BRUSSELAARS VIER RIJEN DIK Minister achter waterschap Koningin en kroonprinses hartelijk begroet Goed nieuws uit Utrecht I PLjS ZIEKE PRINS HAD DRUKKE mil/r dan lekker! iim ^^limonade ^^1 imonade jmonade 50 ct> Kwestie Gorinchem-Linge PASTERNAK GESTORVEN Evert Vermeer overleden De Bilt: Kalm Meisje sterft onder autobus PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Onwennig Hitte Bankdirecteur in Londen veroordeeld B.E.A. DECRETEERT NIETS Eisenhower ook naar Formosa en Philippijnen Ongeduldig Niet rustig Overvloed aan post Niet zo erg Dader aanranding in Zeeland gegrepen citroen - frambozen - sinaasappel champagnepils - cider Iet op de handige beugelsluiting! Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 00. Postb Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 3438. Redactie: 01100-3317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3091. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2000, bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 36. Vlisslngen, Hieywendijk 33, tel. 01184-3224. Poetbus 24, Terneuzen, Hieuwatraat 38, tel. 01150-3180; Zieriktee, Havenpark 24, tel- 01110-2001. Directeur: JACQ DE 8M1T; Chefred.: G. J. BREUKEK Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG NO. 4572 Dinsdag 31 mei 1960 Vruchten- limonade Van een speciale verslaggever BRUSSEL De plotselinge ziekte van prins Bernhard lag gisteren als een schaduw over de eerste dag van het Nederlandse staatsiebezoek aan België. Ko ningin Juliana gedroeg zich wat stilletjes, kennelijk waren haar gedachten bij haar man in het Stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht. Zij moest ook ver moeid zijn van de snelle reis naar Zwitserland, waarvan zij zondag avond zo laat in Soestdijk terug keerde. Regelmatig hielden prof. Nu- boer en prof. Jordan de Koningin Op de hoogte van de toestand van de Prins. Vlak voor haar vertrek konden zij haar meedelen, dat er vooruitgang was en dat er geen reden was tot ongerustheid. Zo kon zij op haar beurt koning Boudewijn geruststellen, nadat zij met prinses Beatrix in de re- geringsdakota op het vliegveld Meisbroek was aangekomen. La ter op de dag werden de berich ten over de Prins nog beter. Ook prinses Beatrix was onder de indruk. Daarbij kwam dat zij zich wat onwennig voelde bij de officiële gebeur tenissen. Doordat zij zo onverwachts haar vader had moeten vervangen, had zij immers geen gelegenheid gehad zich voor te bereiden op het staatsiebezoek, haar eerste aan een vreemde mogend heid waarbij zij een belangrijke rol kreeg te vervullen. Toch, ondanks zichzelf, toonden Ko ningin en Prinses zich als goede gasten erkentelijk en vriendelijk voor de eer bewijzen die haar te beurt vielen. Zij glimlachten en wuifden naar de Brusse laars, die zich vier rijen dik langs de rijroutes hadden geschaard en hen be groetten met een ..Leve koningin Ju liana" en ,,Leve prinses Beatrix". Buiten de plaatsen waar de vorsten kwamen, was er overigens weinig be langstelling van de Brusselaars te be merken. Slechts weinig vlaggen hingen uit en geen enkele etalage was inge richt als een hommage aan de gasten. De zon scheen warm toen koningin juliana, koning Boudewijn, prinses Bea trix en prins Albert van Melsbroèk met de koninklijke trein op het station van Brussel aankwamen. De Belgische vor sten waren gekleed in gala-uniform. De Koningin droeg een zwarte toque en een turquoise mantel over een donkerblauwe japon, de Prjnses een blauw hoedje en een beige mantel over een japon met een Delfts blauw motief. Buiten stonden de cadetten van de koninklijke militaire school aangetreden in donkerblauwe uniform en met spier witte haneveren op de sjako. Twee hunner waren bevangen door de hitte uit de rangen gevallen. Terwijl de