Gemeentebestuur overstelpt met honderden aanvragen wapen - feiten BUNGALOWS VERRIJZEN IN SERIE Boer Wisse brengt offers aan recreatie Eindles van de Chr. lagere landbouwschool, Oostkapelle Goese kinderen brachten „Bruiloft van Harlekijn" Duizend mannen meer dan vrouwen Heerlijke rust Alléén rust Dr. Van den Borgh sprak voor Huish. Voorlichting Medewerking Uitbreiding Zakelijk O.N.I. Terneuzen bijeen Commissie huishoudelijke voorlichting bijeen Jeugdverkeersexamen Arbeider door vallende grond getroffen Geen heil Wat nu? In de pas Volksonderwijs houdt toogdag in Middelburg Ruilbeurs in Trefpunt otowedsti ij d Drie aanrijdingen Zaterdag 7 mei i960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 KAMPERLAND IN TREK 1 TET IS NU NOG kaal in hel recreatiegebied ,,De Ban- jaard", dicht bij duin en strand te Kamperland. Er is nog geen sprietje groen te bekennen. Voor de boekhouder Jansen uit Rotter dam is dat geen beletsel. Hij wil in zijn vakantie het drukke stads gewoel ontvluchten en heeft-het plan om. samen met zijn gezin, enkele weken te genieten van het rustige strand en de ongerepte duinen bij Kamperland. Een prachtige bungalow heeft hij in „De Banjaard" laten bouwen. Ve le vakantiegangers hebben het voorbeeld van Jansen gevolgd. Twee jaar geleden stond er nog niets op dat plekje aan de voet van de grote zeedijk. En wie nu een kijkje neemt ziet de bunga lows a.h.w. als paddestoelen uit de grond komen. Nu staan er on geveer 50 zomerwoningen en in de loop van dit en het volgend jaar komen er nog 90 bij. Om aan alle aanvragen te kunnen voldoen heeft het gemeentebestuur van Wissenkerke wel enkele honder den bungalows nodig. Ja, Kam perland is in trek als toeristen oord. J^E ontwikkeling van het toerisme is met name in de laatste jaren verbazend snel gegaan vooral in het westelijk deel van Noord-Beveland, het eiland, dat in de oorlog wel „klein-Engeland" werd genoemd van wege het groot aantal onderduikers dat daar een goed en gastvrij onder dak vond en het eiland, dat in de na oorlogse jaren een vergeten hoek ach een te worden. |~\E toerist heeft inmiddels Noord- Beveland en in het bijzonder Kam perland ontdekt. En steeds meer va kantiegangers komen naar de Kam- perlandse duinen, want het is daar zo heerlijk rustig. Deze snelle ontwikkeling had nie mand verwacht. Ook burgemeester J. van Halst niet. Vijf jaar geleden zeg de hij het zakenleven vaarwel, toen hij geroepen werd tot het ambt van burgemeester van de gemeente Wis senkerke. De heer van Halst is zelf een hartstochtelijk liefhebber van zee en strand en vooral van de rust. GOES. Dr. J. R. van den Borgh te Middelburg, inspecteur van de volks gezondheid, hield gisteren in de „Prins van Oranje" voor de Stichting Huishou delijke Voorlichting ten plattelande een causerie over „Organisatie van de ge zondheidszorg". Nadat de waarnemend voorzitter, burgemeester Th. J. An- driessen van Ovezande, een openings woord gesproken had, hield dr. Van den Borgh zijn lezing. In zijn inleiding be sprak hij onder meer over de vooruit gang op het gebied van de gezondheids zorg, hetgeen onder meer blijkt uit het dalende sterftecijfer bij zuigelingen. Hiertegenover stelde spreker het ziekte- cijfer in de bedrijven, dat thans hoger is dan voor de oorlog het geval was. Daarna behandelde dr. Van den Borgh de ontwikkeling van de overheidszorg en het particulier initiatief. Het verant woordelijkheidsgevoel