Captein, Rol en Van Sluys verdwenen uit kopgroep Engeland aan de leiding: 2 - 0 MAPR0 I a^amei Ab Geldermans, de ideale knecht, die meester werd De Roo won vierde etappe van Ronde van Nederland Lenstra voor het eerstveteraan JONGEREN VAN MAASSTAD WINNEN BOEIEND DUEL Harry Schell in Engeland gedood Maris en v. Eijsden verloren beiden in drie sets Monark nu ook in de hoofdklasse De ruime tent die voor gemak en zorgt met Zaterdag 14 mei 1960 Pag. 17 Wolkbreuk teisterde ivielerkaravaan Sportfestijn Rotterdamse-Antwerpse jeugd Nederlanders nog verder achterop Ondanks goed verweer van onze tennisspelers mm* ASPIBIN werkt snel r en veilig! Nog geen verrassing in tweede ronde Buitenlandse atleten naar Rotterdam Fraser zou met opzet hebben verloren 9 Yervoimoklngen ZEEUWSCH DAGBLAD Van een onzer verslaggevers STTTARD. Het aantal favorieten voor de overwinning in de Ronde van Nederland is gisteren in de etappe van Nijmegen naar Sittard (200 km) gere duceerd tot acht. In het door zware onweersbuien gehulde Limburgse land werden Captein, Rol en Van Sluys door een welhaast onberijdbare weg en pech uit het eerste gelid van het algemene klassement geworpen. Op bet met grof grint bezaaide tra ject door de Maasvallei bij Geulle, vol met kuilen en modder, werd de zwaarste slag toegebracht, daar werd het peloton uiteengereten en verloor bet voor noemde drietal kostbare minuten. Voor de Nederlandse B-equipe betekende de nederlaag van Captein en Rol een grote klap. De A-formatie kwam er iets beter af ofschoon bet verlies van Van Sluys in de komende dagen sterk zal worden gevoeld. De triomfator van de vierde rit werd De Roo. die gisteren de lont aanstak, wat zou leiden tot een hels vuurwerk. De Belg Baens behield de Oranje trui en de posities van Kersten en Post, de eerste Nederlanders, werden evenmin aangetast. De etappe was voor De Roo anders niet bepaald aantrekkelijk begonnen. Bij Venray (na 52 km) kreeg hij weer eens een lekke band, maar nog voor Belfeld tna 86 km) had hij de aansluiting terug gevonden. De slag "De demarrage, die de rijder uit het zwarte esquadron toen in petto had, was van voldoende kwaliteit om weg te schie ten. Weliswaar zoog de Belg Mariën zich vast aan zijn wiel, maar dat .nam toch niet weg, dat de Zeeuw in zijn poging slaagde en niet meer zou worden achter haald'. De Roo en Mariën kregen echter nog wat gezelschap. Eerst ging Steenvoor den op de pedalen staan. De Haarlem mer kwam erbij en zijn voorbeeld werk te zo aanstekelijk op Lahaye, Coone, de Duitser Altweck en de Belg Molenaars, dat ook zij naar voren vluchtten. Bij Linne (na 108 km) bestond de kop groep dus uit zeven man en terwijl de regendruppels op de gekromde ruggen spatten, verzamelden zij 2 min. 50 sec. winst. Toen er zo'n slordige 140 km waren afgelegd, kwam dan dat stuk weg, waar over de meningen, wat betreft de kwa liteit, niet erg uiteenliepen. De hel in Het was nauwelijks een weg. De voor lopers namen de poel van ellende zon der ruïneuze gevolgen, doch de karavaan kreeg een geheel ander gezicht. Het pe loton werd uiteengescheurd, hetgeen Captein. Rol en Van Sluis sinds gister avond sterk kunnen beamen. Verbindin gen met de kop van de persoonlijke rangschikking werden voor hen stukge sneden en er zou wel een wonder moe ten gebeuren om alsnog tot een come* was. Altweck werd tweede en Lahaye derde. Aan de finish zou blijken, dat Captein, Rol en Van Sluis meer dan zeven minuten hadden, verloren. Het was een zwarte dag voor de Nederlandse gelederen. De Ita- liaan Mori, die te laat binnenkwam, mag I als gevolg van het abnormale weer I toch weer vertrekken. De uitslag was: 1. De Roo in 5.06.59 (met bon. 