OOSTDUITS HOERA' VOOR KROESJTSJEF SPOR TVLIEGTUIG RAMT CARA VELLE Rietje Vette-dank zij televisie - terecht 59 verpleegden worden nog vermist IR. PHILIPS OPVOLGER IR. OTTEN De Bilt: Regen TROEPEN VAN INDONESIË RICHTING NIEUW-GUINEA Motor reet dak uiteen en viel op passagiers Dappere knapen redden dames uit auto WINST PHILIPS STEEG 40 PCT. TREINEN RETER VERLICHT Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 20 mei 1960 99 0NV0LWAARDIGEN VAN LOON BEROOFD Een onzer redacteuren vloog voor Kroesjtsjef uit van Parijs naar Oost-Berlijn en zag daar een ander mens, heer en meester, omringd door zijn „vrienden" Meer t.v. Getallen Studie Koersen hersteld Opnieuw de groeten BIJ VRIEND AUGUSTA? ENGELSE ZEEMAN VERDRONKEN Annapoerna bedwongen J$md&u<eiuci hèt middel tegen afwashanden t Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chef red.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,—. 16e JAARGANG NO. 4561 MR. BEERMAN: STRENGER REGIEM Minister A. C. W. Beerman 99 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De behandeling mag niet ten koste gaan van de openbare orde en vei ligheid. Met deze uitspraak over de vrijheid van ter beschikking van de regering gestelde psychopaten heeft minister mr. A. C. W. Beerman van justitie, een strenger regiem in geluid voor de inrichtingen war deze mensen na hun proeftijd worden verpleeegd. In antwoord op vragen van het liberale Tweede- Kamerlid mr. C. Berkhouwer kondigde mr. Beer man de volgende maatregelen aan: I Bij het toestaan van vrijheden of proefverlof 1 dient de openbare orde en veiligheid nauwlet tend in het oog te worden gehouden. 2 Aan de inrichtingen heeft de minister een cir culaire gestuurd, waarin hij erop aandringt de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten en nauwkeurige controle te oefenen om ontvluchtingen te voorkomen. Mr. C. Berkhouwer WASHINGTON (Reuter-AP) Indo nesië heeft militaire versterkingen ge zonden naar Oost-Indonesië. Dat heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, giste ren in Washington meegedeeld. Subandrio was gisteren op het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken voor een onderhoud met on derminister Douglas Dillon. Hij zei dat Indonesië tot het zenden van ver sterkingen had besloten als reactie op de Nederlandse plannen tot verster king van de defensie van Nederlands Nieuw-Guinea. Hij ontkende dat hij de Amerikaan se regering heeft gevraagd haar in vloed aan te wenden om Nederland te weerhouden van het zenden van versterkingen naar Nieuw-Guinea. Ik heb er slechts op gewezen, zo zei hij, dat het in het belang is van de Ver enigde Staten om iets aan deze kwes tie te doen en er aan mee te werken dat toeneming van de spanning in dit gebied wordt voorkomen. SOEKARNO Minister Subandrio deelde mee, dat de Indonesische maatregelen waren uitge voerd op instructie van president Soekar- no, die opperbevelhebber is van de Indonesische strijdkrachten. Subandrio antwoordde op de vraag of de Indonesische verzekering dat geen geweld zal worden gebruikt in de kwestie Nieuw-Guinea nu nog van kracht is: Wij vinden het vervelend steeds weer te moeten verzekeren dat wij geen geweld zullen gebruiken, nu Nederland oorlogs schepen stuurt. Gevraagd of Indonesië dan afstapte van zijn beleid om alleen maar vreedzame middelen te gebruiken, antwoordde hij: Met het oog op de Nederlandse actie hebben wij uiteraard ons deel van het gebied versterkt. Als eenmaal aan beide zijden versterkingen zijn aangevoerd, dan kan men natuurlijk nooit zeggen wat er gebeurt. Subandrio wilde niet zeggen wélke versterkingen Indonesië heeft gezonden