WESTDUITSE P.T.T. STOORT UITZENDINGEN VERONICA NÏEUW MYSTERIEFeïïeether - „tot ze eruit FILM IN CAMERA WEES WEG NAAR DE MOORDENAAR Middenstand had aandeel in stijging welvaart Hotelknecht bekende reeks aanrandingen MURGUPA vlido Zee-zender zit op besproken golflengte POLITIËLE ACTIE" HIELP ZWAARGEWOND PAAR TERUG IN HET LEVEN Bus met elf man te water HOTELVLOER INGESTORT Nog geen akkoord voor landbouw STAATSSECRETARIS VELDKAMP: Nederlandse nota aan Indonesië SURINAAMS-AMERIKAANSE RUZIE HAD NOODLOTTIGE AFLOOP Zes maanden was- m Na vijftien jaar Ontkenning Rep i ercussies A B AS 9 N kalmeert WEDUWE VRIJGELATEN Wurgpoging op Chinese Toos opgelost Russische basis voor kust van Albanië Maak uw kast motvrij met geeist insekten verdelger Vrijdag 13 mei I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Advertentie houdt Uw zenuwen in bedwang Van een onzer redacteuren De uitzendingen van radio Veronica worden EINDHOVEN. Na Tilburg heeft ook Eindhoven zijn mysterieuze instorting. Kort na het middaguur is daar de be tonnen vloer 1400 vierkante meter) van een in aanbouw zijnd hotel aan de Vest dijk ingestort. De vloer rustte, tot voor kort. op acht pijlers. Arbeidsinspectie, bouw- en woning toezicht en de politie gaan na of de pij lers voldoende waren geheid en of de samenstelling van het beton deugdelijk was. Ook wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat de instorting door te grote droogte is veroorzaakt. Arbeiders waren op de ingestorte vloer bezig met het metselen van muurtjes en het storten van zand voor de aanleg van een wintertuin. Een van hen, de 26-jarige W. Grafveld, raakte tussen het instortende beton bekneld en werd met een verbrijzelde voet door zijn collega's uit het puin gehaald. De ingestorte liotelvloer bevond zich aanvankelijk ter hoogte van de top van een der acht pijlers waarop zijn rustte. (Zie pijl) ROTTERDAM. door de Duitse PTT gestoord. De storingen worden verricht door het radiostation Norddeicli sian de Duitse Waddenkust, welk station een onderdeel is van het „Funkamt" te Hamburg. Een zegsman te Hamburg liet tijdens een gesprek blijken dat zijn dienst de Veronica zal blijven storen zolang deze zender in de visserijband zit (tussen 184 en 197 meter). De eigen verbindin gen van het kuststation hebben ook schade van de storing, maar de Duitsers nemen dat op de koop toe om de Veronica uit de lucht, althans uit de visserijband te krijgen. Een opschuiving van de uitzendingen van de 185,5 naar de 188 meter biedt voor de Veronica dus geen uitkomst. De technisch directeur van de Veronica, de heer Oswald, deelde ons gis teravond mee .dat de zender binnen enkele dagen inderdaad op de 188 meter zal overschakelen. Dit zal een verscherping van de radio-oorlog betekenen, want de sterke stoorzender zal zeker ook met de uitzending van de Regio nale omroep noord in het gedrang komen. De heer Oswald van de Veronica deelde ons verder gisteravond nog mee dat er volgens zijn oordeel op verschillende plaatsen in ons land wordt ge stoord en op één plaats in het buitenland, namelijk in de omgeving van de Duitse plaats Borkum, waar vlakbij NorcLdeich-radio is gevestigd. Op een vraag van de heer Oswald heeft dit station ontkend de uitzendingen van de Veronica te storen. Alle andere peilingen, zo verklaarde de heer Oswald, kwamen uit op zendstations van de Nederlandse P.T.T. en op kampen van de Koninklijke Marine in Noordwijkerhout en Den Helder. Af Een van <Ie laatste foto's van de knappe Joke van