5.05.592. Altwenck (Did.) 5.06.59 (met bon. 5.06.29); 3. Lahaye; 4. W. van Est; 5. Molenaers <B.); 6. Marien (B) 5.07.04; 7. De Haan 5.07.51; 8. Damen; 9. Marinus 5.08.28: 10. v. Gompel (B.); 11. Baens (B.); 12. Za gers (B.); 13. Coone; 14. Jacquemijns (B.); 15. Kersten; 16. Post; 17. v. d. Steen, Niesten en Kool; 20. v. d. Eynde; 21. Joossen (B.). Algemeen klassement: 1. Baens (B) 20.55.34; 2. Kersten 20.56.04 3. Post 20.56.06; 4. Zagers (B) 20.56.36; 5. v. d. Steen 20.56.36 6. Joossen (B) 20.56.42 7. Niesten 20.56.42; 8. v. d. Eynde (B) 20.56.43 9. Captein 21.03.42; 10. Rol 21.03.61; 11. v. d. Sluys 21.03.57; 12. De Haan 21.06.34; 13. Maliepaard 21.05.57; 14. W. van Est 21.06.32; 15. Marien 21.08.42; 16. Leroy (B) 21.10.14; 17. v. Gompel 21.10.17; 18 Zilverberg 21.10.30; 19. Marinus .21,12.15; 20. Stolker 2H.13.27; 22. De Roo 21.17.19. Ploegklassement (etappe): 1. Nederland C 15.22.26 2. BeNe C 15.23.55 3. BeNe A 15.24.—; 4 Nederland A 15.24.47; 5. Nederland D 15.28.45; 6. Nederland B 15.30.10; 7. Duitsland 15.30.41; B BeNe B 15.32.02 9. rtalië 15.39.54. Algemeen ploegklassement: 1. Nederland A 62.48.01; 2. BeNe A 62.48.24 3. Nederland B 62.53.45; 4 BeNe C 62.56.18; 5. Nederland C 63.35.06 6. Nederland D 64.01.43: 7. BeNe B 64.02.51; 8. Duitsland 64.05.08 9. Italië 64.41.10. JO DE ROO Eindelijk succes NederlandBelgië Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. De jaarlijkse wed strijd tussen de oud-internationals van Nederland en België ten bate van de militaire oorlogsslachtoffers, die 28 mei te Groningen wordt gehouden, belooft ditmaal bijzonder interessant te worden. In beide ploegen spelen enkele zeer be kende spelers mee, o.a. Abe Lenstra, die zodoende voor de eerste maal bij de oud-internationals uitkomt. De opstelling van de ploegen is: Nederland, doel: Steiger (PSV); ach ter: Schaap (Enschede) en Stoffelen (Ajax); midden: Van Schijndel (SW), Terlouw(Sparta) en Stijger (Blauw Wit); vóór: Biesbrouck (RCH), De Vroedt (Feijenoord), Roozen (Haarlem). Lenstra (Enschede) en Draeger (Ajax). Reserves: Leo Halle (Go Ahead). Bas Paauwe (Feijenoord), Groeneveld (Haar lem) en Bonsema (GVAV). België, doel: De Raedt (La Gantoi- se); achter: Aernoudts (Berchem Sport) en De Vos (Beerschot); midden: Van Steenlandt (Sintniklaas)Carré (FC Luik en Henriet (Charleroi); vóór: Lem- berechts (FC Mechelen). Chaves (La Gantoise), Mermans (Anderlecht)Van yaerebergh (Anderlecht) en De Hert (Berchem Sport). door H. A. Meerum Terwogt ROTTERDAM Als men na gaat, dat gisterochtend de zestiende ontmoeting tussen Antwerpse en Rotterdamse scho lieren in Rotterdam begonnen is, dat er jaarlijks, om beurten, in Schelde- en Maasstad wordt ge streden; als men bedenkt, dat de tweede wereldoorlog deze serie vijf jaar gestagneerd heeft en als men de gemiddelde leeftijd van de deelneemsters en deelnemers op zestien jaar schat, dan zijn de meisjes en jongens, die aan het eerste treffen tussen de jeugd van beide havensteden haar of hun krachten hebben geschonken, thans uitgegroeid tot dames en heren, vrouwen en mannen aan de verkeerde kant van de dertig, die de veertig bedenkelijk dicht nabij zijn. 17 EN van hen was gisterochtend in de grote hal van het Raadhuis aan wezig, streng incognito, om toch nog even een kijkje te nemen, toen de kinderen de plechtige stoet van offi ciële autoriteiten het bestuur van den de handbal-, hockey-, korfbal- en voetbalploegen elkaar aan de Gordelweg. OP kamer 12 in het stadhuis werd ge schaakt. Daar zat de jeugdige elite van het intellect, dat de schoolbanken aan Maas- en Schelde bezet. Het leek op Botwinnik—Tal in miniatuur. Het was allemaal net echt: met klokken