Middelburgs klank- en lichtspel iets unieks voor Nederland Koningin zal openluchtspel zien in Terneuzen Door nieuwe kursussen meer mogelijkheden Tarweregeling voor de oogst 1960 vastgesteld epeda slapen Honderd jaar in de levensmiddelen Zeeuwsch Dagblad Decadentie „Schrijn van zwaard en kruis" Telkenjare terugkerend evenement? DAMESVOETBAL IN VLISSINGEN Elftal acteurs Coördinatie Nutsspaarbank Middelburg City-saai Middelburg op 27 mei in gebruik RECHTS HOUDEN BLIJFT MOEILIJK Bezoek van circa Eerste steen gelegd Autobotsing eist een dode en drie gewonden voor centrum van Vrijz. Hervormden een uur aan gemeente Politie roept getuigen op Bevelanders-SVD Sportweek Vlissingen Nieuwe presidente N.C.V.B., Yerseke m osselzaadvisserij Ver. De Ambachtsschool Bejaardenwoningen in Oostkapelle CEFA vertoonde „De Circusartist W. Sies met auto tegen boomernstig gewond Bestuursvergadering Z.L.M Auditie-avond van d'Oprechte Amateur Donderdag 12 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk De BEJAARDE SCHRIJFSTER An nie Salomons heelt herinneringen aan schrijvers, die zij persoonlijk heeft gekend, op papier gezet en de uitgever Bert Bakker in Den Haag heeft in de serie „Ooievaars" dit boekje op de markt gebracht. Od le vendige wijze vertelt Annie Salomons over haar ontmoetingen met o.a. prof. Gerretson, Gerard Brom, A. Roland Holst en Marie van Zeggelen. Ouderen onder ons kennen wellicht Annie Salomons wel, hoewel zij voor velen in nrot. chr. kring waarschijn lijk een onbekende is. Deze in 1885 geboren schrijfster is echter van gro te betekenis geweest voor de kring waarin zij leefde. Zij kwam er steeds voor uit, dat zij een meelevend lid maat wilde zijn van de rooms-katho- lieke kerk. Ook in het thans versche nen boek „Herinneringen uit den oude tijd" deelt zij de lezer mee, dat zij lid is van de r.k. kerk. In de kring van de mannen en vrouwen, die literatuur plegen, staat Annie Salomons bekend als een kunst zinnige en fijngevoelige vrouw, die in haar boeken nooit grofheden debi teerde. Ook in gesprekken met haar bleek, dat zij werkelijk de gave van het woord bezat, d.w.z. zij wist aan haar gevoelens uitdrukking te geven zonder gebruik te maken van kracht termen. Daarom is zij een min of meer opvallende figuur in de kunste naarswereld geworden, want het is een tijdlang mode geweest en dat schijnt het nog te zijn dat kunste naars, die menen enige bekendheid te genieten, zich bedienen van kracht termen: knetterende vloeken en bast aardvloeken. Annie Salomons deed daar nooit aan mee en mede daar door verwierf zij veler achting. Soms heeft het er de schijn van, dat de kunstenaarswereld een aparte mensenkaste is. Nu is dat in zekere zin ook het geval. Een kunstenaar houdt zich bezig met creatief werk en onderscheidt zich als zodanig van veel werkers in andere beroepen. Dat wil echter niet zeggen, dat voor mensen, die zich met de kunst bezig houden andere normen gelden dan voor de rest van het publiek. En daar lijkt het soms wei eens op. Het schijnt, dat men in bepaalde kringen meent, dat kunstproduktie bestaat uit het ongeremd doen opbor relen van wat in 's mensen hart leeft. En dat is naast veel goeds ook veel slechts. De Bijbel zegt terecht, dat 's mensen hart boos en verdor ven is en dat wij bidden moeten om een reine geest. En daarom hoort ook de kunst te staan onder de kritiek van het Woord van God en de Bijbel prijst die din gen aan, die schoon zijn en wel lui den. Maar als de heer Carmiggelt voor de radio een brok profanatie geeft, dan is dat niet welluidend, maar er gerlijk en is het terecht, dat daar over kritiek wordt vernomen en dat de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van zijn afkeuring blijk geeft. En als in een programma voor de vijfde mei radioartiesten schunnige liedjes een tikkeltje gekuist welis waar, maar nog vol nachtkroegsfeer aan het Nederlandse publiek wil len presenteren, dan zijn wij er van harte dankbaar voor, dat er nog mensen zijn, die weten te voorkomen, dat ons volk het aanhoren van deze „kunstuitingen" wordt bespaard. Er is in de afgelopen dagen over de door de heer Carmiggelt gespro ken woorden en over de rel bij de radio veel geschreven en gesproken. De artiesten, die op deze wijze in het middelpunt van de belangstelling zijn gekomen, moeten daar naar ons ge voelen diep om treuren, want bij grote groepen van ons volk gaat het gesprek over deze dingen om de vraag of hier sprake is van een ern stige vorm van decadentie. En er is een groep artiesten, die het er naar maakt, dat die vraag bevestigend wordt beantwoord. MIDDELBURG Van 1 juni tot en met 9 september zal de wachter van de tijd de belang stellende bezoeker van het Mid delburgse Abdijcomplex rondlei den in de eeuwenoude historie van dit gerestaureerde en op nieuw opgebouwde kostbare mo nument. Hij men hoort alleen zijn stem, ziet zijn gestalte niet zal dit doen in een klank- en lichtspel, dat in Zeeland nog nooit is geboden. Een spel dat voor Ne derland uniek is, ofschoon ook Wijk bij Duurstede met een klein, mar poëtisch spel reeds de aan dacht op zich vestigde en Den Haag vorig jaar met een klank en lichtspel het Binnenhof aan trekkelijk maakte. Het Middel burgse evenement is echter voor Nederland iets nieuws, omdat daarin een premenade is inge bracht. Bij de ..gewone" klank- en lichtspelen is het de gewoonte dat het publiek plaats neemt op een tribune tegenover het be wuste gebouw. In Middelburg gaat men evenwel van een ander principe uit: Het publiek maakt een wandeling door de Abbdijruimten en beleeft in die verschil- lende ruimten telkens weer nieuwe ondei- delen van het spel. De Middelburgse ge beurtenis is er een zonder ter plaatse V LIS SIN GEN. Op het ter rein van de v.v. „Vlissingen" hebben gisteravond honderden sportliefhebbers en op sensatie beluste mensen zich vermaakt met een damesvoetbalwedstrijd tussen elftallen van Marathon uit Vlissingen en EMM uit Middel burg. Hoewel de dames in de wandeling de naam hebben zachtaardige figuren te zijn, bleek dit toch niet uit de wed strijd, die allerminst het karak ter had van damesvoetbal in de zuiverste zin des tvoords. De speelsters spotten met elke Itehaamsbeheersing, maakten dat de scheidsrechter er geen been in zag voor ..free kick" te flui ten en ontzagen zich niet waar dit nodig was. de tegenstand ster tegen de grond te „biggen". Niettemin was de ontmoeting zeer aantrekkelijk. Duidelijk kwam uit. dat de voetbalsters beter met de spelregels van handbal op de hoogte waren dan met die van koning voetbal. Er was van dekking dan ook nau welijks sprake, en buitenspel, nou ja, dat is zo kinderachtig. Er vielen acht goals, vijf aan de Vlissingse en drie aan de Mid delburgse zijde, waarbij moet worden opgemerkt, dat de Schel- destad-dames de overwinning dik verdienden, al hadden de Middelburgse trapsterljes wel over pech te klagen. Zij misten twee penalties, maar toonden ook geen schutters in de voor hoede te hebben. Met de rust leidden de Vlissingse dames met 21. Eindstand 5—3. optredende acteurs. Slechts het historisch moment wordt steeds weer letterlijk en figuurlijk in de schijnwerpers geplaatst. Het klank- en lichtspel kreeg tot titel „Schrijn van zwaard en kruis" tekst G. A. de Kok en muziek Henk Stam een volkomen aanvaardbare naam. Van oudsher is de Abdij immers een centrum van kerkelijk en staatkundig gezag ge weest. Het zwaard, symbool van het wereldlijk gezag, vindt men hier samen met het kruis, het teken van de kerk. Dit thema beheerst het spel. Het gehele spel is op de band vast gelegd, waarbij een elftal bekende ac teurs hun medewerking verleenden: Peter Aryans, Louis de Bree, Bert Dijk stra, Thom Hakker, Peronne Hosang, Win Kouwenhoven, Paul van der Lek, Sacco van der Made, Frans Somers, Hans Veerman, Johan WTolder en Rob van der Bas (zang en draailier). De bekende hoorspelregisseur S. de Vries jr. voerde de regie. Onder leiding van Marinus Voorberg zal een instrumentaal ensemble (niet zichtbaar) de muziek ten gehore bbrengen. De stichting Verlichting Middelburg, die het klank- en lichtspel op touw heeft