SïiiiiJ^ji E ZIEN Holland eet de héééle dag soep! de Schat i arofkiiiée NAVO AKKOORD MET WESTELIJKE DRIE DE NATUUR KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN I P.W. RUSSELS li Oud-Zeeuws elftal tegen Axel I Weinig kans op verdwijnen van olie-overschot Schepen botsten in dichte mist Aanleg rijksweg 67 gaat te langzaam in en om uw huis Jack Dunkley Uit de kerken Vrijdag 20 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD ^-«3 If ri...':.i.::i:i!.;!i.; üj^:.l Schoner dan Schoon. Dat is onze Miss Hollandaldus een jury. Hier loopt zij in de Leidsestruat. Daar loopt zij iedere dag of zit er in een van de cufé's. Gekleed in een zwart fluwelen jurk zelf gemaakt) met een wit lederen jasje. „De Trekkers" vergaderden 's HEER-ARENDSKERK. Onder leiding van de heer J. van Sabben ver gaderde de reisclub ,,De Trekkers" in het gebouw van de landbouwschool. De heer C. van der Maale gaf een verslag over het verenigingsjaar 1959. Penning meester M. Kole bracht de vergadering op de hoogte van het verloop van de financiën. De reis voor dit jaar werd vastgesteld op vrijdag 8 juli aanstaan de. Het ligt in de bedoeling een bezoek te brengen aan de Peel, waarmee be zichtiging van het oorlogsmuseum en een bezoek aan de Efteling verbonden is. Cijfers Boerenleenbank 's-HEERARENDSKERKE. In de maand april werd in de spaarbank van de Coöperatieve Boerenleenbank „Goes", gevestigd te 's-Heer Arends- kerk ingelegd 433.428.23. Van de spaar- ningen werd opgenomen 460.198,59, zo dat er ontspaard werd een bedrag van 26.770,36. Het saldo van de spaarbank ten gunste van de spaarders wijst een bedrag van 11.402.618.92 aan. In 1960 werden tot nu toe 106 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven. AMSTERDAM. De jury heeft beslist, een paar keer 24 uur geleden. Nederland heeft er weer een, voor de hele rest van 1960. En gisteren liep ze door de Leidsestraat in Am sterdam, Miss Holland, terug van een bezoek aan de kapper. Eén meter en twee en zeventig centimeter lang, liep ze daar. Twintig jaar oud. Juffrouw A. Schoon is de naam. En de A. is van Ansje. Drie maanden geleden nog onbe kend. Een meisje, zoals zovele andere meisjes. Een nichtje van haar tante, een dochter van haar vader, kennisje van de vriendjes, gretig bezoekster van een dancing. En ja! Dair gebeur de het, ki de dancing. Daar werd ze ontdekt. Die ene avond was het begin van wat men nu wel aanduidt als ,,de nationale schone". Met thee ,,Hoe ik mij nu voel? Nou, gewoon. Verwaand? Nee, dat vind ik iets mis selijks. Die hele missverkiezing heeft niet veel te betekenen. Er lopen in Nederland honderden meises rond, die mooier zijn dan ik." Aldus de (wijze) woorden van Ansje. En we zagen een stukje van de mooiste knie van Ne derland. Als we de jury mogen geloven. Honderdvijfentwintig pond weegt on ze Miss. Zij doet niet aan de lijn. „Ik kan eten zoveel als ik wil. Er komt geen onsje bij," sprak Ansje. ,,Ik eet graag en veel. 's Morgens begin ik met vijf boterhammen. Met thee. Daar ben ik namelijk stapel op. Voor de lunch weer vijf boterhammen. Met thee. En 's avonds een groot bord eten. Met soep. Ja, soep eet ik de hele dag. Champignonsoep. Het meest houd ik van Hongaarse en Indische kost. Vooral sateh". En met dat alles blijft haar figuur hetzelfde: het mooiste figuur van Ne derland, zegt de jury. Nooit verliefd Voordat onze miss Miss was, had zij als beroep modinette. En in haar vrije tijd zoals al die meisjes naar het schijnt was zij fotomodel en mannequin, zegt ze. Dat is zij binnen kort weer, zegt ze. Want zij gaat een 32 „Hm, Gisteren zei u terloops, dat u op de terugweg naar het ho tel zou gaan en dat u daar wel vervoer naar Aviemore zou kunnen krijgen. Waarom gaf u geen gevolg aan dat voornemen?" ,,Het was prachtig weer en een vrije zaterdagmiddag. Op de wandeling van hier besloot ik te voet naar Aviemore te gaan. Ik ben een