Zender „Veronica" hindert weerstation Vlissingen Nieuwe methoden voor het landbouwonderwijs C.O.V. „Willem 't Hooft" voert het oratorium „Elias" uit Berichten van lichtschip Noordhinder gestoord Service-ver lenin g aan het publiek Motie in raad Krabbendijke Uitbreiding van tuinbouwschool te Kapelle Lange Jan in het zonnetje Zaterdag 14 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 AMUSEMENTSMUZIEK VOOR HET K.N.M.I.... Geen enkel nut Geen „gordijnen" Service Verhuizingen Krediet gevraagd voor restauratie toren Souburg in beroep bij de Kroon Op leerkrachtendag Z.L.M.: Jongens te water Ontspan ningsm iddag voor de bejaarden VLISSINGEN. Het is twaalf uur in de middag. Op het KNMI- meteostation te Vlissingen komt het lichtschip Noordhinder, dat op veertig mijl afstands van de mon ding van de Westerschelde ligt, binnen via een apparaat, dat nog werd gebruikt bij de uit 1940 be kende G-één's. Even noteren", zegt waarnemer J. Zagt. Hij pro beert, terwijl hij een koptelefoon op de oren heeft gezet, iets op te schrijven. Maar na enkele sekon- den springt de meteoroloog ver ontwaardigd op. ,.Die vermaledij de Veronica", roept hij en vraagt onmiddellijk om herhaling. Want boven de onverstaanbare klanken die uit de onsvangstinstallatie ko- men, dendert de amusementsmu ziek:.... Herhaling heeft voor ons weinig zin, maar de waarnemer weet uit de door muziek overstem de woorden toch nog een bericht op te maken. Hij ontcijfert de code en zendt het nieuws door aan het hoofdstation in De Bilt. ,,Die Veronica zit vlak naast de Noordhinder", verduidelijkt chef-hoofd observator P. den Bleijker, „we heb ben al wat last van die zender gehad. Van het eerste ogenblik af dat zij uit zond. Van alle weerstations in Neder land zijn wij de waarnemingspost die de meeste hinder ondervindt van die com merciële heren op zee. En dan komt Goeree!" Nee, de vier weerkundigen die elk op hun beurt het station van het KNMI te Vlissingen bevolken, zijn niet bijs ter te spreken over de zakenzender op de Noordzee. „Zij heeft voor ons geen enkel nut", aldus de heer Den Bleijker, integendeel, zij belemmert onze waar nemingen En dit laatste is iets, waar de mannen die het weer bestu deren, toch echt een hekel aan heb ben. Immers, niemand heeft iets aan onjuist doorgekomen berichten en zeker De Bilt niet. De Bilt ja, daar staat het hoofdstation, waarmee de VUssingse werkers zeer nauw samenwerken. Via een telexnet is Vlissingen verbonden met De Bilt, dat voor Nederland de centrale telex- post is. Dag en nacht ratelt de vernuf tige machine en braakt miljoenen cij fers uit. cijfers die uiteraard codes zijn. Niet direct omdat er geheimen aan verbonden zijn, maar omdat het door geven van de gegevens sterk zou wor den vertraagd indien alle bijzonderhe den door middel van woorden zouden moeten overgeseind. Nu heeft men dat is trouwens al tientallen jaren zo de weerkundige begrippen omgezet in cijfers, die elke meteoroloog precies uit zijn hoofd weet. Wat voor ons op die telex aca- badabra. was, was voor de waarnemer zo klaar als een klontje. Met het mees te gemak ontcijferde hij de voor ons ties. ..Kijk", laat waarnemer Zagt zien,j ,,dit zinnetje bevat de gegevens die' wij hebben verzameld. Dat nummer 310, dat zijn wij. Elk station heeft een eigen codecijfer". En dan blijkt uit de cijferreeks hoe op de dag dat wij er waren de weersgesteldheid in Vlissingen was. Nauwkeurig zijn al le bijzonderheden verwerkt: bewol king', barometerstand, temperatuur, hoeveelheid soort en hoogte van de neerslag, zicht, dauwpunt, karakter van de barometer, verschil in de laat ste drie uur van de luchtdruk, enzo voorts. Observator Zagt vertelt ons, dat er in de weerkunde geen „gordijnen" bestaan. „Natuurlijk wel nevelgordijnen in de meest