GEYAN GE]\ EN V RA A GSTUK VEEL BESCHIMPT STIEFKIND GRANT „IK SCHAAM MIJ OVER DE GOEDE BEHANDELING MURGUPA Rigoureuze ingrepen nodig Uitrusting onvoldoende tekort aan personeel MEER HULP VOOR SURINAME Amerikaans vliegtuig uit O.-Duitsland terug Oostenwind was Westenwind halfzwaar Vrijdag 27 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 REGIONAAL Tienj arenplan verlengd militairen Nieuw-Guinea Suriname bijna leeggelopen Commandant zeemacht nam afscheid op K. Doorman Betogingen tegen Japans premier Bromfietser verleende geen voorrang Zeeuwse vissers willen oesterproeven Verder dan Venlo Chinese ambassade wil niet voldoen aan eis Djakarta GEVANGENISSTRAFFEN VOOR INFILTRANT EN HELPERS Dhaulagiri bestegen die lekkere shag in de handige doos Proces-Eiclimann in september van Ceta-Bever Paniek in flat om „psychopaat „VERZOEND" Niet onder de zes naar de bioscoop Hogere rekening Haast is nodig Ook de lucht FATALE FOTO OOK HIJ Advertentie Van een onzer redaeteuren AMSTERDAM. Nederland maakt geen ernst met zijn gevan- genenvraagstuk. De gevangene psychisch gestoord of normaal is voor de samenleving slechts dan een verschijnsel waarvoor men zich interesseert, als een ontsnapping of wandaad is gemeld. Blijft het op het front van de straf- en behandelingsgestichten rus tig, dan is er vrijwel niemand die zich afvraagt hoe het met de „moeilijke" leden van de gemeenschap is gesteld. Dat de gevangenissen en inlichtingen bij lange na niet geschikt zijn om de delinquent passend op de terugkeer in de maatschappij voor te be reiden, dat een nijpend personeels- en plaatsgebrek in de psychiatrische inrichtingen de behandeling van gestoorden ernstig belemmert het zijn zaken, die nauwelijks enige belangstelling ontmoeten. Sinds 1958 bestaat er een rapport van de .commissie voor de bouwkun dige voorzieningen van het gevange niswezen". waarin ondubbelzinnig wordt geconstateerd dat ..de door de wetgever aan het gevangeniswezen verstrekte opdracht" in de huidige gevangenisgebouwen niet op verant woorde wiize kan worden uitgevoerd". Een nieuw bouwprogramma, zo con cludeert het rapport, is hoogst nood zakelijk. NIETS Wat is tot nu toe op grond van de ze samenvatting gedaan? Niets. Natuurlijk, het rapport is bestu deerd door een commissie, die de aanbevelingen van de adviseurs on der ogen moest zien, maar op de be groting van justitie voor het jaar 1959 stond geen enkel bedrag ver meld. dat de uitvoering van de sug gesties verried. Ook op de laatste be groting. over 1960, speurt men tever geefs naar cijfers. Misschien. zo_ is ons meegedeeld, zal 1961 het jaar zijn, waarin Justitie de aanpak van een ..eerste fase" zal aankondigen. Wat gaat er gebeuren? TWAALF WEG Twaalf van de achttien bestaande gevangenissen zullen buiten gebruik moeten worden gesteld. De quasi-mo- numentaliteit van in- en exterieur, di» vele der gestichten kenmerkt, stem pelt ze tot sombere ruimtecomplexen, waarbinnen de enkele mens onder de massaliteit schuil gaat. Wel verre van hen naar een terugkeer in de maat schappij te richten, wenden deze ge stichten. door hun totale architectoni- sche-bouwkundige gesteldheid, de ge detineerden veelal juist van de maat schappij af. Zij maken daardoor eigenlijk a priori reeds elke opbou wende activiteit onmogelijk, zo zegt het rapport s' Jacob zo genoemd naar de voorzitter mr. H. L. s' Ja cob. De gevangenissen in Alkmaar, Arn hem, Breda. Haarlem, Hoorn, Leeu warden, Norgernaven. Esserheem, Bergveen. Bankenbosch en Winscho ten moeten dus of een totaal ande re bestemming krijgen, of met de grond gelijk gemaakt worden. Daar voor, m de plaats moeten, aldus het rapport s' Jacob, drié régionale gè- vangeniscentra verrijzen. Ook zal een nieuw gesticht moeten verrijzen, dat gedetineerden zal her bergen die meer dan normale bevei liging behoeven. De gevangenissen in Den Haag, Botterdam en Roermond zullen