D.M.L. GAAT VERDWIJNEN Minister zint op strengere bewaking Topoverleg op eerste dag al met mislukking bedreigd Rode leider rekent op Eisenhowers opvolg er Macmillan, de bemiddelaar TREINRAMP IN LEIPZIG - 59 DODEN BELGIE ZENDT TROEPEN NAAR KONGO Amerika: vastbesloten tot toenadering Chaos in Ronde van Nederland De BiltZon KINDERLIJKE NOODKREET Hele natie achter Eisenhower Inkoop voor landmacht na jaren van opspraak op nieuwe basis Middelburgse Middenstands Centrale si PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND RUSSISCH ULTIMATUM Zweedse journalisten willen staken BARENTSZ ZEE VAART TE HULP NA RONDREIS Koningin als eerste met jeep over dam Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, by geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte I^elft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38. tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers IS cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartatft' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG NO. 4561 Dinsdag 17 mei 1960 I KROESJTSJEF: HALF JAAR UITSTEE! i 44- De Gaulle, die gastheer is op deze conferentie, hoopt dat in de loop van vandaag de conferentie toch nog kan wor den hervat. Eisenhower, die zich geen seconde door de uit barstingen van woede van Kroesjtsjef uit het veld heeft laten slaan, is besloten, tot het laatst toe in Parijs te blijven, opdat de hele wereld zal weten dat het niet zijn schuld is maar die van de Rus, wanneer de topconferentie inderdaad mislukt. Van een onzer redacteuren PARIJS Aan de verstandige, vooral waardige houding van president Eisen hower, terzijde gestaan door zijn Franse ambtgenoot de Gaulle en de Britse pre mier Macmillan, is het te danken, dat de topconferentie in Parijs gisteren niet al meteen voor zij in feite nog begonnen was, een totale mislukking is geworden. Tegenover het botte ultimatum, dat pre mier Kroesjtsjef maandag bij het begin van de conferentie stelde, gaf Eisenho wer namelijk overduidelijk blijk van zijn vastbesloten wil tot toenadering te ko men, ondanks het feit dat hem te ver staan was gegeven, dat Kroesjtsjef zijn uitnodiging aan Eisenhower voor een be zoek aan de Sowjetunie had ingetrokken. Het Russische ultimatum komt hierop neer: De Amerikaanse regering moet het provocerende optreden van haar luchtmacht tegenover de Sowjetunie ver oordelen; Macmillan is misschien de enige van de Grote Vier die enig voordeel kan behalen hij de stroeve gang van zaken op dè topconferentie. Voor hem is de rol van bemiddelaar wegge legd. Gisteravond Iaat probeerde hij de stukken weer te lijmen en zijn aanzien zou geweldig stijgen als hij daarbij succes had. Van onze correspondent PARIJS Een laatste poging om de topconferentie voor een ontijdig einde te behoeden, werd door de Westelijken op gedragen aan de Britse premier, Harold Macmillan, die, naar hij zelf altijd heeft gezegd, het zo bijzonder goed met Kroesjtsjef kan vinden. Macmillan begon zijn consultaties met een bezoek aan de gastheer van deze ongelukkige conferentie, president de Gaulle, die hij op het Elysée opzocht. Vervolgens reed hij naar de Amerikaanse ambas sade voor een lang onderhoud met president Eisen hower, die er, evenmin als de Engelsman, op gebrand is, het Westen eerder uit Parijs te laten weglopen dan Kroesjtsjef. De bedoeling is juist, dat Kroesjtsjef in het geval van een totale misluk king als eerste zijn koffers pakt, zodat de hele wereld kan zien, dat hij degene is die de conferentie de rug toekeert. Na het lange gesprek met de Amerikaanse president begaf Macmillan zich naar de Russische ambassade, waar Kroesjtsjef hem op de stoep opwachtte. Het onderhoud duurde anderhalf uur; toen de Engelsman heenging was men nog niets verder gekomen. Maar vanochtend -zal Macmillan zijn gesprek met Kroesjtsjef waarschijnlijk voort zetten. Daarna zal bii rapport uitbrengen aan Eisenhower en de Gaulle. Algemeen werd het gisteren als een zeer slecht teken uitgelegd, dat de lunch die de Gaülle van daag zou aanbieden aan Eisenhower. Kroesjtsjef en Macmillan, niet doorgaat. Blijkbaar heeft de Franse president niet het risico wiUën_ lopen van een weigering van Kroesjtsjef om mèe aan te zitten. Het al of niet doorgaan van de topconferentie werd gisteravond in Parijs beschouwd als een dubbeltje op zijn kant. De stemming jegens Kroesjtsjef was bepaald onvriendelijk en groot was de lof voor Eisenhower die zich door de ruwe taal van zijn Russische tegenspeler niet uit het veld heeft laten slaan en duidelijk heeft bewezen, de verstandigste te zijn. BERLIJN (Reuter/AP) Negen envijftig mensen zijn zondagavond omgekomen bij een treinramp te Leipzig. Het is Oost-Duitslands tweede grote ramp van dit jaar: in februari kwamen 123 mijnwerkers om het leven bij een explosie in een mijn te Zwickau. Een vertrekkende boemeltrein naar Halle botste tegen een snel trein toen deze het Leipziger station binnenreed. De oorzaak van de bot sing is nog onbekend. Behalve de doden waren er nog ruim honderd gewonden. Verscheidene wagons kantelden. Oost-Duitslands minister van ver voer, Kramer, nam ter plaatse de lei ding van de reddingsoperaties op zich. Het staatspersbureau ADN gaf slechts minimale inlichtingen over de treinramp. Kroesjtsjef schijnt naar Parijs te zijn gegaan in de stellige ver wachting dat hij erin zou slagen, Eisenhower tot het maken van excuses te dwingen. Hij maakte gisteren de indruk dat hij erop had gerekend, daarbij de steun te verwerven van de Gaulle en Macmillan. STOCKHOLM. In Zweden dreigt een journalistenstaking. De staking door 1500 leden van de Zweedse Journalis- tenbond zal morgen ingaan, indien de eisen van loonsverhoging niet door de werkgevers worden geaccepteerd. Top-hits op pag. 2 Van onze correspondent BRUSSEL Een eerste vliegtuig met uit Duitsland aangevoerde Belgische soldaten is gistermiddag naar de Kongolese basis Kamina vertrokken en deze eerste 45 man van het ba taljon Bevrijding zullen vandaag en morgen door nog negentig anderen worden gevolgd. Het zijn allen be roepssoldaten, of miliciens, die zich vrijwillig bereid hebben verklaard naar Afrika te gaan. Nog deze en volgende week worden zij gevolgd door manschappen van de Ardense jagers, van de karabiniers, de grenadiers en de rijwieltroepen. Aan moederlandse troepen bevonden zich reeds vier bataljons paracommando's in Kongo, waarvan er twee naar het voogdijgebied Roeanda Oeroendi waren gestuurd Al deze troepen, wèl te on derscheiden van het koloniale leger, vallen onder een bijzonder regiment en zijn slechts door de gouverneur-gene raal in geval van ernstige gebeurtenis sen te gebruiken voor handhaving van de orde. Krachtige figuur 9 De Verenigde Staten dienen spionagevluchten als met de U-2 in het vervolg achter- te te laten; Amerika moet diegenen die schuldig zijn aan de vlucht met het neergeschoten verken ningstoestel streng bestraffen. Wordt aan deze voorwaarden niet voldaan, zo bracht Kroesj tsjef de Westelijke Grote Drie gisteren onder ogen, dan heeft verder onderhandelen geen zin. Maar hij ging nog verder: uit de uitlatingen van president Eisenhower over de spionage vluchten tot dusver gemaakt was hem gebleken, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn hun po litiek te wijzigen. Daarom stelde hij, Kroesjtsjef, voor de topcon-! ferentie uit te stellen voor een periode van ongeveer zes tot acht maanden. Dan heeft Ame rika een nieuwe president, die misschien een andere politiek volgt. Tegenover deze onverzoenlijke houding van premier Kroesj tsjef zette president Eisenhower het Amerikaanse standpunt nog eens uiteen. Wij moeten verkenningsvluchten boven de Sowjet unie laten uitvoeren ter verzekering van de veiligheid van de Verenigde Staten en de gehele vrije wereld, met het oog op de mogelijkheid van een onverhoedse aanval van de Sowjetunie. Maar onmiddellijk hierop liet Eisenhower de mededeling volgen, dat deze vluchten thans gestaakt zijn en niet hervat worden, althans, zo zei hij later op een vraag van Kroesjtsjef, niet tijdens de resterende maanden van zijn ambtstermijn. Van onze speciale verslaggever STEENBERGEN. De Ronde van Nederland is gisteravond te Steenbergen ontaard in een ont stellend sportdrama, waarvan een complete chaos het gevolg was. De aanleiding was de straf