Sfeer goed na somber voorspel o op weg naar complete chaos Eisenhower brengt verkenningsvluchten zelf ter sprake TWEE MEISJES VERMIST: HULP K roesjtsjef kwa m in een nieuw pak Rusland stuurt nieuwe Spoetnik ruimte in ijoodwill SLOOPVOOR DE KROTTEN VAN SNEER f. V. GEVR 4AGD Ontvluchte aanrander liep met sleutel van inrichting op zak DE ELF VOOR ZÜRICH De BiltZonnig HELFT VAN DE MEDICIJNEN OVERBODIG WROEGING NA HALVE EEUW Onderzoek naar open inrichtingen Officier: Vrees bevestigd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 16 mei 1960 TOENADERING BERLIJN KNELPUNT KERNPROEVEN Einde misstand MET POP IN MENSENGEDAANTE VENL0 HERDACHT 00K GEVALLEN SS'ERS Prof. Sorgdrager: Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991, Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel, 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vllssingen, Niemvendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Temeuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zieriksee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G, J. BREUK F* Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent- Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van t 1,w 16e JAARGANG NO. 4569 GROTE glMNP! VIER IN PARIJS Van een onzer redacteuren PARIJS A anochtend begint dan te Parijs de conferentie aan de top, waar van de wereld terecht of ten onrechte zoveel verwachtingen heeft. Zaterdag en gisteren zijn de coryfeeën te Pavijs aan gekomen. Zondag zijn de eerste contacten gelegd; 0111 half twaalf hebben generaal de Gaulle en premier Kroesjtsjef in ge zelschap van enige van hun ministers (o.a. Debré. Groinyko en Malinofski, de Russische minister van oorlog) langer dan een uur met elkaar gesproken. Kroesjtsjef had de Gaulle verzocht hem niet alleen le ontvangen, maar ook zijn ministers en zijn ambassadeur te Parijs. Des middag is Kroesjtsjef bij premier Macmillan geweest en 's mi'ddags hebben op het Elysée eerst de westelijke Grote Drie de heer Adenauer aangehoord, om zes uur hebben zij wel óver hem, maar ook zonder hem onderhandeld. Kroesj tsjef en Eisenhower hebben elkaar nog niet ontmoet (al zegt men, dat zij een kort en niet onhartelijk telefoongesprek hebben gevoerd, op instigatie van de Amerikaanse president). Doch zij zullen vanochtend tien uur op het, Elysée, waar Macmillan en Kroesjtsjef met drié minu ten tijdsverschil zullen aankomen (Eisen hower het laatst) eikaars handen kunnen drukken. Toen zondagavond het voorspel tot de top conferentie geëindigd was. kon men in Parijs niet anders concluderen dan dat de sfeer goed was. Zowel Oost als West heeft tijdens het weekeinde alles nagelaten om de betrekkingen- die vorige week een dieptepunt bereikten, nog verder le verslechteren. Integendeel, in weste tijke kringen wijst men er met veel nadruk op, dat premier Kroesjtsjef duidelijk heeft latev doorschemeren, dat hij toenadering zoekt tot president Eisenhower, ondanks de felle woor den, die hij aan het adres van de Amerikaanse president heeft gesproken, na het neerschieten van het Amerikaanse verkenningsvliegtuig. Van hun kant schijnen de Amerikanen al te hebben laten doorschemeren, dergelijke vluchten in de toekomst alleen indien strikt noodzakelijk te zullen laten houden. Dat Kroesjtsjef klaarblijkelijk de ont wapening als nummer één op de agenda van de topconferentie geplaatst wil zien en niet de kwesties-Berlijn en Duitsland, legt men hier eveneens uit als blijk van goede wil. Overigens realiseert men zich maar al te goed, dat al hetgeen tijdens het weekeinde is gedaan en nagelaten, tijdens het verloop van de conferentie met één slag van de tafel kan worden geveegd. Wanneer Kroesjtsjef bijv. toe lating tot het gesprek over Berlijn eist voor een Oostduitse delegatie, is dat al het geval. Zoals men weet is er in Parijs wel een dele gatie van de Westduitse bondsrepubliek, die de gebeurtenissen als waarnemer