De Hollandse allernieuwste wordt met moeite gevangen Het Wierdense veld kritiek punt bij herverkaveling De jeugd ziet er geen brood meer in SCHIPPER VAN ROON: STAATSSTEUN IS ONZE ENIGE „HOOP OP ZEGEN VORSTELIJK PROGRAMMA IN BRUSSEL AL TREKT DE ZEE.... In 20 jaar beheer door de Staat bijna niets gebeurd Zaterdag 21 mei I960 ZEEUW,SCH DAGBLAD Pag. 6 KRANSLEGGING GALADINER ONTVANGST De heer Oosterwelder droeg proza voor in Zierikzee Aanbesteding van rioolgemaal iegel der minnen" «Sp in openluchttheater Zomerzegelverkoop begint weer Staatssteun TOEKOMST Leidersvergaderine van C.J.V. te Westkapelle Afhoüwertje Roofbouw Geslaagd voor examen zieken verzorgster Vergadering N.C.V.B. Geen gast ALS de magnolia uitloopt en de prunus gaat kleuren, zijn er kleine zenuwtrillingen in de Nederlandse vissersplaat sen merkbaar. De nieuwe teelt nadert, de haring komt de Noordzee ingezworpmen om te paaien tussen Denemarken en Schotland en. de loggers wor den klaargemaakt om uit te va ren. Als de bollenvelden rondom Katwijk in volle hevigheid bloeien is het bijna zo ver. dan is het haast vlaggetjesdag. Op de boetzolders van de rederij en ruisen de getaande netten bij kilometers tegelijk door de handen van de vrouwen, boven de gronderig-ruikende haven hangt de geur van verf en teer. V~LAARDINGEN en IJmuiden kennen hetzelfde beeld, de vloot wordt klaargemaakt voor een nieuw seizoen. Oude schip pers en jongmaatjes zijn door de haringkoorts bevangen, een zeer werkelijke ziekte, die rond deze dagen zeer plaatselijk voorkomt. Maandag 23 mei gaat de vloot van wiek. de pieren van IJmuiden, van Seheveningen en de Nieuwe Waterweg uit. Koers Noord-West. .Donderdag of vrijdag daar na kan de eerste vangst aan de wal zijn. Er zijn hier twee gedachten neergeschreven over de visse rij van nu. een oude, wat voor zichtige gedachte en een jonge, nieuwe. Beide echter zijn zij geënt op één liefde: die voor de zee en het vak. Van een onzer redacteuren OEWEL de Nederlandse visserij vooral na de laatste oorlog technisch een ware revolutie heeft ondergaan, was zij al voor de oorlog onherkenbaar veranderd in vergelijking met de toestand op de vloot rond de eeuw wisseling, toen op de Nederlandse kotters en loggers het leven nog liep in de tred van een eeuwenoude regelmaat. Van onze correspondent De vier dagen die koningin Juliana j en prins Bernhard van 30 mei tot 2 juni voor een officieel bezoek in Bel gië zullen doorbrengen, zijn zo ge vuld, dat zelfs een helicopter moet worden ingeschakeld om het zware programma te kunnen afwerken. De Koningin en. de Prins komen maandag in de loop van de ochtend op het station Brussel-Centraal aan, en be geven zich vandaar naar het koninklijk paleis. Voor de Koningin zullen daar de vertrekken zijn ingeruimd, die koning Leopold II indertijd voor koningin Ma- rie-Henriette heeft laten inrichten. Zij liggen aan de voorzijde van het paleis. Voor prins Bernhard zijn aan de zijde van de tuin de salons in stijl Karei X gereed gemaakt. Na een middagmaal in intieme kring met de Belgische koninklijke familie volgt het leggen van een krans ten stad- huize van Brussel. Hierop sluit een be zoek aan de kapel van de prinsen van Nassau aan. Deze dertiende eeuwse kapel, die later in eigendom aan de prinsen van Nassau is overgegaan, ligt verborgen in het nieuwe, nog maar gedeeltelijk voltooide complex van de