VALKENBURG: ons eigen buitenland ONGEREPTE NATUUR RIJKE VOGELSTAND KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN Maandag 30 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 OVER DE KIM Nieuwe echoput in oude trant In Loonse en Drunense duinen „Rulle" fietstochten I Wedloop naar zee FLITS j GORDON j in het heelal Dan Barry. siuiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiitl] DE TINTELS WALKRAAN KAPSEISDE - SCHIPPER VERDRONKEN Jack Dunkley K.L.M. DOET MEE AAN POOL VOOR DC-8 De reuzen trap in het Rotspark van Valkenburg. 4* PEK het niet te ver: U .vindt het in Vaikenburg- Houthem, zo luidt een slo gan van de V.V.V. „Het Geuldal", de oudste ver eniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Nederland, die vandaag met alle vlaggen uit! haar 75-jarig bestaan herdenkt. Vaikenburg-Houthem, „ons eigen buitenland", in het mooiste landschap van Zuid-Limburg, gaat er ,prat op dat het, uitgegroeid tot een toeristen stadje. evenzoveel zomergasten kan herbergen als de gehele hotelier ie van Amsterdam of van Den Haag en Scheveningen samen. Met 7.500 be schikbare bedden boekt Vaikenburg- Houthem jaarlijks een half miljoen overnachtingen. Reken daarbij de da gelijkse invasies van vakantiegangers die vandaag met alle vlaggen uit -uren of voor een half dagje bezoeken, dan schrikt ge misschien van zóveel vreemdelingenverkeer, van zö'n inten se ^drukte in dat lieflijke vakantieoord. SCHRIK, maar laat u niet afschrik ken. want er is nog een ander Valkenburg dan het ei-volle stedeke met een door duizenden beklommen ruïne, een door duizenden bevolkt zwembad, een door duizenden bezoch te gemeente-grot. een volledig beman de kabelbaan of een overvolle Wilhel- mina-toren. EEN paar dagen nadat een ver woestende brand de befaamde Echoput langs de weg naar Apel doorn had weggevaagd, was de directie al volop bezig met het beramen van plannen voor een nieuw restaurant en alles wat er bij hoort. Tegelijk kwamen uit alle delen van het land brieven van trouwe gasten binnen; een honderd en vijftig bij elkaar, die alle één grote wens bevatten: Alsjeblieft, maak de Echoput weer net zoals zij was, geen modern gedoe, maar La dezelfde gezellige trant, met een open haadvuur, veel antiek en sfeer. Dat gaat dan ook gebeuren, ver telde een enthousiaste directie. Be gin december hopen wij onze deu ren weer te kunnen openen, in ieder geval vóór Kerstmis. Het net in gebruik genomen stenen terras met een nieuwe aanplant er omheen is gelukkig intact ge bleven. Ook de put zelf draait rustig door en maakt weer ieder een die dat graag wil horen, rus tig voor een ezel uit. Die put-met-echo krijg4 overi gens een wat andere entourage. Over een week of drie zal er in rustiek rondhout een vergrote kiosk bij staan, een overdekte waranda eigenlijk, met zitgelegen heid. drankjes en souvenirs in cluis. Valkenburg biedt de culturele ont spanning zoekende vakantiegangers onvergetelijke avonden in de onge kend rustige sfeer van zijn openlucht theater en nog veel meer rustige va kantiegenietingen in het onvergelijke- lijk-schone landschap. Met een wandeling van een paar minuten kan men er de drukte van het roezemoezige dagjesmensenver- keer vér achter zich laten en zoveel rustzoekende wandelaars kunnen er niet zijn of er komt voor allen al spoe dig het ogenblik dat zij zich alleen kunnen waneq in een onvolprezen scho ne natuur. Valkenburg met zijn centra voor massale ontspanning levendig en soms wat al te rumoerig Valkenburg met zijn Ravensbos, zijn Gerendal, zijn Sousberg en nog vele andere oorden voor vakantiegangers die naar rust en schoonheidsontroering dorsten.... EÉN BED TAE heer G. H. van