Groenendaal uit Yenlo, Vervolg van pag. 1 In het kapotte toestel vond de politie een film. Na ontwikkeling deed men enkele opmerkelijke ontdekkingen. Er stond een zelfportret op van de foto graaf, die voor de spiegel staande van zichzelf een foto had gemaakt. Al gauw was toen bekend, dat men te doen had met de ontsnapte man uit Heiloo, die op 5 februari 1936 te Kerkrade was geboren,. Van het hotel De Bovenste Molen kwam intussen het bericht, ddt Joke van Groenendaal daar dinsdagavond om half zes was gekomen in gezelschap van een man, die werd herkend van het zelf portret. Zij hadden samen op het ter ras bij de vijver gezeten. Joke had eerst een glas limonade gedronken en daarna een aperitief je. Daarna was zij samen met M. het bos ingewandeld. Daarna ontbrak ieder spoor. De politie en de brandweer zijn sindsdien dag en nacht in de weer ge weest. FOTO'S M. heeft inderdaad verscheidene foto's van Joke gemaakt. Hij begon zelfs al te fotograferen op de trappen van het hotel De Bovenste Molen. Tel kens ging hij mooiere plekjes opzoeken en Joke ging argeloos met hem steeds dieper de bossen in. Op een kilometer afstand van de Duitse grens in de staatsbossen, die daar woest en bijna ondoordringbaar zijn, heeft hij haar overvallen. Het was bij de bron De Snelle Sprong onder de gemeente Tegelen. Joke verzette zich uit alle macht en gilde. Met verbeten gezicht vertelde M. dat hij haar het zwijgen wilde opleggen. Hij heeft haar geslagen en daarna een sjaal om haar hals gedraaid. Het was toen acht uur dinsdagavond. Een cynische bijzonderheid is. dat hij de sjaal waarmee hij Joke doodde, in de winkel te Venlo had gekocht, waar het meisje werkte. Deze bijzonderheid kan op voorbedachte raad wijzen. Men wordt in deze mening gesterkt door het feit dat M. vlak voor de ontmoeting met Joke zijn snor had afgeschoren. (Van één onzer verslaggevers) I ZEVENAAR. Adjudant Hendrik Stor- nebrink (52). commandant over tien' Zevenaarse politiemannen, heeft op 1 mei van het vorige jaar tranen voe- de heer Krella haar secretaris was, maar vooral/ omdat hier een stukje internationale vriendschap tussen po litiemensen in de praktijk te brengen rolde door. Terwijl het Dat is ook de oorzaak geweest, dat hij na het volvoeren van zijn daad nog zo lang vrij door Limburg heeft kun nen rondlopen en fietsen. Stelend en rovend is hij na de gruwelijke daad zijn weg gegaan. Het fototoestel verborg hij in het bos op enige afstand. Gistermiddag werd het toestel gevonden door een burger uit Tegelen, die het bij de politie bracht. Op de daarin aanwezige film stonden inderdaad foto's van Joke. Na zijn daad heeft M. eerst nog een café in Tegelen bezocht. Maar lang is hij daar niet gebleven, bang om her kend te worden. Enige tijd geleden im mers heeft hij in Tegelen gewerkt bij een glazenier. INBRAAK Met de pont stak hij de Maas over naar Baarlo. Daar heeft hij in de late avond van dinsdag ingebroken in een schuur. De daarin gestolen auto kon hij echter niet op gang krijgen. Bij een ander huis in Baarlo stal hij een damesfiets. Het licht van die fiets was echter niet best. Toen hij een politieman passeerde werd hij bang dat hij zou worden aangehouden en daarom stal hij in Kessel een andere fiets, waarmee hij naar Haèlen is ge reden. In Haelen pleegde hij weer een in braak. Vandaar is hij naar Weert ge reden, waar hij woensdagmorgèn de gestolen fiets in de stalling plaatste. Met de trein ging hij naar Heerlen. pok daar is hij in een café geweest. Hij had