zg. Albertina. dat nist alleen cultureel centrum is en de ko ninklijke bibliotheek herbergt, maar op het ogenblik ook de diensten en de ver gadergelegenheid van de ministerraden van E.E.G. en Euratom onderdak biedt. Er is lange tijd sprake van geweest, dat de oude kapel voor de afwerking van de Albertine moest worden opgeofferd, maar op aandrang van koningin Juliana is daarvan afgezien. De eerste dag van het bezoeik word# besloten met een galadiner ten paleïze. De tweede dag begint met een bezoek aan Antwerpen. Behalve de Gevaertfa- brieken zullen daar verscheidene musea bezocht worden en de lunch wordt ge bruikt in het Rubenshuis. 's Middags gaat de reis per helicop ter over de haven van Antwerpen naar het kernenergetisch centrum van j Mol in de Kempen en na terugkeer in Brussel, waar de Belgische regering een diner aanbiedt, wordt de avond besloten) met een bezoek aan de Koninklijke Vlaamse schouwburg waar Shakespea re's Veel leven om niets wordt gespeeld. Voor woensdag staan bezoeken op het programma aan de bijna zestig jaar! oude Nederlandse school te Brussel en aan de nieuwe Europese school. Daarna rijdt men naar buiten om de lunch te gebruiken op het kasteel Gaasbeek. In de middag wordt het Erasmushuis j bezocht, waarna de Nederlandse kolonie ontvangen wordt, 's Avonds wonen ko ningin Juliana en prins Bernhard na een banket op de Nederlandse ambassade hel slot bij van het optreden van de, pianist, die dan Je eerste prijs in de wedstrijd koningin Elizabeth zal. 'nebben gewonnen. Dit concert wordt gegeven in de grote zaal van het paleis voor Scho-: ne Kunsten. Donderdag volgt nog een bezoek aan Luik. waarna koningin Juliana en prins Bernhard per vliegtuig naar Nederland, terugkeren. Van een bijzondere verslaggever WIERDEN In het oosten van Overijssel, tussen Wierden en Nijverdal en. vlak ten noorden van de spoorlijn Almelo-Zwolle, ligt een groot stuk! woeste grond: het Wierdense veld. Dit zeshonderd hectare grote terrein vormt het kritieke punt van een grote ruilverkaveling in het gehele gebied, waarbij een kleine tienduizend hectare zijn betrokken. Wat is er met dit Wierdense veld aan de hand? Twintig jaar geleden was het in allerlei stukken verkaveld, grotendeels eigendom van boeren rond Wierden, die deze grond wilden bestemmen voor uitbreiding van hun landbouwbedrijven. Het Wierdense veld levert na ontginning grond, die in kwaliteit de beste van heel Overijssel is. di Zeeuwse mosselkwekers naar Groninger Wad YERSEKE De inspectie der visse-j rijen te Amsterdam heeft bekend ge- mpakt. dat de Zeeuwse mosselfewekers van 31 mei tot 17 juni mosselzaad en haffwasmosselen kunnen vissen op de latuurlijke banken op het Groninger >Vad. Een en ander in verband met de litzetting op percelen in Zeeland. Ver-1 'unningen kunnen worden aangevraagd rij de technisch opziener in Harlingen. s middags 30 mei en "s morgens 31 mei. Nog voor het uitbreken van de oor log heeft de staat geprobeerd het Wierdense veld aan te kopen als ont- ginmngsobject, In 1940 ha de be zetting werd een korte procedure gevolgdde grond werd onteigend. De motieven hiervoor waren 'zeker accep tabel. Als ontgiijningsobject zouden vele arbeiders -werk vinden op het Wier dense véld en uit Duitsland kunnen worden weggehouden, terwijl het ont- gonnen geb'ied'een behoorlijke bijdra ge zou kunnen leveren-aan de voed selvoorziening m