Nog een radioschip Invaller scoort 3 maal Hard tegen hard in de Veiligheidsraad Russische klacht niet aanvaard MR. CAT iS: NOODKR ACHTEN VIER JAAR BIJ ULO Consignatie van militairen schilderzelfmet EEN KIND LEEUWARDEN VERANDERT PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bij de Assemblee KWALIJK RUSSISCH GESCHENK Het zoete leven door Poliofonds afgewezen Dankbaar De BiltWarmer OP DE MOLUKKEN: Klucht van de koe op Binnenhof Steeds meer doden rond de Oceaan B. en W. Amsterdam niet ongerust over Opera Jacob Marisprij zen aan jongeren uitgereikt Ondergedoken meisje toch op Zuiderkruis Jongetje vermist in Rotterdam Schildersbedr. Heijboer Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4. Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,—. per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang NO. 4569 Vrijdag 27 mei 1960 TRIEST beeld uit Arnhem: een ver wrongen autoped naast een kolos van een omgeslagen vrachtwagen. Enkele ogenblikken tevoren had de chauffeur in de Huissensestraat de driejarige Leen Klaassen doodgere den, die zonder op het verkeer te letten met zijn autoped de straat overstak. Een driejarig vriendje van Leen Klaassen werd gewond naar het ziekenhuis gebracht. Voorbijgangers zochten in paniek naar een derde jongen die plotseling zoek was en mogelijk ook door de moordende wielen was verpletterd. Later bleek dat hij zich op het nip pertje in veiligheid had kunnen brengen. Groot was de verontwaardiging in Arnhem, toen even later vijftig meter verder een muziekkorps zich vrolijk trommelend en blazend in beweging zette. De muzikanten be gonnen aan een rondgang om een gelijktijdig te houden collecte te ondersteunen. Van onze correspondent NEW YORK In volle hevigheid woedde de afgelopen da gen het diplomatieke steekspel tussen Amerika en Rusland voort. Twee feiten traden daarbij vooral op de voorgrond: p De Veiligheidsraad der Verenigde Naties verwierp met zeven tegen twee stemmen bij twee onthoudingen de Russische klacht tegen de Verenigde Staten inzake het in cident met het neergeschoten Amerikaanse verkennings vliegtuig; 2 President Eisenhower hield voor de radio en televisie een grote rede waarin hij de deur voor premier Kroestj- tjsef wijd open hield, maar waarin hij hem tegelijkertijd verantwoordelijk stelde voor het mislukken van de top conferentie. Eisenhower legde bijzondere nadruk op de noodzakelijkheid van voortgaand overleg met de Sowjet- unie, ondanks alles wat er de laatste weken is gebeurd. De eerste Russische reactie op Eisenhowers rede was weinig bemoe digend: minister Gromyko noemde wat hij had gezegd schijnheilig en vol agressiviteit. De Amerikaanse president kondigde aan dat hij de Sowjetunie opnieuw het aanbod deed voor wederzijdse inspectie van de lucht uit. Amerika is van plan dit voorstel op een geschikt tijdstip voor te leg gen aan de Algemene Vergadering' der Verenigde Naties. Gromyko had voor dit plan niets dan schampere woorden over. De Russische minister van buiten landse zaken deelde mee dat zijn land de klacht tegen Amerika, die nu door de Veiligheidsraad van de hand is gewezen, zal indienen bij de Assemblée van de Verenigde Naties. Wanneer dat zal geschieden wilde hij niet zeggen. Gromyko wenste niet naar rede te luisteren. Het Amerikaanse plan voor luchtverkenning bleef hij beschouwen als een poging om onbeperkte inlichtingen omtrent de Sowjetunie te vergaren, „ten bate van hen die een oorlog voorberei den". Alleen in het laatste stadium van de ontwapening kan men tot luchtver- kenningen overgaan, aldus Gromyko. President Elsenhower had behalve over dit plan uitvoerig gesproken over het incident met de U 2. Nog eens betoogde hij dat het noodzakelijk is door het scherm van Hüssischè geheimzinnigheid heen te dringen teneinde Amerika te be hoeden voor een onverhoedse aanval. „De verkenningsvluchten boven Rusland heb ben ons inlichtingen van het grootste be lang voor de veiligheid van het land op geleverd hun succes was bijzonder opmerkelijk", aldus de president- Over het staken van de verkennings vluchten zei Eisenhower nog, dat dit o.a. was geschied om geen complicaties te veroorzaken in de betrekkingen van be- DEN HAAG (A.N.P.J Het Prinses Beatrix Poliofonds heeft besloten zijn naam niet te verbinden aan de Neder landse première van de in Cannes be kroonde film La Dolce Vita (Het zoete leven). Enige maanden geleden hebben de di recties van twee filmimportmaatschap- pijen het bestuur van het fonds aange boden de baten van de première voor het poliofonds te bestemmen. Het be stuur had dit aanbod toen aanvaard. Het heeft thans medegedeeld dat het, gezien het feit dat deze film in verschil lende kringen van Nederland uiteenlopen de reacties zal veroorzaken, met het oog op het specifieke karakter van zijn or ganisatie heeft gemeend de naam van het Prinses Beatrix Poliofonds niet aan de première van deze film te mogen verbinden". Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN. De Leeuwar dense gevangenis, waar sinds mensen heugenis de langgestraften catego rie dokter O. e a. zaten opgesloten, is sinds enige tijd bestemd als gevan genis voor recidivisten. De delinquenten, die met lange vrij heidsberoving voor hun misdrijven moe ten boeten, zijn overgebracht naar de strafgevangenis in Breda. Dit gebouw heeft sinds het eind van de oorlog on-' derdak verschaft aan vele oorlogsmisda digers. Ten gevolge van het gratiebeleid is de „klassieke" bevolking uitgedund! tot enkele zware gevallen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Er is grote kans dat de Veronica binnenkort een con currerend radioschip In zijn vaar water krijgt. In Amsterdam is na melijk de commerciële radio-onder neming Erato (European radio and television organisation) opgericht die het plan heeft om over enkele maan. den te beginnen met reclame-uitzen dingen vanaf een schip, dat buiten de territoriale wateren en in de on- Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG In het tijdelijke te kort aan onderwijzers bij het uitge breid lager onderwijs wil minister Cals voor vier jaar met noodkrachten voorzien en de Tweede Kamer zal hem op dat pad wel volgen. Alleen de socialistische oppositie, zo is woens dag gebleken, ziet er geen heil in. Haar woordvoerder C. Kleywegt zei, niet te begrijpen dat de minister het niet aandurft „zo maar een man van de straat te nemen en als vakonderwijzer voor de klas te zetten." Hij doelde op het plan om mensen van buiten het onderwijs te wer- Advertentie ven voor moderne talen, wiskunde of handelskennis. De minister heeft hier het oog op de genen, die in deze vakken studeren of er door hun beroep ruime kennis van hebben. De heer Kleywegt maakte er van, dat een wielrenner, die driemaal aan de Tour de France heeft meegedaan, bevoegd zal zijn om Franse les te geven. Tegen dergelijke volledig onbevoegden, zoals hij hen noemde, had hij onover komelijke bezwaren. De meerderheid van de Kamer begreep wel. dat het hier om een tijdelijke voor ziening in een voorbijgaande nood gaat en dat de reeks van nogal zware reme dies. die de heer Kleywegt wilde toe passen. alleen maar tot gevolg zou heb ben, dat de minister over vier jaar met een overschot aan volwaardige leer krachten voor het u.l.o. blijft zitten. Wel pleitten zij voor ruimer uitstel van militaire dienst, in het bijzonder voor de gebieden waar de nood het hoogst is, zoals in Zeeland, maar staatssecretaris Stubenrauch gaf de Kamer de verzeke ring, dat daar juist hard aan gewerkt wordt met de minister van defensie. AKTEN BELONING De liberale afgevaardigde mevrouw I Van SomerenDowner deed nog eens j een goed woord voor de gehuwde onder- I wijzeres. wier man naderhand voor haar inspanning de rekening gepresenteerd krijgt op zijn belastingaanslag. De staats secretaris gaf echter te kennen, dat dit pijnlijke euvel bij de algemene belasting herziening onder het mes komt. De K.V.P.-er Peters drong aan op we derinvoering van de aktenbeloning en u.l.o.