.REUZENCAMERA STRAKS RUIMTE IN Foto's mogelijk van elke meter Russisch gebied Zonderlinge gang van zaken Ui reorganisatie DML Steuntrekker stak geboortehuis van Beethoven aan Dit jaar geen spionage meer nodig! Fotograaf knipt dief schilderzelfmet MILJOENSTE TELEFOON KLANTJES VAN CAFETARIA KREGEN TBC BESCHULDIGINGEN BEIJVEN IN DE LUCHT ZWEVEN Djakarta schuift af n ZUIVERING IN ZUID-KOREA Nog meer voetbal op televisie STERVENDE GAF AANWIJZING De Bilt: Bewolking PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Schoolkinderen besmet DOOR GAS GEDOOD Haastig Nieuw voedsel HET HAD ZO MOOI KUNNEN ZIJN VERBODEN OVERCOMPLEET Nog geen antwoord aan Kamerleden VOORSPELLING.... NORMAAL? ONZEKERHEID Duitser in arrest CtJNARD-LIJN GAAT MODERNISEREN SPOED MET RAAD VOOR NW.-GUINEA 4 Franse Algerijnen in hongerstaking r Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, 'Postbus 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317 bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01130-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Ternenzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BREl'KER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,—. i6e jaargang no. 4555 Dinsdag 10 mei 1960 Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Terwijl de verwarring in de Amerikaanse hoofdstad over het neergeschoten Amerikaanse verkenningsvlieg tuig voortduurt, meldt de doorgaans zeer goed ingelichte New York Times dat dergelijke riskante vluchten nog dit jaar overbodig zul len worden. Nog voor het einde van 1960 zullen de Verenigde Sta ten namelijk hun eerste militaire „verkenningskunstmaan" lance ren, die in staat zal zijn iedere vierkante nieter van het Russische grondgebied te fotograferen» De foto's zullen radio-grafisch naar de aarde worden geseind. Het bedoelde project staat bekend als Samos. Het heeft hetzelfde doel als de vluchten met de nu neergeschoten TJ-2, namelijk het verzamelen van militaire en industriële gegevens waaraan op geen enkele andere manier te komen is. Het zal echter nog enkele jaren duren, aldus de New York Times, eer een voldoende uitgebreid netwerk van dit soort satellieten gereed zal zijn om elke meter van het communistisch gebied te controleren. De betrekkelijk kleine satelliet zal verscheidene camera's bevatten en instru menten die radio-activiteit moeten melden, zodat men steeds zal weten of er op communistisch grondgebied proeven met kernwapens worden genomen. Van één onzer verslaggevers KERKRADE. Jo Lenssen, fo tograaf (35) in Kerkrade heeft na veertien dagen spanning zijn zin: hij knipte de dief. Deze dief heeft in de afgelopen zes maanden herhaaldelijk inge broken bij zijn broer, die het fi liaal van de fotograaf Lenssen in Spekholzerheide beheert. Omdat noch deze broer, noch diens vrouw des nachts bij de zaak waren, was het moeilijk de inbreker, die per keer een paar tientjes uit de kassa roofde, te betrappen en ook de politie kreeg de onverlaat niet te pakken. De heer Lenssen vermoedde, dat de inbreker de kassa open kreeg langs de meest gebruike lijke weg: door een getal aan te slaan. Hij bouwde daarom een drukschakelaar in het register, die aan een magnetische schake laar vastzat en vandaar trok hij een draad naar de ontspanner van een verdekt opgesteld fototoestel, waaraan weer een blitzapparaat vastzat. SLIM Om de inbreker om de tuin te leiden weTd er een tweede fo totoestel wat meer in het oog neergezet. Alles is gegaan zoals de slim me fotograaf het zich voorstel de: de inbreker kwam terug en werd geflitst. Hij haalde het film pje uit het loze toestel, maar ver gat de draden even na te gaan anders had hij het echte toe stel zeker gevonden. De politie heeft