BOZE BOEREN STALEN WATER UIT KANAAL Buisje kobalt met afval weggegooid Over halfjaar is opwinding voorbij Verdrag met O.-Duitsland uitgesteld DE GASTEN BRACHTEN WAT MEE Politie waakt na dreigbrief PEKING ACHTER BESLUIT VAN KROESJTSJEF BAAYENS AMERIKAANS VLIEGTUIG IN OOST-DUITSLAND De Bilt: Kalm Rustig weekeinde MET PINKSTEREN: NIET MEER DAN 100 KM OP DE AUTOBAHN Zon verschoot van Meur PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 21 mei 1960 Geen spel Niet vol Kelner in rok Schepen liepen bij Hoogeveen vast foan Haanappel prima ballerina IJsrevue in Speurtocht door alle riolen en vuilnisbelten DEINING OM STRAATNAMEN Engelse soldaat randt meisje (23) aan Noodlanding Vragen over verlof van roomse militairen ENGELAND IN BEROERING NA GERUCHT NA MIS IN PORTUGAL Geen agressieve bedoelingen" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2436. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Temeuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-318,9; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,—r, 16e JAARGANG NO. 4565 KROESJTSJEF IS TOT WACHTEN BEREID Van een onzer redacteuren BERLIJN Er komt voor lopig nog geen apart vredesver drag met Oost-Duitsland. De Sowjetunie is bereid nog zes tot acht maanden te wachten; dan komt, zo verwacht zij, de topcon ferentie en daarop kan besloten worden tot het sluiten van vre desverdragen met de beide Duitse staten. Dit was de kern van de met zo veel spanning toegemoet ge ziene rede, die premier Kroesj- tsjef gisteravond in de Oost- berlijnse Erner Seelenbinder- halle heeft gehouden. De Sowjetunie is er volgens hem vast van overtuigd dat het na de door haar voorgestelde periode inderdaad tot een top conferentie komt. Zij wil tot dan de status quo handhaven, mits de Westelijke mogendhe den zich. in die tijd onthouden van eenzijdige stappen". Welk soort stappen hij bedoelde liet de Russische premier in het midden. Kroesjtsjef acht het een uitgemaak te zaak dat de opwinding van het ogen blik over zes tot acht maanden tot be daren zal zijn gekomen en dat het Westen, zoals hij het uitdrukte, dan naar rede wil luisteren. ,,Dan is het toch zeker nuttig nog even te wachten vöor wij een apart vredesverdrag slui ten en de kwestie-Berlijn vanzelf zal zijn opgelost", zei hij tot een zaal, stampvol geheide communisten, die door bun partijleiders waren opgetrom meld om de ,,Grosskundgebung" bij te wonen. Bedankt voor de aandacht", voegde de kennelijk zeer vermoeide premier van de Sowjetunie zijn opgetogen ge hoor na afloop van zijn toespraak toe. Een wel schrale troost, want erg veel nieuws heeft hij verder niet gezegd. Voor een groot deel was de rede. com pleet met dreigementen, een herhaling van de befaamde persconferentie in Parijs. De manier waarop verschilde echter hemelsbreed. Hier voor een vertrouwd gehoor, dat zich geheel volgens de be kende communistische vergadertech niek gedroeg, geen gespeelde veront waardiging, al zei hij dezelfde dingen over Amerika's spionage vanuit de lucht. Geen woeste gebaren met de vuist, maar tam meeklappen als de zaal voor hem applaudisseerde. Dat niemand van de kameraden boe riep zal men licht begrijpen. Meer dan achtduizend mensen waren volgens de Oostberlijnse autoriteiten in de zaal aanwezig. Met speciale trei nen had men van buiten Berlijn ge trouwe partijgangers naar de stad ge bracht. Het centrale orkest van het ministerie van binnenlandse zaken, wat dat ook mag wezen, gekleed in witte jasjes, had de wachtenden voor Kroesjtsjefs komst al wat opgewarmd. Met een somber gezicht kwam ein delijk de grote vriend van de D.D.R., Nikita Kroesjtsjef, tussen de stijfjes lachende Oostduitser „nummer een", Walter Ulbricht en premier Grotewohl de zaal binnen. Gedrieën op een rij en braaf meeklappend terwijl stipt uitge voerde spreekkoren en een gelijkmatig ritmisch applaus weerklonken. Alles voltrok zich automatisch. Zodra Nikita zat verstomde het luide