oorlogstijd. Boven dien: aan de vroegere eigenaars werd. schriftelijk toegezegd dat zij in de toekomst hun ('dan ontgonnen i terrein tégen een redelijke prijs zouden kun nen terugkopen. Drie departementen In de oorlogsjaren en enige tijd daarna is inderdaad wat grond ont gonnen. Totaal ongeveer vijftig hec tare. Verder ligt het terrein er maar bij en hebben drie departementen er iets over te zeggen. De inspectie der domeinen (financiën) beheert het Wierdense véld. Het departement van sociale zaken heeft het ontdekt als object voor aan vullende werken, zodat wanneer er werkeloosheid in dit gebied ontstaat de ontginning van het Wierdense veld de mep sen aan werk kan helpen. Het departement van landbouw is er bij betrokken omdat hier landbouwbelan gen op het spel staan. Maar sindstwintig jaar gebeurt er in wezen niets met het Wierdense veld. De boeren rond Wierclen zien dit met lede ogen aan. De landbou wers herinneren zich heel goed de toezeggingen v.it 1940 eu willen hun oude reciilen op deze grond niet prijs geven. De ruilverkaveling in Wierden is nu vrijwel geheel voorbereid. Zij heeft betrekking op 2900 ha waarbij 544 bedrijven, bedrijfjes en niet- agrarische grond, is betrokken. Maar cie .stemming onder de boeren is zo: het Wierdense veld doet mee in de ruilverkaveling of anders gaat de hele zaak'niet door. Geheimzinnige branden Het Wierdense veld is geen bijzon der mooi terrein. Het is voor een groöt deel vlakke hei. In Overijsel vindt de toerist enige kilometers ver der b.v. in de richting Ommen veel mooier pn aantrekkelijker natuur- schoon. Toch. heeft staatsbosbeheer een plan ontworpen voor eeh soort massa-re creatie in het Wierdense veld. Het zou gedeeltelijk moeten worden bebost, en er dienen een vijver voor kano sport, een swemb&d, een bungalow park. fietspaden, een kampeerterrein e.d. te komen- Dit plan werd vorig jaar bekend. Diezelfde zomer .woedde; een hardnek kige heidebrand op het Wierdense .veld,, waardoor vrijwel het gehele ter rein werd getroffen. Zwart geblakerd ligt het er bij. Er zijn meer branden geweest op het Wierdense veld. Ts dit toevallig of grijpen sommige heethoofden naar! dit beslist, 'af te keuren. middel om hun-wensen kracht bij te zetten?' Niemandkan er een antwoord op géven. Maar .wel Js overduidelijk: de men sen uit de streek zullen zich hardnek I kig blijven verzetten tegen een ande re bestemming van het Wierdense veld dan landbouwgrond. Geen won der, er staan 375 bedrijven met min der dan vijf hectare grond die drin gend bedrijfsvergroting behoeven om rendabel te - zijn. In een streek, die op hetogenblik L geen werkeloosheid kent. slaaft Het Var-1 gum ent van werkverschaffingsobject j niet aan. Er is een vaag plan om nbg i eens dertig hectare grond te ontgin nen, maar niemand gelooft daarin. „Niet urgent De redenen waarom de staat dit Wierdense veld zo krampachtig vast houdt, zijn niet duidelijk- Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer En- gelbertink hebben de drie betrokken ministers vorig jaar weliswaar uitvoe rig, maar volstrekt onduidelijk geant woord. Een beslissing over de bestem ming van het Wierdense veld werd naar de toekomst verschoven omdat de hele zaak „niet urgent" was. Als het twintig jaar heeft geduurd kan er nog besteen jaartje bijzo moeten de bewindslieden hebben ge dacht. Maar nu ligt het ruilverkave lingsproject. .Wierden