goe de wandelaar en zie niet op tegen de zes mijl langs korte doorsteken, die voor kenners van het bos bestaan. Om halfzes was ik in Aviemore en ik heb er zelfs nog twee zakenre laties kunnen bezoeken vóór mijn trein vertrok." ,,U merkte daarstraks op, dat de bloedwraak een erfstuk in uw fami lie is. Hebt u dezelfde gevoelens ten aanzien van Davids moordenaar als met betrekking tot de man, die naar u meent uw vader heeft gedood?" Willie Grant staarde met een strak gezicht enige tijd voor zich uit. Toen hij antwoordde moest hij moeite doen zijn stem kalm en bezadigd te hou den. Vader was een eigenzinnig, ge sloten man, maar hij was een goed en eerlijk mens. Hard, maar strikt rechtvaardig. David had een heel an der karakter. Hij was niet bepaald slecht. Zwak is misschien het juiste woord. Hij heeft zijn vrouw heel wat zorg gegeven met allerlei amouret tes; wanneer de zaken goed gingen verdween hij soms dagen achtereen naar Glasgow of Kingussie en kwam dan weer thuis zonder een penny op zak. Hij was onbetrouwbaar. Men zal u genoeg informaties over hem kunnen geven, die dit kunnen beves tigen, maar u behoeft, dunkt me, niet ver te zoeken naar een bewijs voor zijn achterbaksheid. Wat deed hij rpidden in de nacht hier in huis? Wanneer u het niet kunt gissen wil ik het u wel zeggen. Hij maakte ge bruik van de nabijheid van zijn ho tel om buiten Andrew en mij om, naar vaders geld te zoeken! Had hij de bergplaats gevonden; dan ge loof ik niet, dat hij ons daarvan iets zou hebben verteld. Het valt me moeilijk van mijn eigen broer, die zo ellendig is neergeslagen, dit te moeten zeggen. Maar ik wil u geen inlichtingen onthouden, die u op het spoor zouden kunnen brengen van de vreemde gebeurtenissen." ,,Wat is uw eigen oordeel over het vermogen in contanten en effecten, door W.H. van Eenilandt dat uw vader zou hebben nagelaten? Bent u van mening, dat hij dit op zettelijk heeft verstopt, of acht u het mogelijk, dat het door hem bij een vertrouwd persoon, een bank of een notaris werd gedeponeerd, om een eerlijke verdeling over de erfgena men te bevorderen?" ,,lk zei u al, dat vadej* een eigen zinnig en een gesloten man was. Hij heeft altijd hard gewerkt om zijn bezit te vergroten en zonder nu weer een vrek te zijn hing hij heel erg aan zijn eigendom. Dat hij er niet tegen opzag geld uit te ge ven, kan u blijken uit het feit, dat hij dit huis liet bouwen en Douglas met vrouw en kind feitelijk geheel onderhield. Toen Mary Macgoullie stierf bekostigde hij een behoorlijke begrafenis op het kerkhof in Avie more. En hij heeft Douglas ruim be dacht in zijn testament. Zijn karak ter bracht mee, dat hij niemand in vertrouwen nam over de grootte van zijn vermogen. Daarom is het be grijpelijk, dat hij dit zelf, hier in huis bewaarde en het niet aan an deren wilde toevertrouwen. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat wer kelijk een aanzienlijke som in baar geld en effecten ergens in Aros Kil- lee op ons ligt te wachten. Ook ver moed ik, dat hij reeds bij de bouw de bergplaats er van heeft laten vervaardigen. De muren zijn dik en er zijn allerlei mogelijkheden voor geheime vakjes of kastjes. Met een architekt hebben we de tekeningen bestudeerd en iedere plaats, die in aanmerking kwam voor nauwkeuri ger onderzoek, is door ons bekeken. Tot zelfs in de fundering toe zijn we bezig geweest." Grant schudde moe deloos het hoofd. „Maar vader was, waar het dergelijke zaken betrof, een sluw man, meneer Reiziger. Mis schien hebben wij, door in muren en tussen vloeren te zoeken, juist de verkeerde weg gevolgd. Hij was een liefhebber van kryptogrammen en raadsels. In de grote kast van de zit kamer zult u stapels boeken vinden met uitgewerkte puzzles. Ik heb me wel eens afgevraagd of vader tóch niet een aanwijzing heeft achterge laten van de bergplaats, maar zo handig overdekt met onnodige woor den, dat