Kroesjtsjef zweeg over incident Student maakte amok „ZEER BEHULPZAAM SLEEPBOTEN ZAGEN SCHIP VERDWIJNEN „Niet in inrichting maar in gevangenis" Raadselachtige verdwijning van Amerikaans vliegtuig Mikojan was niet bij welkom in Moskou Tweehonderd doden na aardbeving in Chili Gouda graaft naar kobalt Grootscheepse telling van binnenschepen Mariene Dietrich valt van toneel Herrie op veiling Klee-collectie Rechter in proces te Kairo prijst mr. Goudswaard Ernstigste ramp sedert 1939 Amerikaanse psychiaters over geestelijk gestoorde misdadigers De BiltWarmer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Valse seinen Perfecte landing P.T.T. liet telegram bij commerciële zender bezorgen Overval op wijkzuster in Appin^eclam Geen propaganda Geen lawaai Zadkine geopereerd Papoea predikanten voor studie naar Nederland Amerikaans toestel boven China gezien Belgische auto ramt surveillance-auto zJj Hoofdkantoor: Goes, L- Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 3438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 30, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4004, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Ternenzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. IHrecteer: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREMER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week,'7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG NO. 4366 Maandag 23 mei 1960 LANDING WAS GEDWONGEN Van onze correspondent BONN. Het transportvliegtuig van de Amerikaanse lucht macht dat vrijdag een landing heeft gemaakt op Oostduits grondge bied blijkt door Russische straaljagers tot landen te zijn gedwongen. Het Russische opperbevel in Oost-Berlijn heeft dit in het weekeinde meegedeeld en eraan toegevoegd dat alle acht inzittenden, vijf leden van de bemanning, twee militaiie passagiers en een vrouw, het goed maken. Zij bevinden zich in Russische gevangenschap. Het vliegtuig, een Dakota, heeft j een landing moeten maken op een' weilandje bij Grundshagen in Mecklenburg, goed dertig kilo meter binnen het IJzeren gordijn, niet ver van Lübeck. Het is een raadsel waarom de bemanning van het tot landen gedwongen vliegtuig taal noch teken heeft gegeven over de laatste étappe van de mislukte vlucht van Ko penhagen naar Hamburg. Het weer was vrijdag goed. De bemanning had gemakkelijk via de radio kunnen melden wat er aan de hand was. Het was bijna onmoge lijk om te verdwalen op deze vlucht, die ongeveer een uur moest duren en nergens buiten zicht van het land voerde. Het ligt dan ook voor de hand dat on middellijk de vraag rees of de Russen of Oostduitsers wellicht met valse radio- seinen het Amerikaanse vliegtuig uit zijn koers hadden gelokt. Daarvan is immers destijds ook sprake geweest toen twee straaljagers van de Westduitse lucht macht verdwaald waren boven Tsjecho- Slowakije. Maar zelfs in dat geval blijft hefc een feit dat de bemanning van het vliegtuig zich voortdurend moet hebben kunnen oriënteren op de Deense eilanden; en op de kust van West-Duitsland. Een tweede opvallendheid bij dit nieuwe vliegtuigincident is dat de Rus sen niet, zoals bij vorige gelegenheden, de inzittenden hebben overgeleverd aan Oostduitse autoriteiten. Bemanning en passagiers de vrouw is een echtgenote van een Amerikaanse militair, die haar vakantie in Denemarken had door gebracht worden vastgehouden door het Rode leger in Duitsland; de oost duitse politie mag niet meer doen dan het vliegtuig bewaken, dat een perfecte landing heeft gemaakt en onmiddellijk weer zou kunnen opstijgen. Kroesjtsjef heeft tijdens zijn afscheid van Oost-Berlijn met geen woord gerept over het vliegtuigincident. Daarentegen heeft de Oostduitse communistenleider Ulbricht opgeschept dat „bij een niet ge wenst rendez-vous met Amerikaanse