van 30 sec. gegeven aan de Duitser Altweck wegens het zich laten trekken in de tijdrit en het daarop volgende protest van de Duitse ploegleider, dat de jury voorlopig niet in behandeling wilde nemen- De Duitsers weiger den daarop te vertrekken, kwa men na de start weer terug om alsnog deel te nemen en om haar goede wil te tonen, wilde de jury de wedstrijd stopzetten en opnieuw laten starten- Veel renners wensten echter hun goede, pasverworven positie niet prijs te geven en reden door. Er moesten politie, publiek, offi cials en andere renners aan te pas komen om hen van de fiets af te halen, waarna een geweldige vechtpartij ontstond, waarbij klap pen, blauwe ogen en builen vielen. Later werd de orde hersteld en ging het criterium door. Men zie ook pag. 9 Van een speciale verslaggever DEN HAAG. Het D.M.L. gaat verdwijnen. Deze drie letters, afkorting van Directoraat Materieel Landmacht, zijn door de helmenaffaire, het proces-majoor K. etc. al te zeer in opspraak geraakt. Daarom, maar vooral ook om redenen van efficiency, is besloten tot een geheel nieuwe opbouw van het apparaat dat de inkoop voor onze landmacht beoogt. Deze nieuwe opbouw is in schema gereed en voor een deel reeds in uit voering. Hein Jordans, dirigent van het Bra bants Orkest, is begiftigd met de zil veren legpenning van de stad Den Bosch. Het orkest bestaat tien jaar. Van daar de onderscheiding. In een dorp op de berg Carmel bij Haifa zijn duizenden Phoenicische en Ro meinse munten gevonden. Oudheidkun digen beschouwen deze vondst als een der belangrijkste ontdekkingen op dit gebied. Dit wordt de nieuwe organisatie; Top van het nieuwe aankoopbeleid van ons leger zal worden een kwar tiermeester-generaal. 1 Onder hem zullen ressorteren de vijf inspecteurs van de voornaam ste sectoren van ons leger, te weten; 1. van de Technische Kroesjtsjef negeerde dit alles volko men. Hij eiste onomwonden volledige genoegdoening voor de geschiedenis met het neergeschoten Amerikaanse verkenningsvliegtuig, het incident waar hij blijkbaar de topconferentie op wil laten mislukken. De Amerikaanse president onthulde in zijn antwoord op Kroesjtsjefs felle ROTTERDAM. De sleepboot Ba- rentsz Zee van L. Smit en Co. heeft De Belgische regering heeft ook op het politieke vlak van de gezagshandhaving in Kongo de knoop doorgehakt. Giste ren is de 60-jarige advocaat-generaal van het hof van cassatie Ganshof van der Meersch benoemd tot minister zon-: koers gezet naar het 5711 brt. metende Sfe» Oua« met Meersch,11 djWïUSnSï 1 3 vooreen s'terke' fi^' maa^e^rd*^ Zijn naam was deTatste twee jaar j tnenamdealSPAppinS!> i°Ver KSngo 1 Barentsz Zee kan het schip vandaag be- toenam, al meer genoemd voor hoge reiken en zal het dan naar Curacao sle- van der Meerlch krij^ de he'voefdheM pen' De °pvare"den lo?en §een gevaar' in de kolonie alle besluiten te nemen, die nodig zijn voor handhaving van de openbare orde. Gouverneur-generaal Cornells zal zijn bevoegdheden op dit stuk afstaan Eerst orde De bijzondere zin van deze twee maat regelen is gistermorgen kernachtig uit eengezet bij de sluiting van de econo mische ronde-tafelconferentie, die na drie weken zwoegen een reeks resolu ties heeft opgesteld, die echter de toe komstige Kongolese regering niet bin den. doch hoofdzakelijk tot leidraad zullen strekken bij nader overleg met België. Scheyven. minister voor econo mische en financiële zaken van Kongo, verklaarde in zijn slotwoord dat. wil Kongo met zijn onafhankelijkheids- experiment slagen, er orde moet heer sen. Als het land na 30 juni tot anarchie vervalt, zal er niet alleen geen onaf hankelijkheid zijn maar ook geen Kongo. Op Katendrechf te Rotterdam is de 36-jarige Griekse kok G- M., die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, ge- arresteerd omdat hij een kilo Indische hennep bij zich had. Aan boord van zijn schip, het Liberiaanse m.s. Anoula A. dat in de Maashaven ligt, werd nog een kilo gevonden. Hot K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Vrij zonnig en op Je meeste plaatsen droog weer. maar in de vroege och tend op vele plaatsen nog mist en vlak aan zee langs de kust van