deed dit initatief steeds oenemen ze spreker en dit blijkt o.a. uit het ontstaan en de groei van de kruisverenigingen. TT IJ zegt dit: anders dan rust. ,,Wij willen rust, niets En als hel druk wordt, dan behoeft het nog niet on rustig te worden". Vijf jaar geleden dacht nog nie mand aan recreatie. Burgemeester Van Halst gaat verder: ..Het kan gauw veranderen. Als wii de resulta ten van vandaag zien, dan overtreft dat onze stoutste verwachtingen". Het zal ook helemaal niet onrustig worden in Kamperland. Er zijn een heleboel dingen aan banden gelegd, dank zij een goede kampeerverorde- Vanaf de dijk heeft men een prachtig gezicht op het bungalow park „De Banjaard". Het meren deel der 50 bungalows is klaar. Aan verschillende zomerwoningen wordt druk de laatste hand gelegd. Er heerst op De Banjaard" dan ook (nog) een enorme bouwacti viteit. Op de foto zijn verschillen de mooie bungalows te zien. De andere foto laat meer een de tailbeeld zien. De voorkant van één der bungalows geeft een dui delijk beeld van de omvang der zomerwoningen. Op de voorgrond de kiosk van schilder Harmen Balijon. ning. Er zal bijvoorbeeld niemand mo gen kamperen zonder de vereiste pa pieren. j jDURGEMEESTER Van Halst kan zijn kennis, in het zakenleven op gedaan, best gebruiken voor de ont wikkeling van het toerisme in zijn ge meente. Met de gulle medewerking van zijn wethouders,, de gemeenteraad en velerlei instanties heeft hij kans gezien om het bungalowpark ,,De Ban jaard" tot een gezonde ontwikkeling te brengen. Met uitstekende sanitaire voorzieningen, met een keurig aange legde beplanting, met enkele speelwei den voor de kinderen, met een ruime parkeergelegenheid en met drie over gangen naar de duinen. Wel is de me dewerking nodig van de vakantiegan gers voor het behoud van de beplan ting. De vrijheid kan dan tenminste gehandhaafd worden. /AP 24 april 1959 werd op een ter- rein ter grootte van 6 hectare be gonnen met de bouw van de eerste bungalows. Een jaar later staan er 50. Bij dit bungalowpark, dat de naam kreeg van „De Banjaard" (genoemd naar de enorme zandbank voor de Noord-Bevelandse kust) komt nog een terrein, dat 8 hectare groot zal zijn en waarop 90 bungalows gebouwd kun nen worden. Volgend jaar zullen er dus in totaal 140 zomerwoningen op dit terrein zijn verrezen. En met deze aantallen zal het heus niet stoppen, want naar wij verne men, staan er nog grote plannen op stapel. Wat denkt u van het terrein, gelegen achter de Deltadijk van Schouwen naar Walcheren, dat be stemd zal worden voor recreatieve doeleinden? Ook buitendijks, ten oos ten van de dam in het Veerse Gat komen er ruime mogelijkheden voor het toerisme. Hier komt een terrein vrij van maar liefst 300 hectare. QURGEMEESTER Van Halst heeft J"> bij verwezenlijking van de plan nen steeds zakelijk geredeneerd. Het gemeentebestuur is begonnen met de aankoop van de grond, waardoor spe culatie werd voorkomen. Het bouw rijp maken van de grond, aanleg van riolering, bestrating, elektriciteit en waterleiding komt allemaal voor re- A/TET een sigaret tenpijpje schuin in de mondhoek leunt hij in de deur opening van zijn ka pitale landbouw- schuur. Het is Piet Wisse, boer van de „Vredenhoef", in de Onrustpolder. Hij heeft de beschikking over 15 hectare kost bare landbouwgrond. Aanvankelijk had hij 5.hectare meer, maar dat is ten offer ge vallen aan het uit breidingsplan, waar in het bungalowpark „De