ONWIL BIJ JUSTITIE VOOR MEDISCHE ASPECTEN drie jaar 16 procent Friedmann: Bormann leeft in Argentinië AARDE TRILT VAN CHILI TOT IN ALBANIË WERKTIJDEN SLECHTS OMZICHTIG VERKORTEN PRIJSPEIL UITERST WANKEL Beheersinstituut bedekt 22000 met ambtsgeheim Psychiaters lijden soms aan automatisme DRANK GAF NA 5 JAAR MOED Theater gesloten hoge belastingen Zaterdag 28 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Psychiaters, die delinquenten moeten testen en later eventueel moeten behandelen, worden slechts node geduld bij de Nederlandse rechtspleging. Politie en justitie tonen een mentaliteit van „de houwdegen"' en hullen zich in onjuiste geheimzinnigheid. „Public relation" via ferme taal GJEHEIMHOUDLNG ONVOORSTELBAAR KLASSIEK GEVAL RODDEL FUNCTIONARIS ONBEKENDHEID MOTIVERING Boete na bedrijfsongeval Geen plastische chirurgie bij Eichmann GEZIN VERLATEN GEL IN Bormanns dood ISederland helpt Nog honderden Bevestiging Advertentie Denk aan Uw lijn i„ plaats van suiker (geenfiosmaak) Moeilijk hanteerbaar Overschatting Kritiek Nasleep Gerommel bij het scheiden der markt Nieuwe scheepvaartlijn Van een onzer redacteuren MSTERDAM De algemene instelling van de maatschappij tegenover de gevangene en zijn pro blemen gaat op vele punten mank. Bij het publiek is nauwelijks enig begrip te bespeuren voor de moeilijkheden, waarmee degenen, die in de verschillende stadia van de rechtspleging bij de behandeling van de de- liquent betrokken zijn, te kampen hebben. Doch niet alleen het publiek is betrekkelijk onverschillig. Ook in die sectoren van de maatschappij, waar men dat het laatst zou verwach ten, ontmoet men onwil om de vraagstukken die zich voor doen, terdege mee te beleven. De leden van het openbaar ministerie koesteren zich maar al te vaak in de behaag- lijke zon van de openbare vei ligheid, die immers van ouds her het pand is dat hun is toe vertrouwd. Zij veroorloven zich daarbij bedekte schimp scheuten op ,,de psychiaters zonder dat zij deze hoofdzake lijk voor de publieke tribune bestemde woorden in even wicht brengen met het ver melden van het feit, dat het de wet is, die indien noodzake lijk, de medische bijstand van delinquenten stilzwijgend ge biedt. In kringen van de politie kan men een duidelijke onwil bespeu ren om de intenties van de wet op dit punt mee te helpen uit voeren. Men is daar in bepaalde sectoren nog te zeer doordrongen van de mentaliteit van de houw degen, die niets liever zou zien dan dat ,,alle gekken" zouden •worden opgesloten. Wanneer ver tegenwoordigers van de justitie of de politie hun ferme taal uiten, is het publiek maar al te zeer geneigd om de kant van het zwart-wit-scherha te kiezen. - Het hoeft daarom geen Verba- zing te wekken, dat sommige di recteuren van gestichten het I, doen en laten in hun inrichtingen het liefst zoveel mogelijk verbor- gen houden voor de dragers van Ehet openbaar gezag en voor de buitenwereld. In onze eerste be- schouwing wezen wij er.op, dat ritot nu toe allerlei ontvluchtingen -die gevolgd werden door vrijwil- lige terugkeer van de betrokke- *'nen, verzwegen werden. Wij kun- a «en hieraan nog toevoegen, dat ons is gebleken, dat vele binnen £de gestichtsmuren gepleegde misdrijven niet aan de justitie r worden doorgegeven. Men kan tC'een dergelijke handelwijze laken. Zij wordt evenwel begrijpelijk, l als men bedenkt, hoe bot vaak !het justitiële apparaat op het ileven in de inrichtingen reageert. 