Zwart-goud-rood nog net op tijd in goede banen SCH. 55 (NOORDERKROON) HEEFT BESTE PAPIEREN ECHTPAAR WAAKT OVER GEWONDE WIJKZUSTER Proces tegen samenzweerders in Indonesië begonnen Commandant van Deelen: Geen toeüeming gevaar van straalvliegtuigen OORLOGSMUSEUM OVERLOOK HEROPEND Examen doen Dinsdag 24 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Nog een schrik Drie premiers en een prinses Rotterdams schip in Lübeck ontploft Calve -"hip voo:r chxbibel- leMcezr eten. Loggers begonnen aan haring jacht Eeuwige vlam DUEL ER ZIJN WEER ZOMERZEGELS Toestand Pasternak blijft ernstig Politie volgt spoor van aanvaller POGING TOT ONTVOERING VAN SOEKARNO RELLETJES IN JAPAN Rotterdamse KW60KSCllOOl had om zijn verdediging voor te be reiden. Dat verzoek werd toegestaaan. TIJD NODIG Administrateur verdacht van verduistering In Kongo Bloedige verkiezingen Poederblüswagen niet nodig GOEDE GRONDEN wint wisselbeker ZEEUWSE MOSSELVLOOT TERUGGEKEERD Rotterdamse architect won Vlaamse prijs ZEEMANSPRIJS VOOR DR. DE KLUIVER De Vuurpijl bracht ouderivetse pret Met ondeugdelijk kompas gevaren Motor tepori auto - drie doden Glazenwasser maakte dodelijke val Monsterontvangst in Nijmegen Oplichter Ik wil rechten studeren VELE WONDEN SPOOR RUST Zoavo waarschuwt voor het Chinese gevaar Slangebeet in boekwinkel Veronica onderhoudt contact via zender Van onze correspondent OVERLOON Bijna was prinses Irene maandagochtend bij de heropening van het Ne derlands nationaal oorlogsmu seum Overloon begroet met een vlag die beslist niet tot de geallieerden behoord heeft. Tussen de vlaggen op het nieuwste deel van het museum wapperde namelijk even fier als de andere de vlag van de Duitse Bondsrepubliek. In hun agitatie over het hoge bezoek hadden de organisato ren deze vlag aangezien voor de precies zo zwart-goud-rode kleuren van de Belgische vlag. Op het allerlaatste moment kwam men tot de ontdekking dat het fout was en ijlings werd de Duitse vlag gestreken voor die van onze zuiderburen. Toen de prinses aankwam woeien1 alle vlaggen breed uit, alsof er nooit een verkeerd tintje aan de stok was geweest. Overloon is met zijn ligging op de LimburgBrabantse grens een moei- j lijk te vinden plaatsje. Dat hebben ook de organisatoren van de Rijks voorlichtingsdienst tot hun schrik be merkt. Argeloos hadden zij op het draaiboek van de heropening dr, F. Houben, commissaris der Koningin in Limburg, aangewezen om de prinses te ontvangen. Gelukkig bleken de com- missarisssen zelf topografisch beter ge schoold, waardoor deze protocolaire blunder niet uitgehaald werd. Toen de prinses dan ook in de Sikorsky- helicopter op het sportveld bij het museumterrein landde, schoot de Bra bantse commissaris, mr. dr. C. Kort- mann, naar voren. De prinses, op de bok van het toestel naast luitenant-ter-zee der le klasse J. Schwarz gezeten, bezorgde met haar aankomst de kijkers voldoende stof om over te praten. De machtige wen telwiek veroorzaakte een complete zandstorm, die minuten lang alles aan i het gezicht onttrok. Hoestend en kuchend zocht iedereen een goed heenkomen, uitgezonderd dan de autoriteiten, wier taak het was om de prinses onmiddellijk na de landing te begroeten. en zet een bezoek aan Overloon. ten einde de veelheid van wapenen, mijnen, j granaten en noem maar op, te laten zien. De uitbreiding heeft het museum ge maakt tot een nationale instelling, waaarin alle elementen van oorlog, bezetting, verzet en bevrijding een uitbeelding hebben gekregen. Bij de