Bevlagde loggers botsten zwaar voor Scheven ingen Binnenkort eerste olie door pijp v^n Pernis naar Duitsland Politie rolt complot op van brandkastendieven ■Brug ingestort bij autorace HET BEGIN VAN DE AFREKENING Koningin Wilhelmina Fonds en totoSlechts schoorvoetend Maandag 23 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD FACTOR JAN VAN DER PLAS GELOOFDE Omzet chemische NIET AAN KOMST KONINGIN Gegil Toch Mets bekend De haring is op komst Reeks arrestaties duurt voort Zoavo op haar hoede voor China Schatgraven j aan Nederlands-Duitse grens Geld zoek industrie in zeven jaar verdubbeld v >5 kêuién W ESSeLING Grif 115.000.000- Trage wandelaar WILLY SCHOBBEN, VERSCHEEN NIET Nieuw Missionsgebouw in Schiedam geopend 23 MEI 1945ARRESTEER DE MINISTERS Lange stagnatie na ontsporing Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN. Een kra kende klap verstoorde zaterdag middag bijna de feestvreugde voor de kust van Scheveningen, waar de vlaggende vissersvloot zijn tra ditionele wapenschouw hield voor een op boulevard en schepen sa mengepakte menigte. Bij het ronden van de bocht op twëe mijl uit de kust zijn de SCH 134 en de 72, beiden van de rederij Frank Vrolijk, zo hard op elkaar ingelopen, dat de 72 een gat aan de voorsteven kreeg, dat tot op een halve meter on der de waterlijn doorliep. De SCH 134. die zijn rederijgenoot aanvoer, kreeg een gat van een meter boven de wa terlijn. aan zijn logger Hette Margaretha KW 74, geloofde er eerst niets van. Er was immers niets bekend over een ko ninklijk bezoek aan IJmuiden. Hij dacht dat iemand een grap met hem wilde uithalen. Een tweede telefoontje hielp hem echter uit de droom. In allerijl werd een taxi besteld, zijn vrouw en zijn tienjarige dochtertje verkleedden zich snel en voort ging het naar de haven. Onderweg werd nog gauw bij een bloemist een boeket bloemen gekocht, die het meisje aan de Koningin kon aanbieden. Na een wandeling langs de schepen begaf de Koningin zich inderdaad aan boord van de KW 74, die zij van on der tot boven bekeek. Het weer zat overigens niet mee: in Vlaardingen moesten de feestelijkhe den zelfs zo goed als helemaal worden afgelast daar is alleen de produkt- schapswimpel gehesen op de VL 114. Even leek het erop, dat de aange- varen logger gevaar zou lopen: terwijl het water het ruim binnengulpte, steeg er een verward gegil op uit de vele gasten aan boord. De 134 was dadelijk langszij en ont lastte de beschadigde logger van vijftig passagiers, zodat de beide redding boten, die achter de hand werden ge houden, niet hoefden in te grijpen. De SCH 72 moest vanmorgen verstek la ten gaan bij het verzamelen vóór het vertrek naar de haringgronden. IJmuiden beleefde een verrassing aan het onverwachte bezoek van de Koningin aan Vlaggetjesdag. Factor Jan van der Plas, die opge beld was met de mededeling dat de Koningin een bezoek wilde brengen Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN. Nog een paar uur en dan is het werken gebla zen op de Nederlandse logger- vloot dan worden de kleurige wimpels, waarmee de schepen het afgelopen weekeinde in de ha vens te pronk hebben gelegen, gestreken en schuiven de honder den schepen de Noord in op zoek naar de eerste Hollandse nieuwe van dit voorjaar. Om twaalf uur precies vertrek ken de haringloggers uit Vlaar dingen. Scheveningen en IJmui den na een paar bewogen vlag getjesdagen. Als alles goed gaat worden de netten in de nacht van dinsdag op woensdag ge-scho ten en valt de Hollandse nieuwe woensdagmorgen bij het ochtend krieken als een zilveren regen uit het bruine want. De jacht op huis aan door de sterkste loggers uit de verschil lende combinaties zal donderdag avond beslist kunnen zijn. Vrij dagmorgen kan er dus Hollandse nieuwe op de karretjes en in de restaurants liggen. De vangst verwachtingen zijn niet bijster hoog gespannen, zodat er hoge prijzen worden verwacht. Zo zag de SCH 72 er uit, nadat zij zaterdag bij de vlootschouw in Scheveningen was aangevaren door de SCH 134 van de eigen rederij. Het nummer 72 werd finaal weggeslagen. Het gat dat de logger opliep liep door tot een halve meter onder de water lijn. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. WASHINGTON (Reuter) De bij-% zonder agressieve geluiden die op het ogenblik uit communistisch China ko men, hebben de regering in Washing ton zeer verontrust. Het is vooral op gevallen dat deze juist kwamen op een tijdstip waarop de Russische premier Kroesjtsjef zijn anti-Amerikaanse aan vallen weer iets is gaan afzwakken en voor het ogenblik althans niet van zins schijnt de kwestie-Berlijn op de spits te drijven. Hoge militaire en diplomatieke func tionarissen gaan aan de Chinese hou ding deze week grote aandacht be steden. tijdens enkele bijeenkomsten in het kader van de Zoavo, de Zuidoost- aziatische Verdragsorgamsatie. Voor alsnog zijn er geen aanwijzingen voor een nieuwe militaire actie van de Chi nezen in het gebied van Formosa, maar de mogelijkheid dat zij weer tot daden overgaan bestaat altijd. Even zeer kan China de druk op landen langs zijn uitgestrekte grenzen op elk gewenst moment verhogen. Van onze correspondent BELFELD. Een ploeg van acht Duit se arbeiders is sinds enkele dagen doende om pal aan de grens ..op" Maalbeek bij bet dorpje Belfeld (hal verwege Venlo-Roermond) een grote heuvel schop voor schop af te graven. Met die zweetparelende activiteit ver wachten zij een schat te vinden van tenminste drie miljoen Duitse marken. Deze waarde moet de goudschat bezit ten die een excentrieke Duitse miljo nair goed anderhalve eeuw geleden zou hebben meegenomen in zijn heu velgraf. Tot op heden werd echter nog niet meer dan wat rulle zwarte aarde gevonden. De schatgravers, die in op dracht van de Bondsregering werken, vatten dit evenwel als teken op dat zij „warm" zijn. Het verhaal van de begraven miljonair leeft al decennia lang in de streek rond de grens. Op de een of andere wijze schijnen Duit se officiële instanties meer concrete gegevens omtrent de begraven miljo nair verkregen te hebben. In het geheim hebben zij enkele weken geleden deskundigen naar het terrein gestuurd. Die zouden hebben ontdekt, dat een van de grootste heuvels kunst matig was opgeworpen. Merkwaardig genoeg groeit sinds mensenheugenis geen struik, geen boom, geen heide plant, helemaal niets op de enkele tientallen meters hoge zandhoop. Die omstandigheid schijnt het vertrouwen in juist deze heuvel als goudmijn ver sterkt te hebben. AMSTERDAM (ANP) Samen werking tussen de politie van Huizen (N.h.), de Amsterdamse recherche en de districtsrecherche van de rijkspo litie heeft geleid tot de arrestatie van een aantal Amsterdammers, die te zamen of in verschillende groepen in de afgelopen tijd verscheidene brand kasten hebben gestolen. Met de ar restatie van deze mannen volgens de Amsterdamse politie voorlopig ze ven hoopt men recente brandkas- tendiefstallen in Maarheze, Oosthui zen, Lemmer, Alkmaar, Amsterdam en Huizen te hebben opgelost. De zaak is aan het rollen gebracht na de brutale diefstal van een vierhon derd kilo wegende brandkast uit het kan toor van de n.v. Huizer houthandel te Huizen. Deze diefstal werd gepleegd in de nacht van 13 op 14 mei. De dieven vervoerden de brandkast in een kleine personenauto, nadat zij haar op balken uit de fabriek hadden gerold. Er zaten een bedrag van 2200 gulden en voor de firma belangrijke papieren in. Nadat de dieven in Amsterdam de brandkast hadden opengebrand en het geld eruit hadden gehaald, lieten zij de brandkast in het water van de Gouw zee ter hoogte van Uitdam verdwijnen. Vrijdagavond hebben twee' kraanwa gens van de Amsterdamse politie haar met veel moeite opgevist. Na deze inbraak werd woensdagnacht de vijftigjarige Amsterdamse classifi ceerder D. A. gearresteerd. De volgende dag werden de mannen waarmee hij de inbraak in Huizen hadden gepleegd, aangehouden. Het waren de 31-jarige koopman G. W. en dë 33-jarige classi