KRIMPENERWAARDT "S£jfSST? Nfifr» WAAR RUST DE over de kim MENS OMSLUIT m:\ SPANJE Om te drinken Rivieren als monumenten BERMTOERISME NAAR AMERIKA Kees staat er gekleurd op I KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN I Zeeuws twaalftal tegen Vlaanderen Eendenkooi Stad Koeien en mensen Excellent voorhuiden handen Ondanks inbraak loon voor onvolwaardigen PROOST! van Louise Duitz, uitgege ven door de uitgeverij Leopold. Den Haag. behoort tot de boekjes die op bijzonder smakelijke en leiaendige wijze de drank in het algemeen be schrijven. Veel boeken over wijn zien het licnt. i Dit boekje heeft echter het grote voordeel, dat het in beknopte en be scheiden vorm veel vertelt over de drankjes in het algemeen. Het is een geestige gids van geestrijke drankjes. HET AANTAL Nederlanders dat in staat is voor zijn genoegen naar de Verenigde Staten te reizen en als toerist kennis te nemen van de me- nigvuldige schoonheden en aantrekke- 1 lijkheden die dat. land biedt, zal uiter mate gering zijn. I Voor die enkele gelukkigen heeft; de National assosiation of travel or ganisations in Washington een bijzon- i der fraai en overzichtelijk handboek isamengesteld: Travel USA portfolio. Honderden aantrekkelijke foto's i zeer vele in kleuren en een korte .pittige duidelijke tekst geven een vloed i van praktische informaties over alle mogelijke onderwerpen die een toerist kunnen interesseren. 1 DE TINTELS Jack Dunkley Maandag 23 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 DOOR THEO VAN BERGEN EN BEN VAN ROSENDAAL T IEF en moai. maar ook stoer, ligt even ten oosten van Rot terdam als een grote achtertuin van deze stad de Krimpenerwaard, aan alle kanten omspoeld door het water: de Hollandse IJssel, de werkrivier, de Lek, de recreatieri vier en de Vlist, eigenlijk een ri viertje slechts, met zijn kalme stroom en stramme knotwilgen zo ongerept, zo zuiver, dat het een lust voor het oog is. Lief is di't land en mooi als men gaande over de dijken de polder in kijkt langs de perspectieflijnen van de sloten naar een eenzame boerderij aan de einder, of wanneer men rond dwaalt in de dorpen, waar een eeu wenlange historie geschreven staat in de sierlijke leestekens van oude ge veltjes. grachten en poorten. Stoer is het in zijn. bevolking, die weet wat werken is en gehard in het gevecht le gen het water. Een heerlijk land, vlak bij huis Vanuit Rotterdam is Krimpen aan de IJssel. met zo'n 9980 inwoners de grootste onder de dorpen van de Krimpenerwaard. over een oude slin- gerdijk en de enkele jaren terug ge opende Algerabrug met de machti ge stormstuw, binnen het kwartier te bereiken. In Schoonhoven, in het oos ten aan de andere kant van de pol der. zit men. als het nodig is, met de auto in nog geen half uur. Als het nodig is. maar eigenlijk betekent het een smet op de schoonheid van dit land. wanneer men er doorheen jakkert. Slechts stil genieten is hier op zijn plaats. TV/"IE van het ene Krimpen (aan de IJssel) naar het andere (aan de Lek) is gegaan en de bedrijvigheid van de talrijke industrieën in de west hoek van de waard achter zich heeft gelaten komt kort daarop, juist als de wiekende molens van Kinderdijk aan de overkant van de Lek zich keu rig in het gelid hebben laten zien, voorbij een klein natuurreservaat, de eendenkooi Bakkerswaal. Van 15 mei tot 15 juli, nog een tijdje voor het vangseizoen begint, is dit stukje pure natuur met het tijdens de St.. Elisabethvloed in 1421 gevorm de meertje en het ruige boombestand voor het publiek te bezichtigen. Wie binnenstapt kan het hondje van de kooiker op bevel van zijn baas rond de rietmatten zien stappen om de bezoeker te plezieren, want wilde een den