Hoch-geroep gehoorzaam, evenals het applaus. Dat had drie minuten geduurd. De volksliederen weerklinken. De voorzitter van de bijeenkomst bewie rookt de hoge gast, die grimmig kijkt. Af en toe is het net of hij denkt: Jullie kunnen het me doen Dan is het moment daar. Kroesjtsjef loopt naar het spreekgestoelte, een kelner in rok nota bene, wat een heel rare indruk in dit gezelschap maakt, brengt een glaasje water. Kroesjtsjef spreekt, rustig, mat; zonder enige geest drift klinken zijn zinnen. Een tolk neemt het weldra van hem over en leest de hele rede, die een uur duurt, achter elkaar voor. Wat hij zegt is overbekend: de agres sie en dé provocaties van de heersende militaire kliek in Amerika, het incident met de U 2. Dan eindelijk: „Maar wij zijn realisten, wij zullen nooit een avontuurlijke politiek voeren. Maar met het afsluiten van een vredesverdrag met Oost-Duitsland zullen wij niet langer wachten". De kameraden genieten, zij brullen, ook de nazi's brulden zo. Maar Kroesjtsjef zwakt weer af wat hij net zei, De Sowjetunie zal dat doen, als het Westen niet bereid is vredesverdragen met de beide Duitse staten te sluiten. De Sowjetunie zal, zo vervolgde Kroesj tsjef, niets doen wat de internationale toestand kan verscherpen en terug zou voeren naar de koude oorlog. „Maar zij wacht niet eindeloos op mooi weer." En dan met één slag verandert deze man. De tolk heeft de passage bereikt die over bondskanselier Adenauer gaan. „de revanchistische inspirator van de agressieve reactionaire politiek der Amerikanen", zoals Kroesjtsjef het noemde. Daar heeft de zaai op gewacht. Van onze correspondent BONN. De Westduitse minister voor verkeer, ir. Seebohm, kreeg gisteren eindelijk zijn zin: de Bonds raad, de eerste kamer te Bonn, keur de namelijk zijn voorstel goed om in juni gedurende acht dagen over het gehele land een snelheidsbeperking af te kondigen. Met Pinksteren (3 t/m 6 juni) en tijdens het lange weekeinde van 15 t/m 19 juni zullen automobilisten op de Westduitse we gen slechts 80 km per uur maximaal mogen rijden, op de bekende auto wegen slechts 100 km per uur. ONVEILIG Daarmee is een einde gekomen aan een fel debat tussen Seebohm en de Westduitse automobilistenorgani saties. De minister had een sterke troef in handen: het aantal verkeers slachtoffers stijgt in de Bondsrepu bliek met de dag, in het bijzonder op de wegen, waarop snel gereden mag worden. Het bedraagt per week op het ogenblik 250 doden en meer dan duizend gewonden. Seebohm wil van deze actie „langzaam rijden in juni" een test maken. Lukt de proef, neemt het aantal verkeersongelukken op deze dagen af, dan zal de minister voorstellen tijdens elk weekeinde de snelheid op alle wegen in de Bonds republiek tc beperken tot resp. 80 en 100 km per uur. VERTRAGING De automobilistenorganisaties zijn gekant tegen Seebohms experiment. Zjj vrezen grote vertraging op de wegen vlak voor de grote steden, en daardoor een reeks kleine ongevallen met talrijke gewonden en schade gevallen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De politie sur veilleerde gisteravond laat op en om Pier 2 aan de Waalhaven te Rotter dam als gevolg van een dreigbrief, die weliswaar nogal infantiel was gesteld maar toch serieus werd geno men. De brief was gestuurd aan het dienstmeisje van de Rotterdamse aannemer Van der V., die in Rhoon woont. In de brief werd het dienstmeisje opgedragen een som gelds op Pier 2 te brengen „anders zou het dochter tje van de aannemer iets overko men". De brief was ondertekend met „De fotograaf", waarmee de steller ervan waarschijnlijk wilde herinne ren aan de trieste geschiedenis op de hei bij Venlo. De politie nam de brief in zoverre serieus, dat zij vermoedde dat de schrijver het dienstmeisje naar een afgelegen plaats heeft willen lokken. Van onze correspondent HOOGEVEEN De Hoogeveen- se politie behandelt een dief stal, die in ons waterrijke land zeldzaam mag heten: de dief stal