volgt. Oost duitsers daarentegen zijn er niet. De Franse regering denkt er vooralsnog niet aan verte genwoordigers van Oost-Duitsland dat door het westen niet wordt erkend, in Frankrijk toe te laten. De Westelijke Grote Drie hebben zaterdag en zondag o.a. de westelijke positie ten aanzien van de kwestie-Berlijn nog eens afgebakend. Dat geschiedde met en zonder bondskanselier Adenauer, die niet aan de eigenlijke besprekin gen deelneemt. In elk geval zal tegenover de Sowjetunie de eis gehandhaafd worden, dat de rechten van de geallieerde mogendheden in West-Berlijn ge respecteerd dienen te worden. Bondskanselier Adenauer was zaterdag bepaald niet optimis tisch over de kansen op succes bij de komende besprekingen. Het Westen zal over sterke ze nuwen dienen te beschikken, zo zei hij. wil het de Russische chantagepolitiek het hoofd kunnen biaden. Deze week zullen Eisenhower, Kroesjtsjef en Macmillan afzonderlijke besprekingen voeren over het vraagstuk van de proeven met kern wapens. President de Gaulle zal daar niet bij zijn, omdat Frankrijk geen lid is van de zg. atoomclub. Wellicht zal er een mogelijkheid blijken te bestaan om te komen tot een akkoord over het staken van genoemde proeven. Dat zou voor de besprekingen van wat waarschijn lijk het eerste agendapunt van het topoverleg wordt, de ontwapening, een gunstige stimulans kunnen blijken. De Fransen zouden evenwel al hebben laten weten dat zij in elk geval hun proefexplosies zullen voortzetten, ook al komt er een over eenkomst uit de bus. Een bijzonder moeilijk punt bij het overleg over de ontwapening zal zonder twijfel zijn een voorstel dat president Eisenhower zeker zal indienen inzake verkenning uit de lucht als middel van controle op eventuele ontwapeningsmaat regelen. Wellicht komt hij met een voor stel ter tafel om deze verkenningen slechts op een beperkt gebied te laten uitvoeren. 46 De Westelijken kwamen zondag meteen bijeen om nog een laatste voorbespreking te houden. Bovenaan de trap staat, met zijn bril op, de Gaulle. Dan president Eisenhower en vervolgens, half van de camera afgewend, de Britse premier Macmillan. Naast de Gaulle staat de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murviile. (Telefoto) Vin Mae corespondent SNEEK Nadat er jaren lang geen aandacht was geschonken aan de er barmelijke toestanden in 'het Zomer- rak. de krotten'buurt van de welvaren de industrieplaats Sneek, schijnt nu het eind van deze misstand in zicht. Ons blxd wijdde op 7 april een artikel aan de meer dan dertig gezinnen, die in half vergane huizen bijeen hokken; aan de ratten, die ook overdag door de dakgoten lopen; aan de kinderen, die het ge vaar lopen te worden getroffen door vallend hout of steen. Zaterdagmor gen kreeg de heer Brinksma, die al enkele malen een actie heeft ontke tend voor verbetering van het lot van de krotbewoners, bericht dat hem een andere woning is toegewezen. „Die woning accepteer ik slechts, als ik de verzekering krijg dat ook de an dere bewoners van deze buurt worden geholpen," zei hij. Nog vier gezinnen hebben een wo ning toegewezen gekregen. Eigenaren van een paar pakhuizen hebben be richt ontvangen, dat deze moeten wor den ontruimd omdat zij zullen worden gesloopt. Augusta Roberta Grigoleit 46 Kroesjtsjef is ais eerste van de buitenlandse staatslieden in Parijs aangekomen, „omdat ik, zoals ieder weet, zoveel van Parijs houd". Hij werd afgehaald door Vinogradof (links van hem), de Russische ambassadeur, die persoonlijk erg bevriend is met presi dent de Ganlle. Achter de Russische leider zit Malinofski, de minis ter van defensie, van wiens aanwezigheid op de topconferentie nie mand precies weet wat hij er van denken moet. (Telefoto) Van onze Parijse correspondent PARIJS. Kroesjtsjef kwam als eerste van de drie groten, die met de Gaulle de gehele week te Parijs zullen confereren, in de Franse hoofdstad aan. Even voor het middaguur