ficeerder S. V., beiden uit Amsterdam. A. heeft reeds een bekentenis afge legd en is zaterdag voor de officier van justitie in Amsterdam geleid. W. en V. hebben nog geen volledige bekente nis afgelegd. Zij zijn opgesloten in een politiepost in de buurt van Huizen. Als vervolg op deze arrestaties hebben de Huizer en Amsterdamse recherche in samenwerking met de districtsrecherche van de rijkspolitie en de politiekorpsen in andere gemeenten een uitgebreid on derzoek ingesteld naar enkele recente brandkastendiefstallen. die nog niet wer den opgelost. Dit onderzoek leidde tot arrestatie van nog vier Amsterdam mers. De Amsterdamse recherche verwacht dat nog meer arrestaties zullen volgen, ook van niet-Amsterdammers. omdat de politie belangrijke aanwijzingen heeft dat zij te maken heeft met een kom- plot, dat ook verantwoordelijk is voor enkele andere diefstallen. Zo is gebleken dat een andere arres tant, de Amsterdammer A. K., te ma ken heeft gehad met een brandkastdief- stal in Maarheze. In samenwerking met de politie van Maarheze, Oosthmizen, Lemmer, Alk maar, Amsterdam en- enkele andere plaatsen hoopt men nu ook de andere diefstallen tot klaarheid te kunnen bren gen. Hoeveel geld bij deze diefstallen is verdwenen, is nog niet met zekerheid bekend. In ieder geval heeft men de 2200 gulden uit de Huizer brandkast niet teruggevonden. Wel zaten de voor de benadeelde firma belangrijke papie ren nog in de brandkast. Zij zijn zater dag aan de eigenaar teruggegeven. Van onze sociaal-economische redactie ROTTERDAM De Vereniging van de Nederlandse chemische industrie verwacht dat de verdubbeling van de omzet van onze chemische industrie, die het Centraal Planbureau in 1955 voor een periode van vijftien jaar had voorspeld, zich in minder dan de helft van deze tijd in zeven jaar zal hebben voltrokken. Vlak voor de oorlog had de chemi sche industrie een omzet van 230 mil joen gulden; omgerekend in de tegen woordige waarde 700 miljoen gulden. In 1959 was deze omzet gestegen tot 2950 miljoen gulden, ruim viermaal zo veel. De export is in deze periode gestegen van 90 (nu 250) miljoen gulden tot 1250 miljoen gulden, dat is het vijfvoudige. In 1961 zal de omzet waarschijnlijk de 3500 miljoen gulden overschrijden. In zijn jaarrede, waarin hij van deze cijfers gewag maakte, zei de voorzitter van de vereniging, de heer D. de Jong, gisteren dat de chemische industrie een groei laat zien die de rest van onze na tionale industrie niet vertoont. Het groot worden van de chemische industrie in de omgeving van Rotterdam schreef de heer De Jong mede toe aan het feit dat de Nieuwe Waterweg bin nen de Euromarkt ligt. Deze heeft zon der enige twijfel de spectaculaire groei van de chemische industrie in ons land bevorderd. Kritiek had de heer De Jong nog op de beneden de maat blijvende activiteit van Rotterdamse bedrijven terzake van de opleiding tot chemiciën (bedienings vakman) voor jongeren. Bedenkt wel, zei hij, dat als straks het ontbreken van een volledige chemicien-apleiding "in Rotterdam en omgeving zich openbaart, dit te wijten zal zijn aan de onvoldoen de voortvarendheid van de chemische industrie om de totstandkoming van een dergelijke opleiding te -steunen. AIX LES BAINS. Tijdens een auto race op het circuit van Aix les Bains is door het instorten van een overbe laste loopbrug- een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan vijf mensen twee vrouwen, en drie mannen, onder wie de Engelse autorenner Chris Threlfall het leven gekost heeft. Twintig ande ren werden min of meer ernstig ge wond en naar het ziekenhuis overge bracht. De Nederlandse renner Lex Beels was juist de brug gepasseerd toen deze instortte. Het ongeluk gebeurde in een elimina te ewedstrijd voor de Grote Prijs van Frankrijk voor junioren. In de vierde ronde lag de Engelsman Taylor Tre vor aan de kop met Lex Beels op de tweede plaats. Achter hen aan kwamen vijf wagens, die heftig met elkaar in duel gewikkeld waren