alleen een zeer scherpzin nig zoeker de ware betekenis kan uitpluizen! ..Hebt u met dat doel zijn pape rassen nagezocht?" ..Dat spreekt vanzelf. Met Andrew heb ik hier dagen lang elk stukje papier, waarop ook maar een woord geschreven was, gelezen en hèrlezen. En daarbij keerden onze verwach tingen zich bij herhaling naar een album, waarin vader losse gedach ten neerschreef, die hem wel eens invielen. We hebben er op zitten tu ren tot ons de letters voor ogen sche merden en niets gevonden, dat ook maar enige aanwijzing gaf van wat we zochten." „Zijn die papieren nog hier in huis?" „Alles ligt in vaders schrijftafel en wanneer u er lust in hebt zelf te kij ken, of u gelukkiger is dan wij, wil ik u graag de sleutels geven. Voor zover u zuiver persoonlijke aanteke ningen zult vinden, over moeder en over ons, kinderen, vertrouw ik, dat die niet verder komen dan u en uw vrouw. Laat ik u dit er nog bij ver tellen. Hier en daar zult u een no titie ontmoeten over de aankoop van een stuk meubilair. Alle voor werpen, die met name genoemd zijn, hebben we uit elkaar genomen en doorzocht. (Wordt vervolgd) De schoonheidskoningin voor I960, Ansje, Schoonbij haar kapper Mario. Dit keer met een hoog blond kapsel. Overigenshaar coiffure wisselt vele malen per week. Want er gaat geert dag voorbij of onze nationale schone is bij haar kapper. tournee door Frankrijk maken van twee maanden. Voor Maggy Rouff. „Op kleren ben ik verzot. Liefst het duurste van het duurste. Maar ik maak ze ook zelf." Want naaien kan Ansje Schoon ook en als coupeuse maakte zij ook jurken voor haar vele vriendinnen. Haar schare vrienden is even talrijk. „Maar verliefd worden is er niet bij. Het liefst zou ik een Marlon Brando type hebben. Zo onverschillig." Een auto Over twee weken gaat Miss Holland naar Beiroet. Naar de verkiezing Miss Europa. Of zij dan de schoonste van Europa wordt kan Ansje niet veel schelen. Waar het haar om gaat is een prettige vakantie van twee weken. En een goede kapper. Om iedere dag heen te gaan. En ze besloot ons diepgaand gesprek met de verzuchting: ,,Het liefst zou ik een grote sportwagen met .pen grote zwarte hond voorin hebben." Die Ansje. Fraaie V.V.V.-brochure over West-Brabant BERGEN OP ZOOM. De V.V.V. heeft een nieuwe gids van de streek West-Brabant het licht doen zien. Het bestuur van deze vereniging gaat er met recht trots op dat het deze mooie bro chure heeft kunnen doen verschijnen, hoewel de streek-V.V.V. nog maar één jaar bestaat. De oplage bedraagt 10.000 exemplaren. De auteur is dr. Van Ege- raat uit Breda; lay-out is van de heer M. van Breemen, hoofd van de afdeling ver zorging publiciteit van de A.N.V.V. uit Den Haag. Uitvoering van de omslag is in dri- kleurendruk offsetdruk, evenals de kaart in het boekje. Ook de inhoud van het boekje is de moeite van het lezen waard. Van elke plaats is er een uitvoerige beschrijving verlucht met foto's. Tevens is de ont werper van de kaart erin geslaagd om te voldoen aan de opdracht nl. een kaart van het gebied van de streek-V.V. V te maken, die de hoofdwegen en lijnen aangeeft, maar die toch aansluit op de route die staat vermeld in een boekje, dat dr. Van Egeraat eerder heeft ge schreven en dat heet „360 km per auto door West-Brabant". MIDDELBURG. Zaterdagavond om half 7 speelt een elftal, samengesteld uit Oud Zeeuws elftalspelers een lief- dadigheidsvoetbalwedstrijd ten bate van Sport steunt Zonneveld op het veld van d» voetbalvereniging Axel tegen Axel I. Het oud Zeeuwsch elftal zal uit de vol gende spelers worden samengesteld: H. Dieleman (Axel), C. Moens (Middelburg) A Wijgman (Vlissingen), J. Mijnheer (Zeelandia), Th, van Rijswijk (Zeeland Sport), P Barten (Vlissingen), W. Strui- wigh (Vlissingen). A. v. d. Velde (Axel), D. Mos (Goes>. L. Outermans (Middelburg), F. v. d. Schraaf (Vlis singen) en A. Jongepier (Middelburg). Van onze