saluutschoten dreunden en de duiven uit het Jubelpark verdreven, zette de koninklijke stoet zich in be weging op weg naar het koninklijk pa leis. De open, zwarte auto's waarin de vorsten zaten, werden voorafgegaan door drie ruiters met vooruitgestoken spie zen, een paukenist die de twee trommels ter weerszijden van de paardebuik met vuur bewerkte, twaalf even felle bereden trompetters en 48 ruiters met de Bel gische vaandels steil omhoog. Nog eens 48 ruiters besloten de stoet. Alle leden van het escorte droegen berenmutsen, waarop rode en witte ve- derdossen prijkten en koningsblauwe tunieken; een fleurige en kleurige aanblik. LONDEN De in Londen wonende Nederlandse bankdirecteur G. W. is gisteren tot vier en een half jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan wisselmanipu laties ten nadele van de Nederlandse bank van Zuid-Afrika, die daarbij voor ruim een half miljoen gulden is tekortgedaan. De veertigjarige Engelse verkoper C. A. en de vijfentwintigjarige accoun tant A. H. werden respectievelijk tot twee en één jaar gevangenisstraf veroordeeld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het probleem van I Gorinchems „open riolen", dat 'dank i zij vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid Lamberts de minis ters Van Rooy van sociale zaken en volksgezondheid en Korthals van ver keer en waterstaat heeft bereikt, kan aldus deze ministers worden op gelost. Die oplossing houdt m, dat de gemeente Gorinchem zou moeten toe geven aan de eisen en wensen van het Waterschap van de Linge. De ministers zijn het mét de heer Lamberts eens, dat de situatie in en bij Gorinchem uit een oogpunt van volks- Van onze Amsterdamse redactie i SCHIPHOL. Terwijl de KLM de uniformiteit van de stewardessendracht' gaat verscherpen zelfs zo dat menj het kapsel erbij heeft betrokken hebben de British European Airways maatregelen genomen om de uniformi teit vap de gastvrouwen tot het mini mum te reduceren. Sinds enkele dagen is bü de BEA een mantelpakje in gebruik genomen, dat in vrywel niets meer herinnert aan het stramme costuum, dat de meis jes tot nu toe hebben gedragen. „Wy wilden van het militaristische karakter van de uniform af", zo zei ons gisteren een official van de Britse luchtvaartmaatschappij. Het nieuwe mantelpakje is ontwor pen in overleg met de stewardessen. Toen de eerste schetsen gereed waren, is de mening van iedere toekomstige draagster gevraagd. gezondheid ontoelaatbaar moet- worden geacht. Zij antwoorden, dat, zij' ook wetèri- dat Gorinchem een installatie tothet zuiveren van afvalwater bezit en dat deze installatie al geruime tijd werke loos is omdat over de regeling van de lozing van het afvalwater geen over eenstemming kan worden bereikt tussen de gemeente Gorinchem en de Linge- stoel. Onaanvaardbaar De ministers menen, dat de installa tie „ten spoedigste" in gebruik behoort te worden genomen en kondigen aan de gemeente te berichten, dat zulks kan geschieden als aan de voorwafarden van het waterschap wordt voldaan: tijdelijk! lozen op het Kanaal van Steenenhoek, j daarna op de Merwedè. Gorinchem acht deze oplossing on aanvaardbaar omdat de lozing op de Merwede waarvan de voorkeur boven lozing op het Kanaal van Steenenhoek wordt betwijfeld dure voorzieningen j nodig maakt. Een van die hartelijke .momen ten, die van het staatsiebezoek een vriendenbezoek maakten: de kleindochter van burgemeester Lucien Cooremans van Brussel verrast koningin Juliana en prin ses Beatrix met een grootse bloemenhulde. Het aantal doden als gevolg van het instorten van een brug tijdens auto races te Aix les Bains is thans tot 9 gestegen, nu zaterdag de laatste ern stig geblesseerde eveneens is overle den. MOSKOU (Reuter/AP)'— De Russische schrijver Boris Pas ternak, winnaar van de Nobel prijs voor literatuur in 1948, is gisteravond in zijn slaap over leden. Hij was zeventig. Pasternak stierf in zijn huis even buiten Moskou. Naar berichten uit Moskou vermeldden leed hij aan een hartaandoening, een maagziek te en longkanker. GETTYSBURG (AFP) President Eisenhower zal op zijn aanstaande Azia tische reis behalve Japan (19 juni) en Zuid-Korea (22 juni), waarschijnlijk ook Formosa en de Philippijnen aandoen. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mee dat Eisenhowers bezoek aan Manilla dan op 14 juni zou vallen, waar na hij zou doorreizen naar Taipeh op Formosa. Advertentie Van een onzer verslaggevers UTRECHT Prins Bernhard maakt het redelijk wel. In het Stads- en Aca demisch ziekenhuis te Utrecht heeft hij na een rustige nacht gisteren spe ciale maatregelen laten treffen, zodat hij van zijn bed uit zoveel mogelijk het staatsiebezoek van koningin Juliana en prinses Beatrix kan vol gen. Gistermorgen bleek de koorts be langrijk gedaald. Hoewel een virus longontsteking moeilijker te bestrijden is dan een gewone, zijn de beide hoog leraren die de Prins behandelen, dr. J. F. Nuboer en dr. F. J. L. Jordan er in geslaagd de koorts bij de Prins snel te onderdrukken. In de ochtenduren, vlak voor het vertrek van koningin Juliana en prinses Beatrix, had prins Bernhard reeds een telefoongesprek met paleis Soestdijk. Kort daarna arriveerden de particuliere kamerdienaar van de Prins en een hof dame in het ziekenhuis met enkele privébenodigdheden. Zij zorgden er ook voor, dat nog voor half elf een televisietoestel in de zieken kamer was geplaatst. De monteurs waren nog op het dak bezig om vlak boven de kamer van de Prins in de chirurgische afdeling een extra t.v.-antenne te plaatsen toen de Prins het toestel al aanzette om via de Belgische uitzending de aankomst op het vliegveld bij Brussel te kunnen zien. Gedurende de morgen en de middag zat prins Bernhard in bed met belang stelling naar de extra uitzendingen te kijken. In de loop van de middag voerde hij wederom een telefoongesprek met de Koningin in Brussel. Welgemoed heeft de Prins zich aan de goede zorgen van zuster Goudswaard toevertrouwd, die hem twee jaar geleden toen hij een blindedarmoperatie had ondergaan, ook had verpleegd. Zuster Goudswaard wordt in de verpleging terzijde gestaan door zuster Vos, hoofd van de chirurgische afdeling. Dé Prjns wordt in deze afdeling ver pleegd omdat zijn lijfarts prof. dr. J. F. Nuboer de leiding heeft van deze afde- i ling in het Stads- en Academisch zieken huis. Er is geen sprake van enig operatief ingrijpen. Bepaald rustig is deze eerste dag in het ziekenhuis niet geweest voor de Prins, ofschoon zijn familieleden met hun bezoeken wachtten tot na de middag. Prinses Irene was de eerste bezoek ster. Zij arriveerde om tien minuten voor half twee in haar eigen autootje en bleef tot kwart over twee. De moeder van prins Bernhard, prinses Armgard, bracht hem van half vier tot even na vijven een bezoek. Zij kwam met een arm vol lectuur en zij bracht ook een grote plant mee. Prins Aschwin, de broer van prins Bernhard, vertoeft in New York. Ook hij werd telefonisch in kennis gesteld van de plotselinge ziekte van zijn broer. Verwacht wordt dat hij dezer dagen overkomt naar Utrecht. Prinses Armgard bleef wat langer bij haar zoon omdat zij wilde wachten op de kleine Marijke, die met een bos rho dodendrons in haar eentje de ziekenka mer binnenstapte. Marijke was direct na school met een vriendinnetje in een hof- auto naar Utrecht gereden, vergezeld door een rechercheur. Het vriendinnetje bleef buiten in de auto wachten. Heel de dag door werden stapels tele grammen. talloze boeketten en verschei dene pakketjes voor prins Bernhard be