r Het is er - en niet meer krijgen A^AMET Nederlands zenuwen gaan aan flarden DURE STILTE Reuzesprong van Atlas naar Indische Oceaan Moeder EZEB3EI HELE LANGE Het oor staat op De ruime fenl die voor gemak en zorgt met 9 vervolmokingen ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 Verhaaltje. Middenschip zoetjes van Rozenburgse werf Wakker. Onbeschoft De klokken. VOOR KORTE TIJD EEN ANDER SOORT KOOLHYDRATEN NEUSKEGEL DOORSTAAT HELSE HITTE VBABYDERMSK Ensemble in het nieuwe seizoen Familiebezoek werd deserteur fataal U.T.S. voor meubel makers MICKY'S REIS OM DE WERELD MET DE KEUKENPAN Als via het menselijk trommelvlies een registratie mogelijk sou zijn van de hoeveelheden lawaai, die het oor te verwerken krijgt met een rood lampje ter aanduiding van een teveel dan zouden er vele rode lichtjes aangloeien in deze rumoerige wereld. Dan zouden de meeste flatbewoners, voetgangers op zebrapaden, fabrieksarbeiders, typistes en bewoners van Soester- berg of Badhoevedorp aan het branden van hun „lawaaiverklik- kertje" kunnen merken, dat zij een groot deel van de dag en zelfs des nachts een forse overmaat aan lawaai in de oren gepompt krijgen. „Hoe vaak heeft uw verklikker vandaag gebrand?" zou de psychiater een overspannen huismoeder vragen. „Hij is bijna niet uit ge weest, dokter". Het oor, dat van oorsprong één van de vele waarschu- wingsposten in het menselijk lichaam is, gaat afstompen voor deze natuurlijke func tie. Het gaat wennen aan de voortdurende toevloed van geluiden, die de maatschappij loslaat op haar leden. Het reageert niet meer haar scherp op een autoclaxon, omdat er dagelijks duizenden claxons op hem intoeteren. Het voelt zich niet meer ge pijnigd door een overvlie gende straaljager, omdat de geluidsgolven van de stad, de fabriek, de flat al een zekere gewenning hebben meegebracht. Hoe ver wij heen zijn in deze lawaaiige wereld en wat wij er niet en wel aan kunnen doen, hoe weinig hoffelijkheid er is jegens de medemens op het punt van hinderlijke geluiden dit alles probeert deze reportage te benaderen. ER is nog stilte in Nederland te vinden, al wordt het steeds moei lijker door transistors en nabran- ders. Er zijn nog plekken, waar de stilte te horen is als achtergrond van een vinkeslag, een tuitende merel. Het Mirdumer klif in Gaasterland, de zeedijk bij Oostmahorn, de weg van Lochem naar Vorden, de hei bij Lun- teren, de wegen door de Peel het zijn oasen van rust en stilte, alleen doorbroken door een haastige stuur raddraaier of een allesbeheersende straaljager. In de spreekkamers van de Neder landse artsen komen steeds meer mensen met neuroses terecht, die het lawaai willen en moeten ontlopen. Zulke mensen bouwen, als zij een spaarbankboekje hebben, een huisje ergens buiten en als zij geen spaar bankboekje hebben schuiven zij op naar het spreekuur van de specialist. RAMEN DICHT SLAPEN in de stad met open ra men is voor de meeste flatbewo ners een totale onmogelijkheid ge worden. Er zijn natuurlijk een paar oplos singen voor het lawaaiprobleemv Kurk tussen de vloeren van de flats, dubbele ramen, zwaardere spouwmuren met luchtkamers, glas wol ter isolatie dit alles samen zou de mens meer eigen stilte in huis kunnen verschaffen. Maar dan worden de huizen weer een tikkeltje duurder. Zoals de flat van de oude dame. die veertigduizend gulden heeft moeten opbrengen, omdat het een stille flat is. Als daar beneden een breekhamer op perslucht aan het la waaien is. kan