-toelagen. De aktenjagerij moeten wij dan maar op de koop toenemen, vond hij, maar minister Cals wilde er niets van weten. De volgende week dinsdag zal de Tweede Kamer over een en ander be slissen. AMSTERDAM Het 13-jarige Deense zangeresje Gitte Haennig is gistermid- dag op Schiphol aangekomen. Gitte zal de komende dagen optreden tijdens de Ijongerenjaarbeurs te Emmen. Zij zingt jvolksliedjes, op guitaar begeleid door 'haar vader. middellijke omgeving van de Vero nica voor anker gaat. De Erato wil tevens in de toekomst commerciële televisie-uitzendingen vanuit een boven Nederland, België en West-Duitsland cirkelend vlieg tuig tot stand brengen. "Wat deze plannen betreft, heeft men contact opgenomen met een soortgelijke or ganisatie in Zweden. paalde bondgenoten met de Sowjetunie en met het oog op nieuwe middelen geen vliegtuigen die voortdurend wor den ontwikkeld. (Tezelfdertijd werd in de Verenigde Staten bekend gemaakt dat er gedurende de afgelopen veertien dagen voortdurend foto's van het wolkendek boven de Sowjetunie zijn -genomen door middel van de Amerikaanse kunstmaan Tiros I. Hiertegen hebben de Russen niet geprotesteerd.) Zonneklaar bleek uit Eisenhowers rede het verlangen van de Verenigde Staten een oorlog te vermijden, alsmede zijn ge loof dat ondanks het mislukken van de besprekingen in Parijs de mogelijkheden voor het doen afnemen van de koude oorlog niet zijn verminderd. Zeker liet de president zich niet verleiden tot even bittere en persoonlijke aanvallen op pre mier Kroesjtsjef als deze op hem heeft gedaan. Het Westen, aldus maakte Eisenhower duidelijk, dient op zijn hoede te blijven, maar tegelijkertijd te streven naar het vinden van eervolle regelingen met de Sowjetunie. In dit verband toonde hij zich bijzonder dankbaar voor de solidari teit die de wettelijke landen in. Parijs toonden. „We zullen onze vreedzame po gingen voortzetten", aldus Eisenhower, „met inbegrip van het deelnemen aan de onderhandelingen met de Sowjetunie, die aan de gang zijn." Tijdens het debat in de Veiligheidsraad over de U 2 ging minister Gromyko ook fel te keer tegen die leden-staten, die door het steunen van de Verenigde Sta ten „de aanvaller aanmoedigen en de vrede in gevaar brengen". Op even scherpe wijze nam de Amerikaanse afge vaardigde Cabot Lodge stelling tegen zijn betoog. Hij herinnerde er aan dat de Sowjet unie in een jaar tijd 22 landen had be dreigd met geweld en vernietiging door middel van kernwapens. Cabot Lodge somde voorts nog een groot aantal geval len van Russische spionage op tegen dé Verenigde Staten. Gromyko noemde deze opsomming be lachelijk. De afgelopen jaren heeft de Sowjetunie tientallen Amerikaanse spion nen gegrepen, en daar zijn de Amerikaan se autoriteiten zich zeer wel van bewust, zo zei hij in de loop van het uitermate felle debat. NEW YORK In een groot uit hout gesneden embleem van het grootzegel der Verenigde Staten, dat achter het bureau van de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou was opgehangen, bleek naderhand een Russische micro foon verborgen. Dit wapenschild was nota bene een geschenk van de Russen aan de Ame rikaanse ambassade! Het was de Amerikaanse afgevaar digde in de Veiligheidsraad, Cabot Lodge, die dit gisteren onthulde tij dens de zitting van de raad die aan de Russische klacht tegen de Ver enigde Staten in verband met de U 2 was gewijd. Cabot Lodge had het wapenschild bij zich; hij toonde het omstandig aan de leden van de raad. Dit wekte van zelfsprekend veel opzien. Terwijl minister Gromyko met stijf opeengeklemde lippen deed alsof er niets bijzonders aan de hand was, en recht voor zich uit keek, demonstreer de Cabot Lo'dge het wapenschild. Cabot Lodge deelde terloops nog mee, dat in meer dan honderd am bassadegebouwen der Verenigde Sta ten over de gehele wereld in de loop van de jaren verborgen microfoons waren gevonden. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Droog weer met zonnige perioden, maar ook plaatse- /yLvX lijk: wolkenvelden. Zwakke tot mati- ge veranderlijke VI wind. Dezelfde temperaturen als V gisteren of iets ja MIESJE: Dus toch Ajax DJAKARTA (Reuter/A.F-P.) Voor de militairen op de Mol ukken, de Indonesische provincie die aan Nederlands Nieuw-Guinea grenst, is de volledige staat van paraatheid af gekondigd. De verloven zijn inge trokken en alle militairen zijn ge consigneerd. Dat heeft de commandant van het ge bied, kolonel Herman Pieters, mee gedeeld, toen hij gisteren voor bespre kingen in Djakarta aankwam. Hij zei dat de maatregel was genomen in ver band met het plan van de Nederlandse regering om versterkingen naar Nieuw- Guinea te zenden. Kolonel Pieters verklaarde dat sedert de afkondiging van de Nederlandse maatregelen niet-geïdentificeerde vlieg tuigen enkele malen over de Molukken hebben gevlogen. Wij denken dat ze uit de richting Nieuw-Guinea kwamen, zo zei hij. DEN HAAG De toneelgroep Arena is gisteravond in het