naar aanleiding van het duidelijke portret de bank werker G. uit Spekholzerheide in de kraag gevat, die bekend heeft de inbraken te hebben gepleegd. Van één onzer verslaggevers HEINO Eén bacillendraagster in een drukbeklante cafetaria is er ver moedelijk de oorzaak van geworden, dat er op drie scholen in het Over- ijselse dorp Heino meer dan twintig kinderen aan tuberculose zijn gaan lijden Tien kinderen zijn inmiddels naar sanatoria overgebracht; de an deren kuren thuis. De vrouw van de eigenaar van de cafetaria, die vlak bij de r.k, school is gevestigd, is vroeger eens besmet geweest met tbc. Eén keer Zij werd regelmatig onderzocht, maar één keer® heeft zij dit onder zoek overgeslagen. Kort daaroo gin gen zich de eerste ziekteverschijnselen len openbaren bij haar klantjes en bij j het jaarlijkse bevolkingsonderzoek op I tbc schiftten de verontruste school- I artsen er direct meer dan twintig ge vallen uit. De scholen zijn gewoon door blij ven draaien nadat de haard van de gevreesde ziekte bekend was. Inmiddels was het kwaad verder uitgezaaid in de richting van Leme- lerveld. Een vroeger dienstmeisje van de cafetariahouder was daar in dienst gegaan en bleek eveneens bacillen draagster te zijn. Zij had al een be diende in haar nieuwe betrekking aan gestoken. De geneeskundige diensten der om liggende gemeenten zijn gealarmeerd. Binnenkort zal de wijde omtrek van Heino aan een onderzoek worden on derworpen. SLIEDRECHT. De alleenwonende 77-jarige beer J. M. Verwaard werd gistermorgen dood in de keuken van zijn woning aan de Admiraal de Ruyter- straat in Sliedrecht gevonden. Hij bleek door gasvergiftiging om het leven te zijn gekomen. Het ligt voor de hand dat de Sow- jetunie zich zal proberen te verzet ten tegen de uitvoering van een der gelijk, op pure spionage gericht pro ject. Het is echter de vraag wat zij er tegen kan ondernemen, daar er nog altijd geen internationale over eenkomst is gesloten inzake het vreedzame gebruik van de wereld ruimte. De Sowjetunie heeft tot nu toe steeds hardnekkig geweigerd over een dergelijke overeenkomst te onderhandelen. In de Amerikaanse hoofdstad wa ren de rust en het zelfvertrouwen gisteren nog lang niet teruggekeerd. Eisenhower had de Nationale veilig heidsraad bijeengeroepen om zich te laten voorlichten over het gebeurde zowel als over de stappen die nu moeten worden genorrien om de aan gerichte schade zoveel mogelijk te beperken. Langzamerhand begint het name lijk tot in de hoogste kringen door te dringen dat het positief reageren op de beschuldigingen van Kroesj- tsjef wel wat haastig is geweest. Tot op dit ogenblik is van Russische zij de nog altijd geen protest ontvangen tegen het schenden van Russisch gebied door een Amerikaans vlieg tuig. Evenmin heeft de Sowjetunie tot nu toe geprotesteerd bij de Ver enigde Naties. Vele Amerikaanse politici beginnen het te betreuren dat Eisenhower niet met een verklaring heeft ge wacht tot de Sowjetunie via de nor male diplomatieke kanalen de Ame rikaanse regering op de hoogte had gebracht van het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig. Er heerst grote verdeeldheid, zo wel in de pers als in het Congres, over de houding die de Amerikaanse regering heeft aangenomen. Die ver deeldheid wordt weerspiegeld in de verklaringen die van officiële zijde worden afgegeven. Zo heeft Hagerty, de perschef van het Witte Huis, be weerd dat het bijeenroepen van de Nationale Veiligheidsraad werkelijk niets te maken had met het incident in de Sowjetunie, terwijl het overal bekend is dat die raad anders alleen op donderdag bijeenkomt. Zelfs in de Verenigde Naties heerst verwarring over de Amerikaanse houding. Diplomaten van Westelijke