j inrichting van het nieuwe deel is in het bijzonder de leerzame inslag van j het museum versterkt. Doel hiervan I is in de eerste plaats aan de jeugd een 1 duidelijk en overzichtelijk beeld te geven van de vijf jaren wereldoorlog II, die ons volk zo pijnlijk aan den lijve heeft meegemaakt. een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Een hevige ontplof fing heeft de machinekamer en de ver blijven van de dertienkoippige beman ning van het tankschip John-M gister middag in Lübeck zwaar beschadigd. Alleen de tweede machinist kreeg een snee in de schouder. Hij ligt nu in het ziekenhuis. Het vijfhonderd ton metende schip van J. Muller en Reitsma N.V. te Rot terdam was bezig met het lossen van de lading gasolie en benzine. Vermoedelijk is door een lek in de leiding benzine naar de machinekamer gestroomd en daar ontploft. De opvarenden logeren nu in een hotel. Advertentie Gasten Trakteer dan eens op dunne, korstloze sneetjes brood met bv. een rolletje worst of een sardientje en om het dubbeldekker te maken - Calié Mayonaise'. LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Zon idee om Uw gasten eens extra te verwennen kunt U zelf ook vinden. Want Calvé Mayonaise maakt heel veel hartige hapjes dubbeldekker. Doe Uzelf en Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Met de wind op de bil zijn de loggers gistermiddag ter haringvangst uitgevaren: 15 uit Vlaar- dingen, 74 uit Scheveningen en 37 uit Katwijk. Morgen wordt de vleet ge schoten in de buurt van de 57 graden Noorderbreedte en dan zal vermoede lijk donderdag de eerste jager de ruim driehonderd mijl lange terugweg kun- den autoriteiten wachtten haar op m,„ ..„maHm o0rfC1wPe,lle Aideul^r.??ov^ïarhtnffers E1' Jagers hopen in de haringrace te gedachtenis agn alle oorlogsslachtoffers. kunnen meedoen en met de eerste duur Daar werd de eeuwige vlam ontstoken 1 peiaajde kantjes aan de wal te komen. 1 Hierbij zijn de VI. 199, de Kw. 73, Kw. 74, Kw. 95, en zeven Scheveningers. Als alleen de aantallen paardekrachten in aanmerking worden genomen, zal het een ongelijke strijd worden. De Sch. 55 en de Sch. 61 hebben motoren van 600 en 750 pk. Zij zijn trawlers, toegerust met drijfnetten. De Vlaardingse en Katwijkse jagers zijn Delen van de toen gebruikte ijzeren j zuivere vleetloggers en hebben de be- monsters staan nu nog in de museum-schikking over minder sterke motoren, tuin. De kleinste is de Kw. 95 met 360 pk. en De verzameling is compleet gemaakt de grootste van deze groep de VI. 199 met met een voorraad wapens die nergens 450 pk. anders in Nederland te vinden is. Voor De kansen op de eerste plaats in de de instructie van haar adspirant-offi- haringrace hangen evenwel niet alleen eieren brengt de K.M.A. dan ook strijk af van de sterkte van de motoren, maar Door een haag van 1200 Overloonse schoolkinderen wandelde prinses Irene naar het nieuwe museumdeel. Honder- om het vuur der herinnering levendig te houden. Het museum werd in 1946 door de Overloners gesticht. Aan expositie materiaal bestond geen gebrek. In en om het dorpje werd drie weken lang. van 26 september tot 16 October 1944, een van de verbitterdste tankslagen van het Westelijk front uitgevochten ook van de opbrengst van de eerste trek. Het is immers alleen verantwoord de te rugreis te aanvaarden wanneer voldoende haringen in de netten zijn gestrikt. Moch ten de trawlers erg ongelukkig zijn, dan zouden de langzamer varende vleetlog gers toch nog eerder thuis kunnen zijn. Op een ander