zijn er echt niet en wat latei- constateren welk een opschudding zijn komst in de hier gevestigde roeken- kolonie heeft veroorzaakt. Verder, langs de Lekdijk, die via de kleine, nieuwe boulevard van Lek- kerkerk en over Bergambacht en Am- merstol naar Schoonhoven voert, ver tellen grote stapels hout. her en der voor eeh huis opgeslagen, dat hier jngg het oeroude en typisch vader landse bedrijf van de klompenmake rij wordt uitgeoefend. Rechts ligt de wijde Lek, waartegen de bevolking van de Krimpenerwaard zich na de stormvloed van 1953 opnieuw is gaan wapenen: op sommige plaatsen wordt nog aan de verhoging van de dijk ge werkt. Straks zullen vissers hier weer hun snoeren het water inzwiepen. 34 De omstandigheden zijn veranderd en daarstraks heb ik meneer Grant de toezegging gedaan, dat ik zal trach ten de drie problemen, die zich hier hebben afgespeeld, tot een oplossing te brengen. Derhalve zal ik mij in de komende dagen gaan bezighouden met de dood van je oude meester, met de bergplaats van het geld en met de moord op David. Hoewel ik mij zeker niet als een deskundige in dergelijke zaken wil opwerpen, heb ik langjarige ervaring opgedaan als verdediger van allerlei misdadigers en ik meen dus althans enige begrip te hebben van de methode, die moet worden' toegepast. Dat jouw mede werking de kans van slagen zal ver groten, behoef ik nauwelijks te zeg gen." Douglas knikte zonder de uitdruk king van zijn effen gezicht te veran deren. ,,Ik heb u gisteren gezegd, dat ik bereid ben al uw vragen om inlich tingen te beantwoorden, meneer. Ten eerste, omdat ik de moordenaar van mijn oude meester wil zien hangen, ten tweede, omdat ik geldelijk belang heb bij het vinden van de erfenis en ten derde, omdat ik graag van elke verdenking van de moord op David gezuiverd wil zijn." „Goed. Laten we dan de punten in volgorde nemen. Eerst het ongeval van Angus Grant op de pas. Ik heb gehoord, dat je zelf op 23 maart in het bos werkte met een oude man. Vanmorgen hebben mijn vrouw en ik een wandeling gemaakt langs de weg boven het meer. Het viel mij op. hoe je ieder geluidkunt horen. Op een bepaald moment hoorden we zelfs de stemmen van mensen in de diepte bij het hotel, die elkaar iets toeriepen. Was de plaats, waar je op die ongeluksdag werkte zó, dat je een wandelaar op de weg naar de pas zou hebben kunnen horen of zien?" „Neen meneer. Misschien wel, wan neer we daar ingespannen hadden staan luisteren. Maar we waren be zig met zagen. Daar heb je al je aandacht bij nodig. En iemand, die met kwade bedoelingen naar boven wil gaan en dus niet wil opvallen, hoort al op een afstand, dat er in de buurt mensen aan het werk zijn. Die zorgt er dus wel voor onder dek king te blijven." „Natuurlijk Laten we nu even op de laatste woorden van je terug ko men. Je opmerking impliceert, dat je kwade bedoelingen veronderstelt bij een wandelaar naar boven. Maar dan moet die wandelaar geweten hebben, dat Angus Grant alleen in de buurt van de pas ie vinden zou zijn. nietwaar? Acht, je dat logisch? Wist iemand, dat uitgerekend op die 23ste maart de oude heer een lange wandeling in het bos zou gaan ma ken?" ,,Op woensdag, de 21ste is David bij zijn vader geweest. Hij had pa len nodig om een schutting te her stellen, die van de winter was om gewaaid. Ze kwamen bij mij in de schuur, waar .ik bezig was, om er over te praten. Toen de zaak bespro ken was bleven ze nog even in de open deur staan, omdat er juist een zware regenbui over trok. Mijn meester zei: /.De eerste dag de bes te, wanneer de zon schijnt, ga ik naar Boglechynach om een nieuwe waakhond te kopen." Boglechynach ligt over de pas, een mijl of vier naar beneden en Saunder