Banjaard" wordt gebouwd. Zijn akkers liggen rond om dit recreatiege bied. „Je moet nu niet denken, dat ik die grond van harte heb afgestaan. «Ik heb heus niet zo'n warm plekje in mijn hart voor de recreatie. Maar ja, wat wil jc, "»r werd een goede prijs geboden en daar ben ik op inge- naan" vertelde deze Kamperlandse boer ons. „Maar nu verkoop ik niets meer. Nee, ik stop er mee. Ik probeer er nu grond bij te kopen, maar dat gaat niet zo ge makkelijk, „en" zo voegde hij er aan toe ..als mijn gezin groter was (hij heeft -■en dochter) had ik •■'emaal niets verkocht". Boer Wisse windt er bepaald geen doekjes om. Hij wil dus zijn 15 ha nog graag uitbreiden. Met behulp van twee zijn akkers. Van een tractor moet arbeiders en drie paarden bouwt hij Wisse overigens niets hebben. TERNEUZEN. De hengelsport ver eniging (Ointspanmng (N>a (I)nspan- nvng hield in haar cMbgebouw La Bel le Vue haar jaarvergadering. Het ver slag van de penningmeester F. L. Ha- ■melinck liet zien dat het batig saldo ge stegen was van 190.90 tot 277.07. Dc heren F. L. Hamerlinek, P. de Ridder, W. Riemens, C. van Maale en S. Kiel werden met algemene stemmen herko zen. De voorzitter. C. J. v. d. Broek, deelde mede dat het vijftienjarig be staan van de vereniging op 2 juni fees- teijk zal worden gevierd. Des morgens om 8 uur is er een reuzendbncours, waarvan de prijsuitreiking om 8 uur 's avonds in het clubgebouw plaats vindt. Daarna treedt er een cabaret ge zelschap op. De kampioensclubconcoursen worden dit jaar gehouden op 11 en 25 juni en op 16 juli. Door de Rijkswaterstaat is medege deeld. dal onder bepaalde voorwaarden in de Oostkolk mag worden gevist. Er zijn echter geen redenen aanwezig om vergunning te geven voor de Midden en Westkolk. Ais afgevaardigden naar het congres op 8 mei te Den Haag werden aange wezen de heren C. J. v. d. Broek en S Kiel. kening van de gemeente. En nog steeds is het gelukt om een sluitende exploitatie-rekening te verkrijgen. „Toen ik burgemeester werd zag ik als een van mijn eerste taken mijn mensen aan werk te helpen. Het in wonertal liep als maar achteruit, daar moest toch iets aan gedaan wor den. Mogelijkheden voor industrie vestiging liggen hier niet. Op ctën duur zag ik iets in de recreatie. Dat iets is uitgegroeid tot een omvangrijk karwei. Het is weliswaar een lange weg geweest, maar het resultaat van lijk elke dag geconfronteerd met de ze ontwikkeling. Bijna dagelijks ko men er aanvragen binnen voor de bouw van bungalows bij de Kamper landse duinen. Hij vertelde, dat er voor de 90 bungalows die inmiddels al zijn uitgegeven in het tweede ge deelte van „De Banjaard" 150 aan vragen waren binnengekomen. En de stroom zwelt nog aan. De liefhebbers komen van heinde en verre, hoofdza kelijk uit ons eigen land. De heer Van Halst wist verder te vertellen, dat er drie bungalows in Duitse handen zijn. Met deze grote stroom van aanvragen wordt duidelijk ge ïllustreerd, dat Kamperland als toeristenplaats steeds meer in de belangstelling komt. Het is daar goed en rustig vakantie houden. De vakantieganger heeft dat in de gaten gekregen en richt zijn blikken meer en meer op het westelijke puntje van Noord-Beveland. Ja, Kam perland is in trek bij de toe risten GOES. Onder leiding van waarne mend voorzitter Th. J. Andriessen, bur gemeester van Ovezande, hield de Pro vinciale Commisie voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande in Zeeland gisteren in hotel „Centraal" haar be stuursvergadering. Tijdens deze bijeen komst werd mejuffrouw A. A. Osse- - - waarde uit Yerseke welkom geheten als I8 5? lerares _N 19 (kooklerares). Zij zal in De Vereniging voor Veilig Verkeer, afdeling Middelburg en omstreken, or ganiseert op maandag 9. en dinsdag 10 mei het praktische gedeelte van het jeugdverkeersexamen. Het eindpunt van de af te leggen route ligt bij de Schouw burg op het Molenwater. De leerlingen moeten op de hiervolgende tijden aan wezig zijn: Maandag 9 mei 1960: 8.30 uur, school C.; 9.00 uur, school Graven straat, 9.30 uur, school Herengracht, 10.10 uur, school J., 11.00 uur, school Olmenlaan, v1.30 uur. school Verwerij- straat, 2.30 uur. Bijzondere School t Zand, 3.15 uur, School Zuidsingel. Dinsdag 10 mei 1960. 8.30 uur, Rijks leerschool, 9.15 uur, Prinses Ireneschool, 9.30 uur. Op school 't Zand, 10.15 uur, Op school Arnemuiden, 11 uur, R.K.- school, 13.30 uur, O.L. school Koude- kerke, 13.40 uur, Gereformeerde school Koudekerke, 13.55 uur, N.H. school Kou- dekerke, 14.15 uur, Gerei, school Big- gekerke, 14.30 uur, school v. C.V.O. te Biggekerke, 14.45 uur, Geref school Se- rooskerke, 15.05 uur, N.H. School Se- rooskerke, 15.15 uur. O.L. School Vee- re, 15.30 uur, Cbr. School Veere, 15.45 uur, O.L. School Nw. en St. Joosland, 15.55 uur, Chr. School Nw. en St. Joos- land, 16.15 uur, Chr. School St. Lau rens. door 1*. van Wallenburg De oudheidkundigen zijn het er niet over eens waaraan Westkapelle zijn naam ontleent. De een voudigste verklaring is: een kapel in het westen van Walcheren. Terwijl dan Oostkapelle een kapel had meer naar het oosten gelegen. Het vroegere wapen van Oostkapelle tuas inderdaad een kerk die door de oosterzon beschenen werd, op het te genwoordige wapen is geen kapel meer te ont dekken (zie 16 januari). Het gemeentewapen van Westkapelle heejt in derdaad iets met een kapel te maken. Op een blauw veld heeft het drie burchten van zilver, waarvan het bovenste deel van goud is. Inplaats van een burcht kan men er ook een toren van maken en dan is men niet ver meer van de betekenis kapel. Het wapenschild wordt gedekt door een gouden kroon met elf paarlen. Tegenwoordig neemt men echter algemeen aan, dat deze plaats naam is afgeleid van Westkaap. Op deze plaats buigt de kustlijn van Walcheren om, we hebben hier dus een soort kaap in het westen (noordwesten) van Walcheren. Vroeger lag hier een smalle duinen rij, maar deze zwakke bescherming is vervangen door de bekende Westkappelse zeedijk. Het oude Westkapelle ligt in zee: verzwolgen door de nooit te verzadigen golven. OOSTKAPELLE. De eindles van de chr. lagere landbouwschool bete kende voor de leerlingen van de 'hoog ste klas een afsluiting van het cursus jaar en tevens het eind van de school periode. Toen deze klas vier jaar gele den tot de school werd toegelaten be stond deze ui-t 27 leerlingen. Het aan tal jongens dat nu nog in de klas aan wezig was bedroeg 22. Aan allen kon het diploma worden uitgereikt. Dit ge schiedde door de voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B., de heer C. de Put ter. Hij sip rak de hoop uit, dat het 'be haalde resultaat niet zal betekenen dat de jongelui geen verdere vorming zou den krijgen. Er -zijn meer mogelijkheden en één daarvan is het bezoeken van de Chr. middelbare landbouwschool te Mid delburg. Als de eerste onder zijns gelij ken mocht. Joh. Defeker