de graderen tot huizen van bewaring. De slrafgestichten in Groningen, (psy chisch gestoorde gevangenen). Zut- phen en Vught (jeugd! kunnen in hun huidige bestemming gehandhaafd blij ven. De uitvoering van het hele pro ject werd in 1958 geraamd op 36 mil joen gulden. Het is een duur project, zoals dat door de commissie s' Jacob is ont worpen, maar het is nog lang niet zo kostbaar als het eigenlijk zou moe ten zijn, want de commissie laat zon der meer buiten beschouwing de voor zieningen, die hoog nodig moeten worden getroffen voor de verbeterin gen van de psychiatrische inrichtin gen waar gestoorde delinquenten on der de supervisie van de justitie wor den verpleegd. PERSONEEL Ook over de personeelsbezetting van de inrichtingen en gevangenissen wordt niet gesproken. Men zou hier tegen kunnen inbrengen dat de com missie zich slechts te bemoeien had met de bouwkundige situatie van de gestichten, die vallen onder het ge vangeniswezen. Dat is juist, maar dan is de opdracht aan de commis sie te eng geweest. Het Nederlandse strafstelsel blijft niet stil staan bij de architectonische hoedanigheden van de inrichtingen, die onder de hoede van het Rijk val len. Het heeft ook te maken met de particuliere gestichten, waar van rijkswege delinquenten, die daarvoor volgens de rechter in aanmerking ko men, worden verpleegd. Het strafstelsel eist daarenboven dat. de personeelsbezetting van de gevan genissen en inrichtingen de toets van de kritiek kunnen doorstaan. Men mag over het gebrekkige kaliber daar van op het ogenblik de staf niet bre ken, omdat de voorwaarden, waaron der degenen die de. justitiële nazorg uitvoeren moeten werken bijzonder on gunstig zijn. Het aanbod is mede door de slech te salariëring zo gering, dat men zich eenvoudig geen uiterst strenge keuze kan veroorloven. Het personeel, dat men nu tot zijn beschikking heeft, Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Het eerste regionale gevangeniscentrum, dat binnen het raam van de uitvoering van het rapport s' Jacob zal ver rijzen, zal worden gebouwd in het westen van het land. Daar komen de meeste delinquenten vandaan. Men wil het centrum juist daarom zo dicht bij de plaats van herkomst van de bewoners stichten, omdat gebleken is dat het bezoek aan de gevangenen sterk afhankelijk is van.de vraag of de familie en ken nissen de vaak lange) reis naar het strafgesticht kunnen betalen. Bezoek heeft een sterk reclasse- rende werking op de delinquenten, zo is gebleken. bestaat voor een aanzienlijk deel uit mensen die tegen een matige beta ling gaarne over hun medeschepselen willen „vaderen" of „moederen". Die categorie kan op den duur alleen maar meer kwaad dan goed stichten. SPANNINGEN BLIJVEN Met een materiële en „personele" verbetering van het Nederlandse straf stelsel zijn de problemen de wereld natuurlijk nog niet uit. Altijd zal de spanning tussen het belang van de maatschappelijke beveiliging en dat- van de individuele delinquent blijven Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard om behoudens goedkeuring van de Staten-Generaal de nodige middelen ter beschikking te stellen voor uitbreiding van het Surinaam se tienjarenplan. Boven het thans nog beschikbare bedrag van 77 mil joen Surinaamse guldens zal daar door nog een Sf 80 miljoen (ruim 160 miljoen Nederlandse guldens) kunnen worden besteed. Het tien jarenplan, dat thans in zijn vijfde jaar is, wordt verlengd tot 1969. Dat is het. resultaat van besprekingen, die een Surinaamse en een Nederland se delegatie hebben gevoerd. De Suri naamse delegatie stond onder leiding van premier Emanuels; van de Neder landse delegatie maakten de ministers Korthals. Beerman, Zijlstra en Marij- nen deel uit. Voorts is overeengekomen dat voor projecten, die niet in het nieuwe tien jarenplan kunnen worden ingepast, maar welker uitvoering toch gewenst is, nader zal worden nagegaan