de Schat I drosldlIêC I KAPPIE EN DE KR1ELKUNSTMAAN DE NATUUR M' Lid van „Jonge Kerk" naar Oost-Duitsland Recreatiegebied gesloten na verontreiniging DIEFSTALLEN UIT I HAVEN BERECHT 1 Jack Dunkley linnitiiiiHttiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in en om uw huis L it de kerken Stavenisse krijgt een nieuwe predikant ZEEUWSCH IJAGBI AU Pag. 2 Een week - AARSSEN. Toen ze drie jaar was kreeg ze kinder verlamming. Lopen en zitten ging niet meer: dus werd het liggen. Nu is ze 27 en ze ligt nog steeds. Dat betekent vier en twintig jaar in bed. wanneer u goed rekent. Dat betekent twee en vijftig weken van elk jaar in hetzelfde kamertje. Dat betekent, dat ze de figuurtjes van het behang met dichte ogen op ware grootte en afstand kan nateke nen: dat ze aan het piepen precies weet of de buren de kamer- of de kastdeur dicht maken: dat ze op drie straten afstand zeker kan zeg gen of de nuto van de groenteman of die van de melkboer eraan komt. Behalve deze iveek. Deze week is de enige van die 52 uit dit jaar dat ze die deurpiep niet hoortdal ze de melkboer niet beluistert, noch de bloemetjes op het behang met de ogen omlijnt. Ze vaart deze week. Door de Nederlandse rivieren, door havens van. Rotterdam, door het IJ. Ze ziet bloemen en wuivende men sen, ze krijgt fanfares gebracht en begonia's— ze weet niet wat haar gebeurt! Op de Henry Dimant. Ze is niet alleen op die Henry Dunant. het hospitaalschip van het Nederlandsche Roode Kruis. Weineen, ze is er samen met negen en zes tig andere gasten. ,,Ja, gasten, dat zijn het van ons en we hebben het hier bepaald niet over zieken of pa- jf Dit is klip ran der Leen. Ze woont in H/iarssen, is 20 jaar en typiste, kn met dp andere leden van liaar fanfarekorps kwam ze m Maarssen een muzikale groet bren gen aan de Henry Dunant. Binnen, achter het glas ran het schip, genoten de gasten, ken wordt er liier juist eren geholpen door „broeder Hamelink", die zijn vierde reis maakt. Volgende week is hij weer de heer I' II. Humelink, lichl-metnalbewerker in I lissingen. kn dan werkt hij weer vier nachten or er om de tijd in te halen, die liij deze week spendeert aan de mensen op de Henry Dunant. IW. „I)e Telegraaf" MIDDELBURG. De uitslag van de wedvluchten, gehóuden door de post- duivenhoudersvereniging ,,De Tele graaf" te Middelburg, luiden: Tilburg 104 km. in concours 230 duiven: 1 D. Hoogcstcgcr: 3 4 6 9 C. Daane: 2 P. Philipse; 5 P. Pijnen; 7 A. de Bue; 8 F. Klayssen; 10 S. Kodde; le duif 14 19 uur, laatste 1429 uur; Venlo 178 km. in concours 214 duiven; 1 L. v. d. Boost; 2 J. Poortvliet; 3 C. Daane; 4 J. Jonkheer; 5 J. de Kuyper; 6 7 M Brasser; 8 P. Krijger; 9 M. Karstanjc; 10 C. de Nooyer; le duif 14—21 uur. laatste 34.33 uur. Gevonden voorwerpen TERNEUZEN. De Korpschef van de Gemeentepolitie maakt bekend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen: witte hond met zwarte en bruine vlekken; muntbiljet, halsketting horloge met rekbandje; bruine boodschap pentas; 7. andschopje; broekriem (gelig); licht blauwe windjack; bruine jongensperte- monnec: etui met inhoud: 1'2 pond Mocca goud merk koffie; schroevendraaier; zonne bril: zonnebril 'geel montuur): zonnebril; halpoint; jongensjasje; step; lederen motor kap: goudkleurige schakelarmband; pa-ar zwarte rubberlaarzen; pakje waarin een pis tic jeep met aanhangwagentje; jongens jas. Aan het bureau van politie zijn gede poneerd; motor'nandschoen, wanten