Ik wist niet dat je zo gelukkig kon zijn''' MARGARET ROSE EN TONY OP STRALENDE HUWELIJKSREIS Halve wereld hoorde ja-woord BOLSJOI-BALLET NAAR NEDERLAND GARANTIE VOOR RECHTEN NEGERS FRANCO ALS REGENT TERUG NAAR MADRID Landbouw-topconferentie Nederland-Duitsland BAAYENS VAN MANEN NAAR DANS THEATER Vergeten vluchteling De Bilt: Warm GEEN PLAATS VOOR NAZI RECHTSPRAAK Waterstanden in Rijn zeer laag UIT ZINKENDE AUTO GERED Barcelona verwacht: PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Uitbundig Schittering De Gaulle drie keer Textielfabriek in Neede brandde Cadeautje voor de bruidsmeisjes Terug uit Parijs: Tentoonstelling van Vlaamse letteren BIJ NIJKERK Wegenplan dwingt tot ruilverkaveling Herdenking militaire gevallenen op 14 mei Bij vlucht voor politie met motor verongelukt Zonnig weekeinde Hoofdkantoor: Goes. L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666 telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317 bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren- Middelburg. Korte Delft 52, tel. 01130-2009, hij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24. Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikiee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG NO. 4553 Zaterdag 7 mei 1960 Van onze correspondent LONDEN H.M.S. Britannia, het Britse koninklijke jacht, thans het huwelijksschip van prinses Margaret en haar bruidegom, klieft sinds gisteravond de kalme gol ven van de Atlantische Oceaan, op weg naar de warme West- indische wateren. Het stralende weer dat het huwelijk van prin- ses en fotograaf heeft overgoten met een gouden glans lijkt nog enkele dagen te zullen voortduren. Een prachtige gelegenheid dus voor het jonge paar om alle ver moeienissen en emoties van deze geweldig grootse dag te boven te komen, een dag, niet alleen vol pracht en praal maar ook zo zichtbaar diep doorleefd. Terwijl zij zich gistermiddag bij de Tower Bridge inscheepten om zo gauw mogelijk de hartewens te kunnen ver vullen „eindelijk alleen te zijn" werden de tribunes en erebogen bil de abdij en langs de Mali alweer afgebroken. De dichte drommen zochten verpozing in de parken en de straatvegers voltooiden al gauw het opruimingswerk van dit mil joenenfeest. Maar één ding staat vast: dat het bel» Engelse volk, hoe verbaasd het eerst ook was over de keuze van de populaire prinses, uitbundig met haar meeleefde. Op de Mali en alle andere straten en wegen van de feestroute, waar honderd duizenden door luidsprekers de korte maar roerend-indrukwekkende kerkdienst meemaakten, was het muisstil toen de prinses, met zachte, kinderlijk pure stem beloofde haar man „te zullen gehoor zamen, dienen, liefhebben en eren, in gezondheid of ziekte, en voor alles hem te zullen behoren, zo lang ik leef', en de tengere jongeman, ogen neergeslagen, antwoordde: „Met deze ring trouw ik u'\ voorzichtig de gouden band aan de kleine vinger schuivend. De schittering van de rijk bezette toiletten, de kost bare diademen en andere kleinoden in het felle licht van de televisielampen ver bleekte bij de blik die ik in hun ogen zag, en onze ogen te midden van alle pracht en praal in deze' vroege gothiek zich concentreerden op de ineens krachtig ineengeslagen handen. Het was een prinses Margaret die ik niet eerder had gekend: sereen-ernstig en toch met vol jonge vreugde schitte rende ogen, een prinses die zelfs haar bruigom voor het altaar vol bewonde rende verrukte verbazing in haar ogen deed staren en hem standvastig deed zijn tijdens de ingewikkelde plechtigheid die hem tevoren zenuwachtig, steeds op zijn lip bijtend had doen wachten. „Ik ben dolgelukkig", zei de prinses tegen een vriendin. „Ik heb nooit ge- j weten dat je zo geweldig en intens gelukkig zou kunnen zijn." LEIDEN Het college van curatoren van de rijksuniversiteit te Leiden heeft geweigerd in de universiteitsgebouwen ruimte beschikbaar te stellen voor de inrichting van een documentaire ten toonstelling over de nazistische recht spraak en het nazistische verleden van sommige Westduitse rechters. De tentoonstelling, die in West-Berlijn en Karlsruhe enig opzien