naar het gebied, dat aan Nederlands Nieuw-Guinea grenst. NEUTRAAL Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken onthield men zich van commentaar. Functionarissen, die te maken hebben met de zaken van de zuidwestelijke Pacific, zeiden evenwel dat de Verenigde Staten een neutrale houding innemen. Zij verklaarden dat de Verenigde Staten zich van inmenging zullen onthouden en de ene noch de an dere zijde in het geschil zullen steunen. •De functionarissen zeiden te beseffen dat Indonesië de zaak hoog( opneemt, maar, zo zeiden zij, het State Depart ment aanvaardt de herhaalde Indonesi sche verzekering dat het geen geweld zal gebruiken, nog steeds. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen zijn al geruime tijd be zig verbetering te brengen in de verlichting in de personentreinen. Het nieuwe materieel dat de laat ste tijd in gebruik is genomen is voorzien van een verlichting die ver uitsteekt boven die van andere Europese spoorwegmaatschappijen. Volgens de richtlijnen die door de Europese spoorwegen zijn opgesteld, moet de verlichting in de treinen een minimumsterkte hebben van tachtig lux. In het nieuwe materieel is die sterkte 250 lux. Het wordt daardoor voor iemand met normale ogen heel gemakkelijk een boek met kleine let tertjes te lezen. Het oude materieel, waarin nog vaak gloeilampen worden gebruikt, zal nu ook worden verbeterd. Het zal nog wel enkele jaren duren voordat al het materieel op 250 lux is gebracht. In ieder geval streven de spoorwegen ernaar op zo kort moge lijke termijn in alle rijtuigen de mi nimumgrens van tachtig lux te berei ken. Van alle rijtuigen heeft 45.8 pro cent een lichtsterkte van 250 lux, 43.6 de minimumgrens van tachtig lux en 10.6 procent ligt op ongeveer veertig lux. O Verder moeten ontvluchtingen onmiddellijk aan de politie en het departement worden gemeld. Bij aanhouding van een ontvluchte moet worden nagegaan of het niet beter is hem naar een andere inrichting over te brengen. A Bij het opnemen van ter beschik king gestelde psychopaten moet bijzondere aandacht worden ge schonken aan huil misdadig verleden en hun ontvluchtingsneigingen. 7 Ten slotte moet er een strenger regiem komen voor de categorie, voor wie het toestaan van meer vrij heden gevaar van ontvluchting kan opleveren. ARNHEM (ANP). Uit een muur safe van de werkplaats Presikhaaf te Arnhem, waar onvolwaardigen zijn tewerkgesteld, is gisternacht een be drag van circa 22.000 gulden ont vreemd. Het geld was bestemd om het personeel te betalen. Met een snijbrander werd het deurtje van de safe geopend, waarna het geld voor het grijpen lag. BERLIJN. Kroesjtsjef houdt de spanning er in. Gis termiddag kwam hij per vlieg tuig in. Oost-Berlijn aan, zoals hij in Parijs al aankondigde, voor een bezoek aan de „goede vrienden", die hij daar heeft. Maar nog altijd heeft hij niet onthuld, wanneer hij het aange kondigde aparte vredesverdrag met Oost-Duitsland zal sluiten. Tegen de vrienden die hem kwamen begroeten, hield hij weer een fel anti-Amerikaans betoog, zoals de laatste weken zijn gewoonte is, maar hij kon digde niets van belang aan. De Verenigde Staten hebben de topconferentie getorpedeerd, aldus de Russische premier; hij wil nu met de Oostduitse re gering de nieuw ontstane situa tie bespreken. Dit alles zei Nikita Kroesjtsjef op het vliegveld Schönefeld, nadat zijn vrienden met aan het hoofd partij leider Ullbrieht en premier Grotewohl hem op de gebruikelijke wijze had den verwelkomd. Tussen hen beiden ingeklemd, staande in een open auto, hield de man, die zojuist in Parijs de iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii Van de televisie zal meer gebruik worden gemaakt om het signalement van ontvluchten te verspreiden. In 1959 is dat'maar één maal gebeurd. Sa men met zijn ambtgenoot van binnen landse zaken heeft minister Beerman een werkcommissie ingesteld, die in overleg met de Nederlandse televisie stichting richtlijnen voor deze bekend makingen zal opstellen. Overigens gaf de minister te kennen dat met het verspreiden van foto's, ook aan de kranten, grote voorzichtigheid moet worden betracht. Het aantal ont vluchten dat vrijwillig terugkeert, in vele gevallen nog dezelfde dag, is heel hoog. Bovendien legde de minister er de nadruk op dat de moderne psychiatrie ervan uitgaat dat de delinquent na ver loop van tijd ten behoeve van zijn be handeling meer vrijheid moet hebben. De veiligheid speelt daarbij een grote rol, maar de prognoses geven omtrent de mogelijkheid van ontvluchting geen zekerheid. In het geval van K. M. die te Venlo een meisje wurgde, wees niets op seksueel agressieve handelingen en zijn daad was voor de psychiaters een vol komen verrassing. Ulllllllllllllllllllillll' Volgens minister Beerman bedroeg het aantal onvoorwaardelijk ter be schikking gestelde psychopaten op 1 januari 1960 2220. Van dit aantal wer den er 366 verpleegd in rijksasiels, 297 in particuliere asiels en 333 in andere inrichtingen, zoals krankzinnigenge- gestichten en huizen van bewaring, dus in totaal 996. De rest is in de afgelopen maanden voorwaardelijk ontslagen. Op 17 mei waren 41 verpleegden ont vlucht of niet van tijdelijk verlof te ruggekeerd: zeven uit Avereest, zes uit Den Haag, een uit Groningen, elf uit Rekken (onder wie twee vrouwen), een uit Maria Regina, twee uit Heiloo, vijf uit Utrecht en dan nog een vrouw uit een ziekenhuis en zes mannen en een vrouw uit krankzinnigengestichten. Achttien delinquenten hadden zich niet gemeld nadat hun voorwaardelij ke invrijheidstelling was ingetrokken, of zijn bij verstek veroordeeld. Van de 41 ontvluchten waren 29 mannen en vier vrouwen veroordeeld wegens vermogensdelicten (dat was ook het geval met K. M.>, zes mannen en een vrouw wegens zededelicten en een man wegens geweldpleging. Ullllllllllllllllllll Minister Beerman kondigde in ant woord op een vraag van de. c.h.-afge- vaardigde jonkvrouwe Wttewaall van Stoetwegen aan dat hij binnenkort een commissie zal instellen bestaande uit leden van de rechterlijke macht en psy chiatrische deskundigen om een studie te maken van de ontwikkeling van de psychiatrie. Ten slotte gaf de minister naar aan leiding van een opmerking van de K.V.P.'er H. C. W. Moorman toe, dat de terbeschikkingstelling op grond van de wet gebeurt ter bescherming van de maatschappij. De behandeling van de verpleegden mag niet gaan ten koste van de maatschappij. Dat is zo zei hij, heel gemakkelijk te zeggen, maar moeilijk tot uitvoe ring te brengen. Als minister moet ik toch ook afgaan op de uitspraken van de psychiatrische deskundigen. Bij de komende begroting zal minis ter Beerman in de nota over het ge vangeniswezen ook de psychopatenzorg behandelen en gegevens verstrekken over de kosten daarvan. Van onze correspondent PARIJS Terwijl Kroesjtsjef voor het vliegtuig, waarmee hij naar zijm Berlijnse vrienden zou vertrek ken, een afscheidsrede hield die een variatie op het bekende stramien was, hoorde men in de verte een klap als van een ontploffing. Er is op Orly altijd nogal veel lawaai en niemand schonk er verder aandacht aan. Acht kilometer verder, ter hoogte van het plaatsje Pontaut, had zich op dat ogenblik een vlieg tuigbotsing voorgedaan, die heel goed een vliegramp had kunnen wor den. Een