Gehele regering gearresteerd Strijd om de top Rustige revolutie wil democratie herstellen Staatsgreep in 5 V2 week WEER WOEDE ROND JACOB MARISPRIJS TANKS NIET NODIG Opschudding om ontslag van trainer Feijenoord Russisch veto blijft dreigen VIS STERFT IN EEM De Bilt: Kouder PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND INDONESISCH GEBIED NIET GESCHONDEN Aanranding en roof in Noordwijk JONGE DUITSER NAM VERGIF IN NA ARRESTATIE Artiesten haalden hun beelden weg Jongen van acht nog vermist Chinezen op Mount Everest Onverbiddelijk Overal rustig Gehoorzaam Surinaamse premier tevreden naar huis LAATSTE NIEUWS GEEN WIJZIGING VAN INVALIDITEITSWET ZONDER MEER PENSIOEN ZEELIEDEN WORDT AANGEPAST NIEUW KLM-KANT00R AAN C00LSINGEL FRIS WEEKEINDE ZOMER DIENSTREGELING «ai» SPOORBOEKJE Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directi» en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-231T, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Temeuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zlerikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREl'KFR Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang no. 4570 Zaterdag 28 mei 1960 TURKSE VREUGDEDANSEN 19 APRIL. De Turkse regering beknot de persvrijheid om de oppositie het woord te ontnemen. 28 APRIL. Na bloedige relletjes in de grote steden wordt de staat van beleg afgekondigd. De onlusten zijn een gevolg van de schorsing van leden van de oppositie als parle mentsleden. 29 APRIL. Nieuwe onlusten; premier Menderes waar schuwt tegen pogingen om de veiligheid van de staat te ondermijnen. 14 MEI. Na een korte periode van rust nieuwe onlusten, die elke dag terugkeren in weerwil van de staat van beleg. 21 MEI. Voor het eerst neemt het leger (vooral cadetten en lagere officieren) deel aan de betogingen tegen de regering-Menderes. 22 MEI. Postcensuur in Turkije. Troepen treden met traan gas op tegen betogers. 26 MEI. In het vertrouwen dat het leger orde en rust zal handhaven gaat premier Menderes op tournee in Anatolië. 27 MEI. Gebruik makend van de afwezigheid van de pre mier grijpt het leger naar de macht en arresteert de ge hele regering en de Turkse president Bayar. Generaal Khemal Gursel, de sterke man van Turkije. Hij is 65 jaar oud en was tot voor kort bevelhebber van de Turkse landstrijdkrachten. Gisteravond werd bericht dat hij al was begonnen met het formeren van een nieuwe regering. Nederlandse regering: Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft onmiddellijk gereageerd op de verklaring van kolonel Pieters, com mandant van de Indonesische militai ren op de Molukken, dat niet-geïdentifi- ceerde vliegtuigen over de Molukken hebben gevlogen, afkomstig uit de rich ting van Nieuw-Guinea. Geen enkel Nederlands vliegtuig, zo deelt de regering mee, heeft boven In donesisch gebied gevlogen. Nederlandse oorlogsschepen en vliegtuigen hebben strikte opdracht zee-, land- en luchtge bied van Indonesië te mijden. Dit geldt uiteraard ook, zo wordt hieraan toe gevoegd, voor de zeer bescheiden ver sterkingen die naar Nederlands Nieuw- Guinea zullen worden gezonden. Eigen nieuwsdienst NOORDWIJK De politie van Noordwijk speurt samen met die van Katwijk naar een jongeman van 25 5 30 jaar, die de dag voor Hemelvaarts dag in de duinen bij Noordwijk een vrouwelijke arts heeft aangerand. Hij maakte zich na zijn wandaad uit de voeten met de schoudertas van de arts. die een congres van geneeskundigen in Noordwijk bijwoonde. Later is de tas te ruggevonden zorïder de 200 gulden, die de eigenares toebehoren. Van onze correspondent OLDENZAAL Een zestienjarige Duitser heeft gisteren op het politie bureau in Oldenzaal vergif ingeno men, na wegens diefstal te zijn ge arresteerd. De jongen had uit de kassa van zijn vader duizend mark gestolen en was daarmee van Flenzburg naar Nederland gereisd. In Oldenzaal wisselde hij tweehonderd mark tegen Nederlands geld in en daarna ging hii naar een wapenhandelaar