heeft gebaard en die op het ogenblik onder auspiciën van de Labourparty is opgesteld in een zaal van het Engelse parlement, wordt in Nederland verzorgd door de democratisch-socialistische studenten vereniging Politeia. In Leiden is me dewerking van het Leids academisch kunstcentrum verkregen. De organisatoren hadden verzqcht de tijdschriftenzaal van de Leidse univer siteitsbibliotheek te mogen gebruiken. De curatoren hebben daarvoor geen toestemming gegeven omdat zij me nen dat de tentoonstelling zich niet op universitair terrein beweegt. Politeia heeft nu ter elfder ure onderdak ge vonden in het gebouw van de alge mene studentenvereniging Cathena. Maandag zal prof. dr. A. E. Cohen, hoogleraar in de geschiedenis en voor malig medewerker van het Rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie, de ten toonstelling openen. Neeik hoef Item niet meer te wassen; alleen de badkamer schoonmaken. PARIJS. Generaal De Gaulle zal eind mei en begin juni zich drie keer tot het Franse volk richten over de radio en de draadloze beelduitzending. De eerste keer zal hij het hebben over de buitenlandse politiek, de tweede keer over binnenlandse (daarbij zal uiter aard de kwestie Algerije worden behan deld) en ten slotte wenst de president van de republiek het Franse volk het een en ander mee te delen over wat men noemt: het functioneren van de staatsinstellingen. Met andere woorden, men kan ervan overtuigd zijn, dat hij de Fransen dan zal voorbereiden op een nog wat straffer gebruik van die instel lingen i.e. op het zeer dicht benaderen van een zg. presidentieel regime. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Twintig eerste so listen van het wereldberoemde Bolsjoi Theater uit Moskou komen naar Nederland. Op 10, 11 en 12 juni geven zij drie voorstellingen in het gebouw Kunsten en Wetenschappen Den Haag; voor optreden elders in het land was geen tijd en waren geen zalen beschikbaar. Het gezel schap dat direct uit Moskou per K.L.M. arriveert, reist na de Haagse voorstellingen door naar Brussel en daarna naar de Royal Albert Hall in L ■B- Honderdduizenden Engelsen hebben zo. een laatste blik kun nen werpen op Margaret en Tony, die dadelijk na de insche ping op de brug van de Brit- tannia verschenen en daar ble ven staan zolang het jacht langs de Londense oevers van de Theems voer, op weg naar open zee, op weg naar de war me wateren van West-Indië. (Telefoto) (Advertentie) DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL Eigen nieuwsdienst NEEDE Een korte maar hevige brand heeft gisteravond omstreeks zes uur in de textielfabriek van Ter jVeeme en zonen n.v. in Neede een oppervlak van drie- tot vierhonderd vierkante meter vernield. Daarbij brandden o.m. de garde robe, de kaartenmakerij en een kaar tenmagazijn uit. Vele machines en de hele voorraad jaquardkaarten gingen verloren: de weverij kreeg veel water schade. Daar zal het werk voorlopig gestagneerd zijn door de schade aan de andere afdelingen. Het hoofdbedrijf bleef behouden De oorzaak van de brand is vermoe delijk kortsluiting. De schade zal naar voorlopige schatting twee tot drie ton belopen. De bruidegom heeft de toe gewijde prinses Anne en de zeven andere jongere bruids meisjes elk een gouden opvouw bare reiswekkertje in een rood Ieren omhulsel cadeau gedaan. Op iedere wekker is de datum van het huwelijk gegraveerd. Voor verdere verslagen zie men pag. 7, voor foto's zie men pag. 13. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Hans van Manen, de jonge balletdanser en choreo graaf die sinds een jaar deel uitmaakt van het Parijse gezelschap van Ro land Petit, heeft zich voor het volgend seizoen verbonden aan het Nederlands Danstheater. Zijn choreografieën ..De maan in de trapeze" en „Feestgericht", behoren tot de sterkste balletten van het repertoire van het Danstheater, en behaalden beiden meer dan vijftig voorstellingen. Van Manen heeft toegezegd een aan tal nieuwe balletten voor zijn nieuwe gezelschap te ontwerpen. Hij is met Rudi van Dantzig samen een van Neder lands vooraanstaandste choreografen, en kreeg zijn opleiding van Franqoise