landden de twee i.l. 18's. die de Russische premier en zijn staf van deskundigen, tol ken, secretarissen, secretaressen en leden van de lijfwacht vervoer den, op Orly. Het viel op dat hijzelf deze keer een kostuum van bijzonder goede, bijna modieuze snit droeg. Na de gebruikelijke, offi ciële begroeting. inclusief het lief doen tegen de Rus sische kindertjes, die - hem bouquetten aanboden, zette hij de bril op zijn neus en las in het Russisch voor de microfoon een verklaring voor. K. hoopte, dat dc om standigheid, dat deze leiders elkaar kennen, zou bijdra- j gen tot het succes van dei conferentie. Hoewel het I vaststaat, zo zei hij. dat de] volkeren van de wereld dei versterking van de vrede: wensen en de internationa le ontspanning, weet ieder-; een, dat in bepaalde lan-, den en juist de laatste tijd; invloedrijke krmgen hun best doen terug te keren tot de koude oorlog, en het ge- zondmaken van de interna tionale verhoudingen te be letten. Laten wij hopen, dat hun pogingen geen succes zullen hebben Geheel anders, warmer van toon en hartelijker van stemming is de ontvangst van generaal Eisenhower op zondagochtend geweest. Zo liet hij, nadat hij uit zijn vliegtuig was gekomen en de erewacht had ge ïnspecteerd, voor de micro foon nog even de tekst die hij had voorbereid, rusten en zei: Ik heb nu weer een keer het voorrecht mij in ..cette belle France" te be vinden. Daarop las hij zijn korte rede voor waaruit bleek, dat ook hij met de beste bedoelingen en de meest goede voornemens naar Parijs is gekomen: De Amerikaanse regering neemt j aan deze conferentie geen i deel met het doel. voorde-] len te verwerven ten koste] van de anderen. Er staat te] veel op het spel om ons te] laten meeslepen door dei hartstochten van het ogen-] blik of door twistgesprek ken zonder nut. Vin onze correspondent BRUSSEL. -- In Leopöldstad ie de avondklok afgekondigd en een verbod uitgevaardigd om stéék-, slag-, hak- en wat voor wapens ook te dragen, 's Avonds beschijnen zoeklichten de strategische punten van de stad en zwaar gewapende soldaten patrouilleren er. Door deze maatregelen is het zaterdagnacht rustig gebleven. Uit andere delen van de kolonie zijn de laatste dagen steeds meer berichten over brand stichting, vechtpartijen, aanslagen en stakingen gekomen. „Kongo rent in dolle vaart naar de anarchie", schrijft een Brussels blad en gouverneur-generaal Cornells heeft in Brussel met de regering maatrege len besproken tot waarborging van de orde. De bevoegdheden van politie en gendarmerie in Kongo zijn reeds uit gebreid en wellicht zal de regering gen darmerie naar Kongo sturen. De mees te Europeanen hebben zich van vuur wapens voorzien en de vliegtuigen van de Sabena zijn voor vele maanden vol geboekt, omdat de Europeanen hun ge zinnen naar België terugzenden. Deze toestand is niet alleen een ge volg van de verkiezingscampagne. Zij komt vooral voort uit de verslapping van het gezag. Die verslapping is merkbaar op twee fronten. De zwarte leiders hebben hun troepen niet meer in de hand en kunnen met goede wil niet voorkomen, dat vele negers zich wapenen om zich politieke tegenstan ders van het lijf te houden. Politieke tegenstanders wil praktisch altijd zeg g»n mensen van andere stam.' De Europeanen zijn, met angst en het diepste wantrouwen vervuld. Velen die nag drie maanden geleden vast voor nemens waren in Kongo te blijven willen thans hun Afrikaanse carrière op geven. Zij hebben het vertrouwen verloren, dat zij beschermd zullen wor den. In enige gebieden is de Belgische machte feitelijk al op inheemse poli tieke leiders overgegaan, die datge zag echter niet kunnen handhaven door de strijd met tegenstanders, waarin zij zijn verwikkeld. