HONDENDRESSUUR' DEERT MENS NIET vlido P^| FRANSE RAKET OP EILAND GELANCEERD Wachtmeesters accepteerden giften Koningin op landdag unie vrouwelijke vrijwilligers Hammarskjöld waarschuwt voor een „oorlog per ongeluk" KOUDE OORLOG CHRONISCH AANVAL IN SENAAT OP AMERIKAANSE VRIEND VAN KROESJTSJEF Bekrachtiging verhoging loongrens uitgesteld NOORDEN LIEP REGEN MIS BLANKENHEYM BLANKENHEYM Medebeklaagde schreef met onzichtbare inkt Watersport liefhebbers Vrijdag 20 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 IN DE WAR KLEINE KANS NORMAAL TEGENKRACHTEN CLOCHEMERLE IN ALKMAAR Levensverzekeringen hoger dan vorig jaar VAN AANRANDING VERDACHT 9.05 (mee de baard) 7.60 (mee 't baardje) Pijn - Pijn - Pijn AKKERTJES PROCES-GOUDSWAARD IN KAIRO Smeekbede van een vader „BEMOEIZIEK" KAMERMEERDERHEID contra STAATSSECRETARIS Maak uw kast motvrij met insekten verdelger WEER BETOGINGEN IN TURKIJE New Foundland vreest voor zijn visgronden door drs. M. van Logfgem Milliam Sargant, een bekende Engelse arts, heeft in een opzienbarend artikel in The Times meegedeeld dat naar zijn mening de merkwaardige en grillige gedragslijn van Kroesjtsjef wordt veroorzaakt door liet in toepassing brengen van Pawlofs theorieën. Dit is een stoutmoedige gedachtengang van Sargant, de schrijver van een boeiend hoek over hersenspoeling (The battle for the mind). Van onze correspondent PARIJS Na eerst thans is be kend gemaakt heeft Frankrijk op 5 mei van de marinebasis op het lie de Levant, een van de eilanden voor de Middellandse Zeekust, bekend omdat het integraal naaktloper) er ijverig door Fransen en vreemdelin gen wordt beoefend, een vier-traps-1 vangenisstraf geëist. Zij zouden giften raket van iets meer dan 12 m lengte hebben aangenomen, hoewel zij wisten ingezonden. Deze is tot op j dat die giften werden gegeven om hen 150 km hoogte gekomen en heeft een snelheid van 8 000 km per uur be- b_f™<=gen in strijd met hun phcht te reikt, handelen. Beide verdachten, die thans Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Tegen twee wacht meesters van de rijkspolitie is gisteren voor de Amsterdamse rechtbank een ge- Advertentie HET IS INDERDAAD niet onmoge lijk, dat de psychologen in het Kremlin door Pawlofs bevindingen zijn .geïnspireerd voor hun politiek ge drag. Pawlof was een der befaamdste geleerden van de Sowjetunie (hoewel hij zelf geen partijlid was) en zijn proe ven met honden hebben hem wereld vermaard gemaakt en hem de Nobel prijs bezorgd. Pawlof bewees, dat veel gedragingen van dieren (meestal hon den) kunnen worden verklaard door een voorwaardelijke reflex. Dit houdt in, dat een prikkel (de afgeleide prik kel) die aan een andere prikkel (de oorspronkelijke) was gekoppeld, toch hetzelfde gedrag kan veroorzaken. Met andere woorden: als men een hond eten voorzet produceert die hond speeksel. Het eten is de oorspronkelijke prikkel. Als men bij het toedienen van het eten steeds een bel laat horen, kan men die bel een afgeleide prikkel noe men. Op den duur blijkt het, dat de hond ook speeksel produceert als hij de bel hoort. Zijn gedrag op de afgeleide prikikel is hetzelfde als op de oorspronkelijke. Pawlof heeft nu verder aangetoond, dat men een soort zenuwziekte (neurose) bij de hond kan veroorzaken als men de prikkels steeds wisselt, zodat het reflexmechanisme van het beest in de war raakt. En dat is dan wat Kroesj tsjef bij zijn toehoorders heeft willen veroorzaken om op die wijze meer maoht over zijn tegenstanders te krijgen. Nu is de werking van de voorwaarde lijke reflex bij mensen veel ingewikkel der dan bij honden. Allereerst is de mens in staat verstandelijk na te gaan welke prikkel tot een bepaalde reactie aanleiding kan geven. Dit geldt vooral voor de mens als individu. De mens in een massa is geestelijk weerlozer en dus ook veel toegankelijker voor grove prikkels die grove reacties tevoorschijn kunnen roepen. Aangezien