MacDoaiald fokt een bijzonder goed ras van ter riers. Ik weet niet of Angus Grant van plan was er de 23ste op af te gaan, maar vast staat, d&t het Öe eerste dag was, waarop de zon scheen na dat gesprek." ,,Heb je dat ook aan de politie verklaard?" ,,Ja. meneer. Inspecteur Wood zag er niets bijzonders in. Bovendien had David een soort van alibi." ..Hm Hoeveel tijd zou David hebben nodig gehad om de weg af te leggen van de golflinks, waar hij werkte, tot de pas en terug?" .,Dat heeft de inspecteur precies nagegaan, meneer. Ongeveer twee uren erheen en een half uur terug. Misschien iets langer omdat het pad hier en daar glibberig was door de sneeuw." ..Passeren hier in de winter en het vroege voorjaar nogal eens mensen, die over de pas gaan?" ..Na november is het boven dicht- gesneeuwd. meneer. Zelfs de jacht opzieners mijden de pas. Het duurt wel tot begin april voor er iemand komt om te zien hoe het wild daar in de omgeving de winter is door gekomen. Zelfs in het toeristensei- zoen, als de weg vrij is, hebben we hier weinig verkeer. Mensen, die een verre tocht willen maken, kiezen Lai- rig Ghru en Glen Dee. Dat is de streek, waar ik vannacht ben ge weest." ,,En heeft de politie niemand kun nen opsporen, die op 23 maart in de omtrek van de Revoan Pas is ge weest?" ..Niemand, meneer. Ze zijn er we ken mee bezig geweest. „Je hebt me gisteren uitgelegd, waarom je twijfelde aan een onge val. Angus Grant was vertrouwd met het bos en zou niet in de beek zijn verdwaald Maar hij was een man op leeftijd. Hij kan over een losse steen zijn gestruikeld, zijn uit gegleden, zich te dicht aan de wa terkant hebben gewaagd. Ten slotte berust de gedachte aan moord alleen op de waardering van Angus als bergbeklimmer en woudloper." ,,Ik heb hem naar beneden helpen dragen, meneer. Zijn schedel was aan de achterkant op verschillende plaat sen stukgeslagen en zijn gezicht was onherkenbaar, maar dat waren ook de enige ernstige'verwondingen. (Wordt vervolgd) Bermtoeristen zijn, het woord zegt het al, de lieden die op zoek naar de natuur niet verder ko men dan de berm van de weg. Zij zetten de auto langs de kant, laden picknickmand, vouwstoeltje en klaptafeltje uit en installeren zich voor enkele uren soms voor een hele dag langs de autobaan, in het gras en in de benzinedampen. In de Krimpenerwaard is men deze mensen te hulp gekomen. Langs de provinciale weg tus sen Krimpen aan de IJssel en Bergambacht zijn enkele brede stukken grond speciaal voor het bermtoerisme ingericht, met veel gras en bossages en ook met vas te banken en tafeltjes. De berm toerist kan daar nu iets dieper de natuur in en de vuile uitlaatgas sen iets meer achter zich laten. DAN IS DAAR Schoonhoven, de enige stad onder de twaalf gemeenten van de Krimpenerwaard. met zijn ou de veerpoort. zijn stadhuis, dat van 1452 dateert, en zijn kerk. waarvan de toren scheef staat, maar vooral ook met zijn zilverindustrie. De kunst zinnige werkstukken der zilversmeden zijn tentoongesteld in het Edelam- bachtshuis, waarvan de deur geduren de de zomermaanden voor de toeris ten wijd open staat. Ook worden hier de pronkstukken van de Schoonho- vense plateelbakkerijen getoond. De stad is er terecht trots op. Zoals Haastrecht, dat van Schoon hoven af wordt bereikt na een onver getelijke tocht langs de lieflijke Vlist, met evenveel reden groots is op het museum van de Stichting Bisdom van Vliet. Een oud huis. dat op bevel van de laatste bewoonster, mevrouw Pau lina Maria le Fèvre de Montigny, ge boren Bisdom van Vliet, in zijn oor spronkelijke staat is bewaard geble ven. Met zijn rijke collectie oude ge bruiksvoorwerpen en zijn kostbare verzameling antiek is het een