Holland en Zee land ook overdag af en toe mist met temperaturen van twaalf tot veertien graden. Elders middagtemperaturen van zeventien in de kustprovincies tot 23 graden in het zuidoosten van het land Weinig wind. MIESJE: Myn tuintje wordt er dorstig van! 18 mei: zon op 4.42, zon onder 20.31; maan op 1.54, maan onder 12.42. verklaring, dat hij van plan was op de topconferentie een nieuw voorstel te doen inzake verkenningsvluchten vanuit de lucht. Hij wil namelijk ko men tot een stelsel van verkenningen onder auspiciën van de Verenigde Na ties om onverhoedse aanvallen te voor komen. De Verenigde Staten zijn be reid, aldus Eisenhower, een dergelijk toezicht boven hun grondgebied te aan vaarden, en wel zo snel als dat maar enigszins mogelijk is. Nadat de twee staatshoofden hun standpunt hadden uiteengezet drongen president de Gaulle en premier Mac millan er bij Kroesjtsjef op aan zich te matigen en een redelijker houding aan te nemen. Macmillan kwam Kroesjtsjef zelfs zover tegemoet door te zeggen, dat hij heel goed begrijpt, dat het gebeurde met de U-2 in de j Sowjetunie zoveel verontwaardiging heeft gewekt. Maar dit is nu eenmaal gebeurd, daar kan niemand meer iets aan veranderen, aldus Macmillan. De Britse premier wees er Kroesjtsjef overigens nog eens op, dat Amerika de door dc Sowjetunie zo gewraakte ver kenningsvluchten in feite al heeft ge staakt. Die vormen een inbreuk op on ze nationale soevereiniteit, had Kroesj tsjef met grote nadruk betoogd. Heel nuchter bracht Macmillan hier tegen in: elke vorm van spionage is een in breuk op de nationale soevereiniteit. Eisenhower trachtte Kroesjtsjef in zijn antwoord op diens ultimatum ook nog onder ogen te brengen, dat niet alleen de Verenigde Staten maar de meeste andere landen bij voortduring zijn blootgesteld aan uitgebreide Rus sische spionage. President de Gaulle stelde vervol gens voor de besprekingen ten minste voor een dag te schorsen. Kennelijk opdat men achter de schermen gele genheid zou krijgen om te zien of pre mier Kroesjtsjef naar rede wil luiste ren en in een poging de topconferentie te redden. de Inspecteur dienst, 2. de Inspecteur van de Verbindings dienst, 3. de Inspecteur van de Intendance, 4. de Inspecteur van de Genie, 5. de Inspecteur van de militaire Ge neeskundige Dienst. ZELFSTANDIGHEID Onder supervisie van de te benoemen Kwartiermeester-Generaal voor wel ke functie wordt gedacht aan generaal- majoor ir. M. Brinkgreve, thans direc teur van het D.M.L. en een bij alle faits et gestes van deze dienst nimmer ook maar in enigerlei wijze in opspraak gebrachte functionaris zullen deze inspecteurs een zeer grote zelfstandig heid krijgen ten aanzien van het in- koopbeleid van hun dienst. IN UITVOERING Zeker is hier niet alleen een naams verandering in het geding. Integendeel: staatssecretaris Calmeijer wenst wel degelijk mede na de uitvoerige voor lichting welke hij op dit gebied heeft ontvangen van de efficiency-expert drs. S. C. Bakkenist dat de gehele orga nisatie van het inkoopbeleid voor ons leger op totaal nieuwe leest wordt geschoeid. Met de praktische uitwerking van het nieuwe schema is men al aanzien lijk verder dan het experimentele stadium. Men verwacht dat de nieuwe lijn veel logischer en ook veel efficiënter zijn zal dan het systeem-D.M.L. Op pag geven wij het schema van de nieuwe opbouiv van het meest om streden militaire apparaat in Neder- Van een onzer verslaggevers AVEREEST. De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, be reidt thans maatregelen voor die moeten leiden tot een strengere be waking van de ter beschikking van de regering gestelde delinquenten. De maatregelen zullen het antwoord zijn van de minister op de recente ontvluchtingen van psychisch ge stoorde misdadigers. Teneinde zich te oriënteren van welke aard de nieuwe richtlijnen zullen moe ten zijn, heeft de minister gisteren een bezoek gebracht aan de rijksasielen voor psychopaten te Avereest (Over ijssel) en aan het rijksasiel voor psy chopaten De Kruisberg in Doetinchem CONFERENTIE Mr. Beerman was in gezelschap van de secretaris-generaal van het ministerie van justitie