Kroesjtsjef de westerse mens als individu moet be- invloeden (via de pers of de radio) is de kans, dat zijn politiek resultaat zal hebben, veel minder groot dan in zijn eigen land. Wil de techniek van Pawlof bij mensen succes oogsten, dan moet er aan drie voorwaarden worden voldaan: 3 de prikkel moet zeer sterk zijn; bde verstandelijke tegenactie moet verzwakt zijn; C er moet geen mogelijkheid zijn tot een genezende tegenprikkel. Zo is het mogelijk, dat een hersen spoeling bij overigens psychisch ge zonde mensen succes heeft, omdat men een gevangene die deze behandeling ondergaat zeer sterke prikkels kan toe dienen die met grote angst gepaard gaan. Kroesjtsjefs bedreigingen op de persconferentie echter kunnen niet als dergelijke krachtige prikkels worden gezien, al moet er rekening mee wor den gehouden, dat de angst voor oorlog vele mensen vatbaarder maakt dan in normale tijden. Ook is er van verzwakking van de verstandelijke tegenactie geen sprake. Na de eerste schok is de westerse pu blieke opinie verstandelijk tot de over tuiging gekomen, dat spionagevluchten normaal en noodzakelijk zijn. Kroesj tsjefs poging om dit als een grote mis daad voor te stellen, is mislukt. En de mogelijkheid tot een tegenprik kel is bij ons, in een democratische samenleving, ieder ogenblik gegeven. In eigen land kan Kroesjtsjef zijn propa ganda tot een prikkel maken die een geconditioneerde reflex teweeg kan brengen. Bij ons is dit niet mogelijk. Integendeel, in onze samenleving is het zelfs zeer goed mogelijk, dat Kroesjtsjefs politiek, die op het gedrag van honden is gebaseerd, bij het men selijke gedragspatroon in zijn tegendeel overslaat. Want we zijn wel uiterst ge voelig voor sterke prikkels, maar we zijn er ook tegen gewapend. Het men selijk ziel eleven kent een mechanisme, dat door noemd. Cannon homeostade is ge- Dat betekent, dat bij een sterke prik kel die een gevaar voor het innerlijke kan opleveren, tegenkrachten in het geweer worden geroepen. Deze regula tie geldt ook voor de propaganda. Toen de diepte-onderzoekers van de reclame in de Verenigde Staten' hadden uitge maakt, dat de auto's steeds protseriger moesten worden en de staartvinnen daarom steeds potsierlijker werden, ont stond er plotseling een grote omslag in de mening der mensen en werd de vraag naar. eenvoudige wagens groter. Hetzelfde blijkt met de grote propa ganda van Kroesjtsjef het geval te zijn In de westelijke wereld is de innerlijke regulering al in werking getreden. Na de eerste schok, na de verontwaardi ging, is er nu een aanvaarding ontstaan die het tegendeel mag heten van wat de Russische leider heeft beoogd. Indien hij volgens de theorieën van Pawlof heeft gehandeld, heeft hij vergeten, dat wij geen honden zijn. Hij is te grof geweest in zijn middelen. Indien hij subtieler was te werk gegaan, zou hij veel ernstiger schade in het zieleleven der mensen hebben kunnen aanrichten. Van onze correspondent ALKMAAR. Bij de historische Visbanken tussen de Mient en het Ver- dronkenoord in de oude binnenstad van Alkmaar deed zich al geruime tijd ge leden het gemis aan een openbaar urinoir voelen. Iri een raadsvergade ring. vorig jaar, noemde de burge meester het een ongewenste toestand, die weer aanleiding gaf tot andere on gewenste toestanden. En de raad ging akkoord dat ter plaatse een urinoir werd gebouwd. Enige tijd later merkte de eigenaar van een handel in spiritualiën, dat de instelling pal naast zijn deur werd gebouwd en dat nam hij niet. Hij diende een bezwaarschrift in. De meerderheid van het college van B. en W. wilde het bezwaar afwijzen, maar de minderheid sloot zich aan bij de overgrote meerderheid van de raad. Met 21 tegen vier stemmen werd besloten het geval maar weer op te ruimen. Opnieuw dus ongewenste toestanden bij de historische Alkmaarse Visban ken. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Ongeveer duizend leden van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers kwamen gisteren in de Rivièra- hal te Rotterdam op een landdag bijeen. Het was voor de 15de maal na de bevrij ding dat deze actieve vereniging voor vrouwelijke hulpverlening een jaarlijkse landdag organiseerde. Ter gelegenheid van dat feit betrad koningin Juliana om elf uur 's ochtends de zaal. De Koningin, die vergezeld was van haar secretaresse, jkvr. C. E. B. Röell, werd ontvangen door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum en zijn echtgenote. Ook de ere-voorzitster van de U.V.V., de echtgenote van de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mevrouw Klaasesz, was aanwezig. Tijdens de ochtendbijeenkomst sprak mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van maatschappelijk werk, over de waarde NEW YORK (Reuter) In de huidige verhitte atmosfeer is een on geluk of een incident aanzienlijk ge vaarlijker dart in een rustiger perio de en de kans op een oorlog, die ,,per ongeluk" uitbreekt, is daarom zeker niet denkbeeldig. Op een drukke persconferentie in New York legde secretaris-generaal Hammarskjöld uit wat hij met deze woorden bedoelde: dat niemand nu nog met beide ogen open een oorlog wil lens en wetens begint, maar dat een nieuwe wereldbrand gemakkelijk zou DEN HAAG. De produktie aan nieu we levensverzekeringen is in het eer ste kwartaal van dit jaar weer belang rijk hoger geweest dan in de overeen komstige periode van het voorgaande jaar. kunnen ontstaan door een klein ver dwaald vonkje, dat in een minder ver hitte omgeving geen kwaad zou hebben gekund. Vooral nu achtte Hammarskjöld het van belang de Verenigde Naties volle dig te benutten, waarbij hij zichzelf als ..brandweerman" betitelde. Het insti tuut van de volkerenorganisatie biedt de mogelijkheid met gesloten deuren te blijven onderhandelen, waarbij hij de bemiddelende invloed van andere, niet direct betrokken landen van grote waar de achtte. Aan het begin van de persconferen tie had Hammarskjöld een verklaring voorgelezen waarin hij de mislukking van de Parijse topconferentie betreurde en er op wees dat de agendapunten ac tuele vraagstukken zijn gebleven die no dig afdoening behoeven. ACHTERUITGANG Ook de Geneefse conferenties over het staken van kernproeven en ontwapening moeten ondanks het falen van de top conferentie worden hervat. Stilstand is achteruitgang", aldus de secretaris generaal, die zei te vrezen voor een die pe psychologische reactie in de wereld als deze conferenties tot niets zouden leiden. De teleurstelling en frustratiege- nieuwe levensverzekeringen is voelens zouden zeker bijdragen aan de 5 (v.j. 1.019,8) miljoen tot stand spanning in de wereld. n. Hierin had de kapitaalverze- j Gevraagd over de hoogtegrenzen van met 47,3% het grootste aandeel, j een nationaal luchtruim antwoordde gd door de renteverzekering met J Hammarskjöld dat dit vraagstuk via het Je. Vorig jaar waren de rollen omge-j internationale recht moet worden opge- eerd, want toen maakte de rentever- i lost. ,,Het is duidelijk dat er ergens een zekering 48,5 pet. van het totaal uit en de grens moet zijn, omdat de sterren -niet kapitaalverzekering 45,9 pet. kunnen zijn inbegrepen". Koningin Juliana bij haar aan komst in de Rivièrahal. van vrijwillig werken. Zij zeide, dat in de eenzaamheid die de ontwikkeling van deze tijd met zich brengt, het werk van de vrouwelijke vrijwilligers vooral van belang is in de kleine kring van het dagelijkse leven. BEJAARDENZORG Juist op het gebied van die kleine dingen van het dagelijkse leven heeft de U.V.V. in de afgelopen jaren een grote activiteit ontplooid, tot welzijn van velen die hulp nodig hebben. Voorbeelden daarvan werden door de presidente, me vrouw J. B. Ch. s'Jacob. aangehaald. ïn zeventien afdelingen van de U.V.V. be hoort hulp aan de bejaarden tot de voor naamste werkobjecten. Sedert 1955 is het