V ertrouwen Malakka - Nederland hersteld Prinses Beatrix naar België OPNIEUW BEWEEGT DE AARDE Luchtbrug naar CHILI MOSKOU LONKT NAAR AZIE Koningin Juliana haalde met twee specialisten zieke uit Luzern RAUWE SCHRIK OVERVIEL GETEISTERDE BEVOLKING NEGEN NIEUWE SCHOKKEN liet over beleid R ij kslucht vaartsch ooi Confl DIRECTEUR NEEMT ONTSLAG Vermiste jongen verdronken De BiltVrij koud K.L.M. DECRETEERT KAPSELS Olympische spelen toch op televisie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kwestie opgelost Djakarta: paraat Dansgrage meisjes moesten veld ruimen BOUWVALLEN STORTTEN IN Grootste hulp Hoogleraren Niet in kliniek Kleuter geschept op rijksweg GEEN HAAST MET KWESTIE BERLIJN JACHT OP ONBEKENDE „ONDERZEEBOOT" „Eisenhowers schuld" „Geen ernst" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, by geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk. 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chef red.: G. J. BBEUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,36 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van f 1,—% 16e JAARGANG NO. 4571 Maandag 30 mei 1960 PRINS BERN HARD IN ZIEKENHUIS SCHIPHOL De premier van de Maleise federatie, tenkn Abdul Ralunan is gisteren, op Schiphol uitgeleide gedaan door prof. De Quay, voldaan uit Nederland ver trokken. „Het misverstand over de kwestie Nederland-Indonesië is uit de weg geruimd", zo zei hij. Minister Luns heeft de premier nadrukkelijk verzekerd dat Ne derland allerminst van plan is Indonesië te provoceren en zal voortgaan al het mogelijke te doen om incidenten te vermijden. In het gezamenlijk communiqué, dat aan het eind van Rahmans bezoek van vier dagen aan ons land werd uitgegeven, wordt ge zegd dat de Maleise premier vol daan was met die verzekeringen. Ook is gesproken over de weigering van de regering van Malakka om landingsrechten te verlenen aan twee Dakota's van de Marineluchtvaart dienst, die op weg waren naar Nieuw- Guinea. Op Schiphol verklaarde de premier dat die kwestie nu ook was opgelost. Naar wij in Den Haag ver nemen heeft Abdul Rahman toegezegd dat hij in Kuala Lumpur deze zaak opnieuw zal opnemen met zijn kabinet. De tenku verklaarde te verwachten dat de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Malakka zullen worden uitgebreid. Tijdens de besprekingen is overeengekomen de diplomatieke vertegenwoordigingen in beide landen te verheffen tot ambassades. I De plaatsvervangende minister en I stafchef van de Indonesische marine, kolonel Soedarso, heeft inmiddels in Djakarta verklaard, dat de jongste alarmoefeningen in de Oostindone- sisehe wateren een volledig succes zijn geworden. „De marine is paraat voor elk eventueel treffen met de Neder landers in de oostelijke Indonesische wateren. Als de Nederlanders ons ter ritoir schenden zullen wij ons daarbij niet neerleggen", verklaarde Soedarso. ROME CANP) De besprekingen tussen het organisatie-comité van de Olympische Spelen en de Eurovisie over reportages van de spelen worden hervat. De onderhandelingen zijn enige tijd geleden afgebroken omdat men het niet eens kon worden over het bedrag aan televisierechten. Verwacht wordt dat thans zowel de Eurovisie als de televisie van Oost- Europese landen toestemming zullen krijgen bepaalde 'wedstrijden uit te zenden. DEN HAAG Prins Bernhard heeft in Zwitserland een viruslongontsteking gekregen. Hij is vannacht om hall een per vliegtuig in Nederland teruggekeerd in gezel schap van de Koningin, die gisterochtend vergezeld van twee Utrechtse hoogleraren naar Zwitserland was gevlo gen. Het vliegtuig met het koninklijk paar landde van nacht tien minuten na middernacht op het vliegveld SoeAerberg. Daarvandaan is de Prins terstond overge