KANTOOR BOERENLEENBANK WESTKAPELLE IN GEBRUIK QveY^ehkiM \Vil(l-n est taferelen in nachtelijk Hulst Middelburgers gaan week naar Folkestone Axel heeft meer materiaal voor brandweer nodig Fruitteeltvakschool leverde len af zes en Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Zondagsviering Gemeenteraad Groede hield vergadering Gemeente met zeer goede spaarzin Burgemeester De Meester stak als eerste99 sleutel in slot INGELEGD KAPITAAL VAN ONGEVEER ZEVEN MILJOEN Vele gewonden bij bomontploffing In kader van sportuitwisseling: Leden Eerste Kamer bezoeken Zeeland Zeeuwen eregast van Folkestone De lieer C. Dellebeke 40 jaar in dienst Lezers grijpen de pen Provinciale Almanak voor Zeeland Bijzondere prestatie Raad Kruiningen bijeen O Geert weeskinderen Diploma-uitreiking te Goes Raad Sint Maartensdijk vergadert maandag Zeehengelconcours te Colijnsplaat MESSEN EN BREKEND GLAS... Zaterdag 28 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk DE ZONDAGSVIERING is voor vele protestanten een punt van discussie. En hoe men daarbij ook poogt de ander te overtuigen van de juistheid van eigen inzicht, het is vaak onmoge lijk in zo'n discussie iets van elkaar over te nemen. En toch zet men de discussie voort. Het innemen van een bepaald stand punt moge dan al niet zo eenvoudig zijn voor de enkeling, veel moeilijker ligt dat voor een gemeenschap. Im mers, hoe wij persoonlijk ook tegen over de zondagsviering mogen staan, wij laten de ander vrij in zijn wijze van vieren. Al dan niet met afkeuren de blikken en uitlatingen. Veel moei lijker is dit probleem voor de pro testants-christelijke politieke partijen. Zij toch zullen een standpunt moeten innemen en dat via hun partijgenoten trachten ingang te doen vinden in de bestuurlijke College's en op die wijze opleggen aan een gemeenschap. Kort geleden nam de raad van Big- gekerke, welke raad uitsluitend door protestants-christelijke politici wordt gevormd, een besluit waardoor het mogelijk werd op zondag twee uur de kampwinkels open te hebben. Velen hebben hier van staan kijken. Het is niet zo eenvoudig positief werkzaam te zijn ten bate van de zich recreëren de mens. Want die recreatie vindt in hoofdzaak plaats op zondag. En die zondag wordt, als Gods dag, soms nog belangrijker geacht dan God zelf Dat de protestants-christelijke par tijen pogen klaarheid te brengen in deze gevoelige en door traditie sterk beïnvloede materie, constateren wij met blijdschap. Kort geleden heeft ds. Gerssen uit Utrecht, hervormd theoloog behorende tot de Gereformeerde Bond, een goede bijdrage geleverd tot het verkrijgen van een verantwoorde meningsvor ming, met zijn referaat voor de ehris- telijk-historische jongeren. Iets van dit referaat heeft u ook in dit blad kunnen lezen. Het was bijzonder goed dat juist deze theoloog in deze politieke kring toch wel duidelijke taal heeft gespro ken. De zondagszede is volgens hem geen stabiele grootheid. En met name voor Zeeland is dit van belang als hij zegt dat de behoefte aan ontspanning in een overwegend agrarische samen leving heel anders ligt dan bij een be volking die in vaak geestdodende fa- brieks- of kantoorarbeid is ingescha keld. Wij proberen de zondagsviering op te lossen vanuit een verouderd cul tuurpatroon. Maar dat lukt niet. Er zou al veel gewonnen zijn wanneer wij de behoeften van een ander pogen te begrijpen, ook al gevoelen wij.ze zelf niet. Het is onmogelijk algemene richt lijnen te geven waarmee elk gemeente bestuur de zondagsviering in christe lijke banen zal kunnen leiden. Een ander theoloog, dr. J. W. Beere- kamp, legde er de nadruk op dat God niet alleen vraagt op zondag (ere dienst) maar ook geeft (ontspanning). Het is niet alleen een dag voor de ziel, maar ook voor het lichaam. Het is Gods dag, maar tegelijkertijd ten bate van de mens. In Zeeland kunnen wij ons moeilijk losmaken van traditie. Dat is soms goed, dat kan ook gevaarlijk zijn. De landbouwer die een dorstige vakantie ganger op zondag zelfs een beker wa ter weigert, omdat hij ook niet van huis gaat op die dag, levert beslist geen positieve bijdrage aan de zondagsvie ring. En dat is hier voorgekomen» Daarom meenden wij deze problema tiek nog weer eens aan de orde te moeten stellen. Het recreatie-seizoen staat weer voor de deur. De levensstijl van die gasten is vaak in strijd met die van de Zeeuwen. Toch moeten wij begrip kunnen opbrengen voor die ander en traditie weten te onderscheiden van de dienst aan God. Maar vooral ook moeten