punt zijn de Sch. 55 en" Sch. 61 overigens nog in het voordeel. Zij varen ieder voor hun eigen rederij. De Katwijkse jagers daarentegen zijn aan gewezen voor combinaties van rederijen en de VI. 199 zelfs voor de gehele Vlaar dingse vloot Zij zullen dus in ieder geval moeten wachten totdat iedere logger waarvoor zij varen zijn kantjes heeft ge bracht. In feite zal de haringrace dus wel wor den gehouden tussen de twee Schevenin gers. De Noorderkroon (Sch. 55) heeft daarbij met haar 750 pk. betere papieren dan de Janny (Sch. 61) met haar 600 pk. Ook vorig jaar is dat gebleken toen de Noorderkroon de eerste Hollandse nieuwe naar de afslag bracht. Drie staatslieden de verpersoon lijking van drie perioden in onze ge schiedenis omringden prinses Irene gisteren in Overloon, waar zij het na tionale oorlogsmuseum heropende. Links van haar prof. mr. P. S. Ger- brandy, premier in de oorlogstijd, rechts dr. W. Drees, wiens naam is verbonden aan het na-oorlogse herstel en uiterst links prof. dr. J. F. de Quay, de huidige minister-president-. Advertentie met actieve, betieerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten ROTTERDAM Nadat de directeur- generaal van de P T.T. prof. ir. G. H. Bast gistermorgen in het topje van de Euromast de nieuwe zomerpostzegels symbolisch had overgedragen aan de voorzitter van het comité, staatsraad mr. W. 171 Schokking, heeft de hoofd directeur L. Th. Hoolboom daar de eerste zegels verkocht aan mevrouw E. Krelage-Keppel Hesselink, de weduwe van de in 1956 overleden voorzitter van de Koninklijke algemene vereniging voor bloembollencultuur. Deze plechtigheid speelde zich in de sfeer van de Floriade af omdat de nieuwe series zomerpostzegels, ontwor pen door de heer P. Wetselaar, alle maal bloemmotieven dragen ter gele genheid van het vierhonderdjarig be staan van de Nederlandse bloembollen cultuur. Om meer bekendheid te geven aan het feit dat er weer zomerpostzegels verkrijgbaar zijn werden van het plat form van de Euromast gekleurde bal lonnetjes opgelaten. Aan vijf daarvan bungelden enveloppen beplakt met vol ledige series zegels die op de Floriade waren afgestempeld en die derhalve voor de vinders van (filatelistische) waarde zijn. MOSKOU (Reuter) In de toestand van Boris Pasternak, die vorige week een maagbloeding heeft gekregen en bovendien aan een hartziekte lijdt, is geen verandering gekomen. Zijn broer vertelde, dat de schrijver slechts met moeite kan spreken en niet kan lezen, maar dat hij zich bewust is van wat er om hem heen gebeurt. Pasternak wordt behandeld door drie professoren uit Moskou; een dokter voortdurend in zijn nabijheid. GRONINGEN Zorgvuldig bewaakt het concierge-echt- paar Dopper in het medisch centrum te Appingedam de 43-j jarige wijkverpleegster, me juffrouw L. Poortinga, die in de nacht van zaterdag op zon dag bij een overval vrij ernstig werd gewond. D'r komt geen mens in. Ga maar naar de politie, is de kor te maar krachtige afwijzing van de stevige concierge tegen over ieder die de gewonde zus ter wil bezoeken. Met de armen wijd uit verspert hij de toegang tot haar vertrek. Zuster Poortinga was zaterdagavond op verjaarsvisite bij haar ouders. Tegen twaalven ging zij terug naar haar woning, die is ondergebracht in het medisch centrum aan de fraaie Wilhel- DJAKARTA (Reuter) In den beschuldigd president Soe- Djakarta is voor een bijzonder karno en andere leiders te heb- hof een proces begonnen tegen ben willen ontvoeren, zeven Indonsiërs, die ervan woi-. Hun complot zou zich behalve tegen TOKIO (Reuter) De verlenging van Veremgd?61!.