1 De bij de behandeling van de de linquenten betrokken partijen ma noeuvreren zich op die manier - ^wederzijds in een isolement, dat Uiteindelijk noch de belangen van de gemeenschap, noch die van de individuele gestrafte en ter be schikking gestelde dient. Men kan veilig stellen, dat in de gestichten, waar delinquenten van rijkswege worden verpleegd, soms toestanden heersen, die een onbevangen mens de haren te berge doen rijzen. Voor goed be grip daarvan is het dienstig te beseffen, wat er in het behande lingsproces eigenlijk geschiedt. Bij vele patiënten worden, in tense roerselen, die tot' voor de behandeling ook voor hen zelf diep verscholen zaten, losgemaakt-. De man of vrouw ih kwestie raakt in een crisissituatie, en betrekt daarin zijn onmiddellijke omge ving. Die bestaat uit. zijn mede patiënten en uit hét personeel van de inrichting. Aan het incasse ringsvermogen van dat personeel worden hierdoor hoge eisen ge steld. Het spreekt vanzelf, dat zwakke naturen in deze vaak niet te stuiten stortvloed van emoties ten onder kunnen gaan. Enige tijd geleden is er enige opwinding ontstaan over een aan een delinquentengesticht verbon den artsenechtpaar, dat in een psychiatrische inrichting moest worden opgenomen. De arts was in zijn studententijd al eens ver pleegd geweest. Hij had dit, zo is. ons verzekerd, tegenover twee werkgevers verzwegen. Als men dit geweten had, zou de man een voudig nimmer in een inrichting voor gestoorde delinquenten zijn aangesteld. Er zijn publikaties verschenen, waarin werd gesugge reerd dat de arts door kwaad willige collega"* zonder enige grond krankzinnig was verklaard en dat hij via de injectiespuit on wettig van zijn vrijheid Was be roofd. Deze publikaties, waaraan geen informatie bij de beschuldig de superieuren was voorafgegaan, hebben ten gevolge gehad dat in de psychiatrische inrichting, waar aan de arts verbonden was, het werk buitengewoon nioeilijk i* gemaakt. Met !•.- jners van een naburig dorp b.\ lond de overeenkomst, dat patiënten van het gesticht van tijd tot tijd 's avonds konden aan kloppen bij een particulier huis. /ij werden dan opgenomen in de familiekring. De reclasserende werking die hiervan uitging, is moeilijk te schatten. Sinds hel rumoer over het artsenechtpaar hebben de dorpsbewoners alle relaties met de inrichting verbroken. Wij vermelden deze gang van zaken, om daarmee aan te to nen hoeveel onheil onoordeel kundig en kwaadwillig gepraat en geschrijf kunnen berokkenen aan ernstige pogingen, om de wet zo goed mogelijk toe te passen. Natuurlijk, daarover bestaat ook in medische kring geen twijfel, is kritiek op de verhou dingen binnen de gestichten mogelijk en ook geboden. Zo bestaat er bij de directies van inrichtingen een duidelijke nei ging om het medische aspect van het delinquentenprobleem zwaarder te laten wegen 'dan dat van de maatschappelijke be veiliging. Dit kan gevaarlijk - zijn. Het is misschien daarom aan bevelenswaardig om aan de lei ding van de inrichtingen een functionaris toe te voegen, die namens het ministerie van jus titie de huishoudelijke gang van zaken in het oog houdt, en die ook bijv. na een ongeoorloofd wegblijven kan nagaan of de man in kwestie tijdens zijn af wezigheid mogelijk buiten de inrichting misdrijven heeft ge pleegd- Alleen al de aanwezig heid van zulk een functionaris zou preventief kunnen werken. Op het ogeiiblik is hét iftirtiste- rie van justitie weliswaar for- or del ijk voor de delinquenten** die' in* sfgno** Aendeels particuliere) psychia trische inrichtingen worden ver pleegd, doch in feite komt het erop neer, dat men slechts zeer geringe controle kan oefenen. Alles wat men over ongerech tigheden verneemt, hoort men van een afstand- De situatie vanuit het belang van de vei ligheid van de gemeenschap op zijn werkelijke merites, beoor delen kan men niet. Wij hebben hier hoofdzakelijk gesproken over de kritiek, die