Clir.z. een BURGEMEESTER VAN HALST verwachtingen overtroffen nu stemt toch tot grote voldoening.". De heer Van Halst vervolgt: „Veer- MIDDELBURG. Gistermorgen half tien botste een motorcarrrer, be stuurd door A. C. B. uit Middelburg op de markt tegen een personenauto, waar van de bestuurder, L.L. uit Tilburg, naar links wilde afslaan om waren te lossen op de markt. Het kofferdeksel van de auto werd ingedrukt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Dit was oko niet het geval bij de bot sing die om elf uur ontstond op de hoek Nieuwe Osstersestraat Molenwater, waar een personenauto, bestuurd door N. V. uit Middelburg, geen voorrang verleende aan een vrachtauto, bestuurd door L. C., eveneens uit Middelburg, Wel werden beide voertuigen bescha digd. Om tien voor zeven was er nog een aanrijding op de kruising Seissin- gel Seisweg waar een personenauto, bestuurd door W. v. H. uit Goes, in botsing kwam met een wielrijdster. Het meisje liep een schaafwond aan de hand op. Fiets en auto kregen lich te schade. boekwerk uitkiezen, dat werd aangebo den namens de Zeeuwse C.B.T.B. De tweede, die namens het schoolbestuur een boek mocht uitkiezen, was C. Gel dof. De heer J. Wattel bood als voor zitter imet een paar toepasselijke woor den dit boek aan. Onder zijn leiding werd de middag geopend. Na zijn ope ningswoord, had er een kla-ssegesprek plaats onder leiding van de heren R. Krijger en M. A. van Strien. De bedoe ling van dit gesprek was, om de ouders een indruk te geven van de inhoud van het onderwijs. Namens de leerlingen ontvingen de leerkrachten beiden een boekenbom Door het hoofd der school werd de eindles gesloten met dankge bed. De namen van de gediplomeerden zijn: G.^Bakker en Joh. Langebeeke te Gapan- C, Geldof, PP. J-oziasse,31?. Louwerse, C. de Visser en S. de Visser te Oostkapelle. Jöh. Dekker Jzn. en Andr. Maljaars te Westka pelle, Joh. Dekker Chrzn. te Meli.skerke, Ja-c. van Keulen, Ghr. Louwe, C. Simonse, J. S. de Visser, L. de Visser en Joh. de Visser te Aatgtekerke, J. Minderhoud te Zou- teiamsdie, C. de Vlieger en A. Wattel te Vrouwenpolder, C. Melis te Serooskerke. Ui-t de derde klas zijn de volgende leerlin gen bevorderd naar de vierde: C. A. Abra- Jiamse, Jac. de Jonge, Corn. Melis, H. Ton, C. de Visser en A. de Voogd te Seroosker ke, J. Brouwer, W. Huibrechtse, W. de Kor te, en W. Provoost te Domburg, Joh. Castel, Jac. Sturm te Oostkapelle, C. Holiestelle, M. J. de Nood en H. Tilroe te Vrouwen polder, Joh. de Kam te Grijpskerke, J. Looise te Gapinge. Joh. Maljaars, Andr. de Visser en P. de Visser te Aagtekerke, N. M:.nderhoud te Westkapelle, J. de Nood te Veere. MORI AAITJES VEROVERDEN DE HARTEN laag, verdienen nu hun brood bij de bouw van de bungalows en wat er al zo bijhoort. Het is een drukte van belang". geheel Zeeland werkzaam zijn en sa men met mej.uffrouw J. Keys er uit Goes cursussen geven aan meisjes bo ven de twintig jaar, alsmede cursussen in „kleine karweitjes" en speciale cur sussen voor pensionhouders. Vóórts werd er uit de commissieleden een da- méscommissie opgericht, die tot doel heeft een nauw kontakt te onderhouden met de lerarqs. Mejuffrouw Keyser ver bouw van aluminiumbungalows in „De telde nog een en ander over haar werk- Banjaard". Nog afgezien van de fi- zaamheden. nanciële zijde van deze zaak zeide de TAAAROM zag de burgemeester ook U helemaal geen heil in het aanbod van een Duitse