ECHOPUT IN DE AS Nieuwe president voor Rusland Het bewijs dat het niet kan Senaat ontevreden over Lauwerszee INTELLECTUELEN OP ZOEK NAAR KLAARHEID OVER DE TOEKOMST Vele branden oorzaak van grote schade HALVE EEUW VERKEER DOOR OUD-BEIJERLAND Vliegtuig was in geheime dienst Zeventienjarige Rus heeft meeste kans op eerste prijs Joodse graven gesehonden PROTESTANTS PROTEST TEGEN BREZJNEF VOLGT WOROSJILOF OP Bonn handhaaft zijn landbouwpolitiek Bosbrand vernietigt 200 hectaren natuurreservaat Koninklijke Hollandia vrijivel gelijke winst Converteerbare obligaties Vereenigde Blikfabrieken ZO WAS HET- ZO HAD HET MOETEN ZIJN Vervolg van pag. 1 Boomkangoeroe maakt ommetje Op Soestdijk 700.000 bevrij dingskaarten Maandag 9 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD ft Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ongeveer vijfhon derd intellectuelen, aangesloten bij de dertig organisaties in zich ver enigende Stichting F.O.I.B. (Fede ratie organisaties intellectuele beroe pen), hebben zaterdag in het Kur- haus te Scheveningen met meer of minder succes getracht wat meer klaarheid te verwerven omtrent de verantwoordelijkheid van de intellec tueel tegenover de toekomst en de toekomst van de intellectueel. In een meer clan intellectuele ma rathon-rede hield de socioloog prof. dr. Fred. L. Polak hun voor, dat zij schier ongemerkt meegesleurd wa ren naar een te enenmale afwijkend en nog goeddeels ondoorzichtig tijds bestek, zonder meer een breukpunt in de beschavingsgeschiedenis. Geen enkele vroegere periode op aarde was er ook maar bij benadering mee vergelijkbaar, een unieke tijd van alle tijden waarin zij vrijwel blinde lings op de toekomst afstormden. Geestelijke reveille Maar aan de bovenmenselijke eisen van tijdig vooruitzicht en doelmatige aanpassing voldeed zijn gehoor, vol gens prof. Polak, niet. In onze tegen woordige intellectueel zag hij ty pisch een deel-intellectueel en he den-intellectueel, gebiologeerd door fiet actueel moment, geconcentreerd op de orde van de dag, die na ge dane arbeid zijn tijd doodt met het menu van de massa-media. In meer derheid zag hij de intellectuelen ge traind tot de rol van stereotiepe ja knikkers, bruikbare conformisten. Hij wekte daarom op tot geestelijke reveille. Tegengif Daartoe zou de moedwillig ver- minkte en misdeelde opleiding tot deel-intellectuelen aangevuld moeten worden met een als tegengif zorg vuldig afgewogen dosering van vol- intellectuele vorming en integratie. De democratische vorming van een nieuwe universele geestesaristrocatie zou doelbewust moeten worden be vorderd door een in ere herstelde elite van vol-intellectuelen aan te duiden als generalisten in tegenstel ling tot de op zich uiteraard onmis baar geworden specialisten op ro yale wijze in staat te stellen al hun kritische en creatieve vermogens te concentreren op de best mogelijke menselijke lotsbepaling. Misverstand Dr. G. A. Kohnstamm van de A.K.U. verwierp het betoog van prof. Polak krachtdadig. Hij noemde het een volstrekte karikatuur van de werkelijkheid, die nergens aansloot bij wat hij in zijn natuürwetenschap- pelijke en economische praktijk had aangetroffen. Volgens hem moest de intellectueel ernaar streven een in tegrale mens te zijn -en niet een uni versele verstandsmens. Prof. Polak constateerde daarop dat déze afwijkende zienswijze op een misverstand, berustte en dat hij juist had willen betogen dat de in tellectueel, de vérstandswerker, bij verstand alleen niet kan léven. MOSKOU (A.P.