om een pistool te kopen. De handelaar ver trouwde het zaakje niet en belde de politie, die inmiddels van de Duitse op sporingsdienst een verzoek tot aanhou ding had ontvangen. De Duitser werd naar het bureau ge bracht, waar hij bij fouillering nog honderdtachtig gulden aan Nederlands geld en 600 mark op zak bleek te heb ben. Bovendien was hij in het bezit van een alarmpistool met patronen en twee dolkmessen. Die wapens droeg hij altijd bij zich, vertelde hij. Kort nadat hij naar het toilet was ge gaan, hoorden agenten hun arrestant kokhalzen. Zij troffen hem half bewuste loos op de grond aan, een aangebroken flesje vergif in de hand geklemd. De jongen werd naar een ziekenhuis in Enschede gebracht. Hij maakt het redelijk. Advertentie Eigen nieuwsdienst ANKARA In de straten van Ankara, hoofdstad van Turkije, dansten gisteravond duizenden mensen om het welslagen te vieren van de militaire coup die nog geen etmaal tevoren een einde had gemaakt aan het regime van premier Menderes. Hoop op de instelling van een democratisch bewind naar Westelijk voorbeeld vervulde de harten en een van de eerste gestes van het militaire bestuur scheen die hoop te bevestigen: met ingang van vandaag zullen de gemuilkorfde of verboden kranten weer mogen verschijnen zoals het hun goeddunkt. Klokslag twaalf uur, in de nacht van donderdag op vrijdag, vlak nadat premier Menderes de hoofdstad had verlaten, voerde het leger de coup uit. Acht uur later waren alle leden van de regering gearresteerd en was er een nieuw regime gevestigd zonder dat er een druppel bloed was vergoten. Tanks bezetten de strategische punten van de grote steden om eventueel verzet in de kiem te smoren. Maar de maatregel bewees overbodig te zijn. O ROTTERDAM Opnieuw is een voetbaltrainer ontslagen, omdat hij zijn werk niet naar tevredenheid heeft ver richt. Het bestuur van Feijenoord zond Sobotka een brief, waarin hem zijn ontslag officieel werd meegedeeld, of schoon de schriftelijke afspraak, vóór het begin van dit seizoen gemaakt hem een contract van twee jaar waar borgde. Volgens bestuurszijde van de Rotter dammers heeft het ontslag niets te ma ken met het falen van Feijenoord in de beslissingswedstrijd op Hemelvaartsdag tegen Ajax. Het ontslag heeft overigens, vooral in kringen van de Rotterdamse voetbalclub, opschudding veroorzaakt'. Net zo'n op schudding als onlangs bij de kwestie- Herrera in Spanje. De trainer van Bar celona werd, zoals bekend, plotseling aan de kant gezet, omdat Barcelona de wedstrijden in het tornooi om de Euro pese Beker tegen doodsvijand" Real Madrid, dat wèl in de competitie werd onttroond, niet met succes had afgeslo ten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Vijl van de negen beeldhouwers die hebben meegedon- gen naar de jeugdprijs van de Jacob Maris-stichting hebben gisteren hun werk weggehaald van de expositie die in het Haagse gemeentemuseum is in gericht. De jury had geen prijs toegekend in de sectie beeldhouwwerken, maar daar tegen was niet in de eerste plaats hun grief gericht. Wat de jonge beeldhou wers tot hun maatregel dreef was de motivering van het besluit van de drie juryleden, de beeldhouwer Wessel Couzijn, de adviseur bij de afdeling kunstpropaganda van het Belgisch mi nisterie van onderwijs, de heer J. van Lerberghe en de hoogleraar aan de Jan van Eijck-acadëmie te Maastricht, pro fessor Albert Troost. Geen verwachting Zij schrijven in hun toelichting dat geen van de ingezonden werken ver wachtingen wekt of belofte voor de toekomst inhoudt. En dat namen B. Nieuwenhuis, Jef van Leeuwen, Mieke Nass, André Bartels en Uien Maat niet. Gezamenlijk trokken zij gisteren naar het museum en namen hun werk onder Van onze correspondent NEW YORK. Er bestond gister avond weinig hoop dat er nog iets con structiefs voort zou komen uit de debat ten in de Veiligheidsraad. Deze besprak gisteren een resolutie van vier landen, waarin bij grote mogendheden van Oost en