Botte scheldpartij na mislukt topoverleg wekt felle reactie oaee&wat^/ Vredesverdrag met Oost-Duitsland als wraak op Westen? Bewapening van Duitsers onbeperkt STEEDS MEER PLAATJES OP DE ZWARTE LIJST De Bilt: Buien Chief Whip Geen lawaai voor 85 cent per week ZILVERSCHAT ONDER VLOER O.-Berlijn staat klaar om voor Kroesjtsjef te juichen AVONDBEURS FLAUW Deli: miljoenen schade door overvallen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND JA AR VOOR DODELIJKE SCHUTTER IN TUIN Prins Bernhard naar Argentinië GERUCHTEN Omroepen werken ijverig aan index „B0MTELEF0NIST" WAS 14-JARIGE Terug Vraag Wel vreedzaam Vele duizenden voor fiscus verzwegen LAATSTE NIEUWi Rusland wil gesprek V Veiligheidsraad Soekamo dineert niet Lollobrigida op ieders lip! Loodsruimte voor eigen rekening verhuurd SCHRALE TROOST IN EIGEN ZAK DWANG PROF. DR. IR. KOSTEN: Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 3438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Lew* nummer* 18 eetrt. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T «ent per woord met ees minimum van t 1,—. 16« JAARGANG NO. 4563 Donderdag 19 mei 1960 RODE LEIDER UITGEJOUWD Van onze correspondent PARIJS Na op een bewogen persconferentie nog eens al zijn gal te hebben uitgegoten over het hoofd van president Eisenhower en te hebben doen uitkomen dat hij in geen enkel opzicht van ge dachten was veranderd, heeft Kroesjtsjef bekend gemaakt dat liij vanochtend om elf uur van het Parijse vliegveld Orly vertrekt naar Oost-Berlijn. De ontvangst die hem daar ten deel zal vallen zal wel totaal verschillen van de behandeling die gisteren in Parijs zijn deel werd. Daar .is hij namelijk verscheidene malen op straat uit gefloten en tijdens zijn persconferentie gehouden in het voor malige hoofdkwartier van de Noordatlantische verdragsorgani satie heeft het merendeel van de tweeduizend aanwezige journalisten hem rondweg uitgejouwd. We lijn een beetje ongeduldig, niet? NA PARIJS' FIASCO Van onze correspondent PARIJS. Vandaag komt te Parijs de Atlantische raad in bijzondere zitting b'ijeen om de mislukking van de Parijse topconferentie te bespre ken. De ministers van buitenlandse zaken van de Grote Drie van het Westen, Herter, Lloyd en Couve de Murville, zullen de vertegenwoor digers van de andere landen die lid zijn van het Atlantisch pact, op de hoögte brengen van de manier waar op de Sowjetunie de topconferentie opzettelijk heeft doen mislukken. En ook zal waarschijnlijk ter sprake komen wat er nu onmiddellijk dient te gebeuren om het Westen zo sterk mogelijk te maken met het oog op her leving van de koude oorlog en de risi co's die uit die 'herleving kunnen voortvloeien. Men denkt daarbij niet uitsluitend aan de gevaarlijke toestand die om Berlijn zou kunnen ontstaan, maar ook aan moeilijkheden in andere delen van de wereld, zoals bijv. om Formosa, in de jonge Afrikaanse lan den, in het Midden-Oosten of in Korea. GEEN GIFGAS Een van de maatregelen die ongetwijfeld zullen worden voorgesteld zal de op heffing zijn van de beperkingen waar aan de Westduitse bondsrepubliek op het ogenblik nog is gebonden wat be treft de omvang van haar bewapening. Er zijn nog tal van soorten wapens die West-Duitsland niet mag bezitten, zoals onderzeeboten en oorlogsschepen die een bepaalde tonnage te boven gaan, bepaalde soorten munitie en .bommen werpers. Ook is de omvang van de Westduitse strijdkrachten nog aan be perkingen gebonden. Enkele van de bepei kende bepalingen, vastgesteld bij de akkoorden van Lon den en Parijs van 1354, zullen van kracht blijven, zoals het verbod om