Veronica ongestoord Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De radiozender Veronica is het afgelopen weekeinde on gestoord in de lucht geweest. De com merciële programma's werden gisteren zelfs gedurende de hele dag en avond uitgezonden. Hieruit blijkt dat de directie van de Veronica nu inderdaad de handschoen heeft opgenomen in de strijd die orn het buiten de territoriale wateren liggende radioschip is ontbrand. De Panamese legatie, die het onmid dellijk staken van de uitzendingen eiste, dreigt hierdoor in een vrij pijnlijke situ atie te geraken. Zoals bekend, stelde de Panamese zaakgelastigde zich vorige week vrijdag op- het standpunt dat alles in het werk zou worden gesteld om de Veronica zijn Panamese registratie en vlag te ontnemen. Zaterdagmiddag werd er een nieuwe stap in deze richting ondernomen. Naar de directie van de Veronica ons mee deelde, vervoegden enkele ambtenaren van de PTT zich toen namelijk bij de schipper, die het regelmatig contact tussen de wal en de Veronica pleegt te onderhouden. Speciaal De ambtenaren bleken in hef bezit van een telegram, afkomstig van de Pana mese legatie en bestemd voor de kaoi- tein van de Veronica. Het telegram be vatte de. door de Panamese regering ge stelde eis tot stopzetting van de uit zendingen. De schipper be-tong voor deze speciale ..telegrsm-bgstel"n8" een al even 5-ieciale nrüs en on deze w'ize kon het teleeram inderdaad to handen van de kanitein worden geste'd. aldus ver- tpido oop M ven de dtoect*e. De PTT we->erde ons desvev-aagd eniverjei mede-del'nz betreffende de he- zoreinv van dit teleerahl. Men berieo zich daartoe on de strenge regels van de telegraafwet. APPINGEDAM. (A.N.P.). De 45- jarige zuster L. Poortinga, wijkzuster van het Groene Kruis te Appinge- dam, is gisternacht in haar slaapka mer door een onbekende man over vallen en met de steel van een schop bloedend aan het hoofd verwond. Op het hulpgeroep van het slacht offer sloeg de dader op de vlucht. Omtrent zijn identiteit en zijn motie ven tastte men gisteravond nog in het duister. officieren ons Amerikaanse kaarten in handen zijn gevallen" Generaal Eddleman, bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa. heeft generaal Jokoebofski, de Rus sische bevelhebber in Oost-Duitsland de vrijlating gevraagd van de gevangen ge nomen Amerikanen en de teruggave van het vliegtuig. Jakoebofski is juist de man die vlak voor de Parijse topconfe rentie heeft gezegd dat. tegen alle vreem de vliegtuigen die zonder zijn toestem ming boven Oost-Duitsland zouden vlie gen de scherpste maatregelen zouden worden genomen. De inhoud van ant woord op het Amerikaanse verzoek was gisteravond nog niet bekend; b"- zou echter gematigd van toon zijn. Uit de hele gang van zaken met het incident, zowel wat betreft de communis tische publikaties erover als wat Kroesj- tsjefs zwijgzaamheid aangaat, maken de Amerikanen op dat de Russen niet van plan zijn van dit geval een tweede zaak- Powers te maken. De indruk is veeleer dat zij het incident zullen behandelen zo als enige malen eerder is gebeurd: dat er wat heen en weer zal worden gepraat en dat de bemanning dan na enkele weken wordt vrijgelaten. WIESBADEN (AP) Mariene Die trich is gisterenavond van het toneel in de Rhein-Main-Hall te .Wiestoaden geval len. Zij liep een pijnlijke armverwonding op, maar na twee minuten zette zij haar programma voort. Het succes was zeer groot. Mariene moest een half uur lang toegiften geven. In enkele plaatsen in Duitsland zijn er bij het optreden van Mariene Dietrich ongeregeldheden geweest. Meestal waren een aantal jongelui de schuld van de herrie. STUTTGART. De kunsthistoricus Lothar Bucheim is gisteren met ge weld verwijderd van een veiling te Stuttgart, waar onder andere honderd schilderijen van Klee werden ver