en rond lopende arbiters, met papieren om de zetten te noteren en één was er met een scbaakboekje op zijn knie, welke hij raadpleegde zoals wij op school spiekten! als de tegenstander over de tegenzet nadacht. Na de lawaaierig heden hij de andere sporten deed deze voorname schaakrust op kamer 12 wel dadig aan. Er was ook nog culturele bedrijvig heid in de Lantaren en na de maaltijd hébben beroepsartiesten op een ontspan ningsavond in Odeon de kinderen tot kinderbedtijd prettig bezig gehouden. De juryleden van de verschillende tak ken van sport hebben na rijp beraad en na het uitwerken van ietwat ingewik kelde puntentellingen uitgemaakt, dat in groep A, jongelui van 12 tot 15 jaar, Rot terdam gewonnen heeft met 14 tegen 8 punten. In groep B, jongelui van 16 tot 18 jaar, was het voordeel voor Rotterdam 2014. back te kunnen geraken. Het werd zo donker, dat de volgauto's „kindervreugd', .te Antwerpen en de zich moeizaam met volop brandende kop lampen een weg moesten banen door het bijna, ondoordringbare regengordijn. De tocht langs de linker Maasoever over smalle landelijke weggetjes werd een verschrikking voor de renners. Op som mige plaatsen konden de landerijen de zondvloed niet meer verwerken en baande het water zich een uitweg dwars over het parcours. Dan gingen de ranke wieltjes bijna tot aan de assen onder en spoot het water de toch al doorweekte renners om de oren. Jacht Door de straatjes van Bunde, dat na 150 km was bereikt, joegen dus een aantal losgeslagen groepen achter de speerpun ten aan. In de eerste en tevens grote groep, die achter de zeven vluchtelingen aanzat, bevonden zich o.m. Baens, Joossen. Post. Niesten, Zagers, Van den Eynde. Kersten en Van den Steen. De acht over gebleven kanshebbers, die ervoor hadden gezorgd vooraan in het peloton te zitten, toen de ravage werd aangebracht. Daarin zaten ook Damen, De Haan en Wim van Est, de krachtbron uit Sint Willebrord. Bijna Onder leiding van vooral de kleine Damen werd het verschil tussen die eer ste groep en de koplopers zoveel mogelijk teruggebracht. Er werd hard, keihard ge werkt en onder de rook van Sittard doemden de rug.gen van de dapperen op. De kopgroep, waaruit Coone en Steen voorden intussen waren weggevallen, werd echter net niet meer gegrepen. De enige, die de sprong kon maken was Wim van Est. Het werd dus weer eens een eindsprint waarin De Roo de succesrijkste renner Raad voor de Lichamelijke Opvoeding van Rotterdam volgden op weg naai de Burgerzaal, waar orgelmuziek ter begroeting klonk en waar kort na half twaalf burgemeester Van Walsum het spreekgestoelte beklom en de kinderen aardig, vriendelijk en bemoedigend toe sprak, hun de bedoeling van deze ont moeting uiteenzette, hun succes en veel genoegen toewenste en vooral hun aandacht vroeg voor de Floriade. DE kinderen klapten zich de handen warm voor de wijze woorden van de burgemeester, die beantwoord wer den door mevrouw Mathilde Sehroyens, schepen van onderwijs te Antwerpen, die voor de aimable ontvangst met hoffe lijke zwier dank zegde en een knap plei dooi voor de sportbeoefening ten beste gaf. omdat sport in staat is goede en onmiskenbare kwaliteiten in de jonge mensen aan te kweken en te stimuleren. De kinderen luisterden met gespannen aandacht en zongen dapper de Braban- conne en het Wilhelmus mee, waarmee de organist het slot bracht van deze plechtigheid, zodat de meisjes en jon gens zich met begrijpelijke gretigheid wijdden aan wat de buffetten in de foyers boden. De middag werd weer druk en veel zijdig: er werd gezwommen in het sport- fondsenbad aan de Van Maanenstraat en daar ging het al even fel toe als bij de basketball en volleyball, dat