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Bij de op sporing van twee vermiste meisjes heeft de politie nu een beroep om medewerking op pers en televisie gedaan. Zater dag' vroeg de Rotterdamse po litie om hulp van de televisie: direct na het journaal werd het opsporingsbericht van de acht tienjarige Maria Adriana Vette voorgelezen. Het meisje, dat zoals wij reeds gemeld hebben niet met haar ouders wil emigreren, is nog spoorloos. Ook werd haar foto geprojec teerd. Sinds 7 mei is een Amsterdams meisje de achttienjarige Augusta Roberta Grigoleit verdwenen. Zaterdag, drie dagen nadat de ouders de verdwijning van hun dochter hadden gemeld, riep de Amsterdamse kinderpolitie de hulp van de pers in. Augusta is ongeveer 1 meter 80 lang, heeft donkerblond haar en donkerblau we ogen. Zij droeg op de dag waarop zij het laatst haar huis verliet een geel, hooggesloten truitje, een korenblauw angoravest, blauwe rok en rose lage schoenen. De medewerking van Interpol is ver zocht. Het meisje had namelijk veel kennissen onder Amerikaanse militai ren in West-Duitsland. De politie acht de mogelijkheid niét uitgesloten dat zij een avontuurlijke tocht naar een van haar vrienden heeft ondernomen. Na haar verdwijning is bij een van haar vrienden een brief van een Amerikaan gekomen, waarin de2e naar Augusta informeerde. De politie vlijt zich met de hoop (lat het meisje een dezer dagen wel weer boven water zal komen. Degenen, di» inlichtingen kunnen ge ven omtrent de verblijfplaats van Augusta in dè afgelopen week wordt verzócht Zifcfe in verbinding te stélléh met de Amsterdamse kinderpolitie, tele foon 62064466. /Vee, dit huis bevalt ons ook niet! DEN HAAG. Hel Nederlandse elf tal, dat woensdagavond 18 mei te Zü- rich tegen Zwitserland in het veld komt, is als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Feijenoord); ach ter: Kerkum (Feijenoord en Kuys (NAC): midden: Muller (Ajax), v. d. Hart (Fortune) en Klaassens (Feijen oord); voor: v. d. Kuil (PSV). H. Groot voor: v. d. Kuil (PSV). B Groot (Ajax), v. d. Linden (DOS). Rijvers (Feijenoordi en Moulijn (Feijenoord). In vergelijking met het elftal, dat te gen België speelde, zijn er drie wijzi gingen in aangebracht. Mijnals heeft zijn plaats dus aan v. d. Hart moeten afstaan, hetgeen na Antwerpen wel te verwachten was. Pieters Graafland en Kerkum zijn „echte" invallers voor resp. De Munck (in ziekenhuis) en Wiersma (geblesseerd). Het Zwitserse elftal ziet er aldus uit: Doel: Elsener (Winterthur)achter: Mageli (FC Zürich) en Sehneiter (Young Boys); midden: Bam (Gras hoppers), Meier (Young Boys) en Gro- bety (Lausanne); voor: Rey (Young Boys). Vonlanthen (Grasshoppers), Hügi (Basel), Alleman (Young Boys) en Ballamn (Grashoppers). Reser ves: Scheley (Zürich), Bigler (Young en Baïïaman (Grasshoppers). Reser- Boys). Kernen (Ohaux de Fonds), Po- tier (Chaux de Fonds). TIEL. De Tielse politie heeft zaterdagmorgen de zeventienjarige P. J, M. S. uit Tiel gearresteerd. Daarmee werd een einde gemaakt aan de onrust die in en om Tiel al een week heerste, nadat S. uit de phychiatrische inrichting Welkom te Arnhem was ontvlucht. S. was na een bijzonder brute aanran ding in de Welkom ondergebracht, waar hij pp overplaatsing naar een andeVe inrichting moest wachten. Hij wachtte niet, maar liep weg. Veel moeilijkheden ondervond hij daarbij niet: hij zou met de sleutel van de inrichting in zijn zak hebben gelopen. Een ambtenaar van justitie bevestigde ons. dat, hóewei de Welkom geen z je- naamde „open inrichting" is, ontvluch- Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Geleidelijk af nemende bewol king en op de meeste plaatsen droog weer. Wei nig wind, in het algemeen iets la- gere middagtem- peraturen dan gisteren. MIESJE: Zo is de was gauw droog. 