daar zelfs gevraagd of hij naar de nieuwsberichten mocht luis teren. In Heerlen gaf hij zich uit voor journalist. lep opkomen, toen na twee uur h'ar'd Het per" ziekenauto naar de re. alïdatieafdeling van het ziekenhuis in werken een zwaar gewond echtpaar: uit het w:ak van een kleine gekraak te Duitse auto werd gehaald. Hij is in zijn lange politieloopbaan wel wat. gewend geraakt en op de grote weg naar de Duitse grens gebeuren soms verschrikkelijke dingen. Maar zoals Heinz Krella <39 en zijn vrouw Ma r a f361 er op die eerste mei bijla-1 was zelfs de adjudant te erg.' benen^ missen, zij PRIMEUR. In een gesprek met enkele café bezoekers had hij verteld een moord zaak op het spoor te zijn. Hij zou als primeur het bericht brengen van een meisje, dat met een sjaal was gewurgd. Deze lugubere mededeling bereikte de politie van Venlo gister- middag voordat M. van Maastricht naar Venlo was overgebracht. Toen hem later bij het verhoor die bijzonderheid werd verteld, zei hij, dat hij de moord op Blonde Dolly in Den Haag had bedoeld. M. is op bevrijdingsdag in gezel schap van een jongen uit de psychia trische inrichting te Heiloo ontsnapt. Samen zijn zij donderdag in Rotter dam geweest en daarna zijn zij naar het zuiden afgezakt. In Waalwijk hebben zij samen een inbraak gepleegd in de woning van de ouders van de ontsnapte jongen. Hun buit bedroeg daar 350 gulden, die zij deelden. Daarna gingen zij ieder een andere kant uit. In een hotel te Venlo heeft de politie een dagboek gevonden van M. Hij had daarin nauwkeurig aantekening gehou den van de vele vonnissen, die hij al achter de rug heeft voor inbraken, dief stallen en oplichtingen. Bochum werd "gebracht om te wen-j Gisteren werd in Venlo een groot- nen aan de proteses met een es- j scheepse oefening gehouden van alle corte van de Zevenaarse politie politiekorpsen uit Limburg. De deel stroomden uit Duitsland. Nederland nemers aan deze oefening hebben aan en Engeland de brieven binnen van het speurwerk deelgenomen, collega's, die wat wilden doen. Er gen, kwam een aanbod uit Londen om een voetbalwedstrijd te spelen, een poli- tie-amusementsvereniging uit Enge land offreerde een gezellige avond. Opbrengst voor het gezinnetje. Zater HERINNERING Hij moest beide Heinz en Maria waren bovendien colle- j ga's: vakantiegangers, die in de zon nige ochtend uit Recklinghausen wa ren vertrokken voor een trip naar Ne derland. Heinz, rechercheur bij de po litie in Recklinghausen, wera met zijn j vrouw naar het ziekenhuis in Zeve- j naar gebracht. In de drie maanden, De familie van de heer Krella is in al dat zij langzaam maar zeker het le- d:e maanden van de ene verbazing ven terugwonnen, is er geen dag voor-in. de andere gevallen. Het had, dacht bijgegaan zolder bloemen, fruit of een een andere attentie van de kant van de Zevenaarse politie. Adjudant Stor- nebrink zorgde voor een potjewaar uit de kleine vriendschapsgeschenken werden betaald: hij zorgde ook voor een rouleersysteem, zodat zijn tien mensen niet allemaal tegelijk op de stoep van het ziekenhuisje verschenen Hij dacht verder. Hij dacht vooral aan de toekomst van het getroffen echtpaar en hun kinde ren Wiegbert (10) en Cornelia (6). Hij interesseerde de Internationale Po- litieassociatie voor het geval. Die deed onmiddellijk mee, niet alleen omdat ARGWAAN Toen M. gisterochtend in Maastricht aankwam in een hotel kreeg ,de vrouw 0_. van de hotelier direct argwaan. On- dag gaat dat in Recklinghausen alle- j ^anks het