mevrouw haar tele foongesprek rustig blijven voeren. DE KEUS NEDERLAND moet kiezen tussen het lawaai, dat tot in het eigen huis achter de mens aanjaagt en goed kope woningbouw. Nederland moet kiezen tussen de stad, die een turbulente herriemaak- ster is en een aantal stringente voor schriften. Nederland moet kiezen tussen een roerige autoclaxon en een bord. waarbij toeteren verboden wordt. Nederlands zenuwen gaan anders aan flarden. HOGE HAKKEN HAKKEN DOOR HOGE HUIZEN HOGE NAALDHAKJES zijn niet al- leen slecht voor het karpet of het linoleum, maar ze deugen ook niet voor de zenuwen. In de gemiddelde Nederlandse flat althans niet. Daar zijn kleine, giftige burenru zies ontstaan, omdat mevrouw van drie hoog de hele dag op hoge hak jes door haar appartementen trippel de, waardoor mevrouw van beneden haar middagtukje niet kon vatten. Waardoor mevrouw van beneden het verzoek opzond om in 's hemelsnaam op pantoffels te gaan lopen. Waarop mevrouw van boven venijnig terug gaf, dat mevrouw van beneden niets maar dan ook niets te vertellen had over haar schoeisel. Het is maar een klein stukje la waai. Het is echter tergend, dat in de moderne huizen mensen elkaar hiermee dwars kunnen zitten. EVERHARDUS KONIJNEN BERG heeft om vier uur in de morgen de deur van het tweede flatbiok achter zich dichtge trokken. Zachtjes, want de flat slaapt nog. De dag staat met verse, gele vegen aan de hori zon. Zij klimmen langzaam ho ger in het oplossende blauw van de nacht. De bromfiets wil niet zo best. Een beetje nat geworden, denkt Everhar- dus Konijnenberg, terwijl hij zijn trommeltje met boterhammen onder de snelbinder klemt. Nog eens probe ren. Het ding slaat aan, hikt en ra telt amechtig na. De man kijkt om hoog langs de gevel. Bij de volgende trap doet'ie het. Voor een blauw rook wolkje uit verdwijnt Everhardus naar zijn werk. In de hoge compressorenhal, waar de lucht wordt samengeperst op zijn martelgang naar vloeibare zuurstof, zijn de machines lichtgroen geverfd mét rode knoppen op de bedienings panelen. Kleurdeskundigen hebben dat zo uitgezocht. Groen is immers rustig aan het oog en de knoppen zijn daar als rode signalen overheen ge strooid. Rustig aan het oog, denkt Ko nijnenberg, als hij in de kleedruimte zijn overall aansjort. Het oog wil ook wat.... Maar als hij de deur naar de hal opendrukt, stormt er een hoge ge le janktoon. op hem af. Het oor zou ook best eens wat willen, denkt hij. Dés chef van de nachtploeg komt op hem af met de werkstaten. Compres sor drie loopt niet helemaal regelma tig, zegt hij. Niks van te horen zegt Everhardus. Wacht maar vijf minuten, dan hoor je hem er wel weer bovenuit. De gil van de fabriek staat acht uren in de oren van twaalf mensen, die niet spreken slechts gebaren tegen elkaar. Op de zelfschrijvende registratie-instrumenten zien zij de naalden trillen. ,,Wat zou er toch met die gekke brommer zijn?" denkt Ko nijnenberg, terwijl hij een uurstaat in vult. Verstopte sproeier. Vast. Straks onder de schaft eens aan Jan de Lang- ge vragen nou krijg ik er toch geen woord tussen. EVERHARDUS Konijnenberg heeft die morgen om vier uur de deur van zijn flat achter zich dichtgetrokken. Drie blokken verderop was dat nóg een duidelijke knal in de stille mor gen. Het jongetje van Antonijsse, dat een onrustige nacht achter de rug Van een onzer verslaggevers ROZENBURG. „Ik ben blij dat heter af is", zei de heer C. Verolme, nadat een middenschip van vijfduizend ton