Reorganisatie van DML begon met plan voor gefingeerde aanranding De France zonder haperen in element VELE WENSEN VAN DE MIDDENSTAND NOG ONVERVULD Brokkenmakers op de weg: Zij zijn er wel maar WAAR? 55.000 TON TE WATER Ministers van E.E.G. boekten in Luxemburg geen resultaat Dodencel naar Na ongeluk overleden Overloon Zwitserland wijst twee spionerende Russen uit Donderdag 12 inei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Voorstel ONTDEKKING VAN FRAUDE WERD NIET VOORKOMEN Bedrog Haat Vierpoldersgeen annexatie Staatssecretaris krijgt meer werk Kennedy schakelt rivaal uit Financieringsplan van Horeca Kamer daalde af in details Noodtoestand hier en daar in Zuid-Afrika opgeheven DUBBEL SPEL VAN POLITIEMAN? OPROEP GETUIGEN Voor woning verongelukt Vergaderende vrouwen in Utreeht Vra gen over circulaire huurverhoging t-/ VVan onze speciale verslaggever vS pen en huiven. Per auto behoorden daaraan omstreeks 375 man-uren te worden besteed. Op de rekeningen compareerden echter voor 44 auto's honderd procent uren meer. Deze zaak is destijds aan het licht gekomen omdat een controlerend ambtenaar het zaakje niet vertrouwde. Nadat hij het bedrog ontdekte, werden nog twee auto's in behandeling genomen. Die kwamen merkwaardigerwijs in driehonderd man-uren per stuk minder gereed dan hun voorgangers! Voor elk uur werk werd de overheid 4.20 in rekening gebracht. Is dat zaakje met de overplaatsing van de betrokken officieren achter de rug? We zijn nu bijna twee jaar verder. Tot onze stomme verbazing worden er in het Oudewaterse bedrijf nog altijd wagens voor ons leger behandeld. Al thans, tot voor kort was dit het geval. Dat is ons bekend vanwege een bij zonder onverkwikkelijke affaire die hieronder moge volgen. De eigenaar van het Oudewaterse bedrijf is een oud-politiek delinquent, na 1945 wegens collaboratie veroor deeld tot hoge boete en gevangenis straf. Tijdens de oorlog liepen Duitse officieren bij hem in en uit. Op zichzelf moet men het al beden kelijk vinden dat uitgerekend dit be drijf werd uitverkoren hoewel men met de beste wil van de wereld niet kan zeggen dat het beter geoutilleerd is dan andere bedrijven in dit genre om voor het leger te werken. Maar dit is alles nog niet. speciale verslaggever OUDEWATER. Hoe onbevredigend tot dusverre naar onze mening de gang van zaken met de reorganisatie van de aanschaffingsdiensten van het leger loopt, willen wij vandaag gaarne aan de hand van een voorbeeld toelichten. Een afschuwelijk voorbeeld. Bijna twee jaar geleden, op 18 juni 1958, werden enkele officieren wegens het voeren van onjuist beleid op staan de voet uit hun functie ontheven en overgeplaatst. Dit „onjuist beleid" was gevoerd in hun functie bij de contactdienst tus sen aanschaffingsdienst van leger en bedrijfsleven. Kern van het onjuiste beleid lag in Oudewater, waar zou zijn geknoeid bij het revideren van leger wagens in een particulier bedrijf. In dat bedrijf werden de laadbakken van open legerauto's voorzien van kap- De ambtenaar die anderhalf jaar ge leden de fraude aanbracht en te recht, dat was zijn plicht heeft nu ondervonden hoe gevaarlijk het is het aan de stok te krijgen met de cama rilla. Reorganisatie of niet, fraude of niet: deze ambtenaar moest hangen. Op 8 januari van dit jaar moest de ambtenaar in kwestie wederom voor controlebezoek dus: nog steeds werd daar voor het leger gewerkt bij het Oudewaterse bedrijf zijn. Tijdens dat bezoek deelde de vrouw van de eige naar hem het volgende mede: Vanwege e enstaffunctionairs van het departement van defensie was haar het voorstel gedaan eraan mede te werken dat deze lastige, fraude ontdekkende ambtenaar voorgoed als mens en als ambtenaar