Binnenhof begon nen met de openluchtvoorstellingen van Breero's De klucht van de koe. Arena speelde de klucht als wagenspel. De re gisseur Fred Engelen heeft voor de op voering de tekst gekozen zoals die is verschenen in Het Pantheon der Neder landse letteren, dus met de openharti ge vrijages en de boertige taal. De opvoering wordt begeleid door muziek -van een draailier, bespeeld door Rob van der Bas. De medespelenden zijn: Ton Berger, Joop van der Donk, j Peter van der Linden, Kees Water beek, Kitty van Wijk en Henk Somers. j Het succes bij het talrijke publiek j was zeer groot. Eind juni volgen tien serievoorstellingen in Den Haag, waar na de wagen doortrekt naar Rotterdam en Amersfoort, merking kwam. SANTIAGO DE CHILE Het aantal doden van de reeks natuurrampen die het gebied van de Grote Oceaan de laat ste dagen hebben geteisterd, neemt zoals verwacht kon worden, van dag tot dag toe. Gisteravond schatte men het totaal aantal doden en vermisten in ver uiteen liggende gebieden als Japan, de Philip- pijnen, Hawaii en Chili op zeker 7000. maar een definitief dodencijfer zal ei nooit zijn, daar hele dorpen zijn ver dwenen en talloze ongelukkigen om het even door zee of aarde werden ver zwolgen. In Chili, waar gisteren nog door enorme grondverschuiving opnieuw 110 slachtoffers vielen bij Puerto Montt, moet de landkaart volledig herzien worden. Advertentie Ajax, 11a de zege van 51 op Feijenoord In het Olympisch Stadion, op de schouders van jubelende clubgenoten en suppor ters. Toen de landstitel dan einde lijk binnen was, stroomde men het veld op om favorieten de lucht in te tillen. Feldmann (rechts) en Bleijenberg (midden, de man van drie doelpunten) behoorden tot de eersten, die plotseling geen grond meer onder hun voeten voelden. AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben de gemeenteraad een kort overzicht gegeven betreffende „in de pers behandelde kwes ties bij de Nederlandse Opera". Het raadslid de heer N. Luirink had hierom gevraagd. In het overzicht werden de medede lingen gereleveerd, die de intendant van de Opera, mr. E. Cornelis, op 12 mei jongstleden heeft gedaan en die ook in onze krant zijn weergegeven. De heer Cornelis zei toen onder meer dat er geen ernstige moeilijkheden bij de Opera waren en dat de berichten in een Amsterdams ochtendblad dat een aantal solisten geen contact meer met de Opera wensten, uit de lucht waren ge grepen. B. en W. bevestigen thans deze mede deling en voegen er aan toe dat bedoel de solisten (Gré Brouwenstijn, Annie Delorie en Mimi Aarden) intussen hun gastcontracten hebben verlengd. DEN HAAG De Haagse wethouder van onderwijs en kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt, heeft in het Haagse ge meentemuseum de jeugdprijzen van de Jacob Marisstichting uitgereikt. Bij de schilders kreeg de 23-jarige Wim Vogel de eerste prijs en de 20-jarige Jan Cremer een eervolle vermelding en een materiaa-lprijs. De prijs voor grafisch werk werd toegekend aan de 18-jarige Fred Julsing. Bij de beeldhouwers was er naar het oordeel van de jury (Wessel Couzijn, prof. Albert Troost en de Bel gische kunstadviseur J. van Lerberghe) geen werk dat voor bekroning in aan merking kwam. AMSTERDAM Rietje Vette, het meisje uit Overschie dat zeven weken geleden onderdook omdat zij niet met haar ouders, broertjes en zusjes naar Australië wilde emigreren, is woens dagochtend met haar familie op de Zuiderkruis vertrokken. Rechercheurs van de Rotterdamse kinderpolitie brach ten haar aan boord. Zij had zirti ge heel verzoend met de landverhuizing. ROTTERDAM. Sedert woensdagmid dag wordt te Rotterdam de achtjarige Matthias van Dijk uit de Allard Pierson- straat ver-mist. Het ventje werd die middag omstreeks twee uur voor het laatst gezien op het Aelbrechtsplein waar boomtakken werden verbrand. Op verzoek van de verontruste ouders heeft de politie de hele buurt en ook de Spaanse polder afgezocht, echter zonder resultaat. Matthias is 1.30 m lang en heeft een flink postuur. Hij heeft rood haar en hij was gekleed in een bruine blouse, een grijze manchester broek, korte sok ken en sandalen. Advertentie de verf veer het schilder feest SIKKENS.TJALLEHA PR0D0KT BALANS 7 - TEL. 2336 - MIDDELBURG EISENHOWER HOUDT DEUR OPEN

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1