zich af speelde in de sportzaal van de A.M.V.J. aan de Maurïtsweg. En al zagen we geen kandidaten voor de a.s. Spelen in Rome bij die zwemsters en zwemmers, toch waren er jongens en meisjes uit beide kampen die goede prestaties leverden. Zo was het ook bij het tennis en de atletiek op de Nenijto en met nog meer geestdrift en sportieve nijdigheid bestre- Advertentie PraagW arschauBerlijn Eigen nieuwsdienst DRESDEN. In de tiende etappe van de wedstrijd Praag—Warschau—Berlijn zijn de Nederlanders weer een stukje achterop geraakt. De rit. die van Frankfort am Oder naar Dresden liep over 205 km. kreeg een onregelmatig verloop, toen na 126 km. zich een massavalpartij voordeed, waarbij o.m. de Nederlander Lute betrok ken was. Daar Lute op de 10e plaats in het algemeen klassement stond, moesten alle Nederlanders met uitzondering van Coehorst, die toevallig in een kopgroep zat helpen om hun kopman weer terug te brengen. Dit gelukte maar matig. Daar door raakte Lute zijn 10e plaats kwijt en staat nu 13e. De etappe werd gewonnen door Weiss- leder in een sprint van een groep van 15 man. Daardoor nam hij de leiderstrui weer over van zijn landgenoot Adler, die zich niet in deze groep van 15 man be vond. AansluitenPraag—Warschau—Berlijn De uitslag was: 1. Weissleder (O-Dld), 205 Km. in 4.53.37; 2. Vandenberghe (B)- 3 Wjarawas (Rusl); 4. Claes (B); 5. Hagen (O-Dld); 6. Schur (O-Dld); 7. Radulescu (Roem); 8. Covens (B); 9. Adler (O-DldJ; 10. Coehorst (Ned); 17. Balvert (Ned); 64. Lute (Ned) in 4.56.52; 71. v. Smirren (Ned.) in 5.09.38. Algemeen klassement. 1. Weissleder 44.05.28* 2. Adler 44.05.41; 3. Hagen 44.06.15; 4. Van denberghe 44.08.09; 5. Gazda (Pol.) 44.08.22; 6. Claes 44.08.26; 16. Lute 44.25.33; 30. Coehorst 44.42.03; 34. Balvert 44.44.24; 78. v. Smirren 47.26.49. Landenklassement. 1. Oost-Duitsl. 132.20.42; 2. België 132.31.19; 3. Rusland 132.34.51; Ne derland 133.51.38. DUINKERKEN. Gisteren is de eerste etappe gereden van de Vierdaagse van Duin kerken, een wegwedstrijd voor profs. Deze eerste etappe leverde een overwinning op voor de Fransman Stablinsky, die voor de 233 km 5 uur 59 min 45 sec nodig had. De beslissing viel in de eindsprint. De uitslag was: 1 Stablinsky (Fr) 5.59.45; 2 Everaert (Fr); 3 Plankaert (Belg): 4 Elliott (Ierl): 5 Beuffeuil (Fr); 6 Forestier (Fr); 7 Poulidor (Fr.); 8 Cerami (Belg); 9 Pipelin (Fr); 10 Mahe (Fr). Advertentie SILVERSTONE. De bekende Amerikaanse autorenner Harry Schell is gisteren tijdens de training voor de wedstrijd om de Internatio nal Trophy op het circuit van Silver- stone verongelukt. Schell reed met rijn Cooper-Climax in de stromende regen met een snelheid van meer dan 160 km. per uur, toen een wiel van rijn wagen af liep. De Cooper slipte, schoot nog even door over een modderig pad langs de baan en sloeg tegen een bescherm ings-muur" te pletter. Volgens ooggetuigen werd Schell de wagen uitgeslingerd en was op slag dood. De beschermingsmuur stortte in en het puin kwam op de baan terecht. Schell is de negende autorenner van naam, die in de laatste 20 maanden verongelukte. Hem gingen voor Hawth orn, Collins, Stuart Lewis Evans, Mus- so, Peter Whitehead, Scott-Brown, Buéb en Behra. Harry Schell, die in 1921 in Parijs uit Amerikaanse ouders geboren werd ging in 1940 met zijn 'broer Philippe en de Franse reinners Dreyfus en Le Begue naar Amerika. Na de oorlog keerde Schell terug en reed achtereenvolgens voor Gordini, Ferrari, Vanwall, BRM en Maserati. Thans was hij lid van de ren stal Yeoman Credit Stable", die met Coopers rijdt. Zijn succesrijkste jaar 1954, toen hij in vier Grand Prix-wedstrijden bij de eerste vier eindigde. In 