7 X Wreed „amusement" uit de Middeleeuwen Grenswijziging met Kloetinge zwigtman, m uiterst critieke jase Slechte zetten behoorden tot de tactiek van Tal Gemeenteraad van Kloetinge negeerde afspraken K volksdichter w&nöeLinqen öoor be zeeuwse histoRie MEI-RONDE Dieren pijnigen: groot vermaak.... Vogelsnijden Knuppel Ganstrekken Palingoproer fl i r nrd.Bevelandse Politierechter W eggehriiikcrs onder invloed Oucl plan ter opnieuw tafel Boud gesteld Orgelconcert Hoogste verbazing Baptisten krijgen meer lam takt met „thuis" Zilveren V.V.V.- medaille voor G. Houtekamer Chr. Plattelandsvrouwen vergaderen in Goes Goede veekeuring 1mm% i Aanbesteding van de Herv. kleuterschool Italiaans kamerorkest concerteert in Burgersaal stadhuis Zomerzegelverkoop Herdenking van de Franse gevallenen Groente-export naar België Zaterdag 21 mei i960 door L van Wallenburg ZEEUWSCH DAGBLAb Advertentie Knip deze letters uit I^R WORDT wel beweerd dat J de mensen tegenwoordig veel beschaafder zijn dan enkele eeu wen geleden, dat de zeden ver zacht zijn. Inderdaad was een mensenleven in de Middeleeuwen niet veel waard. Of het tegen woordig meer waarde heeft blijft overigens een open vraag. Als we zien hoe er gedurende de laatste oorlog honderdduizenden mensen levens vernietigd zijn in concen tratiekampen en gaskamers, blijkt wel dat ook nu het leven van een mens weinig telt. Vroe ger kende men het individuele ter-dood-brengen nu gaat het massaler: en-gros Omdat men weinig gaf om een mensenleven, telde dat van een dier nog veel minder. Verenigingen tot bescherming van die ren bestonden er toen nog niet en het ruwe volk ontzag zich niet de beesten onnodig te pijnigen. Vooral bij de oude volksspelen ging het er vaak barbaars aan toe. Hier volgt een résumé van de meest geliefde ..vermaken". OP FLINKE afstand van elkaar wer den twee palen in de grond gesla gen. Hiertussen werd een touw gespan nen 2'2 tot 3 m boven de grond. Aan dit touw werd een levende gans, haan, eend of andere vogel met de poten vast gebonden, de kop dus omlaag. Wie deel nam aan het spel werd geblinddoekt en moest trachten de vogel de kop af te snijden terwijl hij in volle draf onder het touw doorliep. Ook bij het Katknuppelen werd een touw gespannen tussen twee palen of bomen. Aan dit touw werd een ton op gehangen, waarin een kat was gestopt. Op ongeveer 10 meter afstand werd een streep over de weg getrokken en hierbij verzamelden zich de deelnemers aan de wedstrijd. Ieder had een stevige knuppel in de hand en om beurt pro beerde men door een krachtige worp met de stok de bodem uit de ton te gooien. Meestal duurde het een hele tijd vóór men zover was. Ondertussen stond de kat de grootste angsten uit, schreeuw de en blies en sprong wild in de ton heen en weer. DIE WAS daardoor voortdurend in be weging, waardoor de trefkans ver minderde en de kans voor het dier om verlost te worden'"tiit zijn kerker ver schoven werd. Eindelijk raakte een goedgemikte knuppel de ton zodanig, dat de bodem er uitviel en de kat eveneens. Soms halfdood en versuft, soms ook nog springlevend, maar dan was het arme beest ook in minder dan geen tijd van het oord der marteling verdwenen. Nog wreder was Tiet spel als men inplaats van een ton een mand nam. Dan kon het publiek nog beter ge nieten" van de wanhopige bewegingen van de kat, Voor de eerlijkheid moet ik er bij vertellen, dat men op sommige plaat sen in plaats van de kat een grote leren bal gebruikte; daar ging het dus enkel om de behendigheid van het spel zonder het genot van dierenpla- gerij.. Wie de laatste vrijheidbrengende knup pel had gegooid, was de winnaar van het spel en kreeg als prijs het irileg- geld der deelnemers of een daarvan ge kocht gebruiksvoorwerp. Weer werd een touw tussen twee pa len gespannen. Hieraan kwam een le vende gans te hangen met de kop om laag. De deelnemers werden om beurt in een kruiwagen onder de gans door gereden zo snel het maar