van miljoenen liters water uit de Alteveerse Opgaande, een zijkanaal van de Hooge- veense Vaart. Wel honderd boeren, die hun bedrijven ten zuiden van Hoogeveen in het gebied van de Alteveerse Op gaande hebben, worden van de diefstal verdacht. Bezorgd over de verdroging van hun landerijen hadden de boeren dertig in getal volgens sommige berichten, honderd volgens andere in de nacht van dinsdag op woensdag de schuif Eigen nieuwsdienst WENEN. De Nederlandse kunstrijdster, Joan Haanappel, heeft nu besloten om professional te worden. Zij is nu definitief door de Weense IJsrevue gecontracteerd. Over enkele weken zal zij haar handtekening onder het contract zetten. Enkele weken geleden was haar een contract aangeboden, het geen zij slechts wilde accepteren, indien er enige wijzigingen zouden worden aangebracht. Deze wijzi gingen zijn door de directie van de Weense IJsrevue goedgekeurd. Het ligt in de bedoeling, dat zij in het najaar in de Weense IJs revue zal optreden waar zij als „prima ballerina" zal debuteren in de ijsrevue „Dromenland", die op 15 oktober te Kiel (Did.) in pre mière gaat. Dat is nog eens taal, dat willen ze horen! Adenauer, de stadhouder van de Amerikanen. Dat zijn woorden! Kroesj tsjef kijkt nu vergenoegd rond, tevre den, want de trucjes doen het weer. Na een uur is het voorbij. Eindeloos heeft Kroesjtsjef het herhaald, de Sow jetunie zal alles doen om de vrede te bewaren, om de spanning te verminde ren. Freundschaft. zegt hij zelf tot slot. En dan, precies als bij Adolf Hitler gebeurde: twee kinderen rennen het podium op met grote boeketten bloe men. Een kusje van oom Nikita is de beloning. Een van de boeketten geeft Kroesjtsjef aan maarschalk Malinofski, dié er natuurlijk ook weer bij is en die meer lacht dan in Parijs. Tot slot spreekt nog Ulbricht. die en passant vertelt, dat de Amerikanen ook in de D.D.R. spioneren. Het is voorbij. Het laatste gejuich, het laatste applaus, de groten verdwijnen. De kleinen, weer volgepompt met demagogie en onwaar achtigheden, kunnen vertrekken. GOUDA Alle vuilnisbelten en riolen van Gouda worden nagezocht. Er is eeii buisje radioactief kobalt zoek ter sterkte van 4,6 millicurie. De inhoud van het buisje is gevaar lijk voor wie lange tijd in de buurt van het buisje blijft. De afdeling radioactiviteit van het Rijksinstituut voor de volksgezond heid te Utrecht probeert op verzoek van de Inspectie van de volksge zondheid de gevaarlijke stof terug te vinden. Zij moet terechtgekomen zijn in afval van het diaconessenhuis De Wijk. VERDWENEN Op 27 april had men in het zieken huis drie van deze buisjes nodig. Die werden uit Den Haag toegezonden. Na het gebruik zouden de buisjes door een verpleegster worden schoongemaakt om daarna in eep loden omhulsel in een loden kluis te worden opgeborgen. Op 10 mei had men weer een buisje nodig. Toen bleek, dat er nog maar twee waren. De verpleegster zegt, dat zij er op 27 april maar twee heeft gekregen om schoon te maken. Het derde moet, naar wordt aangenomen, met verbandartikelen in de vuilnisbak terecht zijn gekomen. GEVAAR De staafjes zijn ongeveer drie cen timeter lang en hebben een vuilgele kleur. Het gevaar is het grootst, wan neer een staafje op het lichaam (in de kleding) wordt gedragen. Het onderzoek wordt uitgevoerd door o.a. de regionale pharmaceutische in specteur voor de volksgezondheid, de heer M. N. Schuursma. de pharmaceu tische inspecteur in algemene dienst voor de volksgezondheid, de heer G. van Seegers, de geneeskundige inspec teur voor de volksgezondheid, de heer S. Lelie, de geneeskundige hoofdinspec teur voor de volksgezondheid in Zuid- Holland, dr. A. in 't Veld, de genees kundige inspecteur in algemene dienst, de heer J. W, C, van Steeden. AMSTERDAM. Het 3500 ton meten-: de vrachtschip Solon is gistermorgen op j weg van Hamburg naar Bremen aange-1 varen door de Japanse tanker Tenyo Maru 2. De aanvaring geschiedde tijdens vrij I dichte