wetenschappelijke zin des woords, maar geen „ijzeren" of „bamboe"-gor- dijn. Onze gegevens gaan net zo goed j naar Rusland als de Russische naar i ons. Wij weerken als meteorologen op }de gehele wereld op de prettigste wij ze samen". Wij kijken naar de weersverwachting, die dezelfde avond op de telex is geko men. „Klopt niet erg", zeggen we te- gen chef Den Bleijker. Hij lacht een beetje. „Het gebeurt dikwijls, omdat wij hier zo in een uithoek zitten, dat het weer ons eerder bereikt dan de ver wachting uit De Bilt". Misschien dat daarom veel Zeeuwse boeren hun ra dio afstemmen op Brussel om de weer berichten uit Ukkel te vernemen. „Kan best", zegt Den Bleyker, „maar door gaans klopt het wel". sers ons land waren binnengetrokken, moest de strategische plaats verlaten worden. Een tijdje zaten de weten-1 schapsmensen toen nog in Britannia, j maar nadat dit hotel in brand was ge-, schoten, volgde de verhuizing naar hetj oude vliegveld in West-Souburg. Een| korte periode heeft men ook nog waar-; nemingen verricht ïn het torentje van hotel Noordzeeboulevard. Maar op het ogenblik gaat het' de heren in hun luisterrijke post; weer voor de wind. Behoudens bijzonder slecht weer doen zich op hej meteostation geen schok kende gebeurtenissen voor en gaat het leven daar elke dag zijn gewone gang. Ten bate van de mensheid, die in vele opzichten toch zoveel van het weer afhan kelijk is. Hoewel het weerstation niet aan de weg timmert, staan de observatoren toch open voor het publiek waar het gaat om serviceverlening. Vooral op mistige dagen gebeurt het dat de tele foon in het prachtig bij de monding van de binnenhaven gelegen gebouwtje niet stilstaat. Of bij stormweer, wanneer het rondom de waarnemingspost kan spo ken van jewelste. „Dan is de Maat schappij De Schelde een vaste klant", deelt de heer Den Bleijker mee, „want bij windkracht 7 kan men op de wer ven met de kranen al niet meer wer ken. En in de vakantiemaanden bellen veel eigenaars van jachten op om te weten of het vertrouwd is met hun vaartuigen de zeearm op te gaan". Wanneer de mis tpotdicht is, wanen de waarnemers zich in Vlissingen op een eiland. „Dan zie je alleen maar grauwheid om je heen". En bij storm weer het gebeurt wel eens dat er windkracht 10, 11 of 12 Is, schudden de vensters dat het een kwade lust is. Observator Zagt is op een stormnacht, terwijl hij in het „vierkant" waarne mingen wilde verrichten, bijna van het trapje gevallen, dat naar de regenme ter en het temperatuurhokje leidt. „Dan is het echt geen pretje meer, maar bij mooi weer is het hier ideaal I werken". Al vóór de oorlog stond het meteosta- tion in de omgeving van het station en i de aanlegsteiger van de Provinciale Stoombootdiensten. Maar nadat de Duit- Gewapend met zonnebril kijkt waarnemer J. Zagt naar de wolken. Op de achtergrond het weerstation van het K.N.M.I. te Vlissingen. De abservator bij het lempera- tuurhoicje. Bezoek H.M. de Koningin Wemeldinge wordt versierd op 18 mei WEMELDINGE. Bij het gemeen tebestuur is officieel bericht binnenge komen, dat H.M. de Koningin tijdens haar aanstaand bezoek aan Zeeland ook een bezoek hoopt te brengen aan Wemeldinge en wel op woensdag, 18 mei 1960. Volgens het programma zal Hare Ma jesteit om 12.45 uur aankomen bij de ambtswoning van de burgemeester, waar het gemeentebestuur haar zal ont vangen. Vóór het vertrek uit Wemeldinge wordt gereden naar liet laboratorium van het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek. waar Hare Majesteit zich op de hoogte wil stellen van de tot dus ver bereikte resultaten met betrekking tot de kunstmatige oesterteelt. Het vertrek van het laboratorium is bepaald op 13.45 uur. De route van de stoet door Wemeldinge is als volgt: Hoogeweg, Dorpsstraat, slop van Traas, Reepweg en terug over de Reepweg, slop van Traas, Dorpsstraat, Wilhelmi- nastraat, Westelijke Kanaalweg (tot Bonzijbrug) Het gemeentebestuur verwacht, dat alle langs de route wonende ingezete nen de vlag zullen uitsteken. Op de inwoners wordt een beroep gedaan, en met name op de jongeren boven 16 jaar. om mee te helpen aan de versieringen, welke langs de route zullen worden aangebracht. Helpers voor het maken van erepoor ten en versieringen kunnen zich mel den vóór het Ned. Herv. Jeugdgebouw op maandag, 16 mei a.s. 