Zwam, bosbouw- kundig ambtenaar A bij het Staats bosbeheer te Valkenburg, heeft ons de weg gewezen naar het Gerendal en naar het Ravensbos. De jubilerende V.V.V. had voor deze excursie een touring-car en anderhalf uur tijds ge reserveerd en dat was juist voldoen de om het verlangen te wekken dat vluchtige programma nog eens rustig over te doen. Maar dan twee volle da gen naar het Gerendal met zijn schit terende vergezichten, zijn 23 variëtei ten wilde orchideeën en dan anderhalf uur in hinderlaag liggen om een vos te kunnen bespieden. Dan langer dwa len door het Ravensbos om de herten te kunnen ontdekken en minstens een dag besteden aan de Sousberg.... Vaikenburg-Houthem, liet Geuldal, 7.500 bedden en een half miljoen over nachtingen. Vaikenburg-Houthem, één bed en veertien overnachtingen: een vakantie om nooit te vergeten' Het schitterende Geuldal, trots van de Limburgers. 39 Hij wendde zich weer naar het al bum en wees er eyen naar. Roslyn knikte en voor ze de kamer verliet zei ze: ,,Dan zal ik me bezig gaan houden met het diner. Ik vrees dat het iets minder lekker zal zijn dan we ver wachtten, nu mijn vader er niet in geslaagd is mijn voorraad wild aan te vullen. Wilt u de thee gebruiken?" ,,Goed, over een uurtje. Op het terras, als dat niet te veel moeilijk heden geeft.'' ,,In het geheel niet." Roslyn verdween en Justus boog zich over het boek, dat nog steeds opengeslagen bij de eerste pagina, vóór hem op het bureau lag. Lang zaam sloeg hij de bladzijden om. Ze waren volgeschreven in hetzelfde forse Handschrift, dat Angus Grant blijkbaar tot het einde van zijn leven onveranderd als het zijne had behou den. Bij de eerste vluchtige beoorde ling leek de inhoud van het boek een merkwaardig mengsel van dag boek, kasboek en aantekenboek. Op één bladzijde stonden onder elkaar bijvoorbeeld deze drie aantekeningen: ,,Nu ik ben achtergebleven zonder mijn vrouw en zonder mijn drie zoons valt de eenzaamheid me niet zwaar. Dit is geen kwestie van een zaamheid, hier op Aros Killee. Voor gaande geslachten, zowel de Grants als andere, hebben bergen en wou den bevolkt met vele personages en cp mijn wandelingen is het me niet moeilijk me voor te stellen hoe men tot ai deze verhalen gekomen is. Schotland schijnt wel te zijn gescha pen voor andere dan menselijke we zens of voor wezens die eens mens waren en nu, na hun dood, het ge luk hadden om hier als geest te blij ven voortbestaan. De geesten van het woud, van de bergstromen, van de bergen, zij leven hier zo lang onze verbeelding levend genoeg zal blijven om dit leven toe te staan." Én daaronder: ,,Na de eerste malen de haard te hebben ontstoken is gebleken dat er veranderingen in moeten worden aan gebracht. Heb smid Gordon uit Avie- more laten komen, die op zijn beurt hulp inriep van schoorsteenbouwer. Het geheel kostte mij 5 pond 4 shilling." Als laatste aantekening: ..Onmogelijk? Gebruik tegenover mij nooit dat domme woord." Tussen haakjes stond achter deze zin (Mirabeau). Op sommige bladzij den stonden vele citaten uit boeken en Justus stond op en slenterde naar de boekenkast. De kasten waren in gebouwd in dezelfde muur waartegen het bureau stond, twee kasten met daar tussenin de deur van een muur kast. Bij oppervlakkig onderzoek bleek al, dat de oude Angus in zijn laatste levensjaren zich steeds meer tot zijn boeken had gewend en dat hij sommige daarvan zo belangrijk had gevonden, dat hij er citaten van in zijn albums had overgenomen. Voor hel merendeel waren het werken van oudere schrijvers, series boeken ge bonden in dezelfde kostbare banden, die nu de planken van de twee boe kenkasten nog vulden, Justus nam een van de