-Reuter). Ma ar- j nister-president de komende en gaande schalk Klimenti Worosjilof is zaterdag afgetreden als staatshoofd van de Sow- jet-Unie en opgevolgd door de partij functionaris Leonid Brezjnef, die wes telijke waarnemers in Moskou een be schermeling van premier Kroesjtsjef noemen. Worosjilof verklaarde in een rede op de sluitingszitting van de Op perste Sowjet. het Russische parlement, zich wegens zijn slechte gezondheid te- rug te willen trekken. Ware zoon 'Kroesjtsjef die voorstelde het ontslag ^^Sowjetume. Kort daarna van Worosjilof te aanvaarden, noemde hem ,,een ware zoon van de partij". Brezjnef beschreef hij als een „uitste kend leider", waarna de Russische mi- Van onze correspondent BRUSSEL Op de zaterdagochtend Ijièr gehouden bliksemconferentie, waar op getracht is de kloof tussen Den Haag en Bonn inzake de positie van de land bouw in de E.E.G. (Eurornarkt) te over bruggen, is geen resultaat bereikt. Neder land is bereid mee te gaan met de voor stellen van de Europese commissie tot versnelde opbouw van de E.E.G., op voor waarde dat ook de verruiming van het agrarische handelsverkeer versneld wordt. Maar Bonn wil daarvan niet weten, even min als van enige verlaging van de bui tentarieven voor landbouwprodukten. De kloof tussen Bonn en Den Haag blijft aan de vooravond van de vergadering van dè ministerraad van de Europese econo mische gemeenschap in Luxemburg dus even diep. - Van belang is echter, dat de Europese commissie ook, by monde van voorzitter Hallstein, tot de Nederlandse ministers Marijnen en De Pous en tot de drie Duitse staatssecretarissen, die de ministers Erhard en Schwarz vervingen, heeft ge zegd dat zij het Nederlandse standpunt jilist vindt. man onder geestdriftig gejuich op bei de wangen kuste, Worosjilof, die drie hoge onderschei dingen zal krijgen, werd daarna een stemmig tot gewoon lid van het presi dium gekozen. Weer terug Leonid lljitsj Brezjnef, specialist op 't gebied van de zware industrie, is 53 jaar. Hij begon zijn partijcarrière in 1931 en werd in 1952 lid van het cen trale comité der communistische partij I de Sowjetunie. Kort daarna werd j hij secretaris van het centrale comité en kandidaat voor het lidmaatschap van het presidium. Al deze posten verloor hij in maart 1953 na de dood van Sta lin. Hij werd echter benoemd tot politiek hoofd van de Russische vloot, een post die hij tot februari 1954 bekleedde. In dat jaar werd hij lid van het centrale comité van de communistische partij van Kazachstan. Hij was aanwezig op het 20ste partijcongres in februari 1956 en hoorde Kroesjtsjef zijn vermaarde re de tegen Stalin houden. Sindsdien is Breznjef in de hoogste partijregionen teruggekeerd. Hoewel het presidentschap in Woros- jilofs tijd weinig 'meer dan decoratief was, zien waarnemers bij Brezjnef de mogelijkheid dat hij van zijn ambt meer macht zal doen uitgaan. De benoeming schijnt ook Frol Kozlofs positie als num mer twee na Kroesjtsjef in de partij te bevestigen. Voor deze sluitingsvergadering eindig de gaf de Opperste Sowjet nog zijn goedkeuring aan een voorstel om loon belasting voor fabrieksarbeiders en kan toorpersoneel np te heffen en voor het einde van dit jaar een zeven-urige werk dag in te voeren. Van onze correspondenten ALKMAAR. Met een ex plosie en een steekvlam begon zaterdagmorgen een brand in de handel in chemicaliën n.v. Vriesia in Alkmaar, die twee winkelpanden met bovenwo ning en een groot aantal maga zijnen in de as legde. De steekvlam verwondde de jonge magazijnbediende Ant. Klück ernstig. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Onvoorzichtigheid met een sigaret bij een vat wasbenzine zou de oorzaak zijn van de brand, die voor tonnen schade aanrichtte. De vele brandbare chemische stof fen deden de vlammen tot twintig meter hoogte oplaaien. Een dikke roetzwarte walm maakte voor de brandweer het gebruik van zuurstof maskers nodig. De hitte en enkele ontploffingen be moeilijkten het bluswerk. VONKEN Het bekende restaurant De Echo put aan de weg ApeldoornAmers foort is gistermiddag binnen een half uur afgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat vonken van het oliefomuis op het rieten dak zijn terechtgeko men. Daardoor ontstond vorig jaar eveneens een begin van brand. Het woonhuis van de heer J. Klos- ser, sinds kort pachter van het res taurant, dat eigendom is van het Kroondomein, ging ook verloren. De schade wordt geschat op honderd veertigduizend gulden. TELEVISIE De bewoners van de boerderij van de heer J. Groeneveld in Overwoud bij Lunteren zaten rustig bij de te levisie te kijken toen zij plotseling tot de ontdekking kwamen dat de boer derij aan de achterkant in lichter laaie stond. De brandweer kon alleen enkele bij gebouwen behoudien. In Elden (gem. Eist) zijn zater dagavond twee grote landbouwschu- xen afgebrand. Negen kalveren en zestig kippen kwamen in de vlammen om. Vermoedelijk is de brand het werk geweest van een nog spoorloze pyromaan die al acht keer in het na burige Huissen brand zou hebben ge sticht. Eigen nieuwsdienst MIDDELBEERS. Bij een bos brand in Middelbeers, onder Eind hoven, is zondagmiddag tweehonderd hectaren van het natuurreservaat De Keijenhurk, dat bekend is om -de speciale vogel- en wildsoorten die er in voorkomen, in vlammen opgegaan. De Keijenhurk is lange tijd geslo ten geweest en Monumentenzorg en de Stichting Noord-Brabants land schap hadden allerlei maatregelen ge troffen om de natuur in het reser vaat zo-ongerept mogelijk te bewa ren Twee branden in het Orderbos vernieldèn gistermorgen acht hecta ren jonge aanplant. Vermoedelijk is er kwaadwilligheid in het spel ge weest. Een paar baldadige jongens hebben zaterdag brand gesticht in de duinen van de Westtandse drinkwaterleiding maatschappij te Monster- Twee hec taren duinbeplanting verbrandden- De politie heeft de schuldigen aangehou den. Van één onzer verslaggevers Hallstein drong er dus bij zijn landge- rTe ^ebraderjfjg Koning hadden de bejaarde inwoners noten op aan, zij het tevergeefs, het don derdag door de commissie voorgestelde compromis te aanvaarden. Dit compromis is echter nog niet meer dan een werk document en nog geen formeel voorstel. De twijfel aan de houding die de com missie dinsdag in Luxemburg zal innemen, is dus nog steeds niet opgeheven. van Oud-Beijerland het te danken, dat zij zaterdagmiddag opnieuw met de automobielen uit hun jeugdjaren wer den geconfronteerd. Zoals de een postzegels spaart en de ander lucifersmerken, zo hebben de beide directeuren van de Oudbeijerlandse fabriek Koni een bijzondere voorliefde voor (heel) oude auto's. Dal wisten ook de bestuurders van de gouden oranje vereniging Prinses Juliana, toen zij pot lood en papier pakten om een driedaags feestprogramma op te stellen. Koninklijke j£e heren De Koning zéiden onmiddellijk ja, toen hun werd gevraagd mee te werken aan een optocht, die een halve ee&w verkeer moest uitbeelden. En zo reden dan een Brazier uit 1905, een Pan- hard uit 1908. een Peugeot uit 1911 en een, Dion Bouton uit 1925 door feest vierend Oud-Beijerland. Daarachter een aantal modellen van middelbare leef- tijd en tenslotte de jongste telgen van In de consumptiemelksector waren de de automobielindustrie, uitkomsten