gezet, kon de buitengewoon hoge in vesteringskosten van de installatie dragen dank zij de medewerking van provincie, gemeente en burgerij van Middelburg. Die installatie werd aangelegd door per soneel van de PZEM en gemeentebe drijven, aannemersbedrijf fa. J. L. de Lange en Zoon te Middelburg, in samen werking en overleg met de rijksge bouwendienst en adviseurs en technici van Philips Nederland NV. Men is zo te werk gegaan, dat het spel regelbaar is via twee schakelpanelen vanuit een cen trale bedieningsruimte. Een paneel dient voor de regeling van de verlichting en het andere voor die van het geluid. Voor elke „voorstelling", die een uur zal duren en waarbij ten hoogste hon derd mensen tegenwoordig kunnen zijn, zal het bedieningspersoneel ten minste uit drie technici moeten bestaan. In het paneel voor regeling van het geluid zijn zeven versterkers en drie band recorders verwerkt, terwijl elf klank zuilen werden opgesteld. Om u verder nog een indruk te geven welke mate rialen onder meer werden aangespro ken: 2,5 km verschillde soorten kabel. 6,6 km draad, 1,3 km plastiek buis, 37 regeltransformatoren, 83 schijnwerpers, 500 verschillende typen lampen voor drie onderscheidene soorten spanning en voorts diverse soorten transfor matoren. In de boezem van de verlichtingscom missie van de Middelburgse WV was reeds enkele jaren geleden het denk beeld gegroeid Middelburg illuminaif* aantrekkelijker te maken voor de toe rist. Men was er reeds toe overgegaan de Kloveniersdoelen, het stadhuis en het standbeeld van koning-moeder Emma te verlichten, maar de opening van de provinciale griffie vormde een prachtig aanknopingspunt om ook het Abdijcom plex in een sterker licht te doen baden. De commissie werd dan ook omgezet in een stichting Verlichting Middelburg om daardoor meer representatief naar buiten te kunnen optreden. Het ligt in het voornemen van de stichting de par ticuliere verlichting in de Lange Delft en de markt in de toekomst te coördineren, opdat er meer evenwicht en eenheid komt in de illuminatie van de Zeeuwse hoofd stad. Het stichtingsbestuur deelde ons mede, dat waar het subsidie van pro vincie en gemeente voor zeven jaar is gegarandeerd, elk jaar met een derge lijk evenement als het klank- en licht spel voor de dag te komen. Zaterdag 21 mei zal het Abdijplein in volle verlichtingsglorie van half tien tot elf uur voor het publiek worden opengesteld. MIDDELBURG. Volgens het maand overzicht over april van de Nuts spaarbank bedroeg het tegoed op het eind van de maand 16.289.773,58, het tegoed bij het begin was 16.218.279,82, ingelegd werd 704.570,35 en terugbe taald 633.076,5a Over 1959 waren deze bedragen resp. ƒ14.590.674.50: ƒ14.523.089,51, 670.818,85 en 603.233,86.. Aantal rekeningen begin 14.566, nieu we rekeningen 78, afgesloten rekeningen 43 en rekeningen op het eind van de maand 14.601. Kantoor Middelburg: te goed bij begin 13.596.518,35, inleg 565.517,50, terugbetaling 546.693,91, tegoed bij einde 13.615.341,94. Bijkantoor Oostburg: tegoed bij be gin 2.590.479.77, inleg ƒ138.570,15, te rugbetaling 86.382,68, tegoed bij einde ƒ2 642.667,47. Zitdag Oostkaplele: inleg 4.678,66, terugbetaald 2.159. Agentschap Kruiningen: tegoed bij begin 31.281,70, inleg ƒ482,70, terug betaling nihil, tegoed bij einde 31.764,40. Schoolsparen: tegoed bij begin 62.503,31, inleg 1 322,99, terugbetaling 1.150,12, tegoed bij einde 62.676,18. MIDDELBURG. De nieuwe City zaal bioscoop en congresruimte aan de Lange Delft zal op vrijdag 27 mei des avonds om acht uur offi cieel worden geopend. Met de inge bruikneming van dit theater zal de schouwburg aan het Molenwater op houden langer bioscoop te zijn. Dit laatste gebouw zal dan uitsluitend worden bestemd voor toneel- en ver gadergelegenheid. Kantongerecht Middelburg MIDDELBURG. Rechts houden in het verkeer blijft een moeilijke opgave, dat ondervond ook burgemeester R. O. M. W. van 's Heerenhoek, Burgemees ter W. stond gisteren als getuige voor de kantonrechter in de zaak tegen J. J. V .uit