correspondent PARIJS Gisterochtend is de per manente raad van de Navo bijeenge weest. De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten hebben hun colle ga's ingelicht over het verloop van de Parijse besprekingen van deze week. Ook Von Brentano was aanwezige evenals de Turkse minister van bui tenlandse zaken. Mr. U. D. Stikker, de Nederlandse permanente vertegenwoordiger, was er niet. Hij was reeds zes maanden niet in Nederland geweest en hij zou daar juist dezer dagen heengaan. Omdat hij reeds verscheidene afspraken had ge maakt heeft hij die blijkbaar belang rijker gevonden dan zijn aanwezigheid in Parijs op een voor het Westen zo gewichtig ogenblik. Jhr De Ranitz, een van de beste jonge figuren van Buiten landse zaken, heeft hem echter vervan gen. Het communiqué dat na afloop van de nauwelijks vijf kwartier geduurd heb bende vergadering is uitgegeven, was zoals gewoonlijk niet al te veelzeggend. Het zei. dat de Navo de verklaring van de Westelijke Grote Drie onderschreef en dat de Navo ook van oordeel was dat alle hangende vraagstukken door vreedzame onderhandelingen dienden te worden opgelost; men wilde daaraan op ieder geschikt ogenblik deelnemen. GROTE BIJDRAGE Couve de Murville, de Franse minis ter van -buitenlandse zaken heeft een overzicht gegeven van de besprekingen met Kroesjtsjef. Herter heeft de kwestie van de U-2 besproken en hij heeft de vertegenwoordigers nog eens gezegd dat sedert drie, vier jaar de Verenigde Sta- Directie Aramro: DEN HAAG. De directie van de Arabian American Oil Company ver wacht niet dat het huidige overschot aan olie zal worden teniet gedaan door het in de komende jaren te verwachten stijgende verbruik. Binnen afzienbare tijd zullen belangrijke hoeveelheden aardolie uit Noord-Afrika hun intrede doen op de markten, die thans nog wor den voorzien door het Midden-Oosten. De maatschappij heeft in 1959 7,9 pet. meer geproduceerd dan in 1953. De re serves worden geraamd op 38.6 miljard ton of 900 miljoen ton meer dan eind 1958. Van onze correspondent DELFZIJL. In een dichte mist zijn gistermorgen, twaalf mijl ten noorden van het lichtschip Borkum, de Engelse tanker British Workman en het Zweedse m.s. Mongabarra met elkaar in aanvaring gekomen. De schepen zonden geen enkel nood sein uit. De aanvaring werd gezien en gerapporteerd door de kapitein van de Groningse kustvaarder Wegro. die zes tien Zweedse bemanningsleden aan I boord nam. Later stapten ze over op de Duitse reddingboot uit Norderney. Ze- j ventien andere opvarenden redden zich in een tweede sloep en werden door de Duitse kustvaarder Nicola opgepikt. Eerst werd gemeld dat het Zweedse schip zinkende was Het was echter aan de grond gezet. Elf opvarenden zijn aan boord van de Mongabarra gebleven. De British Workman ging meteen na de aanvaring voor anker, maar zette later op de dag de reis naar Bremen voort. De schade aan het Engelse schip I is gering. ten dankzij de verkenningsvluchten be schikken over een zeer grote weten schap met betrekking tot de Russische oorlogspotentie en dat deze wetenschap aanzienlijk bijdraagt tot de veiligheid van het Westen. Jhr. De Ranitz heeft het uw corres pondent na afloop van de vergadering nog eens duidelijk gezegd: De saam horigheid en het vertrouwen van de Navolanden is gisteren weer duidelijk gebleken. Zelfs de landen rondom Rus land die militaire bases van de gealli eerden herbergen, hebben geen blijk van ongerustheid gegeven, omdat zij zeker weten, dat een Russische aanval op een van hen onverbiddelijk de bij stand van alle anderen zou ontketenen. De heer W. J. G. Peters: Eigen nieuwsdienst VENLO. De aanleg van de weg E 3 (rijksweg 67) van Venlo naar Eindhoven gaat te langzaam. Dat zei gisteren de heer W. J. G. Pe ters, voorzitter van de Noordlimburgse kamer van koophandel op de vijfde ha ven- en industriedag van de Limburgse scheepvaartvereniging. Ook