van buiten af wordt geoefend op de psychiaters, die zich na de veroordeling met de delin quent bezighouden. Uiteraard moeten ook de medische des kundigen, die voor de rechtbank hun werk doen. soms verwijten incasseren. Voor een groot deel spruiten die ook voort uit on bekendheid met het terrein of uit onwil om daarvan grondig kennis te nemen- Soms ook wordt terecht kritiek geuit- Dat betreft meestal het automatisme waarmee enkele psychiaters, hun rapporten opstellen. Verdachten uiten daarover op de zitting wel eens een klacht. Hun stem gaat meestal verloren. Als voorbeeld noemen wij het Goede heertje, dat zich indertijd erover be klaagde, dat „zijn" psychiater hem nauwelijks een half uur had ondervraagd. Daarvan was de medicus, zo zei de verdach te, zelf zeker twintig minuten aan het woord geweest. Op grond van de resterende tien minuten, die in het gesprek voor rekening van liet Goede heertje kwamen, concludeerde de psychiater dat de verdachte to taal geen spijtgevoelens kende. Een conclusie, die in het algemeen voor de strafmaat van groot be lang kan zijn, en die in dit geval werd gegeven nadat een duidelijk onvolledig onderzoek was inge steld. Een van de belangrijkste bij dragen tot beter algemeen begrip van dc positie van de gevangene en de ter beschikking gestelde kan worden geleverd door de rech terlijke macht zelf. Al te vaak komt het voor, dat een rechter lijke beslissing totaal ongemoti veerd ter kennis van het publiek wordt gebracht. Die motivering bestaat wel, doch zij wordt zel den voorgelezen. Juist in het ge val van een ter beschikkingstel ling, of het „toemeten van een andere straf dan Verwacht kon i worden, is het van groot belang dat de rechters duidelijk, in klare taal, aangeven waarom een be- Advertentie Bier: Oranjeboom Supe'r Pilsner Vtrkritgbsarb ij Horrncm-kmdrljtmn n Uw Itrirmeltr 'Haute coutureiDick Holthaus. Foto: Paul Huf slissing zus, en niet zo is uitge vallen. Hoe vaak komt het niet voor dat het O.M. een eis heeft gesteld, die door de rechtbank of het hof in .het geheel niet wordt gehono reerd. Het publiek heeft er recht op te weten waarom dit niet is geschied. Een uitzondering vorm de enige weken geleden het tus sentijdse vonnis in de zaak van dr. Daarin heeft de Leeuwar der rechtbank zeer duidelijk, zij het in een kanselarijtaal die wij liever vervangen zouden zien door wat gangbaarder Nederlands, uiteengezet, waarom men het advies van prof. Baan wilde in winnen, alvorens de zaak nader onder ogen te zien. De officier van justitie had levenslange op sluiting geëist, hetgeen neerkwam op totale afschrijving van de mens O. De rechtbank gaf o.m. te ken nen dat een dergelijk afschrijven in strijd was met de geest van het Nederlandse strafrecht. Maar nogmaals, het geval Leeuwarden is een uitzondering. Over het algemeen wordt voor de minder goede verstaander de rechterlijke uitspraak gehuld in raadselachtige formules, die ten onrechte de in druk wekken, vooral bij de ver dachte, dat de rechtspraak een zaak is van „het apparaat", in plaats van die van levende mensen. Moordaanslag in Utrecht Van onze correspondent UTRECHT Wegens poging tot moord heeft de Utrechtse recherche de 47-jarige Utrechtse ios-werkman T. ge arresteerd. Omstreeks vijf uur 's mid dags, op Hemelvaartsdag, kwam T. in zijn auto de Marconistraat inrijden. Hij stopte voor een bepaald huis en stapte uit een ploertendoder in de hand. In dat huis woonde al vijf jaar de gewezen echtgenote van T. samen met de 44-jarige autohandelaar H. J. van L. De autohandelaar, die T. had zien uit stappen, zag nog' kans een boodschap naar zijn broer te sturen, die verderop in de straat woont. De broer, M. van