bevredigend- De ^neken Qud Be zaterdag niet alleen EE de geschiedenis van het gemoton- VLAARDINGEN De Koninklijke Hollandia. Fabrieken van Melkprodukten en Voedingsmiddelen N. V.. boekte in j 1959 een brutowinst van 2.209.446 (v.j. f 1.906.235). Na afschrijvingen ad I f 1.293.171 <f 1.164.044) en belastingen ad ƒ525.000 (ƒ350.000) resteerde een winst van ƒ391.275 392.191). Voorge- steld wordt weer 8°i dividend. hele jaar goed van orders voorzien. AMSTERDAM. In verband met een versnelde uitvoering van de investe ringsplannen zal de N.V. Vereenigde Blikfabrieken aan een binnenkort te houden buitengewone aandeelhouders vergadering voorstellen over te gaan tot uitgifte van een 4% pet. converteer bare obligatielening van 4 miljoen. Aandeel- en certificaathouders hebben recht, van voorkeur. De conversiekoers zal 250 pet. bedragen. seerde verkeer. In de optocht reden o.m ook een brik en een postkoets uit 1900 mee. Het in stemmig zwart gestoken bestuur van de oranjevereniging was in twee open landauers gezeten. Eén uit het oprichtingsjaar 1910, de tweede uit het jubileumjaar 1960. De overige deelnemers aan deze optocht hadden hun kledij aangepast aan het bouwjaar van hun vervoermiddel. Voeg daarbij de kleurrijke uniformen van de vroliik blazende Muziekvereniging Har monie en ge zult begrijpen dat het een bonte en opgewekte karavaan was, die door de drukke straten trok. Voor de Peugeot uit 1911 eindigde de rit voortijdig op het Marktplein. Met een historisch verantwoorde knal gaf een der banden te kennen niet langer aan het feest te willen meedoen. -H- -iU*-«-*#*#*#*#* Van een onzer redacteuren Van een vliegtuig dat door een luchtdoelraket getrof fen wordt blijft niet veel over. Zo'n luchtdoelraket pleegt namelijk op zijn doel af te razen met een snelheid van tussen 2.000 en 3.000 kilometer per uur. Op het moment van de botsing ontploft dan ook nog een ferme spring lading. De piloot van een op deze wijze vernietigd vlieg tuig heeft geen schijn van kans om er het leven af te brengen. Voltrekt het drama zich bovendien nog op twintig kilometer hoogte dan kunnen de duizenden brokstukken waarin het getroffen vliegtuig uiteenspat onmogelijk netjes bij elkaar op aarde terecht komen. Toch lagen op de zaterdag in Rusland gepubliceerde foto (die wij hier naast afdrukken) van het wrak van het neergehaalde vliegtuig die wrakstukken op een grote hoop. De berging van vliegtuigcamera's en radarapparaten uit de wrakstukken is ook al ondenkbaar, laat staan het bergen van films die later ontwikkeld en flink vergroot zouden kunnen worden. t De gewijzigde Russische lezing van het gebeurde met het Amerikaanse vliegtuig zit dus wel vol onmogelijk heden en onwaarschijnlijkheden. Daarbij komt nog dat, zo wij goed zijn ingelicht, het verloren gegane vliegtuig een actieradius had van ongeveer de helft van de af stand van Pesjawar naar Bodö. Ook al onwaarschijnlijk is het dat de Russische lucht verdediging een vliegtuig van een ander land eerst vier uren lang over een afstand van ongeveer 2.000 kilometer luchtfoto's van Russische vliegvelden, militaire opslag plaatsen en raketbases laat maken en dan pas het vlieg tuig naar beneden probeert te halen. Dat met een luchtdoelraket een op grote hoogte koersend vliegtuig vernietigd kan worden is niets nieuws. Wij kunnen u dit laten zien met een serie foto's. Deze serie toont de vernieti ging van een onbemand doelvlieg- tuig met de Amerikaanse lucht doelraket Hawk. Er blijft niets van het doelvliegtuig over. Deze Russische militairen zijn. ge decoreerd omdat zij het