wij in ons leven op de zondag iets laten zien van de christelijke blijdschap, van de vreugde, die de gemeenschap met God ons geeft. GROEDE. Burgemeester J. E. Eve raars presideerde weer voor het eerst raadsvergadering, nadat hij geruime tijd ziek geweest was. De burgemeester bracht in zijn openingswoord dank aan de beide wethouders en het gemeente- personeel voor de wijze waarop men de lopende zaken gedurende zijn afwezig heid behartigd had. De raad besloot het verplaatsingskos- tenbesluit voor ambtenaren ook toe te passen voor het onderwijzend perso neel. De bouwgronden bij de Uitvals weg zijn bijna geheel verkocht. Op zeer korte termijn zal 8e gemeente moeten voorzien in nieuwe bouwterreinen om aan de vraag daarnaar te kunnen vol doen. In de eerstvolgende raadsvergadering zal een herziening van het uitbreidings plan aan de raadsleden worden voorge legd. De bekende vijf procent salaris verhoging en de 2,£ procent huurcom- pensatie werden door de raad van toe passing verklaard op het gemeenteper- soneel. Met de gemeenten Schoondijke. Breskens en Nieuwvliet werd een nieu we gemeenschappelijke regeling aange gaan voor de keuring van vee en vlees. De heer C. Salome vroeg tijdens de rondvraag de vuilnisbelt bij de Krabben- dijk te verplaatsen, omdat deze te dicht bij de buurtschap ligt. B. en W. zullen hieraan aandacht besteden. Het raadslid, de heer Marijs, die door familieomstandigheden niet aanwezig was, had het college van B. en W. schriftelijk verzocht paal en perk te stellen aan het op straat voetballen van de jeugd, dat hij levensgevaarlijk vond voor de kinderen. Ook B. en W. waren deze mening toegedaan. Aan het ver zoek van de heer Marijs om het sport terrein voor de voetballende jeugd open te stellen, kan echter niet worden vol daan. omdat dan de grasmat spoedig geruïneerd zou zijn. Men zag de oplos sing in een van gemeentezijde aart te leggen speelweide, niet te ver van de kom van het dorp. Hierna was de raad nog geruime tijd in besloten zitting bij een. in de Smitstraat in gebruik worden ge nomen. Het ideaal bleef echter een ultra modern gebouwtje, zoals dan nu tot stand is gekomen. Mijlpaal De heer Brand noemde de ingebruik neming een mijlpaal in de geschiedenis van de Domburgse boerenleenbank. Hij verheugde zich erover, dat de West- kappelaars zoveel vertrouwen in deze WESTKAPELLE De twaalfjarige J. v. d. Welle, kleindochter van het bestuurslid L. K. Minderhoud, heeft gistermiddag, gesto ken in Westkapelse klederdracht, op een kussen de sleutel over handigd waarmee burgemeester Th. de Meester het nieuwe kan toor van de Coöperatieve Boerenleenbank „Domburg" te West- i"ank ^bhen'gës"'éid. r>ë "wë^feappeiaars kapelle officieel opende. De burgemeester zei daarna dat aan een langgekoesterde wens was voldaan. De gemeente Westkapelle had grote behoefte aan een nieuw kantoor, niet alleen omdat het onder dak aan de Smitstraat niet meer up-to-date was, maar ook wijl de gemeente overwegend agrarisch is en de boerenleenbank nu een maal tot voornaamste taak heeft de kredietverlening aan de land bouwer. Bijkantoor reeds gewezen op het belang van de bank. Hij herinnerde eraan hoe kort na de bevrijding, nadat Westkappelers in Domburg een gastvrij onderdak hadden gevonden en daarbij in kontakt waren gekomen met de boerenleenbank aldaar, inwoners van Westkapelle meermalen naar Domburg liepen om gelden van de bank te halen of erop te brengen. Het De bank heeft echter ook, aldus de bestuur van de bank in Domburg vroeg burgemeester, een grote rol gespeeld zich toen af of het niet beter was zelf tijdens de wederopbouw van West- jn Westkapelle te gaan neerstrijken. Men kapelle. Velen hadden toen geld nodig, behielp zich hier voorlopig met een deel j maken. In de maanden juli en augustus hocie MFAr/1 rralotf/l imAr i_*1 rr:x11-14. IM Unl n/f A^n n.rAnrl cfoAnan/I tron noemde hij goede spaarders. Het totaal aantal leden van de bank bedraagt 825, waarvan uit Westkapelle 327. De heer A. Oudkerk uit Utrecht voer- 'de het woord namens de Coöperatieve Raiffeisenbank. die wees op de verhou ding consumptie-sparen. Het nieuwe kantoor te Westkapelle zal met ingang van vandaag iedere werkdag geopend zijn van negen tot twaalf uur; bovendien woensdagavond van zeven tot acht uur. Met ingang van 1 juni a.s. wordt in Domburg een bijkantoor geopend, spe ciaal voor het omwisselen van vreemde valuta ten gerieve van de vreemdelingen. Ook de andere cliënten van de bank zul len van dit kantoor gebruik kunnen