teer monument, dat fluisterend vertelt van vroeger eeuwen. DE Krimpenerwaard heeft veel meer van deze monumenten, kwistig rondgestrooid in een gebied dat, al dringt de industrie ook hier steeds verder op. zijn agrarisch karakter nog heeft bewaard. De bewijzen daar voor zijn zo goed als in elk dorp te vinden. Zoals bijvoorbeeld in Berkenwoude, het „groene hart" van de Krimpenerwaard, waar de burge meester met trots vertelt, dat hij m zijn gemeente even veel mensen heeft als koeien. Een modelkaasmakerij is er om zijn woorden te onderstrepen. Of in Gouderak. waar nog een boer derij uit 1648 staat. Dat is dan weer een ander van de vele. vele facet ten, die de Krimpenerwaard eigen is. Een boeiend land, ja, vlak bij huis. (Advertentie) Crème] FI.2S Gelei 95ct Hel is de Hamamelis die het'm doet Van onze correspondent ARNHEM. De inbraak in de werk plaats voor lichamelijke en geestelijke gestoorden Presikhaaf 111 Arnhem, waar in de nacht van woensdag op donderdag 22 000 gulden werd gestolen, heeft voor de 340 mensen die er werken geen na delig gevolg gehad. Zij hebben, hoewel al het gereedliggende loon was verdwe nen. hun weekgeld uitbetaald gekregen. De werkplaats wordt door de gemeente beheerd, die do schade dus draiigt. Het was overigens al de vijfde maal in enkele jaren tijds. dat op Presikhaaf werd ingebroken. Deze laatste maal heb ben de inbrekers echter wel de grootste slag geslagen. De dieven hadden met een tapijt over enkele stoelen een scherm opgesteld, zo dat geen lichtstraaltje hun aanwezigheid kon verraden terwijl zij met een snij- hrander de brandkast openden. Zij zijn daarna verdwenen zoals zij waren geko men; door de deur, die zij met een valse sleutel hadden geopend. De Waag in het stadje Schoonhoven Toeristen, die met een eigen auto j naar Israël gaan en niet in het bezit j zijn van een carnet de passage of trip- j 1 tiek, kunnen deze papieren nu ook zon der moeite in Israël zelf krijgen. De Israëlische automobielclub zal in haar kantoor in Haifa triptieken afgeven te-' gen storting van vijfhonderd Israëlische ponden (ruim 850 gulden). Het geld .wordt bij vertrek met de wagen uit het j land gerestitueerd. Voor het gemak- van de reizigers hebben de Nederlandse spoorwegen een handige brochure uitgegeven, waarin alle dagtochten van de N.S. zijn opge nomen, 24 in totaal. Vergeleken met het vorige zomerseizoen zijn er twee nieuwe tochten bijgekomen, een naar de Floria- de in Rotterdam en een naar Arnhem (met een boottocht naar de Wester- bouwing en een rondrit naar de Pos- bank) Parijs, nog -steeds het reisdoel van tienduizend vakantiegangers, heeft sinds, kort een nieuw museum, dat is gewijd 1 aan Jules Verne. Onder andere zijn de hut van kapitein Nemo aan boord van I's de Nautilus en de cabine van een ruimteschip te zien. Het museum is ge-1 vestigd in het Palais de Paris, 32 Rue Louis-le-Grand. In dezelfde straat be vindt zich ook t een wassenbeeldenmu seum. dat belangrijke episoden uit de geschiedenis van de Franse hoofdstad in beeld brengt. 9 Donderdag, Hemelvaartsdag, houdt de Motor- en autoclub De Zeeuwen in Middelburg de Delta-sterrit, een toe ristische trip naar Walcheren met daaraan vastgeknoopt een toertocht naar de Deltawerken. De club viert met deze sterrit haar tienjarig bestaan. KEES Molkenboer, de Rotterdamse fotograaf en zijn lieve vrouw heb ben er samen heel wat kilometer tjes opzitten in Bretagne ze zijn er haast elk juichend voorjaar als de bloesem uit de knoppen barst en ze komen er als het even kan zomers terug. Dit voorjaar is hun komst een dub bel feest geweest, want met de burge- meester van het kleine Pont Aven, een plaatsje voor en van schilders in het hart