aantal bejaardensociëteiten onder de zorg van de U.V.V., met drieëntwintig toegenomen. In 159 sociëteiten voor oude ren worden door leden van de U.V.V. dagelijks vele uren besteed om die dik wijls zeer eenzame groep van onze bevolking ontspanning te bezorgen. Ook aan het verstrekken van warme maal tijden voor de bejaarden werd door U.V.V.'sters het afgelopen jaar veel aan dacht besteed. Verder houdt men zich voor die groep bezig met huisbezoeken, lectuurvoorziening en cultureel werk. In 35 afdelingen heeft de hulp aan gerepatrieerden veel aandacht. Hulp aan vluchtelingen, verzorging van kinderen, blindenwerk en assistentie bij t.b.c.- bestrijding wordt verder in U.V.V.-ver- band door vrijwilligers verricht. Na de ochtendvergadering hebben de leden van de U.V.V. die de landdag bij woonden, een bezoek aan de Floriade gebracht. De raket is vervaardigd door het nationale bureau voor aeronautische onderzoekingen, het O.N.E.R.A., dat over uitgebreide proefterreinen en laboratoria bij Vernon, aan de Seine tussen Parijs en Rouen, beschikt. De eerste en de tweede trap van de Fanse raket zijn op resp. 1500 en 23.000 m afgevallen en de derde en vierde trap zijn toen eerst tot 150 km boven de zee gestegen. Daarna daalde het toestel tot op een hoogte van 48 km en daarop is verder alleen de vierde trap met een snelheid van 8.000 km per uur naar beneden gekomen. Die snelheid had zij op 25 km hoogte. Naar bericht is, hebben alle automatische en radio controles volkomen overeenkomstig de plannen gewerkt. LONDEN (AP) De koude oorlog is een chronisch verschijnsel geworden waar we nooit meer van af komen, al dus de vroegere Britse ambassadeur in Moskou, Sir William Hayter, gister avond in een televisieuitzending van de BBC. Wel achtte hij het waarschijn lijk dat er temperatuursverschillen zullen optreden, maar de koude oor log zelf behoort voortaan bij de inter nationale politiek. Sir William meende voorts dat pre mier Kroesjtsjef „-meer dan Stalin vroeger" onder druk staat in eigen land omdat het nu mogelijk is een op positie in Rusland te voeren, iets wat ten tijde van Stalin volslagen ondenk baar was. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. In samenwerking met de rijkspolitie heeft de Rotterdam se recherche te Bergschenhoek een ne gentienjarige jongeman aangehouden die na confrontatie zou hebben bekend dat hij maandagavond op een stil gedeelte van de Grindweg een jonge vrouw zou hebben aangerand. De arrestant maakte de indruk lich telijk debiel te zijn. Aan de buitenkant van Hillegersberg is ijh gisteravond geconfronteerd met enige meisjes en jonge vrouwen die de laatste maanden in deze stille buurt wer den lastig gevallen. Omtrent de resulta ten van dit onderzoek konden nog geen mededelingen worden gedaan. zijn geschorst, behoorden tot de vijf wachtmeesters van de verkeersgroep Amsterdam, die in september vorig jaar werden gearresteerd. Tegen W. S. (46) werd een gevangenisstraf van zes, te gen de even oude J. M. de V. een van vier maanden gerequireerd. De V. was in deze affaire al tot zes maanden veroordeeld, maar van dit vonnis in hoger beroep gegaan. Gisteren stond hij voor een ander geval terecht. De officier van justitie vond, dat S. en De V. hun plicht hadden verzuimd. In plaats van proces-verbaal op te ma ken tegen een verkeersovertreder een auto-importeur uit Amersfoort en een zakenman in een geparkeerde auto wegens schending van de openbare eer baarheid zouden zij volgens de dag vaarding giften hebben aangenomen. De zakenman heeft S. een trui en De V. een deken tegen korting aangeboden. Voorts zou S. van de dame sierringen voor zijn auto hebben geaccepteerd; daarmee wilde de vrouw hem belonen, omdat hij van de auto-importeur gedaan had weten te krijgen een mankement aan haar auto gratis te verhelpen. Volgens de officier zouden de twee wachtmeesters door zo te handelen, misbruik hebben gemaakt