zoetjes van zijn Rozenburgse werf was gegleden. ..Nog blijer dan bij een nieuw schip", voegde hij er aan toe. Hij had in spanning gezeten over de afloop van de stapelloop om.daf zo'n vierkante doos wel eens rare dingen kon gaan doen. Het middenschp zal tussen de boeg en het achterschip van de Caribbean Star worden gezet. Het schip van de Maritime Overseas corporation wordt daarmee vergroot van 16.000 tot tot 21.000 ton en ook de bestemming wordt tegelijk veranderd van tanker in bulk carrier. De Caribbean Star zal in juli. kunnen varen. De honderdste order voor reparatie zal dan zijn uitgevoerd. heeft als gevolg van een oorontste king, schrikt er wakker van. Het kind begint te huilen hoog en door dringend. Moeder schiet zuchtend in haar peignoir en loopt mokkend op die lawaaiige flat, naar de kleine slaapkamer, waar Joost rechtop in zijn bed staat. Stil maar zegt ze, stil maar ik zal je indruppelen. Maar wees nou koest, want je schreeuwt al le mensen wakker. Ik zal je een ver haaltje vertellen. OP DE VIERDE etage is een zieke wakker geworden van de bromfiets van Everhardus Konijnenberg, die het niet zo best doet. Hij draait zich zuchtend om en probeert de slaap weer te pakken. De wekker op het nachtkastje wijst vijf uur. Gauw pro fiteren, denkt hij anders komt de vuilnisman en dan red ik het hele maal niet meer vanmorgen. In de haven gilt een sleepbootsirene. Wieuwwieuwiew zegt die sirene. De stad is wakker. De stad gaat nu zelf lawaai maken. De melkboer rammelt met zijn fles senrekken de trappen op en smijt met de liftdeur. De eerste tram snerpt door de bocht, brommers knetteren door de morgen, een bus stopt. De ochtend gymnastiek van mevrouw Antonijsse is bij de Opzomertjes duidelijk te ho ren. Die vrouw altijd met haar ra*' dio, zegt meneer Opzomer aan het ont bijt ze moesten het verbieden. Als straks de ramen de hele dag open kunnen, verrek je van het lawaai. Het lawaai is er en het is, niet meer weg te krijgen voor vannacht één uur. ER wordt weinig meer tegen gedaan, zegt de inspecteur van politie achter zijn bureau in kamer zestien. Ogenblikje, dan. doe ik even het raam dicht, want ze draaien proef met een nieuwe zijspancombinatie. Wat zegt u? Ja, een open knalpot wordt nog wel gepakt, dat mag niet. Als er een gat in de pot zit, wordt dat een proces verbaal reken maar. Draagbare radio's op de tram? Nee, wettelijk niks aan te doen. Er is een verorde ning op de wering van geluid door geluidsinstrumenten, maar dat geldt alleen voor de naaste omgeving. Als die er hinder van heeft.Maar hoe hanteer je dat? Gelukkig heeft de RTM nu teruggeschopt. Meneer, luister eens: de mensen worden hoe langer hoe onbeschofter. In het Kralingsebos is het maar hurry-up met de radio's of het niks kost en of er geen mensen zijn, die nou juist naar het bos komen om er wat stilte te vinden. Als bij u de over buren de ramen open en de radio kei hard aan hebben, dan kunt u er wat aan doen. U kunt ons bellen. Dat kan burengerucht zijn. Wis en drie. Maar dan moet het goed hard zijn. Everhardus Konijnenberg heeft zijn werkweek er op zitten. Het is zater dagavond. De stad is vol vrolijk la waai. Er bromt een vliegtuig met knipperende lichten over de huizen. Everhardus Konijnenberg denkt: waar vind ik nu morgen eindelijk de stilte? Waar? AMSTERDAM. In de jaarvergade ring van de Verenigde H.V.A.