kocht. De man sprong achter de tafel van de veilingmeester en riep dat het een schande was dat deze collectie zou worden verstrooid. Kunsthandelaars beschuldigde hij van ..dorst naar pro fijt en honger naar macht". De schilderijen van Klee vormden een particuliere collectie die na het over lijden van de eigenaar door de erven in veiling werd gebracht. Sommige van de doeken brachten hon derdduizend mark op. Er waren in totaal zeshonderd werken op de vei ling. De opbrengst was ruim zes mil joen mark. De hoogste prijs haaide een naakt van Edvard Munch: 164.000 mark. Van onze correspondent PARIJS. De beeldhouwer Ossip Zadkine heeft dezer dagen een operatie ondergaan in een kliniek te Auteuil. De kunstenaar, die 14 juli aanstaande ze ventig jaar hoopt te worden, is thans weer in zijn huis aan de Rue d'Assas teruggekeerd. Aan het einde van deze week zal hij in gezelschap van zijn vrouw, de schilderes Valentine Prax, naar zijn buitenhuis in de Franse pro vincie vertrekken. Werken mag hij thans nog niet van de dokter, maar hij hoopt straks buiten gelegenheid te hebben eerst weer wat te tekenen en daarna zal hij, eenmaal op krachten gekomen, zeker ook weer het beeldhouwersatelier dat hij in de schuur heeft ingericht, opzoeken. Tunesisch luchtdoelgeschut heeft gis teren twee Franse militaire vliegtuigen beschoten die tijdens een verkennings vlucht in Algerije boven Tunesisch grondgebied waren gekomen. KAIRO (Reuter, A.P.) De Neder lander Meeuwis Goudswaard (67), die in Kairo terecht staat onder verdenking voor Israël te hebben gespioneerd, heeft zaterdag bekend dat hij met Is raël radiocontact heeft gehad. Dat con tact had hij zes dagen per week. Hij rapporteerde o.m. over militaire aange- De heer D. P. Spierenburg „Engeland moet zich E.E.G. aansluiten" ZWOLLE. Toetreden, van Enge land tot de E.E.G. zou de beste oplos sing zijn voor de dreigende moeilijkhe den tussen de Europese gemeenschap en Engeland, zei zaterdag in Zwolle tijdens een congres van de Europese beweging in Nederland, de vice-voorzit ter van de Hoge autoriteit van de E.G.K.S., de heer D. P. Spierenburg. Het denkbeeld van een vrijhandels zone van het Europa van de Zes met Engeland en andere Europese landen, als de heer Spierenburg, is geen seri euze propositie meer en een douane unie van Engeland met de Zes, waar over men in sommige kringen in En geland begint te praten, zou ook niet voldoen. Bij de onderhandelingen over het eventuele toetreden van Engeland zouden echter de fundamentele begin selen van het verdrag van de E.E.G. niet mogen worden aangetast, zo meen de hij. Eerder in zijn rede had de heer Spie renburg gepleit voor het versterken door een fusie van de drie executieven van de E.G.K.S., de E.E.G, en Eura tom. Het belang van de Europese ge meenschap wordt niet gediend met het bestaan van twee of drie onafhankelij ke beleidsinstanties, zo zei hij. legenheden in Egypte. Hij zei niet te weten, naar welke plaats in Israël hij zijn inlichtingen stuurde. Ook bekende de heer Goudswaard, dat hij geld had gestuurd aan een student, die tijdens het proces als getuige a charge optrad. De student had in op dracht van de inlichtingendienst van de VAR gedaan alsof hij voor Israël spio neerde. Hij zei, dat hij onjuiste berich ten aan de Israëliërs had gestuurd en dat hij door de heer Goudswaard voor zijn diensten werd betaald. De student .verdiende" honderd dollar per maand. Aan het einde van zijn verklaring werd de heer Goudswaard door de pre sident bedankt. Deze zei: ,,U bent ons steeds behulpzaam geweest, mijnheer Goudswaard." Goudswaard klaagde over slapeloos heid en de president gaf opdracht, dat hem slaappillen zouden worden gege ven voordat hij naar bed ging. Het proces wordt morgen voortgezet. Zwaar bewaakt volgen de Nederlander Goudswaard (achterste rjj, tweede van links) en de Italiaan Pacciola (voorste rij, midden) de gebeurtenissen in de rechtszaal in Kairo. Zij worden be schuldigd van spionage voor Israël. DEN HAAG. In 1961 zullen zes Papoea predikanten drie a vier jaar lang in Nederland hun studie vervolgen. In nauw contact met de rijksuniversiteit van Leiden zullen zij een speciale cur sus volgen. De laatste drie a zes maan den van hun studie zullen zij doorbren gen in een Engels sprekend land. PRAAG (Reuter). Volgens het Tsje chische persbureau Ceteka heeft zich zondag in een kolenmijn in Ostrava een mijngasontploffing voorgedaan waarbij 54 mijnwerkers om het leven kwamen. Verdere bijzonderheden werden niet be kend gemaakt. SANTIAGO DE C.HTT.E (A.F.P./t Zaterdag omstreeks 6 uur in de ochtend e, deden zich de eerste schokken gevoelen A.P.) Grote delen van Chili zijn jn Coneepción. een havenstad van 120.000 zaterdagochtend en zondag opnieuw door zware aardschokken geteisterd. Bij deze ramp, die Chili's ernstigste is sedert 1939, kwamen een twee honderd mensen om liet leven en raakten er vijfhonderd gewond. Er zijn duizenden daklozen en de schade in vele steden is groot. Ook in ons land werd de aardbeving ger< streerd. Van een onzer redacteuren BERLIJN. Ook al wil premier Kroesjtsjef voorlopig blijkbaar geen crisis rond West-Berlijn forceren, de toestand blijft ernstig genoeg. Vol gens zijn uitlatingen in Oost-Berlijn wil hij blijven vasthouden aan een politiek van onderhandelingen. Helaas bestaat er geen waarborg dat Kroesj tsjef over enige tijd niet geheel andere dingen zegt. Zo denkt Willy Brandt, West-Ber- lijns regerende burgemeester, over de situatie van het ogenblik, ontstaan door het mislukken van de topconfe rentie en het bezoek van Kroesjtsjef aan Oost-Berlijn. Burgemeester Brandt liet zich niet verleiden tot felle uitbarstingen als reactie op de onbehoorlijke opmer kingen die Kroesjtsjef zich de dag te voren aan zijn adres en aan dat van dr. Adenauer had gepermitteerd. „Deze opmerkingen kunnen er alleen maar toe leiden dat wij ons in West-Duits land nog meer aaneensluiten," zei hij. „Ik weet maar al te goed welke grote verantwoording wij Duitsers voor de huidige stand van zaken in de wereld hebben te dragen, hoe zeer wij voor de spoken van het verleden op onze hoede moeten zijn. Maar ik weet ook," Van een onzer verslaggevers UMUIDEN. De bemanningen van de sleepboten Simson en Nes tor nit IJmniden hebben gister avond tegen half tien het Zweedse m.s. Mongabarra bij een Duits waddeneilandje juist in de golven zien verdwijnen. Zij waren de Zweed te hulp ge schoten, nadat deze was aange varen door de Engelse tanker Bri tish Workman en met de neus voorover in veertien meterdiep water op het nippertje aan de grond was gezet. De situatie werd de afgelopen dagen weliswaar hachelijk, maar de waterdichte schotten van ruim vier, de ma chinekamer en de achterpiek hiel den het nog, zodat het gehavende schip bergingskansen leek te bie den. Er is geprobeerd de romp met springstof in tweeën te laten springen, om althans een deel van de Zweed te behouden. De reddingboot Uit Norderney heeft de elf bemanningsleden, die tot het laatste moment aan boord waren gebleven in veiligheid kun nen brengen. De toppen van de masten van de Mongabarra steken nog boven water uit. zo ging Willy Brandt verder, „dat de poging de vertegenwoordigers van een vrij Duitsland van hun vrienden in de wereld te scheiden, tot mislukking ge doemd is". Terwijl West-Berlijns burgemeester deze woorden zaterdagmorgen sprak, nam Nikita Kroesjtsjef afscheid van zijn Oostberlijnse politieke vrienden. Op het vliegveld Schönefeld .hield hij een onbelangrijke toespraak, nadat hij samen met Walter Ullbricht weer in een open auto door een deel van de stad was gereden. Een jonge vrouw wilde