bracht naar het Stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht, waar hij verder zal worden behandeld. PRINSES BEATRIX naar Brussel Volgens Amerikaanse geleerden moeten de natuur krachten die in Chili werden ontketend het geweld van duizend kernexplosies hebben overtroffen. Geluk kig was die uitbarsting van aardse krachten niet op een punt geconcentreerd. Toch was het op tientallen plaatsen erg genoeg. Zo bijvoorbeeld in Puerto Montt (boven), waar meters diepe spleten in de bodem werden gekorven. In het mijnwerkersplaatsje Lota, bij Concepción, durfde de bevolking niet meer onder dak te slapen. Honderden gezinnen (beneden) plaatsten hun bedden in de open lucht, zo ver mogelijk van hun huizen. Van onze correspondent VENRAY. De rijkspolitie te Ven- ray heeft zaterdagavond een razzia ge houden in dansgelegenheden te Venray. Tijdens een militair bal werden tien meisjes, die nos geen achttien jaar oud I waren, uit de danszaal verwijderd. Onlangs, tijdens het bevrijdingsbal, I werden in korte tijd meer dan tweehon derd meisjes die nog geen achttien jaar waren, door de rijkspolitie uit dansge-1 legenheden verwijderd. SANTIAGO DE CHILE (Reuter, AP) Concepción, de zo zwaar door de aardbevingen van de laatste dagen getroffen grote Chileense stad, heeft zondag opnieuw hevige aardschokken te verduren gekre gen. De schokken waren de hevigste sedert woensdag, toen een groot deel van het centrale en zuidelijke deel van Chili door een reeks aard bevingen, vloedgolven en erupties van vulkanen in een chaos van puin en wrakhout werd veranderd. De nieuwe aardbevingen overvielen de bevolking toen deze nog lag te slapen. Duizenden dodelijk verschrikte mensen holden in nachtgewaad de straat op terwijl door de rampen van enkele dagen geleden bouwvallig geworden huizen met donderend geraas instortten. Nieuwe slachtoffers vielen er in het al zwaar getroffen Concepción volgens de eerste berichten niet, maar over de toestand in de streek waar de nieuwe aardschokken het hevigst waren, de omgeving van Temuco, ten zuiden van Con cepción en Temuco, had het weer zwaar te verduren. Van een onzer verslaggevers EELDE. Wegens verschil van mening over het te voeren beleid van de Rijksluchtvaartschool te Eël- de, heeft haar directeur, de heer K. J. A. de Meester om onthef fing uit zijn functie verzocht aan de directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst. Na dit verzoek is wereldoorlog, waaraan de heer De Mees ter actie." deelnam. Onder andere was hij commandant van het 320 marine squadron in de R.A.F. Ook vervulde hij de functie van luchtvaartstafofficier van Mountbatten. De afgelopen dertien jaar was de heer De Meester als commandant van een school aan de Rijksluchtvaartdienst ver bonden. De eerste acht jaar was zijn De laatste huizen die daar nog over eind stonden stortten in. Andere plaat sen waar de aardkorst weer in schok kende beweging kwam waren Valvivia en Puerto Montt, ten zuiden van Te muco, en Ancud, de in diepe rouw ge dompelde haven op het eiland Chiloë. De uit vele landen binnenkomende hulp begon bet afgelopen weekeinde aan te zwellen tot een machtige stroom. 1 Een belangrijk aandeel in die interna- tionale hulpverlening had de Ameri kaanse luchtmacht. Vijf en zestig reus achtige Globemasters vlogen af en aan tussen bases in de zone van het Pana ma-kanaal en Chileense vliegvelden met complete veldhospitalen, genees middelen, dekens, levensmiddelen en waterzuiveringsinstallaties. Bovendien werden twaalf Amerikaanse helikopters naar Cfhili overgebracht om deel te ne men aan het reddingswerk in moeilijk toegankelijke bergstreken. Een groot Engels passagiersvliegtuig, dat het British Festival Ballet van Buenos Aires „„„..