West wordt aangedrongen op hervatting van hun overleg. Zoals zo dikwijls sinds de oprichting van de raad hing er een Russisch veto in de lucht. Deze discussie in de Veiligheidsraad volgt op het felle debat over de Russi sche klacht tegen de Verenigde Staten in verband met de Amerikaanse spio- nagevluchten boven de Sowjetunie. Zo als. gemeld wees de raad deze klacht van de hand. De Sowjetunie heeft op het voorstel van de vier landen (Ceylon, Argenti nië, Ecuador en Tunesië) vier amen dementen ingediend, waarin zij opnieuw haar grieven inzake de Amerikaanse verkenningsvluchten en in het bijzonder de vlucht van de neergeschoten U 2 aan de kaak stelt. Deze amendementen zijn voor de westelijke landen onaanvaard baar. Dat toonden zij reeds bij de ver werping van de Russische klacht. Weinig hoop Andrei Gromyko verklaarde dat het voorstel van de vier landen zonder de door hem ingediende aanvullingen wei nig tot bevordering van de onderhan delingen kan bijdragen. De enige hoop die men gisteravond koesterde was dat de Sowjetunie zich bij de stemming over de resolutie zou onthouden. Tijdens een schorsing van de zitting zochten de indieners van de vierlanden- resolutie naarstig naar een formule, die zowel voor Amerika als voor Rusland aanvaardbaar was, maar veel hoop had men niet. Niet persoonlijk Gromyko's rede van gisteren was iets rustiger van toon dan die van donder dag, toen de Russische minister felle be schuldigingen uitte aan het adres van president Eisenhower. Die waren niet persoonlijk bedoeld, zei hij gisteren, maar golden alleen het hoofd van de Amerikaanse regering. Hij voegde hier aan toe: Laten de Verenigde Staten en president Eisenhower geen vrien delijke woorden van ons verwachten, zo lang de Amerikaanse politiek zo agres sief blijft. De vierlandenresolutie beoogt vooral een gunstiger sfeer te scheppen in het internationale politieke klimaat, dat door het mislukken van de topconferentie zulk een dieptepunt heeft bereikt. STOCKHOLM, (Reuter). De Euro pese vrijhandelszone heeft de uitnodi ging van de E.E.G. voor het voeren van onderhandelingen aangenomen. Het Zweedse ministerie van buitenlandse za ken heeft dat gisteravond bekend ge maakt. de arm mee. Het protest van een sup poost mocht niet baten. Eigen expositie Later op de dag haalden de gegriefde kunstenaars ook de werken weg die niet voor expositie in aanmerking wa ren gekomen en in de kelder van het museum waren opgeslagen. In een brief aan de jury hebben de vijf hun besluit om hun werken terug te trekken „omdat het toch geen ver wachtingen inhoudt voor de toekomst" medegedeeld. Zij gaan nu in het pand Noordeinde 114 een eigen expositie in richten. Het regime van premier Menderes, dat de steeds groeiende oppositie sinds maanden had onderdrukt met onde mocratische middelen als censuur en strenge straffen, bleek zodanig gehaat te zijn dat het volk bereid was, elke verandering toe te juichen. Daar het leger in Turkije een zeer vooraan staande plaats inneemt was de vreug de over de geslaagde staatsgreep dub bel zo groot. Het nieuwe voorlopige bewind staat onder leiding van generaal Khemal Gursel. Gisteravond richtte men per radio een proclamatie tot de bevolking, waarin eerst wordt geconstateerd dat de staats greep een volledig succes is geworden, Vertoornde beeldhouwers dragen hun kunstwerken door een van de vele gangen van het Haagse gemeentemuseum. Vertoornd omdat de jury van de Jacob Maris-jeugdprijzen hun werk geen belofte voor de toekomst vond inhouden. KATMANDOE (AP-Reuter). Drie Chinese bergbeklimmers zouden er de vorige zondag in geslaagd zijn langs de totnogtoe onbeklimbaar geach te noordelijke helling de top van de Mount Everest te bereiken. Het persbureau Nieuw China dat dit be richt gisteren via radio-Peking de we reld instuurde, gaf de namen van de drie klimmers als Wang Foe-tsjoe (25 jaar), Tsjoe Jin-hoea (25) en de Ti- betaan Konboe (27). Men acht het waarschijnlijk ,dat communistisch