of het additionele bedrag van S80 miljoen zal' worden overschreden of dat inter- nationale financiering in aanmerking)*, I komt Als een project dat in aanmer- Vrageil OVCr VOOrbereidUlg king komt voor de eerste oplossing is - D o Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Van de Wetering (c.h.) heeft minister Visser gevraagd of de militairen, die zul len worden uitgezonden naar Nieuw-Gui nea. worden voorbereid op de lokale omstandigheden, die zij daar zullen aan treffen. Zo ja, dan beveelt het kamerlid het Koninklijk instituur voor de tropen aan als de meest aangewezen organisatie daarvoor. Het instituut verzorgt thans reeds een dergelijke opleiding voor de Koninklijke marine. bij het overleg al genoemd het zgn. kleine Sramaecaproject, waarvoor rond S20 miljoen nodig zal zijn. Over dat project zat het overleg spoedig worden geopend. De Surinaamse delegatie van minis ters en Statenleden is woensdagmiddag naar Ghana vertrokken. Premier Ema nuels vertrekt vandaag pas. PARAMARIBO (A.N.P.). Door de vele reizen, die ministers en Statenleden op het ogenblik naar het buitenland maken, is Suriname thans praktisch vrij van dergelijke functionarissen Van de 21 Statenleden zijn er op dit moment maar twee in het land. Van de negen ministers zijn er vier afwezig. Bovendien is gouverneur Van Tilburg met verlof in Neder land. DEN HAAG, (A.N.P.) De com- mandant zeemacht Nederland, vice- admiraal G. B. Fortuyn, heeft woens dagmorgen afscheid genomen van de opvarenden van het smaldeel, dat over enige dagen een reis van vlag vertoon gaat ondernemen naar lan den in het Verre Oosten en Neder lands Nieuw-Guinea. Dat gebeurde aan boord van de Ka rei Doorman te Rotterdam, waarbij de putaties van de andere schepen van het smaldeel, de. jagers Limburg en Groningen, aanwezig waren. De com mandant Nederland zei te hopen dat allen in de verst afgelegen delen van ong rijk zullen bewijzen, dat het moe derland zich welbewust is van zijn taak. Ik weet dat uw komst in Nederlands Nieuw-Guinea met blijdschap tegemoet wordt gezien, zei hij. Wanneer u terugkomt zal ik u niet: meer officieel kunnen verwelkomen, zei de commandant, die omstreeks 1 okto- ber met pensioen de dienst verlaat, vervolgens in een persoonlijk woord van afscheid. Vermoedelijk sta ik dan in een burgerpak aan de kant te kij-j ken wanneer u de Waterweg opstoomt. bestaan. Dat ziet iedereen, die bij de behandeling van de gestraften en jus titiële patiënten betrokken is, duide lijk in. Maar zolang er geen werke lijk doortastende maatregelen zijn ge nomen, heeft niemand, ook niet het openbaar ministerie, het recht om schimpende taal over bijv. de toepas sing van het systeem van de terbe schikkingstelling te laten horen. (Over de wantoestanden in de gevangenis sen wordt niet gesproken; de ontsnap pingen uit de hoog ommuurde strafge- stichtën zijn op de vingers van één hand te tellen). Nemen wij een concreet geval; een man verschijnt voor zijn rechters, be schuldigd van een misdrijf. De psy chiaters achten hem rijp voor een me dische behandeling, maar de recht bank meent dat gevangenisstraf aan de terbeschikkingstelling vooraf moet gaan. De man in kwestie belandt in een gevangenis, die volgens de des kundigen (wij citeren het rapport s' Jacob) ,,a priori reeds elke opbou wende activiteit onmogelijk maakt". Het effect, dat dit verblijf op hem heeft, is onberekenbaar. Na het ver strijken van zijn straftijd komt de man in een psychiatrische inrichting, waar men met een ernstig perso neelstekort te kampen heeft. Boven dien bestaat er, evenals overal el ders, ruimte- en outillagegebrek. WACHTLIJST Wat wil men? Na enige tijd wordt de betrokkene genezen verklaard. Hij is wel niet door en door geobserveerd en behandeld, maar er staan zoveel lotgenoten op de wachtlijst. Er is im mers nog altijd het passantenpro bleem, het vraagstuk van de lieden die ter