feit, dat M. zijn snor had af maal gebeuren. Voetballen en bai geschoren, herkende de vrouw hem van na de foto's, die zij in de krant had ge zien. Zij belde de politie en verklaarde zich bereid M. uit zijn afgesloten hotel kamer te lokken. Aanvankelijk weigerde M. de kamer deur te openen. Toen zij na enige tijd j w kwam zeggen, dat het eten gereed was, zij, zó moeten zijn, dat de Nederlan-( deed hij de deur op een kier open en ders zich weinig van de gewondenvroeg haar het eten op de kamer te hadden aangetrokken. In Nederlandbrengen. De in de gang opgestelde was men toch nog altijd boos op de politiemannen stormden toen de hotel Radio Veronica zelf die gister avond tot tien uur niet werd gestoord heeft een soortgelijke mededeling als die van de heer Oswald omgeroe pen. De omroeper deeide nadrukkelijk mee dat een groep technici op vrijdag 6 mei heeft vastgesteld en aangetoond dat de stoorzender zich bevindt in het zenderpark Nora te Noordwijk „deels in gebruik bij de PTT, deels bij de marine". Het resultaat van dit onder zoek, zo ging de omroeper verder, zou in die nacht aan de dagbladen worden doorgegeven, maar PTT verzocht dit toen niet te doen. „Voor dat verzoen is men toen gezwicht". De omroeper herinnerde vervolgens aan de gehate stoorzenders uit de be zettingstijd. ,,Nu, vijftien jaar later, meent men zich van dezelfde middelen te moeten bedienen om een ongewenste stem uit de ether te krijgen". De PTT heeft echter gisteren op nieuw categorisch ontkend dat zij de Veronica stoort. Zij herhaalt, aldus een mededeling van de PTT, dat zij geen stoorzenders in bedrijf heeft. Naar de PTT heeft kunnen vaststellen, aldus verder de verklaring, wordt de storing veroorzaakt door de rechtma tige gebruiker van de golflengte. De Marinevoorlichtingsdienst ont kende dat de Veronica vanuit marine kampen wordt gestoord. Zoals uit dit bericht blijkt wordt de Veronica gestoord uit Duitsland. De peilingen die de heer Oswald heeft laten verrichten, zijn dus onjuist, ten zij er ook Nederlandse amateurs aan het storen zijn gegaan. Namens de PTT werd ons later op de avond nog medegedeeld dat de PTT zich volstrekt afzijdig houdt in de strijd tussen twee buitenlandse radiostations (Zoals bekend is de Ve ronica een zender die in Liechtenstein staat ingeschreven, het schip vaart onder Panamese vlag). De positie van de Veronica wordt door de Duitse storingen zeer moeilijk. De Veronica zendt op een golflengte waarvan de Duitse PTT de rechtma tige gebruiker is; de golflengte is toe gewezen door de Union international des télécommunications. Ook juridisch is een ernstige en moeilijke zaak ont staan, die zelfs internationale reper cussies kan hebben. Er zijn thans drie landen in het ge ding: Panama, Duitsland en Liechten stein. Als straks de Nederlandse radio wordt gestoord, wordt ook ons land in de aangelegenheid betrokken. De PTT kon ons gisteravond niet mededelen of en welke maatregelen Prof. dr. H. C. van de Hulst, hoog leraar in de theoretische sterrenkunde aan de Leidse universiteit, is benoemd tot erelid van de Amerikaanse acade mie van kunsten en wetenschappen te Boston. zonder slaap te verwekken Van onze correspondent ASSEN. Elf minder valide ar beiders en een chauffeur zijn gister middag in het Drentse Nieuw-Buinen aan de dood ontsnapt toen de bus die hen van het werk naar Huis zou bren gen, een kanaal inreed. De mannen waren te werk gesteld op een object in het naburige Borger. Te gen vijven bracht een vijftienpersoons