van Bretagne, was een af spraak gemaakt: de kleurendia's, die de heer Molkenboer bij honder den van dit land had gemaakt en die hij samen met zijn vrouw heeft sa mengevoegd tot een lezing, zouden daar gratis worden vertoond. BIJ honderden zijn de Bretons naar de feestzaal van het raadhuisje getogen om het werk van de Ne derlandse fotograaf te zien. Waar hij applaus op kreeg? Op de doodgewoonste dingen. Op een toef hortensia's die elke Pont Avenner el ke dag weer ziet, maar die hij nog nooit zo had gezien als op de plaat van Kees Molkenboer. Het dankbaarst was de moeder, die haar zoon een paar weken geleden aan een acute ontsteking zag ster ven en die nu uit handen van het Rotterdamse echtpaar een briljante serie foto's van haar kind mocht ont vangen. De meest trotse bezoeker van de avond was de burgemeester. Hij stond er dan ook ten voeten uit op. door iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii)iiiiiiiiiii«iii™i«iHHiiiiiiiiiiinniinmiimiinmnnitimHnmiimiimiiniiiiiinmimmiiimuHiinmtHHi| CPANJE is de laatste jaren sterk in de belangstelling van de Neder landse toerist komen te staan en een der logische gevolgen daarvan is dat er over dit land een vloed van toe ristische lectuur is verschenen. Onder deze boeken neemt Spanje, door D. Aubier en M. Tunon de Lara (uit gave Pictura) bepaald de slechtste plaats niet in. Het is geen echte „reisgids"; het s een nogal beschouwelijk boek, wvaarin de schrijvers steeds weer tas ten naar de Spaanse mens, naar de psychologie van de Spanjaard die in derdaad niet die van de West-Euro- leaan is. Men zie dit boek daarom als een welkome aanvulling van de geijkte •eisgids: wat daarin wordt aange duid als fenomeen en feit, verklaart dit boek. en vaak op heel overtuigen de wijze. 24 Wanneer Kappie had gemeend, dat de kunstmaan nu veilig was, vergiste hij zich lelijk. Het scheen namelijk, dat hij zich ook in piofessor Dubbelster had vergist. In plaats van de kluis in de gaten te houden boorde deze er gaten in! Van tijd tot tijd staakte hij zijn werk om te luisteren, of er ook onraad dreig de. „Wat een geluk, dat iedereen mij ver trouwt!" prevelde hij. „Misschien is dit wel de laatste kans om de kunstmaan in handen te krijgen voor wij in Lutje wier zijn. Wat een ramp als die kans verkeken was Daarop zette hij zich weer aan het werk. Het was op dat ogenblik, dat het zacf- te geknars van zijn boor Okki in een droom kwam storen. Na het standje van Kappie was de scheepsjongen wat ver ongelijkt en met een versterkt wantrou wen tegen Dubbelster ingeslapen. Geen wonder, dat hij nu dus direct klaar wak ker was. ..Professor m'n pèt!" mompelde hij, het vooronder uitsluipend. „Die vent wil Kappie de kunstmaan door de neus bo ren!" Op Hemelvaartsdag MIDDELBURG Het Zeeuws korf baltwaalftal. dat op Hemelvaartsdag op de seriedag van Swift" te Middelburg tegen hel Vlaamse twaalftal zal spelen, is als volgt samengesteld: aanval: da mes: Mieke Danielse en Joke Tange, heren: Chr. Francke en Leen Engelse, allen Tjoba; middenvak: dames: Cor- rie van'Dijke (Elto), Ineke Vermeulen j(Swift). heren: Piet van Beugen (Togo) en Jan Mondeel (Swift); verdediging: dames: Anneke Steyn en Mop Maljers- De Voogd, heren: Jan Maljers en Wim Brevet, allen Swift. Reserves: Joke Pop- pe (Zuidwesters) en Rinus Steenhart (Tjoba). De wedstrijd begint om half vier. Achtenzeventig twaalftallen van alle ZKB-verenigingen zullen aan de series te Middelburg deelnemen. Daarnaast .zijn nog inschrijvingen binnengekomen 'van clubs uit Den Haag en Roosendaal, i Er zal worden gespeeld op dertien vel den De seriewedstrijden br~;nn<9 I's morgens om negen uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2