Adret, leidster van het voormalig Opera ballet. Leiding en gezelschap van het Dans theater tonen zich zeer verheugd met het besluit van Van Manen en voelen zich ondanks de geldzorgen waarmee wordt gekampt, gesterkt in de wil om door te zetten. WASHINGTON (Reuter) „Een historische stap voorwaarts", noemde president Eisenhower de nieuwe wet op de burgerrechten, die hij gisteren met zijn handtekening heeft be krachtigd. De wet, die de Ameri kaanse neger burgerrechten garan deert, is drie maanden lang in de senaat besproken, waarbij het debat door de obstructie van de zuidelijke senatoren meermalen in een filibus ter ontaardde. Eisenhower voegde eraan toe dat de nieuwe wet in de toekomst een even belangrijke rol zal spelen in de strijd om gelijke rechten voor alle Amerikanen in alle gebiedsdelen. Deze wet maakt het mogelijk een juridisch onderzoek in te stellen naar klachten over discriminerende prak tijken bij het stemmen, daar het herhaaldelijk is voorgekomen dat blanken negers beletten te gaan stemmen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een kleine en over zichtelijke tentoonstelling over de mo derne Vlaamse letterkunde werd giste ren in de Haagse openbare leeszaal en bibliotheek geopend door de Belgische ambassadeur baron F. X. van der Stra ten-Waillet. De Franse goud- en deviezenreserves zijn in april toegenomen met 78,1 mil joen tot 1.931,9 miljoen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid Scheps heeft minister Beerman gevraagd om, indien enigszins mogelijk, Th. R. Fer- dinapdus in Nederland toe te laten. Deze bevindt zich sinds mei 1958 in een vluchtelingen kamp bij Rome. De heer Scheps vraagt of het waar is dat Ferdinandus in augustus 1958 toelating tot Ne derland heeft gevraagd, maar nog steeds geen antwoord heeft gekregen. De vader van Theo Ferdinan dus was militair in het K.N.I.L. Vier broers Max. Robbie, Charles en Lodewijk kwamen in Nederland aan met de groep van ruim zeventig verstekelin gen, die aanvankelijk naar de Kruisberg werden gezonden. Max, Robbie en Charles werden daarna uitgewezen. Zij zijn, dank zij de bekende bemiddeling van de president van de Haagse rechtbank, jhr. Witsen Elias, in Nieuw-Guinea aan land mogen gaan en vertoeven daar nu nog. Lodewijk werd wegens bijzon dere redenen in ons land toege laten. Ook een neef van Theo bevindt zich in Nederland. Theo zelf kwam als verstekeling op de Australia van de Lloyd Triestino in Italië aan en verblijft sinds dien in het vluchtelingenkamp Van onze correspondent NIJKERK Dwars door de polder Arkemheen in dg buurt van Nijkerk komt de nieuwe Zuiderzeestraatweg te lopen. Juist in Arkemheen zullen er van het zuiden (van Arnhem) en van het noorden (het toekomstig Zuidelijk Fle voland) zijwegen op uitkomen. Nu dat bekend geworden is heeft het bestuur van de polder ruilverkaveling aangevraagd. Dat lijkt de enige manier om aan een versnippering in vele en te kleine percelen te ontkomen. Twaalf jaren geleden stemden de boeren van Arkemheen een door de standsorganisa ties voorgestelde ruilverkaveling af. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De nationale her denking van de militaire gevallenen, ge organiseerd door het Veteranenlegioen Nederland, wordt niet op dinsdag 10, maar op zaterdag 14 mei gehouden. Op verzoek van de burgemeester van Amsterdam, die verkeerstechnische moeilijkheden vreesde, is de herden king bij het nationaal monument op de Dam enkele dagen uitgesteld. Op de kruising van de Beatrixstraat en het Margrietplein in Drunen is gis termiddag het negenjarig dochtertje van de familie L. Lommers in Drunen dode lijk aangereden. Het kind was op de fiets onderweg naar huis, toen zij door een trailer werd aangereden. Zij was vrijwel op slag dood. Eigen nieuwsdienst, MADE Op hun vlucht voor de Belgische politie zijn gistermorgen twee jonge mannen uit Made op een motorfiets tegen een muur gevlogen. De 28-jarige heer A. D. de Exter kwam daarbij om het leven; de heer C. de Jong (29), die bestuurder en eigenaar van de motor was, brak beide armen en benen. In Antwerpen hadden zij een ver keersovertreding begaan. Toen de Bel gische politie daarvoor proces-verbaal opmaakte, sloeg het tweetal met de motor op de vlucht. Zij reden zo hard dat de agenten maar van een achter volging afzagen. In het dorpje Oorde ren vloog de motor daarna tegen de muur van een pulpsilo. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De waterstanden in de Rijn zijn op het ogenblik zeer laag. Doorgaans zorgt het smeltwater uit Zwitserland in deze tijd van het jaar wel voor een behoorlijke rivierafvoer, maar nu is die afvoer bijzonder laat (twaalfhonderd kubieke meter per se conde), net zo laag als in het droge jaar 1949 en maar iets groter dan in 1921. Dat wijst erop dat de stand van het grondwater voor het hele stroomge bied zeer laag is en dat er geen noe menswaardige hoeveelheden sneeuw meer zijn. Er zal veel neerslag nodig zijn om de afvoer weer op normale grootte te brengen en zoveel neerslag is er met de huidige weersgesteldheid niet te verwachten. Als de normale hoeveel heid neerslag valt. zullen de waterstan den in de Rjjn de komende maanden nog laag blijven. De stijging van de temperatuur in de laatste dagen zal wel kunnen leiden tot een versnelde afvoer van de resten sneeuw die er nog liggen. Van onze correspondent BARCELONA. Met groot vlag vertoon van officiële zijde en maar weinig belangstelling van het volk is het Spaanse staatshoofd, gene raal Franco, dezer dagen voor een „werkbezoek" van drieëntwintig dagen in Barcelona, hoofdstad van Catalonië, aangekomen. Rondom dit bezoek zijn de wildste speculaties gemaakt. Velen verwachten dat de 67-jarige Caudillo in het voormali ge rode bolwerk Barcelona zijn af treden in het vooruitzicht zal stel len. Het is goed zich te herinneren dat de laatste jaren met grote regelmaat in april Spanje overstroomde van ge ruchten omtrent „spoedige afstand van Franco". Dikwijls is daarbij de labie le gezondheid van de Caudillo aange haald. Hij is echter een zeer harde Londen, waar thans reeds een serie van twee weken is uitverkocht. Doordat niet minder dan twintig eerste solisten medewerken, zullen fragmenten en hele actes uit grote Russische avondvullende balletten worden uitgevoerd. Daarbij is niet slechts gedacht aan het bekende Tsjaikowskiprogramma als Zwanen- meer en Notenkraker, maar ook aan episodes uit Sowjetballetten als „Vlammen van Parijs", „De fontein van Baksjisarai" en „Tarras Bulba". Het gezelschap, waartoe o.a. be horen Maja Plisetskaja, Struekhova, Timofeyeva, Marina Kondratieva, Wladimir Vasiliev en Wladimir Levashev, wordt begeleid door het Noordhollands Philharmoniseh Or kest onder leiding van een Russische dirigent. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. Volkomen versuft zat de 52-jarige K. Joore uit Aals meer gistermiddag achter het stuur van zijn zinkende auto, die snel weg zakte in de meters diepe Ringvaart ter hoogte van de Fokkerfabrieken. Hij was zó verwezen na de botsing met een andere wagen op de vlak langs het water lopende weg, dat hij geen enkele poging deed zich in veiligheid te stellen. De 39-jarige F. A. Reijntjes uit Uithoorn, tijdschrijver bij de Fok kerfabrieken. had als getuige op de wal meer begrip voor de situatie. Met enkele grote sprongen overbrug de hij de afstand tussen de uitgang van de fabriek en de Ringvaart, waarna hij gekleed te water sprong. Met enige moeite slaagde hij erin de heer Joore, die als schoonmaker op Schiphol werkt, door het open raampje naar buiten en op de wal te trekken. De heer Joore was met zijn auto te water geraakt, nadat hij bij de Fokker fabrieken had afgeremd om enkele ken nissen op te halen. Een achter hem rij dende automobilist merkte dit te laat en er volgde een botsing. De voorste wagen kreeg daardoor zo'n harde duw, dat de chauffeur de macht over het stuur verloor en het water inreed. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: BRUSSEL. De ministers Marijnen en De Pous en de Duitse ministers Er- hard en Schwarz (landbouw) zullen van ochtend in Brussel met leden van de Europese commissie van de E.E.G. overleg plegen over de voorstellen van de commissie tot versnelde toepassing van het Euromarkt-verdrag, meer in het bijzonder over de daarmee samenhan gende landbouwproblemen. Donderdag is in Brussel vergaderd tussen vertegenwoordigers van de re geringen en leden van de commissie. Toen heeft de commissie een compro mis voorgesteld tussen de opvattingen van de Nederlandse regering, die wel versnellen wil, maar dan tevens ver ruiming van het agrarisch handelsver keer eist en die van de regering in Bonn, die ook versnelling wil, maar de land bouw daarvan wil uitsluiten. Het overleg tussen de hoogste betrok kenen bij dit streven naar een compro mis mag beschouwd worden als een laatste poging om te bereiken dat be gin volgende week, wanneer de minis terraad van de E.E.G. te Luxemburg bijeenkomt, een positief besluit moge lijk zal zijn over het versnellingsplan van de commissie. West-Duitsland telde eind 1959 55.256.000 inwoners. In 1949, toen de Westduitse republiek werd gesticht, tel de het land 47.100.000 inwoners. werker, die zichzelf ijzeren leefregels heeft opgelegd. Het is niet bekend dat liij ooit om gezondheidsredenen zijn taak heeft moeten verwaarlozen. De voornaamste reden voor het ont staan van de geruchten juist in april, moet gezocht worden in het feit dat in die maand de overwinning in de burgeroorlog wordt herdacht en Fran co bij die gelegenheid zijn belangrijk ste redevoeringen pleegt te houden Men mag inderdaad aannemen dat hij, indien hij belangrijke wijzigingen in de Spaanse regeringsvorm in netto heeft, zal wachten tot deze herdenking. Toch houdt men in intellectuele kringen in Barcelona ernstig rekening met enkele belangrijke mededelingen die Franco in de twee grote redevoe ringen die hij in Barcelona zal houden, zou kunnen doen. Men acht de tijd echter niet rijp voor plotselinge wij zigingen in het Spaanse staatsbestel, al gelooft men in een langzame voor bereiding daarvan. Slechts in naam Indien Franco gehoor geeft aan de recente kritiek op Spanje en kiest voor intensievere samenwerking met de rest van de westerse wereld, dan zou hij slechts om deze politieke re denen in naam afstand willen doen van zijn bevoegdheden. De meest voor de hand liggende mogelijkheid is dat hij zich zal uitroepen tot regent van het Spaanse koningshuis voor de periode van de komende zeven jaar, totdat de thans 23-jarige kroonprins Juan Carlos de grondwettelijke leeftijd voor een regerend vorst (30 jaar) heeft bereikt. Hij zou dan zijn rechterhand, gene- raai Carrera Blanco, tot minister-pre sident kunnen benoemen. Daarmee zou Spanje een aanmerkelijk democrati scher regeringsvorm krijgen, zij het slechts in naam. Want naar de me ning van Franco heeft het konings schap slechts waarde wanneer het ab soluut is, niet slechts symbolisch voor de eenheid van de natie, maar het supreme gezag zelf. Als regent zou hij dit in praktijk brengen en dus op de zelfde wijze regeren als thans Droog, zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind tus sen noord en oost, maar in het uiter ste noorden van het land lagere •niddagtemperatu- ren dan landin waarts. MIESJE: Al weer een vrije dag. Van onze weerkundige medewerker DE BILT Een temperatuur van 23 graden is er gistermiddag in het zuiden van het land ge meten. Den Helder bleef met vijf tien graden het minst warm. Het was opnieuw een uitgelezen dag met veel zon en weinig wind. Dit betekent een aanhouden van de droogte, ook in het buitenland, zodat het peil van de grote rivie ren niet omhoog zal gaan. De grote gordel van hoge druk die gisteravond nog steeds van de Azoren via de Noordzee en Scan dinavië tot in Rusland reikte, blijft echter oppermachtig, zodat er re den is te veronderstellen, dat het weer dit weekeinde blijft zoals het is: zonnig, droog en warm. Vandaag wordt het nog iets war mer dan gisteren, zodat vanmiddag waarschijnlijk de eerste zomerse dag m de zuidelijke provincies zal worden genoteerd. Over de temoeratuur van zondag 's nog moeilijk iets te zeggen. Het 7al geheel van de wind afhangen en er is kans dat het wat meer van zee zal gaan waaien, hetgeen voornamelijk voor de kuststrook een afkoeling zou kunnen beteke-

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1