„„„„J - had zullen terugbrengen naar Londen, ooio standplaats Rijen. Vijf jaar geleden be- begon heen en weer te vliegen met De Meester een week gel - g0n hy met de opt,ouw van <je Rijks- geneesmiddelen en andere goederen den met ziekteverlof gegaan. I luchtvaartschool te Eelde. Deze begon tussen de Argentijnse hoofdstad en met een driehoofdige leiding, twee jaar I Santiago. De heer De Meester heeft gedurende geleden werd aan hem de volledige di- i Ook Canada zond in twee vliegtuigen 35 jaar zijn activiteiten ontplooid in de rectie toevertrouwd. Aan deze situatie een volledig veldhospitaal. Het afgelo- iuchtvaart. In 1925 werd hij op Soester- komt nu een einde, omdat de heer De pen weekeinde namen al ongeve 900 berg tot vlieger opgeleid. Twee jaar la-Meester zich niet kan verenigen met! Amerikaanse militairen, onder wie vele ter kwam hij als vlieger bij de. Ko-1 de huidige gang van zaken, waarbij per-1 artsen en verpleegsters, aan het red- ninklijke marine. In de twintig jaren j soneelsvoorziening en salariskwesties dingswerk in de rampgebieden deel. De Prins zal door zijn ziekte niet kunnen deelnemen aan het staatsiebezoek aan België, waarvoor koningin Juliana vandaag naar Brussel vertrekt. In zijn plaats zal prinses Beatrix de Koningin ver gezellen. De omstandigheden in aanmerking genomen is er geen reden tot verontrusting. Prins Bernhard had zich na zijn bezoek aan Argentinië naar Luzern in Zwitserland begeven om daar de Bil- derbergconferentie te presideren. In de nacht van zaterdag op zondag kreeg hij plotseling hoge koorts. Van medi sche zijde werd hem afgeraden naar Nederland te vertrekken. In verband daarmee vloog de Ko ningin gistermorgen vergezeld van prof. dr. J. F. Nuboer, hoogleraar in de chirurgie en prof. dr. F. L. J. Jor dan, hoogleraar in de interne genees kunde, beiden verbonden aan de rijks universiteit te Utrecht, naar Zwitser land. De beide hoogleraren behandelen de leden van de koninklijke familie regelmatig. Aanvankelijk werd vermoed dat de Prins een flinke griep had opgelopen tijdens zijn reis van Argentinië naar Zwitserland. Om daaromtrent zeker heid te krijgen, zijn de twee Utrechtse hoogleraren naar Luzern ontboden. De Koningin begaf zich na aankomst in Zürich onmiddellijk met hen per auto naar het Palacehotel in Bergen- stock, even buiten Luzern, waar prins Bernhard logeerde. Nadat nog was ge ïnformeerd of de St. Annekliniek te Zürich ruimte had om de Prins op te nemen, is het koninklijk paar toch naar Nederland vertrokken. In de namiddag is de Prins, stevig in dekens gewikkeld, per auto over gebracht van Luzern naar Zürich. Daar stond op het vliegveld de regerings- dakota, waarmee de Koningin in de morgen was aangekomen, al klaar. De bemanning was telefonisch gewaar schuwd. Om even over half negen ver trok het vliegtuig naar Soesterberg. De woordvoerder van het Belgische hof heeft er zijn bijzondere spijt over uitgesproken, dat prins Bernhard door ziekte verhinderd zal zijn koningin Ju liana op het komende staatsbezoek aan België te vergezellen. Anderzijds sprak hjj er zijn buitengewone vreugde over uit. dat prinses Beatrix haar vader heeft willen vervangen. Van een onzer ROTTERDAM. verslaggevers De sedert PRINS BERNHARD Blek terug Van onze correspondent. DELFT Op rijksweg 13, die loop* van Rotterdam naar Den Haag, is za terdagmiddag de vierjarige Ronald van de Schuur door een auto dodelijk aange reden. De kleuter stapte plotseling door de heg die de beide rijbanen scheidt. De 22-jarige heer J.W. Stoutjesdijk uit Delft probeerde zijn personenauto nog te remmen en het kind te ontwijken, maar het moet terstond dood zijn ge weest. Tot burgemeester van Oudewater is met ingang van 1 juli benoemd de heer H. J. M. Bosma, hoofdcommies op de secretarie van Hoorn, De heer Bosma behoort tot de K.V.P. Het K.N.M.I. in De Bilt Berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Op de meeste plaatsen droog weer met veel bewolking, maar ook plaatselijk opklaringen. Zwakke tot ma tige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als als gisteren of iets hogere, MIESJE: HK&atsJie! 