op taf.el. Er is, ,x6,5 miljoen gulden moe gemoeid. Dit geld wordt veel. rendabeler, als. delen van het Wierdense veld in j die ruilverkaveling worden betrok ken. Niemand kan nu nog ontkennen dat een zeer spoedige beslissing noodzakelijk'is. De Wierdense boe ren zien er met grote spanning .Haar 'uit. Eeuwenlang hadden de Neder landse vissersplaatsjes op Vlagge tjesdag een nieuwe generatie afhou- wertjes geleverd, die met het klim men der jaren automatisch matroos werden. En de pientersten werden schipper. Schipper naast God. Er waren altijd meer afhouwertjes dan de vloot kon gebruiken en de schip per heerste oók aan de wal over zijn schip. Hij stelde zelf zijn be manning samen en regelde de pro motie aan boord. Was het schip een maal los van de wal, dan werd zijn gezag onbeperkt. Gedurende het gehele eindeloze, soms bange avon tuur totdat het schip de haven weer binnenvoer, was hij aan boord na vigator en dokter, zielzorger en rechter, econoom en vader van de kleine gemeenschap, die soms voor maanden op zee dobberde. De ver antwoording kwam aan het eind van de reis. De techniek maakte een eind aan de grootheid van de schipper naast God. Èr. kjvam xadto en $e rederij nam de leiding aan boord" voor 'een groot' deel over. De rederij ging bepalen, waar de schipper zou gaan vangen en wanneer hij de steven naar de thuishaven mocht richten. Arbeidsgeschillen werden met advies van de wal opgelost en een arts ging via de radio precies vertellen, wat in een bepaald ziektegeval diende te geschieden. Dit alles is vooruitgang en men dient er dankbaar voor te zijn. Ook de toestand aan de wal veranderde. De vissers, die eeuwenlang van de ene vangst naar de andere hadden geleefd, die zeven maanden per jaar hadden gevist met hoop op zegen en vijf wintermaanden aan de wal brood of armoede hadden gekend, afhanke lijk van de zegen der vangst, kregen garantieloon, waardoor zij althans van een minimumloon waren verzekerd. In de gesloten vissersplaatsjes dron gen geruchten door van fabrieken, waar het hele jaar werk te vinden was tegen loon, dat beter was dan op de vloot. En de visserskinderen kon den via betere verbindingsmiddelen naar de scholen in ,,dë stad", die tot dan toe door de afstand voor hen ge sloten waren geweest. Ook dit alles is vooruitgang en ook hiervoor dient men dankbaar- te zijn. boer niet kon betalen, zei op zekers dag: ,,Jan-van-hiernaast werkt op de touwfabriek en verdient vijftig gulden per week. Het hele jaar door". De man, die al maanden iedere dag naar de haven liep om daar vrij overbodig met een pot teer aan boord van zijn schip rond te lopen, kon lang „O ja?", antwoorden. Maar tenslotte ging hij ook eens kijken op de fabriek. De visserskinderen, opgegroeid in een milieu, dat een gesloten gemeenschap was geweest, ontdekten een nieuwe wereld. Zij waren opgegroeid tussen de lucht van teer en van vis. Storm betekende angst voor hen, omdat de mannen op zee waren en een schip over tijd maakte de nachten slapeloos. Op school in de grote stad ontdekten zij dat Nederland geen natie van vis sers en boeren meer was. En zij gingen er niet meer trots op, dat zij uit een geslacht kwamen, dat eeuwenlang het brood uit zee had gehaald. - „Natuurlijk zijn er, bij wie de^ trek naar de zee zo groot is, dat zij het op de wal niet uithouden", vertelt schipper Van Roon. „Die blijven een paar