L„ deed zijn best T. te kalmeren. Dat lukte niet. T. dreigde de broer aan te vallen en op dat moment kwam H. J. van L., die achter de ramen al les had zien gebeuren, zijn huis uit, ge wapend met een traproede. Hij pro beerde daarmee de ploertendoder uit de hand van T. te slaan. T. viel daarop zijn tegenstanders met een mes aan. H. J. van L. sloeg naar hem met de traproe en raakte hem in het rechteroog. Dat betekende het ein de van de vechtpartij. T. zal het oog moeten missen. De gebroeders Van L. hebben aan gifte gedaan van poging tot moord, subs, zware mishandeling. De los-werk- man is waarschijnlijk het slachtoffer geworden van wraakzucht. Hij had wel iswaar een borreltje op, maar volgens de politie was hij stellig niet dronken. Toch moet dat borreltje hem de moed hebben bezorgd, die hij vijf jaar had weten te bedwingen. DORDRECHT (ANPi De 26-jarige fabrikant P. S. te Dordrecht, die terecht heeft moeten staan jomdat hij verant woordelijk werd gesteld voor een be- drijfsongeluk waarbij een arbeider met zijn hand in eéfi pers bekneld raakte en delen van zijn vingers verloor, is door de rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden. De officier van justitie had een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van duizend gulden geëist. DORDRECHT (A.N.P.) Omdat hij zijn vrouw en drie kinderen gedurende vier maanden onverzorgd had achter gelaten is de 29-jarige stuurman F. van H. door de rechtbank te Dordrecht ver oordeeld tot vier maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en ondertoezichtstel ling. De officier van justitie had zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk, geëist. Advertentie Onzuiver bloed oorzaak van Rheumatische Fijnen. Kruschen Salts zuivert Uw bloed en ze veelt ge U al gauw weer een ander mens. Daarom - wacht er niet mee. Begin de weldadige Kruschenkuur liever vandaag dan morgen. Kruschen spoort Uw bloed zuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die worden als 't ware ver jongd en herkrijgen zo de kracht, om daarmee de oorzaak van Uw pijnen te verdrijven. Eigen nieuwsdienst JERUZALEM. Terwijl in Israël en daarbuiten de wildste geruchten de ron de doen over de manier waarop het de geheime dienst van. het land is gelukt de har.4 te leggen opdenazi-misdadi ger Adolf Eichmann, duikt ook steeds meer de naam op van Martin Bormann. Ook deze hoge nazi„ eens de rechter hand en plaatsvervanger van Adolf Hit ler, zou nog in leven zijn. Bevestiging hiervan kan niemand geven. Niemand minder dan Tuvia Fried mann, wiens jarenlange speurwerk leid de tot de arrestatie van Adolf Eich mann, beweert dat Bormann nog leeft. Bovenaan zijn lijst van vroegere nazi's die hij 'helpt opsporen heeft „Frie.drpann nu Eichmann vervangen door Bormann. ,,Ik weet dat Bormann nog in leven is", zei Friedmann gistéren, „hij Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De consulpge- neraal van Chili te Rotterdam heeft, naar aanleiding van een initiatief van enkele bedrijven, bij de Rotterdamse Bank te Rot terdam een rekening geopend, waarover door de Chileeiïsfe 'reg'è- ring kan worden beschikt voor hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving. Bijdragen kunnen hier gestort worden onder vermelding „Bijdrage voor de slachtoffers van de aardbeving" of overgeschreven op giro 3016 van de Rotterdamse bank te Rotterdam met dezelfde vermelding. In Santiago de Chile is een steuncomité van Nederlanders op gericht onder voorzitterschap van de Nederlandse ambassadeur J. L. Voute. Het comité heeft al een vrachtauto met levensmiddelen en een radiozender gezonden naar Valdivia met welke stad de ver bindingen nog steeds -zijn verbro