maatschappij voor de burgemeester: „Wat heb ik daar aan. De bungalows worden kant en klaar afgeleverd. Mijn mensen hebben dan geen werk. En nu kan iedereen ge holpen worden'*. TJOE zal het nu verder gaan met het toerisme? De burgemeester weet er geen antwoord op. In elk geval is het noodzakelijk om de ontwikkeling op de voet te volgen. En dat doet het gemeentebestuur zeer beslist. Trou wens. de burgemeester wordt eigen- In het Binnengasthuis te Amsterdam is de 75-jarige F. Derkinderen overle den, die op het Rokin van een rijdende tramwagen was gesprongen en daarbij onder de wielen van de bijwagen was geraakt. Hij was met ernstige wonden aan hoofd en benen in het ziekenhuis opgenomen. GOES. Het trouw terugkerende fes tijn van de Goese kinderoperettevereni- ging bleek ook nu weer met laaiend enthousiasme te zijn opgezet. Gister avond brachten de vijftig leden van de vereniging op charmante wijze „De bruiloft van Harlekijn" op de planken Het ongedwongen enthousiaste optreden van de jeugdige kunstenaars in spe bracht menigmaal de handen op elkaar: uit trots voor zoon of dochter soms, maar toch ook voor het bruisend geheel. Deze bruiloft is in wezen een diep treurige opera, omdat de bruid wordt verlaten door haar bruidegom. De bruid was de parmantige pop Colombine die gaat trouwen met de harlekijn, maar. de harlekijn raakt zoek. De ontrouwe bruidegom komt terecht in een woestijn, waar hij een ontmoeting heeft met Mo rianen. Hij komt ten slotte op zijn ver laten plaats terug als tovenaar en pas wanneer zijn ware gedaante is onthuld kan de bruiloft doorgaan. De heldere stem van de pop Colombine was het eigendom van Annelies Schetters en Harry Verburg was de veelbesproken en uitstekend spelende en zingende Harlekijn. Hennie Hoogesteger was een zorgzame poppenmoeder en de donker bruine stem van Pierrot behoorde aan Jaap Hordijk. Naast de vele boertjes, boerinnetjes en harlekijntjes stonden de Moriaantjes in de woestijn. De bruingeverfde kinde ren met hun papieren rokjes en kod dige zwarte pruiken stalen aller harten in de zaal. Hun zang en dans kleedden het toneel in woord en beeld aan. Opvallend was toch, dat naast de zang bij alle kinderen nog zoveel aan dacht kon worden besteed aan dans, het ballet. Ook wanneer het toneel druk be zet en het dus een gekrioel was van je welste, waarbij bovendien nog moést worden gezongen, bleek jong Goes „in de pas" te kunnen blijven. Stond de naam van Jenny Platteeuw Raad van Oostkapelle OOSTKAPELLE. De gemeenteraad vergadert dinsdag 10 mei, des avonds half acht. Geslaagden „De Ruyterschool" VLISSINGEN. Aan de ,,De Ruyter school" te Vlissingen slaagden voor de di verse examens de navolgende personen: Scheepswerktuigkunde: A W Best. D van Peperstraten. Swtk.-b I: J Borsje, J A de Groot. P D Platteeuw; W v. d. V'lede (allen met. lof): M Bronke, W de Jonge, M La- ban. H Schrijver. J Wortman, P Tenbroek. Swtk.-b II: H Haverman. J Roth, G Ger ming. C Beukering. M Weug, L Welling, J Nijholt. Swtk.-c I: M bij de Vaate. Ch Of- fenbeek, L de Booye. Swtk.