Gelei en vrouwen in een nieuw licht Door moed en toewijding won zij de liefde van haar volk Charmant en eenvoudig NIEUWTJES VAN DE WEEK CREATIES UIT ELF LANDEN BOVEN DE FLORIADE fiets! SPIONERENDE KOLONEL GEGREPEN M A I ZE N A DU RYEA VOOR DE GRIEKSE KINDEREN VOCHT ZIJ ALS EEN HELDIN BRONNLEY AMERIKANEN VONDEN HET GENOEG Vrouwelijke hulptroepen Moeder voor oorlogswezen Zij redde de jeugd Ontroerend moment PITTIG FRIS DENNENAALDENZEEP 1.40 INTERNATIONALE MODE IN DE TOP VAN EUROMAST Zaterdag 21 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 15 VONINGIN FREDERIKA bijzondere vrouw. Zij li is een leeft in tens met haar volk mee in alle om standigheden en heeft zich met al haar energie ingezet voor het leni gen van nood, waar dat maar mo gelijk is. Toen zijn broer George II koning was had kroonprins Paul niet veel belangstelling voor de Griekse troon. Zijn vrouw Frederika dacht er ech ter anders over. Zij zag in. dat Grie kenland, een der meest overbevolk te landen van de wereld en tot in de vroege vijftiger jaren het armst van alle landen met een blanke be volking, meer dan wat ook een ko ning nodig had. die de noden be greep en de omstandigheden wilde verbeteren. Koning Paul had het grootste gedeel te van zijn leven buiten Griekenland doorgebracht, toen hij zijn broer zou opvolgen. Hij voelde er niet veel voor terug te ke-en naar ziin vaderland vol onrust en armoede. Frederika wist hem er echter toe te brengen, de zware taak op zich te nemen, het land naar een betere toekomst te leiden. Koningin Frederika op 18 april 1917 geboren uit het huwelijk van een prins Van onze correspondent BONN. Een Amerikaanse mi- j litaire patrouille greep gisteren bij Wertheim aan de Main een Russische kolonel en zijn chauf feur in de kraag'. De beide Rus sische militairen waren ver buiten de grenzen van het gebied ge gaan. waarbinnen zij zich krach tens militaire overeenkomsten tus sen de geallieerden en de Sowjet- unie in West-Duitsland mogen be wegen. Dit geval van de al te nieuwsgie rige kolonel Michael Wernikof is de zoveelste zaak van spionerende Rus sische militairen in Duitsland. De le den van de verschillende Sowjetrussi- sche militaire missies bij de Britten, Fransen en Amerikanen in de Bonds republiek hebben bijzonder veel be-1 langstelling voor het gebied rond j Frankfort en Heidelberg langs de ri vier de Main, waar de Amerikanen I veel troepen, hebben gelegerd en ba-1 ses met ultramoderne wapens bezit- j ten. f De kolonel is er herhaaldelijk hof- felijk op gewezen dat hij hier in fei- j te spioneert. Het bijzonder drukke ver keer maakt het evenwel voor de mi litaire politie en de geheime dienst i van de Amerikanen moeilijk om de I spionage van Russische militairen te voorkomen. Thans hebben de Ameri- kanen er blijkbaar genoeg van: zij j arresteerden Wernikof. Met deze arrestatie is het de Rus sen eindelijk op hardhandige wijze I duidelijk gemaakt, dat van Ameri kaanse zijde in de Bondsrepubliek geen enkel risico meer wordt geno men*. Advertentie I van Hannover met de dochter 'van kei zer Willem II, werd in Oostenrijk op gevoed. Zij was een vrolijk levenslus tig kind, sportief en jongensachtig. Om meer een dame van haar te maken werd zij naar een kostschool in Enge land gestuurd en later naar een inter naat in Florence. Op die school in Florence, waar de leerlingen zelf in de huishouding hielpen na de lesuren, werd zij zeer democratisch opgevoed. In de vacantie bracht zij dikwijls een bezoek aan de Villa Sparta bij Floren ce. waar zij kroonprins Paul van Grie kenland voor het eerst ontmoette--Fre derika was toen tien jaar oud. Zij ver telt iedereen die er naar vraagt nu spontaan, dat zij