gifgas te vervaardigen. TEGENSTAND Er zal ongetwijfeld bij verscheidene leden van de Navo enige tegenstand moten worden overwonnen voor men de Westduitse regering met algemene stemmen (dat is nodig voor wijziging van de akkoorden) het recht kan geven om zich naar eigen inzichten te gaan bewapenen Daarom zal het dan ook wel verscheidene maanden duren eer het werkelijk zo ver is. DEN BOSCH. - Het Bossche ge rechtshof heeft gisteren de bakker W. R. uit Vaesrade tot een jaar gevange nisstraf met aftrek veroordeeld wegens het vanuit zijn kippenhok neerschieten van G. ten O. Omdat R. al een jaar in Voorarrest zat. werd nu onmiddellijk in vrijheid gesteld Op de zitting was gebleken dat R. al jarenlang in panische angst leefde voor Ten O., die hem terroriseerde en her haaldelijk bedreigde. Toen hij .v°flg jaar op de avond van de 12e mei len O. zag naderen, schoot hij in een vlaag van krankzinnigheid zijn revolver op hem leeg. De zes kogels hadden Ten u. dodelijk gewond. Voor het hof was tegen R. twee jaar met. aftrek geëist. De rechtbank te Maastricht had hem tot 4Vfe jaar gevan genisstraf veroordeeld. Van onze correspondent DELFT. Een zak met zilveren rijksdaalders heeft achttien jaar on der de vloer van een Delftse woning gelegen. Gisteren werd het geld ont dekt door mejuffrouw E. Kluiters uit de ,Van Zuylen van. Nyeveltstraat, toen onder de vloes. een karweitje moest worden opgeknapt. In 1942 had de vader van de bewoon ster een zak met zilveren rijksdaalders onder de vloer verstopt, maar de juiste plaats had hij altijd zorgvuldig geheim gehouden. Na zijn dood, kort na de, oor log, heeft de familie nog naar het'geld gezocht, maar zonder succes. Mej. Klui ters verzwijgt angstvallig het aantal munten. De rijksdaalders zijn inmiddels uit de circulatie genomen, zodat ze bij de Rijksmunt moeten worden ingeleverd. De Delftse politie neemt aan, dat de waarde van de rijksdaalders zal worden vergoed. DEN HAAG.- Een delegatie onder leiding van prins Bernhard zal in Bue nos Aires de plechtigheden bijwonen te" gelegenheid van hét feit dat Argentinië 150 jaar onafhankelijk is. De festiviteiten duren van 21 tot 29 mei. Prins Bernhard zal op 24 en 25 mei als delegatieleider optreden, de overige dagen wordt die taak waarge nomen door de heer E. Jonckheer, mi nister-president van de Nederlandse An tillen. Een woeden de Kroesj tsjef, met naast zich een zeer somber kij kende maar schalk Mali- nofski en een evenmin opgewekte Gromyko, hield gister middag een persconfe rentie in het oude hoofd kwartier van de Navo in het Palais de Chaillot. Dat de Russische humeuren zo slecht waren kwam zeker ook door het geroep en gejouw in de zaal, waar meer dan tweeduizend journalisten zeer kritisch zaten te luisteren. Etgen nieuwsdienst BERLIJN Oost-Berlijn maakte zich gisteren koortsachtig op om Kroesjtsjef te ontvangen, die vanmiddag om twee uur op het Oostberlijnse vliegveld Schoenefeld arriveert Er was bekend gemaakt dat Kroesjtsjef onmiddellijk na zijn aankomst een enorme menigte zou toespreken op de Marx-Engels Platz. Honderdduizenden Oostduitsers hadden aanzegging gekregen dat zij aanwezig moesten zijn en vrachtauto's vol vlaggen en spandoeken waren al aangevoerd om plein en omliggende straten te versieren. Gisteravond werd echter bekend gemaakt dat de Russische leider pas vrijdag een grote rede zou houden en wel in een zaal. die vele duizenden kan bevatten. Hij zal om vijf uur in de middag het podium bestijgen om het Oostduitse publiek op de hoogte te brengen van zijn plannen voor de toekomst van de DDR, de Oostduitse volksrepubliek. Men