-Maat- schappijen werd de heer C. van der Made, vertegenwoordiger van het con cern in Brazilië, tot directeur benoemd. /ANDER DE TITEL: „De aardappel U' is moe en ziek", schreef dr. Hartsuyker, verbonden aan de plan- tenziektenkundige dienst te Wage- ningen, een zeer interessante bro chure. Hierin lezen we, dat de aard appel ..geboren" is in Zuid-Ameri- ka. In Peru werd hij reeds eeuwen lang gebruikt als volksvoedsel. In Europa en dan nog het eerst in Engeland komt hij pas veel later voor. Volgens „zeggen" bracht Francis Drake... of Walter Raleigh deze knol naar deze contreien.. In de tegenwoordige tijd is de aard appel voor ons Europeanen een al gemeen bekend en welhaast onmis baar onderdeel van onze voeding. Wij huisvrouwen trekken ons meest al weinig aan van de diverse ziek ten die hij 'kan doormaken. Wij be oordelen de gezondheidstoestand van dit indien goed klaargemaakt welsmakende knolletje alleen naar zijn uiterlijk. En dan zijn wij het er toch zeker over eens: momenteel is die gezondheidstoestand van de aardap pel verre van blakend te noemen! De Eigenheimer en ook de Roodster zien er zeker niet zo aantrekkelijk uit. Al direct bij het schillen bemerken we hoeveel we er van moeten weg snijden. De Egyptische aardappel maakt een ietwat betere indruk: maar daar is ook alles mee gezegd. Het is nu eenmaal niet anders: we moeten wachten op het Hollandse nieu we aardappeltje. Momenteel is dit nog veel te kostbaar, dus wat doet de ver standige huisvrouw: zij zegt voor kor te tijd dit knolletje vaarwel en neemt haar toevlucht tot een ander soort koolhydraten. KooAiydraten: voor ons allen, jong en oud absoluut onmis baar, in de vorm van rijst, spaghetti, macaroni en dergelijke. WITTE BONEN JA, maar ook de witte bonen zijn "in dit jaargetijde nog zeer aan te bevelen. Probeert u eens de Witte bo nen a ma manière: Week voor 5 per sonen 1 pond witte bonen één nacht in. Koop hierbij nu eens lamsvlees, bet is bijzonder lekker, juist deze imaand. Laten we zeggen 1 pond ra goüt lamsvlees, verder 1 pond verse tomaten, Vz bosje peterselie liefst .krillpeterseüe, 1 grote of 2 kleine uitjes, 50 g margarine, wat paprika' -goeder en een mespuntje tijm. Na' tuurlijk moeten we het teentje knof look niet-verwaarlozen, want dat geeft in deze schotel juist .het bijzondere smaakje. U laat intussen de blokjes lamsvlees in de margarine bruin bak ken. Hierop komen de gesnipperde uien, het teentje knoflook, de geschil de in vieren gesneden tomaten met de halve gladafgestreken eetlepel pa prikapoeder en de tijm. Leng, als alle ingrediënten goudgeel gekleurd zijn deze ragout aan met ongeveer 1 kopje .0°. A-j bonennat. Laat hierin het vlees gaar stoven. De bonen worden als ze_ gaar en uitgelekt zijn door deze ragoüt ge mengd. Doe dit, door de ingrediënten door elkaar te schudden. Als u erin roert, maakt u zo'n moes van dit heerlijke gerecht. U heeft de bonen niet, het vlees echter wel voorzien van zout en peper. Wilt u heel wei nig werk. dan kan het ook zó: kook de witte bonen gaar, fruit de blokjes lamsvlees met wat ui en tiet teentje in de margarine goudbruin. Giet er dan de helft op van een blik toma tensoep of van een aangemaakt pakje tomatensoep. Daarna doet u er de witte bonen bij. Maar.dit mengsel beslist niet zouten of van kruiden voorzien..! Wel strooit u in beide ge vallen de grofgeknipte peterselie er het laatst overheen. LEKKERE SCHOTEL EEN andere lekkere schotel is de Italiaanse risotto: neem voor 5 personen ongeveer 350 g drooggekook- te rijst met 350 g kippelevers of indien u ze niet kunt krijgen evenveel var kens- of kalfslever in blokjes gesne den. Verder 1 pak diepvries doperw ten, 5 grote geschilde tomaten. 