beschikking van de regering zijn gesteld, maar die in huizen van bewaring op plaatsing zitten te wach ten. Zijn in dit concrete geval de be doelingen. die de rechters met hun terbeschikkingstelling hadden, verwer kelijkt? Het is zeer de vraag. Wie werpt, wetende onder welke druk de verzorgers van de justitiële patiënten moeten werken, de eerste steen? Fouten zullen er altijd worden ge maakt. Als echter de outillage wordt verbeterd, zal de kans op misgrepen verminderen. Nederland heeft een prachtige humane wetgeving op het gebied van het gevangeniswezen, maar de voorwaarden, waaronder de ze wetten tot uitvoering moeten wor den gebracht, zijn uiterst ongunstig. TOKIO (AP) Honderdduizenden betogers hebben donderdag tot diep in de nacht voor het Japanse parle mentsgebouw te Tokio in spreekkoren het aftreden van premier Kisji geëist. Door de enorme oploop was niemand bij machte het gebouw te verlaten, ook de premier niet, tegen wie de betogers zelfs een vijandige houding aannamen. Er klonken, kreten van „Kisji is bin nen, laat hem niet ontsnappen", en voorts eiste men afzegging van president Eisen howers aanstaande bezoek aan Japan en nieuwe verkiezingen. De ondertekening van het wederzijdse veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten, om de verlen ging waarvan alles eigenlijk is begonnen, is inmiddels reeds ten dele een feit geworden. Men- verwacht de Amerikaanse presi dent op 19 juni, de dag waarop de ver lenging van kracht wordt, tenzij het Japanse hogerhuis het verdrag eerder bekrachtigt. Dode en zicaar getconde Van onze correspondent BORNE. Een bromfietser, de, héér K. Boes (60) uit Hengelo verleende j woensdagmiddag geen voorrang aan een [personenauto op de autoweg bij Borne. Dat kostte de duopassagier, *zijn achtja-1 rige buurjongetje B. Druif, het leven; 1 de heer Boes zelf werd zwaar gewond j in het ziekenhuis opgenomen. De auto kwam op zijn kant in de berm terecht. De bestuurder, die al leen in de wagen zat, liep slechts schrammen op. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN. De Vereniging tol bevordering van Zeeuwse visserijbe- langen, die bijna alle Zeeuwse mossel kwekers omvat, heeft zich in een tele gram aan de minister op het standpunt gesteld dat het nemen van oesterproe ven in het Veerse Gat zeer gewenst is. Zij noemt het behoud van verwa terplaatsen in Zeeland van het groot ste belang. VENLO De 59-jarige procuratie houder van de n.v. Inalfa te Venray, de heer J. H. van Ligten, die sinds 3 mei zoek was, is terecht. Hij was op 3 mei met de bus naar Ven lo vertrokken. Daarna had men niets meer van hem gehoord. De heer Van Ligten is nu gevonden op een strand in Zuid-Frankrijk. Hij lijdt aan geheugenverlies. DJAKARTA (AFP) De Indone sische regering heeft in een nota aan de Chinese ambassade te Djakarta op nieuw geëist dat de Chinese consul te Bandjarmasin en die te Medan van hun post worden ontheven. De regering had dat vorige week ook al geëist, omdat die functionarissen zich zouden hebben gemengd in de kwestie van de repatriëring van Chinezen uit Indonesië. Het schijnt dat de Chinese am bassade heeft geweigerd aan de eis van de Indonesische regering te voldoen. De Chinese consul te Bandjarmasin is begin deze maand in conflict gekomen met de Indonesische militaire autoriteiten in zijn standplaats, omdat hij had ge protesteerd tegen de manier waarop Chi nese repatrianten werden behandeld. BONN Het Amerikaanse tweemotorige transportvliegtuig van het type Dakota, dat op 20 mei tot een noodlanding in Oost-Duitsland werd gedwon gen, is woensdagavond met zijn vijfkoppige bemanning en de- vier inzittenden te Wiesbaden in West-Duitsland geland. Op een gisteren gehouden perscon ferentie zei de gezagvoerder, kapitein Lundy: „Zij hebben mij in Kopenhagen bij het vertrek de verkeerde wind meegegeven HOLLANDIA, (A.N.P.) Deland- rechter van Manokwari heeft