waardoor de basis werd gelegd voor later. De heer De Meester zei dat er in Westkapelle geen gezin is of het spaart. De Coöp. Boerenleenbank „Domburg" heeft een totaal ingelegd kapitaal van ongeveer zeven miljoen gulden. Alleen al in Westkapelle wonen er 1725 spaarders, die een gezamenlijk kapitaal op tafel hebben gelegd van twee miljoen 800.000 gulden. De burgemeester noemde de tot standkoming van het nieuwe kantoor ook belangrijk voor het steeds toe nemende vreemdelingenverkeer. Ideaal bereikt Tevoren had voorzitter W. Brand in hotel De Valk in een historisch overzicht B.B. was paraat GOES Met een enorme knal zijn gis teravond in een in aanbouw zijnde flat in het Valckeslot enkele bommen ont ploft. Een geweldige ravage werd aangericht en talrijke gewonden lagen kermend op hulp te wachten. Onmid dellijk werd groot alarm geslagen. Dat was een kafwei voor de bescherming Bevolking. De B.B.-ers voor wie het als een oefening gold, waren binnen de snelst mogelijke tijd aanwezig. Met groot enthousiasme hebben zij hun werk gedaan. Dat werk was niet al tijd even gemakkelijk. Het zoeken naar slachtoffers in de flat, die uit vier woonlagen bestaat, stuitte soms op grote moeilijkheden. Met ware mannenmoed hebben de B.B.-ers (de eerlijkheid, gebiedt te zeggen, dat ook de dames van de B.B. zich van hurt beste zijde lieten zien) zich van hun taak gekweten. Een probleem apart vormde het vervoer van de gewonden van de bovenste verdieping. Maar ae reddingsdienst slaagde er m om met grote en dikke touwen de brancards via de buitenkant naar de begane grond te leiden. Inmiddels was een geïmproviseerde verband- plaats ingericht, van waar de gewon den naar een veiliger oord werden ver voerd. Dat was het werk van de mo biele colonnes van het Rode Kruis, En al viel hier en daar nog wel eens een schoonheidsfoutje te constatren (daar is het dan ook een oefening voor) toch verliep de gehele oefening gesmeerd. De samenwerking tussen de verschillende diensten, zoals de blok- ploegen, de opruimingsdienst, red dingsdienst, verbindingsdienst, sociale zorg e.d. was uitstekend. Het geheel stond onder leiding van de heer J. Oranje, plaatselijk hoofd van de B.B. die na afloop tevreden bleek over het verloop der oefening. De brandweer moest ook nog op het tapijt komen om een felle brand te 'oe- strijde. Dat was echter gauw bekeken en toen werd onder grote hilariteit het publiek maar onder de straal gezet, vanaf het dak van de flat. Aansluitingen Rijksweg 58 aanbesteed MIDDELBURG. Volgens bestek 182 werd door de Rijkswaterstaat aanbe steed het uitvoeren van grond- en bij komende werken ter verbetering van de aansluiting van Rijksweg 58 en 58c. Hoogste inschrijver was N. V. Aug. v. Dijk-Petit te Bergen op Zoom voor 495.800. laagste Fa. J. en Kt. de Oude te Biervliet voor 431.382. De gunning werd aangehouden. van de Zwitserse barak op het Noorder- vroon, maar later kon een klein kantoor is het iedere avond geopend van zeven tot acht uur. MIDDELBURG Ook dit jaar zal weer de uitwisseling van sportbeoefenaars tussen Middel burg en Folkstone plaatsvinden. Komende zomer zullen de Mid delburgers echter de Noordzee oversteken en een week in Enge land doorbrengen, die gezien het veelbelovende programma wel onvergetelijk voor hen zal wor den. In een vergadering in het Queen's hotel te Folkstone waar vertegenwoordigers van de plaat selijke sportverenigingen onder leiding van de voorzitter van het uitwisselingscomité van Folk stone, mr. A. J. S. Clark, bijeen gekomen waren is in samen spraak met de heer D. A. Huysse, voorzitter van de adviescommis sie voor sportaangelegenheden te Middelburg, een zeer aantrekke lijk programma vast'gesteld. De heer Huysse was met de burge meester van Middelburg, mr. Joh de Widt tevens in Folkestone als eregast voor het bijwonen van de installatie van de nieuwe burgemeester van deze ge meente. Op de vergadering werden, na een hartelijk welkomstwoord van de heer A. J. S. Clark, enkele vragen aan het adres van de heer Huysse afgevuurd, over de aanstaande uitwisseling. Tot groot ongenoegen van de FoUcestoners moest de heer Huysse vertellen dat er ditmaal wellicht geen atletiek, tafeltennis en voetbal op het program ma zal komen, door onvoldoende be langstelling van Middelburgse zijde. Overigens zal het aantal te beoefe nen sporten wel uitgebreid worden met zeilen en golf. De heer Huysse beloofde alsnog pogingen in het werk te zullen MIDDELBURG. Een groep leden van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal zal in de maand juni een bezoek aan Zeeland brengen, teneinde zich per soonlijk op de hoogte te stellen van de ontwikkeling in deze provincie, waarbij met name wordt gedacht aan het Del taplan en de industrialisatie. Ook tal van andere facetten zullen ongetwij feld tijdens dit bezoek aan de orde ko men. Het is tal van jaren geleden dat leden der Eerste Kamer Zeeland be zochten. In de afgglopen jaren zijn di verse fracties uit ae Tweede Kamer in Zeeland geweest. stellen, tegenstanders in de naburige ge meenten van Middelburg te vinden om de tafeltennissers en de voetballers te gerieven. Het programma ziet er als volgt uit: Z-aterdag 6 augustus: aankomst en offi ciële ontvangst. Zondag 7 augustus: Geza menlijke kerkdienst d.w.z. een dienst die voor alle gezindten aanvaardbaar zal zijn, daarna hengelsport en tennis. Maandag 8 augustusOfficiële lunch voor beide bestu ren, waarna het gehele gezelschap een rond rit door het prachtige Kent zal maken. Dinsdag 7 augustus. De Middelburgers zul len tegen betaling een bus- en boottocht door Kent en Surrey kunnen maken naar Windsorcastle en in de avonduren Londen kunnen bezoeken. Woensdag 10 augustus: Hockey, zwemmen en nog enkele andere sporten. Donderdag 11 augustus: afscheids avond met een gevarieerd Engels-Nederlands programma in Grand Hotel. Zaterdag 13 augustusTerugreis. Dit keer zal Middelburg een groep van ongeveer 150 deelnemers uitzenden. De volgende sporten zullen beoefend worden: Basketball, waterpolo, hengel sport, hockey, tennis, gymnastiek, zwemmen en golf. Tafeltennis en voet bal zal slechts bij een voldoende aan tal deelnemers doorgang kunnen vinden. De groepscommandant van de rijks politie. adjudant H. Awater te Hulst is met ingang van 1 juni benoemd tot districts'-adjudant te Eindhoven- MIDDELBURG. De burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt en de heer D. A. Huysse, voorzitter van de Middelburgse afdeling van de AU Na tions Sports and Cultural Associations hebben een- dezer dagen in Folkestone, de stad waarmede Middelburg door de jaarlijkse uitwisseling van sportbeoefe naars, zeer nauwe betrekkingen onder houdt, de officiële installatie van de nieuwe burgemeester bijgewoond. Deze plechtigheid, het zogenaamde „mayor making" komt elk jaar weer voor. omdat zoals bekend een Engelse gemeente teder jaar een nieuwe burge meester krijgt. De burgemeester van dit jaar, die dus ook gedurende het bezoek van de Middelburgse sportmensen die komende zomer aan de beurt zijn naar Engeland te gaan, met het voorzitter schap van de raad zal zijn bekleed, is wethouder mr. F. W. Archer. In zijn installatie-recle wees burgemeester Ar cher op het zeer intensieve contact dat nu reeds een tiental jaren tussen Folke stone en Middelburg bestaat. Na de in stallatie wees de burgemeester van Mid delburg, mr. Joh. de Widt eveneens op de Vriendschappelijke betrekkingen tus sen de beide steden en sprak de hoop uit dat dit bijzondere contact nog lang voortgang zou mogen vinden. Vervolgens brachten alle aanwezigen een toast uit op het Britse en het Nederlandse vor stenhuis. Het muziekgezelschap Accelerando" uit Sint-Annaland hoopt vandaag deel te nemen aan het muziekfestival in Steenbergen- Koninklijke onderscheiding voor Vlissinger VLISSINGEN. Met een druk bezoeh- te receptie in het verenigingsgebouw aan de Noordstraat herdacht de heer C. Delle beke het feit dat hij 40 jaar in dienst is van C.V. J. J. de Vlieger Co. De heer Dellebeke kwam in dienst als magazijn knecht-bezorger. Omstreeks 1925 werd hij chauffeur op de eerste vrachtwagen die de firma aanschafte; dit is hij geweest tot 1942. Na de bevrijding werd hij be heerder van het filiaal Vlissingen, in 1957 verwisselde de heer Dellebeke om ge zondheidsredenen deze functie voor ver tegenwoordiger in de stad Vlissingen. Reeds woensdag werd het 40-jarig jubi leum varb de heer Dellebeke in intieme kring gevierd. Hier was het ook dat burgemeester B. Kolff mededeelde dat de heer Dellebeke koninklijk onderscheiden werd met de bronzen medaille in de orde van Oranje Nassau Van de Algemene Ned. Bond van bierhandelaren en mine raalwaterfabrikanten werd hem een ge tuigschrift alsmede een gouden insigne overhandigd. Voorts ontving de jubilaris van het personeel, vrienden en kennissen geschenken. De heer Delebeke is o.m. ouderling van de Hervormde Kerk (wijk 1). In de eer ste dagen van de oorlog in mei 1940 moest hij met zijn vrachtauto goederen vervoeren voor het leger. Deze „trip" bracht de heer Delebeke tot diep in Frankrijk. Hij was destijds de enige chauffeur die zijn auto mee terug kon brengen naar Vlissingen. De heer C. Dellebeke en zijn echt genote. De jubilaris ontving uit handen van burgemeester Kolff ae bronzen ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Schoolfeest Terneiigen Over het in uw blad van IS. mei jl, (voorkomende stukje. ..Lyceïaten aan de I borrel" op hun schoolfuiven'*' heb ik mij verbaasd, omdat het/publiek daaruit een geheel verkeerde voorstelling, krijgt van de kwestie waarom het gaat.. De scjirij- i ver suggereert namelijk dat de school fuiven van hetPetrus. Hondiüs Lyceum I een soprt orgieën zijn geweest, waar bier en sterke drank rijkelijk vloeiden en toe zicht ontbrak. Van drankmisbruik door de leerlingen is mij bij deze gelegenheden nóóit iets gebleken. Ook op de bewuste vrijdag avond niet; er is toen 'in Hovel Pay Bas namelijk geen druppel alcohol' door' de j leerlingen gebruikt, aangezien ik dien aangaande een afspraak Had met de eigenaar van het hotel, die zich stipt aan deze afspraak heeft gehouden. Het T.L.C. bestuur heeft: steeds "alle do centen voor een door haar géórgnaiseër- de avond uitgenodigd en ikzelf ben al tijd bij iedere schoolavond aanwezig ge weest. -,<•-* Mijn bekendmaking aah'alle leerlingen was een gevolg van het feit dat ik het optreden van de jeugd Op 'de bewuste vrijdagavond niet kón" 'waarderen; ik vónd dit zeer onplezierig-en niet in Over eenstemming met 'de naam -van hetvly- ceum. Bepaalde figuren -uit de hogere klassen zijn ongetwijfeld besmet met een zekere nozem'''-mentaliteit, waartegen ik met alle kracht-wil en zal-optreden." Ook is het een feit dat door sommige oudere leerlingen het recht wordt opge ëist bier te drinken op schoolavonden'. Ofschoon het alcoholgebruik door leerlin gen een probleem is op zeer vele middel bare scholen èn niet hét minst in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar vélen in het drinken van bier door 16-20 jarigen niets vreemds zien heeft dat tot nu toe bij ons geen bijzondere moeilijkheden opge leverd, maar ik achtte het, juist omdat ik voor de toekomst deze moeilijkheden wèl vreesde, toch juist nu een duidelijk standpunt in te nemen. Resumerend: ik heb ingegrepen om excessen te voorkomen niet omdat deze zich hebben voorgedaan. A. -J. Jansen Reetor Petrus Hondins Lyceum Naschrift redactie, De' rector van het Tetrus Hondiüs Lyceum, te Terneuzen heeft in een circulaire aan de leerlingen medegedeeld: 1. Voor het gedrag van de op het schoolfeest aanwezige leerlingen heb ik geen goed woord over; het was onbeschaamd, nozemachtig en i>"es_chamend voor het lyceum,. 2. De leerlingen hebben nieti een schoolfeest gewild, maar een gele genheid om zich uit te leven in onge bondenheid. 3. Sommigen 'willen hele maal de nozemzrichting in slaan. 4. In de toekomst zullen bij geen enkele schoolmanifestatiè door d,e leerlingen alcoholhoudende .dranken gebruikt mogen worden. 5. Geen schoolavond zal langer duren dan tot 24 uur. AXEL. B. en W. stellen de ge meenteraad voor een aantal voorzienin gen te treffen betreffende het brand weermateriaal. Het college heeft advies gevraagd aan de districtsinspecteur voor het brandweerwezen, die heeft me degedeeld dat het gewenst is over te gaan tot aanschaffing van een tank- autospuit-hogedruk, uitrusting en bepak king voor dit voertuig, de aanwezige autospuit een goede beurt te geven, het materiaal van deze spuit aan te vullen en een lichtaggregaat aan te schaffen. De totale kosten worden geraamd op 49.800. B. en W. stellen de raad voor 're besluiten tot het treffen van deze i voorzieningen, zodra de financiële posi- I tie van de gemeente dit toelaat en dat zal in belangrijke mate afhangen van i de beslissing op het verzoek tot verho ging van de algemene uitkering. In de raadsvergadering, die a.s. dins dagavond wordt gehouden komt voorts een voorstel van B. en W. aan de orde om een bijdrage van 375. te verlenen in de verbetering van een gedeelte van de Sasdijk, mej. L. Laurens, onderwij zeres aan de o.l. school heeft wegens ja.s. huwelijk en vertrek naar Vianen 'eervol ontslag gevraagd. B. en W.stel len de raad voor de woning Zeestraat 1 onbewoonbaar te verklaren en aan de chr. ulo-school medewerking te verle nen voor de aankoop van leermidde len. Op een vraag van de heer K. Hame link hebben B. en W. schriftelijk geant woord dat het niet mogelijk is thans de 1 vermakelijkheidsbelasting te verlagen, gelet op de financiële