jaar op de haringvloot en stap pen dan over op de koopvaardij, waar zij twaalf maanden per jaar met goe de salarissen en goede promotiekansen kunnen yaröh"1- '3 ZIERIKZEE. In het Ned. Herv. i verenigingsgebouw vond gisteravond de ouderavond plaats van de christelijk •nationale school. Deze avond sond o.l.v. het hoofd der school, de heer L. Th. Fennema. In tegenstelling tot andere jaren werd ditmaal niets door de leerlingen gedaan. De.hegr Fennema hield aan het begin van de avond een meditatie over de woorden van Christus: „Laat de kinderen tot mij komen en verhin dert ze niet". Het verdere gedeelte van de avond .verd gevuld met de voordracht van de bekende Amsterdamsche declamator, de heer J. B. Oosterwelder. De heer Oosterwelder heeft zijn gehoor zowel voor als na de pauze op een buitenge wone manier geboeid. Hij droeg voor het prozastuk: „Het geheim van het gouden wagenwiel, een historische ge beurtenis uit de Engelse havenplaats Southampton". De manier waarop dit verhaal tot leven werd gebracht heeft ongetwijfeld aller bewondering afgedwongen. O SINT ANNALAND. B. en W. heb ben in het gemeentehuis van Sint An- ïaland aanbesteed het bouwen van een rioolgemaal en een pompput en het leg- gen van twee persleidingen met bijbeho- rende en bijkomende werken in de ge meente Sint Annaland. De hoogste inschrijver was de firma J. en K de Oude uit Biervliet met 81.700 gulden en de laagste J. en -M. Moerland te Sint Annaland met 77.900 gulden. De gunning werd aangehouden. DAAN DE KRIJGER de filosoof der visserij op de lange duur weinig heil de in de haringvisserij, zoals zij nu in Neder land wordt bedreven. „In Duitsland wordt al jarenlang gevist met staats steun en dit is de enige mogelijkheid voor de toekomst. Een kleine vloot goed uitgeruste schepen, die na de ha ringteelt overgaat op de lijnvisserij, ■l k de ^ëjiele wint gr kap', worden be- 9 dreVen.-" De' lijhvissérfj, die de echte MIDDELBURG. In het kader van het Holland Festival zal op zaterdag 18 juni (aanvang' half acht) de Koninklijke Nederlandse Schouwburg (nationaal to neel van België) in het openluchttheater Toorenvliedt een opvoering geven van „De spiegel der minnen" van Colijn van Rijssele. Een authentiek 16e-eeuws drama der „mesailliance" speelt afwisselend in Middelburg en Dordrecht. Het beeldt de tragische liefde uit tussen een rijke koop man en een eenvoudig linnennaaistertje, die elkaar niet ..krijgen" en hieraan sterven, door toedoen van de ouders van de jonge man, maar ook door eigen fouten en zwakheden. Wanneer onver hoopt de voorstelling wegens slechte weersomstandigheden moei worden afge last,- zal zij opnieuw worden vastgesteld voor dinsdag 28 juni, zelfde tijd. TERNEUZEN De zomerzegelver koop, ten bate van de Volksgezondheid, Maatschappelijke zorg en culturele doel einden. staat weer voor de deur. Van 23 mei t.m. 9 juli zullen damens van de plaatselijke vrouwenverenigingen hun plaats weer innemen in de stand van het postkantoor. De volgorde van' de verkopende verenigingen is: Partij v. d. Arbeid, Ned. Ver. van Huisvrouwen, Katholiek Vrouwengilde. Chr. Vrouwen bond. Kath. Arbeidersvrouwen, Lydia en het N.V.V. Toch is de Nederlandse visserij niet ten ondergang gedoemd, meent de schipper. Maar er zal wel heel wat veranderen in de komende jaren. Plaatsen als Katwijk en Sehevenin gen, waar de industrie (nog) niet is