busje van een particuliere onderneming uit Nieuw-Buinen hen naar huis. In Nieuw-Buinen is de autobus door tot nu toe onverklaarbare oorzaak te gen een boom gereden en het kanaal langs de weg ingekanteld. Door de ver splinterde voorruit klauterden even la ter de twaalf inzittenden met een nat pak naar buiten. Bij omwonenden wer den zij aan droge kleren geholpen. Slechts enkele passagiers waren licht gewond. Allen konden direct naar huis. Ook de chauffeur, G. van der Ende uit Nieuw-Buinen, kwam er met slechts enkele schrammen af. Van onze correspondent KERKRADE. De vrouw die de aan leiding was v-an een vechtpartij waar bij zaterdagnacht in Kerkrade een man werd doodgestoken, is gisteren door de officier van justitie te Maastricht in vrijheid gesteld. De vrouw een vijftigjarige wedu we leefde samen met de 55-jarige J. C. uit Kerkrade. Haar broer een Duitser uit Aken .heeft bekend J. C. te hebben neergestoken omdat deze zijn zuster steeds afranselde. BRUSSEL. De ministers van de zes landen van de E.E-G. zijn het ook gistermorgen in Brussel nog niet eens kunnen worden over de vraag of de landbouw al dan niet moet worden betrokken bij het plan-Hallstein voor versnelde uitvoering van het verdrag van Rome. Minister Luns herhaalde nog eens het Nederlandse standpunt, dat een versnelde totstandkoming van de Euromarkt alleen is te aanvaarden als zij ook van toepassing zal zijn op de landbouw- Nederland heeft er geen bezwaar tegen, dat de Europese com missie bepaalde agrarische produkten. waarvoor de concurrentieverhoudingen niet zijn hersteld, buiten de versnel ling houdt, als tenminste de minister raad van de E.E.G. met een gekwali ficeerde meerderheid daaraan zijn goedkeuring geeft. De Nederlandse delegatie verzette zich tegen het voorstel om een beslis sing over de kwestie uit te stellen. De besprekingen werden dan ook in de middag hervat- Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het is best mo gelijk dat sommige branches of be- j drijfstakken zijn achtergebleven, maar als we de sterken en de zwak ken dooreen nemen, kunnen we niet anders dan constateren dat de middenstand zijn aandeel heeft ge had in de algemene welvaartsstij ging. Staatssecretaris dr. G. M. J. Veld kamp, die deze uitspraak gistermid dag in de Tweede Kamer deed, voeg de daar aan toe dat het inkomen van het midden- en kleinbedrijf zich in de periode van 1952'58 gunstig heeft ontwikkeld, namelijk met een stijging- in de orde van grootte van 75 procent. De omzetten zijn ook het afgelopën jaar nog verder toegenomen. De bereidheid tot economische sa menwerking is toegenomen. De in koopcombinaties en het vrijwillige fi liaalbedrijf hebben een bijzonder snel le groei doorgemaakt. De structuur van de middenstandssector is de laat ste jaren dus sterker geworden. RANDBEDRIJF Het probleem van het zogenaamde randbedrijf nog altijd bijna de helft van het aantal midden- en kleinbe drijven is volgens de staatssecre taris nog wel van niet te onderschat ten omvang, maar het vormt toch niet het brandende probleem van dit ogen blik. Er bestaan geen onaanvaardba re wantoestanden op grote schaal. Voor het overgrote deel gaat het hier om bedrijfjes, waarin de ondernemer geen volledige dagtaak heeft en dus tijd aan ander werk kan besteden. GESTEGEN Het gemiddelde inkomen in de be langrijkste branches groenten en fruit, kruidenierswaren, schoenen, ta bak. textiel en zuivelprodukten) be droeg in 1952 4500 gulden en in 1957 7400 gulden. In het ambacht beliepen