onmogelijk zou worden. Wat moest mevrouw doen? Heel een voudig: de manier is bekend uit goed kope Amerikaanse romannetjes. Zij moest de ambtenaar onder enig voor wendsel meelokken naar kantoor al leen daar met forse hand haar blouse openscheuren en gillend het personeel alarmeren met de kreet: „Ik ben aangerand!" Mevrouw wenste dat echter niet te doen, naar haar zeggen mede omdat zij bang was dat, als op deze zaak een onderzoek zou volgen, zij in de hoek van de meineed terecht zou kunnen komen. De ambtenaar deed van het voorval aangifte bij de Rijkspolittie te Oude water. Die maakte proces-verbaal op en zond dat naar de officier van justitie te Rotterdam. Deze gaf de zaak over aan het bureau van de procureur-gene raal in Den Haag. Dat is nu ruim vier maanden geleden, Niets wijst er intussen op dat enige voortgang is gemaakt in het onderzoek naar deze wel bijzondere onfrisse affaire. Waarom is zij vooral zo onfris? Eigenlijk vooral hierom: er blijkt zo duidelijk dat de ambtenaar die de moed opbracht een geval van fraude te rap porteren zich de haat van de camarilla op dusdanige wijze op de hals had ge haald dat hij zelfs op zo brute en schan delijke wijze als hierboven beschreven, onmogelijk had moeten worden ge maakt. En nogmaals: de door hem ont dekte fraude moet geen kinderspel zijn geweest, gezien het feit dat als gevolg ervan direct officieren werden over geplaatst. Onverkwikkelijk ook daarom: het staat vast dat het bedrijf te Oudewater voordelen heeft geplukt van de fraude. Is het dan verstandig, en oirbaar en getuigt het van een werkelijk ener gieke aanpak van de reorganisatie bij de aanschaffingsdiensten, dat zulk een werkplaats ook nadien nog opdrachten van het leger krijgt? De laatste tijd wij weten het niet meer rechtstreeks, maar via een al bijzonder gemakkelijk op te sporen omweg. Wij schreven dezer dagen: Dit soort verschijnselen wekt zeker nu de commissie-Koersen die de zaak-D.M.L. moest onderzoeken, al twee jaar zwijgt een gevoel van onbehagen. Dat doet ook het hierboven be schreven geval. In hoge mate. Van onze correspondent VIER POLDER. De gemeenteraad van Vierpolders noemde in zijn zitting van woensdagavond het ontwerp-Rijn- mond aanvaardbaar. De raad stelde hier bij evenwel dat de integratietendens niet mag worden doorkruist door het thans of later aan de orde stellen van grens kwesties noch in het Botlekgebied noch in of nabij het Europoortterrein. De wijze van samenstelling van het algemeen bestuur van het openbare lichaam achtte men aanvaardbaar mits die gekozenen via het systeem van vier kiesdistricten voor dat bestuur worden aangewezen. Poortugaal Ook de raad van Poortugaal was tegen één kieskring, maar de meningen ver schilden erover in hoeveel districten de verkiezingen dan zouden moeten worden gehouden. Sommigen voelden voor twee, anderen voor vier. Men wilde tenslotte het juiste getal maar laten bepalen door de deskundigen. Burgemeester Van Dijk vroeg de raad toestemming of hij aan de minister van binnenlandse zaken mocht meedelen dat hij persoonlijk de burgemeester als de meest aangewezen figuren ziet voor een benoeming in het algemeen bestuur van Rijnmond. Het merendeel van de raads leden verschilde met hem daarover van mening. De burgemeester stelde er ook nog prijs op met nadruk te verklaren dat hij tegen grenswijzigingen tussen Poortu gaal en Hoogvliet is voordat Hoogvliet met de grootste spoed aan die zelfstan- zelfstandig is. Hij vond overigens dat digheid moest worden gewerkt. Advertentie Wh op ieders lip! 20 stuks Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Staatssecretaris Stij- kel van verkeer en waterstaat zal zich voortaan ook bezighouden met vraag stukken