1958 werd hij tweede in de Grote Prijs van Neder land. Het jaar daarvóór was hij de suc cesrijkste renner van de Vaniwall-ploeg. In 1959 eindigde hij op de 10e plaats van het wereldkampioenschap met 5 pt. Advertentie Kom fris op en van Uw urerh! W> Om de Davis Cup Venetian Way heeft de Kentucky Derby, een van de grootste Amerikaanse i rennen, gewonnen. Dit bracht zijn eige- tnaar Blumberg 114.850 dollar op. Vene tian Way is een paard, dat in zijn drie jarige leven al vrijwel alle mogelijke paarde-ziekten heeft gehad. Hij had geen ROTTERDAM In de tweede ronde van moeite Bally Acke te verslaan. Derde de Europese zone van de Dayisbeker. welkewercj Victoria Park. vandaag over de gehele linie is begonnen. ia feitelijk de enige verrassing, de nederlaag! van de Italiaan Sirola tegen de Hongaar- Advertentie Adam waardoor de stand van Hongame— Italië op de eerste dag 1—I werd in plaats! van de verwachte 02. De uitslagen waren: Boedapest. Hongarije—Italië I—1. Adam verslaat Sirola 6—2. 2—6. 6—8. 6-2. 6—1: Gulyas verliest van Pietrangeli 6—1, 2—6, 4g 4g I Parijs.Frankrijk—Argentinië 2—0. Haillet verslaat Soriano 6—3. 61, 5—7, 6—2, Puey verslaat Aubone 6—0, 6—:2, 6—3. Monte Carlo. MonacoChili <*—2. ®ors*\iP_, verliest van Ayala 06, 26, 1-^6^Pasquier verliest van Rodriguez 1—6. 6—m. Warschau. Polen—Duitsland 0—2. Skonecki verliest van Stuck 6—8. 1—6. 4—6. Gasiorek verliest van Kuhnke 37, 16, 7—5, 3—o. Brussel. België—Brazilië 3—1. De Groncke) verliest van Fernandes 36. 06. 6—8: Bn- chant verslaat Barne,s 6—2, 6—3. 5—7, 6—i. Stockholm. Zweden—Spanje 1—1. ciuist verliest van Glmeno 26. 6t 5' Schmidt verslaat santana 6—2, 6—4. 4—6. jg 6—8 Wenen. Oostenrijk—Denemarken 0—2. Saiko verliest van Nielsen 6—1, 1—6. 46, 4—6. Lege riste in verliest van J. Ulrich 6—4, 4—6. 3—6, 6—1, 3—6. GEBRUIK GORDIJNSPIRAAL met de originele onderdelen Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN. Ja, het is 0—2 geworden. Cijfers, die algemeen ver wacht werden, zowel in de Neder landse als in de Engelse tenniswereld. Onze spelers hebben geen set gewon nen, al was van Eijsden er in zijn eerste tegen Davies, heel dicht bij. Desondanks kan voluit worden ge zegd, dat onze spelers een spelvorm hebben getoond, welke ten opzichte van hun normale vorm, stellig hoger lag. Ongetwijfeld was dit hieraan te dan ken, dat de Engelse spelers, Knight zo wel als Davies, de laatste vooral, min der sterk speelden, dan htm prestaties en dan hun trainingsvorm hadden doen verwachten. Zo werd het al met al een eigenaardige wedstrijd, waarin de Ne derlanders meer dan eens briljanter speelden dan de Engelsen, maar waarin de wedstrijdrontine van deze niettemin wist te winnen: Knight versloeg in de eerste partij Maris met 60 64 63 en Davies won van Van Eijsden met 9—7 6—4 G—t. Dat Maris veel te duchten zou krij gen van de zeer snelle en met veel top spin geslagen linkse forehand van Knight was te verwachten en dit bleek ook di rect in de eerste set. Zijn verweer en zijn tegenaanval was echter direct op peil. Het was louter deveine, dat hij zijn service-game, ondanks 40.0 in de tweede game verloor; drie slagen, waaronder twee scherpe passings, juist over de lijn. Ook de volgende game liep tot enkele deuces en weer was het Knight die, vin nig attaquerend, brutaal vollerend, de kritieke punten won. Die 30 gaf hem een duidelijke in jectie. Zijn matige backhand speelde hij slim (routine) met een lage slice, waar door Maris in moeilijkheden kwam en na zijn diepe doorspringende forehand had hij de goede positie aan het net: 6-0 Beter Maris veerde op in de tweede set, direct al. Zijn backhand scheerde de bal langs Knight, gaf hem diens