mr. J. C. Tenkink; het plaatsvervangend hoofd van de direc tie gevangeniswezen mr. J. E. Erdman en het hoofd van de afdeling publiek recht. waar de onderafdeling psycho patenzorg bij hoort, mr. E. J. Hoogen- raad. De directeur-generaal van het gevangeniswezen mr. E. A. M. Lamers was verhinderd deel te nemen aan het bezoek, aangezien hij thuis moest blijven wegens een verkoudheid. In Avereest heeft de minister geruime tijd geconfereerd met de dirigerend ge neesheer van de rijksasielen, dr. Van Hasselt, en met de geneesheer-direc teur, mevrouw A. Fischer-Van Ros- sem. De belangrijkste punten van ge sprek waren de praktijk van het vrije re systeem van opsluiting en de vraag in hoeverre strengere bepalingen no dig zouden zijn. De dirigerend geneesheer antwoordde de minister dat zijn gesticht geenszins lek is, al komen er natuurlijk zo nu en dan wel ontsnappingen voor UITBREIDING Na de bespreking nam het gezelschap de gebouwen en de omringende tuinen in ogenschouw, waarbij de minister in het bijzonder lette op de voorzorgs maatregelen, die ontvluchting onmoge lijk zouden moeten maken. In Doetinchem bekeek de minister de uitbreidingen van het asiel, die thans in aanbouw zijn. Op het ogenblik vin den daar ongeveer vijftig psychopaten een plaats. Als de nieuwe bouw zal zijn voltooid, zal men 180 verpleegden kunnen opnemen. Mr. Beerman werd rondgeleid door de directeur dr. Straus. De Kruisberg was vroeger een rijksop voedingsgesticht voor jongens. Dat is kort geleden opgeheven en de jongens zijn al naar gelang de behoefte van verzorging verspreid over verschillen de andere inrichtingen in ons land. De Kruisberg kreeg bekendheid doordat hij ook in gebruik is geweest als op vangcentrum voor verstekelingen uit Indonesië. De Sint-Willibrordstichting te Heiloo. waaruit onlangs de verpleegde Karei G. W. M. ontvluchtte die in Venlo de zestienjarige Joke van Groenèndaal wurgde, stond niet op het programma van de minister. WASHINGTON (Reuter) Sena tor Richard Russel, een van de leiders van de democratische partij, heeft een oproep gericht tot alle Amerikanen om zich eensgezind achter president Eisenhower te plaatsen, onverschillig welk besluit de president neemt op de Parijse conferentie. Beide partijen in het Congres steunen de president en de alge mene opvatting is dat Kroesjtsjef naar Parijs is gegaan met het stel lige voornemen om het incident met de neergeschoten U-2 te gebruiken óf om de Verenigde Staten in het oog van de wereld te vernederen, óf de topconferentie te doen mislukken. 44- „Pappie moet thuiskomen" roept deze Zuidafrikaanse kleuter op het bord dat zij zaterdag in Johannes burg meetorste in een aandoenlijke optocht. Het was een betoging van een aantal blanke en zwarte kinde ren de oudste was een 17-jarig meisje voor vrijlating van hun ouders die op grond van de noodwet ten worden vastgehouden. Tever geefs tot nog toe. de noodkreten van deze kinderen. Hun ouders zitten nog steeds en het resultaat van de betoging was alleen dat twintig kin deren in politiewagens voor een ver hoor naar een bureau werden over gebracht. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Koningin Juliana zal morgen als eerste in een jeep over de dam van Walcheren naar Noord- beveland rijden. Die dag brengt zij een bezoek aan de Zeeuwse ge meenten Vrouwenpolder, Wemeldinge, Kruiningen. Kapelle en Terneuzen. Vandaag zal de Koningin het nieuwe provinciehuis in het Abdijcomplex te Middelburg openen, 's Avonds zal zij i de première bijwonen van het klank en lichtspel Schrijn van zwaard en land, plus nadere bijzonderheden over kruis, dat in het Abdijcomplex wordt de wijze waarop het zal functioneren. opgevoerd. Advertentie In verband met het bezoek van H.M. Koningin Juliana op dinsdag 17 mei wordt de winkeliers in de binnenstad met het oog op de te verwachten drukte en ter bevordering van een prettige sfeer verzocht de etalageverlichting te laten branden zolang de openbare gebouwen zijn verlicht. Door het gemeentebestuur is toestemming verleend de winkels in Middelburg tot 22.00 nnr geopend te houden. HET BESTUUR

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1