die het binnenlands vervoer over de rail, langs de weg en te water betreffen. Tot nu toe was hij in het bij zonder belast 'met de behandeling van internationale vervoersaangelegenheden. DEN HAAG. In de Haagse kunst handel Nova Spectra is een nieuwe expo sitie van jonge Parijse kunst ingericht. Tot de exposanten behoren: de oud- Delftenaar Bram Bogart, de Belg Pierre Alechinsky, Jacques Doucet, Jacques Duthoo en Jacques Englebert. Eigen nieuwsdienst LUXEMBURG De ministers van de zes landen van de E.E.G. ziin het in Luxemburg niet eens kunnen worden over het plan-Hallstein voor een ver snelde uitvoering van het verdrag van Rome. De oorzaak daarvan is een ver schil van mening tussen Duitsland en Nederland over de vraag of de landbouw in de versnellingsprocedure moet worden opgenomen. Duitsland voelt er niets voor terwijl Nederland vindt, dat juist deze sector niet mag worden overgeslagen. Na bijna twintig uur aan een stuk te hebben vergaderd besloten de ministers gister morgen om kwart voor vier er eerst eens enkele uren over te gaan slapen. Zij zul len de kwestie vandaag opnieuw in Brussel bespreken. Meer verliespunten Dit uitstel heeft er voor gezorgd, dat ook voor de punten waarover de minis ters het in principe al eerder wel eens waren, geworden, geen definitieve beslis sing werd genomen. Deze punten houden onder andere in een verlaging van de onderlinge tarieven van de zes landen van de E.E.G. met twintig procent op NEW YORK (Reuter, AP). De grote overwinning die de schatrijke senator John Kennedy,, een katholiek, heeft behaald in de democratische voorverkeizing in de ovehwegend pro testantse staat West Virginia, heeft een van zijn rivalen, senator Hubert Hymphrey. een protestant, aanleiding gegeven zich terug te trekken als kandidaat voor de presidentschaps kandidatuur van de Democratische partij. Door dit afvallen van een van de ve le democratische kandidaten schijnen de kansen van Adlai Stevenson, die twee keer de strijd om het president schap van Eisenhower heeft verloren, weer sterk te zijn gestegen. De meeste aanhangers van Humphrey verwachten dat hij, nu hij zelf geen kandidaat meer is. zal gaan ijveren voor een kandida tuur voor Stevenson. Kennedy verklaarde gisteren na zijn overwinning in West Virginia te gelo» ven dat hij nu een goede kans had om de kandidatuur van de Demoncratische partij voor het presidentschap te ver werven. Zo gleed gisteren de France, het nieuwe vlaggeschip van de Franse koopvaardijvloot, te water. Het was een volmaakte tewaterlating, die precies volgens programma verliep nadat me vrouw de Gaulle de fles champagne tegen de steven uiteen had laten spaten. (Telefoto) Van onze Parijse correspondent ST. NAZAIRE De gepavoiseerde France, het nieuwe 55.000 ton me tende vlaggeschip van de Compagnie Générale Transatlantique, is gister middag precies om kwart over vier te water gelaten. Wie al eens mocht hebben gespot met de zorgvuldig heid en de vakkennis van de scheeps bouwers van St. Nazaire is bedrogen uitgekomen. De tewaterlating is op de seconde nauwkeurig volgens de plannen verlopen en het nieuwe schip kon om kwart voor acht 's avonds door kapitein Hervé Le- huédé aan de afbouwkade worden afgemeerd. Vijf minuten voor het tijdstip waar op het schip de helling moest verlaten betrad mevrouw de Gaulle, vergezeld van dc directeuren van de Transat en van de werf Penhoët het hoge. van ijzeren buizen geconstrueerde podium voor de boeg van het schip. Even te voren had zij daar ook al gestaan, toen in haar aanwezigheid door een rooms- katholieke geestelijke het schip, zoals in Frankrijk gebruikelijk is, werd ge zegend. BESPROEID Haar beide begeleiders hebben haar uitgelegd hoe .zij