1 ge snipperde ui en 3040 g boter met 75 g geraspte kaas. Fruit in de boter de uitjes met de stipjes lever bruin lichtbruin en doe hierbij: de ontdooide doperwten met de stukken tomaat en dan eèn mespuntje saffraan Ckurkumapoeder) Laat dit geurige mengsel wat gaar- braden en roer er dan de helft van de geraspte kaas van het vuur af door heen. Deze massa roert u met 2 vor ken door de drooggekodkte rijst en proeft dan eerst of er toch nog wat zout en peper liefst cayennepe per bij moet. U moet er rekening mee houden dat de kaas ook al zout is. De rest van de geraspte kaas geeft u er in een bakje apart bij met even tueel wat extra boter! PITTIG RECEPT fOT SLOT nog een pittig recept van 1 vlees dat u kunt geven bij ge kookte mie of bij gekookte spaghetti. Chinese vleesidylle: neem voor 5 per sonen 1 pond varkenslappen aan één stuk. U bakt deze lappen in zeer wei nig olie bruin en giet er dan dit saus je overheen. Chinese fantasiesaus: maak een mengsel van 1 zeer fijnge snipperde ui met 3 eetlepels soya- saus, 1 theelepel worcestersaos, 3 ge schilde in kleine snippers gesneden tomaten, theelepel bruine basterd suiker en 1 eetlepel bamikruiden. Laat de varkenslap in dit sausje gaarsto ven. Maak af door er op te gieten een papje, gemaakt van 2 theelepels maïzena aangeroerd met 3 eetlepels koffiemelk, of half koffiemelk en tialf water. U zult zien dat dit een heerlijk gerecht is bij de mie of de spaghetti. Natuurlijk geeft u hier rauwe onge schilde komkommer bij, wat kroe poek en een glasbier. Ik wens u smakelijk eten toe en tot de volgende keer. MICKY WOODHOUSE KAAP CANAVERAL (Reuter, A.P.) De Amerikaanse lucht macht heeft met een intercontinen tale raket van het type Atlas de afstand die een Russische raket onlangs voordat deze in de Stille Oceaan terecht kwam zou hebben afgelegd, vrijdag verre overtroffen. De Atlas werd op kaap Canaveral gelanceerd en kwam ongeveer 9.000 mijlen verder terecht in de Indische Oceaan. De baan liep over het zeegebied ten zuiden van Kaap de Goede Hoop. De neuskegel van de Atlas kwam neer 1000 mijl ten zuidoosten van Kaapstad, in de buurt van het Britse eilandje Prin ce Edward. Het lag volgens de Ameri kaanse luchtmacht niet in de bedoe ling de neuskegllte bergen. De grootste afstand die ooit door een Russische raket met grote reikwijdte werd afgelegd, was volgens Moskou 7.760 mijl. De grootste tot vrijdag met een Atlas overbrugde afstand was 6. 325 mijl. De Atlas aldus de bekendmaking van de Amerikaanse luchtmacht over de recordvlucht van de neuskegel, is al geruime tijd voor militair gebruik Advertentie De tent In Zandvoort en niet alleen daar zijn „stille" flats te vinden. Met isolatie tussen de vloeren, met geluidwerende steenwol, met kurk en dubbele ramen. Het zijn nog al dure flats geworden. In goedkope flats is het wat moeilijker zó rustig te zitten als links de televisie brult, rechts een kind schreeuw t, onder de radio aanstaat en boven een feestje op gang komt. Advertentie Voor" hel lere Baby-huidje EINDHOVEN Voor het aanstaande seizoen maken de volgende acteurs deel uit van Ensemble: De dames Yoka Be- retty, Bep Dekker, Andrea Domburg, Ina van Faassen, Sigrid Koetse, Fien de la Mar, Loudi Nijhoff. Marianne Rector, Shireen Strooker, Ingrid Valerius, Joan Vanden'bergh, Elizabeth Versluys, Lies de Wind, en de heren: Chris Baay, Louis