanklacht tegen deze lieden in te die nen en zal hen zo nodig ter dood ver oordelen. Behalve de politici van het aan de kant geschoven bewind zijn er vijf op- perofficieren gearresteerd, o.a. een oud chef van de generale staf. Volgens mededelingen van het nieuwe bewind zijn er sinds vorige week vrij dag al pogingen gedaan een contra-re volutionaire beweging op de been te brengen. De gevangen genomen parlementsle den wordt o.m. verweten, dat zij voor een wetsontwerp hebben gestemd om de gedragingen van de parlementaire oppositie aan een onderzoek te onderwer pen. De hoge militairen wordt ten laste gelegd dat zij opdracht hebben gegeven op het volk te schieten. Generaal Ismet Inönu. die tijdens het regiem van Menderes leider was van de republikeinse partij die in de oppositie was, kondigde woensdag aan dat hij zijn partij bij de komende verkiezingen weer zal aanvoeren. Van 1938 tot 1950 was Inönu president van Turkije. Hij heeft de voorlopige premier, generaal Gursel, zijn beste wensen aangeboden. „Het is voor de Turkse regering tijd de buikriem wat aan te halen", zei gis teren Cihat Iren, de nieuwe minister van handel. „Het Turkse volk - heeft schoon genoeg van tekorten. Bezuini gingen zullen in de toekomst van boven af beginnen". Minister Iren verklaarde met nadruk dat de waarde van het Turkse pond niet is veranderd, er is geen run op de ban ken geweest en de goudprijs is sinds vorige week niet gestegen. „Het is afgelopen met het roven en stelen door mensen in dienst van de overheid, de economische politiek z*l uitsluitend aan de hai.d van economische en technische overwegingen^worder. uit gestippeld," aldus nog minister Iren. Eigen nieuwsdienst. DEN HAAG. Op zaterdag 11 juni zal op de werf Cockerill-Ougree te Ho boken (Antwerpen) de tanker Caltex Madrid (45.000 ton) te water worden gelaten. Drt is het grootste schip dat ooit in België is gebouwd. De Caltex Madrid is de laatste aan winst van de Nederlandse Pacific tank- vaartmaatschappij. Het schip zal wor den gedoopt door mevrouw Alvarez, vrouw van de directeur van de verte genwoordiging van Caltex in Spanje. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorstsiraai zo. Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef. redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24. Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,j 16c JAARGANG NO. 4574 Donderdag 2 juni 1960 TWINTIG WEKEN ROLOT i

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1