mist op de Weser ten noorden van Norddeich. De aan de K.N.S.M. toebeho rende Solon liep aan stuurboordzijde een scheur van ruim drie meter op. De scheur liep tot onder de waterlijn door. PEKING (Reuter) Natuurlijk heeft communistisch China zich ach ter Kroesjtsjefs besluit gesteld om de topconferentie te verlaten. De secre taris van het centrale comité der Chinese communistische partij, Teng Hsaio-ping, stelde dat de verantwoor delijkheid voor het mislukken van de topconferentie uitsluitend bij Eisen hower ligt, gesteund door Engeland en Frankrijk. Hij voegde eraan toe dat „elke agressie en provocatie tegen de Sowjetunie beschouwd zou worden als tegen China gericht en tegen het hele socialistische kamp". Onder daverend applaus vervolgde Teng: „Wij waar schuwen de imperialisten: de wereld van nu kan u niet langer toestaan alles te doen wat u maar invalt. Uw strijdkrachten kunnen de door u be heerste volkeren niet intimideren en zeker niet het volk van de machtige socialistische landen. Als de imperia listen weigeren te onderhandelen, schaadt ons dat niet in het minst. Zij geven er alleen zichzelf mee bloot en verraden zich tegenover de wereld bevolking". Op een Pekingse massavergadering van anderhalf miljoen mensen scholden communistische leiders Eisenhower uit voor een „met bloed bevlekte slachter"' die de topconferentie had getorpedeerd met medeplichtigheid van Engeland en Frankrijk. Advertentie DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL Jé Koningin Juliana heeft giste ren op paleis Soestdijk de Antil liaanse en Surinaamse statende- legaties ontvangen, die tot 4 juni in ons land verblijven. De ontvangst droeg een zeer onge dwongen karakter. De Koningin, die men op de foto met haar gasten in de paleistuin ziet, kreeg van de Surinaamse delegatie een gouden ketting, gouden oorbellen en een gouden speld. De Antil liaanse delegatie verraste haar met een gouden sigarettenkoker. Koningin Juliana was met deze geschenken zeer ingenomen. HOORN (A.N.P.) In het Westfriese dorp Hauwert, deel uitmakende van de onge veer tweeduizend inwoners tellende ge meente Nibbixwoud is flinke deining ontstaan over de nieuwe straatnamen, die de gemeenteraad enige tijd geleden heeft vastgesteld. Een deel van het dorp heeft al sinds mensenheugenis de bijnaam „Zak van Hauwert". Deze naam is nu door een besluit van de gemeenteraad officieel geworden. Het directe gevolg daarvan is, dat sommige bewoners nu brieven krijgen die als volgt geadresserd zijn: Aan de heer X., Zak van Hauwert, Nibbixwoud Ook verschillende andere namen, ter vervanging van de voorheen met let ters aangeduide gemeentewijken, kun nen geen genade vinden in de ogen van de Hauwerters. Een en ander re sulteerde in een brief van een particu lier en een request van de kerkeraad aan het gemeentebestuur. Deze stukken zijn inmiddels in een raadsvergadering behandeld. De gemeenteraad had de raadzaal in Nibbixwoud verwisseld voor een café in Hauwert, waar ook de vele aanwezige inwoners volop ge legenheid krijgen hun visie op de zaak te geven. Nadat men drie uur over de kwestie had gedebatteerd diende de plaatselijke predikant, ds. L. J. Koppers, een voor stel in om alle straatnamen in Hauwert maar weer ongedaan te maken en voor de huizen de aanduiding Hauwert, nummer.Nibbixwoud in te voeren. In de volgende raadsvergadering zal hierover worden beslist ROERMOND Een Engelse soldaat heeft in Roermond een 23-jarig meisje aangerand. Hij is gearresteerd. De militair bood het meisje, dat hij kende, donderdag een lift aan naar haar werk. Het meisje, dat de bus had gemist, nam de uitnodiging aan. De Engelsman reed echter niet naar ihaar werk, maar sloeg de richting van jde bossen van Melick-Herkenbosch in. Daar randde hij haar aan. Het meisje, dat zich niet had durven verzetten, werd later toch door de sol daat naar haar werk gebracht. Daarna heeft zij bij de politie aangifte gedaan. De arrestant heeft