China het succes van de expeditie zal uitbuiten om zijn aanspraken op de top van deze hoogste berg ter we reld kracht bij te zetten. f Gemengde gevoelens In Indië werd het bericht met ge mengde gevoelens ontvangen. Nog geen halve dag eerder had '.iet minis terie van defensie de mislukking van een Indische poging om de top via de zuidelijke helling te bereiken moe ten melden, al zal men nog een twee de poging ondernemen. Een Indische functionaris zei het vreemd te vinden dat het Chinese succes op dezelfde dag viel als de Indische mislukking, die veroorzaakt was door bar slecht weer. Maar een Zwitserse Himalaja- kenner achtte het geenszins onmoge lijk dat de weersgesteldheden op de zuidelijke en noordelijke helling vol komen verschilden. Grens De Chinezen kunnen nu met meer kracht eisen dat toekomstige expedi ties ook aan Peking toestemming vra gen en men verwacht nog andere Chi nese aanspraken op delen van de Hi- malaja. Voor deze beklimming had den de Chinezen geen toestemming aan Nepal gevraagd, ofschoon dit in ternationaal gebruikelijk was omdat Nepal de soevereiniteit over de top heeft. De Nepalese oppositie noemde het dan ook „schending van ons grondgebied". In de recente besprekingp- tussen premier Koirala van Nepal a Tsjoe En-lai van China is China's stelling dat de grens acht km zuidelijk van de berg loopt ingetrokken. De pre miers kwamen overeen dat de grens „door het massief loopt", de zuidelij ke helling van Nepal is en de noor delijke van China. dat hij noodzakelijk was omdat het regi me van Menderes tot een crisis zou heb ben geleid en dat nu de tijd is gekomen om een andere koers te gaan volgen. Daarna deelde generaal Gursel mee dat hij niet het plan heelt een militaire dic tatuur in te stellen. Binnen de kortst mogelijke tijd zal Turkije een werkelijk democratisch staatsbestel krijgen. De militairen zullen zich dan uit het bestuur terugtrekken en zich onderwerpen aan de uitslag van de spoedig te houden verkiezingen. Tot slot nog een dreigement, dat nauwelijks nodig scheen: het leger zal onverbiddelijk zijn tegenover ieder die zich tracht te ver zetten of poogt het oude regime te her stellen. Het volk scheen gisteravond na de op winding van de coup alle vertrouwen te hebben in het nieuwe bewind en zijn beloften. Niemand scheen het zich aan te trekken dat het land als een geheel geïsoleerd eiland halverwege Europa en Azië ligt. Alle verbindingen zijn name lijk verbroken, geen buitenlands vlieg tuig landt meer op Turkse luchthavens en zelfs de Turkse vertegenwoordigers in het buitenland moeten uit radio-uitzen dingen leren hoe de toestand in hun eigen land is. In West-Europa weet men dat het rus tig is in geheel Turkije, maar dat is dan ook alles. Er is geen contact meer en voor inlichtingen is men geheel afhan kelijk van hetgeen de Turkse macht hebbers openbaar willen maken. Slechts buitenlandse ambassades zijn in staat mededelingen te doen aan hun regerin gen. De verwachting is dat binnen 24 uur de normale verbindingen zullen worden hervat. Het schijnt de militairen ernst te zijn met hun verzekering dat zij de democratie zo spoedig mogelijk zullen herstellen. Er zijn 'honderden arrestaties verricht. Alle leden van de regering, de president, Bayar, en tal van provinciale en plaatselijke bestuursambtenaren zijn onmiddellijk bij de overneming van de macht opgepikt. Verzet werd nergens ge boden. Premier Menderes, die juist op reis was gegaan werd in zijn auto aan gehouden door de inzittenden van een klein verkenningsvliegtuig dat hem achterna was gezonden. Wat er met al deze gevangen politici zal gebeuren is niet bekend. De Westelijke mogendheden maken zich niet bezorgd over de plaats die Turkije nu zal innemen in de twee be langrijkste defensie-organisaties van de vrije wereld, de Navo en het pact voor het Midden-Oosten. De nieuwe macht hebbers hebben onmiddellijk na het sla gen van hun coup doen weten dat zij beide pacten trouw zulen blijven