Caravelle van Air Algérie een dochteronderneming van Air France, was namelijk in botsing ge komen met een klein sportvliegtuig van het merk Stamp. De Caravelle had van de verkeers toren van Orly verlof gekregen tot landen. De stewardessen waren juist bezig aan de passagiers uit te leggen, dat zij zich daarvoor gereed moesten maken. Toen zag de piloot een sport vliegtuig recht op zich komen aanvlie gen. Hij heeft de Caravelle onmiddel lijk een duik naar beneden laten ma ken, doch het was nog iets te laat. PANIEK Het sportvliegtuig ramde de boven kant van de Caravelle, scheurde het dak open en de motor ervan kwam in de passagierscabine terecht. Er ont stond onder de dertig passagiers een paniek, doch dank zij de drie stewar dessen werd die opgevangen. Een van haar sloot zelfs een jonge Engelse vrouw met een baby op de arm, die gillend in het gangpad ging heen en weer lopen, op in de wasruim te. De motoren van de Caravelle waren door de piloot direct stopgezet. Hij slaagde erin één weer op gang te bren gen en ook de stuurinrichting bleek nog te functioneren. Verder was alles uitgevallen, het licht, de radio, de luid sprekers enz. De passagiers zaten in de open lucht. De motor van het sportvliegtuig was door de cabine geschoten en kwam op een der passagiers terecht. Drie minuten na de botsing landde de Caravelle op Orly, en toen men in de verkeerstoren het opengescheurde passagiersvliegtuig voorbij zag komen/ heeft men daar onmiddellijk alarm ge maakt. Het was gelukkig niet helemaal nodig. TWEE DODEN De passagier, die onder de motor van het sportvliegtuig was terechtge komen, overleed later in een zieken auto. Achttien anderen bleken niet ernstig gewond. Ook de piloot van het sportvliegtuig is omgekomen. Tussen de stukken ervan heeft men zijn stof felijk overschot in een bosje bij Pon taut gevonden. Onder de passagiers van de Cara velle bevond zich ook mevrouw Sou- stelle, de echtgenote van de politieke agitator en ex-vriend van generaal de Gaulle. Zij heeft wat kneuzingen opge lopen. Men vraagt zich nu natuurlijk af, wat zij nog in Algerije van doen had en het ligt voor de hand, dat zij voor haar man toch nog contacten met de extreem rechtse elementen daar onderhoudt. Ir. F. J. PHILIPS Ir. P. F. S. OTTEN In de voetsporen president-com- van zijn vader missaris EINDHOVEN, Ir. P. F. S. Ot- ten. president van Philips, heeft de wens te kennen gegeven het pre sidentschap van de vennootschap ter gelegenheid van de gewone al gemene vergadering van aandeel houders in 1961 neer te leggen. Dit geschiedt in verband met het berei ken van de daarvoor overeengeko men leeftijd. Ir. Otten wordt op 31 december 65 jaar. Commissarissen hebben het voor nemen ir. F. J. Philips te benoe men tot president en gezamenlijk met de raad van bestuur aan aan deelhouders voor te stellen ir. Ot ten te benoemen tot commissaris van de N.V. Als dit voorstel wordt aanvaard zal ir. Otten worden benoemd tot gedelegeerd commissaris. De voor zitter van de raad van commissaris sen zal het voorzitterschap dan aan ir. Otten overdragen. De huidige voorzitter, mr. Woltersom, zal wor den benoemd tot vice-voorzitter. Ir. Philips is thans vice-president van het concern. AMSTERDAM. De avondbeurs in Amsterdam heeft gisteren een bijzon der krachtig herstel getoond. Van de schrikkoersen van gistermiddag is niet veel overgebleven. Even zag het er naar uit of de noteringen nog verder zouden vallen, maar gesloten werd op maar weinig beneden hoogste punt van de avondhandel. Zo boekten Koninklijke OH» een winst van 2,60 of 13 punten, *$nilever van 22*/z punt en Philips van 29 puniten. topconferentie