^r¥cèftn ^afgelopen het comolot verband hielden, dagen grote onrust in het land veroor- zaakt. Gisteren bereikte de beroering zijn KEVOLl E hoogtepunt in een gevecht tussen politie Hun Soekarno, ook hebben gericht tegen eerste minister Djuanda, minister van defensie Nasution, de chef staf van de luchtmacht Suriadarma en de voormalige chef van de militaire inlichtingendienst Sukendro. Begin maart maakte de Indo nesische regering bekend dat het com plot was ontdekt en dat de luchtaanvallen 'op Soekarno's paleizen en de aanval op de school van de cavalerie in Bandoeng en demonstrerende studenten in de hoofd stad. Een duizendtal studenten, die voor het parlementsgebouw, waar over de verlenging werd gesproken, een betoging trachtten te houden, raakten in een fel handgemeen met de politie. Tachtig agenten en vijftig studenten liepen ver wondingen op: de politie arresteerde vijftien studenten die de betoging zouden hebben geleid. Ook voor de woning van premier Kisji. wiens aftreden al door de socialis tische oppositie en enkele vakverenigin gen is geëist, hebben 150 mensen met een sit-downstaking gedemonstreerd. Het blad Jomioeri gaf uitdrukking aan zijn. bezorgdheid over het bezoek van president Eisenhower op 19 juni wegens het gevaar van demonstraties. (Uit Washington is gemeld dat de Amerikaan- jje raadsman, dr. Sukardjo (die ook se president nog steeds van plan is Japan de Amenkaanse vlieger Allen Pope heeft ezoe *en verdedigd) vroeg om schorsing van de behandeling, omdat hij meer tijd nodig De openbare aanklager, Azwar Kazim, zei dat de zeven beklaagden tijdens bij eenkomsten in juli 1959 en januari 1960 waren overeengekomen de vijf Indonesi sche leiders te ontvoeren. Zij zouden wapens krijgen van luitenant Sam Karun- deng, die zou hebben deelgenomen aan de aanval op de school in Bandoeng. In hun bezit werden handgranaten en sten- guns gevonden. De aanklager beschuldig de de beklaagden van een complot tot omverwerping van de wettige regering. Van onze correspondent GORINCHEM. In de kas van de Woningbouwvereniging West in Gorin- chem is een tekort van 17.000 gulden ge constateerd. De administrateur P. van T. is onder verdenking van verduistering gearresteerd. Reeds eerder waren bij de Vereniging van Nederlandse gemeenten bedenkingen gerezen tegen Van T., die tevens belas tingconsulent is. Het is een vrij ingewik kelde affaire met onjuiste boekingen over een tijdsbestek van acht jaar. Van T. wordt eveneens verdacht van malversaties bij de N.V. Bag'germaat- schappij Holland in Hardinxveld-Giessen- dam. Hier zou het om een bedrag van 13.000 gulden gaan. Van T. is voor de officier van justitie te Dordrecht geleid. LEOPOLDSTAD (Reuter, A.N.P.). Vier mensenlevens heeft de eerste ronde van de algemene verkiezingen in Belgisch Kongo gekost. Deze vier mensen, inheem sen, werden bij Kmina in de buurt van Jadotstad, in stukken gehakt. Dat ge schiedde tijdens een vechtpartij tussen stamleden van twee politieke groeperin gen die op voet van oorlog leven. In het gehele gebied is de staat van beleg afgekondigd. Behalve in Kamina kwamen incidenten voor in Elisabethstad en de hoofdstad Leopoldstad. In deze laat ste stad patrouilleerden gisteren militai ren in jeeps door de straten; er is een avondklok van kracht. De eerste uitslagen van de algemene verkiezingen in Kongo, dat op 1 juli on afhankelijk wordt, komen vandaag binnen. Van onze