doorgedrongen, zullen de loggers en de trawlers het langst trouw blijven. In deze plaatsen verandert de visserij echter langzaam van vorm. De grote rederijen verdwijnen en de boten wor den overgenomen door particulieren. Met kleine bemanning varen de schip pers, die eigen baas worden, dan weer uit „op hoop van zegen". Daarmede is echter de haringvisse rij niet gered. Schipper Van Roon ziet echte wintervis als kabeljauw, schelvis en heilbot aan de lange vislijnen met honderden haken vangt. Fabriekssirenes loeien over Vlaar- dingen. Schipper Van Roon staat in hel vooronder van de Vlaardingen 216 bij twaalf inhammetjes en twee ruwe tafels, waar de vissers slapen, eten en wonen. En waar bij hoge zee het water binnensijpelt de kleding ver schimmelt. „Och ja", zegt hij bijna veront schuldigend, „je moet van jongsaf kan dit leven gewend zijn. Vroeger wisten we niet anders. Maar wie zal het de jongens kwalijk nemen, dat zij meer willen nu zij het beter kun nen krijgen?" Maar al deze 'factoren hebben de Nederlandse visserij gedegradeerd. D-e belangstelling voor 'het riskante visr sersleven'neemt af en de toekomst de zeer- nabije toekomst van de Nederlandse visserij is vrij onzeker gewordeviU „Er zijn maar weinig vissers, die hun zoons graag naar de visserij zien gaan en hun aantal wordt ieder jaar kleiner". Schipper Henk van Roon zegt het niet verbeten,.maar welover wogen. Een mening, gevormd in ja renlange ervaring. Op zijn logger, de Vlaardingen 216, troffen wij hem voor Vlaggetjesdag 1960. toen op de grote zolders van Vlaardingen, Sch.everiingen, Katwijk en IJmuiden de vrouwen bezig waren de netten te. knópën. En toen de man nen met schïlderskwasten. kannetjes .smeerolie, potten menie en stukken staaldraad de laatste hand legden aan hun boten, die maandag de jaarlijk se haringrace beginnen. Schipper Van Roon stamt nog uit de tijd dat de schipper naast' God- o'p zijn brug stond. In 1912 voer hij voor het eerst als 12-jarig afhoüwertje op de Vlaardingse haringvloot. Dertien jaar later was hij schipper naast God. Hij is geboren, toen zijn vader als schipper op de zee ronddobberde, toen de zeilen nog maar spaarzaam waren gestreken om plaats te maken voor dè stoommachine, toen de visserijgolf nog een onbekende zaak was. En natuurlijk ging hij, twaalf jaar oud. mee naar zee. Wat zou hij anders hebben moeten doen? Toen kwam er een fabriek. En nog een en nog-een. Vlaardingen kwam vol te staan met industrie. En moeder-de-vrouw, die -al weken lang haar kruidenierswaren op de pof kocht en ook de bakker en de melk- M IJN VADER was er tégen. Hel geval :s .bijna te klassiek om waar te zijn. Twee jaar geleden wilde Daan de Krijger uit Katwijk aan Zee naar zee, naar de haringvloot. En zijn vader zei: „Naar zee kun je nog altijd. Ga jij maar eerst naar de ambachtsschool''. Maar Daan ging niet naar de ambachtsschool; hij kwam op de Visserij school van Katwijk terecht en overmorgen gaat'hy op de Katwijk 110 voor het eerst als afhoüwertje mee naar zee. En wat zegt je vader er nu van? Hij zegt, dat ik er nog wel spijt van zal krijgen. En wat vifid je er zelf van? Even is het stil in het kantoortje van de Visserijschool. waar directeur C. Varkevisser welwillend toeziet. Al? ik er spijt van krijg, heeft me vader gelijk gehad. Een filosoof trekt ter visserij. Amusement voor de B.B. GOES. De plaatselijke B.B. [is er