het lint, dat de grote fles champagne vast hield, moest door knippen. Nadat aan de radarmast van de France de vlag was gehesen, heeft zij dat precies kwart over vier gedaan. De fles sloeg aan scherven en de champagne spatte tegen het voorste ven. Een, twee, drie seconden van grote spanning. Toen zag men hoe het huishoge schip langzaam maar onver biddelijk in zijn element begon te glij den. De kapitein op de brug hief zijn pet hoog van het hoofd. Fabriekssire nes gilden. De sleepboten lieten hun fluiten werken. Een harmonie-orkest zette de Marseillaise in. De kettingen, die de France in zijn vaart moesten stuiten, werden met oor- i verdovend geraas door het schip over de helling gesleept. Rondom de ach- tersteven tekenden zich een diepe voor j in het water van de Loire af en een flinke, maar niet overdreven grote vloedgolf spoelde langs de oever. On der het gejuich van de vijftigduizend toeschouwers, die op en rondom de j werf verenigd waren, was de France i terecht gekomen in het water van de Atlantische oceaan, dat zij naar men hoopt nog vele jaren zal doorklieven. GEMEENPLAATSEN Vervolgens trad, terwijl de sleep boten hun moeilijke werk begonnen, generaal de Gaulle naar voren. Hij heeft, staande op dezelfde estrade waar zo juist zijn vrouw de tewater lating had verricht, een korte toe- '1 spraak gehouden. Hij scheen gistermiddag niet erg geïnspireerd. Meer dan enige gemeen plaatsen (,.Het schip dat de volkeren met elkander moet verbinden", enzo voort) heeft hij eigenlijk niet gezegd. Wel heeft hij enige woorden gewijd aan de hechte vriendschap tussen de Ver- enigde Staten en Frankrijk. Deze sche- j nen op het huidige ogenblik, aan de vooravond van de topconferentie, niet zonder betekenis. Maar of men zo ver kan gaan te zeggen, dat Frankrijk i volgende week direct al bij het eerste i treffen tussen Kroesjtsjef en Eisenho wer zich aan de zijde van laatstge noemde zal scharen, blijft een open vraag. FEEST St. Nazaire kende in ieder geval gis teren geen donkere wolken. Gister avond werd er als op een veertiende juli, op verscheidene plaatsen in de stad in de open lucht gedanst en in de volle straten heerste een feestelijke stemming. Nog anderhalf jaar zal de France aan de werf blijven liggen om te worden afgebouwd en dat is voor de arbeiders en dus voor de stad een rus tig gevoel. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De „dodencel" i in het Oranjehotel (gevangenis Pompstationsweg) te Scheveningen zal op den duur moeten verdwijnen. Deze cel waarin honderden Neder- I landers in de jaren 40-45 hun laatste I uren hebben doorgebracht, bevindt zich in een barakkencomplex, dat in 1 de eerste wereldoorlog ,.met een tij- delijk karakter" is opgebouwd. Als eenmaal tot afbraak van het complex j wordt overgegaan, zal volgens be- - staande plannen de dodencel in haar I authentieke vorm worden overgebrach naar het Nationaal oorlogsmuseum te Overloon. Dit wordt op 23 mei door prinses Irene geopend. Het museum werd in 1946 opgericht op een plek waar in 1944 een van de hevigste gevechten uit de Tweede wereldoorlog werd gele verd. Er stonden toen meer tanks te genover elkaar dan waar ook. Nu is het museum dankzij een omvangrijke uitbreiding geschikt geworden om de complete geschiedenis van Nederland in de laatste wereldoorlog te huisves ten. DEN HAAG (ANP) Het bedrijf schap Horeca heeft bij de staatsse cretaris van economische zaken voor stellen ingediend voor de financiering van nieuwbouw- of uitbreidingsplan nen der logiesverstrekkende bedrij- Het plan is ontworpen door dr. J F. van Saarloos, economisch adviseur van Horecaf. Tijdens de viering van het zeventigjarig bestaan van Horecaf, gis teren in