een ge- vangenisstraf van 3^ jaar opgelegd aan de Indonesische infiltrant Ibra- aim Lapandanga. Deze was in fe bruari geland nabij de districtshoofd plaats Kokas en had daar met en kele Indonesische en inheemse inge zetenen een bende gevormd. De bende had zich ten doel gesteld Kokas en later ook Fak-Fak plat te branden, te roven e.d. De in Kokas ge boren Laoandanga had zonder veet moeite enkele jonge avonturiers om zich heen verzameld. Hij was daarbij gul geweest met het uitdelen van al lerlei titels. De politie maakte de bende onscha delijk voordat zij haar plannen kon uit; voeren. Wel was zij erin geslaagd, bij wijze van oefening, een huis ui brand te steken. „Officieren" Terecht stonden behalve Lapandanga zijn „officieren" Moh. Daewokas, Tera- wi RumaLga en Kasi-rn Rumagesan, zijn „adviseur" Moh. Tamher. zijn „secre taris" Zacheus Hemathang (een schrij ver van het districtskantoor te Kokas) en zijn ..ordonnans" Umar Fuat. De drie officieren werden veroordeeld tot irie jaar. de ordonnans e:i de adviseur toi twee jaar en acht maanden en d" fecretaris tot twee jaar gevangenis straf. In dezelfde zitting werden drie man nen uit Kaimana een Keiees en twee inheemsen veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek voor de diefstal van een prauw met buiten boordmotor. Met die prauw hadden zij van Kaimana willen oversteken naar In donesië. Het toestel geraakte een week geleden tijdens de vlucht Kopenhagen-Hamburg- boven Oostduits grondgebied. Direct daarop schoten enkele Russische straal jagers op de Amerikaan af en dwongen hem tot landen bij het plaatsje Grunds- hagen in Noord-Mecklenburg, dertig ki lometer van de Wes'tduitse grens op Oostduits grondgebied. Zoals Lundy ons gisteren zei: De Russen schoten langs ons heen met machinegeweervuur Zij hadden kennelijk de opdracht ons niet te raken. Het landen op het weiland slaagde wonderwel, hoewel er niet vol doende ruimte leek om tot de laatste meters toe normaal neer te komen. Strafmaatregelen Volgens kapitein Lundy heeft de me teorologische dienst van het vliegveld Kopenhagen hem een volkomen verkeer- j de inlichting bij het vertrek gegeven. Men vertelde de Amerikaanse piloot na melijk, dat boven het gebied langs de I Deens-Duitse grens en de Oostzee een i oostenwind zou waaien. „In^plaats daar- {Van'\ vertelde Lundy, „kregen wij bo- jven de Oostzee last van westenwind en I die duwde ons steeds meer oostwaarts omdat onze koers uitgezet was in de j verwachting van een oostenwind Of de Amerikaanse autoriteiten deze interpretatie zullen aanvaarden valt nog te bezien. Reeds heeft de bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland, generaal Smith, het bevel gegeven, dat de Dakota voorlopig niet meer in de lucht zal komen en dat Lun - j dy zelf in afwachting van de uitslag van I een nader onderzoek niet meer zal vlïe-l gen. Uit verklaringen van andere inziten- den is gebleken, dat de Russische mili tairen, die hen hebben verhoord zich geheel in het teken van de warme wind, die nu weer uit Moskou schijnt te waaien, hebben gedragen. Zij hebben Lundy en dc andere bemanningsleden niet uitgeschol-. den voor spionnen, en zich overigens cor rect gedragen, zij het dat zij" Lundy zelf hebben verweten een ernstige overtre ding te hebben begaan. De start van het toestel in Oost-Duits- land is niet zonder grote moeite ge schied. Een Amerikaans militair toestel had daarvoor uit Wiesbaden aparte start raketten naar West-Berlijn gebracht. Daar gaven de Russen toestemming om ze naar Grundshagen te brengen, waar zij onder de Dakota werden gemonteerd. Pas door het gebruik van deze raketten, die direct na de start werden afgewor pen kon de stijgkracht van het toestel zo worden vergroot, dat Lundy zijn vlieg tuig kon optrekken. En bij al deze werk zaamheden moesten de Oostduitse com munistische autoriteiten waarschijnlijk tandenknarsend