inet een vaart van om en bij 200 km per uur. Dit vijftal kwam op de loopbrug toe, die gereserveerd was voor organisato ren, deelnemers en journalisten, maar waar op dat ogenblik zeker een 50 of 60 mensen op stonden. Een voorgeschre ven versterking was niet aangebracht, terwijl naar later bleek het ge bruikte materiaal in slechte staat ver keerde. Onder het gewicht van het voor deze wrakke stellage veel te grote aantal toeschouwers stortte de brug in,, op het ogenblik dat de vijf wagens wilden pas seren. Met de wrakstukken vielen zeker 50 mensen op de weg. De eerste wagen, een ETva-DKW van Chris Threlfall, sloeg tegen het wrak hout te pletter. De vier andere wagens, die het ongeluk zagen gebeuren, slaag den er nog in zoveel vaart te minde ren, dat ze slechts met elkaar in bot sing kwamen en tegen de puinhoop schoven. Van alle kanten daagde er hulp op en terwijl de race werd stop gezet vlogen de ambulances het parcours op. De renner Threlfall werd dood uit zijn wa gen gehaald en onder de puinhopen trof men nog vier lijken aan. Van de on geveer 50 gewonden moesten er 20 naar het ziekenhuis worden gebracht. Van vier hunner is de toestand zorgwekkend. Onder degenen die op de brug ston den, bevonden zich nog al wat persfo tografen. De race werd na het ongeluk afgelast. A-5KM iia.J Van een onzer verslaggevers TJ OTTERDAM. De oliepijpleiding van Pernis naar het Westduitse Rijnland is haast klaar. f| Alleen de kruising over het Lippe-Seitenkanaal aan een brug bij Wezel en het pompstation in Venlo moeten nog worden voltooid. Dezer dagen is de leiding al volgepompt met ruwe olie. In juni zal worden begonnen met de levering aan de Duitse raffinaderijen. De stukken pijp van zestig centimeter diameter die het eerst in de grond zijn gelegd, zo'n jaar geleden, zijn voor een leek moeilijk meer terug te vin den. Mals gras groeit er al weer overheen. Wie de beton nen paaltjes, die het tracee van de leiding markeren, weet te staan, ontdekt pas op sommige plaatsen een lichte glooiing in het veld. SCHIPHOL Prins Bernhard is gis teravond van Schiphol naar Argentinië vertrokken. Daar zal hij de Nederland se delegatie leiden bij de viering van 150 jaar onafhankelijkheid. Koningin Juliana en de Argentijnse ambassadeur deden de Prins uitgeleide. Alleen in Nederland al hebben dertienhonderd landeigenaren een deel van de leiding op hun domein liggen. Stuk voor stuk moesten zij daarvoor hun toestemming geven en dat deden ze zo grif dat de N.V. Rotterdam-Rijn pijpleidingmaatschap pij in Den Haag nooit heeft hoeven te zwaaien met baar concessie en de verklaring van openbaar belang, die de Nederlandse Staat haar had ver leend. De eigenaren kregen immers betaling en zij mochten de grond bo ven de leiding rustig blijven gebrui ken voor de verbouw van hun gewas sen. Ze kunnen er echter geen opstal len zetten. De kans dat de olie door lekken in de grond dringt, is heel klein. Een reeks van voorzorgsmaatrege len staan daar borg voor. De staal platen, waaruit de stukken pijp van meestal twaalf meter lengte werden gerold, zijn steeds op materiaalfouten onderzocht. De lasnaad werd ultraso nisch getest en de plaatsen die aan leiding tot twijfel gaven, werden door middel van röntgenstralen gecontro leerd. De spanningen die bij het las sen waren ontstaan, werden opgehe ven door de pijp met water onder hoge druk wat te rekken. Ook de lassen die in het veld tus sen de stukken pijp werden aange bracht, werden onderzocht met ultra sonische tests en met röntgenstralen. Heel voorzichtig werden de leiding secties steeds in de sleuven neerge laten. Daarna volgde nog een kracht proef. Een sectie werd daartoe met water gevuld en vervolgens geduren de een of twee etmalen op hoge druk gebracht. Die druk bedroeg negentig procent van de trekvastheid, dat is dertig procent meer dan de hoogste pompdruk tijdens het in bedrijf zijn. De leiding is verder beschermd tegen chemische en elektrische in vloeden in de grond, onder