31 MEI: Zon op 4.27, onder 20.49. Maan op 9.55, onder 0.07. bij de marine viel eveneens de jongste l niet in het geding schijnen te zijn. leden hebben besloten de regering voor te stellen af te zien van de organisatie van de wereldkampioenschappen voet bal en in plaats daarvan de al voor de bouw van stadions uitgetrokken 2,3 mil jard pesos te bestemmen voor de bouw van 2.000 woningen voor slachtoffers van de vele rampen die het land nu ■treffen. De hele bevolking van het uit gestrekte rampgebied moet zich laten inenten. De regering nam dat besluit nadat gevallen van typhus, pokken en andere epidemische ziekten waren ge constateerd. De overheid verbergt volgens som mige grote dagbladen de ernst van de toestand voor de bevolking door het kunstmatig laag houden van de doden cijfers en door het verzwijgen van ge vallen van krachtdadig optreden tegen plunderaars. MIAMI (AFP>. Zes Amerikaanse oorlogsbodems hebben dezer dagen te- vergeefs jacht gemaakt op een onbeken- de onderzeeboot voor de kust van Flo- rida. Het geheimzinnige voorwerp dat een onderzeeboot heette te zijn, bleek een op 140 meter diepte liggend wrak te zijn van een kort na de tweede wereldoorlóg dagmiddag vermiste achtjarige Matthijs van Dijk uit de Allard Pierson-straat te Rotterdam blijkt verdronken te zijn. Gistermiddag zag een voorbijgan ger zijn stoffelijk overschot drijven in de Delfshavense Schie, vlak bij het Ael- brechtsplein waar de jongen voor het laatst was gezien. De rivierpolitie die een eind verderop nog steeds aan het dreggen was heeft het lijkje geborgen. Vermoedelijk is de jongen spelenderwijs te water geraakt. Aan misdrijf behoeft niet te worden ge dacht, zo deelde de politie mee. De Italiaanse posterijen geven volgen de maand een serie van acht olympi sche postzegels uit. Bij de pyramiden van Gizeh is een grafkelder met een onbeschadigde, maar lege sarkofaag ontedekt. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Met weinig geestdrift is de proefballon van premier Kroesjtsjef over uitno diging van de Chinese Volksre publiek, Indië, Indonesië en wel licht nog andere niet-westerse landen voor een volgende topcon ferentie het afgelopen weekeinde in Amerika en in het hoofdbureau van de Verenigde Naties ontvan gen. Kroesjtsjef moet die koele ont vangst voorvoeld hebben, want hij liet zaterdag in zijn grote na beschouwing over de mislukte topconferentie op zijn uitlatingen over een uitgebreidere topconfe rentie volgen dat de Sowjetunie bereid was daarmee te wachten zo de tijd daarvoor over zes maanden nog niet rijp mocht blij ken te zijn. Kroesjtsjefs rede, verre van ver zoeningsgezind, stond in weerwil van het noemen van de mogelijkheid van een nieuwe topconferentie geheel in het teken van de hervatte koude oor log. President Eisenhower noemde hij een man wiens weg naar de hel ge plaveid was met goede voornemens, en een man die twee hoofdtaken heeft golfspelen en voor president spelen. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland was in zijn ogen een duistere demon die van hoofdstad naar hoofdstad trok om zijn kwade invloed aan te wenden. De verdere hoofdpunten uit Kroesj- Verscheidene Chileense parlements- gezonken Amerikaans schip. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL Binnen het stewardes sencorps van de KLM is grote conster natie ontstaan over een maatregel van de directie van de luchtvaartmaat schappij, waarbij wordt bepaald dat de stewardessen met ingang van 1 juli het haar uniform moeten laten kappen.. Over deze maatregel is tevo ren geen overleg gepleegd. De order van de directie beteken: voor een groot aantal meisjes het ver lies vair hun kostbare lange lokken omdat het in opdracht van de K.L.M ontworpen model korte haren voor schrijft. Vele stewardessen hebben reeds aangekondigd dat zij de maat regel waar mogelijk zullen saboteren. Zij beschouwen deze als een ernsti ge inbreuk op hun vrouwelijke „priva cy". De nieuwe maatregel heeft, zo blijkt uit een rondschrijven van de hoofd stewardess, Mollie Bosman, iets te ma ken met het straaltijdperk. „Wie on zer zal de uniformiteit de dezen niet volgaarne betrachten?" zo heet het in de mededeling, waarin tevens wordt aangekondigd dat de mannelijke colle ga's van de stewardessen van 1 juli af belast zijn met de controle op het kap sel. Om de zaak helemaal duidelijk te -•'-ellen, is in het rondschrijven nog ens uitdrukkelijk vermeld, dat het .ten strengste verboden" is het haar e dragen a la Grace Kelly (lang af- ïangend) of a la Farah Dibah (hoog- oollend). Het nieuwe kapsel heeft zes varia ties, die berusten op het verschillende modelleren van een lok voor of achter een der oren. tsjefs rede, die drie uur en een kwar tier duurde, waren: j de Sowjetunie gaat het vraag stuk van de Amerikaanse agressie aan de orde stellen in de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties; 2 de Sowjetunie zal in Genève met het westen blijven onderhandelen over het ontwapeningsvraagstuk en over staking van proeven met kernwapens; 3 de Sowjetunie gaat de proeven met kernwapens hervatten zodra Amerika dat zal hebben gedaan; zj, de Sowjetunie heeft geen haast met het sluiten van een vredes verdrag met Oost-Duitsland of met een regeling van het Ber- lijnse vraagstuk; cj de landen die bases aan Amerika hebben afgestaan moeten in geval van nieuwe spionagevluchten rekening houden met vergeldings acties tegen die bases met Rus sische raketwapens. Kroesjtsjef weet het mislukken van de Parjjse conferentie geheel aan president Eisenhower. Hij stelde het zo voor dat deze zijn wil had opgedrongen aan pre mier Macmillan en president de Gaulle. Die twee zouden de topconferentie wel hebben willen laten doorgaan. Amerika zou de topconferentie hebben getorpedeerd om het prestige van de Sowjetunie in de Afrikaans-Aziatische wereld te verminderen, meende Kroesjts jef. In deze openhartige woorden lag zijn motief voor hel betrekken van Peking, New Delhi en Djakarta bij nieuw top! overleg nauwelijks verscholen. Niet de Sowjetunie, maar Amerika had volgens hem in de Veiligheidsraad de nederlaag geleden, omdat de gehele we reld nu besef zou hebben gekregen van de agressieve bedoelingen van Amerika. Dat de Sowjetunie thans niet in ernst naar een nieuwe topconferentie streeft bleek zondag ook uit hetgeen Andrei Gromyko, de Russische minister van bui tenlandse zaken, zei in een persconferen tie over de behandeling van de Russische klacht tegen Amerika in de Veiligheids- raad. Onze correspondent seinde daarover het volgende: Gromyko vermeed een beslist antwoord op de vraag of de Sowjetunie bereid zou zijn zich te houden aan het beroen op de grote mogendheden, dat was ver vat m de resolutie die in de Veiligheids raad was aangenomen. Het was verre van de Sowjetunie. zei hij, een dergelijk be roep te verwerpen, maar hij achtte aan vaarding ervan zinloos zolang de landen die de onderhandelingen over de belang rijkste internationale vraagstukken van deze tijd „tot een aanfluiting maken" niet aan de kaak waren gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1