had getorpedeerd, zijn intocht langs de duizenden, die waren gekomen om hem te zien. VERSCHIL En wat een verschil met woensdag in Parijs was het, deze Kroesjtsjef nu >weer helemaal op eigen terrein, zonder dat er hem boe-geroep in de oren klonk. Weer helemaal meester van de zaak en omringd door een ware waterval van rode vlaggen, vanen en spandoe ken. Wij zagen hem bij het verlaten van de Stalinallee. Langs de kant gehoorzaam klappende en wuivende mensen. Hier behoefde Nikita Sergewitsj Kroesjtsjef zich niet op te werken tot uitbarstingen van woede als woensdag op de persconfe rentie in Parijs. Hier geen boksbewe- gingen met beide vuisten, maar slap wuiven met zijn hoed, terwijl naast 'hem Grotewohl en Ullbrieht eigenaar dige beweginkjes maakten met de hand. Kleine wuifjes zo gezegd, een zelfde gebaar als men zou maken om een menigte te beduiden, dat zij achter uit moet. Misschien hadden de vrien den dat ook wel liever. De sinistere maarschalk Malinofski moest zich deze keer tevreden stel len met een plaatsje naast zijn Oost duitse collega van defensie in een auto achter die der leiders. Een ronkend eskorte motorrijders van het Oost duitse volksleger, dat volgens het be zettingsstatuut niet eens in Oost-Berlijn mag zijn, ging de stoet vooraf. Uit hoe veel auto's die bestond was onmogelijk te tellen: vele tientallen. Bij de meeste van Russische makelij viel op dat zij gordijntjes 'hadden voor de achter ruit en de zijraampjes. De machtheb bers van de D.D.R. rijden waarschijn- lij graag ongezien door hun gebied. OVERUREN In tal van bedrijven in Oost-Berlijn was gistermorgen „spontaan" besloten 'het werk neer te leggen voor de duur van Kroesjtsjefs intocht. Dat verklaart natuurlijk veel van de belangstelling langs de weg. In gesloten gelederen rukten dan ook arbeiders en andere werkers op om Kroesjtsjef te 'begroe ten. Er worden overuren gemaakt om de verloren arbeidstijd in te halen, meldt de Oostduitse pers ter gerust stelling. Hele schoolklassen schaarden zich naast de werkers, voorzien van borden met een denkbeeldig schouder klopje voor de hoge gast: Bravo Ni kita stond er op, of Welkom Nikita, of Afgelopen met de provocaties van Eisenhower en Adenauer. De Vrije Duitse jeugd was er, blauwe hemden, rode dassen, de jonge pioniers waren er met korte broeken, trommels en bazuinen als de Hitlerjugend van weleer. Grote mannen wuifden met kleine rode papieren vlaggetjes en op hun revers stak het speldje van de socialistische eenheidspartij. BIER EN IJS Om het lange wachten te korten speelden militaire kapellen vrolijke marsen, er was bier en ijs langs de weg te koop geen sinaasappels, die ziet men hier vrijwel nooit alle voorwaarden dus voor een gezellig volksfeest. Dat was het wel, men was er eens uit, men nam het er maar een keertje van. Echte grote geestdrift was er alleen bij een minderheid, de meesten kwamen kijken uit nieuws gierigheid en heus niet om Kroesjtsjef welkom te heten, al wordt dat in bijna elke etalage in Oost-Berlijn op schild jes tussen de zure haringen, de dames lingerie en de slaapkamerameublemen ten ook begeerd. Het overgrote deel der Oost-B erlijners en Oostduitsers is namelijk net zo bezorgd over de ge volgen van een apart vredesverdrag als de West-Berlijners. Dat immers be tekent een definitieve scheiding tussen beide delen van hetzelfde land. Een Oostberlijnse student in de chemie vertelde ons dat heel openlijk en beslist niet bang, juist op het ogen blik dat Kroesjtsjef langs kwam. En hij krijgt nog wel een studietoelage van zijn regering.... Van onze correspondent UTRECHT. Twee flinke jon gens, de