meer door een isolatie met teer en asfalt Mocht er in de pijp een te hoge druk ontstaan door een verkeerde be diening van de apparatuur dan vallen automatisch de pompen in Pernis of Venlo uit. Dat gebeurt ook als de druk plotseling af zou nemen als ge volg van een breuk. Een breuk kan snel worden geïso leerd door de afsluiters, die op be paalde afstanden in de leiding zitten, dicht te draaien. De afsluiters in de Duitse waterwingebieden kunnen zelfs van Pernis uit worden bediend. DE PIJPLEIDING heeft 115 miljoen gulden gekost. Dat bedrag komt er wel weer uit, want de kosten van het olievervoer per pijp bedra gen slechts een derde van die per schip. Dat komt onder meer doordat een binnenvaarttanker op de terug weg leeg vaart. Met een pijpleiding is de aanvoer ook niet afhankelijk van weersomstandigheden, zoals ijs gang, mist en laag water. Drie oliemaatschappijen zullen de leiding gebruiken, de B.P.M., de Gel- senber.g Mobil Oil Handels- und Transport-Gesellschaft te Hamburg en de Caltex. Zij waren het ook die de stoot hebben igegeven tot de oprich ting van de pijpleidingmaatschappij, waarvan zij nu de aandelen houden. De olie, die met tankers in Rotter dam wordt aangevoerd, zal worden gelost in opslagtanks in Pernis. Een pompstation daar zal de olie via Ven lo eerst naar Godorf bij Keulen stu wen, waar een raffinaderij van de Duitse Shell in aanbouw is. en dan verder naar een raffinaderij in Wesser ling, waarbij de Caltex belangen heeft. De leiding heeft bij Venlo een af takking naar Wezel, die aansluit on een al bestaande leiding naar de raf finaderij van de Gelsenberg te Gel- senkirchen. Voor dat transport zijn bij Venlo het pompstation en een aan tal opslagtanks nodig. De raffinaderij in "Wesseling maakt nu nog gebruik van de pijpleiding Een machtige graafmachine trekt hier aati de. grens tussen Nederland en Duits land een diepe sleuf, waarin de leiding omzichtig zal worden neergelaten van Wilhelmshaven uit. De aanvoer van haar olie zal dus straks aan Rot terdam ten goede komen. De aanvankelijke transportcapaci teit van de pijpleiding zal ongeveer 8,5 miljoen ton per jaar bedragen, waarvan in het eerste jaar zes mil joen zal worden gebruikt. De capa citeit kan nog worden opgevoerd tot tien miljoen en zelfs tot twintig mil joen, maar dan moeten er nog en kele pompstations bij worden gebouwd. De olie zal met een gangetje van een kuierende wandelaar (3,5 km j per uur) in drie dagen de 58 kilo- meter naar Wesseling afleggen. BUSSUM. De tromppettist Willy Schobben heeft zaterdagavond plotse ling verstek laten gaan als compère van een televisierubriekje, waarin jong talent voor die camera's zou worden geïntroduceerd. De omroepster gaf na afloop geen verklaring van dit plotse linge verdwijnen van een programma onderdeel en van N.C.R.V.-zijde kon men ons gisteravond ooit nog geen opheldering geven. APELDOORN. De 52-jarige heer W. van der Haspel uit Den Haag, die met vakantie in Apeldoorn was, is daar za terdag dodelijk getroffen door de bliksem. Hij was op weg naar zijn zomerhuisje, toen het slechte weer hem overviel. Om vlugger thuis te zijn wilde hij over een prikkeldraadversperring stappen. Juist toen de heer Van der Haspel met beide handen de afrastering vastpakte, sloeg de bliksem in een paal van de af rastering. Het slachtoffer was op slag dood. SCHIEDAM. De Britse ambassa deur Sir Paul Mason heeft zaterdagmid dag het nieuwe recreatiegebouw voor The Missions to Seamen .bij Wilton Fijenoord te Schiedam van de directie van de werf overgenomen. Het wisselen van de vlaggen van de werf en The Mis sions voor het gebouw was de ceremo niële inleiding voor de plechtigheid die met een kerkdienst werd vervolgd. Sinds 12jaar heeft The Missions to Seamen bij de scheepswerf Wilton Fijen oord te Schiedam de beschikking over een recreatiegebouw met kerkzaal voor haar werk. Door de verlenging van de haven tot ruim een kilometer moest het oude gebouw plaats maken en direct be sloot