bekend. gestolen uit een steekdam in het zij kanaal. Miljoenen liters water liepen hun sloten, kanaaltjes en greppels in. In de Hoogeveense Vaart zakte het water vijftien centimeter. Schepen lie pen er aan de grond OUDE RECHTEN? De dam is ongeveer een jaar geleden in het kanaal gebouwd, om de boe-1 ren te helpen die toen juist met wa- j ter overlast te kampen hadden. Toen kwamen echter de droge zomer van I 1959 en het droge voorjaar van 1960. De landerijen verdroogden, de gewas- j sen verdorden. Meer dan eens vroegen de boeren aan Provinciale Waterstaat om de schuif in de dam te openen. Aan de verzoe ken werd niet voldaan. De scheep vaart werd belangrijker geacht en de eerste zorg ging uit naar het op peil houden van het water in de Hooge veense Vaart. In de nacht van dinsdag op woensdag namen de boeren het recht zij me nen oude rechten op het water in de vaart te hebben - in eigen handen. Zij stalen de schuif en lieten die daar na in figuurlijke zin onderduiken. De schuif is nog niet terecht. NIEUWE AANVAL Donderdag kwam de daling van het water tot stilstand. De gemeente Hoo geveen plaatste een nieuwe schuif in de dam, waarbij de politie nu surveil leert. De boeren hebben namelijk met een nieuwe aanval gedreigd: de mil joenen liters „gestolen" water zullen, als er niet spoedig regen valt, slechts voor enkele dagen verlichting bren gen. Dertig boeren zijn al op het bureau van de Hoogeveense politie verhoord en verbaliseerd. Zij zijn allen beschuldigd van diefstal van water. Van onze correspondent BONN Nauwelijks had president Eisenhower gisteravond te Wash ington gezegd, dat een Amerikaans vliegtuig boven de Oostzee werd vermist of van Oostduitse communis tische zijde meldde men zegevie rend, dat een Amerikaans militair toestel een noodlanding in het Oost duitse Mecklenburg had gemaakt. De communistische volkspolitie nam de acht inzittenden zeven mannen en een vrouw gevangen. Zij zullen worden overgebracht naai de Russische militaire missie te Oost-Berlijn, waar zij zullen worden verhoord. Wat er met hen verder zal gebeuren is niet bekend. Het Amerikaanse militaire toestel was op weg van Kopenhagen naar Hamburg. Het behoorde tot het ty pe Dakota. Aan Amerikaanse zijde in de Bondsrepubliek gelooft men, dat de Russen dit geval zullen op blazen tot een tweede geval-Powers, de Amerikaanse kapitein, die on langs in een bijzonder straaltoestei in Rusland een noodlanding moest maken. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Is het waar dat ongeveer duizend rooms-katholieke militairen in juni zes dagen buiten gewoon verlof krijgen om aan de derde internationale militaire bedevaart naar Lourdes te kunnen deelnemen? De staatkundig-gereformeerde Tweede- Kamerleden Van Dis en Kodde leggen deze vraag voor aan minister Visser (de fensie), die ook de vraag krijgt te be antwoorden of het ministerie voor dit doel een militaire kantine, tenten en de kens ter beschikking heeft gesteld. De consequentie van deze gang van za ken is voor de heren Van Dis en Kodde dat ook aan niet-roomse militairen zes dagen buitengewoon verlof moet worden gegeven, zij het dan op verschillende tijdstippen. Zij vragen tenslotte maatregelen van de minister om militairen die zondags om godsdienstige redenen geen gebruik van openbare vervoermiddelen maken verlof te geven maandagmorgen per eer ste gelegenheid naar hun garnizoens plaats terug te keren. LONDEN. Een verrassend ver haal in een sensationeel New Yorks boulevardblad heeft gisterochtend de Britse hofkringen en pers in grote beroering gebracht. De Daily News kwam namelijk met het bericht, dat de bijna zestigjarige Engelse koningin-moeder, nu al acht jaar weduwe, zou willen her trouwen als zij daarvoor toestem ming kon krijgen van haar dochter, de koningin, en wel met haar veertien jaar oudere schatkistbe waarder Sir Arthur Penn. De Daily- News zei dit bericht te hebben van „bronnen vlak bij het hof" en voegde