deze gemiddelden respectievelijk 4500 en 7700 gulden. Of deze inkomens nog iets overlie ten voor het instandhouden van het bedrijf wilde de staatssecretaris buiten beschouwing laten. \felen vinden ze on voldoende, zei hij. wel legde hij er de nadruk op dat in deze gemiddelden ook de gegevens van een stuk rand bedrijf zijn verwerkt. Indien de Kamer met de midden standsnota een sterk gewijzigd beleid had verwacht, heeft zij zich bij voor baat vergist, zei de staatssecretaris. Wel is er nog steeds geen gelijkheid van kansen voor klein- en grootbe drijf, maar de overheid zal die toch niet tot stand kunnen brengen. Haar taak bestaat uit het bevorde ren van gelijke kansen als een rede lijke grondslag van de zelfwerkzaam heid van het bedrijfsleven en dr. Veld kamp gaf toe, dat dit niets nieuws is. De snelle ontwikkeling van het klein en middenbedrijf is echter wel nieuw, vooral in de detailhandel. En toch kan de middenstander naar zijn mening niet genoeg overtuigd worden van de noodzaak om zijn produktiviteit te ver hogen. VESTIGINGSEISEN Van een ombuigen van het vesti gingsbeleid is voorts evenmin sprake. Binnen enkele maanden zullen de eisen voor het levensmiddelenbedrijf gereed zijn en dan zal daarmee de helft van de middenstand onder de vestigingswet zijn gebracht. Capabele leiding is uiteraard voor Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Een 27-jarige Am sterdamse hotelknecht heeft tegenover de recherche bekend, dat hij op 29 januari van dit jaar gepoogd heeft een prostituee uit de Korsjespoortsteeg te wurgen. De vrouw was op het laatste nippertje door enkele buren ontzet. In haar kamer vond de politie een shawl waarmee de man zijn slachtoffer om het leven had willen brengen. De hotelknecht. P. de S. werd dezer dagen gearresteerd nadat hij op het Am sterdamse Rapenburg een vrouw van haar fiets had gesleurd. Oo het hulpge roep van de aangevallene kwamen twee taxichauffeurs toegeschoten. Zij wisten de man te overmeesteren en leverden hem aan de politie uit. BIJ BERGEN Eenmaal op het bureau Meyerplein bekende de hotelknecht, die tien jaar lang in de Rekkense inrichtingen is ver pleegd. dat hij kortgeleden in de buurt van Bergen een vrouw van haar tas had beroofd. Toen de politiemannen van Bergen hun Amsterdamse collega's inlichtten over een in dezelfde tijd gepleegde aanranding op een dertienjarig meisje, gaf de arres tant ook dit misdrijf toe. Hij had volgens zijn verklaring trou wens ook enkele vrouwen in het Over- ijselse Haaksbergen aangevallen. Een meisje dat hij daar probeerde aan te randen, werd toen door een voorbij- fietsende militair ontzet. De hotelknecht vertelde bovendien, dat hij in de nacht van 24 op 25 april een vrouw in de Rozenstraat had neergesla gen. Hij had haar tasje geroofd, maar er zat geen geld in. Daarom had hij zijn buit later ergens in de goot gedeponeerd, j Een andere vrouw uit Amsterdams rosse binnenstad zou trouwens ook nog door De P. zijn mishandeld. Ze hadden ruzie .gekregen over geld en toen had de man haar bij de keel gegrepen. Ook in dit geval waren omstanders ter red ding toegeschoten. Van deze poging tot wurging is echter nooit aangifte gedaan bij de politie. De onverwachte reeks van bekentenis sen heeft de recherche van het bureau Warmoesstraat gisteren tot een her nieuwd onderzoek in de nog onopgehel- alle bedrijven nodig, maar daarvoor behoeven er nog geen wettelijke eisen 'te komen voor alle bedrijven. Er lig gen nog 43 aanvragen bij de S.E.R. De