boeken, een werk van Longfellow en toen hij het op een willekeurige plaats had opengeslagen vielen zijn ogen op de zin: ..All things come round to him, who will but wait". Mr. Reiziger glimlachte om de merkwaardige coïncidentie, die in deze woorden besloten lag. Als men slechts wachten kan, dacht hij, zal er veel worden opgelost. Maar juist wachten was moeilijk en in zaken als deze was geduld een belangrijke, maar toch niet de belang rijkste zaak. Hij sloot het boek en zette het terug. Het viel hem op dat er zelfs geen stofje lag op de rijen boeken, hoewel hij uit ervaring wist hoe snel zich juist daar het stof ver zamelde. Als dit alles het werk was van Roslyn, dan had Celestine vol komen gelijk in haar wens. om een dergelijke hulp te hebben in hun huis te Utrecht. „Justus!" De stem van Celestine stoorde hem in zijn overpeinzingen. Hij keek op zijn horloge en zag tot zijn verba zing dat er al ruim een uur voorbij was gegaan. Justus liep terug naar het bureau en sloot het. om er in ieder geval zeker van ie zijn dat Roslyn noch haar vader een onbe scheiden blik zouden slaan in het in nerlijk van de oude Angus Grant, dat in deze bladzijden besloten lag Hij wandelde naar het terras, waar Celestine hem opwachtte naast de keurig voor de thee gedekte tafel. Lachend keek zijn vrouw naar hem en Justus verbaasde zich opnieuw over de rijkdom der voorraden in dit huis. ..Dit is tafeltje-dek-je in de meest uitgesproken vorm. Justus! Thee. broodjes, cake. Wil je een kopje?" ..Graag. Roslyn laat zich door al deze gebeurtenissen niet afbrengen van haar taak in het Boshuis en ze vervult die op een manier die be wondering afdwingt. Wat denk je van haar, Celestine?" ,.Dat zij een jonge vrouw is uit duizenden en dat ze een beter lot verdient dan hier in eenzaamheid haar leven te slijten met haar va der." ,,Ze schijnt er zelf weinig bezwaar tegen te hebben en ik betwijfel of zij het wel op prijs zou stellen als ze uit dit huis zou worden overgebracht naar een andere omgeving." ..Inderdaad werkt ze hier alsof dat alles is wat zij van het leven vraagt. Zo lang het zomer is kan ik me dat wel voorstellen en een winter hebben we hier niet meegemaakt, dus daar over kan ik niet oordelen. Maar in de zomer is dit dan ook wel een van de heerlijkste plekken op aarde." (Wordt vervolgd) N het gebied, dat in het noor den wordt begrensd door de Langstraat en in het zuiden door een lijn die ongeveer loopt van Waalwijk via Kaatsheuvel, Ois- terwijk naar Den Bosch, liggen de Loonse en Drunense duinen, een uitgestrekte landstreek met een af wisselend landschap van naald- en loofbossen, heidevelden, zandver stuivingen, akkers met rogge en aardappelen, waarin hier en daar stille vennen liggen te dromen. Een ideaal oord voor de wandelaar en de fietser, die van uit Tilburg, Den Bosch, Waalwijk en tuissenl-iggèn- de plaatsen prachtige tochten kan ma ken. Naar de uitspanning Bos en Duin bij Udenhout bijvoorbeeld, gelegen aan de rand van een ongerept gebied van zandverstuivingen, waar de haas vrij doorheen huppelt en het vliegend wild opschrikt uit het hakhout van eiken wallen. Of naar het gehucht Giersber- gen, een verzameling van een stuk of wat boerderijen, ergens verloren tussen dennenbossen. In Giersbergen is een typisch landelijk boerencafé, waar de gast nog loopt over een met zand bestrooide tegelvloer. Vlakbij is het café De rustende Jager, nog niet zo lang geleden herbouwd op de resten van zijn in de oorlog verwoes te voorganger. Even ten noorden van Giersbergen, aan de weg naar Drunen, is een mo dernere uitspanning, vanwaar men een schitterende fietstocht kan maken over kleine, maar goed berijdbare paden