van hun posi tie. De raadslieden waren het daarmee niet eens: in het geval van de zaken man hadden zij geen strafbaar feit ge constateerd. Zij zouden slechts gebruik hebben gemaakt van de welwillendheid van de zakenman die hun artikelen te gen korting te koop aanbood. In beide gevallen werd vrijspraak wegens geble ken onschuld gevraagd. die goeie ouwe en die goeie jonge hebben de sleutel van de gezelligheid Advertentie elke minuut is te lang neem vlug Akkertjes flitsen de pijn wee KAIRO (AP). Een van de mede- beklaagden van de Nederlandse za kenman Meeuwis Goudswaard is gis teren in de zittingszaal van het bij zondere hof te Kairo een kwartier- lang ingespannen bezig geweest met het schrijven van een brief met on zichtbare inkt. Het was gisteren de derde dag van het eerste van de reeks spionagepro- eessen, dat maandag is begonnen. De Italiaan Raimondo Dipietro schreef de brief in opdracht van de president van het hof, om aan te tonen hoe hij en Goudswaard hun activiteiten bedre ven. Dipietro legde voorts uit hoe het schrift met éen bepaalde chemische verbinding weer zichtbaar gemaakt kon worden. VOETBALLEN Dipietro verklaarde dat hij zijn brie ven richtte aan een zekere Angelo NORTON (Reuter). Een brief van „vader tot vader" moet Kroesjtsjef mild stemmen bij de berechting van Francis Powers, de Amerikaanse piloot van het boven de Sowjetunie neergescho ten spionagevliegtuig. Vader Powers schreef een luchtpostbrief aan Kroesjtsjef, waarin hij een beroep op het ouderschap van de Russische lei der zelf deed en stelde: ,,Ik groet u en uw vrouw als ouders onder elkaar. Piloot Powers is mijn eni- ge zoon. Wees alstublieft mild voor hem. Hij is steeds een aar dige kerel geweest en we houden heel erg van hem. Als vader tot vader vraag ik u !iem naar huis te laten gaan opdat hij nog lang bij ons moge zijn. Geef hem als tublieft dit ingesloten briefje van zijn moeder. P.S. Ifc zou het erg op prijs stellen als u spoedig antwoordde". WASHINGTON (AP). In de Amerikaanse senaat is donderdag aangedrongen op vervolging van de schatrijke grootindustrieel Cyrus Eaton wegens overtreding van een wet die het Amerikaanse burgers verbiedt te onderhandelen met an dere mogendheden met de bedoeling daardoor het beleid van de Ameri kaanse regering te beïnvloeden. Eaton begaf zich na het mislukken van de topconferentie per vliegtuig naar Parijs om te praten met de pre mier van de Sowjetunie, Kroesjtsjef. De senator die op een vervolging te gen Eaton aandrong, Thomas J- Dodd, noemde Eaton een gevaarlijke man die in ieder geval goed in de gaten moet worden gehouden. Op overtreding van bedoelde wet staat maximaal drie jaar gevangenis straf. Eaton is 76 jaar oud. Na aankomst in Parijs sprak Eaton donderdag een kwartier met Kroesj tsjef, kort voor diens vertrek naar Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Over de nieuwe methode om de loongrens vast te stel len is gisteren tussen de meerderheid van de Tweede Kamer en staatssecre taris B. Roolvink een conflict ontstaan, waardoor de wettelijke bekrachtiging van de reeds op 1 januari toegepaste verhoging van deze grens tot 7450 gulden per jaar weer moest worden uitgesteld. Met uitzondering van de liberalen wilde de Kamer tegen de zin van de staatssecretaris de regering de bevoegd heid geven om bij algemene maatregel van bestuur in bijzondere gevallen de loongrens ook nog tussentijds te wijzigen. De nieuwe methode houdt in dat op 1 januari automatisch, volgens wettelijk vastgelegde normen (het loonpeil op 31 juli en de kosten van levensonderhoud op 15 augustus), de loongrens voor een jaar veranderd kan worden. De Kamer wilde de regering bovendien nog machtigen om tussentijds, dus in de tweede helft van het jaar, een verande ring aan te brengen als zich bijzondere Advertentie 'n Erdal produkt, dus goed omstandigheden mochten voordoen. Bij de K.V.P.'er dr. W. E. P. M. de