correspondent APELDOORN Een verklaring van de brandweercommandant van Apel doorn, dat het gevaar voor neerstorten van straalvliegtuigen in de gemeente Apeldoorn was toegenomen, is gisteren door de commandant van het vlieg veld Deelen, pertinent tegengesproken. De brandweercommandant, de heer R. Tiethof, vroeg B. en W. een maand geleden of hij een poederblüswagen mocht aanschaffen. De startrichting van de straaljagers van het vliegveld Deelen zou zijn verlegd, waardoor het grotere gevaar zou zijn ontstaan. Volgens de heer Tiethof was bij een ongeluk met een straaljager een poederblüswagen on misbaar. De gemeenteraad gaf al op 28 april toestemming om een dergelijke wagen aan te schaffen en stelde een krediet van 3500 gulden beschikbaar. Apeldoorns burgemeester, mr. A. L. des Tombe, zegde de raad toe, dat hij tegen de maat regel ernstig zou protesteren bij de commandant van het vliegveld Deelen, De laatste, luitenant-kolonel Focquin de Grave, heeft nu verklaard dat de mededeling van de brandweercomman dant louter op een verzinsel berust. De startrichting en de routes zijn nog pre cies gelijk aan die in 1957 en er bestaan geen plannen ze te wijzigen. Zou dat wel het geval zijn, dan zullen wij de betrok ken instanties voortijdig inlichten, aldus de commandant. Hij wees er op dat er, zoals de zaak er nu voorstaat, geen sprake is van vliegrichtingen over be bouwde kommen. Hij vond het vrij naief van de ge meente Apeldoorn om op een gezegde van een brandweercommandant in te gaan en niet eerst in contact te treden met het commando van Deelen. De chef luchtmachtstaf heeft eveneens zijn ver wondering over de gang van zaken uit gesproken. De heer Tiethof zei ons gisteravond niet uit het hoofd te weten van wie hij had gehoord dat de startrichting van de straaljagers zou veranderen. „Daar zou ik de stukken eens op moeten nazien." Op de bewering dat zijn mededeling aan B. en W. indertijd op een verzinsel zou berusten, wilde «hij geen commentaar geven. „Ik heb die poederblüswagen op goede gronden aangevraagd en wat men verder vertelt, interesseert me niet", aldus de heer Tiethof. BRUINISSE (A.N.P.). De mosselkwe- kers hebben dit jaar een goede campagne gehad. De Zeeuwse mosselvloot is weer thuis, na een verblijf van enkele maanden in de havens van Harlingen en Wieringen. Er bleek dit jaar voldoende zaad aan- ,7 wezig om alle percelen in de Waddenzee Verscheidene ouders van ae beklaag- j te bezaaien. Op de thuisreis werd nog de aanklacht snikkend aan. De beklaag- op de Zeeuwse platen uit te zaaien, T TTDrfUT T~» D +4- b- b- ----- uc/„cl<aiv:i 1. vyp WC UUlISiClö WC1U IlUg tlotteraamse Kweek- den éin de zitting bijwoonden, hoorden;één vracht mosselzaad meegenomen om school Thomas Morus heeft beslag ge- 1 - - legd op de wisselbeker van het Ver bond voor veilig verkeer. Het verbond organiseert ieder jaar een grote lan delijke verkeerscompetitie voor scholen voor voortgezet onderwijs. Vorig jaar ste plaats. bezette Franeker de eer den zijn: Jessy Talumewo (29), Jan Tampie (27). Wim Molle (40), Tieiacque Tombing (24). Uttu Jeffie Tommumowu (26), Willem Elan (25) en Marcus Sira (26). Van onze correspondent BRUSSEL De Rotterdamse archi tect A. J. M. Jacobs heeft de tweede prijs gewonnen in de wedstrijd voor de Europese woning, uitgeschreven door de Internationale Jaarbeurs der Vlaanderen. De internationale jury heeft de jaar beurs te Gent voorgesteld het ontwerp van architect Jacobs te gebruiken als prototype op de eerstvolgende