Bonkers, Ton van Duinhoven, Maxim Ha mel, Guus Hermus, Wim van den Heuvel, Ad Hooymans, John Léddy,.. Wim de Meyer, Jan Retel, Cor van Rijn, Lou van Steen, Henk van Ulsen, Jo van de Ven, Guus Verstraete en Lucas Wensing. Verder zijn met enige acteurs van de radio-kern bepaalde afspraken voor gast rollen gemaakt. Guus Hermus, Jan Retel en Peter Scharoff zullen met Karl Gut- mann als regisseur optreden. Als drama turge zal Gutmanns vrouw Luisa Trèves werkzaam zijn. Lou Steenbergen, tot dus ver chef-inspecient van de Haagse Co- medie, wordt hoofd van de technische staf. De zakelijke leiding van het gezel schap berust bij Gerrit Lindenberg. Karl Gutmann, de nieuwe directeur, deelde gisteren mede te verwachten dat Eindhoven over twee tot drie jaar een eigen schouwburg zal hebben. Hij zag het als zijn taak het gezelschap dusdanig te vormen dat de acteurs met hun troep vergroeid zullen zijn als de schouwburg er eenmaal is en er naar te streven dat Eindhoven een publiek krijgt dat met de schouwburg meeleeft. Katalogus Gratis Donor Camping GroothandelsgebouwRotterdam gereed. Er zijn enkele Atlas-batterijen ingedeeld bij het strategische commando va5 Amerikaanse luchtmacht. Het hoogste punt van de baan die de neuskegel van de Atlas beschreef, lag op ongeveer 1.000 mijl boven de aarde De vlucht duurde naar schatting 52 mi nuten. Bij de terugkeer in de dampkring moet de neuskegel een hitte van naar schatting 1300 graden Fahrenheit hebben doorstaan. Volgens de Amerikaanse luchtmacht zouden er geen propagandistische bij bedoelingen zijn geweest bij deze re cordvlucht. NA IV2 JAAR IN SPANJE NIJMEGEN Omdat hij zijn fami lie in Nijmegen wel weer eens wilde zien, brak de twintigjarige deserteur E. K. M. zijn avontuurlijk leventje in Spanje af. Hij reisde naar ons land en verloor daarmee zijn vrijheid. Bij de eerste schreden op Nederland se bodem, aan de grenspost Beek-Wy- ler, werd hij gisteren door de konink lijke marechaussee gearresteerd. On middellijk daarna is de jongeman naar zijn onderdeel overgebracht. K., die vroeger zeeman was, kreeg eind 1958 genoeg van het militaire le ven; tijdens zijn verlof week hij uit naar Spanje. Daar heeft hij zich 11 jaar lang schuil weteft te houden, maar het aanbod van een lift per auto naar Duitsland kon hij niet weerstaan. Over Kleef wilde hij even doorreizen naar zijn ouders in Nijmegen en dan weer naar Spanje teruggaan. Met zijn paspoort meldde hij zich gisternacht aan de grenspost. Een op lettend marechaussee ging de lijst van gezochte personen na en de man was erbjj. Dak van ROCVAL blauw, waterdicht en. rïampdicht. Ruimer dagverblijf. Staat buitengewoon stevig in de wind, Versterkte onderdelen. Extra muskietengaas-deur. Vlug opgezet. Verplaatsbare extra-deur. Een derde kamer mogelijk. En vele kleine praktische nieuwtjes. Gualtié franc» ROTTERDAM. In september zal te Rotterdam als eerste in den lande een uitgebreide technische school voor de meubilerings- en houtbedrijven worden geopend. Er hebben zich reeds voldoen de leerlingen aangemeld voor een scha kelklasse en twee eerste klassen. Tot di recteur van deze U.T.S. is de heer J. P. Valk benoemd. In een tweejarige cursus, waarop een jaar practisch werken aansluit, leidt de jongelui op tot patroons, bedrijfsleiders, calculators, arbeidsana listen e.d. voor de meubelmakerij, de meubelindustrie, de machinale boutbe- fabrieken houthandel en timmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 11