bij die eerste ont moeting reeds van de vijftien jaar oudere prins ging houden. In 1938. toen prinses Frederika 21 was en prins Paul 36. trouwden zij in Athene. Tien. maanden na het huwelijk werd een dochter geboren, die Sophie werd genoemd en negentien maanden later een zoon, die de naam Constan- tine kreeg. ÏN 1940, toen Mussolini Griekenland binnenviel, maakten de Grieken voor het eerst kennis met de buiten gewone moed en toewijding van hun huidige koningin. Frederika mobili seerde overal de Griekse vrouwen. Zij vormde hulptroepen voor de verzor ging en verpleging van de Griekse sol daten en was van die hulpverlening zelf de actieve leidster, die voor geen ontbering of gevaar terug schrok. Toen in 1941 Duitse troepen Griekenland binnentrokken, moest de koninklijke familie eerst naar Kreta en later naar Egypte en Zuid-Afrika uitwijken. In die periode werd het derde kind van prins Paul en prinses Frederika, prin ses Irene, geboren. In 1947. toen er in het land eeyi grote chaos heerste, de meeste steden puinhopen waren, Grieken tegen Grieken -vochten in een bloe dige strijd en overal jongeren, die hun ouders verloren hadden, moor dend en plunderend in benden rond trokken. volgde kroonprins Paul koning George II op. Als koningin begon Frederika toen haar dappere „strijd, om de liefde van haar volk te wvaneiu Diep menselijk mede leven met het leed en de ellende 'in Griekenland, was daarbij haar Steeds meer vrouwelijke aandeelhouders. Vrouwen laten vooral de munten rollen. In heel de wereld de belangrijkste klant. nut de originele onderdelen In 4e Europese landen is het aantal urcmuielijke aandeelhouders sterk toegenomen de laatste jaren. Reeds de helft van de beleggers in Engeland zijn bijvoorbeeld vrouwen. The Associated Electrical Indus tries, een grote Engelse onder neming die zich zowel met de kernenergie als met het maken van wasmachines bezig houdt, heeft meer vrouwelijke dan mannelijke aandeelhouders- Van de aandelen van de Imperial Chemical Industries, de grootste industrie van Engeland, is de helft van de aandelen in handen van vrouwen, van het concern van warenhuizen Woolworths 48%, van de Britse Fordfabrieken 40%, van Courtaulds, fabrikanten van synthetische vezels enzovoorts. 50%. van de Shell eveneens 50%. Britse vrouwen hebben hun geld dus niet alleen in grote toinïcel- bedrijven maar ook in olieraffinade rijen enzovoorts belegd. Enthousiaste belegsters De ondernemingen zijn over hun vrouwelijke aandeelhouders best te spreken. Zij vinden het over het alge meen een goed teken, dat de vrouw die belangrijke consument zowel hun aandelen als hun produkten koopt. Bovendien brengen vrouwelijke beleg gers het voordeel met zich mee. dat zij enthousiast op de bres staan voor de produkten van de bedrijven waar van zij aandelen bezitten. Zij kopen de artikelen van die firma's zelf bij voorkeur en trachten ook hun vrien dinnen zo ver te brengen! Z'j geven het uit Zestig tct tachtig procent van het nationale inkomen wordt in de Euro pese landen door de vrouwen uitgege ven. Op het geld dat de mannen be steden hebben zij bovendien een gro te invloed. Gemiddeld zeven van de Advertentie Koningin Frederika een spontane vrouw, die de liefde van haar volk won. tien Europese vrouwen kopen de kle ren voor hun man. Twee van de vijf huisvrouwen beslissen zelfs over de j aankoop van zijn scheermesjes. In tachtig van de honderd gevallen heeft de vrouw ook het laatste woord bij; de aankoop van een auto of bij de inrichting van de woning. Het grootste gedeelte van de mil joenen die het afgelopen jaar 'in Europa aan advertenties Zijn be sleed, werd dan ook uitgegeven om de vrouw als klant te winnen. Niet