eraan toe, dat beiden elkaar al kenden voor het eerste huwelijk van de koningin-moeder. Reeds vroeg in de ochtend kwam echter reeds een ontkenning van Sir Arthur, die verklaarde dat het verhaal, gepubliceerd in de New Yorkse Daily News, ongegrond is. LISSABON (AFP.) Een ongehoord natuurverschijnsel zou zich dezer da gen in Portugal hebben voorgedaan. Na een mis bij het monument voor Christus Koning te Almada zou de zon vreemd dansende bewegingen hebben gemaakt en van kleur heb ben' gevarieerd. Volgens het verhaal van pater Sa- bastiao Pinto, directeur van monu mentsstichting, was het ongeloof lijke gebeurd tegen de avond toen kardinaal Cerejeira, patriarch van Lissabon, een mis voor duizenden ge lovigen had opgedragen en zich juist had teruggetrokken. „Er kwam onverwacht een regenbui met windvlagen opzetten en toen-'de regen was opgehouden hoorde ik iemand schreeuwen: kijk de zon eens! 'J Deze scheen te dansen, te draaien en heen en weer te schuiven. Soms leek hij goudgeel en daarna waren hét net uiteenschuivende schijven van bloedrood en groen (Portugals na tionale kleuren). Ook nadat er een wolk voorlangs geschoven was duur de het verschijnsel nog voort." Kardinaal Cerejeiro droeg pater Pinto op een uitvoerig rapport op te stel len en zoveel mogelijk getuigen te horen. Gistermorgen is op de provinciale weg onder Maasbree een vrachtauto met trei- ler in de berm van de weg geraakt en omgeslagen. De chauffeur raakte bekneld in de cabine. Die werd gedeeltelijk be dolven onder de lading van 23 ton poe- derkalk. Toen de brandweer het slachtof fer bevrijd had, bleek de man reeds over leden. Het was de 27-jarige F. Janssen uit Huissen, vader van twee kinderen. 55 DEN HAAG Gevraagd naar com mentaar op de verklaring van de In donesische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, heeft een woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag gisteren verwezen naar de jongste verklaringen van minister Luns en minister Visser, in de Tweede en' Eerste Kamer, „waar uit afdoende blijkt dat Nederland geen agressieve bedoelingen kunnen worden toegedacht". Staatssecretaris De Jong (marine)! vertrekt vanavond per KLM naar Ne derlands Nieuw-Guinea. Het betreft hier een routinebezoek van de staats secretaris, dat door zijn drukke werk, o.m. de opstelling van de defensienota, reeds enkele malen moest worden uit gesteld. In Londen wordt de militaire ver sterking van Oost-Indonesië beschouwd als een binnenlandse aangelegenheid. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Op de meeste plaatsen zonnige perioden en slechts den enkele ver spreid voorkomen de bui. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Onge veer dezelfde tem peraturen als gis teren. MIESJE: Weer voor een kalme hobby. Van onze weerkundige mede werker Met het einde van de depressie boven Frankrijk zijn de verschillen in het weer tussen het noordenen het zuiden van ons land verdwenen. Vooral aan de kust en in het noorden was het gisteren een stuk frisser dan donderdag en in het zuiden over het algemeen warmer, nu de zon haar weldadige werking kon laten voelen. Toch zijn er gistermiddag nog enkele buien ont staan. Zowel boven West-Brabant als in Drente en Overijssel is er zeer plaatselijk onweer geweest; ook is er nog hagel gemeld. Nu de depressie nagenoeg is ver dwenen een restant ervan was gisteravond nog in de buurt van Parijs te vinden is de wind overal gaan lg.gen. Om een krach tige wind te voelen zou men naar IJsland moeten. Daar is dan ook een nieuwe depressie ontstaan, die zich eerst erg stoer gedroeg, maar die gisteravond toch de indruk gaf geen kwaad te zullen aanrichten aan het weer van het weekeinde. Er mag dan ook op rustig weer worden gerekend. Verwacht wordt hoogstens een plaatselijke bui, waarop de kans evenwel niet groot is, maar ook met zonnige perioden bij de zelfde of iets hogere tempe raturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1