positie van de ge- j meente. De heer Oggel heeft gevraagd waar om te Spui geen woningwetwoningen kunnen worden gebouwd. B. en W. ant- j woorden, dat de aannemer van de zes- tien woningwetwoningen heeft medege deeld, dat indien vier woningwetwonin gen te Spui zouden worden gebouwd, de kosten per woning ongeveer 525 gul den meer zouden bedragen en dan zou de toegestane prijs aanzienlijk worden overschreden. Bovendien gaan bij split sing de kosten van de andere twaalf woningen omhoog. Naar aanleiding van een vraag van de heer C. van Bendegem delen B. en W. mede dat er met de gemeente Terneuzen contact is geweest over aan sluiting van Sluiskil op het gasnet. VERKEERSONGELUKKEN IN RILLAND RILLAND. Op de rijksweg, even voorbij het kruispunt Stationstraat was een personenauto, bestuurd door A. S. B. uit Den Haag, gestopt. De automo bilist P. J. V. uit Veghel komende uit Goes reed op de stilstaande auto. Be houdens lichte verwondingen van me vrouw B. was er enige materiële scha de. RILLAND. Op het fietspad aan de rijksweg botsten een brommer en fietser resp. M. H. J. K. uit Goes en J. W. uit Rilland. Beiden maakten een stevige smak met als gevolg dat de duoberijdster C. W. S. uit Goes met een lichte hersenschudding in het zie kenhuis opgenomen moet worden Van een in Zeeland door tal van per sonen en instanties dagelijks geraad pleegd boekwerk is een nieuwe uitgaaf verschenen: de Provinciale Almanak voor Zeeland" is enkele dagen geleden bij de firma Littooij en Olthoff te Mid delburg van de persen gekomen. De almanak, die een grote hoeveel heid gegevens bevat over instanties van rijk, provincie en gemeenten en boven dien namen en adressen verschaft van een groot aantal verenigingen in Zee land, is door de heer mr. J. K. Mun ters, oud-referendaris der tweede afde ling van de provincial griffie van Zee land weer met grote nauwgezetheid sa mengesteld. WESTKAPELLE Op het vogel eiland in de kreek te Westkapelle heeft een zwanenpaar het gepresteerd om ze- ven eieren uit te broeden. Dit is een grote bijzonderheid. Ook zwemmen er twee witte eenden, met respectievelijk veertien en twaalf i jongen in de kreek. Natuurlijk, trekt al i dit prille goed veel bekijks van West- kappellenaars en badgasten. Aanbesteding TERNEUZEN In het gemeentehuis te Boschkapelle werden vier woningwet woningen aanbesteed. De inschrijving was als volgt: Timmer en ijzerwerk was als volgt: Timmer- en ijzerwerk: A. Jonkheijm, Stoppeldijk 22.400. fa. Hermans en zn., Boschkapelle 18.952. i P. Magnus. Boschkapelle 18.300. Met- i s él werk: J. van Driessens. Kuitaart ƒ37.800, J. de Bot, Terhole 34.444, Eug. I Verstraeten, Hulst 33.272, A. de Loos. Boschkapelle ƒ31.176. Glas- en schil- derwerk: L. Lauret. Boschkapelle ƒ4.600, A. Strobbe, Stoppeldijk ƒ4.450. I Loodgieterswerk: Eug. Verstraeten, Hulst 2.192. R. Kint, Koewacht 2.140. Electriciteitswerken: J. Magnus, Bosch- kapelle 1.345. Metsel- en timmerwerk: (Eug. Verstraeten, Hulst 51.672. Voor pelle 60.293, A. de Loos Boschkapel- de massa: L. Lambert en Zn.. Boschka- le 59.980. Het, totaal van de laagste inschrijvers der diverse percelen be droeg 57.411. De gunning werd aange houden. KRUININGEN. De gemeenteraad komt maandag bijeen. De agenda ver meldt o.a* de vaststelling van een huurcompensatieverordening en van een spaarverordening, een voorstel tot deelneming in het maatschappelijk kapi taal van de bank voor Nederlandse ge meenten. overneming van het rijk van de in 1956 gebouwde houten noodschool voor Amboncse leerlingen en de aan koop van een stuk grond. „Ik u niet als Wé&ejr achterlaten; Ik kam tot n." Joh. 14: De Here- Jezus Christus Keeft de zijnen 'achtergelaten, eerst door Zijn verhoging aan het kruis, daarna door Zijn verhoging int de hemel'. Menigeen heóft al gedacht, dat Hij beter op aarde had kunnen blijven. .Dan had de zoeker, die nu nergens terecht kan. naar Hem kunnen gaan. Dan was er voor de bedroefde een Trooster geweest." Dan zou men zijn hart by Hem kunnen uitstorten; dat was dan nog heel -wat anders dan dat een mens nu bidt, «onderrecht te weten of de Hete het weUhoort. Velen- hebben deze en soortgelijke vragen gesteld in ortgëtöóf en ter> verontschuldiging van lmn onbefccer- lijkheid.. Ze zenden als dr hatende burger» in de gelykenis (Lucas 19 14) :de Here de boodschap achterna: wi.Ue» mej, dat deze Koning over onè zij." AU' ge'daar aan meedoet'dan'wordl ge nog vermaand Kust den Zoon opdat Hij niet toornë'en/gjj UP de weg vergaat Zulke- vragen zijn echter vanouds ook wel gesteld door gelovigen maar dan in hun onverstand. Denk maar aan Maria Magdalena. die ze eigenlijk allemaal tftgê- lyk legt in haar vastgrijpen aan d® Here Jezus. Maar hoor dan óók "wat Jè#os tót haar zei: „Raak Mij niet aan", dat is: njet zó, niet om Mij -vaat te hlyven houden; „want Ik Wen trog niet opgevaren naar Mijn Vader....'