-c II: C Roose, J Hoogesteger. K Wiessner (allen met lof). Derde stuurman G.H.V.: H Pot, J van Lie- re, M Hofland, A v. d. Grift. Tweede stuurman G.H.V.: G Kentin (theo- j retisch gedeelte). Eerste stuurman G.H.V.: W Markwat, F van Eekhout. Radarcursus: H van Ham, J Droppers. J Hiddingam. K Geus, J Klein, H Pot, J Lu- teyn, J Blokdijk. eigenlijk al borg voor de goede uitvoe ring van het ballet, Jan Kousemaker op wie de algehele leiding berustte, hield op bewonderigenswaardige wij ze de beweeglijke zangers en zange ressen in toom. Mevrouw A. de Reus- Geschiere voerde de regie en Ria Kousemaker zorgde voor de pianobe geleiding. De Goese kinderoperettevereniging heeft met „De bruiloft van Harlekijn" haar gestadig groeiende reeks geslaag de uitvoeringen weer uitgebreid. Ook vanmiddag, om half drie, zullen de kin deren deze opera ine en van de zalen van „Het Schuttershof" brengen. MIDDELBURG De Federatie Zee land Volksonderwijs belegt op 28 mei aanstaande in Middelburg een toogdag. Het woord zal worden gevoerd door de algemeen voorzitter, mr. A. de Roos. Er is verder een gevarieerd program ma opgesteld met toneel, zang. decla matie, tekenwedstrijd en goochelen. Uit het jaarverslag van de afdeling Middelburg blijkt verder, dat het leden tal in het afgelopen jaar is gestegen. Voor school J is een urgentieverklaring voor een nieuw gebouw verkregen, ter wijl de actie voor openbaar kleuteron derwijs in de Stromenwijk bijna vijftig handtekeningen opleverde. Op maandag 9 mei des avonds om acht uur zal in de aula van de Rijks kweekschool de algemene ledenvergade ring worden gehouden. Twee avondvierdaagsen te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM. Op 14 tot en met 17 juni a.s. zal te Bergen op. Zoom een avondvierdaagse worden gehouden en wel een van de „Wandelende Krab ben" van de N.W.B. en de tweede door de Kring West-Brabant-Zeeland (in op richting) van de Kon. Ned. Bond van Lichamelijke Opvoeding (K.N.V.v.L.O.). De leiding van dez laatste wandelvier daagse in in handen van majoor Walra ven te Bergen op Zoom die deze op dracht heeft gekregen van majoor Breu- nissè via de voorzitter van de Kring Brabant van de K.N.B.v.L.O. De Wan delende Krabben houden deze wandel- marsen onder auspiciën van de N.W.B. Eerst was het plan om gezamenlijk de ze vierdaagse te organiseren doch men kwam niet tot overeenstemming. Het is jammer dat dit niet is gelukt want twee van deze marsen tegelijkertijd schept verwarring. Scheepvaartbeweging door kanaal Zuid Beveland HANSWEERT In de maand april passeerden er door het kanaal van Zu\d Beveland 7190 schepen welke een in houd hadden van 3617.519 ton. Van de ze schepen waren 4813 schepen (2565 630 ton) geladen er. 2377 schepen (1051.889 ton) ledig. Hiervan waren 4331 geladen motorschepen (1952.425 ton) en 1470 le dige (829.244 ton), 464 geladen sleep- schepen (596.628 ton) en 216 ledige (258.284 ton). Verder passeerden er 673 sleepboten en 36 coasters van welke laatste er 18 geladen waren en 18 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden 813 gela den motorschepen (455.315 ton) en 94 ledige (85.659 ton), 181 geladen sieep- - schepen (251.463 ton), 10 ledige (11.667 ton) naar België, 601 geladen motor schepen (375,892 ton), 49 lraige (26.564 ton), 118 geladen sleepschepen (161.844 ton) en 1 ledige van 1754 ton van Bel gië. Er passeerde,, 2513 geleden motor schepen (1129 57? ton), en 385 ledige (218.721 ton 276 geladen sieepschepen (369.672 ton), 43 ledige ('29.401 ton), naar België en 1818 geladen motorsche pen (822.850 ton), 1085 ledige (547.523 ton), 188 geladen sleepscnepen (226.956 tor.) en 173 ledige (228.883 ton) van Bel gië. In nationalite'ten waren de schepen verdeeld in 4288 Nederlanlse, 2064 Bel gische. 226 Duitse, 343 Franse. 