verwacht niet dat hij bekend zal maken dat het befaamde vredes verdrag met Oost-Duitsland reeds on middellijk zal worden gesloten. Van Oostduitse zijde is namelijk bekend gemaakt dat er eerst een „vredes conferentie" zal worden gehouden, waaraan alle landen zullen moeten deelnemen die met Duitsland in oorlog zijn geweest. Ook doen geruchten de ronde in Berlijn dat de militaire leiders van het Pact van Warschau (de tegen hanger van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie) te Berlijn zullen samenkomen, zoals vandaag, in Parijs, de Atlantische Raad zal vergaderen. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM. Eén brief was voldoende om een liedje van Max van Praag te verbannen naar de Hilversumse zwarte lijst, waar alle liedjes op komen die niet voor de radio gezongen mogen worden. Het liedje van Max van Praag heet De haven van IJmuiden en toen de zanger het een keer voor de microfoon had gebracht, kreeg de Vara een brief van een zeebonk, die schreef dat de tekst van Van Praag te sentimenteel was. Goed, zei de Vara, dan moet het de ether uit. De haven van IJmuiden kwam in gezelschap op de radio-index. Milord staat er al een tijdje op, zo wel in de Franse als in de Neder landse versie. Ook de vertalingen die Ernst van Eltena van liedjes van George Brassens, een van Frankrijks grootste tekstdichters, beeft gemaakt, staan er op. Schouder aan schouder Schouder aan schouder hebben de omroepen zowel over Wilde Vaart als over een tweede plaatje hun veto uitgesproken. De Wama's hebben hun intrede op de zwarte lijst gedaan met hun plaatje Leila. De jongste verboden klant is de 22-jarige Franse zangeres Arly Day, die met een Nederlander is ge trouwd en voortreffelijk Nederlands spreekt. Arly Day is een nieuwe KRO-ster; Tonny Schifferstein heeft haar gecontracteerd voor zijn Tiere lantijnen en Alex van Wayenberg presenteert haar in zijn Zonnebloem programma van 7 juni. Maar haar liedje Ik zoek een man zal de ether niet ontkuisen, want het is bijgezet in het graf der veroordeelden. De zwarte lijst geldt overigens vrijwel alleen voor Nederlandse, teksten. In het buitenlands mag nagenoeg alles. Rita Reys zingt bijvoorbeeld nog altijd luid en onbelemmerd haar toch niet zo geringe Love jor sale. Tekstschrijvers en solisten maken zich nogal ongerust over deze gang van zaken, temeer daar sommige maatschappijen er niet veel voor voelen kans te lopen dat hun platen nooit voor de radio gèdraaid zullen worden. Spijt over Milord De Avro heeft inmiddels spijt gekregen van het verbannen van Edith Piafs Milord. Dinsdag wordt de plaat v/eer in de ether terug gebracht. Over de versie van Corry Brokken is nog geen gunstige be slissing genomen. Maar de andere omroepen houden het bcfen strak. Milord blijft voor hen een slecht liedje. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. De dienst luchtvaart der rijkspolitie heeft gistermiddag omstreeks zes uur een jeugdige „bomtelefonist" gearresteerd, die enkele uren tevoren Schiphol had opgebeld met de mededeling, dat er zich aan boord van een van de vliegtuigen een hom moest bevinden. De laatste tijd is de K.L.M. met dit soort telefoontjes, die uiteraard zeer veel schade en ongemak ver oorzaken, rijkelijk geplaagd. Steeds werd het vertrek van de op Schiphol aanwezige vliegtuigen uitgesteld- Dan stelde de politie een uitgebreid on derzoek in lading en bagage in- De gisteren gegrepen telefonist is een jongen van ongeveer veertien jaar. Hij zal dezer dagen voor de officier van justitie, belast met de kinderzaken te Amsterdam worden geleid- Zijn berechting