alleen voor kleding, make-up en meubelen was dat het geval, maar ook reeds voor auto's, siga retten, dranken enzovoort. Toch hebben nóg maar wéinig vrouwen topfuncties, bij het bank wezen, bij verzekeringsmaatschap-1 pijen of in het bedrijfsleven, zoals in Amerika, waar de vrouwen reeds lang bij de beleggers in de meer derheid zijn, wel het geval is. In de oude wereld meent men echter over het algemeen nóg, dat vrou wen toch minder goed met cijfers en geld kunnen omgaan! Nieuw voor baby is een grappig i luierbroekje, zonder zijnaden en zonder elastiek. Dat broekje is geheel plat ge-, l sneden en wordt gesloten, met .klitten-, band, waardoor het voortaan zelfs voor de meest onhandige vader mogelijk js zijn spruit vlug en veilig zonder spelden te helpen. De luier die onder het broekje i wordt gedragen behoeft namelijk ook niet te worden dichtgespeld; omdat deze; automatisch op zijn plaats wordt ge- i houden. Even klein of kleiner dan de luier- j broekjes voor baby xijn de nieuwste mail- j lots, die wij op onze speurtocht naar noviteiten ontdekten. Ze werden speciaal ontworpen voor poppemoeders die hun j kind graag naar de laatste mode kleden. De poppemaillots zijn in verschillende maten en kleuren verkrijgbaar. Leuk om cadeau te geven zijn de nieuwe zaklantaarntjes om in het d'on-i i ker bijvoorbeeld het zoeken naar een sleutelgat of naar het contactsleuteltje j te vergemakkelijken. De lantaarntjes j zijn zo klein als een lucifersdoosje en j van goudkleurig metaal vervaardigd. Ze worden met een reservelampje ge-| leverd. drijfveer. Zij trok door heel het land, ook naar de gevaarlijke streken waar hevig gevochten werd, om voedsel te brengen, voor ver pleging van gewonden te zorgen moed in ie spreken en te troosten. Op een muilezel ging zij de bergen in of kwam naar verwoeste dorpen en steden in jeeps en gammele vracht wagens. Niemand kon haar weerhou den. gevaar en ontbering telde zij niet. Het volk ging haar warme belangstel ling voor hun welzijn waarderen en kreeg bewondering voor haar moed. Haar diep medeleven bracht koning Paul er toe haar voorbeeld te volgen, j Dag in dag'uit bezocht zij in de hos pitalen de gewonden, de zieken, zon- I der lijfwacht, zonder bedienden, al- j leen en gebruik makend van de ver voermiddelen die toevallig ter beschik king stonden. De troostende woorden die zij sprak kwamen recht uit het hart en werden .juist daarom zo ge waardeerd. Toen een soldaat die ern stig in het gezicht was gewond, zodat alleen zijn ogen niet met verband be dekt waren, haar vertelde dat hij lie ver wilde sterven, omdat hij na zijn herstel afzichtelijk lelijk zou 'zijn, ant- i woordde koningin Frederika: zeg dat niet. Een man met ogen zoals jij hebt; j kan nooit lelijk zijn. TAUIZENDEN KINDEREN trokken in die jaren, als wezen, onverzorgd zonder huis, zonder familie, door Grie kenland. Koningin Frederika-gin'g zich over die kinderen-ontfermen. Zij ging I naar de rijken om geld'voor hen in te zamelen en deed dat met zoveel vuur, dat niemand de beurs gesloten kon houden. Toen Griekenland voor een j compleet bankroet stond vroeg' zij per soonlijk de in New York wonende j Griek Bodossakis, een va'n de rijkste* mannen ter -wereld, om hulp. Bodos- i sakis, een keiharde zakenman, infor meerde of zij enig onderpand kon ge ven voor de miljoenen, die zij van hem wilde hebben. Griekenland, je eigen vaderland is het onderpand, zei koningin Frederika. Wat. kan men je beter aanbieden. Bo dossakis maakte de dollars zonder verder commenta.ar over -.en Grieken land werd opnieuw door toedoen van de koningin gered. Koningin Frederika, die nu 43 is 'en moeder van drie kinderen, ziet er uit als