17 mei. Zon op 4.43, onder 20.30. Maan op 1.21, onder 11.29. t;ng er uit even gemakkelijk blijft. De daarin ondergebrachte jongens eii meis jes zijn even vrij als vogels. Er zijn opvoedingsgestichten, waarvan de scholen ook worden bezocht door jongens uit de buurt, die evenals de jeugdige delinkwenten vrijelijk in en uit kunnen fietsen. Sommige inrichtingen, zo werd ons meegedeeld, worden in de vakantietijd eenvoudig gesloten: de daar geplaatsten worden dan naar huis gestuurd of wor den mee uit kamperen genomen. Al direct na S.' eerste arrestatie, toen hij in de Welkom werd ondergebracht, heerste er in Tiel ongerustheid. Men wist hoe gemakkelijk hij kon weglopen en gezien zijn reputatie en het milieu waaruit hij afkomstig is zijn oudere broer is al enkele malen veroordeeld vreesde men het ergste. S. werd zaterdag weer gearresteerd in de woning van de vrouw, met wie zijn broer een verhouding heeft. Eigen nieuwsdienst LONDEN. De vele Amerikaan se kunstmanen die om de aarde draaien, hebben sedert zondag morgen in de wereldruimte weer gezelschap van een Russische Spoetnik. Het is deze keer een heel bijzondere die vreemd genoeg geen naam heeft-gekregen. Het bij zondere is de aanwezigheid (in een ingebouwde capsule) van een, waar schijnlijk in een ruimtepak gesto ken pop in mensengedaante. Aan de aanwezigheid van die pop is het te danken dat Radio Moskou de Spoetnik, die naar de aangegeven functie de opvolger is van ongeveer een dozijn Amerikaanse Discoverers, heeft aangeduid als een „ruimteschip". Het is, evenals dat bij de Discoverers het geval was, de bedoeling dat de capsule uit de Spoetnik zal worden geschoten. Volgens Radio. Moskou zal de capsule dan in de dichtere lucht lagen verbranden. De capsule is een drukcabine, aldus Radio Moskou, en er is ook een hoe veelheid voedsel aanwezig. Waarom de pop van een „atmosfeer" en van voedsel is voorzien blijkt niet uit de eerste stroom Russische gegevens. Het is niet bekend waar en wanneer de nieuwe Russische Spoetnik werd ge lanceerd. Foto's van de lancering en van de lanceerraket heeft de Sowjet unie der gewoonte getrouw niet gepu bliceerd. Ook ontbreken de essentiële gegevens, zoals de afmetingen van de verschillende onderdelen van deze nieuwe propagandarak,et. het aantal trappen, het startgewicht, etc. Dal de Spoetnik 4.540 kilo weegt en dat in dat gewicht een capsule van on geveer 2.500 kilo is begrepen, moeten wij maar geloven. Wat wij wel kun nen nagaan is dat de Spoetnik inder daad overeenkomstig Russische op gaven in ongeveer 91 minuten om de aarde draait en dat de baan een hoek van 65 graden met de evenaar maakt. In dit opzicht verschilt de Russische Spoetnik-met-capsule van de Ameri kaanse Discoverers. Die kunstmanen draaien om de polen neen. Hun baan staat loodrecht op het vlak van de evenaar. 320 KILOMETER Volgens de Russische gegevens draait de nieuwe Spoetnik op onge- j veer 320 kilometer hoogte om dc airde i Dat betekent dat deze Spoetnik een „leven" van ten hoogste enkele we ken is beschoren. Wanneer de Spoet nik blijft draaien zolang de topcon ferentie in Parijs gaande is, zal Kroesjtsjef dubbel en dwars tevreden zijn. Dat de spoetnik in een vrijwel cir kelvormige baan draait, wordt in Mos kou iets heel bijzonders genoemd. De waarde van een cirkelvormige kunst maanbaan toonden de Amerikanen on langs aan met de Tiros, de eerste kunstmaan waarmee de aarde van zeer grote hoogte wérd gefotografeerd. Van onze correspondent VENLO. Tegelijk met de 673 mensen, die in Venlo door directe en indirecte oorlogshandelingen zijn omgekomen, zijn daar gisteren ook zestien lieden herdacht, die in Duitse krijgsdienst zijn gesneuveld. De namen van deze zestien S.S.'ers komen voor in een dodenregister, dat een comité van ingezetenen heeft doen vervaardigen. Daarin zijn de namen gecalligrafeerd van „hen die ons tijdens de tweede wereldoorlog ontvielen". Het boek dertig bij veertig centi meter groot en voorzien van het stads wapen van Venlo is neergelegd in de r.