naar de Roestelberg ten noorden van Waalwijk. Daar is een plezierige pleis terplaats die eveneens Bos en Duin heet en gedreven wordt door een ge zette eigenaar, een broer van de gast vrije dame, die de toerist in de uit spanning bij Giersbergen ontvangt. Vlak bij de Roestelberg, een goed kwartier fietsen, is een modern zwem bad aangelegd, het Hoefsven geheten, dat de warme toerist de nodige ver frissing brengt. Romantisch *VEER romantisch is dit gebied, on- gerept en schoon, met een rijke vogelstand waarop de namen duiden als Kievitsweg en Nachtegaalslaantje. Als u van hieruit* naar Oisterwijk wil gaan, naar de beroemde vennen waar aan moderne restaurants en hotels lig gen. of naar een ander woest gebied, de Campina tussen Moergestel. Oister wijk en Boxtel, dan komen er klim- capaciteiten aan te pas. Dan moet u over de Roestelberg heen en dat is weliswaar geen lange klim, maar het valt met een fiets en bagage toch niet helemaal mee door het rulle zand. Als u er een beetje moeite voor over heeft, dan heeft u in de Loonse en Drunense duinen een uniek recrea tiegebied, dat voor de minnaar van de stille natuur een dorado is. S door "Wie toch in Brussel of omgeving zijn vakantie doorbrengt, kan het he le Zomerseizoen Iedere zaterdag, zon dag en. woensdag terecht op de Grote Mdrkt. Bij het invallen, van de duis ternis wordt daar een klank- en licht spel zonder woorden opgevoerd. Gedu rende een half uur zullen 240 schijn werpers hun spel spelen tegen de ge vel van het stadhuis. Muziek uit de zeventiende eeuw zal de passende om lijsting vormen. Wordt het Parijs deze keer? Op 21 kilometer afstand ervan, aan de weg naar Provins, zal iedere avond om tien uur (tot 25 september) een soort gelijk spel te bewonderen vallen. De cor: een fraai park met temidden daarvan het kasteel van Groisbois. Episoden uit het leven van beroemde bewoners van het kasteel zullen aan de vergetelheid worden ontrukt. Ver bindingen per trein van Gare de la Bastille eindpunt B'oissy-Saint-Léger. of per bus, cars Briards 37 Boule vard Bourdon. Van 1 juni tot 17 juli biedt Reck linghausen zijn Ruhrfestapiele, die dit maal in het teken van Berlijn zullen staan. Westbenlijnse schouwburgen ver- j lenen medewerking aan twee premiè res: Majestaten van Anouilh en Per- ser van Aischylos. Verder zijn er op- j voeringen van Macbeth van Shakes- j peare en Die Ratten van Gerhart Hauptmann. Nog even iets anders. Tegen de tijd, dat u van. de zomer in Neuhaus komt zal het nieuwste motel van Zwit serland daar wel klaar zijn. Het moet, op twee kilometer afstand van Interlaken en aan het Meer van Thun. bijzonder fraai zijn gelegen. Voor de liefhebbers is de beroemdezeil- en! waterskischool van Interlaken vlak in de buurt. Wie van folklore houdt zal op 24, 25 en 26 juni naar Lochem, het stad-1 je aan de Berkel in de Gelderse ach terhoek moeten trekken. Daar wordt dan een internationaal folkloristisch I dansfestival gehouden. j Artis' microwereld is weer open. Dit betekent, dat de bezoekers van de Amsterdamse dierentuin, tot september elke middag kunnen kennismaken met de wondere wereld van het kleine. De bedrijvigheid van minuscule diertjes, levend in een druppel slootwater, is er te zien veelvoudig vergroot ge projecteerd op matglazen platen. SCHEVENINGEN. Naar de krampachtig vertrokken gezichten van deze heldinnen te oordelen is een wedloop naar zee maar een kommervolle vrijetijdsbesteding. Niettemin waren de dapperen za terdagmiddag naar het Schevening- *e strand getrokken, omdat het bad seizoen telken,jare zo en niet anders wordt geopend. Een van de deelneemsters voelde getuige deze foto al „nattigheid" voor de race begonnen