service en het was doodjammer, dat hij op het punt voor 20 een dubbele fout sloeg: 11. Niettemin doorbrak hij opnieuw de ser vice van Knight, won op love zijn eigen service: 31! Knight minderde zijn net- aanvallen, bleef wijselijk uit het achter veld spelen, liet het op vastheid in de rallies aankomen en hierin was hij, mede door de openingen, welke hij met die vinnige linkse maakte, de meerdere. Te i meer daar Maris door die forehand geen aanval kon lanceren op de minder ster ke backhand van de Brit. Vier games aaneen won de Brit, waarin hij zwaar te vechten had en waarin Maris enkele kansen aan het net door te laag vol- leren miste. In de derde set gaven de eerste games het beste van de partij: snel spel met i uitstekende momenten aan beide zijden. Maris verwierf er een voorsprong in van I 32. verloor toen zijn service door brede spreiding van de Brit en. daarna snoof deze de kans om te winnen, serveerde ■uitstekend (meer dan eens een ace) en won drie games achtereen: 6—3. Leek het aanvankelijk, dat Davies in de eerste games naar de touch ven zijn slagen zocht om daarna tot de van hem zo bekende netaanval over te gaan, die touch scheen niet te willen komen. Da vies was en bleef in het achterveld, speelde zonder veel vaart, vertraagde zichtbaar het spel, trachtend Van Eijs den in de val te lokken van forceren en missen. Van Eijsden forceerde inderdaad en hij deed het zonder missen. Er was geen sprake van een Engels overwicht. Integendeel, de Nederlander kwam tegen de aldoor ingehouden spe lende Brit op 3—2 op 4—3, meer dan eens hem verrassend troevend met scher per. uitschietende drives, met enkele on verwachte volleys. Bijna De iets grotere vastheid bracht Davies op 54, op twee setpunten. Beide deed van Eijsden te niet door uitstekende smashes op de hoge lobs. En een passing gaf hem 55. Nogmaals twee setpunten kreeg Davies, bij 65. Nu naar voren gaande miste hij beide malen een volley op een zeer lage passing van de Neder lander: 66. Even leek het of de Britse speler een aanval kreeg van kramp, hinkend ver loor zijn service game: 76 voor van Eijsden. Doch Davies herstelde zich en het leek of hij eindelijk zijn vaart, zijn netspel gevonden had: 97. Evenmin echter als in de eerste set kwam de ontplooing van zijn spel in de tweede. Soms maakte hij desparate gebaren over het missen van kansen, wel ke in de vorm, waarin hij speelde, blijk baar ook een gevolg waren van de wind vlagen. Van Eijsden bleef pittig door vechten. Had hij een betere volley ge had» een minder naar beneden gerichte, hij zou wellicht tegen deze gedeprimeer de Brit een kans op de tweede set heb ben gehad. Nu was, ondanks de missers diens iets beter plaatsen toch de oor zaak dat hij met 64 won. En toen, zich wat veilig voelend, waagde hij zich wat meer naar het net, won met 62. Vandaag, te half drie, het dubbelspel van Maris en Van Eijsden tegen Davies en Knight. Daarna, als exhibitie niet zoals gewoonlijk een enkelspel, doch een tweede dubbel: Van Dalsum en Goris tegen de Britse reserves Becker en Sang- ster. ET TRANEN in zijn ogen stond hij voor de micro foons, die radioreporters hem van alle zijden onder de neus duwden. Hij stamelde en kele onsamenhangende woorden in het Nederlands en deed in zijn wan hoop een beroep op zijn ploegleider, Ray mond Louviot, om het geheel in het Frans te vertalen. En de kwikzilverige Raymond, die nooit om woorden verlegen zit er nooit om verlegen gezeten heeft begon met een verklaring dat zijn ;>upil, Albertus Geldermans, heus wel Trans kon spreken, maar dat hij het zo goed kon begrijpen, dat een jongen, die nog geen jaar beroepsrenner was, die drie dagen geleden zijn