staatssecretaris zegde toe met het hoofdbedrijfschap overleg te zullen plegen over de vraag of aan de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie grotere bevoegdheden moeten worden toegedacht om ontheffing van vesti gingseisen te verlenen. NOG VRAGEN Volgende week dinsdag gaat het middenstandsdebat in de Tweede Ka- mei- verder. Dan zal wellicht ook klaarheid komen inzake de gisteren door de liberaal M. Visser naar voren gebrachte kwestie hoe het staat met de vrijere loonvorming in het am bacht. In die kring is het namelijk de vraag of verhoging van de uurlonen in de prijzen mag worden doorbere kend. Van staatssecretaris Veldkamp werd een duidelijke uitspraak ver langd. Deze heeft gisteren nog wel gepro beerd de liberaal J. G. H. Cornelis- sen gerust te stellen omtrent de na leving van de vestigingswet. Deze af gevaardigde had namelijk gevraagd of het waar is. dat in het oosten des lands bijna of helemaal niet wordt opgetreden en dat op last van de pro cureur-generaal te Arnhem niet mag worden overgegaan tot het sluiten van bedrijven, die in overtreding zijn. Volgens dr. Veldkamp is de controle niet verslapt. Verleden jaar zijn er nog 38 bedrijven stilgelegd, omdat de ondernemers niet voldeden aan de wettelijke eisen. Ook had de afgevaardigde Cornelis- sen nog opgemerkt, dat de regelingen voor uitverkopen en het cadeaustelsel onbevredigend werken. Het gaat z.i. niet aan, dat vindingrijke ondernemers een voorsprong hebben op degenen die zich netjes aan de wet houden. Ook dat heeft de staatssecretaris vol gende week nog uit de doeken te doen. Advertentie Gaten in de muren? van Ceta-Bever ^N HAAG™ ""Het'ministerie van buitenlandse zaken heeft thans de tekst bekend gemaakt van de nota, die de Nederlandse tijdelijke zaakgelastigde te mirnft - °P F*61 op het todonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft overhandigd. Zoals wij eergisteren reeds meldden wordt in die nota geëist: ge noegdoening voor de aanvallen door de monstranten op gebouwen van de Neder landse vertegenwoordiging; afdoende maatregelen ter voorkoming van herha ling en vergoeding van de schade. Nalatig In de nota wordt er aan herinnerd dat cfe vertegenwoordiging reeds op 1 en 3 mei bij het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft gevraagd om afdoende bescherming van haar gebou wen. Voort wordt er op gewezen dat een woordvoerder van het ministerie op 3 mei al de mogelijkheid van incidenten voor zag, maar dat de Indonesische autoriteiten niettemin hebben nagelaten preventieve maatregelen te nemen. Dat heeft de ern stige incidenten mogelijk gemaakt, aldus de nota. W achten In Djakarta hebben de Indonesische studentenfederatie en de Indonesische studentenraad gisteren in een gezamen lijke verklaring meegedeeld dat de stu- den vastbesloten zijn om West-Irïan te bevrijdenen wachten op de bevelen van opperbevelhebber Soekarno. ATHENE Reuter) Een Russisch oorlogsschip heeft onlangs een Grieks vaartuig gelast twaalf mijl buiten de kust van het Albanese eilandje Saseno te blijven. Dat onthulde de kapitein derde wurgmoorden op twee prostituees chael^/s^eren^M^Zankomst"fnl°A®' (Chinese Annie en Zwarte Judith' aange- ?he glsteren blJ aankomst in Corm- zet. Het Griekse schip voer naar de Al banese haven Durazzo, toen de Rus ge lastte koers te wijzigen om voldoende De hotelknecht werd in de loop van de dag met een aantal vrouwelijke getuigen uil deze zaken geconfronteerd. Het on-JaocIlu Iluuaen. nu derzoek en de verhoren in