en gla re's. sleutels, sjaal, dameshoed, bruin be sloten koffertasje, wieldop, waardebonnen, 2 witte riemen, stofbril, lipssleutel no. 15S34. contactsleutel AS. 4.. bril etui. ring met sleutels, klein lederen riempje, bierkist met R lege Hesjes, lederen voetbal en gym- schoen. Kin": van boerenleenbanken op Schouwen vergaderde ZIERIKZEE In het Huis van Nas- sau vergaderde de Ring van Boeren leenbanken op Schouwen Duiveland. De heer D. Deïst uit Zonnemaire werd root algemene stemmen tot bestuurslid her kozen. Dc heer mr. H. H. Schroder uit Utrecht, lid van de directie van de Cen trale Bank, gaf een toelichting op de jaarcijfers over 1959 van de Coop. Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht. De ban ken van Eikerzee en Bruinisse werden afgevaardigd naar de algemene verga dering op 25 mei. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer P- L. Kre- pel. „Dag Henry Dunant, dag mevrouwen en meneren!" Zo riepen het de kinderen in Maarssen, waar het hospitaalschip af meerde en een nacht overbleef. Om de volgende ochtend weer verder te gaan met. de tocht, die voor de meesten „de tocht van hun levenis, zoals ze zelf zeiden. tiënien", vertelt me de scheepsarts, dokter K. Boor. ACHT EN TWINTIG Hij komt uit Axel in Zeeuws Vlaan deren, dokter Boor. Hij is er huis arts.- maar ook kolonneleider van het Roode Kruis. Zijn praktijk, is een week lang overgenomen door colle gae. Volgende \Veek komt er weer een andere arts op de Henry Dunant. En de week daarna wéér een ande re. Zo gaat dat door, acht en twin tig weken lang. En deze week is het de zesde reis die het hospitaalschip dit jaar maakt. „Zeventig mewisen per reis gaan er met ons mee", zegt dokter Boor. „Deze keer uit Zeeland en Zuid- Holland, een andere keer uit Fries land, dan weer Brabant. Ik bedoel maar, alle provincies komenn aan de beurt. Het zijn dus mensen die chro nisch en langdurig aan hun bed ge kluisterd zijn. Rheuma, zenuwzieken met verlammingen en u kunt zich zonder moeite wel meer gevallen voor stellen". JA, OPGEWEKT Van Lekkerkerk over Gorkum en Tiel naar Maarssen waren ze deze dag gevaren en om goed zeven uur "s avonds stapte ik er aan boord van de Henry Dunant. Zeventig mensen in bed den,- mannen en vrou wen: jonge mannen en jonge vrouwen, oude mannen en oude vrou wen. Lachen, grapjes maken, hier en daar zin gen. Potjes bloemen voor de ramen, koppen koffie links en rechts, bloemen in vazen. Een opgewekt gezelschap. Opgewekt? Na tien, vijftien of twintig jaar in bed? Ja. ja, na twintig jaar in bed opgewekt! Niet anders. Dat zou ik ook moeilijk geloofd hebben, zo op een af stand. maar ik heb het nu gezien. Een man die al der tien jaar niet meer van zyn ledikant ge weest is en die heel goed weet dat hy er of er moest een wonder gebeuren niet meer afkomt, hy vertelt; „Niet te gelo ven, meneer, deze tocht. Je ziet dingen waarvan je het be staan niet eens meer wist- Je komt op plaatsen, die je voor goed had afgeschre ven. Je ziet water, weilanden, koeien. Koeien, meneer, wist u dat ik die al meer dan tien 1 tien jaar niet meer gezien had? j Ik heb krekels gehoord, vogels rond ons schip zien vliegen, lek- I kcre dingen gegeten, mensen ont moet. Geweldig. Alleen moet ik er straks weer af. Ja, dat is jammer, i maar daar praten we nog niet over. j De week is nog lang niet voorhij". j I)E FANFARE! Kijk, en dat is typerend voor de mensen, de zeventig gasten, op de 1 