al houdt men bij de aanleg reke ning met de normen van het prioritei tenschema van de regering, dan is meer vaart bij de aanleg alleszins ge rechtvaardigd. Volgens de heer Peters is de positie van Nederland in het internationale be roepsvervoer van goederen in het ge ding. Ook het bedrijfsleven heeft belang bij betere wegverbindingen tussen West- Duitsland en de Nederlandse zeehavens, maar toch behoeft rijksweg 67 pas in 1975 klaar te zijn. Tot zolang moet er gebruik worden gemaakt van min of meer gebrekkige verbindingen, hoewel de kruisingsvrije autoweg Venlo-Dusseldorp al uiterlijk in 1967 klaar zal zijn. Het gaat er boven dien om niet achter te raken bij België, meende de heer Peters, want daar werkt men dag en nacht aan de weg Antwerpen-Aken over Luik. .üiiinniiflniitmiiiiiiiiHDUMiiiii glllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllltllll|ll|||||||||||||||l||i||l|||l|||||H||||l|||||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|ll||lll||||||||||||||||||l|||||||)|||||||||j|||||||||lll|||||||l| Aloe arborescens pleegt men ook wel eens de boom-aloe te noemen; een mooie vetplant, die bovendien op oude re leeftijd ook nog heel mooi kan bloei en. Deze aloe kan op den duur wel vrij hoog opgroeien en ook breed wor den. Men kan ook voortkweken door middel van stekken. Jonge scheuten ter lengte van ongeveer tien centimeter zullen in een potje met zanderige grond vrij spoedig wortels vormen. Ze kunnen vrij veel zon hebben, doch het is wel goed hen nu een beetje te beschermen. 22. Okki begreep er niets van, dat hij vriendelijk móest doen tegen iemand, die bezig was Kappie's brandkast open te breken. „Dat kan een sappige beweging wor den!" mopperde hij. „Stel je voor. dat iedere inbreker beleefd behandeld zou worden, dan.. Kappie liet hem niet uitspreken. „Meneer Dubbelster is geen inbreker, jonge brasem! Het is een professor en d- uitvinder van de kunstmaan!" „Snert! Hij gedroeg zich als een ge wone inbreker!" antwoordde Okko en hij liep schouderophalend heen. „Hm. Helemaal ongelijk had het jong niet!" vond Kappie, zich tot Dubbelster wendend. „Al bent u de uitvinder, dan hoeft u nog geen brandkast te vernie len Professor Dubbelster stiet wat onge ordende klanken uit, terwijl hij de rau we aardappel uit zijn mond probeerde te verwijderen, die Okko daarin had ge worpen. „Ik wou er alleen maar zeker van zijn, dat er niets aan de stand van de meters op de maan was veranderd!" sprak hij tenslotte. „Dat komt dan mooi uit", meende Kappie. „Ik heb opdracht daarvoor te zorgen en ook, om de kunstmaan veilig in de brandkast te houden!" Heel even verscheen er een trek van teleurstelling op het gezicht van de uit vinder. Maar toen Kappie hem uitnodig de om zelf de wacht bij de brandkast te houden tot zij veilig en wel in Lutje wier zouden zijn, klaarde zijn gezicht direct weer op. Om zijn mond lag nu een slim lachje. NED. HERVORMDE KERK Bedankt voor Wijk bij Heusden: L. Blok te Capelle aan de IJssel. Dr. S. H. Spanjaard te Baarn heeft ontheffing gevraagd uit zijn ambt; hij gaat zich metterwoon vestigen in Doornspijk en zal optreden als leraar godsdienstonder wijs aan middelbare scholen. Beroepen te Ridderkerk: A. C. Mooy te Gorkum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rutten (N.O.P.): J. Noordhof, kandidaat te Wildervank; te Ridderkerk: A. C. Mooy te Gorinchem; te Tzum: J. W. Broersma, kandidaat té Groningen. Beroepen te Bennekom ds J. Wiersema, Amsterdam-west. Aange nomen de benoeming .tot evangelisatie predikant in algemene dienst H. H. Grosheide te Rotterdam-Charlois. CIIR. GEREF. KERKEN Tweetal te Mermerwoude: J Kamp man te Rijnsburg en P. H. Ribbers te Noorseschut (Dr.). BAPTISTEN GEMEENTE Beroepen te Muntendam: J. Bouritius te 2e Exloërmond. Bedankt voor Zan- bulten: J. Ketelaar te Hoogezand.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2