kon. Tijdens I het rijden moesten ze proberen de kop of de hals van de vogel vast te grij- j pen en hem van het touw los te trek- ken. Zo gemakkelijk als dat hier neer-1 geschreven staat, ging het echter niet. Allereerst hing de gans zo hoog, dat men er alleen met veel moeite bij kon, soms was er nog een sprongetje bij nodig. Maar dan tuimelde men ook meestal van de kruiwagen. Dat was eigenlijk het aardigste van de wedstrijd voor de j omstanders, die rare sprongen en dwa- ze buitelingen. Bovendien waren kop .en hals met vet, olie of zeep ingesmeerd: hebben was bij zo'n glibberige greep nog geen hou den. Wanneer er water in de buurt was, werd de wedstrijd in het ganstrekken meestal boven het- water gehouden. Men voer dan met een bootje onder het touw door. Vanwege de duikelingen in het water was dit nog vermakelijker voor het publiek. Ik heb hier voor me de afbeelding van een qts van Hans Bol (1534-1593) die het ganstrekken voorstelt. Het touw is tussen twee bomen ge spannen. de gans hangt eraan. Het schuitje met 2 roeiers en 2 muzikanten vaart er juist onderdoor. De deelnemer aan de wedstrijd is van het schuitje omhoog gesprongen en heeft het dier beet. niet alleen de kop en de hals, maar een groot deel van het lichaam. Die is vast niet van plan los te laten. Eaat dan het bootje maar doorvaren èn hij met zijn buit in het water val len, dat moet je over hebben voor de zaakDat is de prijs wel waard.. Bij zijn voorganger is het mislukt die ligt in het water te spartelen en zijn bootje vaart weg. Vooral de duikelingen in het water amuseren de toeschouwers die langs de kant staan. In strenge winters vermaakte men zich ook op het ijs met ganstrekken. TEGEN HET EINDE van de 18e eeuw hielden deze wrede volksvermaken op: ze waren op de meeste plaatsen verboden. Toch hield men er zich tot in de vorige eeuw hier en daar nog wel. clandestien mee bezig. Dit bewijst het palingoproer. Hoewel al lang in onbruik, werd het pali/igtrekken in 1870 officieel verboden. Deze sport" kwam in hoofdzaak over- i een met het ganstrekken, de paling be hoefde zelfs niet ingesmeerd te wor den, die was glad genoeg van zichzelf. Het was in 1886 dat de bewoners van de Jordaan in Amsterdam het toch nog eens wilden proberen. De politie verbood het, maar toen ontstond er. in deze buurt een groot oproer. Niet zo zeer omdat er niet met de bepalingen gesold mocht worden, maar door de grote werkloosheid en armoe de heerste er esn ontevreden, oproerige stemming. De politie stond machteloos tegen de Jor- daners en riep de hulp van het leger in. Door hardhandig optre den werd de rust hersteld: 24 willekeurig gegrepen personen werden gevangen gezet, maar binnen het jaar werden ze allen weer vrijgelaten. ezin IS 18 17 18 f 19 f 20 Wilt U met Lexi naar Rome, bewaar dan deze advertentie en vraag nadere inlichtingen aan LEXINGTON aid. A 35 - Postbus 170 - Den Haag. heb ik in de krant gelezen dat zondagmiddag óp de televisie schermen in Nederland eerst een dienst van het Leger des Heils zal zijn te zien en dat daarna het tweede deel van een interland voetbalwedstrijd wordt uitgezon den. Misschien komt de volgorde in het programma ons vreemd voor: de kerk. die de dag des Heren viert en daarna een mensenmas sa, die de glorie van het bruine vel bejubelt. De overgang is wel groot cn persoonlijk lijkt het mij ook wel wat grol' om deze pro grammapunten zonder meer op el kaar te laten volgen. Het schijnt echter, dat de fijngevoeligheid op mars is en dat men zo grof wordt als bonenstro. Morgen op de t.v. dus eerst kerk cn daarna voetbalsport. En nu zou ik onze lezers, die een televisietoestel hebben en van me ning zijn dat het met de viering van de zondag niet strookt om naar het voetbalveld te gaan. wil len vragen om morgenmiddag na de uitzending van de kerkdienst hun toestel af te zetten. Dat is namelijk beter. U bent principi eel tegen sport op zondag. Welnu, wees dan konsekwent en