was. In een warme trui gestoken doorkliefde zij de zilte, maar zeer koude baren: Het water was elf graden! Om misverstanden te voorkomen: er deden ook mannen mee Van een onzer verslaggever* ROTTERDAM. Op een steiger bij de werf van de metaalmaatschappij v.h. S. A. Vies en Zonen is zaterdagmorgen een gedeeltelijk gedemonteerde wal- kraan gekapseisd en in de Persoonsha ven gevallen. De 45-jarige schipper J. Wijkhuisen uit Dordrecht die zich in het kraanhuis bevond, kwam daarbij door verdrinking om het leven. De 53-jarige kraanmachinist J. van der Kolk uit Rot terdam sprong op het laatste ogenblik van de vallende kraan en werd over stuur door te hulp schietende werfarbei- ders op het droge gehaald. Het ongeluk gebeurde terwijl de schip per en de machinist bezig waren de kraan te repareren. De kraanarm was gedemonteerd waardoor de kraan uit balans raakte toen een van de mannen hem een slag wilde draaien. Brandweerlieden gewapend met pers luchtmaskers deden vergeefse pogingen om de onder water kne) zittende schip per te redden. Pas een paar uur later slaagde een duiker van Van der Graaf en Mulder's bergingsmaatschappij er in zijn lijk aan de wal te brengen. Bij het oversteken van de Laan van Meerdervoort in Den Haag is zaterdag- j middag de 69-jarige mevrouw M. H. j Jonker-Kuyper uit Den Haag dodelijk! [gewond, toen zij werd aangereden doorl leen bestelauto. door r VLU G Wl M^IEHAAL PE VERSTUIVER,DAM NEEK IK' EEN RODE PlL-OF WAS .HET EEfi ROSE GEEROOK MIET-IK. NEEtA ve ALLEBEI VLU&, KNAAP, ACTIE, ACTIS MIES ASJEBLIEFT MIET) WEER, VRiEMD, ANDERS VERSTUIFT oe V(?|ES I dOU If J 29. Terwijl professor Dubbelster Kap- pie uitlegde, hoe de aanslag van de spionnen in zijn werk was gegaan, stond Okki aan de deur te luisteren. Toen iedereen druk bezig was met het ver jagen van de spionnen.was de scheeps jongen er in geslaagd zich met behulp van zijn zakmes uit de jutezak te be vrijden. En nu wilde hij wel eens pre cies weten, wat er tijdens zijn verblijf in de zak was gebeurd. Hij werd echter niet veel wijzer van het gesprek. ,,Die uitvinder zegt, dat de spionnen i Kappie's hut bezig waren, maar toen ik iemand aan die brandkast hoorde, moest die helikopter nog aankomen!" dacht hij verwonderd. .Wie heeft me nu die zak over het hoofd gegooid? Die spi onnen toch zeker.? Nou, dan kunnen die niet hebben ingebroken!" „Wat sta jij hier rond te hangen, groene haring?" vroeg Kappie, die met professor Dubbelster zijn hut verliet. De geleerde stootte een gemaakt lach je uit. ..Haha. Hij wil zeker meehelpen de kunstmaan te bewaken. Hij denkt zeker, dat ik mijn eigen uitvinding nog eens wil stelen, hè, jochie?" „Dat is precies wat ik denk!" dacht Okki. ..En als het zover komt, krijg je weer een pieper op de boegspriet, me ineer!" Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Zes luchtvaart maatschappijen die de DC-8 in ge bruik hebben, gaan samenwerken op technisch gebied. Het zijn de Alita lia, Japan air lines. Pan American World Airways. K.L.M.S.A.S. en Swissair. De samenwerking bestaat uit het verzorgen van onderdelen en reservemotoren en het uitvoeren van onderhoudswerk aan eikaars vlieg tuigen. De pool omvat voorlopig vijfentwintig stations, waarvan er zestien in het net van de K.L.M. liggen. De Nederlandse maatschappij heeft tot taak zes van die zestien stations i» bevoorraden. Andere maatschappijen als Panair do Brasil. Philippine airlines. Canadian pacific airlines, Trans-Canada air lines, Unon aéromatime de transport, Trans-' port Aérien intereontinentaux en Iberia hebben eveneens belangstelling voor de nieuwe pool getoond.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2