Scheveningen, heeft dr. Van Saarloos de details van het plan ont-j vouwd. Voorgesteld wordt een fonds in het le-j ven te roepen van vijfentwintig miljoen gulden Daaruit zouden onder garantie van de overheid ter verwezenlijking van nieuwbouw- of uitbreidingsplannen leningen kunnen worden verstrekt van maximaal veertig procent van het no dige bedrag. Aan de kredietverlening zou als voor waarde moeten worden verbonden, dat de financiering voor tenminste vijfen twintig procent met eigen kapitaal moet geschieden en dat de aflossingsverplich tingen op het vreemde kapitaal accepta bel moeten zijn. BAARN In het Baarnse zieken huis is gisteren de 25-jarige mejuffrouw H. B. Krysmanski uit Bremen overle den aan de gevolgen van een ongeluk. Op zondag 24 april werd zij ernstig gewond toen de auto waarin zij mee reed tegen een hek 'botste. Een ijzeren staaf drong toen door de bodem van de auto en door het lichaam van het slachtoffer. De auto werd met haar naar het ziekenhuis gesleept en daar werd zij losgezaagd. 1 juni 1960 en 1 januari 1962 v - laatste verlaging echter onder bepaalde voor waarden) en een verlaging van het toe komstige buitentarief met twintig pro cent waarvan tien procent definitief en de andere helft op basis van weder kerigheid. Compromis Het uitgangspunt bij de kwestie van de landbouw was het aanvullende voor stel, dat de Europese commissie enige tijd geleden heeft gedaan om de land bouw bij de versnelling te betrekken en daarbij rekening te houden met zowel de Duitse bezwaren als de Nederlandse wensen. Nadat ook afzonderlijke bespre kingen tussen de Duitse en de Neder landse delegaties geen resultaat hadden opgeleverd kwamen de Fransen met een compromisvoorstel. Dit hield in een koppeling van de ver- snellingsvoorstellen voor de landbouw aan een gemeenschappelijke landbouw politiek van de zes landen, met daarin begrepen bepaalde voorzieningen voor de overgangsperiode. Duitsers beslissen Na lang heen en weer gepraat kwam men door dit voorstel wel iets verder, maar bij de bespreking van de prak tische maatregelen bleek dat het op het inmiddels vergevorderde uur niet mo gelijk was nog tot overeenstemming te komen. In Luxemburg werd gisteren gezegd, dat het voornamelijk van een Duitse kabinetsvergadering zou afhangen of bij de besprekingen van vandaag toch nog een oplossing voor de kwestie zou wor den bereikt. De Duitse minister Erhard is gisteren naar Bonn geweest om met zijn regering de stand van zaken te be spreken. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Van het heilig vuur, waarmee vroeger in de Tweede Kamer de middenstandsbelangen plachten te worden behartigd, was giste ren tijdens de debatten over de jongste middenstandsnota van staatssecre taris dr. G. M. J. Veldkamp weinig meer terug te vinden. In die nota was trouwens al vastgesteld, dat er eigenlijk nog maar weinig nieuws was te vertellen over dit stuk van het sociaal-economisch regeringsbeleid. De zes woordvoerders van gisteren konden evenmin eclatante perspectie ven openen, zoals de a.r.-afgevaardigde H. van Eijsden moest toegeven. De e.h. dr. J. J. R. Schmal vroeg zich af of de middenstandspolitiek haar verzadigings punt had bereikt. De K.V.P.