's avonds om 7 uur. Gepoogd zal worden voor invaliden plaatsen te reserveren. Opgaven hier voor op maandag a.s. tussen 9 en 12 uur ter gemeente-secretarie. 's-GRAVENPOLDER. De gemeen teraad is ter vergadering bijeen geroe pen voor donderdag 19 mei a.s. om acht uur. De benoeming van een gemeentege neesheer alsmede het voostel tot ontslag van Jac. Minnaar als klokkenist staan op de agenda. Voorts wordt de raad j voorgesteld een aandeel B. van 1000 1 als deelname in het maatschappelijk ka- pitaal van de N.V. Bank voor Neder- 'landsche gemeenten te 's-Gravenhage aan te kopen. Ten slotte komt als belangrijkste punt in bespreking het voorstel tot beschik- baarstelling van een krediet van ƒ88.511; i voor de restauratie van de toren. De i gemeente is een rijkssubsidie van 6flj pet. in de kosten toegekend, terwijl t.a.v. de bekroning van de toren nog enkele detailwijzigingen door de rijks dienst Monumentenzorg zull-en worden voorgelegd. J?EN voorzitter moet ten allen tijde op de hoogte zijn van de vraagstukken, die in een ver eniging of organisatie leven. Het is zo, dat het bestuur leiding geeft en de algemene vergade ring zich bewust moet zijn van de verantwoordelijkheid, die haar is toegekend. Als voorzitter houd ik er van de problemen openhartig voor te leggen, maar een voorzitter moet de eigen schappen bezitten om tot een be paald beleid te komen". Dat zegt de heer P. J. J. Dekkerdijkgraaf van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland die wij vandaag als eerste in onze nieuwe rubriek Galerij der voorzitters" aan het woord laten. F\E heer Dekker, die bovendien Lf voorzitter is van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, van de veilingsvereniging Kapelle— Biezelinge en omstreken, van de prov. commissie van tuinbouwvei lingen en van de Coöp. Zeeuwse aan- en verkoopvereniging in Wemeldinge viert vandaag zijn 60ste verjaardag. Wij feliciteren hem van harte met deze dag. r\E leiding aan het waterschap L' vergt practisch een volle dag taak van de dijkgraaf. Hij heeft het „oppertoezicht"' over de uit voering der besluiten, leidt de we kelijkse vergaderingen van het da gelijks bestuur en de algemene vergaderingen. En zo nodig is hij ook aanwezig op de bijeenkomsten van de zestien districten. „Van groot belang is het voor een voorzitter, dat hij de vraag stukken goed onder de knie heeft. Hij komt beslagen ten ijs op de vergaderingen. Het is bepaald niet nodig, dat de mening van de voor zitter moet domineren. Daar voel ik niets voor, ook anderen moeten hun oordeel kunnen geven." DE heer Dekker houdt er van om langs de lijnen van de de mocratie tot een vast beleid te komen. „De voorzitter moet de al gemene vergadering openhartig en objectief voorlichten. Het bestuur draagt de verantwoordelijkheid". JA, de meningen kunnen ook wel eens botsen. Onder de leiding van de heer Dekker gebeurt dat zelden. „Ik heb in al die jaren wel geleerd, dat door goed overleg en vooral door een goede samenwer king veel te bereiken is". De heer Dekker beklemtoonde piet name daarbij de samenwerking, die van zo groot belang is. Ook met personeel. DE heer Dekker komt bovendien in zijn kwaliteit van voorzit ter van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond in aanraking met de problemen van andere wa terschappen, waar evenmin poli tiek bedreven wordt. „Dat vind ik eigenlijk een voorrecht; de vraag stukken liggen meestal op zakelijk terrein", aldus de heer Dekker, die al vanaf 1941 het waterschaps- bestel dient. VAN de dijkgraaf wordt dus veel gevergd maar ook het voor zitterschap van de veiling Kapelle ziet de heer Dekker als een van zijn hoofdfuncties. „Ik ben dertig jaar bestuurslid, waarvan zes jaar secretaris en 22 jaar voorzitter Ik heb de veiling zien groeien met alle problemen, die er aan vastzit ten. Ook hier was het, dat door een goede samenwerking bij het be stuur, het vertrouwen van de ver gadering en de teamgeest onder het personeel veel bereikt kon worden. En dat schenkt een grote voldoening". De heer Dekker is ook al 22 jaar voorzitter van de Prov. Commissie van Tuinbouw veilingen. Als wij nog vertellen, dat de heer Dekker een fruitteelt- en ak kerbouwbedrijf heeft, dat onder leiding staat van zijn zoon met twee bedrijfsleiders, en vele an dere bestuursfuncties vervult dan wilt u wel geloven, dat hij niet veel vrije tijd heeft. „Het is een kwestie van organisatie en effi ciënt werken om dit allemaal te kunnen doen" zegt de heer Dek ker dóódsimpel. Over brief van kerkeraden KRABBENDIJKE De gemeenteraad heeft met zes stemmen voor en een tegen 'M. Weststrate) een motie aanvaard van de heer H. J. van Harn (a.r.waarin de afkeuring wordt uitgesproken over de vorm van een brief van de kerkeraden van de Ned. Herv. Gemeenten van Ril- land, Krabbendijke en "Waarde, van de Geref. Kerken van Rilland en Krabben dijke en van de Vrij Evang. Kerk van: Bath. Deze kerkeraden hebben nl. in een j brief aan het gemeentebestuur hun i teleurstelling uitgesproken over de af-1 wijzende standpunten van de raad met j betrekking tot medewerking bouw van een prot. bejaardentehuis in Oost-Zuid-1 Beveland. In de brief wordt gezegd, dat de kerkeraden op het standpunt staan door te gaan met het doel, dat zij zich gesteld hebben. De heer J. Zand ijk (sgp) had zich zeer verwonderd over deze brief en meende, dat het de kerken té doen is om op het gemoed te werken van het gemeente bestuur. De heer M. Weststrate vrije lijst) was het met het standpunt der ker. ken, eens. De heer Van Harn diende een motie in, waarin gesteld wordt, dat het ten zeerste wordt betreurd, dat de kerkeraden zich in deze vorm tot het gemeentebestuur1 hebben gewend. „De raad stelt vast, dat genoemde kerkeraden er beter aan had den gedaan zich ook te laten voorlichten door het gemeentebestuur van Krabben dijke, voor aleer zij een brief van deze 1 inhoud hadden Verzonden en die be- trekking heeft op een zo zeer belangrijke aangelegenheid", aldus wordt in de motie gezegd. De burgemeester deelde mede. dat dit i jaar de uitvalsweg Oostweg-rijksweg- oost gerealiseerd zal worden. Volgend jaar wordt de westelijke zijde aangepakt. De agendapunten werden vlot af- gehandeld. Tegen opheffing \-.g.I.o. SOUBURG. De gemeenteraad be sloot gisteravond in beroep te gaan bij de Kroon tegen het besluit van de staatssecretaris van O K. en W. waar bij toestemming wordt geweigerd om de school voor gewoon lager onderwijs ook na het schooljaar 1959/1960 acht leerjaren te laten omvatten. De raad was unaniem van mening dat als voornaamste bezwaar geldt dat de ouders worden verplicht hun leer- j plichtige kinderen onderwijs te laten volgen in een naburige gemeente. KAPELLE. Het ligt in he tvoorne- men van de Z.L.M. medio oktober de lagere tuinbouwschool te Kapelle uit te doen breiden met een houten barak van twee leslokalen. Er waren sedert lange tijd al plannen om een nieuwe school te doen verrijzen of deze althans uit te breiden met het oog op het nieuwe leer plan. Volgens de urgentielijst zal dit plan echter