de directie van de werf een prachtig nieuw gebouw, dat aan alle eisen vol doet, te laten bouwen. DEN HAAG De secretaris van de vereniging Koningin Wilhelmina Fonds heeft op de ledenvergadering zaterdag NA de zelfmoord van Hitler was een nieuwe Duitse regering ge vormd onder leiding van admiraal Dönitz, welke haar zetel te Flens burg had. De kapitulatieovereen- komsten van het leger c.a. waren op 7 mei 1945 in het Geallieerde hoofdkwartiert e Reims door de ge neraal Jodl en op 8 mei door de veldmaarschalk Keitel in het Rus sische hoofdkwartier te Berlin- Karlshorst ondertekend. Op 23 mei gaf generaal Eisenho wer opdracht de nieuwe ministers te arresteren en daarmede begon de afrekening met de lieden, die zich aan oorlogsmisdaden hadden schuldig gemaakt. Spoedig waren de betrokkenen als misdadiger ge vat en dus niet langer krijgsgevan gene, iets waar o.rn. Goering fel tegen protesteerde. Op 8 augustus van hetzelfde jaar werd een verdrag tussen de „grote vier" gesloten, het verdrag van Londen, dat het Handvest van Neu renberg inhield. Later werd dit verdrag aanvaard door de andere geallieerde landen, waaronder ook Nederland. Ter uitvoering werd de Control Council Law no. 10 uitge vaardigd. De grote Duitse oorlogsmisdadi gers waren het eerst aan de beurt. Het werd een langdurige rechtszit ting te Neurenberg, waar het von nis op 30 september en 1 oktober 1946 viel. Voor zover doodvonnissen werden uitgesproken, werden deze op 16 oktober d.a.v. voltrokken door de strop. Goering wist door zelfmoord aan de voltrekking van het vonnis te ontkomen. Nadien volgde een grote reeksen processen in de verschillende geal lieerde landen, ook te onzent, waar de procedure zich volgens nationale bepalingen voltrok. Op de foto ziet men het moment van de arrestatie van de ministers Speer (te Neurenberg tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld), Dönitz (veroordeeld tot 10 jaar) en generaal Jodl (te Neurenberg ter dood veroor- deied) te Flensburg, welke arrestatie publiekelijk plaats vond en waarbij journalisten aanwezig waren. UTRECHT Het treinverkeer tussen Plaarlem en Santpoort noord is zaterdag lange tijd gestagneerd geweest. Omstreeks kwart voor zes 's morgens was een elek trisch treinstel op een wissel ontspoord. De trein raakte een seinpaal, die weer de elektrische bovenleiding beschadigde. Daardoor kwam een deel van het elek trische treinnet zonder spanning te staan. De passagiers op dit traject werden met bussen vervoerd. Moeilijkheden ontston den voorts op de lijnen Haarlem-Zand- voort en HaarlemLisse; ook daar brach ten bussen uitkomst. Pas 's middags om drie uur was de stremming, die vooral tijdens het spitsuur veel last had ver oorzaakt, verholpen. weergegeven: De vereniging KWF be houdt zich zoveel mogelijk vrijheid van handelen voor en werkt niet meer dan in het Scheveningse Kurhaus, de me ning van het bestuur over de sporttoto strikt noodzakelijk met andere organi saties op het geoied van de volksgezond heid samen. De in ons volk diep verankerde cha ritatieve gedachte, zo zei hij, zou door ,,een onpersoonlijk stelsel van verdeel sleutels" ernstig kunnen worden onder mijnd. Mocht evenwel t.z.t. worden be paald dat een deel van de opbrengst van de toto aan charitatieve doeleinden ten goede moet komen, dan zal het be stuur een aandeel voor de kankerbestrij ding stellig accepteren. Om dezelfde redenen, zo zei de se cretaris, dr. H. H. Funke, heeft het KWF slechts schoorvoetend meegedaan aan de plannen voor een landelijke ra- d'o-actie voor alle charitatieve vereni gingen voor de volksgezondheid. De resultaten over 1959 zijn gunstig geweest, zo bleek voorts op de leden vergadering. Het batig saldo over het Bende jaar bedroeg 2,6 miljoen gulden, of wel tien ton meer dan in 1958. De vereniging telt nu 104.000 leden en 119.000 contribuanten. Ruim vijftiendui zend nieuwe leden werden in het jubi leumjaar geworven.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5