eerlijk en draai na de kerkdienstuitzending dc knop om. misschien ondanks protesten van uw kinderen en kij kende buren en kennissen. Het feit., dat u de knop omdraait, kan dan een prachtige aanleiding zijn voor een fijn gesprek over de zin van de door God ingestelde rust dag. Weerslag MIDDELBURG. Voor de Middel burgse politierechter verscheen donder dag L. uit Goes, die er van verdacht werd op 28 maart van dit jaar in de Walst ra at in Vlissingen onder invloed te hebben gereden. De officier van justitie, mr. G. B. J. v. d. Dussen, eiste een maand onvoorwaardelijke gevangenis straf, alsook een jaar en drie maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid. Als bijzonderheid verklaarde de officier, dat verdachte pas drie weken zijn rijbewijs weer terug had. Na het pleidooi van mr. P. C. Adriaanse bepaalde de poli tierechter, mr. B. S. Sieperda, het von nis op drie weken hechtenis. De Vlissingse koopman C. B. was op de rijksweg bij Middelburg door de rijkspolitie aangehouden. De koopman bad onder invloed gereden. ,,Ik had maar twee glazen bier op", verklaarde B. ter zitting, maar de officier geloofde hier niet veel van. Hij eiste twee we ken gevangenisstraf en zes maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid. De verdediger, mr. M. A. Terwoert, ging af op de verklaring van de dokter die ge zegd had dat B. matig onder invloed had gereden. De politierechter veroordeelde de koopman tot drie weken voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar, een boete van 200 en zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk, ontzeg ging uit de rijbevoegdheid. De broodbakker P. J. M. uit Retren chement reed onder invloed op een fiets. Twee flesjes bier en een paar borreltjes zou M. hebben op gehad. Hij hoorde een vonnis tegen zich uitspreken van een week onvoorwaardelijk (eis tien dagen onvoorwaardelijk). Op de Kanaal- brug in Souburg zou de sjouwerman M. hetzelfde hebben gedaan. Hij maakte slingerende bewegingen op de fiets, waaruit de politie de conclusie trok, dat hij aanzienlijk had gedronken. De offi cier npemdc het een sctiandaal. dat bij M. een alcoholpromillage van 2.60 was aangetroffen. Hij eiste twee weken cel straf. waarvan de politierechter een week maakte. GOES. Het college van B. en W. heeft haar hoogste verbazing uitgesproken over de jongste ontwikkelingen met betrekking tot de grenswijziging' met de gemeente Kloetinge. Aanleiding tot deze verbazing is geweest een brief van Gedeputeerde Staten, die de gemeente Goes op 20 april mocht ontvangen. Dit schrijven aldus B. en W. gaat volkomen voorbij aan de ontwikkeling, die de gemeente Goes sedert 1955 heeft doorge maakt. Zoals bekend was 1955 het jaar toen een plan tot afstand van 100 ha door de gemeente Kloetinge ter tafel werd gebracht. Na aanvankelijk echter met B. en W. van Kloetinge tot over eenstemming te zijn gekomen inzake een gemeenschappelijke be leidslijn, is door een veranderd standpunt van de raad van Kloe tinge de deur voor verder overleg gesloten. Goes zal nu zelfstandig een beleidslijn uitstippelen. i en W. betreuren deze houding in ho|re I mate. De gemeente Goés staat thans alleen en zal zelfstandig een standpunt ten aanzien van de grenswijziging bepalen. Men blijft echter op het stand punt staan dat zonder een gede- Van een medewerker /IP VERSCHILLENDE dorpen kent men nog steeds „dichters", die bij I feestelijke gelegenheden voor allerlei dorpsgenoten rijmpjes „klaarmaken". Een dergelijk man was ook Cornells Zwigtman, geboren in 1782 te Hoede gen technisch vooronderzoek geen kenskerke als zoon van wagenmaker juiste grenslijn worden. getrokken kan B. en W. van Goes zijn derhal ve niet in staat om binnen de door G.S. gestelde termijn van zes we ken een behoorlijk gedocumen teerd voorstel aan de raad te doen. een verder begraven van de strijdbijl garandeert. Inderdaad is er dus overleg geweest met de gemeente Kloetinge en beide partijen