Henry Dunant, dat ze praten van ..ons schip". Er zijn hele nuchtere gasten 1 onder, zoals een andere man die ver telt; ..Niet alleen dat het voor ons heerlijk is, maar voor onze gezinnen net zo goed. Wat dacht u? Negen jaar lig ik thuis al in bed. Ik weet, dat ik daardoor eigenlijk een soort van huistyran ben geworden. Natuur- i lijk weet ik dat. En die week dat ik weg ben. komen mijn vrouw en kin- j deren bij. Letterlijk knappen ze op". Buiten ineens muziek; de fanfare van Twijnstra's Oliefabrieken staat muziek te maken. Vlak voor de Hen ry Dunant. De zeventig mannen en vrouwen op het schip luisteren en lachen. Er wordt door het glas heen i gezwaaid. „In Lekkerkerk waren het de Plat telandsvrouwen. Ze kwamen met bloe men en taa'rtjes. en nog eens bloe men en nog eens taartjes". 47 VOOR 70 Het is mevrouw S. M. A. König uit Den Haag die me dat zegt. Zij is de Algemeen Assistente aan boord, de dame de reception, zou u kunnen zeg gen. Zij en dokter Boor zijn niet al leen. Nee, nee. Er zijn nog een hoofdverpleegster en vier gediplo meerde verpleegsters, er zijn nog 24 helpsters en 6 helpers van het Roode Kruis en er is de bemanning van ka pitein M. Poot, die bestaat uit twee machinisten, drie matrozen, een chef- j kok en een koksmaat. O ja, plus een administrateur en Tante Jans, die ook assistente is. Bij elkaar dus 47 men sen om voor die zeventig gasten te zorgen. De bemanning blijft natuurlijk die i acht en twintig reizen lang. De ver-1 pleegploegen niet. Die gaan zaterdag j in de havens van debarkatie (Dor-! drecht en Zijpe) weer van boord. Dan komt de weekendploeg om te schrob ben, de bedden te verschonen, de voorraden in de medicijnkast en de keuken weer aan te vullen en dan zondagavond weer vertrek. Met ze ventig nieuwe gasten. Voor de zeven de reis. REKAF, MAAR „Aan boord worden de diëten stipt nagevolgd. Dat is fantastisch zoals de chef-kok zich daaraan houdt", zegt dokter Boor. „En de organisatie van het geheel is verbluffend. Dit is mijn eerste reis, maar volgend jaar heb- l ben ze me zo voor dit werk". Mevrouw S. M. A. König uit Den Haag en dokter K. Hoor uit Axel, die met 45 anderen onderweg de zorg voor de. zeven tig gasten op zich hebben genomen. ,J)e zaak is, dat men op deze reis niet over zijn ziekte moet denken of praten, maar zich ontspannen", aldus dokter Boor. En vlak voor ik de loopplank van de Henry Dunant weer af ga, zegt me vrouw König nog: „Ja, weet u voor wie ik hei diepste respect heb? Voor de verpleegsters en de helpsters, die elke dag van zes uur in de ochtend j tot tien uur 's avonds in touw zijn. Dan zijn ze doodmoe en bekaf, maar j iedere morgen weer beginnen ze met hetzelfde enthousiasme". En de fotograaf beaamt: Ja, er zijn nog altijd goede mensen. DEN HAAG, (A.N.P.) Uit het kamp van de Jonge Kerk" een organisatie voor jonge lidmaten van de Hervormde raad voor het jeugd werk dat van 16 tot 25 april in Berlijn-Grunewald in het Haus des Kirohentages werd gehouden met als doel een ontmoeting met jonge ren uit de Duitse kerk, is op de laat ste da-g een deelnemer naar Oost- Duitsland verdwenen. Aldus wordt meegedeeld door het persbureau der Hervormde kerk. Zonder er de leiding van het kamp, die berustte bij ds. en mevrouw Dijk- stra uit Donkerbroek (Fr.) van in ken nis te stellen, maar met médeweten van een klein aantal der deelnemers, heeft de 24-jarige deelnemer J. van den Brink, laboratorium-assistent bij Phi