-k. gedachteniskapel en om be paalde redenen dus niet voor ieder een toegankelijk. Van Joodse zijde is bezwaar gemaakt tegen het vermelden van Joodse slacht offers tezamen met de zestien in Duitse dienst gevallenen. Het Venlose comité weigerde echter een verzoek om de Joodse namen uit het boek te doen verwijderen. Ook een brief van opper- rabijn Schuster uit Amsterdam leverde geen resultaat op. UTRECHT (ANP) Een eenvou dige indeling van talloze nieuwe ge neesmiddelen wijst vijftig procent ervan als overbodig aan. Dit zijn de artikelendie in de handel zijn gekomen uit overwegingen van £'rèstïgë öE cóhéüfrénfie, of omdat zij meeprofiteren van door anderen ge-maakte reclame. In een rede op het farmaceutisch congres in Baarn stelde prof. dr. P. Sorgdrager, dat door een intensievere samenwerking tussen apotheken en arts nóg eens vijfentwintig procent van de geneesmiddelen door eenvoudi ge grondstoffen zou kunnen worden vervangen. Er blijft dan een groep van hoogstens vijfentwintig procent der artikelen over die op medische grond belangrijk zijn en voor een deel op juridische gronden niet ver vangbaar. Prof. Sorgdrager voegde hieraan toe, dat de te besparen vijfenzeventig procent van de verpakte artikelen een bedrag vertegenwoordigt van tenmins te vijfenzeventig miljoen gulden. Van onze correspondent DENEKAMP „Mijnheer, ik heb u in de jaren 1910 of 1911, toen u een winkel in het dorp voerde, voor der tig cent bedrogen. Hierbij zend ik u een gulden terug". Zo luidde de in houd van een met beverige hand ge schreven briefje aan de familie Kol- brink in Denekamp. De schrijver van het epistel, blijk baar een zeer oude klant van de in middels overleden winkelier, scheen nog zo over zijn zonde van vijftig jaar geleden in dc put te zitten, dat hij naam en adres achterwege liet. In hel couvert vermoedelijk af komstig uit Nordhorn in Duitsland zat een reeds lang uit de circula tie genomen papieren gulden. Het postkantoor in Denekamp was niet temin bereid het biljet te accepteren en gaf mevrouw Kolbrink het be drag in klinkende munt terug. DR. BRUINS SLOT: Van een onzer verslaggevers UTRECHT Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. voorzitter van de anti-re volutionaire Tweede-Kamerfractie, heeft zaterdag op het partijconvent in Utrecht betoogd, dat onderzocht moet worden of open psychiatrische inrich tingen de maatschappij wei voldoende beveiliging bieden. Dr. Bruins Slot zal deze kwestie met zijn fractiegenoten bespreken om na te gaan welke maatregelen kunnen wor den genomen om afdoende bescher ming te garanderen. Van onze correspondent ASSEN. „De recente ontvluch tingen van psychopaten en andere ge straften uit psychiatrische inrichtin gen zijn voor mij alleen maar een bevestiging van een reeds lang ge koesterde vrees. Het is om die reden, dat ik weiger tegen verdachten, die een gevaar opleveren voor de maat schappij, ter beschikkingstelling van de regering te vragen," aldus zei mr. C. W. baron van Dedem. officier van justitie in het arrondissement Assen ons. Vijf jaar cel Vrijdag eiste hij tegen een ver dachte, die werd beschuldigd van po ging tot doodslag een gevangenisstraf van vijf jaar, hoewel het psychiatri sche rapport en de raadsman terbe schikkingstelling van de regering ad viseerden. De officier zinspeelde bij die gelegenheid op de moord op Joke van Gróenendaal door een ontvluchte psychopaat. Mr. Van Dedem legde er dé na druk op. dat de justitie bij terbe schikkingstelling de zeggingsmacht over veroordeelden kwijtraakt. „Zo dra zij het gesticht ingaan hebben wij niets meer te zeggen over deze soms gevaarlijke lieden. Medische zaak Zij staan dar. onder controle van psychiaters, die er louter een medi sche zaak van maken. Zo kan het ge beuren. dal sommige gevaarlijke in dividuen na een korte verpleegtijd ont snappen of op uitsluitend medische gronden met proefverlof worden ge stuurd of voorwaardelijk ontslag krij gen. De criminologische aspecten wor den daarbij uit het oog verloren." Advertentie BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBEO

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1