zorgd. Bij de ontelbare telegrammen was er ook een van de fotografen en filmers die in Brussel het staatsiebezoek in beeld brengen. Zij zonden de Prins een speciale wens tot een spoedig herstel, waarop de Prins onverwijld een danktelegram liet verzenden. De post voor de prinselijke pa tiënt was zo overvloedig, dat een man er de hele dag mee bezig was om ze te sorteren. Dr. A. de Graaff de particuliere secre taris van de Prins bracht in de loop van de middag een kort bezoek aan het zie kenhuis. Hij zei ons, dat de prins het naar omstandigheden uitstekend maakt. Hij maakt zich niet druk om zijn ziekte. De koorts is flink gezakt en hij voelt zich opgewekt. Hij heeft geen oog van het televisietoestel af als er een uitzending uit Brussel is, aldus dr. De Graaff. Toen de particuliere secretaris van de Prins weer in de auto wilde stappen, ont dekte hij voor het hek waar een groep belangstellenden stond, de auto van de ambassadeur van Argentinië Raol C. Mi- gone, die alleen maar even aan de poort kwam informeren naar de toestand van de Prins. Prins Bernhard heeft laten weten, dat hij de algemene belangstelling bijzonder op prijs stelt. „Men moet het echter niet erger maken, dan het is" had hij er bij gezegd. Bijvijlen en polijsten! Van onze correspondent NAARDEN. Evert Vermeer, de voorzitter van de Partij van de Arbeid, is gisteravond om half acht nog on verwachts in het Naardense Diaco- nessenhuis overleden. Enkele weken geleden werd hij voor de tweede maal in het Diacones- senhuis opgenomen voor het onder gaan van een maagoperatie. Zijn toestand was enkele dagen geleden kritiek, maar juist zondag was er een lichte verbetering ingetreden. Hij was die dag ook voor het eerst sinds ge ruime tijd weer koortsvrij. Gister ochtend en gistermiddag kreeg hij echter twee maagbloedingen, die fataal bleken. Van onze correspondent CLINGE In Clinge bij Hulst heeft de politie de dader gearresteerd van een aanranding, die daar vorige week is gepleegd. De dader, v. d. V. uit St. Jansteen, die bij een vlasbedrijf in Clinge werkt, legde een bekentenis af. Vorige week, in de nacht van don derdag op vrijdag, ontdekte de politie in de Molenstraat in Clinge twee fiet sen langs de sloot. In de sloot lag het meisje B. uit Clinge-Waes. Zij was door een onbekende aangerand; zelfs had de man een poging gedaan haar te wurgen. De politie kon haar ter nauwernood uit haar benarde positie bevrijden. Ernst Schuman, het oudste lid van de circusfamilie van die naam, is op 76- jarige leeftijd in Kopenhagen overleden. Hij heeft zich vooral bezig gehouden met paardendressuur, maar is ook als clown opgetreden. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: - Veranderlijke be- /fc, wolking, op de 'A&v meeste plaatsen droog weer. Wei- V--A nig wind. De- VdNN, zelfde temperatu- JMi Nv ren als gisteren 'e^ hogere. MIESJE: jj l| Ze worden ge- V. lukkig al wat 1/ n goedkoper! 1 JUNI. Zon op 4.26, onder 20.50. Maan op 10.59, onder 0.37. Van onze Amsteramse redactie AMSTERDAM Gisteravond is een veertienjarig meisje op de Hoofd- dorpweg in Amsterdam met haar fiets gevallen en onder het achterwiel van een autobus terecht gekomen. Zij overleed vrijwel onmiddellijk. Op de plek van het ongeluk stond een auto geparkeerd. Het meisje dat samen met een vriendinnetje naar huis fietste, moest daar vermoedelijk voor uitwijken. Ter plaatse geldt een stop verbod. De automobilist reed na de dodelijke aanrijding tussen de bus en het meisje direct door. De politie verzoekt hein zich te melden. grote gezinsfles Bloemen voor Papa! Prinses Marijke heeft gisteren in het Stads- en akademisch ziekenhuis in Utrecht haar zieke vader be zocht. Zij kwam niet met lege handen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1