vliegtuig naar beneden hebben gehaald dat het Russi sche luchtruim had geschonden. Zij zouden op persoonlijk bevel van Kroesjtsjef een van hun luchtdoel raketten gelanceerd hebben en. daarmee het vliegtuig geraakt hebben. In Noorwegen weet men niet goed raad met de Russische verklaring dat het. toestel naar een Noors vlieg veld had moeten vliegen. De Noorse luchtmacht heeft laten weten dat zij in geen geval op de hoogte was ge steld. Ontkend is het niet, bevestigd evenmin. In Washington heeft men sterk de indruk dat de eerste verklaring van Kroesjtsjef niet klopt met zijn twee de en dat de tussenliggende tijd is gebruikt om de zaak „op te bouwen". Eerst zei de Russische premier na melijk dat het toestel was neerge schoten met behulp van een raket. Zaterdag kwam die raket niet of nauwelijks meer voor in Kroesjtsjefs tekst. Bovendien merkte een Ame rikaanse specialist op het gebied van defensie op dat het toch wel onwaar schijnlijk is dat een vliegtuig dat door een raket wordt neergeschoten met onbeschadigde kamera's de grond bereikt en dat de piloot geen kans heeft om zonder een schram metje met zijn parachute te dalen. Daarover leest u meer op pag, 3. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In bewogen woorden heeft het liberale Eerste Kamerlid de heer H. D. Louwes in een nota de re gering verweten dat zij in de zaak Lauwerszee weinig intellect bij de be woners van hat noorden veronderstelt. De voorganger van minister Korthals, aldus de nota, had de bewoners ge rustgesteld, maar nu de zaak opnieuw in discussie moest komen, is het ver trouwen in de continuïteit van de rege ring geschokt. De nota van de heer Louwes was als minderheidsnota gevoegd bij het voorlopig verslag van de Eerste Ka> mer op de begroting van verkeer en waterstaat. In het verslag legt een aantal senato ren in een serie vragen de minister van verkeer en waterstaat het vuur na aan de schenen. Bij herhaling wordt de regering heftig verweten dat zij steeds te laat is geweest met het voor komen van overstromingsrampen. Nu deze dringende zaak blijft slepen, wordt het belang van een grote groep landgenoten afhankelijk gesteld van een prioriteitenschema, zo wordt gezegd in het voorlopig verslag. Bij het oversteken van de rijksweg onder Boxtel is gistermiddag de 57-ja- rige heer G. van Osch uit Rosmalen, vader van zeven kinderen, door een auto aangereden en op slag om het le ven gekomen. ROTTERDAM. Niet langer dan half uur heeft een van de boomkan goeroes uit de Rotterdamse diergaar de gistermiddag van de vrijheid ge profiteerd. Het was een wat opgewonden avontuur voor het diertje, dat. zoals zijn naam al zegt. een uitstekende klimmer is. Kinderen hadden het gaas van zijn af rastering bij de speeltuin wat opge licht en zo wist de kangoeroe los te komgn. Doordat de oppasser hem probeerde te rug te vangen nam het beest zenuw achtig zijn buidel op en verdween met grote sprongen in de richting van de spoorlijn. Hij sloeg linksaf en kwam veilig bij het Centraal Station aan. waar personeel van Blijdorp hem op ving. Met hulp van de politie, die een over valwagen stuurde is de vluchteling naar zijn inmiddels weer hermetisch gesloten verblijf teruggebracht. AMSTERDAM (A.N.P.) Op paleis Soestdijk is dit weekeinde de 700.000ste bevrijdingskaart gearriveerd. Voor hen die de bevrijdingskaart nog aan koningin Juliana willen zenden be staat nog tot zaterdag 14 mei de gele genheid. 