exposi tie, die van 10 tot 25 september te Gent zal worden gehouden. De eerste prijs van fie Jaarbeurs is toegekend aan de Franse architect Wa- genscky. Advertentie Eén vracht is voor het Zeeuwse gebied niet voldoende. Het wachten is nu op de openstelling van het Groningse wad, waar i de laatste jaren het mosselzaad vandaan kwam. Het zaad van het Friese wad blijft in den regel voor het noorden gereser veerd. RUSSEN. Juist toen de 33-jarige onderwijzer C. de Jong uit Almelo vrij dagavond op zijn motorfiets in de En terstraat een geparkeerde auto passeer de werd het portier van de wagen ge opend. De heer De Jong botste tegen het portier, waardoor zijn vrouw van de duo werd geslingerd. Zij werd zo ern- stig gewond, dat zij in het ziekenhuis is overleden. AMSTERDAM (A.N.P.). De vijfjaar lijkse Zeemansprijs van de gemeente Zonnemaire gaat ditmaal naai- de Amster damse natuurkundige dr. H. de Kluiver. De loco-burgemeester, de heer J. L. van Leeuwen, zal de geldprijs woensdagmid dag uitreiken. Dr. De Kluiver heeft de laatste jaren belangrijk wetenschappelijk werk ver richt op natuurkundig gebied. Zonnemaire heeft de prijs indertijd ingesteld ter her innering aan de natuurkundige P. Zee man, die in Zonnemaire is geboren. Het gemeentebestuur zetelt in zijn geboorte huis. ROTTERDAM. Onder auspiciën van de Volksuniversiteit heeft het Amster damse cabaret „De Vuurpijl'* gister avond in Palace enige honderden leden van de V.U. een avondje ouderwetse pret bezorgd. Volksliedjes, kermisliedjjes, alles van eigen bodem, wisselden -elkaar in bonte rij af en onder de oudere bezoe kers zullen er heel wat zijn geweest die stilletjes vertedert al dat liefs hebben mee,geneuried. O, Japie is getrouwd met die vrouw met 'duizend deugden, weet u wel? Het meisje dat van Scheveningen ging en met niets anders dan haar mandje vol ha ring en 'haar kreet „Haringkkijee!" zo maar de rijkste man van Scheveningen strikte en in een koetsje terecht kwam was er ook en niet te vergeten het Tol huis waar Pa, Moe en Karlieneke met een bootje naar toe varen om eens een daagje uit te ziin! Ja. ja, de „Vuurpijl'zingt, danst en speelt het allemaal in een vlotte vaart, mooi en daarbij authentiek aangekleed, zodat het niemand behoeft te verwon deren dat deze cabaretstijl zich nu al 26 iaar in Nederland handhaaft. Aan de Rotterdamse V.U. leden was het een en ander, te oordelen naar het hartelijk en langdurig applaus, wel besteed. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De inspecteur voor de scheepvaart heeft de Raad voor de scheepvaart in Amsterdam gistermiddag geadviseerd kapitein K. H. uit Appinge dam voor twee weken de bevoegdheid als kapitein te varen te ontnemen. H. moest zich verantwoorden voor het zonder deugdelijk kompas als kapitein te varen op de kustvaarder Libelle (354 brt.) uit Delfzijl. Hij gaf toe dat het standaaardkompas van de Libelle on rustig" was geweest. Van ome correspondent NOORDWIJKERHOUT. Op de Zil- kerduinweg onder Noordwijkeraout vs Gistermorgen een motorfiets tegen een Volk sw a enbu s i e «ebotst. Drie ionse mensen kwamen daarbij om het leven. De moto>\ bestuurd door de 22-iari«e chauffeur C. M. Hoogkamer uit Noorl- wiikerhout, probeerde even voor een bocht een bakfiets in te halen en kwam daarbij oo het linkerwegdeel. Oo dat ogenblik kwam uit de andere richting het autobusie, bestuurd door de heer M. v. D. uit Katwiik. Beide bestuurders weken uit. maar deden dat naar de zelfde kant. Een frontale bot sing volsde. De