-er mr. N H. L. van den Heuvel had het gevoel alsof de nota de indruk wilde vestigen, dat dit beleid een bevredigend einde had gevonden. Vestigingswet Het debat bracht op deze manier ook al niets groots op. De meeste sprekers zochten het in de onderdelen van het beleid en grabbelden in de ton van de onvervuld gebleven wensen. Wel probeerde mr. Van den Heuvel een plan te ontwikkelen voor een alge mene wettelijke regeling voor het eco nomisch verkeer, die in de plaats zou moeten komen van de Vestigingswet van 1938, maar het kwam niet hele maal uit de verf. Hij was overigens niet de enige, die de vinger legde op de be denkingen tegen de toepassing van deze klassieke middenstandswet, vooral te gen de traagheid waarmee de laatste jaren nieuwe vestigingseisen tot stand komen en de geringe controle op de naleving van de wet. De socialist J. Reehorst zag in dit PRETORIA, (Reuter) In twintig van de 122 Zuidafrikaanse arrondisse menten, waar sedert de recente onlus ten de noodtoestand van kracht was ge worden, heeft de minister van justitie, Erasmus, gisteren de normale toestand hersteld. Er zijn 300 arrondissementen in de Unie van Zuid-Afrika, maar tot 11 april gold de noodtoestand voor 122 gebie den. verband nog een heel ander gevaar in wat hij de geest van deze tijd noemde, namelijk het terugvallen tot ongebrei delde vrijheid, wat hij funest zou vin den. Uit het bedrijfsleven had de heer Reehorst al uitlatingen vernomen die erop duiden, dat men hier en daar in die kring de Vestigingswet maar liefst zou opdoeken, maar hij vertrouwde dat de staatssecretaris deze „liberale wind" zou weerstaan. Gelijke kansen Over de manier hoe het midden- en kleinbedrijf moeten worden bevorderd heerste er allerminst eensgezindheid. Gelijkheid van behandeling met andere takken van het bedrijfsleven, met name van het grootwinkelbedrijf, was wel een algemene leuze, maar terwijl de K.V.P.- er W. J. G. Peters heftig pleitte voor een speciale belastingheffing om de middenstander wat ruimere liquide middelen te verschaffen, noemde de c.h.-afgevaardigde F. H? van de Wete ring een dergelijke fiscale oplossing een fata morgana. Toch zou de staatssecretaris zich vol gens de laatste nog geruime tijd het hoofd moeten breken over die gelijkö kansen. Zijn vraag was of het mis schien zou gaan door middel van ver sterking van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Mr. Van den Heuvel piekerde over het probleem welke ta ken dan aan de organen zouden moe ten worden toevertrouwd. De afgevaardigde Van Eijsden bleek niet geneigd om de teruggang van het aantal midden- en kleinbedrijven tra gisch te nemen. De belangenbehartiging is z.i. geen zaak van de overheid, maar in eerste aanleg van de ondernemers. De afgevaardigde Peters deed nogal somber. Het grootwinkelbedrijf breidt zich vijf maal zo snel uit als het klein bedrijf en deze groep van ondernemers blijft in de vooruitgang van het inko men ook achter. Wensen Allerlei wensen zijn aan de staats secretaris voorgelegd. Er moet iets wor den gedaan aan de onordelijke concur rentie, vond dr. Schmal die dit pro bleem aan een staatscommissie wilde toevertrouwen. De consumentenbelangen moeten in de bedrijfsschappen beter worden be hartigd, zei de heer Reehorst. Zoals er Kroonleden ter behartiging van het al gemeen belang in de S.E.R. zitten, zo zei hij, moeten er ook dergelijke leden m de schappen komen. Vanmiddag gaat het debat verder en dan is daarna waarschijnlijk meteen het antwoord van staatssecretaris Veld kamp te verwachten. Van onze verkeersverslaggever UTRECHT. Is de brokkenma ker op de weg een hersenschim of bestaat hij werkelijk? Dat is de vraag, die de Nederlandse politie en de justitie zich stellen. Prof. H. W. Ouweleen, hoofd van de psy chologische dienst van de P.T.T. gaf daarop gisteren een antwoord. Dat was op de vijfde politie-ver- keersleergang, die ook nu weer was georganiseerd in nauwe sa menwerking tussen de Verkeers- politiecommissie van de A.N.W.B. Ja, de brokkenmaker bestaat en hij Advertentie Ook Schneider- vullingen voor elke ballpoint BERN (Reuter). De Zwitserse regering hééft twee leden 'van de Russische ambassade in Bern gisteren aangezegd het land onmid