voorlopig geen doorgang kunnen j vinden. De Z.L.M. heeft nu besloten een noodvoorziening te treffen door de bouw van een barak in semi-permanente j vorm. IJ ET HUWELIJK van Lange Jan en I Malle Bet is een voorspoedig hu welijk. Kinderloos weliswaar, maar de beide oudjes kunnen het toch steeds heel goed met elkaar vinden. Goed, elk huisje heeft zijn kruisje en ieder huwelijk zijn muizenissen, maar waar het gaat om de concrete dingen des levens, daar zijn Bet en Jan zo één als een ringrijder en zijn paard. Spottende geesten hebben wel eens beweerd, dat het tamelijk van Lange Jan en Malle Bet eigenlijk een echtverbintenis is tussen Kerk en Staat. Jan en Bet zien dat niet zo. Ja. Jan bemoeit ziek wel meer met Moedertje Kerk en Bet meer met Vadertje Staat, maar zoiets wordt echt toch niet te ver gedre ven. Om vijf uur in de middag denkt Betje aan geen staat meer. Dan MIDDELBURG. - Gistermiddag zijn de 9-jarige A. D. en de 13-jarige H. I. C.. beiden uit Middelburg, in het Balkengat op de Dam bij het spelen te water geraakt- C. slaagde er in op eigen gelegenheid op de wal te komen. De andere jongen werd door de schil dersknecht J C. K. op het droge ge bracht. De knapen ondervonden geen nadelige gevolgen van het natte pak. De Emmabloemcollecte heeft te Ril land 97,83 opgebracht. DE CHRISTELIJKE Ora toriumvereniging ..Wil- jlem 't Hooft" te Goes zal op donderdag 19 mei a.s. in de Grote- of Magdalena- ,kerk een uitvoering geven van het oratorium „Elias" van Felix Mendessohn- jBartholdy. De solisten •zijn: Heleen Verkley, so- -praan, Lenie Henning, alt, iWiebe Drayer, tenor en Henry Blackmon, alt. Me idewerking wordt voorts I verleend door de dames 'Ank Tamminga-Buthfer. sopraan en Janny Hout- man-Meiier, alt. Begelei ding: Het West-Neder- lands Symphonieorkest te ,Den Haag. Het geheel I staat onder leiding van de dirigent van de C.O.V.. de heer Adriaan Kouse- maker te Goes. Het ligt in de bedoeling op woensdagmiddag 18 mei *s middags een uit voering te geven voor de jeugd. Felix Mendelssohn-Ba r- tholdy, die in 1809 tè Hamburg werd geboren, was van plan een triolo- gie: „Elias-Christus-Pau- lus" te schrijven. Ten dele is slechts voltooid de „Christus". De „Paulus" en „Elias" behoren tot de belangrijkste oratoria van die tijd. Zij zijn geschreven in de geest der klassieke werken. De koren doen dikwijls denken aan Han del, terwijl de koralen in de trant van Bach zijn ge schreven. De tekst voor „Elias" ontwierp hij met zijn vriend Julias Schu- bring. In afwijking van de meeste oratoria vangt ..Elias" aan met een reci tatief voor El ia. waarin deze het volk aanzegt, dat er „noch regen, noch dauw op de velden zal zijn". Eerst dan volgt de fugatx- sche ouverture, aanzwel lend in statig stijgend staccato-spel. totdat de climax wordt bereikt in de kreet van het volk: „Here help, de oogst is voorbij, de zomer is heen en Gij zijt niet te hulpe gekomen". In een lange reeks van xecitatieven, duetten, aria's en koren ontwikkelt de bekende handeling, in Koningen 17 beschreven, zich gelijk matig. Van dit werk gaat grote bekoring en bezieling uit. Het is Mendelssohn gelukt om in de hem eigene, edele schoonheid van vloeiende melodieën, in steeds weer verrassende muzikale beel dingen, woord en klank te binden tot een machtig, aangrijpend geheel. Het heeft niet alleen de historie van Elia gezien en door voeld; daar achter staat God, Die alles regeert. Het oratorium sluit met een fugatische, verheven lof zang. OUDELANDE Voor de eer ste maal in haar geschiedenis heeft de Z.L.M. gisteren leerkrachtendag gehouden voor de leraren verbonden aan de la gere land- en tuinbouwscholen der Z.L.M. Deze bijeenkomst, welke op uitnemende wijze was georganiseerd, werd bijgewoond door 25 leraren van zeven land en