6 Hl A AMSTERDAM (ANP) „Een nieuwe wettelijke regeling van het. voortgezet onderwijs is een gebiedende eis, maar zó moet het niet". Zo vatte ds. O. van Henkei. hervormd predikant in algemene dienst in Den Haag. zijn kritiek samen op het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs, de zgn. mammoetwet. Ds. Van Henikel sprak zaterdagmiddag in het Amsterdams Concertgebouw tijdens een appèl over de mammoet wet, georganiseerd door het Convent van het christelijk onderwijs. Hierin zijn alle bestuurs- en personeelsorga nisaties van het protestants-christelijk onderwijs vertegenwoordigd. Voor vele kleine gymnasia in de provin cie is het gevaar va.i ojfheffing reëel, meende hij. „Voor de kerk be tekent de opheffing van deze scholen een bedreiging, omdat alleen de gymnasia de toekomstige theologen opleiden". Ds. Van Henkei verwierp ook het in het wetsontwerp vastgelegde toetsings- recht van de overheid ten aanzien van de schoolbesturen. Dè consequen tie ervan is volgens hem dat niet al leen de vrijheid van de school, maar ook die van de kerk wordt aangetast. „Kerkelijke organen die scholen be heren kunnen nu op hun competen tie worden getoetst en dat is voor de kerk onaanvaardbaar". Mr. J. J. Hangelbroek uit Den Haag, secretaris van de Schoolraad van scholen met de bijbel, noemde de mammoetwet een ernstige aantasting van de vrijheid van onderwijs. Hij had vooral grote bezwaren tegen 'net plan van de regering om een sluitend geheel van onderwijsvoorzieningen te geven. Hij herinnerde eraan dat door de kracht van het particulier initiatief veel tot stand is gebracht. Prof. mr. L. W. G. Scholten, lid van de Vereniging voor christelijk natio naal onderwijs, achtte het sinds Thor- becke gestelde vrijheidsideaal in geen enkel opzicht in de mammoetwet aan wezig. Een optocht van hoogbejaarde automobielen zette zaterdagmiddag luister bij aan het gouden feest van de oranjevereniging Prinses Juliana in Oud-Beijerland. Voorop een Brasier uit 1905 met de heer A. de Koninc achter het stuur BRUSSEL. Pas vanavond zal de eerste ronde van de pianistenwed strijd Koningin Elisabeth beëindigd worden, maar de favoriet voor de derde ronde, waarin maar twaalf pia nisten, allen prijswinnaars overblij ven, lijkt al aan te wijzen. Dat wil zeggen, dat wanneer Koningin Julia na tijdens haar officiële bezoek aan België het concert zal bijwonen dat na afloop van de wedstrijd door de eerste prijswinnaar gegeven zal wor den in de grote zaal van het Paleis voor Schone Kunsten, zij zo goed als zeker zal kunnen luisteren naar een nog niet achttienjarige Rus, mis schien geen wonderkind meer, doch al wel een wonderpianist. Hij heet Alexis Nassedkine, is gebo ren in Moskou, ziet er uit als een bak kersknechtje met vlasblond haar, dat zich over zijn achterhoofd voortzet in I een achterwaarts gerichte kuif, en speelt wonderbaarlijk. j De wedstrijd is ditmaal rijk aan zeer I goede kandidaten. Er zijn uitnemende Amerikanen met een techniek, waaraan nauwelijks meer iets valt te verbeteren. Merkwaardig is dat al die deelnemers, die technisch al zeer ver zijn gekomen, ook over een mooie toonvorming be schikken en wanneer zij Liszt. Debussy of Ravel spelen ook prachtige kleuren in hun spel weten te leggen. CELLE (AP) Op een Joodse begraafplaats bij een Brits oefencen- u iS? te ?el,le in West-Duitsland nebben onbekenden veertig grafste nen beschadigd. In de nabijheid ziin eenduizend Britse en Amerikaanse soldaten gelegerd. Duitse en Britse militaire politie stellen een gecombi- neerd onderzoek in. Twee weken geleden zijn in Beieren eveneens „grafschenners" aan het werk geweest, maar later bleek dat het hier slechts kinderspel betrof. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5