lips in Eindhoven, gedreven door een verlangen naar solidariteit met de christenen in Oost-Duitsland. het kamp verlaten en zich naar de Oosteone be geven. Het spreekt vanzelf, aldus het pers bureau. dat de leiding van het kamp alsmede het secretariaat van de Jonge Kerk zich onmiddellijk met het Neder landse consulaat en het Ministerie van Buitenlandse Zaken in.verbinding heb ben gesteld, tot dusver echter zonder het contact met de heer Van den Brink, wiens ouders in Kamperveen wo nen. te hebben kunnen herstellen. Van onze correspondent WINTERSWIJK. Een bekend re creatiegebied in Winterswijk de Itali aanse meren zal voor het publiek worden gesloten. De erfgenamen van de heer Holstegge hebben daartoe besloten. omdat het terrein door bezoekers wordt verontreinigd. H Kortgeleden werd zelfs de inhoud van S een consumptietent in het meer gewor- 5 pen. Reeds eerder is het gebied om de- zelfde reden gesloten geweest. s Eigen nieuwsdienst H AMSTERDAM Wegens diefstal en heling van balen cacao- en koffiebonen heeft de rechtbank te Amsterdam gis teren vier Amsterdammers tot straf fen van anderhalf tot twee jaar gevan- i genis met aftrek veroordeeld. De 32-jarige classificeerder Y. v. d. B. kreeg de zwaarste straf. De officier I van justitie noemde hem „de meest: drieste figuur" in deze zaak. De koopman M. F. ten H. werd we-1 gens gebrek aan bewijs vrijgesproken, I De zaak tegen de ex-bokser H. v. d. Z. werd aangehouden voor een onder zoek naar zijn geestelijke vermogens, „die door het beoefenen van de boks- sport kunnen zijn beïnvloed." 25 Ze stonden samen even te over leggen of ze zouden terugkeren en inspecteur Wood in kennis stellen van de gevonden aanwijzing, dan wel verder liet spoor zouden trachten te volgen en ze besloten dit laatste te doen omdat de door Wood gestelde verbanningstermijn nog lang niet ver streken was. Het \Verd een anime rend spelletje, want al spoedig bleek, dat alleen op vochtige plaatsen her kenbare voetindrukken waren rage- laten en dat op steenachtige gedeel ten van de helling voor ongeoefen de ogen niets te ontdekken viel. Jus tus. altijd stelselmatig, wanneer h:-j een ernstige zaak onderhanden had, keerde terug naar de plaats waar ze het opvallend scherp afgetekende spoor hadden gevonden en stak in de onmiddellijke nabijheid een grote dode tak als een merkteken in de weke bodem. Nog niet tevreden haai de hij zijn fototoestel uit de tas en maakte van korte afstand mc-t gro te zorg twee opnamen van de voet stap. Nu hij reeds verderop hier en daar vage indrukken van de schoen had geconstateerd, kon hij een gis sing maken van de richting, waarin de wandelaar meest zijn gegaan. Het echtpaar was zodoende ïr. staat met inachtneming van de mogelijk heden van het terrein sneller de geïsoleerde sporen te herkennen. Tus sen een paar losse steenbrokken von den ze de plaats, vanwaar de onbe kende op het pad, dat ze aanvanke lijk hadden gevolgd, was gespron gen. maar van dit punt af werd het vrijwel ondoenlijk op de harde, dro ge grond met zekerheid het zooipa troon aan te wijzen. Ze blevei ech ter het pad verder volgen, dat op gelijkblijvende hoogte boven het meer bleef voortgaan. Bij een splitsing, waar naar rechts een steenachtig wegje omlaag voer de en links een steil pad. dat er weinig aanlokkelijk uitzag. naar omhoog in een donker bos leidde, keerden ze terug naar Aros Killee. Justus popelde van ongeduld om zdjn ontdekking aan de