toekijken. Aan het Rus- sisch-Amerikaanse onderonsje zijn zij niet, zoals verwacht werd, te pas geko men. KATMANDOE (Reuter) Een Zwit serse expeditie, geleid door Max Eise- lin. heeft de Dhaulagiri bestegen, een van de hoogste en moeilijkste toppen in de Himalaja en tot het Zwitserse suc ces de hoogste onbestegen lop in de wereld. De Dhaulagiri is 26.795 voet hoog. Ongeveer tezelfder tijd is een van Indische zijde ondernomen poging om de top van de Mount Everest, 's werelds hoogste berg, te bereiken, mislukt als gevolg van verblindende sneeuwstormen. De Indiërs kwamen tot 200 meter on der de top. Eigen nieuwsdienst JERUZALEM „Ik schaam me over de goede behandeling die u me geeft." Aldus Adolf Eiehmann tegen zijn Israëlische gevangenbe waarders. Op een streng geheim ge houden plaats ergens in de Joodse staat wacht deze organisator van de uitroeiing van zes miljoen Joden op zijn berechting. Verwacht wordt dat het proces tegen hem in september zal beginnen. Nog altijd heeft men in Israël niet onthuld hoe men Eiehmann te pakken heeft gekregen. Dat zal ook tijdens het proces niet gebeuren, maakte de Advertentie Pleisterwerk repareren Van een onzer verslaggevers VENLO. Een neuriënde inbreker stond woensdagmiddag aan de wieg van een huilende baby in een flat aan het Mgr. Nolensplein in Venlo. Hij probeerde eerst het kind te sussen om vervolgens zijn slag te kunnen slaan. Hij was nog in het stadium van het sussen toen de buurvrouw binnen kwam, die tijdens de afwezigheid van de moeder een oogje in het zeil iou houden. De „babysit" stelde zich voor als ver warmingsmonteur, maar de buurvrouw vertrouwde het zaakje niet en besprak het geval met de buren. Toen bleek, dat hij ook in een andere woning door een thuiskomende vrouw was betrapt, juist toen hij aan een radiator stond te morre len. Al gauw verspreidde zich toen het verhaal, dat een ontvluchte psychopaat in.de buurt rondzwierf. Andere vrouwen zagen nu plotseling ook iets bijzonders in hun woning en de verwarring was compleet toen korte tijd later bleek dat die middag in vier wonin gen was ingebroken. De politie werd er bij gehaald en die kwam uit de werkwijze van de inbreker tot de conclusie dat de 32-jarige verwarmingsmonteur J. van G. wel meer van de inbraken af zou weten. De man is gearresteerd, maar hij ontkent, hoewel de twee vrouwen zeggen hem te herkennen. De inbreker maakte er een gewoonte van huis aan huis te bellen. Kreeg hij geen gehoor, dan forceerde hij het raampje in de voordeur en stal hij wat van zijn gading was. Waar hij wel gehoor kreeg gaf hij zich uit voor monteur en controleerde hij de verwarming. Dit is Tuvia Friedmann, de man die verantwoordelijk is voor de ge slaagde arrestatie van Adolf Eieh mann, die ervan wordt beschuldigd zes miljoen Joden om het leven te hebben doen brengen. Hij heeft ge zworen dat hij iedere Nazi die schul dig is aan oorlogsmisdaden, zal opsporen. Israëlische justitie bekend. Wel ont hulde men dat Eiehmann op 8 mei 1945, direct na de Duitse overgave, door de Amerikanen gevangen werd genomen. Hij wist zijn ware identiteit te verber gen en zorgde ervoor dat men het S.S.-teken op zijn linkerarm niet zag. Hij deed zich voor als officier van de Waffèn S.S. Anderhalf jaar bleef hij in krijgsgevangenschap, toen wist Eieh mann te ontsnappen. Niemand koester de enige argwaan tegen hem. Ergens in het noorden, van Duitsland dook Adolf Eiehmann onder in de hut van een boswachter. Vijf jaar later verliet hij Duitsland, voorzien van valse papieren. Zijn vrouw en kinde ren volgden hem later. Hoewel de vroegere S.S. Obersturm- WATER STEEDS VUILER bannführer Adolf Eiehmann minuten lang geen Woord kon uitbrengen toen de Israëliërs hem arresteerden, zei hij later dat het een hele opluchting voor hem was na vijftien jaar ondraaglijke spanning te zijn gegrepen. „Ik ben nu verzoend met mijn lot", klonk het timide