landen hebben openlijk verklaard dat het beter zou zijn geweest wanneer Eisenhower zich had beperkt tot stilzwijgen, omdat nu Kroesjtsjef nieuw voedsel heeft gekregen voor zijn veronderstelling dat Eisenhower is omgeven door een militaire clique, die buiten hem om vergaande beslui ten neemt en aanstuurt op voortzet ting van de koude oorlog. Gisteravond heeft minister Herter nog een verklaring afgelegd, die eveneens bijdroeg tot de'verwarring. Nadat het State department zaterdag had verklaard dat Eisenhower van de vluchten van de U-2 niet op de hoogte was, kwam Herter nu met de mededeling dat deze vluchten juist worden gemaakt ingevolge een order van de president om de Russische grenzen scherp te bewaken en inlich tingen te verzamelen met alle ten dienste staande middelen. Voor de afzonderlijke verkenningsvluchten was, zo zei Herter, geen presidentiële toestemming nodig. Het eerste doel van de vluchten, aldus de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, was het waken Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Twee jaar geleden wekten de zaak-majoor K. en de helmenaffaire grote beroering. Toen het stof optrok van het slagveld waarop zo veel onver kwikkelijks was gebeurd, was er maar één verlangen en één ver wachting: Zoiets mag nooit meer gebeuren in Nederland. Wij moeten de aanschaffingsdiensten van ons leger reorganiseren. De vader van de ongelukkige Amerikaanse piloot Powers, die hier de lievelingshond van zijn zoon Francis streelt, was vroeger mijnwerker net als Kroesjtsjef. Uit dien hoofde heeft hij een beroep gedaan op Kroesjtsjefs collegialiteit en hem verzocht zijn zoon te sparen. Of het hem zal heipen? tegen plotselinge strategische over vallen van de zijde van de Sowjet unie. Volgens hem schept het inci dent de mogelijkheid dat op de top conferentie Kroesjtsjef ervan wordt doordrongen dat er een internationaal stelsel van toezicht nodig is om on verhoedse overvallen in de toekomst onmogelijk te maken. Advertentie DJAKARTA (Reuter/AP) In de nasleep van de aanvallen, die vrij dag zijn gedaan op het gebouw van de Nederlandse vertegenwoordiging en de ambtswoning van de Neder landse vertegenwoordiger te Djakar ta, heeft zich een zeer merkwaardige wending voorgedaan. De secretaris-generaal van het Indo nesische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren met nadruk ont kend dat zijn regering aan Nederland verontschuldigingen zou hebben aange boden voor de incidenten. Zaterdag had de woordvoerder van het ministerie meegedeeld dat de chef van de afdeling Europa van het minis terie in een onderhoud met de Neder landse vertegenwoordiger, de heer Fro- wein, namens zijn regering veront schuldigingen had aangeboden. De secretaris-generaal, Suwito, ont kende dat gisteren niet alleen, hij vond het zelfs nodig de verantwoordelijkheid voor de incidenten af te schuiven op de heer Frowein. Indien de chef van de Nederlandse diplomatieke missie, zo zei hij, kalm de leiders van de demonstraties had ontvangen en hen naar hun bedoelin gen had gevraagd, dan zouden zij slechts hun mening, standpunt of reso lutie hebben bekend gemaakt. Er zou den dan geen ongewenste ontwikke lingen zijn geweest, aldus Suwito. Volgens Suwito was tegenover de heer Frowein slechts verklaard dat betreurd werd dat er schade was aangericht'. De chefstaf van de Indonesische marine heeft gisteren voor hij naar Amerika vertrok verklaard: Wij zullen Nederlandse maatregelen met alles wat ons ten dienste staat het hoofd bieden. Of dat ook het gebruik van geweld in hield? Trek maar uw eigen conclusies, antwoordde de chefstaf. MANILLA (AP) Het invloed rijke Manilla Bulletin prees gister ochtend de Indonesische regering