politie te rappor teren, Celestine beladen met een vracht flauwgeurende bloemen. Ze waren juist op tijd thuis om af scheid tie nemen van MacDonald, die op het terras een paar laatste woor den wisselde met de inspecteur, <üe nog niets van zijn luidruchtige vro lijkheid scheen te hebben verloren. Hij leidde de Reizigers naar de zit kamer, nadat de superintendent tus sen de struiken op de steile helling achter de ba llus tra de verdwenen was. door W. H. van Eemfandt „Ik zie. dat u de tijd goed hebt besteed, mevrouw!" lachte Wood met een gebaar naar de bloemenschat. „In de lente zoudf u nog eens wat helemaal uit Cambridge en Oxford zien! Dan komen er plantkundigen om hier te botaniseren." De zakelijke Justus maakte een eind aan de uitwijdingen over de flo ra van Glenmore. Hij vertelde de inspecteur alles van het gevonden spoor en bood aan onmiddellijk een van de rechercheurs naar de plaats te brengen, waar hij de tak in de grond had gestoken. „Helemaal niet nodig, waarde heer! Ik zal Munro hier laten komen en wanneer u hem duidelijk maakt, waar ongeveer u de signa alpaal hebt geplant is hij mans genoeg om de rest te doen. Mijn mensen zijn nog bezig op de bovenverdieping. Wat zoudt u er van zeggen, wanneer we een paar- stoelen hier op het terras haalden en dan samen eens krijgs raad hiield'en"' Justus wilde niets liever! Hij gaf Munro begrijpelijke aanwijzingen om trent de plaats, waar hij de voetaf druk zou kunnen vinden, haalde het kistje goede Hollandse sigaren er bij en was bereid zijn volle aandacht te schenken aan alles wat hij te ho ren zou krijgen over de misdaad Met een grapje had Wood ook Celes tine voor de conferentie uitgenodigd; het maakte de indruk, alsof hij haar liever niet uit het gezicht wilde la ten gaan. Toen ze zich gemakkelijk in de ligstoelen hadden gevleid met het wijde panorama van de door de zon bestraalde vallei aan hun voe ten. begon de inspecteur Reiziger diepgaand aan de tand te voelen over de Schotse vakantiereis en de reeds bezochte plaatsen. Voor de tweede maal die dag gaf Justus ge duldig tekst en uitleg van zijn doen en laten, terwijl Wood begrijpend knikte, hier en daar een vraag stel de over bezochte bezienswaardighe den en in het algemeen geen haast scheen te hebben over 'te gaan naar het meer belangrijke agendapunt de moord. Wel bractht hij het gesprek van de vorige dag tussen de Hol lander en Willie Grant ter sprake en hij hield niet op, vóór hij een welhaast woordelijke weergave daar van had gekregen. Ook de vertrouw de uitlatingen van MacGouUie pas seerden de revue, benevens de ge voelens. die de ontboezemingen van de huisbewaarder bij Justus hadden opgewekt. De volgende etappe be trof Justus' ontwaken in het holst van de nacht en ook dit werd tot in alle kleinigheden zorgvuldig onder het mes genomen. Justus, een beetje moe na de ge beurtenissen van de afgelopen nacht en na de wandeling, liet de onder vraging geduldig over zich heen gaan. gaf omstandig, en vaak bij herhaling, zijn antwoorden en ver loor gaandeweg de hoop nog iets te zullen vernemen over de feitelijk toe dracht van de misdaad. Toen Wood, hoezeer hij zich inspande, werkelijk niets meer te vragen had. knikte hij zijn slachtoffer gemoedelijk toe. ..Bravo," merkte hij met zijn bre de lach op. „Kranig geantwoord en bovendien de politie bijgestaan in de uitoefening van haar taak met de aanwijzing van die voetstappen bij het 'hek en in het