waren het er over eens dat het B. en W. verklaren dat het oude plan. dat stamt uit een tijd toen er van aanwijzing tot ontwikkelingskern ervan van industrialisatie op enigszins belangrijke schaal nog geen sprake was. zonder enig technisch vooronder zoek wederom ter tafel wordt gebracht. Gedeputeerde staten schrijven dat door de overdracht van het 100 ha gro te gebied, dat de gemeente Kloetinge destijds aan Goes heelt willen afstaan, de gemeente Goes voor een lange reeks van jaren Van voldoende mogelijkheden voor stadsuitbreiding verzekerd zal zijn. De reactie van B. en W. is dat deze uitspraak wel zeer boud gesteld is. Het doet bepaald vreemd aan, zo schrij ven,ze, dat bij dit o.ude pla# juist daar waar de gemeente zich het meest storm achtig ontwikkelt, de voorgestelde; grenswijziging met. deze'ontwikkeling in j hét geheel geen rekening houdt, ter- wijl aan de andere zijde van de ge- meente, waar de behoeften veel en veel beperkter zijn. op het ogenblik, vrij aanzienlijke stukken aan de gemeente worden toegevoegd. De ontvangst van deze brief heeft B. en W. aanleiding gegeven contact op te nemen met het gemeentebestuur van Kloetinge. Zij menen dat de ont wikkeling van de gemeenten Goes en Kloetinge bij de 'huidige stand van za ken slechts gebaat kan zijn bij het in gezamenlijk overleg vinden van een op lossing die voor beide partijen aan vaardbaar is en die technisch gezien ook de beste ontwikkelingskansen geeft. De jongste brief van g.s. hebben B. en G. gevoeld als een ernstige door kruising van dit beleid: Een doorkrui sing, die evenzeer in het nadeel is van de gemeente Kloetinge als van de ge meente Goes. Een aanvaarding van een onvolledige en niet goed doordachte oplossing im mers, zal slechts tot gevolg kunnen heb ben dat onmiddellijk na het tot stand komen van de grenswijziging, van de zijde van de gemeente Goes nieuwe pogingen zullen moeten worden onder nomen. Dit kan voorkomen worden door te voren de deskundigen met elkaar te doen overleggen en vervolgens op be stuursniveau aan de hand van de op vattingen van de deskundigen een op lossing te creëren die ook inderdaad MIDDELBURG De Duitse organis- te mejuffrouw A. Röszler uit Düsseldorf gaf in de Nieuwe Kerk een concert, waarbij zij blijk gaf grote capaciteiten te bezitten. Ze hoeft evenals Jeanne de Messieux in geen enkel opzicht voor haar mannelijk collega's onder te doen. best op bovenomschreven wijze gehan- Vooral haar pedaal-techniek en haar re- deld kon worden. gistratic-kunst zijn opmerkelijk. Afgesproken werd een gelijkluidende brief te schrijven aan g.s. waarin zou J Mejuffrouw Röszler opende met één worden medegedeeld dat aan beide ge meenteraden een gelijkluidend voorstel zou worden gedaan ten einde .te komen tot intrekking van het door g.s. naar voren gebracht plan en aanvaarding van een gezamenlijk door Goes en Kloetinge opgesteld plan. Maar, zo schrijven B. en W van Goes, andermaal werden wij in de hoogste graad van verbazing gebracht toen ons bleek dat de raad van Kloetinge op 11 mei 1960, zonder enige voorafgaande waarschuwing een besluit had genomen inzake de grenswijziging dat volkomen in strijd was met al hetgeen tevoren was afgesproken. Naar de mening van B. en W. heeft de raad van Kloetinge daarmee de ■deur voor gemeenschappelijk overleg ge sloten. En toch zou dat „iji het belang van beide gemeenten zijn geweest. B. van Sweelincks fantasieën, waarbij de vele registratie-mogelijkheden van het orgel uitstekend tot hun recht kwamen. Vanhaar stadgenoot Jürg Baur speel de ze ,,Musik für Orgel 1950". Dit werk boeide door knappe thema-doorwerking in de beide hoekdelen. Het derde werk dat ten gehore werd gebracht was de Prélude, fuge et variation" van César Franck. Mejuffrouw Röszler toonde hier overduidelijk dat ze deze muziek niet alleen beheerste rn^ar ook begreep. Van Olivier Messiaen werden twee werken gebracht. Vooral ,,Le Combat de la Mort avee la vie" (De