Ovezande. Verdachte, die niet ter zitting was verschenen, reed op 9 februari met zijn vrachtauto in 's Hee renhoek en kwam bij het nemen van een bocht op de linker weghelft. Van tegenovergestelde richting nader de een personenauto met burgemeester W.. terwijl diens echtgenote aan het stuur zat. De burgemeester verklaarde, dat, wanneer zijn vrouw niet was ge stopt er ongetwijfeld een aanrijding had plaats gevonden. Mr. T. Lebret eiste in deze zaak een boete van 25 gulden subs, vijf dagen. Het vonnis luidde con form. De jeugdige monteur L. M. H. uit Middelburg weet ook nog niet wat rechts houden is. Althans niet op 15 april toen hij met zijn nieuwe brom fiets in Vlissingen een bocht naar links wilde nemen. De .eis was twintig gul den of vier dagen. Het vonnis luidde I rr, vijftien gulden subs, drie dagen. I WPPflP PrITTI Tl a 0T1P van De hulp in de huisbpuding J. H. uit nCCUC UcllIipaglIC Vdll Middelburg trok zich op 30 april in haar woonplaats niets aan van het s-topbord op de kruising De RuiterstraaUPoelen- daelestraat en fietste door. Mr. Lebret eiste voor deze overtreding vijftien gul den subs, drie dagen en mr. J. Moolen- burgh vonniste tien gulden subs, twee dagen. Conform de eis kreeg J. C. te Sou burg twee boetes, ieder van vijf ful- den subs, een dag. C. reed op 19 april in Souburg zonder koplicht op zijn fiets. Hij verklaarde gisteren, dat hij toen van de sterrenhemel wilde genieten en daarom zijn danamo af en aan zette. GOES. Op woensdag 18 mei zal het honderdjarig bestaan worden herdacht van de levensmiddelengroothandel fa. Gebr. Duvekot te Goes. Dit bedrijf, dat in de loop der jaren voortdurend is ge moderniseerd en zich steeds heeft aan gepast aan de eisen van de tijd, is ont staan uit een bescheiden kruideniers- winkeltje. dat een eeuw geleden door Cornells Duvekot werd gesticht. De fa- familie Duvekot heeft steeds de traditie van de stichter van het bedrijf, de heer C. Duvekot -het verlenen van werke lijke diensten scherp in het oog ge houden en mede daaraan is de groei j van de onderneming te danken ge-1 weest. Elders in dit blad publiceren wij foto's van vier generaties Duvekot. Hier- bij plaatsen wij de portretten van een der huidige firmanten, de heer J. J. Duvekot en diens vader de heer W. S. Duvekot (plm. 1924). die samen met zijn broer S. Duvekot (plm. 1917) tal van jaren een stuwende kracht is geweest in het bedrijf. WOENSDAG EN DONDERDAG DRUKKE DAGEN Bij 's Heer Arendskerke MIDDELBURG De echtgenote van de hervormde predikant, ds. I. J. van Houte en de burgemeester van Middel burg, mr. Joh. de Widt hebben gister middag samen de eerste steen gemetseld voor het nieuwe centrum van de Ver. van Vrijzinnig Hervormden, annex gymnas tiekzaal. Nadat dit was gebeurd onthulde de voorzitter van de vereniging, mr J. Moolenburgh, dat het nieuwe centrum de naam „De Schakel" heeft gekregen, daar bij onderstrepend, dat de functie zowel van het verenigingsgebouw als van de turnzaal gemeenschapbindend is. Staande de eerste steenlegging gaven burgemeester De Widt en enkele wet houders hun goedkeuring aan deze naam. Burgemeester De Widt gewaagde van de prachtige samenwerking tussen de ver eniging en het gemeentebestuur, welk contact nu ook zichtbaar wordt in een gebouw. De gemeente bekostigt de bouw van de turnzaal, de Vrijz. Hervormden het vergader- en jeugdcentrum. Mr. Moolenburgh herinnerde er aan. dat het op zes dagen na precies 20 jaar ge leden is, dat het oude verenigingscentrum aan de St. Pieterstraat in de as werd gelegd. Hij bracht verder dank aan de burgemeester en mevr. Van Houte voor het leggen van de eerste s*een. waartoe de laatste „gerechtigd" was. omdat zij als voorzitster van het bazarcomité zeer veel heeft gedaan om gelden bijeen te krijgen voor de bouw van dit centrum. Dr. Gnirrep. Wemcldinge ter aarde besteld WEMELDINGE. Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag het stof felijk overschot van dokter W. F. Gnir rep, in leven rustend arts te Wemeldm- ge, ter aarde besteld. Aan de geopen de groeve voerde het woord burgemees ter C. N. F. van Sas en ds. K. W. Slik, Ned. herv. predikant. Een familielid van de overledene dankte voor het medele ven. TERNEUZEN Het staat nu wel vast dat volgende week twee drukke dagen voor de gemeente Terneuzen zullen aanbreken. Woensdag zal mr. H. Rijpstra als burgemeester worden geïn stalleerd terwijl nauwelijks enige uren later zijn eerste officiële daad zal volgen bij de ontvangst van Hare Majesteit de Koningin De dag daarop, donderdag dus, volgt een bezoek van de minister van sociale zaken, mr. dr. Ch. J. 's heer arendskerke. De 56- A. M. van Rooy, die de regionale jarige commissionair M. Rottier uit werkplaats aan de Industrieweg' Heinkenszand is gistermiddag aan zijn verwondingen overleden, opgelopen bij een autobotsing op de rijksweg ter hoog te van het viaduct. Zijn 19-jarige zoon, de 25-jarige vertegenwoordiger P. V. uit Vlissingen en de elfjarige jongen F. R. uit Lewedorp moesten, ernstig ge wond, in hel ziekenhuis worden opgeno men. Hoe deze botsing is ontstaan is nog een raadsel. Een file auto's reed met flinke snelheid in de richting Middel burg. Plotseling schoten twee auto's uit de file. sloegen enkele malen over de kop en kwamen, ieder aan de kant van de weg. in de sloot terecht. Vermoedt wordt, dat beide auto's elkaar geraakt hebben bij een inhaalmanoeuvre. Tij dens de ..rit" naar de sloot werd de elfjarige F. R. uit Lewedorp geraakt, die met zijn fiets uit Goes, waar hij een school had bezocht, naar huis reed. De knaap liep een armbreuk op en werd naar het ziekenhuis gebracht. De bestuurder van de ene auto, M. R. uit Heinkenszand en zijn zoon, die naast hem zat. waren er erger aan toe, evenals de chauffeur van de andere wagen. P. V. uit Vlissingen. Deze drie personen liepen ernstige verwondingen 015. De heer M. R. is enige ogenblik ken na de botsing aan zijn vervvondin- gen overleden. De heer Rottier is vele jaren agent en correspondent voor ons blad geweest in Heinkenszand 'S-HEER ARENDSKERKE. De groepscommandant van de rijkspolitie te 's Heer Arendskerke verzoekt de be stuurder van de personenauto, die ge- i tuige is gevueest van een verkeerson- j geval op de rijksweg bij het viaduct op woensdag 11 mei 1960, omstreeks 12.15 uur, waarbij twee personenauto's waren betrokken zich voor het geven van inlichtingen te melden op het groeps- bureau van de rijkspolitie te "s-Heer Arendskerke. DE TROUWE DUIF THOLEN Wedvlucht van de Trou- I we Duif uit Sittard.afs tand 129 km. in concours 172 duiven A J A Wagémaker 1 2 5, J Praat 3 8, G de Kok 4. J I Kwist 6 9, D Jansen 7, Fr Koppenhol 1 10. officieel zal openen. Deze opening zal om vier uur 's middags plaatsvinden. De minister heeft dan 's mor gens reeds het nieuwe rooms- katholieke ziekenhuis in Hulst in gebruik gesteld. Hare Majesteit de Koningin zal woensdag ongeveer een uur in de ge meente verblijven. Het ligt in de be doeling dat de speciale boot om vier uur van Hoedekenskerke vertrekt zodat de aankomst om ongeveer tien minu ten voor vijf kan worden verwacht. Na de ontvangst door burgerneeste; en wethouders begeeft het gezelschap zich onmiddellijk naar het sportveld aan het Westelijk Bolwerk. Daar zal door 80 leerlingen van vier verschillen de scholen een openluchtspel worden opgevoerd. Dit spel. dat ingestudeerd werd onder leiding van wika R. Was- terval. de directeur van Kedenesse, en de heer .J. Bronk, directeur van de Ne derlandse Pantomimestiehting. neemt ongeveer een half uur in beslag. De toegang tot het sportveld zal vrij zijn Het ligt in het voornemen het spel in elk geval, ongeacht de weersomstan digheden, te laten doorgaan. De jonge lui die het spel moeten opvoeren schij nen door een bui niet „uit het veld ge slagen" te worden en voor een passen de bescherming voor de Koningin en de genodigden wordt in dat geval gezorgd. De route die de Koningin van de boot naar het sportveld zal volgen gaat van de Scneldckade (benedi-nb via Ie Wesc- ku ks.Tf.rt. do brug er de rijïstveg. Naar vb vernemen zullen Ier V'.'i - sterking van ce gemeentepolitie tuin: g reserv.sten worden opgeroepen 'ver ten (.virtuele versterking door rijkspo litie is weliswaar gesproken, mair men is hei st van men'ng dat deze aisis- tentie in dit geval niet nodig. De officiële ontvangst van Hare Ma- ■esteit de Koningin geschiedt door bur-j gmiees r en wethouders. Dit zal de eert te offici-e daa' zijn van ti.rge- ir.'