naar de Russische premier toelopen om hem een ruiker bloemen aan te bieden. Mannen van de staatsveiligheidsdienst beletten dat. De vrouw huilde tranen met tuiten, maar men liet haar niet door; fotografen werd belet dit tafe reel vast te leggen. Zelfs Kroesjtsjefs lijffotograaf kon ternauwernood zijn werk doen! Demonstratie De grote Amerikaanse militaire de monstratie op het Westberlijnse vlieg veld Tempelhof werd zaterdag een ge weldig succes. Tachtigduizend Berlij- ners waren gekomen om er bij te zijn; ook generaal majoor N. I. Zacharof, de Russische stadcommandant van Oost-Berlijn was aanwezig. Kroesjtsjefs terugkeer in Moskou zaterdagmiddag verliep geheel anders dan normaal is. Wel waren er de ge bruikelijke staats- en regeringsleiders en buitenlandse diplomaten de Amerikaanse ambassade was niet ver tegenwoordigd maar Kroesjtsjef hield geen toespraak en ging niet naar een grote verwelkomingsbijeenkomst. Niet aanwezig bij de verwelkoming was de vice-premier Mikojan, die naar verluidt in ongenade zou zijn gevallen. Tienduizenden Moskovieten bejubel den Kroesjtsjef als een held. HONGKONG (Reuter) Volgens de regering van de Chinese volks- i republiek heeft een Amerikaanse mili tair vliegtuig zaterdag gedurende der tien minuten boven het territoir van Rood China gevlogen. Het toestel vloog langs de kust, ten noorden van For- imosa. inwoners, die voor een tiende deel werd verwoest. Hier viel 80 procent van de slachtoffers, maar in de steden Talca, Linares en Angol was de.toestand ernstig. Het epicentrum lag in de zuidelijk en centraal gelegen provincies Nuble en Coneepción, waar vele gas- en water leidingen en elektriciteitskabels vernield werden. BRUG STORT IN Zuidoostelijk van Coneepción stortte een brug over de Biobio in, waardoor het verkeer ernstige belemmeringen onder vond, juist toen reddingskolonnes uit alle delen van het land het rampgebied naderden. Omtrent de grootte van de schade tastte men in het duister doordat ook telefoon- en telegraaflijnen het had den begeven. STORTBUIEN In de steden Chilan en Coneepción bra ken branden uit en overal vluchtten de mensen in paniek de straten op. De ver warring was groot en het was aanvanke lijk niet te beoordelen waar het eerst hulp geboden moest worden. Vooral ook doordat er onmiddellijk na de aardbeving hevige stortbuien losbarstten die verken ning van de lucht uit onmogelijk maak ten. President Alessandri gelastte een grootscheepse hulpactie en liet alle festi viteiten voor de dag van de marine, waaronder grote militaire parades, af zeggen. De nieuwe hevige aardschok in Con eepción van zondagmorgen maakte da verwarring nog groter maar het is onbe kend of er toen nieuwe slachtoffers ge vallen zijn. Zaterdag waren er vijftien leerlingen van een meisjes-h.b.s. omge komen toen hun school instortte. De Chileense luchtmacht zoekt naar een transportvliegtuig dat in het Andes- gebied wordt vermist. De bevingen werden ook waargenomen door seismografen te Tokio en Boston, en in ons land nam De Bilt zaterdag morgen om kwart over elf een bodem beweging van enkele millimeters waar. PHILIPPIJNEN Ongeveer tezelfdertijd werd ook Manil la op de Philippijnen aan de andere kant van de Stille Oceaan opgeschrikt door een serie van twaalf aardschokkken, Schademeldingen zijn nog uitgebleven. In 1939 eiste een aardbeving in Chili 20.000 doden. Van onze correspondent GOUDA. Vanmorgen zullen door de Inspectie voor de Volksgezondheid, die toelast is met de leiding van het on derzoek naar het in een Gouds zieken huis verdwenen staafje radio-actief ko balt, nieuwe plannen worden opgesteld om het gevaarlijke staafje terug te vin den. Vermoedelijk zullen de twee vuilnis belten, waar het staafje wellicht terecht is gekomen, -met behulp van bulldozers ondersteboven worden gehaald, waarna het afval centimeter voor centimeter moet worden onderzocht. Ook wordt de mogelijkheid overwogen om de gracht, waarin het diaconessen-huis De Wijk zijn afvalwater loost, gedeeltelijk droog te pompen. Van onze correspondent BONN De 24-jarige student in de filosofie Hans Joachim Huth heeft zaterdagmorgen in Frankfort aan de Main regel rechte amok gemaakt. Hij ver anderde in een paar minuten tijd een groot plein in een toneel van bloedige tragiek. In een vlaag van waanzin schoot hij namelijk een man dood en ver wonde er vijf. Daarop pleegde hij zelfmoord. 