tuinbouwscholen uit Scherpe- nisse, Kruiningen, Oudelande, Middelburg, Kapelle en Haam stede. Nadat alle genodigden j zich in het gebouw van de land bouwschool van Oudelande Irad- den verzameld opende de voor zitter van de commissie land bouwonderwijs der Z.L.M., de heer B. H. G. ter Haar Romeny, burgemeester van Wolfaartsdijk, de dag met een korte toespraak. De heer ir. E. C. F. Bollen, inspec-; teur van het lager landbouwonderwijs] belichtte de achtergronden van vele, mieuwe activiteiten op het gebied van; het landbouwonderwijs. De laatste tijd wordt er veel aandacht besteed aan het handvaardigheids- en praktijkonderwijs. Op het ogenblik is men met de concre tisering hiervan ver gevorderd. Het handvaardigbeidsonderwijs bestaat uit repareren van hekken, opstallen, gebou wen, kortom schilderen, hout- en me taalbewerking, terwijl het tevens een voorbereiding is op het Praktijkonder wijs. Dit laatste omvat weide- akker bouw en veeteelt. Leerlingenstelsel Als sluitstuk van dit onderwijs beraadt men zich momenteel over het invoeren 'van het zogenaamde leerlingenstelsel, hetgeen inhoudt dat leerlingen, terwijl ze nog op school zijn, of daarna, in an- dere bedrijven worden tewerkgesteld en tevens kontakt onderhouden met de school. In Duitsland is men hier al ver mee gevorderd. In ons land wordt ge tracht dit systeem ook toe te passen, het zal echter langzaam moeten groeien uit het praktijkonderwijs. Overigens zal er geprobeerd worden er in de loop van het volgend jaar een| aanvang mee te maken. Vervolgens; sprak mr. J. F. G. Schlingemann, alge meen secretaris der Z.L.M.. over het; werk van deze maatschappij, waarbij i j hij tevens het nuttige werk van het i landbouwschap ter sprake bracht. Na I vertoning van enige bijzonder geslaagde lichtbeelden over de verkavielingswerk- zaamheden en de dijkaanleg in de Zak van Zuid-Beveland door de heei W. Fa se hoofd van de school te Zoutelande. maakte het gezelschap een autorit door dit gebied dat een oppervlakte heeft van 4400 ha. Deze tocht stond onder leiding van de heer D. J. Dees en aan de hand van een criëntatiekaartje dat ieder had ontvangen kon men zich een goede voor stelling maken van de reusachtige ver beteringen, o.m. de nieuwe zeedijk, die hebben plaats gevonden. In het verenigingsebouw gebruikten de geno digden gezamenlijk de koffiemaaltijd, die uitstekend was verzorgd door de da mes van de bond van plattelandsvrou wen. Alvorens in de middaguren de cau serie van de heer M. Geertsema, leraar paedagoiek aan de hogere landbouw school te Dordrecht aan te horen werd een tentoonstelling van leerboeken t.b.v. het land- en tuinbouwonderwijs bezich tigd. Zelfstandig denken .,De klemtoon van het onderwijs op de lagere landbouwschool moet op de opvoeding liggen", zo begon de heer Geertsema zijn betoog. Deze dynami sche maatschappij vraagt niet alleen vakkennis van de mens maar een alge mene vorming. Bovendien zal de nadruk moeten vallen op het zelfstandig leren denken, de school zal de jongens op moeter; voeden tot mannen die zelfstan dig beslissingen zullen kunnen nemen. „Een tweede belangrijk punt is", aldus de spreker, „dat ze bij gebracht wordt te leven in een kleiner wordende wereld waar verdraagzaamheid noodzakelijk is." Vervolgens wijdde de heer Geertsema uit over de methode van onderwijs, de didaktiek. Hij wees erop dal het onderwijs van deze tijd de gehele mens moet vormen. maakt het gemeentelijk huishou dentje plaats voor haar eigen ge doetje en Lange Jan, och die ziet alleen de zondag als zijn hoogte punt. Neen, Jan en Bet kunnen hel uitstekend met elkaar vinden. Lief en leed heb ben zij in Middelburg altijd jaar-in- jaar-uit gedeeld. Veel stomen zijn er over hun hoofden gegaan. Moeite en zorgen zijn hun niet gespaard ge bleven, maar