Kort zou al een rood licht gaan branden als bijv. het aantal verplicht verzekerden bij de ziekenfondsen vijftien procent omhoog of omlaag zou gaan. Staatssecretaris Roolvink bleek niets te voelen voor de bevoegdheid, die de Kamer hem wilde opdringen en hij liet duidelijk merken dat hij zich sterk ge bonden achtte door het advies van de S.E.R. inzake het wettelijk automatisme, waarover de raad heel moeizaam tot eenstemmigheid was gekomen. Dit jaar viel er riiets meer aan de loongrens te veranderen, zodat het toch pas de tweede helft van 1961 zou worden eer er onder druk van bijzondere omstandigheden iets zou kunnen gebeuren. In dit geval wilde de staatssecretaris best toezeggen dat hij dan met een wets wijziging voor de Kamer zou komen, na weer advies van de S.E.R. te hebben ingewonnen. Maar zijn grootste bezwaar was dat met het voorstel van de meer derheid ook van de datum van 1 januari, waarop iedere nieuwe verandering in de wet voortaan moet ingaan, zou kunnen worden afgeweken. RUSTIG BEKIJKEN Daarmee zou meteen het moeizaam tot stand gekomen compromis van de S.E.R. op losse schroeven komen te staan en dan zou ook het bedrijfsleven niet meer zijn verzekerd van de rust. die het voor zijn loonadministratie had bedongen. De staatssecretaris wilde niet zeggen dat hij het voorstel onaanvaardbaar zou ver klaren, maar hij had toch wel grote bezwaren. De Kamermeerderheid liet op dit punt bij monde van dr. De Kort weten dat ook zij aan de in de wet vastgelegde datum van 1 januari niet wilde tornen. Daarmee kwam zij de staatssecretaris al een heel eind tegemoet. Volgens zijn zeggen voor tachtig procent, maar toen. rees de moeilijkheid om dit alles vast* te leggen. Van haast-je-rep-je in de wetgeving moest de voorzitter dr. L. G. Korten- horst echter niets hebben en dus stelde hij voor dat de vaste commissie voor sociale zaken eerst maar eens rustig samen met de staatssecretaris deze zaak zou bekijken. Dat gebeurde en nu zal dus volgende week dinsdag wel blijken hoe dit heeft uitgepakt. Oost-Berlijn. Hij vertelde dat Kroesf- tsjef hem de verzekering zou hebben gegeven dat er ten slotte wel beter begrip en meer vriendschap tussen de Sowjetunie en de Verenigde Staten zou kunnen komen. Kroesjtsjef zou ook tegen hem hebben gezegd dat hij wil de dat alle kapitalisten er zo over dachten als Eaton. Senator Dodd noemde Eaton een be kende „apologeet van het wereldcom munisme" en een „materialistische, bemoeizieke, kwaadaardige oude man". (Cyrus Eaton, een staalmagnaat, staat op zeer goede voet met Kroesj tsjef. Deze schonk hem nog niet zo lang geleden een troika, met paar den, Eaton heeft de laatste jaren herhaaldelijk de Sowjetunie be zocht. Hij is de financier van de zogenaamde conferenties van Pug wash, conferenties van Sowjet- russische en westerse geleerden over het kernwapenvraagstuk. Eaton lieeft verder verscheidene malen bijdragen over dat vraagstuk ge publiceerd in het in Moskou ver schijnende propaganüaw eekblad New Times. Hij is de trotse bezitter van een Leninprijs. Red. A.D.) Advertentie Lees Bet meinummer van het nieuwe tijdschrift P.M. Meer dan 30 pagina's zijn spe ciaal gewijd aan motorboten. Daarnaast vindt U in P.M. ook vele andere belangwekkende artikelen, o.a. over gymnastiek met vreemde machines, over electronica aan de speeltafel, over ruimteraketten en het le vensgevaarlijke werk met explo sieven. Alles even boeiend en interessant'. Koop het 128 pagina-dikke meinummer bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel. het beste uit POPULAR MECHANICS Fusco, postbus 721 Milaan. Hij wist dat ze werden afgeleverd aan een ze kere Giovanni. Dipietro zei in de ver onderstelling te hebben geleefd -dat deze Giovanni lid was van een anti communistische internationale organi satie. Goudswaard heeft eerder toege geven te hebben geweten dat dezelf de Giovanni een agent was van de Israëlische