„Naar Mijn Vader - eb Uw Vader*', zegt Hij (Joh 2017). Als Die die plaats bereidt in het Huis de» Vaders. Maar Hij is* het ook, die tot de Zynen komt. Hjj Iaat ze ais weeskinderen' niét achter. Hij komt tot hen, niet lichamelijk maar dooi* de Heilige Geest. Die troost verweesden als de Geest der aanneming tot kinderen, zodat ze roepen ,»Abba, Vader". Die Geest" geeft de gemeenschap met .Gócj door. het-geloof en. de liefde "en. het .gebed en de gedurige^verwachting. :.i Ja werkelijk, Christus die ter hemel is opgevaren heeft de Zijnen gesteld- ih het verwachten van de Geest en in het vragen naar God, maar dan in die zekerheid, 'dat ze -terecht kunnen bij den Vader, dat Hij een Trooster is, dat ze in Christus gden wezen zjjn-' SINT PHILÏPSLAND Ds. F. VAN DÏERÉS KAT EN HOND KAMPERLAND De hond van- -die landbouwer W. Verhulst heeft een vier tal jonge katjes onder zijn hoede' geno men om te zogen. De hond is bijzonder ingenomen met zijn poesen-krooSt. ge SINT MAARTENSDIJK De gemeen teraad komt -maandagmorgen om tien uur bijeen. De agenda vermeldt onder andere de verkoop van industrieterrein en bouwgrond, de invoering van een spaarregeling, de aankoop van een oud stoomgemaal en van een kantoormachi ne, het uitbreidingsplan, de verlichting van het plan West en wijziging begro tingen 1959. GOES. Zeeland heeft er SS bekwa me en goedonderlegde fruitkwekers hij gekregen. In de Prins Tan Oranje heeft gistermiddag de rijkstuinbonwcomsulent in Zeeland, ir. J. J. Tan Hennik aan >36 geslaagden ivan de fruitteeltvakschooi het einddiploma uitgereikt. Na een kort begroetingswoord o.m. tot de aanwezige familieleden van de geslaagden, van de heer J. Kakeheeke uit Wolfaartsdijk heeft ir. Van Hennik, die ook directeur van de school is, het een en ander verteld over het afgelopen cursusjaar. Hij verklaarde, dat de .huisvesting (op het zolderkamertje van de fruit- schuur van het proefstation te Wilhel minadorp,!, een nachtmerrie dreigde te worden. Tot zijn grote vreugde kon hij nu meedelen, dat de cursussen voortaan gegeven kunnen worden in het geheel verbouwde en gemoderniseerde labora torium te Wilhelminadorp. Een andere zorg noemde ir: Van Hen- nik het feit, dat er niet altijd voldoende geschikte badrijven zijn voor de prak tijklessen. Het aantal leerlingen voor de fruit teeltvakschool neemt toe, -voor de nieu we cursus hebben zich rond. 50 perso nen aangemeld. Voor -de nieuw* Schóól in Philippine zijn er 60 aanmeldingen. Inmiddels telt de school nu "ook 750 oud-léerlingen. Uiteraard was da' rijks- tuinbouwconsulent zeer tevreden over deze verheugende ontwikkeling. Tot slot wees hij nog op de betekenisvan. dit so'ort onderwijs. Drie leerlingen hielden korte inleidin gen. Het waren de heren C„ G.eénse uit Krabbendijke over de ziektebestrijding, A. van Oosten uit Nieuwdor.p over de teelt van peren en de heer G. de Ja ger uit Wolfaartsdijk behandelde de vraag: waarom .overschakeling' vart land bouw naar fruitteelt? Na de diploma-uitreiking sprak ir. Vian Hennik zijn gelukwensen uit tot'de ge slaagden. Hij wees hen erop. niet al leen fruitkweker te zijn, maar wtj moe ten ook mensen hebben, die leiding kunnengeven. ,,Daar is grote behoef te aan". Ook attendeerde hij de jonge fruitkwekers op de mogelijkheden, die er zijn o.m verder te studeren. En de heer J. Kakebe'eke gaf tot slót ook nog 'énkele waardevolle adviezen me*. Voor de drie beste leerlingen, W. 3". Zandee, Wolfaartsdijk, G. de Jager, Wolfaartsdijk en P. Blok te Driewegen waren er boekenbonnen. Op zijn beurt overhandigde de heer G. de Jager na mens de leerlingen aan het leraren korps een elektrische -klok voor het nieuwe schoolgebouw. De heer C. L. d« Wild* bedankte namens de docenten. Geslaagden 3E Albera. .Goes; A Bakker Ovezaïwïe; 3* Blok Driewegen: J Boone Borssele; P Dole* bout Ken es se; F Dominions WemeldingeU A Dommisse Kapelle; J J Klenbaas Lewedorp; C M Goud Waal-de; C Geënse Krabbefidijke; A Hamelink Wemeldinge: C Hameliftk We- meldinge; J Hoekman 's-Gravenpoïder; G de Jager Wolfaartsdijk; G M de Ja*ei* Kapelle; C Jan Se Koudekerke; C Karwse Heinkensrand; Chr Kodde Aagtekerke; M Koeman Waarde; B M Kole Goes; E Metil- bïok Kwadendamme; J Moerdijk Léwedorp; A van Oosten Nieutvdorp; P Ossewaarde Kapelle: J Reinhoudt Wolfaartsdijk; J L Rijnhout Krabbendijke; A C Verbutg Co- lijnspïaat; T de Vrieee Borsêeïe: J van Waarde Kattendijke; W J Zandel Wolfaarts dijk; L M Zuydwegt Wemeldinge: H Zwee- mer Krabbendijke; M G Rouw Goee; J" G Labeur Wilhelminadorp. CÖLIJNSPLAAt' De Noórd-Bëvé- landse Hengèlsportvereniging hield' in de Oosterschelde een zeehengelconcours waaraan 52 personen, deelnamen. De uitslagen, luidden: Jeugdleden (16 deel nemers): 1. Rinie Geelhoed 450 grr;. 