.'after .R'jpstra, die dan juist enkele uren tevoren geïnstaleerd is. De (.'1 e:ele installatie zal nl. om half drie plaats hebben. Ook de burgemeester is trouwens een officiële ontvangst bereid. Bij de boot, die de burgervader om tien voor twaalf san land zet. zullen schoolkin deren. aangetreden staan om de nieu we eerste burger e ju aubade te bren gen. Soortgelijke zanghuJdes staan om 1 uur in Sluiskil en om half twee in Driewegen op het programma Cemp.i en nauwkeurige organisatie zullen het kenmerk van het program ma zijn want de installatie zal aan sluitend om half drie plaats vinden. Brandweer kreeg eerste prijs ST. PHILIPSLAND. —Op de gehou- den brandweerwedstrijden te Zevenber gen werd door het korps van St. Phi- lipsland een eerste prijs behaald. Te vens verkreeg hetzelfde korps het di ploma groepvaardigheid voor de Bur ger Bescherming Bevolking. Dit is te meer een mooi resultaat om dat er door 23 korpsen uit West-BRabaat aan deze wedstrijd werd deelgenomen Geslaagde zusters MIDDELBURG. In het Gasthuis te Middelburg slaagden voor het diploma ziekenverpleging A de zusters J. Kal- jouw, P. D. A. H. Nagelkerken en S. M. Slabbekoom. MIDDELBURG. De beslissings wedstrijd Bevelanders ("Kamperland)— SVD ("Driewegen ZB) zal aanstaande zaterdag om vier uur worden gespeeld op het terrein van de v.v. „Heer Hen drik" in 's Heer Hendrikskinderen. De winnende ploeg promoveert naar de eerste klasse. VLISSINGEN. Het programma voor de aktie sporthal luidt voor zater dag aanstaande: 14 uur: zeezijde Boule vard Bankert en De Ruyter zeehengel- wedstrijd: 15.30 Schoolplein Bonedijke- straat zevenhandbalwedstrijd heren; 16 45 volleybalwedstrijden tbij slecht weer in het gymnastieklokaal van de Jacob Catssehool): 18.30 mierokorfbal- wedstrijd: 19 uur gymnastieklokaal Bo- nedijkeschool badmintonwedstrijd; 19.30 zevenhandbalwedstrijd dames; 21 uur Concertgebouw boksdemonstratie, daar na gezellig samenzijn. YERSEKE. Mevr. Boogaards heeft afscheid genomen als presidente van de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Vele jaren heeft zij de ze functie bekleeft. Voor al haar werk werd zij hartelijk toegesproken. Mevr. De Jonge werd gekozen tot haar opvolg ster. De in de gemeente Noordgouwe ge houden inzamelingen t.b.v. de vluchte lingen-organisaties hebben in totaal op gebracht ƒ169.03 t.w. collecte ƒ147,33, verkoop kaarten ƒ4,90 en verkoop post zegels 16,80. Het zwembad aan de Westsluis te Terneuzen zal zaterdagmiddag 14 mei a.s. weer geopend worden. BRU1NISSE De tweede mosselzaad visserij campagne op de Waddenzee is begonnen nadat deze op 4 mei geslo ten was. In de afgelopen zes dagen werd aan de ansjovisvissers, de gelegen heid gegeven hun vistuig voor de kom- visserij uit te zetten en op de plaat sen, waar dit gebeurd is, mag niet meer worden gevist. Zoals reeds eer der gemeld, is de eerste campagne van 26 april tot 4 mei bijzonder goed ge slaagd. De meeste mosselzaadvissers vingen meer, dan zij aan het begin van de campagne hadden verwacht. Voor de mosselzaadvissers, die op de verkoop vissen, was een en ander na tuurlijk niet voordelig. De prijs kwam niet hoger dan 2 per ton. Vakschool voor meisjes GOES Uit het jaarverslag over 1959 van de vereniging „De Ambachtsschool" te Goes blijkt dat op de ambachtsschool voor de cursus 1959—1960 zich 441 leerlingen in lieten schrijven, waarvan 242 voor het eerste jaar, 21 voor de kopklasse autotech niek, 17 voor de kopklasse metse len, terwijl 3 leerlingen met ge tuigschrift schilderen in deze af deling werden herplaatst. Voor het part-time onderwijs werden verder 23 kursisten voor gezel brood-banketbakken, 15 kursisten voor patroon broodbakken, 20 kursisten voor patroon banket bakken ingeschreven. Voor de afdelingen timmeren en schilde ren werden resp. 56 en 13 leerlin gen voor het part-time onderwijs ingeschreven. Doordat in het afgelopen jaar ge bruik kon worden gemaakt van de oude Vakschool voor meisjes, werd het aan tal A.V.O.