strijd van de dood met het leven) boeide omdat de geheel eigen stijl van de componist met z'n gedurfde accoorden, zeer goed uitkwam. De or- ganiste verdient alle lof voor de magis trale vertolking van dit uiterst lastige werk. Belsoten werd met Bach's fan tasie en fuga in g mol, waarbij de zeer snel gespeelde .fuga aan helderheid ver- loor door de nagalm van de kerk. Marinus en Sia de Moor. Zijn nader, die spoedig naar Wissen- kerke op Noord-Beveland verhuisde, wenst, dat zijn zoon hetzelfde ambacht zou beoefenen, doch Cornells zag aan vankelijk zijn ivens vervuld: hij mocht naar Middelburg om daar de lessen aan de tekenacademie te volgen. Zijn liefste wens was nl. tekenen en schil deren. Slechts enkele maanden kon Cor nells in Middelburg blijven, want de plotselinge dood van zijn vader maakte zijn terugkeer naar Wissenkerke nood zakelijk. Als wagenmaker heeft hij zijn verdere leven op het dorp door gebracht. Zijn vrije tijd besteedde hij evenwel aan de kunst: hij schilderde en stu deerde letterkunde, daartoe aange moedigd door Hendrik F. C. Tollens. En als Tollens bij Zwigtman logeerde la zen ze elkaar de eigengemaakte ge dichten voor en het duurde niet lang of Zwigtman begon ook te publiceren. Een van zijn eerste uitgaven is „Staal van Zeeuwschen heldenmoed of het voorgevallene in Noord- Beveland op den 13 van wintermaand 1813", waarin hij ons de inval der Fransen, aan welks bestrijding hij persoonlijk heeft deelgenomen, ver haalt. Behalve enkele andere verzenbun dels schreef hij in tal van periodieken en jaarboekjes, talrijke gedichten, waarvan de meeste een moraal hadden. Hij is 1 november 1866 overleden. Zijn zoon Marinus heeft heel wat portretten van Noord-Bevelanders ge schilderd. MIDDELBURG. De Ba.ptistenge- meente in Rotterdam-Centrum gaat in Zeeland werken om de gemeenschap i tussen de hier wonende lidmaten ster- ker te maken. Vooral op Walcheren zijn verschillende Baptisten van diverse ge meenten. die slechts uit de verste met hun thuis-gemeenten" kontakt kunnen houden. Zeeland is de enige provin cie waar nog geen Baptisten-gemeente *Sl Ds. O. Vcgter van Rotterdam-Centrum heeft in Vlissingen een bijeenkomst be legd, in welke de beslissing viel om deze arbeid aan te pakken. Ds. Veg- ter zal eenmaal in de vier weken huis bezoek in Zeeland afleggen en een sa menkomst leiden. GOES. De algemeen secretaris van de prov. V.V.V. de heer G. Houtekamer te Goes is op de vergadering van de Alg. Vereniging voor Vreemdelingenver keer begiftigd met de zilveren medaille van verdienste. De voorzitter van de A.V.V.V. prof. Gelissen reikte hem deze onderscheiding uit als blijk van waar dering voor zijn verdiensten in 'het V.V.V.-werk, gedurende vele jaren ver richt. Prof. Gelissen prees hem als een volijverig bestuurslid. De heer Houte kamer was periodiek aftredend en stel de zich niet meer herkiesbaar; 36 jaar is hij bestuurslid geweest. Van 1935 tot dit jaar was hij bestuurs lid van de Prov. V.V.V. Elf jaar ge lleden ontving de heer Houtekamer de bronzen medaille. Het zilveren versier sel wordt slechts zelden uitgereikt. GOES. De afdeling Zeeland van de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond houdt dinsdag 1 juni een vergadering in het ..Schuttershof" te Goes. De mid dagvergadering vindt plaats in het ..Vei linggebouw" te Kapelle. omdat daar af scheid wordt genomen van de voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B.. de heer C. de Putter. De nieuwe voorzitter, de heer J. v. d. Bós. burgemeester van Sint An- naland. wordt op deze middag geïnstal leerd. Voorts zal de heer mr. B. W. Bieheuvel, voorzitter van de Ned. C.B.T.B., spreken over ..Overvloed en tekort" en wordt 'het programma gevuld met het optreden van hét zangkoor van de Plattelandsvrouwenbond van Zuid- Beveland. In de morgenuren komen de huishoudelijke zaken aan de orde en wordt afscheid genomen van mevrouw M. Besuyen-Maas. de penningmeesteres- se. Het programma in het ..Schutters hof" vermeldt verder nog het optreden van de voordrachtskunstenares mevrouw Piets-Metselaar. 