gisteravond in geslaagd in 'het Schuttershof de bindings- avond, waar een groot aantal van de B.B.'ers met hun gezinsleden aanwezig waren, tot een succes te maken. Een welkomstwoord sprak de heer J. Oranje, plaatse lijk hoofd der B.B. Vele liedjes in liet lichte genre wer- den^ gebracht door het trio ..De More- co's". Ook het accordeonorkest ..Dan sende vingers" o.l.v. de heer L. M. Heijnsdijk uit Wilhelminadorp oogstte veel bijval. Niet onverdienstelijk'was het goochel-repertoire van de heer F. de Jong en de declamatie van de heer S. Berrevoets. De meer ernstige noot van deze avond bestond uit de inslructiefilm van de B.B. Het hoogtepunt werd even wel gevormd door het smeuïge tekenen van de sneltekenaar de heer P. de Leeuw. Met veel flair bracht hij zijn buitengewoon verrassende schetsen voor het voetlicht. Overigens verwekten zijn rake tekeningen van enige heren uit de zaal nogal wat hilariteit. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen, geen. Vlissin gen vertrokken 19-5 Ned. La Paloma. n»Ua'i!e-'r?,,.naar Antwerpen (Ned sche- BWlf Albert-V (Gent). Rio. Cheetah. Kandfontein, Bornrif. Helios. 20-5 Prin- Kin„Jle!U-i *ï,ado- Helena Mercurius. 5®'e"U'a'-'Gepasseerd naar zee (Ned schepen) 19-o Eagle. Catharina, Oranje. Notos. Algo?lana"V'' Lauwers- Madjue, Rundvee-premiekeuring in Oosterland OOSTEPlLAND Op het. terrein van de heer Zeijler vond een Rundvee-pre miekeuring plaa.ts. waarvoor goede be langstelling bestond. Ér waren 33 stuks tvee aangevoerd, waarvan de kwaliteit igoed genoemd kan worden. De jury be- 1 stond uit' de heren if. W. L. Harmsen. Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland, én ■M. Kleinepier en Js. Vos, beiden keur .meesters van de Rundveefokkerij in Zeeland. Na de keuring werden de in zenders verzocht om vooral de goede dieren te laten inschrijven voor. dé Cen trale Fokveedag. die op 1 juli wordt ge houden te Zierikzee. De Simavi-cmollecte te Rilland heeft 1194 gulden opgebracht. WESTKAPELLE Onder leiding van de heer Th. Wijtman uit Middelburg' ver gaderden de leidsters en leiders van dc C.J.V. van Walcheren in het hervormd jeugdgebouw. Op 2 juli wordt in West kapelle de jongensbuitendag georgani seerd. De heer Wijtman behandelde op deze bijeenkomst op boeiende wijze het. onderwerp „Orde en tucht, op de club". waarna discussie volgde. De heer v. d. Broeke sloot deze goed bezochte avond met dankgebed. Voor het in Den Haag gehouden examen van de K.N.Z.B. (het examen voor zwemlareres), slaagde mejuffrouw C. van Harn te Spui. Daan de Krijger, veertien jaar en zoon van een vishandelaar uit Katwijk, heeft voor het eerst gemonsterd en gaat vandaag als afhoüwertje voor het eerst mét dévloot mee. Niet dat dit -zijn eerste zeereis wordt, wgnt als jönge.-ivan vijf jaar dobberde hij al met een vissersboot-'op de woelige ba ren en sindsdien is zijn liefde voor de ze.e slechts toegenomen. Hij trekt ter'visserij, hij gaat haring vangen en voor de eerste jaren is dat programma deugdelijk. Want als de teelt in de winter stil ligt, gaat .jij te rug naar school om verder te leren Van de week heeft hij officieel als af hoüwertje gemonsterd, volgend jaar is hij reepschieter, het jaar daarop jong ste en op negentien jaar is hij volwaar dig matroos. De visserij is niet karig voor zijn jongmaatjes. Daan krijgt als afhoüwertje 28,— garantieloon per week, plus negen