inlichtingendienst. Dipietro had in zijn brieven inlich tingen gegeven over Russische des kundigen in dienst van de V.A.R. In dezelfde brieven gaf hij in gewone inkt nieuws over voetballen, om de aan dacht af te leiden, voor het geval zijn brieven zouden worden geopend. Hij zei onder andere te hebben ge schreven dat de V.A.R. tegen het communisme streed. De president: Waarom schreef u dat dan niet met normale inkt? Dipietro zweeg. De andere verdachte Italiaan, Ferdi- nando Paciolla, heeft gisteren toegegeven dat hij inlichtingen over de marine en de militaire positie van de VAR had doorgegeven, maar zei, dat het geen geheimen waren. Hij bekende ook, dat hij geld voor zijn inlichtingen had ge kregen van een zekere Giovani in Rome. Deze Giovani was eerder door Gouds waard genoemd als een Israëlische agent. Paciolla zei Giovanni ervan op de hoogte te hebben gesteld hoeveel duik boten, torpedoboten, slagschepen en voor een anti-communistische organisa- had. De Italiaan zei, dat hij meende kikvorsmannen de marine van de VAR tie te werken. Daarom had hij opzette lijk te lage cijfers doorgegeven, opdat de organisatie Egypte zou helpen. „Dat is vriendelijk van u," zei de president. Paciolla: „Ik heb meer dan eens mijn leven blootgesteld aan gevaar voor de Egyptische zaak." Voor het verhoor had de president Paciolla gevraagd of hij nog last had van zijn maag. Hij kreeg een tube pijn stillende pillen, „een goed middeltje." alus de president. „Ik gebruik ze zelf ook, als ik last van mijn maag heb." ANKARA (Reuter) Turkijes jeugd- dag, de herdenking van Kemal Ataturks landing bij Samsun ter voorbereiding van zijn onafhankelijkheidsbeweging, heeft donderdag opnieuw tot betogingen en opstootjes geleid. In Ankara, waar de jeugddag in ver band met de nog heersende staat van beleg niet zou worden gevierd, ver spreidde de politie met traangas een menigte van 2000 mensen die bij Ata turks mausoleum vrijheidsleuzen riep en volksliederen zong. In Istanboel legden studenten kransen bij het monument van Turkijes stich ter, waarna de politie ook hier enkele arrestaties verrichtte. ST. JOHNS (Reuter) In visserijkrin gen op New Foundland schat men het aantal treilers van Oosteuropese landen, dat thans in de Atlantische Oceaan de visvangst beoefent, op honderdzestig. Deze vloot beschikt over twee bevoor radingsschepen tot 10.000 ton. De Newfoundlandse vissers vrezen dat de rijke visgronden voor bet eiland in sterke mate nadeel zullen ondervin den van deze vloot, die bovendien nog versterkt is met treilers uit zes West- europese landen en uit Zuid-Amerika. Van onze weerkundige medewerker Zeer verschillend is het weer in ons land gisteren geweest. Terwijl in het noorden lange tijd de zon scheen en de temperatuur daardoor opliep tot achttien a twintig graden, zaten het zuiden en bet midden van het land onder een zwaar bewolkte he mel. De temperatuur kwam daar plaatselijk niet boven de veertien graden uit. Er viel heel wat regen: Op Ypenburg 27, in Volkel 23, in Eindhoven twin tig en in Woensdreeht achttien mm. In Zuid-Limburg werd, evenals in Bel gië, enige tijd onweer gehoord. Het noorden van het land is nu het droogste deel geworden. De buien van vorige week hadden daar nauwelijks iels gebracht en ook gisteren ging de regen de neuzen van de noorderlingen voorbij. Ditmaal is de regen ook in het stroomgebied.van de Rijn geval len. zodat nu een wat hoger peil in deze rivier mag worden verwacht. De regen was een gevolg van de aan wezigheid van een depressie boven de Golf van Biscaje. Het front van deze depressie wist tot het zuiden van ons land door te dringen. De depressie zelf wordt minder diep. De tegenstellingen vervagen en vandaag zal de zon dan ook in de zuidelijke provincies af en toe weer gaan schii- nen en de temperatuur daar wat tio- besfcaan n ^ans °P een blijft

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5