1 door H. KRAMER T~)E overwinning van Tal op Bot- winnik, moet, naast de inderdaad fenomenale speelsterkte van de nieu we wereldkampioen, voor een belang rijk deel geweten worden aan de psychologische wijze waarop hij zijn tegenstander te lijf is gegaan. Tal is van de aanvang af van plan geweest een taktiek van verwarring toe te pas sen. Hij moest dit reeds in het begin van de tweekamp doen, omdat Bot- winnik toen nog niet was ingespeeld. Daar het bekend is dat Botwinnik veel tijd nodig heeft voor het opbouwen van zijn stelling en dat hij als gevolg daarvan dikwijls in tijdnood komt, heeft Tal op twee manieren getracht zijn tegenstan der in verwarring te brengen, te weten door het spelen van bijzonder ongewone soms zelfs slechte zetten en door zeer snel spelen in stellingen die zich daar voor leenden. Bovendien heeft Botwin nik waarschijnlijk rekening gehouden met pogingen van zijn tegenstander om hypnose toe te passen. Het zeer snel spelen in daarvoor ge schikte stellingen is een taktiek die coor meer spelers wordt toegeDast. Ik denk hierbij aan Aloni uit Israël, die op deze wijze o.a. Kotov versloeg, aan de Bel gische grootmeester O'Kellv en last but not least aan de Nederlandse kampioen Donner. Het hoogtepunt van deze taktiek wordt bereikt wanneer men op deze wijze de tegenstander in één zutmg tweemaal in tijdnood kan brengen. Tal hgeft in deze tweekamp ongewone, soms zelfs zwakke zetten gedaan om de tegenstander in verwarring te brengen. Het meest sprekende voorbeeld is de zet 5. g2xf3 in de 3e partij, na 1. e4,c6 2. Pc3,d5 3. Pf3,Lg4 4. hS.LxfS. Tal wist dat zijn tegenstander graag met het Loperpaar speelt, ook al moet hij daarvoor zijn eigen pionnenstelling ontwrichten. Vergelijk b.v. de variant 1. d4,Pf6 2. c4,e6 3. Pc3,Lb4 4. a3,Lxc3 5. bxc3, een variant die Botwinnik in deze Tal in Ph5-f4: deze had Het paardofler waartoe stelling overging (21. wel in de eerste plaats ten doel verwar ring te stichten. Tal kwam r,a het ver volg 22. g3xf4, e5xf423. Le3-d2, Db4xb2: 24. Tal-bl, f4-f3'; 25. Tblxb2, I3xe2 26. Tb2-b3. Tc4"d4!; 27. Ld2-el, Lg7-e5v in beslissend voordeel. Na 28. Kgl kon hij zelfs direct winnen door 28TxcS!29. Tbxc3, ïdl; 30. Tel, Lb2! zoals Petrosjan heeft aange toond. Intussen leerde de analyse dat beide spelers de draad waren kwijtgeraakt. Botwinnik had remise kunnen afdwingen door 25. Lxf3, Lxbl 26. Txbl, Dc2 27. Tel, Db2 28. TbI. Van zijn kant had Tal door 23. Le5! (i.p.v. 23. Dxb2?) op zijn minst een sterke aanval gaande kunnen 'houden: 24. Lf3, Dxb2 25. Pdl, Da.3 en wit on dervindt grote moeilijkheden. Tal speelde dit gedeelte van de partij echter zeer snel. Had hij langer nage dacht, aan had hij zonder twijfel de sterkste voortzetting gevonden, maar door dat langere nadenken had hij wei licht de tegenstander gelegenheid ge geven zich te herstellen van de schok. Een en ander leidt tot de merkwaardige conclusie dat de sterkste zet niet altijd de beste behoeft te zijn! HAAMSTEDE. Op het weiland aan de Driehoek" is de jaarlijkse veekeu ring gehouden. De jury werd gevormd door de heren J. Kleinepier. A. Vos en de Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland, ir. Harmsen. terwijl namens het N.R.S. aanwezig was de heer Boyink. In de eerste groep was de kwaliteit zeer goed, met een veel belovende kop- 7. u f 7 groep. De uitslag was: la Greta 33 van wedstrijd herhaaldelijk heeft gespeeld en de heer C. N. Beije; lb Akke 54 van die in wezen op hetzelfde gegeven isM. O. Hanse, 2a Marijke van M. O. gebaseerd. Hanse, 2b Marijke van Gebr. Boot, 2c Tal bereikte met de moeizaam bevochten j Corrie van B. Jonker en 3a Sonja van remise in deze partij twee dingen: Bot winnik werd nnet zijn eigen wapens be streden en het geloof van c.e titelhouder in de theorie der openingen kreeg een geduchte knauw. Een geweldige schok kreeg het zelf vertrouwen van Botwinnik in de 6e par tij, waarin na de 21e zet van wit de onderstaande stelling was ontstaan, TAL §jg|J£j|M W%a(a mw mw. wm w 4 c d e f BOTWINNIK M. O. Hanse, Dit waren de 1ste slacht koeien. 