eerste grote etappe wedstrijd had gewonnen (de Ronde van Duitsland) en nu zijn eerste grote inter- AB GELDERMANS naar meer successen ROTTERDAM. Aan de Olympische atletiektestwed'Strijden, die op 29 mei op de Nenytobaan te Rotterdam worden gehouden zullen de Nederlandse topat leten uitkomen tegen vertegenwoordigers uit Engeland, Oost-Duitsland en Spanje. Van een onzer verslaggever» AMSTERDAM. Monark, dat in de extra competitie tweemaal de winst aan AMVJ moest laten, heeft in een beslissingswed strijd voor deze nederlagen revanche ge nomen. Door de zege van 5643 volgde Monark de Rotterdammers The Arrows naar de hoofdklasse. Deze hoofdklasse zal het volgend seizoen worden gevormd door D.E.D., The Wolves, The Blue Stars, U.S., Hurley, Monark, Landlust (allen Amsterdam), Flamingo's (Haarlem), ZBVS (Santpoort), Punch (Delft), Argus (Den Haag) en The Arrows (Rotterdam). In de zege, welke Monark met 5643 op AMVJ bevocht, had vooral Franken een groot aandeel. Deze lange speler was in tegenstelling tot beide vorige ontmoetingen nu 3teeds in de basket te vinden. Hij werd daar rijkelijk van passes voorzien, doch wat belangrijker was. Franken gebruikte de ge boden kansen gretig. Zijn 31 punten vormen daarvan ten overvloede het bewijs. Slechts in de eerste 12 minuten kon AMVJ gelijke tred houden met Monark dat overigens nog niet tot bijzondere verrichtingen kwam. Bij AMVJ was Oderwald met 13 punten de pro- duktiefste speler. In de kampioenscompetitie streden DED en US om de derde plaats. DED had in dit duel slechts de beschikking over vijf spelers en miste ook coach Aldenberg. Toch deed dit aan de verrichtingen geen afbreuk want in ieder opzicht was DED tegen de universitairen opgewassen. Nadat US via 1616 bij de rust een voorsprong van 3552 had kunnen nemen, zorgde het aanvalstrio SmitDe JongBreusers ervoor dat DE!D toch verrassend de winst koh grijpen. In luttele seconden werd de score van 4949 in 4961 omgezet, het geen de basis werd van de uiteindelijke winst van 6374 voor Jan Cupido en zijn mannen. nationale klassieke wedstrijd (Luik BastenakenLuik), een te grote prop in zijn keel had, dan dat daar nog woorden doorheen konden breken, voor zover het lege hoofd deze woorden, nog hadden, kunnen vormen. PjJT IS Ab Geldermans, de 25-jarige ■L' tuïnderszoon uit Beverwijk, de jong ste van zeven kinderen van een tuinders- familie: boordevol krachten, slim, wils krachtig en zeker van zich zelf. Maar tevens gevoelig, vol begrip en daardoor een ideale ploegmaat Louviot is er vol lof over: „Hij had de Ronde van het Westen 1959 gemakkelijk kunnen winnen, maar hij stelde zich vrij willig ter beschikking van Simpson en Morvan, die na twee dagen beter ge klasseerd stonden. Hij hielp in het begin van het jaar Scodeller de Ronde van Aquitania winnen en was de toegewijdste équipier van onze ploeg in, de Ronde van Eibar. Daarom hebben zijn ploegmaats er zo op gestaan om hem van de eerste etappe af als winnaar door de Ronde van Duitsland te dragen, daarom hebben ze alle moeite gedaan om het peloton in bedwang te houden, toen hij, op weg naar Luik, 35 km voor de eindstreep een aanval deed op de overwinning." HET WAS NIET de eerste maal, dat de naam van Geldermans met grote letters in de krant kwam. Dat gebeurde al in 1957, toen hij tijdens de wereld kampioenschappen te Rocourt (België) een bronzen medaille won als amateur in deachtervolging. Deze specialiteit heeft zichtbaar zijn stempel gedrukt op zijn type en op zijn stijl. De lange, pezige, taaie jongen bij zijn lengte van 1,82 meter weegt hij slechts 68 kilo rijdt uiterst regelmatig, zonder schokschouderen, zonder „galop peren", zonder al te veel