zal rusten in handen van de kinderrechter. Geheimzinnig Het staat nog niet vast of de jongen zich al eerder aan bomtelefonades heeft schuldig gemaakt- Men acht dat wel waarschijnlijk. De politie betracht de hoogst mogelijke geheimzinnigheid over de wijze, waarop de jongen is opge spoord- Ons is echter gebleken, dat de P.T.T. sinds enige tijd alle op Schiphol binnenkomende telefoon gesprekken zodanig aftapte, dat de herkomst nauwkeurig kon worden bepaald. De politie was ingeschakeld om in hèt geval van een verdacht gesprek onmiddellijk in te grijpen. AMSTERDAM De New Yorkse effectenbeurs kreeg gistenr een gro te stroom verkooporders te verwerken, die evenwel zeer behoorlijk werd op gevangen. Dit op grond van de me ning, dat de uitgaven voor de defensie zeker niet zullen worden verminderd. De markt kon per saldo zelfs nog een kleine stijging boeken. Anders verliep het in de avond- handel in Amsterdam, waar Philips, Unilever en Hoogovens ruim 20 punten terugliepen en Koninklijke Olie circa 2 of 10 punten. De handel was niet groot. De Duitse effectenbeurzen waren flauw, vooral voor aandelen van maatschappijen, waarvan het hoofd kantoor in West-Berlijn is gevestigd, of die nauwe banden met die stad hebben. Deze aandelen liepen in som mige gevallen twintig punten terug. Vooral buitenlandse beleggers stootten hun bezit af. GOUDA De steenbakkerij Van Vliet te Gouderak heeft de produktie van ste nen voor een jaar stopgezet. De jaar- produktie bedroeg de laatste jaren on-i geveer vijf miljoen stenen, maar die werden slechts gedeeltelijk verkocht. Er is nu een voorraad van drie miljoen stenen. J Eisenhower gaat vanochtend om acht uur naar Portugal en Macmillan ver trekt 's middags om vijf uur naar Lon den, waar hij des avonds een verkla ring zal afleggen voor het Lagerhuis. Daarmee is dan de topconferentie van welke de wereld zulke grote ver wachtingen heeft ge had, weer geëindigd, nog voordat zij eigenlijk is begon nen. Wat nu, zo vraagt men zich af. Terug naar de pe riode Stalin, terug naar de koude oor log, of zal Rusland door het afsluiten van een spectacu lair vredesverdrag met Oost-Duitsland het Westen voor een voldongen feit stellen en zal het "Wes ten daarop reageren met het bewape nen van West-Duitsland? Kroesjtsjefs woorden ter persconfe rentie: hebben de mensheid niet veel wijzer gemaakt. Hij heeft duidelijk ge zegd dat de Sowjetunie een vredesver drag met Oost-Duitsland wil tekenen om een einde te maken aan de Tweede Wereldoorlog en om de Westerse mo gendheden te beletten hun troepen op het Duitse grondgebied te handhaven. Als argument voerde hij daarbij nog aan dat de Verenigde Staten ook zonder Rusland erin te kennen een vredesver drag met Japan hebben gesloten. „De ontwerpen voor het vredesver drag met Oost-Duitsland zijn gereed; wij zullen het tekenen wanneer wij dat wensen, op het ogenblik dat het ons goeddunkt", heeft Kroesjtsjef gezegd. Direct bij het begin van de bijeen komst die om drie uur des middags begon heeft Kroesjtsjef een verklaring afgelegd waarin hij weer al de Russi sche argumenten tegen Eisenhower en tegen het „kapitalistische imperialisme" van Amerika te berde heeft gebracht. Opnieuw zeurde hij over de kwestie van de U-2, over het feit dat Eisen hower hem geen excuses had aange boden, enz. Er werd een goede vraag gesteld: Waarom hebt u Eisenhower niet tij dens uw verblijf in Camp Davis over de Amerikaanse verkenningsvluchten boven Rusland gesproken? Een zwak antwoord: Ik heb op het punt gestaan het te doen. Wij noemden elkander „my friend'(Kroesjtsjef zei het in het Engels) maar