voor het aanbieden van veront schuldigingen voor de aanvallen op gebouwen van de Nederlandse diplomatieke missie. „De regering te Djakarta", aldus het blad, „heeft daardoor getoond geen heerschappij van de straat te vergoelijken ondanks de kracht, die zij bijzet aan haar aanspraken op westelijk Nieuw-Guinea. Wij brengen Djakarta een saluut voor zijn optreden". Dit is de echtgenote van Francis Powers, de piloot van het Amerikaanse spionage vliegtuig die in de Sowjetunie gevangen is genomen. Zij keerde dezer dagen per vliegtuig uit Turkije in Amerika terug. Zij had een been ge broken bij het skiën in de buurt van Adana, de Turkse luchtbasis waar haar man was gestationeerd. Twee jaar zijn verstreken. Wat is tot dusverre gebeurd? Dit; Op 7 mei 1958 benoemde de Twee de Kamer de parlementaire com missie-Koersen. Zij begon met grote ijver te werken. Vandaag is zij nog steeds niet met haar onderzoek ge reed. Intussen is de reorganisatie van de aanschaffingsdiensten al in stilte op gang gekomen. Een jaar geleden op 3 juli 1959 deponeerde majoor K. bij de Twee de Kamer der Staten-Generaal een uit voerige nota 36 gestencilde vellen naar aanleiding van het verslag van de Commissie onderzoek militair Aankoopbeleid. Vandaag is op deze nota waarin openlijk en onverbloemd zeer zware beschuldigingen aan het adres van di verse mensen worden geuit tittel noch jota geantwoord. Diep is het stilzwijgen dat Den Haag wordt bewaard over alles wat er mee annex is. Geruisloos maar be paald niet zonder dat in de kring der betrokkenen grote beroering wordt ge wekt voltrekt zich de reorganisatie. Hoe ver staat men ermee? Het is moeilijk, daarover inlichtingen te verzamelen. Toen wij enkele betrok kenen polsten, kregen wij bijv.tenant woord dat „van hogerhand elk contact met de pers is verboden." Dit verbod, zo werd ons medegedeeld, was gepaard gegaan met de vermaning aan betrokkenen dat, zodra zou worden bemerkt dat enigerlei inlichting aan journalisten zou worden verstrekt, on middellijk ontslag zou volgen. Moet diep stilzwijgen rondom de re organisatie h«U denkbeeld wekken dat er niets aan de hand is? Toen de voorzitter van de parlemen taire commissie van onderzoek, het Ka merlid Koersen, nu al weer enige maan den geleden, staatssecretaris Calmeyer vragen stelde die getuigden van onge rustheid over de gang van- zaken bij de reorganisatie, was het antwoord sussend Er was geen reden tot ongerustheid. Bij de reorganisatie zouden geen bur gerambtenaren van hun plaats worden gestoten ten koste van officieren. Im mers, er is al een tekort aan officieren bij de parate troepen. Ondertussen blijken er officieren hier en daar overcompleet. Er wordt naar gestreefd deze op posten geplaatst te krijgen die tot dusverre door burger ambtenaren werden bezet. Oorzaak? Bepaalde diensten zouden in het kader van de reorganisatie zijn opgeheven. In werkelijkheid komt dit, voor zover onze inlichtingen strekken, de verf voor het schilder feest SEOEL (Reuter) Het hoofd van de Zuidkoreaanse politie, Tsjo In-koe, is van plan binnenkort 74 van zijn 164 commissarissen te ontslaan als onderdeel BONN. Huis nummer 20 in de Bonngasse, een nauwe maar belang rijke straat in Bonn, de Westduitse hoofstad, stond gisteren in brand. In 1770 werd daar een der grootste componisten aller tijden, Ludwig van Beethoven geboren. Een zestig jarige zonderling, die van de steun leeft, wilde het gehele pand in brand steken; alleen om de wereld op zijn persoon opmerkzaam te maken. De man was het huis, dat als Beet- hovenmuseum is ingericht, binnen gekomen met een klein kannetje ben zine in zijn zak. Hij goot de brand bare vloeistof op een vloerkleed en stak er vervolgens met zijn