van het zadel af te komen zelfs niet in klimmetjes maar rustig, evenwichtig en stabiel. Zoals eens Coppi die trouwens ook een achtervolgingstype was. HIJ REED uitstekend als amateur op de weg, reed beter als beroepsrenner en verschafte zich tijdens het wereld kampioenschap te Zandvoort een vooraan staande plaats in de fabriekséquipe van Rapha-Gitane-Dunlop, waarvoor hij in dezelfde zomer door ploegbaas Louviot met het oog op de Ronde van Luxemburg gecontracteerd was. Opnieuw is hij in vorm. „Dat komt door de grote verandering, die zich onlangs in mijn leven voltrokken heeft". En de grote, jonge vrouw Ilse, die sedert 21 januari eveneens de naam Geldermans draagt, staat naast hem als levend be wijs van deze verandering. „Aan haar dank ik het, dat ik op het ogenblik zo goed in vorm ben", lacht hij verlegen. DE RECENTE SUCCESSEN schijnen Ab (nog?) niet aangetast te'hebben in de eenvoud van zijn denken. „Die 35 km naar Luik ben ik alleen maar bang geweest", zegt hij. „Het enige, wat ik bjj de start hoopte, was dat ik op een goede plaats zou eindigen. Eenmaal in de grote kopgroep was ik alleen nog maar bang voor v. Looy en Graczyck. Toen begonnen die 35 km, waarbij ik de overweg van Theux gesloten vond. Ik was bang, dat de officials de achtervolgende groep niet tijdig zouden kunnen stoppen. Tegen het einde was ik bang voor de afdalingen en vooral de laatste leek me heel erg gevaarlijk. Ik heb er me alleen maar over verwonderd, dat ik er zo goed door heen ben gekomen. Aan een overwinning dacht ik in die ogenblikken niet meer. ROME. Al was het voldoende be kend dat de Australiër Fraser, de no 1 van de wereldranglijst-1959, dit jaar niet die vorm vertoonde van vorig jaar, de rake nederlaag tegen Merlo, in drie sets (26 36 3—6) heelt allerwegen verwondering gewekt. In de Italiaanse en in de Franse pers wordt voluit ge schreven, dat de nederlaag een blama ge voor Fraser was, omdat hij zich zeer duidelijk niet tenvolle had ingespan nen. Hij, de volleerder, voerde de „strijd" voornamelijk uit het achterveld, een tac tiek welke tegen een speler als Merlo, door ieder speler als „zelfmoord." wordt beschouwd. Dat bleek ook uit de enkele malen, dat hij wel naar voren moest komen en daar dan ook de punten boekte. Openlijk verwijt men hem dat hij de wedstrijd heeft willen verliezen om daardoor een ontmoeting met de Ame rikaan Madbay in de volgende ronde te voorkomen. Een ernstige beschuldiging. Fraser zal m het komende tornooi te Parijs de gelegenheid krijgen om iets goed te ma ken! Advertentie Os tent DAUPHINE 60 Een van de Duitse troeven voor een gouden medaille op de 1 Olympische Spelen te Rome, de wereldrecordhouder op de I 110 meter horden, Martin Lauer, heeft zijn training moeten stopzetten door een geblesseerde enkel. Hoewel deze blessure I zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, heeft Lauer de 1 training nog steeds niet kunnen hervatten. Nu vreest men en terecht dat deze medaille voor Duitsland verloren zal gaan- HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiHiiiiiiiiiHMiiiHiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiinHHiiiiiiiHiiiiiiimiiiiiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiiuiiiimiiHHiiiiiiiiiiiiiimHiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimim Katalogus Gratis Donor Camping Groothandelsgebouw, Rotterdam Dak van ROCVAL blauw, waterdicht en. dampdicht. Ruimer dagverblijf, Staat buitengewoon Stevfg fï* de wind. Versterkte onderdelen. Extra muskietengaas-deur# Vlug opgezet. Verplaatsbare extra-deur. Ken derde kamer mogelijk, En vele kleine praktische nieuwtjes.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 17