ken. Voorts zal maandag een dooj het comité in Nederland aange kochte zending van honderdvijf tig dekens naar Chili worden over gebracht. houdt zich schuil onder een valse naam net als Edchmann deed". Tot nu toe nam men als vaststaand aan dat Bormann tijdens de laatste d- gen van de strijd om Berlijn om het leven is gekomen. Hij verliet op 30 april 1945 de bunker van Adolf Hitler. Samen met Hitiers chauffeur Kempka sloop hij langs een tank die buiten de bunkerc in stelling stond. Deze tank werd door een Russische granaat ge troffen en vloog in de lucht. Voor de chauffeur het bewustzijn verloor zag hij hoe Bormann in de vlammen omkwam. Dat vertelde hij later' tenminste tijdens een proces in Duitsland. David Ben Goerion, Israels premier, verklaarde vrijdag dat er ongetwijfeld nog honderden nazi's, Duitse en Arabi sche, bij de dictators in de naburige landen werken. Zij namen deel aan het afslachten van de Joden en spannen nu samen tegen het volk van Israël in zijn eigen land. De pers in Israël kreeg gisteren van de minister van justitie een waarschu wing in verband met.de publiciteit rond de zaak-Eichmann. Zo lang Eichmann niet voor het gerecht is verschenen kan het publiceren van bijzonderheden over zijn doen en laten in het verleden in strijd zijn met de wet. Bij het kleine groepje wakkere man nen dat Eichmann te pakken kreeg, be vonden zich overlevenden uit de Duit se concentratiekampen. Aldus onthulde gisteren een functionaris van Israels ge heime dienst. Eichmann wist onmiddel lijk nadat hij was overmeesterd, dat hij in i'hainden van Israëli's 'was gevallen, hoewel men hem in het Duits aan sprak. Beslist niet waar is dat Adolf Eich mann zijn gezicht langs chirurgische weg liet veranderen. Bepaalde moeder vlekken die op Eichmarms lichaam werden ontdekt vormden al meteen, het overtuigende bewijs dat men inderdaad de juiste man had gearresteerd. Een vergelijking met zijn handschrift van vroeger bevestigde dat nog eens. Eich mann gaf trouwens al meteen toe wie hij was. Ook gisteren verluidde in Jeruzalem dat Eichmann uit Argentinië is ont voerd, uit hetzelfde land waar ook Mar tin Bormann en nog tal van andere ho ge nazi's zich zouden schuil houden. De Westduitse justitie maakte giste ren de arrestatie bekend van de vroe gere S.S.-generaal Adolf Heinz Becker- le, eens Duits consul in Sofia. Bij wordt van medeplichtigheid aan de- moord op 12.000 Bulgaarse Joden verdacht. Be- ckerle heeft al eerder gevangen geze ten, maar moest wegens gebrek aan be wijs worden vrijgelaten. LONDEN (Reuter) De onrust in de aardkorst, die in Chili, Ja.pan en andere gebieden rond de Grote Oceaan zulke verschrikkelijke rampen veroor zaakte, heeft zich met bevingen tot in Indië en Albanië doen gevoelen. Vrij dag nam men - in het Indische district •Assam een zware aardschok waar. die veertig seconden aanhield maar geen Sukristo 7 volgens de nieuw ontdekte formule. DootjM van 150 tab!, f. 1.15 500 labl. i. f. 2.95.1000 1abt. i f. 5.50 bij apothekars en drogisten N.V. H. TEN HERKEL. HILVERSUM slchtoffers eiste of grote schade aan richtte. In Albanië daarentegen zouden volgens een uit Bonn stammend be richt zes mensen zijn omgekomen en 95 gewond zijn geraakt tengevolge van een aardbeving op donderdag. Vijfhon derd huizen zouden beschadigd zijn. Ook in Nieuw-Zeeland was donderdag een beving gevoeld, die echter ook geen noemenswaardige schade aanrichtte Nieuwe wereld Het Russische persbureau Tass meld de dat golven van vijf meter de -kust van Kamtsjatka hadden gebeukt, maar dat ook hier geen doden waren te be treuren. In Chili, waar alle ellende het vorig weekeinde eigenlijk begon, is de hulp verlening nu