plotseling kwam bij mij de gedachte dat er iets niet klopte en toen heb ik het niet gedaan. En zonder enige reden volgde er een afschuwelijke anekdote over het mar telen van katten, waarin de heer Kroesjtsjef in zijn - jeugd sterk blijkt te zijn geweest. Hij heeft het ten minste een keer gehad over het aan zijn staart pakken van een kat die duiven wil opeten en het dan ver scheidene malen op zijn kop laten vallen van het dier en een andere keer heeft hij het gehad over het kraken van een kattekop in een schotel met room. De bespreking te Genève wil de Sowjetunie voortzetten; wanneer Ame rika de proeven met kernwapens voortzet zal Rusland het ook doen „en de wereld zal weten waar wij aan toe zijn". De correspondent van een Ham- burgs blad vroeg: Denkt u dat de internationale problemen moeten wor den opgelost door vreedzame midde len en niet door oorlog? Kroesjtsjefs antwoord was in alle opzichten be vestigend. (Men zie verder pag". Schat in kistje Eigen nieuwsdienst ALMELO. In een kistje, dat de fiscale recherche bij de Hengelose koopman J. P. J. G. (44) thuis vond, zat voor ongeveer 48.000 gulden „zwart" geld en een ton aan schuld vorderingen geborgen. Ongeveer 120.000 gulden daarvan had hij voor de belasting verzwegen. Gisteren "eis te de officier van justitie bij de Al melose rechtbank een gevangenis straf van drie maanden met aftrek tegen hem. De belasting heeft hem een navordering van een ton opge legd. Grote bedragen werden gisteren voor dezelfde rechtbank ook genoemd in een tweede zaak van belastingfraude, tegen de Enschedese loodgieter A. G. Hij had zijn voorraad in zijn voordeel verkeerd getaxeerd. Voor ruim veertigduizend gulden zou hij aan belastinggeld hebben ontdoken. De belasting heeft hem een aanslag van 47.500 gulden opgelegd, waarvan 18.500 gulden af gaat als hem de boete van twintigduizend gulden, die gisteren tegen hem werd -geëist, inder daad wordt opgelegd. NEW YORK (Reuter) De Sowjetunie heeft verzocht om een spoedvergadering van de Veiligheidsraad ter bespre king van de „aanvalsdaden" van de Amerikaanse lucht macht. ACAPULCO (AP) President Soe- karno heeft dinsdagavond in een be kend restaurant in Acapulco, Mexico, gedineerd met Gina Lollobrigida. Soekarno was maandag voor een of ficieus bezoek in Mexico aangekomen. Gina werkt in Mexico aan een nieuwe film en Soekarno nam die gelegen heid te baat haar voor een diner uit te nodigen. Ook de tegenspeler van Gina, Anthony Franciosa, zat aan. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en hier en daar een bui. Matige, langs de kust af en toe viij krachtige f wind tussen noord en oost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Meiregen groei je van, 20 mei: zon op 4.39, zon onder 20.34; maan op 2.47, maan onder 15.03. Advertentie 20 STUKS F I IN HET BEKENDE GROENE D00SJ Van onze correspondent MEDAN. Aan de cultures op de Oostkust van Sumatra is door over vallen in 1959 een directe schade van 53 miljoen roepiah toegebracht. De indirecte schade door produktie- verlies is niet te schatten. Dat heeft de voorzitter van de ver- eniging van rubberondernemers op Su matra (S.P.A. voorheen A.V.R.O.S.) meegedeeld op de in Medan gehouden jaarvergadering. Uit de cijfers, die hij gaf, bleek dat de onveiligheid in Oost- Sumatra in 1959 nog was toegenomen: in dat jaar werden er honderd over vallen meer gepleegd dan in het jaar daarvoor. De toon van de rede van de voor zitter was, als hij over de toekomst sprak, verre van optimistisch. Hij had voor de ondernemers de schrale troost, dat zij na de moeilijkheden van 1959 wel wat gewend