's Morgens om kwart over zes was Huth met een 23-jarige vriend thuis gekomen. Zij waren allebei een beet je dronken en Huth kreeg woorden met zijn moeder. Beide studenten gingen daarop in Huths kamer waar hij volgens de vriend volkomen bui ten zichzelf raakte. Hij begon aller lei nonsens te praten, bedreigde zijn vriend en het kwam ten slotte tot een gevecht. Vergeefs poogde daarop vader Huth zijn zoon tot rust te brengen. In plaats daarvan sloeg Hans Joachim zowel zijn vader als ziin vriend de kamer uit. Traangas Vader Huth rende direct daarna naar het politiebureau, zijn vrouw en de vriend vluchtten uit het huis. Maar ondertussen wist Hans Joachim een klein kaliber geweer te bemach tigen. Hij schoot als een dolle op iedereen, die hij vanuit zijn venster op het plein zag. Eerst trof hij een fotograaf aan de overkant, de 45- jarige Helmut Riickner, die stierf, nadat hij, in het hoofd getroffen, zich nog naar het trappenhuis van zijn flat had kunnen slepen. Zijn beide dochtertjes van dertien en zeventien zijn nu wezen, omdat hun moeder onlangs reeds was gestorven. De buren van de fotograaf storm den, nadat zij de man bloedend had den zien vallen, gillend naar het raam en werden een nieuw en ge makkelijk mikpunt voor de waan zinnige student. Een oude vrouw kreeg een kogel door haar hand. een oude man een schot door de schou der, diens zuster een schot in de borst, een tweede oude man een kogel in het hoofd en op straat kreeg een zeventienjarige voorbijganger een schot in de buik. Politiemacht Pas toen stormden politieagenten het huis van de familie Huth binnen. De student schoot direct op hen, raakte er een met een schampschot, waarop een complete politiemacht met traangasbommen de dolle jon gen bestookte. Pas toen klonk het laatste schot. Hans Joachim Huth had zelfmoord gepleegd Met zijn bromfiets is zaterdagavond de 65-jarige heer K. van den Tuuk uit Vlagtwedde tegen een leuning van -de brug van de Velersluis gereden. Tsen voorbijgangers hem vonden, was hij al overleden. Ik weet wel, dat de dokter je een poosje rust heeft voorgeschrevenmaar dat tvas zes jaar geleden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Op het kruispunt van de Mathenesserlaan en de Rochussen- straat is zondagavond een Belgische auto op een van rechts komende surveillance- auto van de Rotterdamse politie gebotst. De klap kwam zó hard aan dat de politie auto kapseizde. De beide politiemannen kwamen met de schrik vrij. maar de vierinzittenden van de Belgische auto liepen verwondin gen op. Dat waren de 30-jarige spoorwer- ker A. P. Uvijn uit Merelbeke die over het stuur heen tegen de voorruit opvloog en daarbij een hoofdwonde opliep. Zijn echtgenote kneusde haar ribben en zijn vader, de 56-jarige schrijnwerker H. A. Uvijn kreeg kneuzingen aan zijn rug, ter wijl diens echtgenote haar rechterbeen en haar linkerpols brak. De vier gewonden werden door de G.G. en G.D. naar het Bergwegziekenhuis ver voerd. DEN HAAG Op 14 juni zal in Nederland, België. Frankrijk en West- Duitsland een grootscheepse telling van de binnenschepen worden gehouden. Het is de bedoeling een „momentopname" te maken van de situatie in de binnen scheepvaart, zoals die om 9 uur 's mor gens die dag is. De