-lokalen uitgebreid. Het vak Godsdienstonderwijs, waarvoor reeds enige jaren de Koninklijke goedkeuring werd verkregen kon met ingang van de nieuwe kursus ingevoerd worden. Verder is de Koninklijke goedkeuring verkregen voor de O.B.A.O. en V.U.T-O. kursussen. Hiermede werd op 1 septem ber gestart, met een eerste en tweede klasse van resp. 11 en 15 leerlingen. Daar er geen praktijklokaal voor op leiding Gawalomonteur aanwezig was, kon dit vak nog niet gegeven worden aan de dagschool. De omstandigheden waaronder in 1959 moest worden gewerkt waren zeer moei lijk. De school werkte, behalve in het oude schoolgebouw in drie dependances. Gelukkig zal in 1960 het nieuwe school gebouw in gebruik genomen worden. Met betrekking tot de avondnijverheids school deelt het verslag mede dat bij de aanvang van de nieuwe kursus hier voor 321 leerlingen stonden ingeschre ven. OOSTKAPELLE. In de vergade ring van de gemeenteraad deelde de burgemeester, de heer F. G. Sprenger mede, dat er plannen worden uitge werkt voor de bouw van zes bejaar denwoningen. Aan mevrouw N. Lamai- son-van den Berg, werd eervol ontslag verleend als plaatsvervangend genees kundige van de gemeente, belast met de doodschouw. Aan het verzoek van de ringrijdersvereniging ter plaatse om op 7 juni a.s. de Dorpsstraat gedeelte lijk voor het verkeer af te sluiten werd voldaan. •De heer C. den Hollander pleitte voor de uitgifte van een gemeenteblad. De burgemeester vertelde, dat de hui dige personeelsbezetting van de secre- ratie geen meerdere werkzaamheden gedoogt. In verband hiermee deelde hij voorts mede, dat de secretarie voortaan uitsluitend des morgens geopend zal zijn van 9 tot 12 uur. Ook werd nog even gesproken over het bedrag van 900, dat de gemeente als porto-kosten aan de P.T.T. moet betalen. De raad vond dit bedrag niet verontrustend en wenste de huidige toestand te handha ven. ^MIDDELBURG- De Christelijke Filmactie vertoonde in de schouwburg de Danny Kaye film „De Circus artiest". Voor deze komische kleuren film bestond matige belangstelling. In het voorprogramma werd o.m. de receptie ter gelegenheid van het jubi leum van de directeur van de Ned. Bioscoopbond vertoond. In het jaarverslag van de vakschool voor meisjes is te lezen dat op 31 de cember 1959 in totaal 534 leerlingen de schooi bezochten, verdeeld als volgt- 397 voor dagonderwijs, 95 parttime-on- me-oWïis .en 423 kui'sisten. Vergeleken met 1908 dat zeer bewogen was o.a. door het betrekken van het nieuwe schoolge bouw, het afscheid van de directrice rus'li°W" Westste«" verliep 1959 heel Langzaam maar zeker wordt het bekend dat behalve de oplei ding tot lerares Na thans ook de mogelijkheid van een opleiding tot lerares N XIX in Zeeland wordt geboden. Voor het nieuwe schoolgebouw bestaat van ver schillende zijden grote belangstel ling. Ter bevordering van de kon takten op het platteland bestaat het plan een commissie van bij stand in het leven te roepen. J. J. DUVEKOT Inspecteur van ons blad GOES De inspecteur-buitendienst van ons blad, de heer W. Sies uit Goes, is gisteravond een ernstig ongeluk over komen. Toen hij met zijn auto in de buurt van Etten in Noord-Brabant reed botste hij tegen een boom. Er was geen sprake van een aanrijding, maar vermoedt wordt, dat de heer Sies achter het stuur onwel is geworden. Het slachtoffer móest, zwaar gewond, in het ziekenhuis te Breda opgenomen worden. GOES Onder voorzitterschap van ir. M. A. Geuze is het Dage lijks Bestuur der Z.L.M. maan dag bijeengeweest. Ir. Geuze zei verheugd te zijn dat de heer C. J. van Westen ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin een koninklijke onder scheiding had mogen ontvangen. Namens het gehele bestuur wens te de voorzitter de heer Van Wes ten geluk, die tal