goed op gang gekomen. Van alle kant stroomt de hulp binnen, waarbij de Amerikaanse luchtmacht grote diensten bewijst. Het zuidelijk doel van het land is echter onherken baar veranderd. Nieuwe bergen, waar onder nu al drie vulkanen, rivieren en meren verschenen, andere verdwenen en menig dorp is volledig weggevaagd. Eilanden verzonken en nieuwe verre zen en uit veie spieten stijgen zwavel dampen op die de atmosfeer vergift! gen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG In het bedrijfs leven zal in vele gevallen waarin de verkorting van de werk tijd met drie uur per week in de loop van 1960 of 1961 volledig wordt ingevoerd, de totale stijging van de loonkosten per uur sinds midden 1959 een 16 a 17 procent bedragen. Alleen onder zeer gun stige economische omstandigheden en bij een zorgvuldig voorbereide toepassing van de werktijdverkor ting zal een dergelijke aanzienlijke stijging van de loonkosten in een tijdsbestek van ongeveer drie jaar te dragen zijn, zonder dat gevolgen voor het prijspeil optreden. Dit schrijft het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond in zijn jaarver slag over 1959 en het betoogt daar om dat voor de werktijdverkorting in vele gevallen enig uitstel of althans een spreiding in de tijd noodzakelijk zal zijn. Daarnaast zullen er, aldus het verbond, ook verscheidene takken van bedrijf zijn waar van verkorting van werktijd helemaal geen sprake kan zijn. In april waren al in een twintig be drijfstakken afspraken gemaakt over geleidelijke toepassing van werktijdver korting. Dat was ook het geval voor een zestig afzonderlijke ondernemingen. In verschillende bedrijfstakken en on dernemingen was toen met de verkor ting al een begin gemaakt. Naar aanleiding hiervan zegt het ver bond, dat bet sterk heeft aanbevolen om arbeidsverkorting ondernemingsge wijs toe te passen en de ermee ge paard gaande kostenverhoging zoveel mogelijk door speciale maatregelen op te vangen. Niettemin zal de verkorting, daar waar zij drie uur per week be draagt, veelal een loonstijging per uur van 6 a 7 procent met zich brengen. Over de gedifferentieerde loonvorming zegt het verbond dat na acht maanden praktijk op 1- april was feitelijk de eerste ronde" gedifferentieerde herzie ningen van c.a.o.'s en regelingen achter de rug de ervaringen met het nieuwe loonbeleid niet onverdeeld gunstig zijn. Het criterium van de gestegen produkti- viteit is als toetsingsmaatstaf voor de loonontwikkeling in een bedrijfstak of onderneming moeilijk hanteerbaar ge bleken. In di' dienstenverlenende sectoren doen zich bijzondere moeilijkheden voor om de ontwikkeling van de arbeidspro- dukliviteit te kwantificeren. Ook in de aard van de te verlenen diensten, bijv. in de vervoersbedrijven, kunnen belem meringen gelegen zijn, o.a. de factor veiligheid of bepaalde vervoerplichten I als gevolg van bedrijfsongevallen beide die een verdere verhoging van de ar- beidsproduktiviteit in de weg staan. Een krappe arbeidsmarkt leidt tot een grote geneigdheid zich bij de loon ontwikkeling in andere bedrijfstakken aan te sluiten. Dit kan bij de motive ring van loonvoorstelien leiden tot over schatting van, de verwachtingen bij de prognose van de toekomstige produkti- viteitsontwikkeling. Het verbond concludeert uit een en an der dat de praktijk van het gedifferen tieerde loonbeleid onvoldoende waarbor gen kan inhouden tegen een inflatore ontwikkeling. Kritiek heeft het verbond ook op het feit dat een algemene trend" van cir ca 6 procent ten grondslag is gelegd aan de herziening van de ambtenarensalaris sen met ingang van 1 januari 1960. Voor-, al in die sectoren van het bedrijfsleven, waar op gegevens