gegevens, die op die manier zullen worden verzameld, zijn nodig om een inzicht te krijgen in de verkeerstechnische problemen van de binnenscheepvaart. De telling wordt uitgevoerd met be hulp van groene kaarten, die van 1 juni af bij schutsluizen, op schippersbeurzen en havenkantoren aan de schippers zul len worden uitgereikt. Op een helft van de kaart staat een eenvoudige toelichting over doel en strekking van de interna tionale telling. De andere helft moet worden gebruikt voor het vermelden van gegevens over het schip, zoals naam, nationaliteit, brandmerk met registratie- letter, lengte en breedte, tonnage, soort vaartuig en de manier van voort beweging. Met uitzondering van sleepboten zullen vaartuigen van twintig kubieke meter of minder niet worden meegeteld. In de telling zullen wel de buitenlandse sche pen of schepen, die in reparatie liggen of een vaste ligplaats hebben, worden be trokken. ATLANTIC CITY (AP) „Geeste lijk gestoorde delinquenten horen in ge vangenissen thuis, niet in ziekenhuizen." Dat is de mening, die drie vooraan staande Amerikaanse psychiaters op de jaarvergadering van de Amerikaanse ver eniging van psychiaters hebben verkon digd. De psychiaters, de doktoren S. Bol ter, B. Apfelberg en E. Messinger, zeiden dat tal van misdadigers proberen te doen alsof zij geestelijk gestoord zijn om aan een straf te ontsnappen; dat psy chiaters erin gelopen zijn en mensen naar inrichtingen hebben gestuurd, die in gevangenissen thuishoren. „Ons beroep", zo zei onder meer dr. Bolter, „telt vele mensen die van WATER OP HET RODE VUUR Italiaanse politie was het moe BOLOGNA (AP) Met de gummi stok en waterkanonnen hebben Italiaan se politiemannen zaterdagavond een menigte van 20.000 communisten op een plein in Bologna na een waar ge vecht van een half uur uiteen gedreven. Op de communistische massabijeen komst had het parlementslid Pajetta Amerika en Italië van agressieve da den tegenover Rusland belicht. Zijn re devoering had al een uur geduurd en een politieinspecteur vond het nu lang zamerhand wel welletjes. Pajetta kreeg te horen dat hij van de katheder- moest verdwijnen. Deze gaf daaraan gehoor maar zijn gehoor nam het niet. Er ontstond een gejoel en men wei gerde uiteen te gaan, waarna het ge vecht ontstond. Twintig agenten en be togers raakten gewond; er werden *'en aanhoudingen verricht. De communistische partij heeft -n- middels protest aangetekend tegen de ze „onwettige schending van de vrij heid van het woord". Er is een plaat selijke staking afgekondigd en nu rijdt er geen tram of bus meer in Bologna, gevoelen zijn. dat elk misdadig gedrag liet gevolg is van geestelijk gestoord zijn volgens hun definitie van gees telijk gestoord zijn en die van een utopische keten van ziekenhuizen en inrichtingen dromen, bestemd voor de behandeling van ieder individu, dat de wet overtreedt." Een andere uitspraak van deze drie psychiaters: „Het onderbrengen van misdadige elementen bij de bevolking van ziekenhuizen schept meer proble men dan het oplost. Deze elementen kunnen de normale gang van zaken in een ziekenhuis storen zodat mensen, die werkelijk kunnen profiteren van een psychiatrische behandeling, haar niet krijgen." Wat jeugdige misdadigers betreft: ..Wij hebben de schuld gegeven aan ouders en iedereen behalve aan de jeugdige misdadiger zelf. Het wordt zo langzamerhand tijd, dat wij de ver antwoordelijkheid leggen op de partij, die de misdaad heeft bedreven." Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Bewolkt, maar tijdeljik ook enkele opklaringen. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Iets hogere middagtemperatu- ren dan gisteren. MIES JE: Goede vangst, haring- 24 mei; zon op 4.34, zon onder 20.40; naan op 4.30, maan onder 19.25.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1