deze richt.ng ldnd ligt voor de kust van Albanië leverden tot dusverre geen resultaat op. Ook de man die bekend heelt Engeline Feenstra te hebben gewurgd is met deze getuigen geconfronteerd, eveneens zon der enig resultaat. Naar verluidt is op Saseno een om vangrijke Russische basis voor onder zeeërs aangelegd. Vier militairen van het Albanese le ger bewaakten het Griekse schip in Du razzo, andere soldaten patrouilleerden De tentoonstelling van de collectie in de buurt. Havenarbeiders hadden het Theo van Gogh in het Rijksmuseum bevel gekregen niet met de Grieken te KröllerMuller te Otterloo is vanwe- praten. De bemanning mocht niet van ge de grote belangstelling voorlopig ver- boord, aldus het relaas van de kap;- lengd. tein. Advertentie Duitsers? Dat bèn ik ergens ook nog wel een beetje, zegt adjudant Slornebrink, maar dit geval gaat ver boven boos heid of politiek uit, dacht ik. Daarom ziet u Zijn liefste herinnering aan al die maanden van zorg voor de Krella's is een krabbeltje van de tienjarige Wiegbert onderaan een brief van zijn moeder uit het ziekenhuis: „Ver schrikkelijk bedankt". kamer binnen en overmeesterden hem. M. maakte een psychiatrische kuur door te Heiloo. Hij is al vaker met de politie in aanraking geweest. Als zichtbare tekens van zijn vreemde voorliefde voor avonturen op liefdesgebied draagt hij op zijn rechterarm een getatoueerde af beelding van een vrouwenfiguur en op zijn linkerarm een slang. Joke van Groenendaal was de oudste van zeven kinderen. J 'n Erdaf produktdus goed Van onze correspondent DEN HAAG Zes maanden gevan genisstraf heeft de Haagse officier van justitie geëist tegen de 25-jarige Surinaamse lasser H. G. B. die op 3 december van het vorig jaar de Amerikaan Kennedy uit Den Haag een klap heeft gegeven. De Ameri kaan viel en overleed enige dagen la ter. Het handgemeen was gevolgd op een ruzie, ontstaan doordat de Amerikaan de scooter waarop B. en een 22-jarige Surinaamse vriend van hem zaten, met zijn grote Cadillac had klem gereden op het Plein. De Amerikaan was dc woordenwisseling begonnen met een bij zonder kwetsend scheldwoord. De hele twist was doorspekt geweest met ras senhaat. Een medepassagier van de Ameri kaan had de woedende en enigszins on der drankinvloed verkerende man ten slotte weer de auto in getrokken maar enige honderden meters verder op het Lange Voerhout, was de man weer ge stopt Ook de Surinamers kwamen daar en opnieuw vlogen de scheldwoorden over en weer. De verdachte had zich steeds nogal afzijdig gehouden. Zijn vriend voerde voornamelijk het woord tegen de Amerikaan. AGRESSIEF Toen B echter op een goed moment de twist wilde beslechten, na tegen de Amerikaan te hebben opgemerkt dat de ze maar eens moest bedenken hoe hij het zou vinden zo te worden uitgeschol den, vroeg hij zijn vriend mee te gaan, Daarop kwam de Amerikaan op hem af in dreigende houding. Volgens B. had de Amerikaan hem een klap gegeven, maar dit hadden de veie getuigen niet gezien. Wel waren zij het er over eens dat de Amerikaan bijzonder agressief handelde. B. gaf de Amerikaan een klap waarna deze als een blok neerviel, met zijn hoofd op de trottoirband. Hij overleed aan een sche- delbasisfractuur. De officier van justitie kon zich de verontwaardiging van de Surinamers over het gedrag van de Amerikaan wel voorstellen maar B. had volgens hem niet mogen slaan. De raadsman bepleitte noodweer cn vroeg ontslag van rechtsvervolging.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5