aansteker de brand in. In korte tijd stond de kamer, waarin dat vuurwerk was af gestoken, in lichterlaaie. Kostbare manuscripten en waarde volle meubels uit de vorige eeuw wer den door bet snel verspi-eidende vuur vernield. Rook drong in alle hoeken en gaten van de kostbare kamer en van de aangrenzende ruimte. De brandweer van Bonn was er ge lukkig snel bij om de volkomen ver woesting van het unieke huis elk jaar opnieuw bedevaartoord van dui-, zenden Beethovenvereerders te voor komen. Alleen de bewuste kamer werd zwaar beschadigd, en de vernietigde manuscripten en meubels zijn onver vangbaar. Vandaag kan het. museum gelukkig alweer worden geopend, zij het met planken voor de deur van het vernielde vertrek. De anti-Beethovenbrandstichter vluchtte eerst voor de politie en de DEN HAAG Minister Korthals heeft de vragen van de Tweede-Kamerleden brandweer, maar even daarna liep hij naar het politiebureau waar hij wei gerde ook maar één woord te zeggen over zijn wandaad. Daarentegen haalde hij met een plechtig gezicht uit zijn binnenzak een brief, waarin zijn mo tieven uitgebreid zouden zijn be schreven. Het stichten van brand in historische gebouwen is de laatste jaren in Duits land meer voorgekomen. Enige maan den geleden ging een jonge delinquent in de oude stad Lüneburg nabij Ham burg te keer, waar hij in een tiental panden, alle van waarde uit geschied kundig oogpunt, de rode haan liet kraaien. Ook op andere plaatsen zijn dergelijke wandaden aan het licht ge komen. HILVERSUM Behalve Zwitser land-Nederland komen er in deze maand nog twee interlandvoetbalwed strijden op de televisie: zondag 22 méi neemt de N.T.S. uit Boedapest de ont moeting Hongarije-Engeland over, met commentaar van ir. A. van Emmenes. Een week later, zondag 29 mei, krij gen de kijkers "Wenen te zien voor de strijd tussen Oostenrijk en Schotland, waarbij een Belgisch commentator zal optreden. De juiste tijden van de ontmoetingen zijn nog niet bekend, maar met het oog op de warmte zullen ze wel in de late namiddag liggen. neer op verandering van naam van der gelijke diensten. Het ongelukkige daarbij is dat ieder een die overweegt om welke mensen het gaat, wel moet concluderen dat de activiteiten zich richten in hoofdzaak tegen mensen die verklaringen hebben afgelegd voor de commissie-Koersen. Wie dat heeft gedaan, ook al was het om mede te werken aan het uitbannen van kwalijke praktijken, haalde zich gramschap op de hals. Zakenlieden die getuigden voor die commissie zijn sindsdien uitgesloten van leveranties aan het leger. Ambte naren die, soms tegen hun zin en in opdracht van hogerhand, medewerking moesten verlenen aan de commissie- Koersen, worden nu in hun bestaan bedreigd. Niet officieel. Natuurlijk niet. Niet op verengen van de hooggeplaatsten. Het is de camarilla. Zakenlieden die het niet zo nauw hadden genomen met hun zakenmoraal als het op het doen van leveranties aan het leger aankwam, zitten nog altijd hoog te paard. In één geval wist zelfs een zakenman, tegen wie destijds een onderzoek op vermoeden van frau de bij leveranties nodig bleek, op de dag af nauwkeurig te voorspellen wan neer een bepaalde ambtenaar van wie hij veronderstelde dat die mede er voor verantwoordelijk was geweest dat zijn geknoei aan het licht was ge komen, van zijn post zou worden ver wijderd. De voorspelling kwam precies uit. Ambtenaren en officieren tegen wie beschuldigingen waren gericht, zijn in een aantal gevallen op eervolle wijze met pensioen gegaan, soms na opmer kelijke promoties. Echter, in het openbaar is nimmer medegedeeld dat tegen hen ingebrach te beschuldigingen ongegrond waren gebleken. Zijn al deze zaken dan bin nenskamers afgedaan en in orde