uit de mond van de man die eens heeft gezegd, dat hij lachend het graf zou ingaan en dat men hem nim mer te pakken zou krijgen. Zelfs heeft Adolf Eeichmann be loofd alles over de rol die hij in de oorlog speelde te vertellen aan zijn Israëlische ondervragers. Legio zijn de geruchten die de ronde doen in en buiten Israël over de manier waarop Eiehmann is gearresteerd. Een verhaal wil dat men hem in Argentinië overmeesterde en aan boord bracht van een Israëlische onderzeeër. Van uitlevering van Eiehmann zal geen sprake zijn, deelde het ministerie van jus titie in Jeruzalem mee. De misdaden die hij heeft begaan waren gericht tegen het Joodse volk. Daarom wordt hij in de Joodse staat berecht. De politie heeft een speciale afdeling opgericht voor het ge- val-Eichmarm, het zesde bureau. PARIJS (AFP) De ministers van maatschappelijk werk of sociale zaken van de zes E.E.G.-landen hebben op hun vergadering te Parijs de wens uitgesproken dat geen kinderen beneden de zes jaar in bioscopen worden toege laten. Voorts wensen zij dat alle films vóór vertoning aan een controle worden on derworpen en dat er twee leeftijdsgren zen worden gesteld. Opgelucht stappen de negen Amerikanendie sinds hun landing in Oost-Duitsland op 20 mei in spanning hebben verkeerd over hun lot, op het vliegveld van Wiesbaden uit hun vliegtuig. Tegen de stellige verwachting in zijn zij door de Russen uitstekend behandeld en zeer vlug vrijgelaten. Van onze correspondent NIJMEGEN. Binnen dertig jaar zal het waterverbruik in Nederland per hoofd verviervoudigen. Dit bete kent ook vier keer zoveel afvalwa ter als thans vrijkomt. Door de che mische industrie en de produktie van kernenergie zal dat afvalwater scha delijker en zelfs giftiger zijn dan wij het thans kennen. Er is weinig fan tasie voor nodig om te beseffen dat het probleem „gezond water" een knelpunt kan worden voor de be woonbaarheid van ons dichter be volkte land. Het kan zelfs een rem worden voor verdere verhoging van produktie en welvaart Die ernstige les hield prof. W. F. J. M. Krul, hoogleraar in de civiele ge zondheidstechniek aan de T.H. te Delft, woensdag duizend burgemeester en wet houders voor. Het duizendtal hoogste gemeentelijke gezagsdragers was te Nij megen verzameld voor hun congres van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Zij hielden er zich bezig met de ernstigste toekomstproblemen van het moment: die van de water- en. luchtverontreiniging. De natuur presenteert nu al de reke- Prof. Krul toonde het met een vloed van bewijzen aan. Die rekening zal hoger worden, onafwendbaar. We staan eigenlijk nog aan het begin van onze industriële ontwikkeling. De geo grafische ligging van Nederland, zijn wetenschappelijke en maatschappelijke kundigheid en ervaring maken ons land in het steeds meer geïntegreerde Euro pa tot een der aangewezen vestigings plaatsen voor de zware, de staal- en chemische industrie. Met al hun na-' sleep van toeleverings- en verwerkings bedrijven. Voor die taak hebben wij arbeiders nodig. Daaraan is nu al een tekort. We zijn een onderbevolkt land, zo hield prof. Krul zijn toehoorders voor. Ver der eist de industriële ontwikkeling ruimte, meer ruimte dan heel Neder land bezit. Om alle te verwachten fa brieken te bevatten moet er een stuk van West-Duitsland en van noord-België worden bijgetrokken. Alleen zo kan de vereiste economisch-technische eenheid worden geschapen. Industrie en stijgende bevolking eisen kwaliteitswater, zo betoogde prof. Krul verder. Het grootste deel hiervan moet h,et oppervlaktewater worden bereid. V." ie.. Rl.)n' om concreet te zijn. Maar die Kijn is reeds nu hopeloos vervuild. UnAno 1S lvr^ Z?HS Z°' dat de samen" leving m Nederland, waterland, staat voor de noodzakelijkheid van een rigou- TvffJu®, ?g*Yan de waterhuishouding. moet b^facr jVan die reSebngen moet haast worden gemaakt, grote