motorrijder en zijn twee duooas- sagiers. ziin '22-jarige verloofde mejuf frouw G. Q. Penning,s en zijn schoon zuster mevrouw R. Hoogkamer-Vink, kwamen op slag om het leven. De bestuurder van het busje liep een shock op. maar kon naar huis terugke ren. De heer Hoogkamer en ziin ver loofde zouden deze week in ondertrouw zijn gegaan. Van onze correspondent HILVERSUM. In de Kerkstraat te Hilversum heeft zaterdagmorgen een 39-jarige glazenwasser, de heer J. H. van 't Veld, een dodelijke val ge maakt. Hij was de ramen van een rpotheek aan het schoonmaken. Van een platje op acht meter hoogte viel hij op de straat. De heer Van 't Veld was op slag dood. Van onze correspondent NIJMEGEN. Het Nijmeegse ge meentelijk bestuurs- en ambtenaren apparaat maakt vandaag de zenuw achtigste dag van zijn bestaan docw. Oorzaak vap die algemene nervositeit is het bezoek dat duizend gemeente bestuurders uit heel Nederland aan het stadhuis gaan brengen. Die monsteronfcvangst ter ere van het congres der Vereniging van Neder landse Gemeenten, is de grootste die ooit in een gemeentehuis is gehouden. Ettelijke zalen zijn uitgeruimd om de Dezoekers te kunnen bergen en reek sen luidsprekerinstallaties zijn aange bracht om het welkomstwoord van burgemeester Hustinx overal te laten doorklinken. Verder zijn zes buffetten ingericht om de ongetwijfeld dorstig van een rondrit door de stad terugkomende ge meentelijke gezagsdragers te laven. Pinda's en andere zoute hapjes zijn bij tientallen kilo's ingeslagen- Een stede lijke bakker werkt sinds dagen aan alle mogelijke soorten lekkernijen en met vrachtwagens vol worden de dranken aangevoerd. Het congres duurt twee dagen. Mor gen komt het onderwerp aan de orde dat steeds meer autoriteiten met grote zorg vervult: de noodzaak lucht en water in het dichtbevolkte Nederland gezond te houden. Het is professor W. F. J. M. Krul. hoogleraar in de civiele gezondheidstechniek aan de Delftse T Hdie dit onderwerp inleiden. WARSCHAU (Reuter) Een 27-jari- ge Poolse oplichter, die tonnen zlotys aan de zakken van 49 slachtoffers wist te ontfutselen door hun een woning te beloven, heeft gisteren na zijn veroor deling tot tien jaar gevangenisstraf te kennen gegeven „in de rust en, stilte van een gevangeniscel rechten te willen Taan studeren". Deze adept van Caryl Chessman zei het zwervend leven beu te zijn en zichzelf aangegeven te hebben omdat hij nu wel eens wat beters wilde gaan doen. De man, Marian Mlodawski, had een jaar lang een luxe leven geleid, en een groot deel van zijn geld met vrouwen in dure restaurants erdoor gebracht. minaweg. Het was al na tweeën, toen ze plotseling wakker schrok van een klap op haar hoofd. Zij sloeg de handen voor het gelaat om de slagen af te weren, maar de overvaller wist haar enkele bloedende wonden toe te brengen. Toen de verpleegster het op een schreeuwen zette ging hij aan de haal. Zuster Poortinga vluchtte het plein voor het medisch centrum op, waar haar gillen het concierge-echtpaar alar meerde. Tot hqn ontzetting troffen deze beiden de zuster helemaal van streek en bloedend uit vele wonden in haar nachtkleding aan. De concierge waarschuwde de rijks politie, die meteen aan speuren ging. Dat onderzoek heeft tot nu toe ech ter niet meer opgeleverd dan een be paalde aanwijzing, die de politie in staat heeft gesteld een spoor te volgen, zoals men op het groepsbureau van de rijkspolitie te kennen gaf. De overvaller moet aan de achter zijde van het gebouw door een raampje naar