zeventienjarige Gerrit Lewis en de dertienjarige Alphon- se Schijf, hebben gistermiddag door hun voortvarend optreden twee da mes uit het water van de Leidserijn gered. Om kwart voor twee slipte de auto van mevrouw van Bemmel-Hamoen uit Nieuwersluis, waarna hij ter hoog te van de parkflat Rheijngaerde de berm afreed en in het water ver dween. In zijn val nam de wagen een fietsende dame, mevrouw Lewis-Broe- re uit Utrecht mee, zodait ook zij te water geraakte. Haar zoon Gerrit, die naast haar reed. sprong onmiddellijk te water, dapper geholpen door een voorbijko mende jongen, de dertienjarige Al- phonse. Eerst trokken zij mevrouw Lewis uit het water en daarop doken zij naar de auto om mevrouw Van Bemmel te bevrijden. Dat lukte ook, zodat het ongeluk be trekkelijk goed is afgelopen. Slechts de bestuurster van de wagen kreeg lichte kwetsuren, zodat zij door de G.G.D. moest worden geholpen alvo rens naar Nieuwersluis te kunnen ver trekken. Bij de redding hebben de jongens mevrouw Van Bemmel door het por tierraampje moeten trekken, waarna een arbeider van de aluminiumfabriek in de buurt met een touw de automo biliste op het droge wist te krijgen. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. Premier Kroesjtsjef heeft gistermiddag, op weg van Pa rijs naar Oost-Berlijn, een boodschap gestuurd aan 'het Nederlandse volk. Dit gebeurde om enige minuten over één, toen de Iljushin 18 waarin de Russische premier zijn tocht, maakte, over Nederlands grondgebied vloog. De boodschap werd door Amsterdam Radio opgevangen en luidde als volgt: .Terwijl ik over het Nederlandse grond gebied vlieg doe ik u. mijnheer de mi nister-president, en de bevolking van Nederland mijn groeten toekomen. De beste wensen van Nikita Kroesjtsjef, premier van de Sowjetunie." Reeds meermalen heeft de Russische leider een dergelijke boodschap laten overseinen als hij boven ons land vloog. Ja, ze is er welmaar ze is druk bezig. EINDHOVEN. Philips heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de sterk opgaande lijn verder doorgetrokken. De nettowinst bedroeg 87 miljoen te gen 62 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1959, een stijging derhalve van 40 pet. De omzet in deze periode passeer de het miljard gulden en steeg ten op zichte van de eerste drie maanden van 1959 met 16 pet. De stijging was groter dan verwacht. Ook de winstmarges vertonen een flinke toeneming. De nettowinst in pro centen van de omzet steeg tot 8,3 pet. tegen 6,9 pet. vorig jaar. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Rietje Vet te, het acht/tienjarige meisje uit de Becramming te Rotter- dam-Overschie, dat zes weken geleden onderdook omdat zij niet met haar ouders, broertjes en zusjes wilde emigreren naar Australië, is terecht. Gisteravond zagen vader en moeder Vette, die die weken in angst en span ning hadden gezeten, hun verloren ge waande dochter terug op het hoofd bureau van politie te Rotterdam, waar Rietje zich snikkend tegen moeder aan vlijde. Na zes weken in een ander milieu te hebben doorgebracht, scheen het dat zij van gedachte was veranderd en nu wel mee wilde naar Australië. Dat kan nog, want op de Zuiderkruis, die vol gende week vertrekt, is haar plaats opengehouden. Op 10 april liep Rietje weg uit haar betrekking en sindsdien hebben haar ouders niets meer van haar vernomen. Het aanvankelijke vermoeden dat haar vriend, de 25-jarige grondwerker Piet van B. uit Dussen, méér van haar verdwijning wist dan hij bij zijn ver hoor wilde toegeven, blijkt achteraf juist te zijn. Het vermiste meisje werd te Ooster hout teruggevonden bij een familielid van Piet van B., nadat