haast. Daarbij moeten we niet stilstaan bij gienzen. Het gehele rivierbekken van de Rijn en dat van de Maas moet erm worden betrokken. Op korte ter mijn dient het afvalwatervraagstuk van de zuidwestelijke Randstad all één ge- heel bestudeerd te worden. Daarbij be- horen Nieuwe Waterweg zowel als de badstranden m Zuid-Holland. Dan zullen we veel meer geld moe- Voor onderzoeken naar de mogelijkheden tot zuivering. Daarvoor ^tïïenSfn^°dl,g' Er moet oen voort- sü ?"g komen voor ingenieur-s d'?, deze onderzoeken en de zuivering zelf kunnen leiden. Het is dringend noodzakelijk, wil in ons land tenminste ven g bestaan mogelijk blij- Hetzelfde geldt, zij het nog in iets ni£in!rewTat?' v°,or- de 'uchtverontrei- i 'n 5 ln het stadium dal schade wordt veroorzaakt. In wezen is - - dit een nationale aangelegenheid waar voor het laatst iets van ze mee het vestigingsbeleid voor dè nieu we industrie samenhangt. Vast staat dat een foto van Eiehmann die in het bezit was van een van zijn vele vriendinnen tot zijn arrestatie leidde. De Israëlische geheime dienst ging er mee aan het werk. Meer dan honderd tips over Eichmanns verblijfplaats waren het ver dere materiaal waarmee werd gewerkt Als een man met een baby-achtig ge zicht en nogal vrouwelijke gelaatstrek ken, zo werd Eiehmann beschreven aan degenen die hem moesten opsporen. Ge durende lange tijd werd hij geschaduwd. Tuvia Friedmann. directeur van het do: cumentatiecenti-um van nazi-misdaden in Haifa, was de man die alle gegevens over Eiehmann verzamelde en aan de politie doorgaf. Aan zijn volharding is het te danken dat de gevreesde nazi-misdadiger werd gegrepen. Eichmanns plaatsvervanger in de ti i dat hij zijn luguber werk ver richtte m Boedapest. Hermann Kru- mey, oud-opperofficier van de SS is op Hemelvaartsdag opnieuw gearres- Wocf- ïerkteals dr°Sist in het WestQuitse Korbach: deze man wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op Hongaarse Joden. Krumey werd al eerder gearresteerd, maar wegens gebrek aan bewijs vrij gelaten. Men hoopt door bekentenis sen van Einchmann ook bewijzen in handen te krijgen die Krumey en vele van zijn andere medewerkers alsnog hun gerechie straf zullen bezorgen. Velen van hen wisten de dans tot nu toe te ontspringen. Charles Coward, die als Brits krijgs gevangene in het concentratiekamp Auschwitz zat en daar nogal veel met Eiehmann te maken had. heeft laten doorschemeren dat ook hij iets van de opzienbarende zaak af weet. Deze 56- )a"ge Londenaar vertelde gisteren dat hi) vijf weken geleden bezoek kreeg van drie geheimzinnige heren, die hem vroegen of 'hij bereid was te ge tuigen m een mogelijk nieuw proces tegen een oorlogsmisdadiger. Meer kan ik u niet zeggen. Maar het is een heel speciaal geval", zei een van hen. De heer Coward, die ook getuige was in het proces legen de nazi-leiders in Neurenberg, heeft Eiehmann tweemaal ontmoet toen hij zelf in Auschwitz zat en door een list 400 Joden het leven redde. Hij zei nog: „Ik kan u niet zeg gen wie deze drie heren waren. Ik heh geheimhouding moeten zweren". „Ik ben bereid hem te verdedigen als hij me Iaat komen". Dat zei giste ren de 36-.iarige Oostenrijkse advocaat dr. Robert Eiehmann, halfbroer van Adolf. De advocaat woont in de stad Linz, in dezelfde woning waar ook de latre Obersturmbannführer heeft gewoond. „In mijn hart geloof ik niet in zijn schuld", aldus Robert Eiehmann. „ik geloof dat hii onder zware druk cle bevelen van Hitier en Himmler uit voerde en ik ben bang dat het proces als het in Israël wordt gevoerd een wraakproces wordt. Hitier en Himmler zijn nu dood er. Adolf Eieh mann is een groot man geworden. Daarom ben ik bang dat het een wraakproces zal worden". Waar Eichmanns vrouw en drie kinderen zijn gebleven zei de advocaat niet te weten. Negen jaar geleden heeft hij gehoord. - %*»- T

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5