be vonden? .En is dat in een democratie een aan vaardbare gang van zaken, nadat hel menaffaire en zaak-majoor K. de ge moederen al zo zeer hadden verontrust, het vertrouwen al zo zwaar hadden geschokt? Zowel in de helmenaffaire als in de zaak-K. zijn dezelfde beschuldigingen geuit tegen dezelfde ambtenaren en officieren, maar veelal van geheel ver schillende zijde. De wet van het toeval? En alles ongegrond? Is het logisch en normaal dat ma joor K. in zijn hoger aangehaalde nota beschuldigingen uit in het openbaar, want in een gestencilde en ook aan niet-Kamerleden gezonden nota aan de Tweede Kamer van hoogst ernstige aard, zonder dat daarop openlijk wordt gereageerd? Is het normaal en logisch dat wij niets meer vernemen, ofschoon in deze nota staat vermeld: ,,X was door manipulaties van Y en Z verwikkeld geraakt in „incorrect obligations" d.w.z. niet oirbaar tegen over de Staat der Nederlanden", als men weet dat deze Z. tot generaal be vorderd is en de dienst met pensioen heeft verlaten? Zonder dat openlijk op deze zaak na der is ingegaan? Is het logisch en normaal dat majoor K. rapporteert over deze zelfde gene raal: ,,Ik stel vast dat Z., nog wel in ge zelschap van deze zakenman, die niet eens agent was, heel Engeland is door gereisd om zich te laten voorlichten over een kooktoestel waarvan er in Nederland en daarvoor in Indië duizen den in gebruik waren?" Over deze zelfde officier is gezegd dat hij ook met betrekking tot de hel menleveranties overbodige reizen naar Engeland maakte. Men verwijte ons niet dat dit oude koek is. Het had alles oude koek behoren te zijn. Maar dat had het alleen kunnen zijn wanneer sedertdien was gebleken dat: de beschuldigingen onderzocht wa- ren en weerlegbaar waren geble ken; r de reorganisatie van de aanschaf- fingsdiensten duidelijk en in het openbaar haar beslag had gekregen; de commissie-Koersen haar rapport na twee mag dat wel! einde lijk had geopenbaard; j onrust en beroering omtrent over- plaatsingen, uitsluiting van zaken lieden, bedreiging van ambtenaren etc. totaal ongegrond zouden zijn gebleken. Zo lang dit niet het geval is en het is niet het geval blijven er vra gen. Blijft er onzekerheid. Mooie asbak, Bert! Van onze correspondent KERKRADE „De Pruis, de Pruis". Het zijn deze, moeizaam door een stervende uitgestoten woorden geweest, die de man hebben aange wezen, die zaterdag te middernacht de 55-jarige los werkman J. C. uit Kerkrade een dodelijke messteek toebracht. Het is de veertigjarige Duitser B. uit Aken, broer van de vijftigjarige we duwe, met wie C. samenleefde. Na aanvankelijk hardnekkig te hebben ontkend ging hij tenslotte door de knieën. B. is in arrest voor doodslag. De weduwe K. was met haar broer, die onverwacht bij haar op bezoek was geweest, uitgegaan. Zij kwamen een. uur voor C., die omdat hij alleen was ook wat café's was langs gegaan, thuis. Toen C. terugkeerde merkte hij dat de deur op slot was. Er werd niet voor hem opengedaan. In wilde woede heeft C. toen de deur ingetrapt, is hij de keuken binnen gestormd en viel hij de weduwe aan, die hij in gezicht stompte en aan de haren trok. Haar broer, die evenmin als C. helemaal nuchter was, heeft zich vervolgens met een blindelings van de keukentafel gegrist mes tussen C. en de vrouw geworpen en toegestoken. C. strompelde vlak daarna naar buiten en zakte in elkaar. Hij bleek in de hartstreek te zijn getrofen. De vrouw die zaterdagnacht met haar broer werd aangehouden, blijft in arrest. BERLIJN (AP) In een hotel in Stuttgart werd maandag de 23-jarige Rolf Wollny gearresteerd, die uit West- Berlijn was gevlucht na-dat hij daar tot tien maanden gevangenisstraf was ver oordeeld. Wollny had deelgenomen