waren en 1960 met nieuwe moed moesten bezien. Dat is overigens veel gevraagd, want de jongste cijfers wijzén uit dat de verhezen door diefstallen van latex en rubber weer zijn toegenomen. Over de maand maart alleen al bedroegen zij zeven miljoen roepiah. Daarbij is niet inbegrepen de meestal fatale schade, die bij de diefstallen door on oordeelkundig tappen aan de bomen is toegebracht. Intussen doet zich in de haven van Belawan een ernstige congestie voor. Het is geen uitzondering dat een schip een week op de rede moet wachten op een ligplaats aan de kade. Vaak kan zon schip dan door gebrek aan tijd de exportgoederen, die geboekt waren, niet meenemen. Het gevolg is dat de goederen in de loodsen van Belawan opgetast blijven liggen en de wagons van de (genationaliseerde) Deli-spoor- wegmaatschappij met nieuw aange voerde goederen niet kunnen worden gelost. Begin deze maand stonden circa driehonderd goederenwagons van de D.S.M. op het emplacement van Belawan te wachten op lossing. Het grootste deel van de loodsruimte in de haven van Deli werd bovendien ingenomen door opgeslagen importgoe deren. Daar is enige verbetering in gekomen sinds de haven enkele weken geleden onder commando van de marine is gekomen. De importeurs worden nu gedwongen de goederen met de meeste spoed uit Belawan te laten weghalen Uit een onderzoek in deze zaak if gebleken dat bij verscheidene staats bedrijven de goederen onnodig lang ii Belawan bleven liggen. De daardooi vrijblijvende loodsruimte in Medai werd voer 'linke bedragen verhuurd De opbie.'gs- kwam in de regel terech in particuliere au. ARNHEM. Voor de prijs van een pakje sigaretten in de week kunnen trappenhuizen in flatge bouwen zodanig geluiddicht wor den gemaakt dat de bewoners praktisch geen hinder meer heb ben van het galmende lawaai dat het wonen in flats zo vaak tot een zenuwslopende marteling maakt. Prof. dr. ir. C. W. Kosten van het T.N.O. te Delft heeft dat zo gezegd in een voordracht die hij te Arnhem hield op een landdag van de Vrouwenadviescommissie inzake woningbouw. Voor 85 cent meer huur per week kan in de trappenhuizen een geluidabsorberend materiaal wor den aangebracht. De zijmuren zou den dan in plaats van éénsteens, anderhalfsteens kunnen worden en de vloeren zouden zwevend kun nen worden gemaakt, d.w.z. drie delen met een tussenlaag. Prof. Kosten vond dat het een gemeentelijke eis moest worden dat geluidsdeskundigen toekijken bij de flatbouw en dat er een wet telijke mogelijkheid moest komen om de politie en de rechter te kunnen laten optreden bij over last door lawaai. De in Neder land bestaande Hinderwet vond prof. Kosten onvoldoende, omdat zij maar hoogst zelden bij la waaihinder in werking treedt In de toekomst zal het lawaai blijven toenemen door stampen op de vloer, door telefoon- en huisbel en door het geluid van het sanitair. Dr. E. A. Cohen uit Arnhem deed een beroep op het fatsoen van de flatbewoners zelf. Niet slaan met deuren, het op de ka mer afstemmen van radiomuziek, geen luide gesprekken of spelem de kinderen op de trap, zo was zijn advies. Lawaaihinder is een der oorzaken van het meer en meer voorkomen van geestelijke kwa len van de mens. GOUDA De 74-jarige A. N. Alfe- naar is gistermiddag van een muurtie gevallen, waarop hij met andere be jaarden zat te praten en in het water van de Blekerssingel te Gouda terecht gekomen. Spoedig werd hij op hot droge gehaald. Zijn toestand nood zaakte het echter dat hij naar Ivt rieken yr.s werd overgebracht, waar hy i.orte lijd later overleed.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1