de rijkspolitie een tip had gekregen van iemand die Rietjes portret had gezien toen dai te gelijk met een verzoek tot opsporing over de televisie werd doorgegeven. Tegenover haar ouders bekende het meisje dat zij op 4 april haar fiets in Rotterdam had achtergelaten en met een naar Oosterhout was gegaan. De 25-jarige grondwerker Van B. uit Dus sen, die zij had leren kennen toen hij vlak hij haar ouderlijke woning aan het herstel van Rijksweg 13 werkte, had haar hét reisgeld verschaft en zou voor haar ook al die weken kostgeld hebben betaald. Na het weerzien met haar ouders werd Rietje teruggebracht naar haar verblijf op het hoofdbureau. De Raad voor kinderbescherming heeft zich haar lot aangetrokken en vermoedelijk zal de kinderrechter vandaag beslissen wat er verder met Rietje gebeurt. Vermoedelijk zal zij toch meegaan naar Australië. Inmiddels wordt onderzocht wie zich in dit geval schuldig heeft gemaakt aan onttrekking van een minderjarige aan het ouderlijk gezag. Gisteravond had de rijkspolitie nog geen arresta tie(s) verricht. De kinderpolitie te Amsterdam is er nog met in geslaagd om de achttien jarige Augusta Roberta Grigoleit op te sporen. Zoals bekend is dit meisje een knappe, donkere verschijning twee weken geleden verdwenen, verliet toen haar ouderlijke woning om, naar zij gei, met enkele vriendinnen een bioscoop te bezoeken. Augusta keerde echter niet terug. Na de publikaties in de dagbladen kwamen er bij de politie tal van tips binnen. Men had het meisje op de Maaskade in Rotterdam zien wandelen iemand anders had haar liftend op dé rijksweg bij Utrecht gezien en uit Noordwijk kwam bericht, dat men het gezochte meisje daar in gezelschap van enkele Amerikaanse militairen per auto had zien vertrekken. De politie houdt er rekening mee, dat een deel van deze inlichtingen op vergissingen berust. Wel blijkt het spoor zoals aanvankelijk reeds werd vermoed in de richting van Duits land te leiden. De Duitse politie heeft daarom een onderzoek ingesteld naar de verblijf plaats van het meisje in de buurt van Wiesbaden. Vermoed wordt, dat Au gusta zich daar met enkele Amerikaan se vrienden ophoudt. RIETJE VETTE Zij ROTTERDAM Vlak bij zijn schip, het Engelse s.s. Dotterell, is gisteren in de Merwehaven het stoffelijk over schot gevonden van de eerste machinist de 62-jarige George Henderson uit Glas gow. Vermoedelijk is hij de avond te voren reeds te water geraakt. KATMANDOE (Reuter) Een BritsnNepalees-Indische militaire expe ditie is er dinsdag in .geslaagd de op twee na hoogste berg ter wereld, de Himalajareus Annapoerna-II, te be dwingen. Drie leden van de expeditie van kolo nel James Roberts bereikten dinsdag middag om 4 uur plaatselijke tijd top-2 van de tweelingberg, die 8106 m hoog is. Top-1, 125 m. hoger, was al in 1950 door een Franse expeditie bekommen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk regen of «en bui. Zwakke tot ma tige wind, in hoofdzaak oos telijk. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. MIESJE: Vandaag de laatste dag om zilveren dubbeltjes in te leveren! Helsinki StockSi. Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürioh Genèvo Locarno weer h. bew. onbew. onbew. geh. bew. regen regen zw. bew. onweer zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. regen 1. bew. zw. bew. zw. bew. regen regen. max. temp. in wind gr. C. z ai NO 19 N 18 N '11 NNO 13 O 16 ONO 18 WNW 19 ZZW 21 ZW 17 ZZW 24 stil 21 NO 18 OZO 16 ZZO 17 NO 18 W 22 WZW 18 neersi. 7—19 uur in Tnm 0 O O 0 12 0.5 S O O 5 0 0,1 1 5 0 6 0 17 Advertentie Nu is er...

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1