met behulp van de ar chitectonische heelmeester hebben zij toch steeds het hoofd boven water kunnen houden. Lange Jan en Malle Bet hebben er al tijd de gewoonte op na gehouden elk in het Middelburgse huis.tan eigen kamers te hebben. Dat vonden ze beter itaninege de negotie. En ook om kerk en staat niet teveel in el kaar te laten overgaan. Malle Bet houdt, vanzelfsprekend voor een vrouw, het oog op gas en water elektriciteit en op gemeentewerken. Dat laatste zit me in het bloed, zegt ze. Maar Lange Jan heeft zich in de loop der eeuwen meer toegelegd op het culturele element en op het re geren op provinciaal niveau. Ben tk aan mijn stand verplicht, zegt ie te gen collega's in den lande. En toch, al hebben ze dan elk hun eigen bedisselarijtjes, praten ze veel over wat er in de wereld te koop is. Wie Lange Jan en Malle Bet zo mal is ze nu ook weer niet een beetje kent, weet, dat het edele echt paar nooit mensen over de tong neemt. Wij behandelen elke burger als de anders gelijke, is hun devies. En dit dwingt respect af. Jan en Bet houden ervan af en toe gesprekken van de dag te voeren. En wie maar een klein stukje op de hoogte is van het wel en wee van het Middelburgse huis. kan zich in denken dat hef gesprek van de hui dige dag is. de nieuwe kostganger van Lange Jan: de provinciale grif fie. En daar Lange Jan nogal consciëntieus is, heeft hij besloten de intrek van meneer de griffie op rigoureuze wij ze te gaan vieren. Hij richt een feest aan en daarvoor heeft hij zelfs de Koningin in hoogst eigen persoon uitgenodigd. Op 17 mei zal ze naar Middelburg komen om in de aparte- menten van Lange Jan een konink lijke redevoering af te steken en de nieuwe permanente inwoning officieel voor bevestigd te verklaren. De koningin zal echter nog meer doen. Ze zal herinneringen ophalen uit de dagen toen Lange Jan be laagd werd door vijanden. Door mensen uit het Oosten, die zich niet ontzagen het huis van Lange Jan tot een puinhoop te maken. Malle Bet was daar getuige van. Ook haar prachtige vertrekken werden in een chaos herschapen. Maar Malle Bet wacht haar tijd af. Daar praat ze nog niet over. Eerst moet Lange Jan maar eens gehuldigd worden. En dat gebeurt dan. Op dinsdag 17 mei. Advertentie GOES. Het bestuur van de Prote stants Christelijke Arbeiders-Internatio nale heeft de heer J. C. Gordeau, jeugd- werkleider van de Christelijk-sociale jeugdorganisatie „Werkende Jeugd" ver- j zocht, een rondreis door Afrika te ma-1 ken, om daar contact op te nemen met' leiding-gevende Protestanten in de ver-i schillende landen van dit werelddeel, i Het hoofdbestuur van ..Werkende Jeugd" is bereid gevonden, zijn medewerker 1 voor dit doel enkele maanden aan de P.C.A.B af te staan. Uit Afrika zijn van onderscheiden kan ten verzoeken om samenwerking tot de P.C.A.I. gericht. Het ligt in de bedoe-i ling, dat de heer Gordeau zal onder zoeken. in hoeverre het mogelijk is, de christelijk sociale krachten in dit we relddeel te bundelen. Hij zal daartoe contact opnemen zowel 'met mannen, die reeds in de vakbeweging werken als i met jonge Afrikaanse kerken en met de zendingsorganen. De heer Gordeau was o. m. van 1947 1952 districtssecretaris van het C.J.V. in Zeeland. Nrd. Brabant en Limburg. OOSTKAPELLE. De afdeling der Ned. Chr. Vrouwenbond gat in het ver enigingsgebouw een ontspanningsmiddag voor de bejaarden. De presidente mevr. M. den HoUander-Wondergem opende deze samenkomst met gebed, schriftle zing en meditatie. Op gezellige wijze werd de middag gevuld met samenzang, declamatie, schetsjes en hersengymnas tiek. Mej. E. Voorbergen toonde fraaie dia's van Oostkapelle en omgeving. De- ze geslaagde samenkomst werd geslo ten door mevr. Bommel,ie-Wissc.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5