dellijk te verlaten wegens spionage. De beide mannen hun namen zijn niet bekend gemaakt zijn dinsdagavond door de politie van Zurich op heterdaad betrapt toen zij in een restaurant van een an dere agent militaire geheimen uit West-Duitsland en Zwitserland te gen betaling in ontvangst namen. De inlichtingen betroffen raketbases in de Bondsrepubliek, radarinstalla ties in Zwitserland en gegevens over de organisatie van het Zwitserse le ger. De politie weigerde te zeggen of ook de derde man is aangehouden. Uit de ze weigering zou men kunnen conclu deren dat de derde agent dubbel spel speelde en in opdracht van de Zwit serse politie de Russen uit hun tent lokte. GEVANGENIS. Na de nacht doorgebracht te hebben in de gevangenis van Zürich zijn de beide diplomaten gistermorgen op vrije voeten gesteld, zij het met de aanzegging het land binnen 24 uur te verlaten. De mannen begaven zich rechtstreeks naar de ambassade, waar hun stellig geen hartelijk welkom zal hebben gewacht. Immers, door hun optreden komt na de Amerikaanse vliegtuigdebacle ook het spioneren van Rutland weer eens in liet licht van de openbaarheid. ROTTERDAM De 58-jarige haven arbeider G. G. de Heus te Strijen is woensdag 13 april 's morgens om kwart voor acht in de Vierhavensstraat te Rot terdam met zijn bromfiets gevallen. Omdat hij maandag aan de gevolgen van die val is overleden, verzoekt de politie getuigen van 'het ongeluk zich te melden aan «bureau Marconiplein te Rotterdam. Ikan worden geëlimineerd, zo conclu deerde prof. Ouweleen. Maar het is toch wel moeilijk (hem te vinden. Ten minste als men zich tot taak stelt, zoals politie en justitie uiteraard doen, de brokkenmaker van de weg verwij derd te krijgen. De wildebras, de bravourrijder die een ongeluk veroorzaakt, is gemakke lijk te pakken. Het is echter een hele toer alle brokkenmakers bij voorbaat te herkennen en uit te schakelen. Prof. Ouweleen zette over dit pro bleem «een wetenschappelijk betoog op, waarin hij niet verbloemde dat de verschillende methoden apart op zich zelf niet doeltreffend zijn. Uit de statistieken van de ongeluk ken 'kan men de groep selecteren die de meeste ongelukken veroorzaakt. Oo«k met behulp van medische en psychologische onderzoekingen komt men een heel eind, ofschoon het vast stellen van bepaalde eigenschappen en gesteldheden alleen ook weer niet vol doende is. Aan de hand van uitkomsten van on derzoekingen toonde prof. Ouweleen aan, dat een percentage van vijf kan worden (geselecteerd waarin zeer ze ker de «brokkenmakers zitten. Zou men echter deze groep zonder meer uit sluiten, dan zouden ook behoorlijke automobilisten (ten onrechte dus) wor den uitgeschakeld, omdat men uiter aard niet iedereen persoonlijk aan een zo diepgaand onderzoek kan onder werpen. Het zou ook een negatieve benadering zijn van het probleem. Daarom concludeerde prof. Ouweleen tot een positieve instelling, namelijk kies bij aanstelling van chauffeurs of anderen die veel op de weg moeten zijn voor 'bedrijf of instelling de bes ten, in ieder geval mensen die niet behoren tot de categorie van de vijf procent die het onderzoek heeft opge leverd als personen met de meeste kans op ongelukken. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Honderden vrouwen uit alle delen van het land kwamen gisteren in Utrecht bijeen. In Tivoli hield de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen zijn jaarvergadering en in de jaarbeursgebouwen bespraken de leden van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen de activiteiten van het afgelopen jaar. De presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen, mevrouw A. Deth- mers-Brouwer, weas er in haar toe spraak op, dat hoewel de vrouw het gezin centraal blijft stellen, het van zelfsprekend is dat zij op vergaderin gen in kleiner en groter verband mee praat. Groot is het internationale con tact, dat de plattelandsvrouwen tegen woordig met elkaar onderhouden. Vrouwen uit alle landen wisselen er varingen met elkaar uit in de Asso ciation of Country Women of the World, die ook het afgelopen weer bijzonder actief is geweest. Dienstplicht Mevrouw G. H. Keyser-Ahrdick sprak als presidente van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen over de dienstplicht voor meisjes. Wanneer die dienstplicht zou zijn gericht op het zich in dienst stellen van de gemeen schap, zou deze voor ieder meisje een verrijking kunnen betekenen, meende zij. Na de openingstoespraken werd het rapport hoe kunnen wij in deze tijd onze kinderen eenvoudig blijven op voeden", waaraan door verschillende afdelingen van deze vereniging het af gelopen jaar is gewerkt, uitvoerig be sproken. Vandaag zal de woninginrich ting onder de loep worden genomen en o-a. de wenselijkheid van een woon keuken in de moderne woning worden jaar VEGHEL (ANP) De 47-jarige me- vrouw Vervest uit Veghel is gisteren bij het oversteken voor haar woning door een auto gegrepen. Enkele uren later is ze in een ziekenhuis overleden. De auto werd bestuurd door een fabri kant uit Amsterdam, die met grote snelheid door de bebouwde kom reed. Voortgaande over het onderwerp vei-1 bekeken. Over de vrouw in het maat- - t schappelijke leven zal dan door me vrouw Hamaker-Willink worden ge sproken. DEN HAAG. De Tweede-Kamerle den Bommer (p.v.d.a.)' en Van Vliet (k.v.p.) hebben aan minister Van Aart- sen vragen gesteld over de circulaire van zijn departement over de wijziging van de huurwet. Daarin wordt gesteld dat alleen vóór 5 mei 1945 tot stand ge: komen woningen op grond van ernstige gebreken of onvoldoende onderhoud van huurverhoging kunnen worden vrii be steld. De Kamerleden willen weten of dit de enige juiste interpretatie is of dat ook een ruimere uitleg mogelijk is. Als dit laatste met het geval is, zo vragen zii is de bedoeling van de wetgever dari met onvoldoende in de wet tot uitdruk king gekomen? Het amendement-Van VLiet strekte er immers juist toe om el ke tijdsgrens te doen vervallen Zij vragen de minister tenslotte of hii eventueel wil bevorderen, dal. de wet alsnog zodanig wordt gewijzigd dat de bedoeling van de wetgever daarin tel volle tot uitdrukking komt. liger verkeer, ging inspecteur J. F. Basten uit Zwolle eveneens de kant uit van het voorkomen van ongelukken. Hij sprak over de verkeersopvoeding en -opleiding. Immers 99 pet. van de ongelukken is te wijten aan de mens. Nadere onderzoekingen hebben uitge wezen. dat de grote gebreken schuilen in de onbekendheid met de verkeers regels en de onoplettendheid. Inspecteur Basten propageerde de uitgaven van een populaire editie van de verkeersregels, die bij herhaling gratis verspreid zou moeten worden. Daar sluit op aan een vereenvoudi ging van de verkeerswetgeving en voor de politie vond hij een centraal voorlichtingsinstituut noodzakelijk. De verplichte medische keuring, die nu op zestigjarige leeftijd ingaat, zou naar de mening van inspecteur Basten op vijftig jaar moeten begin nen en om de twee jaar worden 'her haald. Aan teenagers moeten instructies worden gegeven over het gebruik van bromfietsen, wat een veiliger verkeer in de hand zal werken. Meer voorlich ting. gericht op iedere groep die men wil bereiken, dat was het stramien waarop de inspecteur voortborduurde en hij gaf in tal van voorbeelden aan hoe dat populair en met de meeste kans op succes kan worden gedaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9