237 Zwit serse, 20 Luxemburgse, 9 Engelss, 5 Oostenrijkse en 2 Deense. BJ een vergelijking met de maand maart zien we dat er in april een be hoorlijke teruggang was. want er pas seerden 471 sei i pen minder BAARLAND. Het gemeentebestuur MIDDELBURG. Op dinsdag 10 mei I van Baarland heeft een premie beschik- wordt er in het Trefpunt aan de Lange baar gesteld van 2 5,gulden voor d< Giststraat weer een ruilbeurs gehouden beste foto, betrekking hebbende op deze van postzegels, suikerzakjes, sigaren- gemeente, uit de fotowedstrijd ,,Dc bandjes, lucifermerken, vreemde mun-plaats waarin wij wonen". Deze wed- MIDDELBURG. In Zeeland wonen duizend mannen meer dan er vrouwen zijn ingeschreven in de bevolkingsregisters. Om precies te zijn: Er zijn 142.407 mannen en 141.314 vrouwen. Om alle Zeeuwse mannen aan een vrouw te helpen zulten dus 1093 dames geïmporteerd moeten worden. Tot deze conclusie kan men komen na het lezen van het overzicht van de loop der bevolking dat het provinciaal bestuur van Zeeland heeft gezonden aan de burgemeesters der Zeeuwse gemeenten. Uit de cijfers valt voorts op te merken, dat in slechts 29 van de 101 Zeeuwse gemeenten de prouuien in de meerderheid zijn, in de andere steden en dorpen winnen de mannen het, in aantal tenminste In Goes kraaien de dames echter ook wat het aantal betre.i ruim pictorie: 457 vrouwen meer dan mannen. De bevolking van Zeeland is in 1959 toegenomen van 283.356 tot 283.721, zoals wij enkele maanden geleden reeds publiceerden. ten en nog een heleboel meer. In de avonduren is er voorts een kleine ten toonstelling van duizend sigarettenmer ken. Iedere verzamelaar van 5 tot 65 is welkom. De spanning begint om half acht. Op zaterdag 14 mei is er een filmmiddag; om half drie voor jongens en meisjes van vijf tot acht jaar en om half vijf voor de jeugd van negen tot veertien jaar. Men heeft een kwartje nodig om de films te mogen zien. Zater dag 7 mei is er weer instuif, tafelten nissen. biljarten en andere spelen, ter wijl er ook gelegenheid is om een dans je te maken. Het feest begint om half acht voor elke jongen of meisje die vijftien jaar of ouder is. OUDERAVOND OOSTKAPELLE Op de ouderavond van de Chr. Landbouwhuishoudschool, die werd geópend door ds. Richard, heeft mej. E. Voorbergen gesproken over „Omgang tussen jongens en meis jes". Als voorbeeld van een instructieve les werden dia's vertoond van het bloe- mencentrum Aalsmeer. Ds.. Th. de Groot sprak het slotwoord. strijd is uitgeschreven door de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten in sa menwerking met de Stichting ter Be vordering van de Amateurfotografie, te houden in het tijdvak 7 mei tot en met 30 juni 1960. De hoofdprijs is 3000, gulden, terwijl de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten een extra premie van 2500 gulden beschikbaar heeft ge steld. MIDDELBURG. Gistermiddag om streeks kwart over drie is de arbeide J. P. uit Vlissingen bij bouwwerkzaan; heden aan de Bachten Steene door va) lende aarde licht gewond geraakt e naar het ziekenhuis Bethesda te Vlis: singen overgebracht. Mete en mede rabeider was hij aan het werk in een sleuf van twee meter diepte,t oen plot seling de grond van een der zijwanden losraakte en P. een gedeelte ervan over zich heen kreeg. Hij klaagde over pijnen in borst en rug. Het werk in de sleuf werd gestaakt. Een onder zoek wordt ingesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5