3. Piet Verlinden 300 gr.; 3. Piet Goulbo- ze 200 gr.; 4. Ben Luyk 230 gr.: 5. Jaap Huigl 95 gr. Volwassenen (38' deel nemers) 1. F. Leendertse 910- gr.; '3. C. J., Luyk 450 gr.; 3. De Boer 'Uit Antwerpen 390 gr.: 4. B. de.Lootf 335 gr.; 5. D. Vroonland 240 gr. De hoeveel heid gevangen vis bedroeg 11 pond, welke werden afgestaan aan-het'rust huis Rustoord" te Colijnsplaat. HULST In de avond en nacht van donderdag op vrijdag heb ben vier jongemannen tussen de 20 en 25 jaar, voorzien van mes sen en ploertendoders, schrik en ontsteltenis in dit anders zo rus tige stadje gezaaid. Tussen acht en twaalf uur maakten ze een tournee door diverse café's waar bij de brutale kerels in brood dronkenheid van ware gangster methodes gebruik maakten. In elk etablissement waar ze moes ten betalen bedreigden de jonge lieden de waard met messen. In een café maakten ze het wel heel bont. Nadat de kerels de bezoekers be- paald niet op zachtzinnige wijze aange maand hadden te verdwijnen, slaagde de kastelein er ten slotte in ze met een zacht lijntje naar buiten te lozen waarop ize hun wraak koelden door de grote j ruit in te gooien. Onderweg trachtten ze tevens nog een motor en twee auto's aan de eige naars te ontfutselen, waarbij een automobilist en de motorrijder zware klappen opliepen zodat beiden zich ionder medische behandeling moesten laten stellen. Dit was echter nog niet het ergste. De onverlaten kwamen over twaalven luid om bier schreeuwend nog een 'hotel op j de Grote Markt binnen, en namen hier een dreigende houding aan. toen er werd gezegd dat ze niet meer konden worden bediend. De echtgenote van de hotelier die zelf met vakantie waa wilde daarop de politie hellen, maar een van de kerels was haar voor. Hij sneed met zijn mes de telefoondraden doorIntussen eisten de anderen geld van de kelner onder de bedreiging hem „kapot" te sul len maken als hij de sleutels van d* geld- lade niet zou geven. Op een andere manier zetten de indringers vervolgens de aanval in: ze begonnen met glazen te smijten en gooiden asbakken door de ruiten van het buffet. Terug op straat keilden de schavuiten met stoelen van het terras enkele grote ruiten van het hotel aan diggelen. De rijkspolitie die intussen was gealar meerd, ook al door het tumult dat zich elders reeds had voorgedaan, zette de achtervolging in. Overigens onder grote belangstelling van omwonenden die door het lawaai wakker geworden de wild-1 west-taferelen in pyama gadesloegen. Twee van hen, V. uit Hulst en K. v. d. Vernieuwen glooiingen Hansweert aanbesteed MIDDELBURG. Door de Rijkswa terstaat werd aanbesteed- Ket leveren van betonnen, glooiing blokken en gewa pend betonnen steenbandpn. voor hat vernieuwen van de glooiingen va» du zeedijk, de zuid- en oosthavendam in Hansweert. Er wérd ingeschreven als volgt: Jac. Haringman, Goes f 122.590, Pit Beton N.V. Middelburg 126.100. N.V. De Hoop, Terneuzen 126.334. D* gunning werd aangehouden. V., zonder vaste woonplaats werden ge grepen, en C. de R. uit Bergen op Zoom die ook tot het gezelschap behoorde, kóri in een der kermiswagens van zijn béd worden gelicht: De vierde,-A.' J. 'B. uit Rotterdam, kreeg men pas om drie uur, slapende met een mes in de handen, hij werd ontdekt onder de vloer van de juist opgebouwde autoscooterbaan, i.v.m, d* kermis. Hij was er zo ver ondergeki'ó- pen dat bij onbereikbaar was voor de politie. Eerst toen er aanstalten werd gemaakt om de brandweer in te', schakelen ga* hij zich gewonnen. Alle vier zijn zij personeels leden van dé autoscoöterexploi- tant die hierdoor i.v.m. de'van daag aanvangende kermis met de handen in het haar -zit. Drie van de barbaren zijn in verzeker de bewaring gesteld wegens.po ging tot. beroving, eën van hen, V. uit Hulst, is vrijgelaten. Ove rigens' bleek A. J. B. uit Rotter dam nog een week hechtenis te goed te hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3