van próduktiviteit of rentabiliteit geen beroep kon worden ge daan, terwijl nog geen toestemming ■werd verkegen om bij wijze van coördi natie de loonontwikkeling elders te vol gen, werd dit als onbillijk ondervonden. Daarbij komt nog het bezwaar dat de overheid als werkgeefster geen enkele poging heeft gedaan om bij de diensten of werkplaatsen het produktiviteitscrite- rium aan deze salarisherziening ten grondslag te leggen. Aan de hand van een aantal gegevens toont het verbond in zijn jaarverslag voorts aan, dat sinds 1953 de ontwikke ling van de gemiddelde reële lonen na genoeg parallel is verlopen aan de stij ging van de arbeidsproduktiviteit. Ook blijkt dat tegenover de mate waarin de stijging van de nominale lonen die van ae arbeidsproduktiviteit heeft overtrof fen, een ongeveer even grote stijging van het prijsindexcijfer van levenson derhoud heeft gestaan. Dit houdt, volgens het verbond, de waarschuwing in dat elke ontwikkeling waarbij de gemiddelde stijging van de arbeidskosten die van de produktie per werknemer overtreft, tot prijsstijging en dus tot geldontwaarding moet leiden. Wanneer, wat 'niet onmogelijk schijnt, de invoering van een nieuwe invalidi teitsverzekering als nasleep zou krijgen dat de. liquidatie van de oude invalidi- teitswet ons nog 25 of 30 jaar adminis tratie en extra belastingheffingen of ver zwaring van bestaande belastingen gaat veroorzaken, dan zou het verbond dat bedenkelijk vinden. Nog een ander gevaar ziet het verbond opdoemen als gevolg van het ontbreken van een duidelijke beleidslijn. Er wordt gewerkt aan een noodvoorziening voor trekkers van invaliditeitsrenten. De wet gevende arbeid verbonden aan het ont werpen van een nieuwe invaliditeitswet en, daarmee gelijk opgaande, het werk nodig voor de opneming van de ongeval lenverzekering in deze wet zouden nl. zoveel tijd vergen, dat tussentijds in de nood van de invaliden moet worden voorzien door een noodregeling De kans bestaat dus en het zou het verbond niet verwonderen als ook politie ke beweegredenen daar een rol bij spe- ^en dat er opnieuw een voorziening gaat komen die de doorzichtigheid van ons sociale verzekeringsstelsel schaadt, gelijk tien jaar lang de noodwet ouder domsvoorziening. Waarom overschat men de moeilijkhe den verbonden aan de totstandkoming van een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring die in eerste aanleg de risico's van invaliditeit en langdurige ongeschiktheid zou moeten omvatten? Ligt de oorzaak van deze overschatting in het opzien te gen de noodzaak om enkele knopen door te hakken?, zo vraagt het verbond zich af. Eenstemmige adviezen van Sociale verzekeringsraad en Sociaal-economische raad zijn op dit terrein niet te verwach ten, zodat de minister beter zou doen beslissingen over de moeilijkheden niet langer voor zich uit te schuiven. In plaats van te werken aan een ingewik kelde noodvoorziening kan hij zijn tijd beter gebruiken door een definitieve re geling op papier te zetten, aldus het verbond. Inmiddels heeft het C.S.W.V.. blijkens een nadere mededeling van die zijde, thans reden om aan te nemen, dat de minister zijn voornemen om met een noodvoorziening -voor de invaliditeits wet tq komen, zal laten varen. Het is veeleer waarschijnlijk, dat hij binnen afzienbare tijd toch zal komen met een ontwerp voor een definitieve gecombi neerde invaliditeits- en ongevallenver zekering. De kortlopende ongevallen met arbeidsongeschiktheid tot wellicht een half jaar zouden dan onder de werking van de ziektewet worden gebracht. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Vóór het Beheersin stituut kan worden opgeheven moet het nog enkele taaie kluiven verwer ken, die voor het laatst zijn bewaard. Eén van die kluiven is ,,het raadsel van de verdwenen 22 mille". Veertien jaar wacht een Amsterdamse pension houder op de oplossing van dit myste rie. De Amsterdamse pensionhouder was ,,een licht geval". Hij was geen NSB'er geweest, maar stond als „deutsch- freundlich" bekend. Zijn pension was in de oorlog gevorderd voor Duitse of ficieren. Hij verzorgde zijn Duitse gas ten zó goed en ging zó vriendschappe lijk met hen om, dat kennissen en bu ren zich van hem afwendden. Na de oorlog werd hij veroordeeld. Het Beheersinstituut ging het .deftige pension beheren en meldde dat er geen activa waren. Zelfs kon de boete Van vijfduizend gulden niet wordqn betaald., Het vonnis vermeldde dat het beheer over het pension moest worden opge heven drie maanden nadat de vijfdui-. zend gqlden waren betaald. De pension houder meende dat de zaak spoedig be keken kon zijn: er waren, zei hij, 22 mille in kas. Het Beheersinstituut bleef er echter bij: er waren geen activa. Verrassing Zes jaar stonden hef welles" van de pensionhouder en het nietes" van het Beheersinstituut tegenover elkaar. Toen schold de minister van justitie 'de""vijf duizend gulden boete kwijt en kon het beheer worden opgeheven. TOKIO (Rtr) De Nederlandse scheepvaartmaatschappij Koninklijke Java-China-paketvaar* lijnen n.v. gaat een nieuwe, snelle vracht- en passa- giersdienst onderhouden tussen Japan en Oost-Australië. Daarbij zal de K.J.C.P.L. gebruik maken van haar pas sagiersschepen Tjiwangi en Tjiluwah, elk dertienduizend ton metend. De nieuwe route loopt van Melbourne, via Sydney, Brisbane, Yokkaichi en Yo kohama naar Kobe. Van daaruit gaat de terugreis via Hongkong naar Sydney en Melbourne. De eerste afvaart is eind juli; dan vertrekt de Tjiwangi uit Mel bourne Het „raadsel van de verdwenen 22 mille" werd op dat moment een stuk raadselachtiger. De pensionhouder kreeg bericht van het Beheersinstituut, dat hij het restant van zijn vermogen kon komen halen. Hij kreeg ƒ8978,42 uit betaald! Hoe is dat nu mogelijk?, vraagt de pensionhouder nu al acht jaar in aller lei variaties, In 1946 was er meer dan 22.000 gulden in kas. Het Beheersinsti tuut verklaarde evenwel dat er geen activa waren, zodat een boete van vijf duizend gulden niet kon worden betaald. De minister van justitie geeft in 1952 kwijtschelding van de boete wegens ge- brek aan geld en dan blijkt plotseling dat er nog bijna negenduizend gulden over is. Ra, ra, hoe kan dat? ENSCHEDE. In de Gelderse ge meente Borculo is een biosononcon- flict ontstaan. Het City theater, d" enige bioscoop ter plaatse, heeft op Hemelvaartsdag de deuren gesloten, nadat woensdag daaraan voorafgaan de de goedkeuring van de Kroon was afgekomen op een besluit van de raad van Borculo, waarbij de ver- makelijkhedenbeiasting voor biosco pen was verhoogd van 20 op 25 pro cent en die voor bals van 25 tot 30 procent. De gemeenteraad heeft indertijd een desbetreffend voorstel aangenomen ten einde met de verhoogde vermakelijk- hedenbelasting voor bioscopen en bals een aantal subsidies te. kunnen verhogen telt behoeve van muziekverenigingen, het jeugdwerk, het Twents instituut voor opvoeding en ander cultureel werk. Ook deze subsidieverhoging is in middels door Gedepueerde Staten goed gekeurd. Na Overleg met de Nederlandse Bios coopbond heeft de eigenaar van de Ci ty bioscoop annex hotel, de heer L. J. M. Peters besloten het theater te slui ten, waarbij hem van de zijde van ge noemde Bond steun is toegezegd. De dansgelegenheden hebben zich bij de verhoging van de vermakelijkhedenbe- lastinc neergelegd.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7