en dat er in de buitenlandse politiek niets zal veranderen. Wat de binnenlandse poli tiek betreft heeft generaal Gursel be kend gemaakt dat zijn optreden tegen geen enkele partij is gericht en dat het hem er slechts om is begonnen Turkije te bewaren voor de democratie. De cen suur blijft nog gehandhaafd en in de grote steden blijft het uitgaansverbod' tussen 22 uur en 03 uur van kracht. Militaire eenheden, In sterkte va riërend tussen een sectie en enkele di visies hebben nagenoeg elke stad, elk dorp en elk gehucht bezet. Men kan ge rust zeggen dat het gehele leger aan de coup heeft deelgenomen. Des te ver wonderlijker is het dat niets is uitgelekt. Honderdduizenden blijken gereed te heb ben gestaan om op het woord van de bevelhebber in actie te komen. Iedere militair blijkt te hebben gehoorzaamd aan de bevelen van zijn commandanten. Vandaar dat er nergens gewapende te genstand is geboden. T> OTTERDAM Gisteren hebben A veertig politiemannen in oplei ding nog eens weer de Spaansepolder en de buurt van het Aelbreehtsplein afgezocht naar de sedert woensdag middag vermiste Thijs van Dijk uit de Allard Piersonstraat te Rotter dam. Ook werd tevergeefs gedregd in de Delfhavense Schie. De vermiste jongen is acht jaar oud en hij heeft rood haar. Hij was gekleed in een lichtbruine bloeze, een korte grijze manchester broek, lichtgrijze sokken en bruine sandalen. Gevreesd wordt dat hem een on geluk is overkomen. SCHIPHOL (A.N.P.) De urinaamse eerste minister mr. S. D. Emanuels is gisteravond per vliegtuig uit ons land vertrokken. Na twee weken van bespre kingen met de Nederlandse regering keert hij via New York naar Surina me terug. Mr. Emanuels is geheel tevreden over het verloop van de besprekingen. Hij verklaarde bij zijn vertrek dat de regering van Suriname voorlopig niet zal ingaan op de voorstellen tot een gemeenschappelijke cassatierechtspraak in het koninkrijk. Ja, ik heb je pijp schoongemaakt NEW YORK (Reuter) De Veiligheidsraad heeft gis teravond laat de vierlanden resolutie aangenomen, waarin er bij de grote mogendheden op wordt aangedrongen hun overleg te hervatten. De Sowjetunie onthield zich, met Polen, van stemming. De resolutie was gewijzigd om te voorkomen dat de Sowjetunie van haar veto recht gebruik zou maken en zodoende de resolutie zou torpederen. Afgewezen werd een Rus sische poging in de resolutie de klacht tegen Amerika in zake de U 2 te verwerken. Van onze correspondent EEMNES. Het water van de rivier de Eem blijkt ook dit voorjaar, enkele dagen voor de opening van het vissei- zoen, vervuild te zijn door afval van fa brieken uit de buurt van Amersfoort. Talloze dode vissen drijven in de rivier rond; honderden andere zijn bedwelmd door gebrek aan zuurstof. Bewoners uit de buurt hebben man den vol bedwelmde vissen uit het stin kende water geschept en naar de Eem- nesser Binnenvaart overgebracht. Voorts wisten nog honderden vissen zich te redden toen de uitwateringsklep werd geopend van de sluis naar de Eemnesser Vaart. Palingen zoeken een goed heenkomen over land. Verbond prot.-chr. werkgevers: Van onze sociaal-economische redactie. DEN HAAG. Eén doel dient voorop te staan en dat is zo snel mogelijk een zo goed mogelijke wet op de arbeids geschiktheid. Dit schrijft het .Verbond van protestants-christelijke werkgevers in Nederland in zijn jaarverslag 1959 bij een bespreking van de invaliditeits wet Het constateert dat zowel in de Eer ste als in de Tweede Kamer op de re gering ernstige druk wordt geoefend om op korte termijn te komen tot een wijziging van de invaliditeitswet zonder meer. Het verbond kan zich niet aan de indruk onttrekken dat uit deze wens meer het politieke element spreekt dan de wil om zo snel mogelijk te komen tot een goede en technische verant woorde uitvoering van de sociale verze kering. Komt het tot indienen van een wets voorstel tot wijziging van de invalidi teitswet alleen, dan verwacht het ver bond alleen maar een nog grotere chaos. Het is noodzakelijk dat tegelijkertijd de ongevallenwet wordt geliquideerd, 'aldus het verbond. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De regering wil het buitengewoon pensioen zeelieden-oor logsslachtoffers, zoals ook is voorgesteld voor de buitengewone pensioenen 1940- 1945, verhogen met twintig procent van is bij de Tweede Kamer ingediend, de a.w.w.-uitkering. Een wetsontwerp met deze strekking Rotterdam-Londen v.v. driemaal daags Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het nieuwe passa- gekantoor van de K.L.M. aan de Coofeingel is woensdagmiddag offi cieel geopend (met de „afhandeling" van een reisgezelschap dat even eer der per lijnvliegtuig uit Londen op Luchthaven-Rotterdam was aangeko men, Dat reisgezelschap bestond uit burgemeester mr. G. E. van Wal- sum en een deputatie van de stich ting Havenlbelangen die van een kort werkbezoek aan Londen terugkeer den. President-directeur I. A. Aler van de K.L.M. noemde deze wijze van openen symlbolisch voor het karakter van Rot terdam, dit temeer omdat het gezel schap zijn reiskosten voor eigen reke ning had genomen. Hij herinnerde eraan dat het binnen kort veertig jaar geleden zal zijn dat de K.L.M. haar lijn Rotterdam-Londen v.v. opende en dat zijn maatschappij al 35 jaar geleden een kantoor(tje) aan de Coolsingel had. Daarin werd toen jaarlijks voort waalfduizend gulden aan passages geboekt. Dat bedrag steeg in '51 tot vijf miljoen, in '59 was het ne gen miljoen en het ziet er naar uit dat dit jaar de tien miljoen zal worden overschreden. Met ingang van volgende week, zo deelde de heer Aler mee, zal de dienst Rotterdam-Londen worden uitgebreid tot drie vluchten per dag heen en weer. Mede namens het gemeentebestuur uitte burgemeester Van Walsum zijn vreugde over de nieuwe vestiging van de K.L.M. die daarmee blijk geeft toch wel iets in Rotterdam te zien. Dat ver trouwen zal niet worden beschaamd. Wij aanvaarden dat Schiphol onze na tionale luchthaven is, maar dat bete kent niet dat wi.j daarnaast geen mo gelijkheden zien voor onze eigen lucht haven. Wij zijn, aldus burgemeester Van Walsum. voornemens Luchthaven- Rotterdam de outillage te geven die noodzakelijk wordt geacht. Dat zal ge schieden op een bescheiden maar goe de manier. Op de meeste plaatsen enkele opklaringen en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot mati ge wind tussen west en noord. Iets lagere mid- dagtemperaturen. MIESJE: zou h« al een ei hebben gelegd? 29 mei: zon op 4.29, zon onder 20.46; maan op 7.58, maan onder 23.33. 30 mei: zon op 4.28, zon onder 20.47; maan op 8.55. Van onze weerkundige medewerker Een nieuw gebied van hoge druk is er de oorzaak van dat vandaag een nieuw geluid kan worden be luisterd, ook al kunnen wij dan niet een nieuwe lente aankondigen. Dit nieuwe gebied bevond zich gis teravond nog boven de oceaan ten zuidwesten van Ierland. Samen met de depressie bij IJsland is het de oorzaak van een krachtige weste lijke stroming boven de oceaan, waarmee tamelijk koude lucht in de richting van West-Europa wordt overgebracht. Deze lucht zal van daag de warme stroming hebben vervangen die zich gisteren en ook Hemelvaartsdag boven ons land bevond. Op Hemelvaartsdag werden tem peraturen tot 21 graden gemeten, gisteren werd in Eindhoven zelfs 23 graden bereikt. Maar de afkoeling begon toen in de noordelijke pro vincies ai door te dringen, hetgeen daar gistermiddag gepaard ging met een regen- of onweersbui. Ook vandaag is er nog een buitje mogelijk, maar veel regen is er niet meer te verwachten. De ge noemde stroming met lage tempe raturen zal het weer van het week einde bepalen. Het zal heel wat frisser zijn dan gisteren. Warmte is er daarom voorlopig niet meer bij, ondanks de opklaringen die ook morgen worden verwacht. MORGEN begint de sterk gewijzigde WM Het nieuwe is verkrijgbaar op de stations en aan de bekende adressen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1