bos. AI die ijver heeft een beloning verdiend en nu is het mijn beurt om was loslippiger te worden. Deze moord is, wat wij een inside job noemen, dat wil zeg gen. David Grant werd neergesla gen door iemand, die hier de situatie precies kende. Dat limiteert de ver dachten voor ons tot enkele mensen. (Wordt vervolgd) HEPEN fitT PAS>SAG)EC5>TOE£T£L KAN ONS AUJ=N BERGEN .WE BREN - SOWS KON I KM I ON GROTE 7 OATZOUIKNU MONO BÉTER HOUDENDAN MAARDOEN =!lilllilllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||i||||||||||||||||||||||||||||||||||i||||||||!|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||!)|||||||||i|||||||||||||||||||||||||||M||||;|||||ll|lllllllllllltU Eenjarige Pliloxen of vlambloemen veel succes in eigen tuin kweken: u hebt i kweken; ze kunnen uit een klein pakje I zaad opgekweekt worden en voor hen heeft u ook geen bakken of kassen no dig; ze kunnen ook direct ter plaatse in de volle grond gezaaid worden. Ze heb ben wel een zeer zonnig slekje nodig en het is nuttig om wat oude mest on der te spitten. Verse mest kan men veel beter niet gebruiken. Stop bet zaad vooral niet te diep in de grond: het is al voldoende als het juist onder de op pervlakte zit. 15. ,,Het is maar het beste dat ik I die krielkunstmaan in de brandkast 'sluit", zei Kappie. ,.Ik weet deksels goed, dat er in Lutjewier helemaal geen i geleerden zijn. In de eerstvolgende ha ven ga ik maar eens een telegram stu ren om te kijken wat er hier allemaal 1 achter zit!" 1 Met deze woorden druk e hij de i kunstmaan tegen zich aan en beende j naai zijn hut. Vlak daarop ontstond daarbinnen een Ihels lawaai. Bij het plotselinge geloei, geratel en gefluit deinsden de mannen var de K-aak hevig geschrokken ach-' teruil. ,.Oooh Hij ont-ontploft!" jam-I mede de maat. ,,cn net, n-nu K-kapptn in de b-buurt is!" „We moeten iets doen. zolang we niet weten wat dat ding gaat doen! Krakende krukassen, we moeten Kap pie redden!" schreeuwde de Meeste:. Okki wendde zich boos naar de vreem-i doling uit de duikboot, die er kalmpjes] bijstond. „Nou kun je bewijzen, of je de uit vinder var dat snerlding bent!" riep hij „Laat de ouwe met in dat lawaai zitten, zot dat ding af!" Maar de onbekende draaide zich vlug om en sprong over op ziin duikboot „Ik denk er niet aan!" riep hij boven het lawaai uit. „Laat juilie kaD''",n maar een:, goed merken bij zien op de hals heeft gehaald! Des te eer der zal hij mij mijn eigend-, m terug geven!" Toen verdween nij door het l'i'k en liet de duikboot onderduiken. NED. HERV. KERK Beroepen te Oudelande (toez.) D R. Jonker, vicaris te Berkel en Rodenrijs. GEREF. KERKEN 1 Beroepen te Medicine (Canada) M. D. Geleynse te Roermond. Bedankt voor Berlikum H. A. Starrenburg te Kantens. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) j Beroepen te Haarlem, als miss. pre dikant voor west-Borneo W. L. Kurpers- hoek, kand. te Roterdam. STAVENISSE De vacature bij de Nederlands Hervormde Gemeente om staan door het vertrek van ds. H, Bou ter naar Leiden zal op donderdag 26 mei 1960 (Hemelvaartsdag) worde" vervuld door de overkomst van kandi daat L. G. Zwanenburg uit Waard" (Zuid-Holland). In de morgendienst om 10 uur zal de bevestiging plaats vi" den door ds. E. E. de Looze uit Hil versum, waar kandidaat Zwanenburg leervicaris is geweest. Des middags oir. 3 uur zal de nieuwe predikant zijn in trede doen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2