aan de an tisemitische kladderijen van de afgelo pen maanden. LONDEN (Reuier) De Britse scheepvaartmaatschappij Cunard-Line is van plan haar verouderde Queen Mary- en Queen Elisabeth voor de trans-atlan- tische dienst te vervangen door twee schepen van omstreeks 75.000 ton met een snelheid van 30 knopen. Dit blijkt uit een voorwoord van de directie bij het jaarverslag over 1959, waarin men stelt dat de vooruitzichten voor de sectoren passagiersvervoer, be vrachting en plezierreizen dan aanzien lijk beter zullen zijn. De Cunard-Line heeft in 1959 zes pet. minder passagiers vervoerd dan in het voorgaande jaar. Niettemin bleef de maatschappij met haar percentage van 27 uit het totale trans-atlantische zee- verkeer in een toppositie. De directeur, sir John Brocklebank. verklaarde er meer dan ooit van overtuigd te zijn dat het vervoer overzee „eerder aanvullend dan concurrerend moet zijn voor het lucht transport". Er waren dan ook besprekin gen gaande met de B.O.A. en andere luchtvaartmaatschappijen om passagiers in de gelegenheid te stellen een over zeese retourreis desgewenst eenmaal per vliegtuig en eenmaal per schip te maken. DEN HAAG De instelling van een „Nieuw-Guinea raad" zal binnen afzien bare tijd, als wijziging van de bewinds regeling, aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. Reeds bij de eerste samenstelling van de raad zullen zo veel mogelijk leden door verkiezingen worden benoemd Tot deze beslissing heeft ook geleid de goede ervaring, opgedaan met de verkiezingen van de streekraad BiakNoemfoor. Die zijn in alle opzichten geslaagd: de op komst bedroeg 80 tot 90 procent en de bevolking begreep uitstekend waar het om ging. PARIJS (Reuter) Vier Franse Alge rijnen, gearresteerd na de mislukte op stand m januari van dit jaar, zijn in de Parijse Santé-gevangenis in hongersta king gegaan uit protest tegen hun voort durend voorarrest. De vier dr. Lefè- vre, voorzitter van de beweging voor een coöperatieve staat, Susini, voorzitter van een .studentenorganisatie, Supin-Ligniè- res, commandant van de afvallige reser visten en de ultra Perès verzochten herhaaldelijk maar tevergeefs om voor lopige invrijheidstelling. van een zuiveringsplan op nationale j Van Dis en Kodde over de toestana van j schaal. De regering heeft aangekondigd de dijk tussen Rotterdam en de zconn- de uitvoerende macht te zullen zuiveren I stuw in de Hollandse IJssel niet binnen de van elementen die betrokken waren bij gebruikelijke termijn van dertig dagen de jongste verkiezingsongeregeldheden.kunnen beantwoorden. De beide vragen-' Er is reeds een belangrijke arrestatie stellers hadden geïnformeerd of het juist verricht: de leider van de lijfwacht van is dat deze dijk, die een groot deel van j de voormalige president Syngman Rhee, Zuid-Holland moet beschermen, in siechte SlKKENS-TJ/LLEMA PR0DUKT jkapitein Kweb Jong Koe. 1 toestand verkeert. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Aan het eind van deze maand verwacht de P.T.T. de miljoenste telefoonabonnee. Zij wil deze mijlpaal met enig vreugdevertoon gaan vieren en voor de miljoenste ligt dan ook een verrassing in het verschiet. Om tot een zo eerlijk mogelijke aanwijzing van deze gelukkige te komen zal een aantal telexmachines de aansluitingen uit het hele land direct doorgeven naai 'net hoofdkantoor van de P.T.T., die daar centraal worden geregistreerd. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot mati ge wind tussen oost en zuidoost. Ongeveer dezelf de middagtempe- raturen als gis teren. MIESJE: Even tijd voor een Üsje! 11 mei. Zon op 4.53, onder 20.20 Maan op 20.39. on der 5.25. ZO NW 27 24

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1