2e kalfskoeien: la Mina 5 van C. N. Beije; lb Janny van Gebr. Boot; lc Marijke van C. N. Beije; ld Liena van Gebr. Boot; 2a Beatris van Gebr. Boot; 2b Smit 42 van M. O. Hanse en 3a Pau la eveneens van M. O. Hanse. 3e kalfskoeien: la Dora 8 van C. N. Beije; lb Jansje 3 van C. N. Beije; lc Marie van B. Jonker en 2a Sara van Gebr. Boot. 4e kalfskoeien: la Greta 32 van C. N. Beije; lb Jansjë 3 van C. N. Beije; lc Gerda 9 van O. M. Hanse; ld Krientje 2 van Gebr. Boot; 2a Grietje van M. O. Hanse en 2b Dora 7 van C. N. Beije. Oudere koeien: la Rika van C. N. Beijl; lb Akke 52 van M. O. Hanse; lc Corrie van M. O. Hanse. Vaarzen: la Corrie 11 van M. O. Hanse; lb Frieda van M. O. Hanse; lc Emma van M. O. Hanse; ld Dora van C. N. Teije; 2a Mina 6 van C. N. Beije; 2b Janna van M. O. Hanse; 2c Dora 11 van C. N. Beije. De heer Kleinepier sprak zijn voldoe ning uit over de vooruitgang van het vee; in hoofdzaak de veel mooiere en grotere groepen. RILLAND. Een dezer dagen vond de aanbesteding plaats van de nieuw te bouwen hervormde kleuterschool op het bouwterrein rond de hervormde kerk. Apart werd ingeschreven voor timmer en metselwerk en voor schilderwerk. In de eerste groep was de hoogste in schrijver C. Sinke te Wolphaartsdijk voor 124.800 gulden. Laagste was W. van Doorn uit. Krabbendijke voor 114.000 gulden. In de tweede groep was de hoogste J. J. Rijnberg voor 9300 gulden en de laagste de firma Braam te Waarde voor 8314 gulden. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal het werk aan de laagste inscAirijvers worden gegund. De architect van het nieuwe gebouw is de hèer C. J. Klap. MIDDELBURG. Het Italiaans ka merorkest ..I Musici" zal in het kader van het Holland Festival en onder aus piciën van de Zeeuwse Volksuniversiteit op vrijdag 24 juni (aanvang half achtï concerteren in de Burgerzaal van het stadhuis. Het orkest bestaat uit violisten, ait-violisten. violoncellisten, contrabas sisten en pianisten. Uitgevoerd zullen worden '.iet concertino no. 2 in g gr.t. van Pergolesi, concertino op. 11 no. 8 van Bonporti. pianoconcert in c gr.t. van Giordani, vioolconcert in e gr.t. op. 35 no. 6 van Vivaldi en divertimento in d gr.t. K.V. 136 van Mozart. Het Italiaans kamerorkest ..I Musici" trad in vrijwel alle belangrijke .muziek* steden" ter wereld op. Het musiceert zonder dirigent. TERNEUEN De zomerzegelver koop ten bate van de volksgezondheid maatschappelijke zorg en diverse cultu rele doeleinden zal plaatsvinden in de periode van 23 mei tot en met 9 juli. Dames van de plaatselijke vrouwenver enigingen zullen hun plaats weer inne men in de stand van het postkantoor en wel m deze volgorde: le week Partii van de Arbeid: 2e week Ned. Ver v' Huisvrouwen: 3e week Kath. Vrouwen Gilde; _4e week Ned. Chr. Vrouwen Bond; 5e week Kath. Arbeidersvrouwen 6e week Lydia; 7e week Het Ned. Ver bond van Vakverenigingen. Het comité hoopt weer eenzelfde succes te behalen als het vorige iaar. fPEN voorzitter moet geen dictator zijn. Hij heeft te allen tijde rekening te hoitden, met datgene wat leeft onder de leden en hij dient besluiten £ie de meerderheid van de leden heeft genomen, te respecteren. Daarnaast moet er van een voorzitter een motorische kracht uitgaan: hij dient intia- tieven te ontwikkelen en de grote lijnen aan te geven. Dat is het oordeel van burgemees ter J. L. Dregmans van Koude- kerke, president van verschil lende verenigingen en instellin gen, over de voorzitter in het algemeen. HET zou vreemd zijn wanneer' de heer Dregmans in de gale rij van voorzitters niet voorkwam. Wie de Koudekerkse burgemeester in een vergadering tegen het lijf loopt, verwacht elk ogenblik dat hij de voorzittershamer