even in de dertig. Zij geeft niet om luxe maar is bijzonder charmant en weet modieuse kleren met flair te dragen, hoewel zij zich even elegant beweegt in een eenvoudi ge sweater met rok, haar uitverkoren dagelijkse dracht. Sinds de troonsbestijging in april 1947 heeft zij maar weinig tijd in het koninklijk paleis doorgebracht. Nog steeds is het haar gewoonte, zoals in de eerste jaren na de oorlog, vooral j in de arme streken steden en dorpen te bezoeken, om te zien of er ergens hulp nodig is. Zij onderneemt die reizen nog altijd zonder lijfwacht of detectives. De liefde van ons volk moet ons beschermen zegt zij, als haar op gevaren gewezen wordt. yOOR DE -OORLOGSWEZEN richt- te zij met.'de hulp van nagenoeg i alle Griekse vrouwen grote verzor- j gingscentra op. Meer daiv 18.000 kinde- 1 ren vonden daar een nieuw tehuis. Ko ningin Frederika stelde alles in het werk om de kinderen in" die centra met liefde en aandacht te omgeven. Het was haar nadrukkelijke wens, datj die instituten beslist niet op ouderwet-1 se weeshuizen mochten lijken. -Zij is') er erg' trots op, dat die vèrzórgingstc- j huizen werden opgebouwd en ingericht, zonder dat het de overheid geld kostte. Het bouwmateriaal en het meubilair werd voor het grootste deel door vrij willigers bijeengebracht, uit hetgeen er in de gebombardeerde streken nog aan bruikbare spullen verzameld kon worden. Hoewel in Griekenland de vrouw nog sterk als de mindere van de man wordt beschouwd, heeft ook de man nelijke bevolking groot respect voor koningin Frederika, die een van de meest toegewijde en actieve ,,maat-|" schappelijke werksters" van haar land is. EEN DEZER DAGEN ontving de ko ningin een groep jongeren in audi- j entie. Zij kon haar ontroering, nauwe- lijks verbergen, toen de jonge mannen 1 Een echt huishoudelijk nieuwtje is ten sTotte de van plastic vervaardigde ovale closet-set. Wanneer de borstel in: de houder wordt geplaatst, gaan de beide delen daarvan automatisch dicht. Ook het openen geschiedt automatisch. Even een briefkaart en u hoort van i ons, waar deze nieuwtjes te vinden zijn. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. ROTTERDAM. Op 2 juni aanstaande zal er boven in de top van de Euromast op de Floriade te Rotterdam een manifestatie plaats hebben met een inter-Europees karakter. Veertien bekende Europese mannequins gaan op die datum in het hoogst gelegen restaurant van Nederland op 'die bloemententoonstelling een collectie tonen, afkom stig uit elf Europese landen. Ontwerpen van de Franse couturiers Pierre Cardin, Pierre Balmain, Guy Laroche, Jacques Heim en Nina Ricci zijn onder andere in die collectie opgenomen. Simonelta, Veneziani, Schuberth en Emilio Pucci geven bij die gelegenheid een indruk van de Italiaanse mode. Voorbeelden van de Zwitserse mode worden gepresenteerd door Arthur Schibli en Haller. Uit Duitsland werken Heinz Oestengaard en Bessie Becker aan de manifestatie Ook met de Zweedse, Deense en Noorse mode kan men kennis maken tijdens die inter-Europese show. Bel gië is present met ontwerpen van drie modehuizen, uit Oostenrijk doen twee ontwerpers mee en Nederland draagt in dit Europese verband een steentje bij met enige creaties van Jolo Couture en Plaza. PER MODETREIN Op 22 april jl. werd deze Europese collectie, door Bayer samengesteld, voor het eerst getoond. Dat gebeurde in de Hofbrug te Wenen tijdens een feestelijke gala-première, waarover in de Oostenrijkse hoofdstad dagen lang werd gesproken. Twee maanden lang gaat deze ge varieerde modeshow door Europa trekken. In een speciaal daarvoor gecharterd treinstel reizen de manne quins met de creaties van elf ont werpers door dit werelddeel