binnen zijn gekomen. Het is echter bijzonder moeilijk om op deze plaats te komen, gezien de grote afrastingen om de tuinen van de villa's naast het medisch centrum. Om zonder al te veel gerucht deze plaats te bereiken, moet mei wel aardig goed op de hoogte van de situatie ter plaatse zijn. Het is der halve niet onwaarschijnlijk dat een be kende de overval heeft gepleegd. Zuster Poortinga maakt het op het ogenblik goed. Haar toestand is niet zo ernstig als zich eerst liet aanzien. Ze heeft veel rust nodig. U mag volstrekt niet met haar praten, zegt de politie. Van die rust zal deze week in het medisch centrum wel niet zo veel te recht kunnen komen. Arbeiders zijn er recht tegenover namelijk al bezig de kermis op te bouwen, die deze wéék begint. WASHINGTON (Reuter) De Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisa- tie acht de dreiging van uitbreiding van de macht van de Chinese Volks republiek in Azië een constant ge vaar. Dit staat in het jaarverslag van die alliantie van acht landen. Het duidelijkste teken, aldus het ver slag, was de brute overrompeling van Tibet in 1959, die een schok door ge heel Azië liet gaan. Een gunstig gevolg daarvan was dat vele Aziatische landen ten aanzien van Rood China een voor zichtiger houding gingen aannemen. De landen die zijn aangesloten bij de verdragsorganisatie zijn de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan, de Philippij- nen en Siam. Aan de voorzichtigheid van vele Azi atische landen is het volgens het rap port te danken dat het Chinese eco nomische offensief in Zuidoost-Azië is mislukt. Toch is het waarschijnlijk dat Peking zal voortgaan met pogingen de stabiliteit van vrije landen te ondermij nen met economische middelen. zal LONDEN (AP) Christina Baxter, een meisje van 16 jaar, zal nooit haar bezoek aan Foyle's, een van de beroemdste boekwin kels ter wereld, vergeten. Toen zij daar dezer dagen aan het snuffelen was in de geweldig rijk gesorteerde antiquarische af deling werd zij opeens in haar hand gebeten door een slang. Zij slaakte een gil maar viel niet flauw. Kind, het is helemaal niet erg hoor, zei een tnan. Het was de eigenaar van de slang, professor C. P. Ionides. Het diertje is on gevaarlijk. De professor haaide uit een mand nog twee slangen te voorschijn. Christine Baxter heeft van de slangebeet geen narigheden onder vonden. In zijn auto is vrijdagnacht de 29- jarige heer L. Martens jr. uit Den Bosch tegen een boom langs de Ges- telseweg te Vught gebotst en op slag om het leven gekomen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Veionica heeft een oplossing gevonden voor het pro bleem van de directe communicatie tus sen het radioschip en de. aan de wal vertoevende, directie. Zoals bekend is weigert de PTT iedere telefonische of radiografische verbinding met de Vero nica tot stand te brengen. De Veronica heeft nu naar een middel gegrepen, dat men met recht het ei van Columbus zou kunnen noemen: de boodschappen, die tussen de kapitein en de directie moeten worden gewisseld, worden namelijk ge woon via de eigen zender overgebracht Dit gebeurt meestal gedurende de nach telijke uren, maar een enkele keer ver ontschuldigt men zich bij de luisteraars die op de Veronica hebben afgestemd met de mededeling dat het programma even moet worden onderbroken voor het doorgeven van een „interne mededeling" En dan volgen de berichten, die alleen maar voor de Veronica zelf zijn bestemd,

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7