zal vatten, een ferme tik op het groene laken zal geven en de bijeenkomst daar na op vlotte wijze zal leiden. Want de heer Dregmans is eèn geboren voorzitter: hij verstaat de kunst een moeilijk onderwerp^ helder ter talel te brengen en zo „rond" te praten, dat het voor iedereen honderd procent klare wijn wordt. DE heer Dregmans draagt als hoofd van de gemeenten Kou- dekerke en Biggekerke een bij zondere verantwoordelijkheid. Hij is zich daar volledig van bewust; doet niet aan praktische politiek, maar heeft slechts voor ogen het welzijn van zijn gemeentelijke onderdanen. Een sterk sociaal voelend mens, hetgeen ook wel blijkt uit de vele andere voor zittersfuncties, die de heer Dreg mans bekleedt. IK draag de minderbedeelde, de zieke en de zwakke een bij zonder warm hart toe. Ik voel het als een levenswerk, wanneer ik daadkrachtig kan helpen om be paald leed te verzachten". Leest u maar: Voorzitter Groene Kruis Koudekerke en omstreken, voor zitter Rode Kruis in zijn woon plaats, voorzitter van de Dienst voor maatschappelijke zorg in Koudekerke, voorzitter van de kring van burgemeesters en secre tarissen op Walcheren, voorzitter Wegschap Walcheren. EN het gezin, burgemeester?", vroegen we een beetje on deugend aan de heer Dregmans. Het was eigenlijk een retorische vraag, want we wisten net zo goed als .iedere Koudekerkenaar dat de voorzitter-in-de-zoveelste-macht Dregmans zijn gezin onder al die vergaderingen, die de vele func ties met zich brengen, beslist niet laat lijden. „U hoeft daar echt niet bang voor te zijn. al ben ik veel weg. Maar mijn vrouw heeft voor de situatie volledig begrip. Boven dien beweegt zij zich ook op ver schillende maatschappelijke ter reinen." Aanbesteding Schutsluis BERGEN OP ZOOM. Op donderdag 16 juni a.s. zal namens 'het gemeente bestuur van Bergen op Zoom in de Mar- kiezenzaal van het stadhuis door het in genieursbureau Bos en Witteveen te De venter worden aanbesteed de bouw van de schutsluis van de Theodorusha- ven van Bergen op Zoom. De sluis krijgt een lengte van 120 meter en een breedte van 12 meter. Deze is dan ge schikt. voor coasters en andere kleine zeeschepen. Bij deze nieuwe haven ko men grote industrie-terreinen en ook een jachthaven voor de zeilbootjes. In de directe omgeving van de schutsluis zijn ook een tweetal kleine jachthaventies ge projecteerd. m Met 91 duiven nam de P V. „O.W.T.B." in Kapelle deel aan een wedvlucht uit St. Denis. De uitslag was als volgt: 1 J. L. de Jager; 2-9 J. C. Nijsse: 3 P. Butler; 4 Jac Schrier; 5 A van Driel; 6 J. H. C. Poley; 7-10 J. de Schipper; 8 M. Bruinooge. KAPELLE. Zoals wij gisteren reeds berichtten zal de twintigste herdenking van de Franse gevallenen op de Zeeuw se bodem op zaterdag 4 juni plaats vin den. De plechtigheid zal om kwart voor elf beginnen op de Franse militaire be graafplaats en onder leiding staan van de Franse ambassadeur en in tegen woordigheid van de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr. A. F. C. de Casembroot. Vele nabestaanden worden verwacht, en voorts de Nederlandse en Franse le den van de ..Souvenir Francais". Na de plechtigheid is er een ontvangst in het gemeentehuis van Kapelle-Biezelin- ge. GOES. Op 'het ogenblik mag uit de EEG-landen geen bloemkool in België en Luxemburg worden ingevoerd. Ne derland mocht dit produkt wel uitvoeren haar dit land, echter met inachtneming van een minimumprijs. Ondertussen hebben de autoriteiten van genoemde landen 'besloten dat met ingang van 20 mei de invoer van bloem kool weer vrij zal mogen plaats vinden en daarom komende beperkende bepa lingen voor Nederland ook weer te ver vallen. Voorts mag met ingang van 23 mei geen 'kropsla en tomaten uit EEG- landen in België worden ingevoerd. Dal betekent voor ons land. dat er eventueel weer een heffing opgelegd zal worden wanneer deze predukten uit ons land naar België gaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5