om in negentien steden shows te houden. Een bezoek aan Parijs, Milaan, Zürich en Stockholm staat onder andere op het programma. Rotterdam en de Euromast komen als een der eersten aan de beurt voor deze manifestatie van de Europese mode. In de speciale inter-Europese modetrein reizen kleed sters, kapsters en make-up specialisten mee, die het uiter lijk van de mannequins verzorgen tijdens de trip. Eind mei zal de modetrein in Rotterdam arriveren, waar op 2 juni in het bovenste restaurant van de Euro mast de collectie op Nederlandse bodem voor het eerst wordt getoond. De volgende dag heeft er ook een show op de Hooge Vuursche plaats. Alle ontwerpers die aan deze show meewerken hebben als materiaal vöor hun creaties draion stoffen gekozen, vervaardigd in de elf deelnemende landen. Die stoffen zijn verwerkt tot man tels, pakjes, fraaie avondtoiletten, maar ook sportieve kleding en lingerie. Guy Laroche ontwierp voor de inter-Europese mo deshow die naar Rotterdam onder weg is, deze ele gante cocktailrobe. De japon, die Ja pans geïnspireerd is. heeft een brede ceintuur in een afstekende kleur als garnering. Schuberth uit Rome is niet dit ensemble present op de show in de Euromast. De com binatie bestaat uit een japon met man tel. De japon is in een fleurig Itali aans imprimé uit gevoerd en dezelfde stof werd als voe ring voor de man tel gekozen. Ter bekroning werd een toque ontworpen, met een bol van bloemen in dezelf de kleur als imprimé. het Advertentie KONINGIN FREDERIKA - EEN BIJZONDERE VROUW door Monica Chandler ATHENE Geen monarchie ter wereld heeft de afgelopen eeuw zoveel moeilijkheden doorgemaakt als het Griekse konink lijk huis. Koning Constantine. de vader van George II en koning Paul. werd tot twee keer toe van de troon gestoten. Koning George II werd drie keer tot koning uitgeroepen en twee keer ont troond. Het was in het verleden dan ook dikwijls moeilijk vast te stellen, of Griekenland wel of niet een monarchie was. Uit die chaotische situatie is echter een koning en een koningin voortgekomen, die voorbestemd schijnen te zijn op de Griekse troon te blijven tot aan hun dood. Dat zijn koning Paul en koningin Frederika. De grote liefde en waardering van de Grieken voor dit koninklijk paar is vooral aan de beminnelijke, spontane en toegewijde koningin Frederika te danken. en vrouwen die haar bezochten over hun verleden vertelden. Die jongeren behoorden destijds tot de meer dan 10.000 oorlogswezen tussen de veertien en twintig jaar, die rovend door he" land trokken ais jonge bandieten om in leven te blijven. Honderden van deze verwilderde kinderen wist koningin Frederika ertoe te brengen, zich aan haar zorgen toe te vertrouwen. Op het j eiland Leros liet zij een tehuis voor hen inrichten, waar 'zij konden J opgroeien tot nuttige leden van de maatschappij. Een groep van deze oorlogswezen kwam bij die J audiëntie als volwassenen, Koningin Frederika het eerste zelf verdiende geld aanbieden. Een gift bestemd om aan de kinderen, die nu hulp nodig hebben, te besteden. Hier ziet u reeds enige van de fraaie toiletten, die op 2 juni aanstaande in de top van de Euromast op de Floriade door veertien mannequins worden getoond. Kleding voor elk uur van de dag zal in die unieke omgeving voor het voetlicht komen, afkomstig van modeontwerpers uit elf Europese landen. Op de voorgrond modellen van Zwitserse. Duitse, Noorse en Finse modehuizen. In het midden enige voorbeelden van Itali aanse mode en hoc-g bij de mast een aantal Franse mannequins, in ont werpen van Cardin, Ninna Ricci, Balmain en Jacques Heim. Advertentie 'n gezonde beweging

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 15