gulden van .edere duizend gulden besomming. Is. hij vol waardig matroos dan komt hij tot ovei de honderd gulden als de besommingen niet te schraal uitvallen Maar Daan denkt verder. De ver diensten zijn niet slecht vergeleken bij de lonen aan de wal. Maar, in de haringvisserij loop je het risico om vijf maanden per zonder werk te zijn. „Een paar weken rondslenteren is wel leuk", meent. Daan, „maar dat gaat gauw vervelen." Als hij afgestudeerd is, als hij zijn schippersdiploma eenmaal heeft, wil hij daarom op een boot varen, die 's winters van haring op lijnvisserij overgaat. ■Het liefst zou hij later op een kot ter varen, want dat weken op zee zwerven lijkt wel aardig, maar als je eenmaal getrouwd bent, wil je vooral 's zondags wel graag bimièn zijn. vindt Daan. En op een kotter, die kustvisserij bedrijft, gaat de vis ser 's maandagsmorgens de haven uit om daar 's zaterdagsmiddags weer terug te komen. Al is hij veertien jaar, toch houdt Daan zich al bezig met grote pro blemen. „Als het doorgaat, zoals op het ogenblik, dan wordt de Noordzee doodgevist", zegt hij. Van de heer Varkevisser, die al der tigjaaT de jonge maatjes langs een ladder van theorie en praktijk naai de sport van het schippersdiploma voert, hadden we gehoord, dat men zich de laatste jaren in visserijkrin gen ernstig bezorgd maakt over de haringstand in de Noordzee. Doordat Russen. Denen. Polen en ook Nederlan ders met nauwe mazen vissen, wordt veel kleingoed weggehaald, dat voor consumptie ongeschikt is, maar dat zijn weg vindt naar de vismeelfabrie- ken. Deze „roofbouw" op zee kan men enkele jaren volhouden, maar aan de vangsten is het nu al te merken. „De maasgrootte een verplicht mi- nmum geven", zegt de heer Varke visser. Daarvoor zijn internationale af spraken nodig, die makkelijk ontdo ken kunnen worden. Daan kent de problemen, maar ze vormen voor hem. geen rem. „Als het MIDDELBURG. In de verpleeg inrichting „Ter Poorte" te Koudetok! slaagden voor het examen ziekenverzore- ster van de federatie van verpleee- vo7^il.rfngT voor, langdurig zieken, de volgende dames: S. J. Bode. E. Eréntreieh Van het6' L'MatthiJs,se en A. Swartele.' van het eerste naar het tweede leerjaar werden bevorderd de dames C. M.Boone A w ,?nTin' FoSdse- M- J- Karelsé, wit?!' vHo?Pei1- R Steutel en L. de Witte. Voor he eindexamen in de ver pleeginrichting „Der Boede" slaagden de Ramten a' ^aV'^Se' C' Houisse. N. van Raai'en- A. E. M. G. Snijdelaar. Het overgangsexamen werd met goed gevolg afgelegd door de dames J. C. van Belzen, fnSmTel'Isei A. Fens. L- Geertse. M. Jobse, J. S. de Jong. M. A, J. de Jonge. J- J. Klap, A. Schipper en M. E. Vogel. SEROOSKERKE. In het verenigings- 1 gebouw vond de maandelijkse vergadering .plaats van de N.C.V.B. Ds. Sythoff sprak over het onderwerp ..Melaatsen in Suri name waarbij hij tevens een geluidsfilm vertoonde. De avond was druk bezocht. me bij de haringvisserij niet lukt of het bevalt me er niet, dan kan ik altijd proberen op een kotter te komen of 'ik stap over op de koopvaardij." Maar ook hij wil de oude vissers ballade met uitzingen. Hij wil, dat hij in de toekomst twaalf maanden per laar voor zijn gezin kan werken. De Nedeilandse visserij en speciaal de haringvisserij zal revolutionair moeten verande ren, wil zij deze jongens op haar vloot houden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6