van jaren funk- ties heeft bekleed in het land bouworganisatieleven, waaronder o.m. het hoofdbestuurslidmaat schap van de Z.L.M. De heer Geuze sprak voorts de hoop uit dat de heer G. M. F. Bom spoe dig van zijn ziekte hersteld zou mogen zijn. Tijdens deze bijeenkomst deelde de heer J. B. Becu mede dat in de on langs gehouden vergadering van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten de tarweregeling voor de oogst 1960 is vastgesteld. Tot septem ber zal de mengplic'ht van inlandse tarwe voor het brood 40 pet. blijven bedragen. Hoewel getracht is deze 40 pet. reeds thans voor het komende jaar vast te leggen, kon hiervoor geen meer derheid worden gevonden. Vijfendertig procent De algemene norm blijft dus 35 pet., terwijl in de septembervergadering van het produktschap nader bekenen zal worden welk percentage voor het komende jaar zal gelden. De staffel blijft ƒ0.35 per kg. per maand en het V.I.B. zal op vaste data aan de markt komen. Op de vergadering werd ook medegedeeld dat het wenselijk is een oordeel over nachtvorstschade aan het harde fruit op te schorten, daar de toestand nog moeilijk is te overzien. Wel lijkt vast te staan dat de nacht vorst. die vorige week is opgetreden aan de kleinfruitsektor ernstige schade heeft toegebracht. Er is meer vlas uitgezaaid dan vo rig jaar, hoewel de officiële cijfers nog niet vast staan. Voorlopige schattingen spreken van 95.000 ha in West-Europa, waarvan 25000 ha in Nederland. Overigens toestaat er geen reden voor vrees tot overproduktie, aangezien de huidige voorraad-positie de laatste tijd is ingekort en het verbruik eer stijgen de is. Uiterst moeilijk verkoopbaar zijn een aantal partijen konsumptiea-ardappelen. De totale export van konsumptieaard- appelen van dit jaar is achtergebleven bij de verwachtingen. Landbouw en E.E.G. Gp deze vergadering kwam ook de E.E.G. ter s.prake. Het ziet er naar uit dat er binnenkort belangrijke be slissingen genomen zullen worden in zake de versnelling van de Europese Economische Gemeenschap. Wanneer voor de landbouwsektor niet eenzelfde tempo van versnelling wordt aanvaard' als voor de andere sektoren van het bedrijfsleven is dit naar de mening van het bestuur voor Nederland onaan vaardbaar. Het Ibestuur besloot voorts aan het Zeeuws Studiefonds een jaar lijkse bijdrage te verlenen van 250. Tevens is besloten na overleg met de kringbesturen van de kringen Axel en Hulst der Z.L.M. bij Gedeputeerde Staten een aanvraag tot ruilverkave- ling m te dienen voor het Grensgebied van Oost Zeeuws-Vlaanderen. De algemene vergadering der Z.L.M. zal op 16 juni des namiddags te Goes m „De Prins van Oranje" plaats \in- 22, 23 en 24 juni zullen een 1300-tal Z.L.M.-leden met huisgeno ten een tocht maken naar de Delta werken in het Haring-vliet. Het hoofd bestuur zal op 16 juni des morgens ui vergadering bijeen komten te Goes. Advertentie Wejemonj 4 Yan Tuinen NV Fabrikantt van Artifart meubelen en Epeda matrassen MIDDELBURG De stichting d' Op rechte amateur hield in de Concert- en Gehoorzaal weer een auditie-avond. Deze avond was gereserveerd voor de klas sieke muziek. De finale voor de lichte muziek is be paald op 19 mei en voor het klassieke genre op 25 mei; beide avonden in de Concert- en Gehoorzaal. Na deze finales zal uitgemaakt worden wie Zeeland zal vertegenwoordigen op de nationle wed strijden in Hilversum. De heer J. v. d. Meulen-Bosma uit Goes, hoofdbestuurslid van de AVRO gaf een uiteenzetting over het werk van de stich ting. De kandidaten van gisteravond waren: mevr. N. Coehorst—Reket, Goes df ^eer Bo°' Vlissingen, blokfluit; mevr. H, M. Caro, Middelburg, zang; d eheer J. P. Uiterhoeve, Lewe dorp, zang; de heer Otterdiik. Goes, zang en de heer I. Verhage, Middelburg, hobo. °e p-V. „De Reisduif' te St. Philips- land hield een wedvlucht uit Sittard. De uitslag is: 1. Bakker-Hage, 2. en 10. A. Verwijs, 3. G. Hooglander, 4. W. Neela, o. en 9. C. Verwijs, 6. A. Faasse, 7. A den Bratoer, 8. J. Reijngoudt.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3