Sombere prelude voor tap gesprek KERKHOF WEIGERT CHESSMANS AS Daders van brute overval in arrest ZON BELOOFT EEN SPROOKJE Zware slag voor groeiende ontspanning Aquarellen van Hitier geveild FRANKRIJK WIL WATERSTOF BOM Fabriekshallen brandden De Bilt: warm PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Graven Hollandse Huis in Rijnsburgs graf Dochter van 17 jaar erfgename Slachtoffer verminkt en uitgeschud Goedkope 7-kamerwoningen Hebt U dit artikel gemist? Jammer! VROUW BEDREIGD MET SCHEERMES Terugkeer TORENFLATS GEEN „TOORN-HUIZEN" Heel leger moet menigte in toom houden MARGARINE CENT GOEDKOPER Pakkettenbootje op Rijn overvaren - 2 doden Hoofdkantoor: Go«s, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317 bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01130-2009, by geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikiee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG NO. 4552 Vrijdag 6 mei 1960 KROESJTSJEF BESCHULDIGT DEN HAAG (A.N.P.) Een aantal ske letten van de graven en andere leden van het Hollandse Huis uit de twaalfde en dertiende eeuw die in 1949 te Rijns burg zijn opgegraven, zijn thans geïden tificeerd. Tot de resten die onomstotelijk zijn geïdentificeerd zijn die van Floris V. abdis Ada van Holland en van graaf Jan I. met wie het Hollandse Huis is uitgestorven. Jan I stierf namelijk op 15- jarige leeftijd. De onderzoekingen worden verricht door dr. B. K. S. Dijkstra, keel- neus- en oorarts te Groningen. Dr. Dijkstra heeft ook de moord op Floris V in 1296 te Muiderberg kunnen reconstrueren. Daarbij bleek dat de kro niek van Melis Stoke deze gebeurtenis waarheidsgetrouw heeft verhaald. De onderzoekingen van de skeletten en de uitkomsten van de opgravingen te Rijnsburg hebben tal van nieuwe gege vens over de historie van het Hollandse Huis. de middeleeuwse gebouwen te Rijnsburg en ook over de tandheelkun dige en geneeskundige hulp in de twaalf de en dertiende eeuw tot resultaat ge had. De hoogsten in den lande waren gistermiddag naar Am sterdam gekomen om daar in het Concertgebouw de her wonnen vrijheid te vieren. Het Koninklijk paar was er, mèt de twee oudste prinsessen. Er waren ministers en staatssecretarissen, commissarissen der Koningin, burgemeesters, leden van het corps diplomatique en nog vele anderen. De feestelijke plechtigheid was een hoogtepunt in deze alom gevierde bevrijdingsdag. Prof. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken) sprak zinrijke woorden over de betekenis van de vrijheid, het Nederlands bal let voerde een bewegingsspel op en de Koninklijke militaire ka pel verzorgde de muzikale om lijsting. Tussen de Koningin en prin ses Beatrix de burgemeester van Den Haag, mr. Kolfschoten en rechts naast prinses Irene Amsterdams burgemeester mr. Van Hall. Voor foto's en verslagen van dit derde bevrijdings lustrum zie men pagina 9. Van onze correspondent MAASTRICHT Onherkenbaar, in zijn gezicht verminkt, bloedend en bewusteloos, vond woensdagmorgen om half zes een Belgisch politie agent de eigenaar van een Maas trichtse taxi-onderneming, de heer Advertentie J. Ensinck. Met gescheurde kleren lag hij naast de weg Ternaaien-Visé, enkele kilometers over de Belgisch- Nederlandse grens in de buurt van Maastricht. De bijna zestigjarige taxichauffeur was het slachtoffer geworden van een brute overval in de#hacht van dinsdag op woensdag. De daders, de 24-jarige werkman S. M. M. F. uit Maastricht en zijn even oude vriend A. M. J. W., een chauffeur uit Heerlen, werden gister morgen gearresteerd toen zij met de gestolen taxi over de Belgisch-Franse grens wilden vluchten. Zij waren op weg naar het Vreemdelingenlegioen. Voorlopig werden zij 'ter beschikking gesteld van de bijzondere opsporings brigade van Tongeren in Belgisch Lim burg. GEEN VREEMDEN Het plan voor de overval was secuur in elkaar gezet. De twee bandieten, bekende vechtersbazen, geen vreemden voor de politie, waren dinsdagavond samen in Maastricht op stap. Van een café uit belden zij rond middernacht het dichtstbijzijnde taxibedrijf Ensinck. Ik kreeg de boodschap, zo vertelde het slachtoffer, dat met een omzwach teld hoofd thuis in bed ligt en het redelijk goed maakt, even met de taxi te komen. Kom zelf, zei de stem aan de telefoon. Met de chauffeur van je rijden wij niet. Dat was natuurlijk een truc. Eén man van zestig konden zij beter aan dan een jonge kerel. Ik nam de grote Ford en bracht de klanten naar Ternaaien, even over de Belgische grens, een klein dorp met een beruchte rosse buurt. Dezelfde plaats waar enkele maanden geleden een Maas trichtse chauffeur na een gevecht ter wijl hij achter het stuur zat, in het kanaal reed en verdronk. IN PRIKKELDRAAD In Ternaaien veranderden de twee jongelui achterin van gedachten. Rijd maar naar Visé, zeiden ze. Even voor het stadje vroeg een van de twee om even te stoppen. Zij stapten beiden uit en gingen even in de berm staan. Ensinck bleef achter het stuur wachten. De jongemannen stapten na een paar minuten weer in. Meteen daarna vielen zij de bestuurder toen van achteren aan. Met een ijzeren staaf sloegen zij hem op het hoofd. Een van hen kneep hem met twee han den de keel dicht. Ensinck verdedigde zich wat hij kon, maar hij werd uit de wagen gesleept, in het wilde weg ge slagen en met zijn hoofd tegen een boom gebeukt tot hij bewusteloos was. SAN FRANCISCO. Caryl Chess man zal niet spoedig in het vergeet boek komen. Daarvoor zorgen zijn ad vocaten, de mensen die zijn terecht stelling na een lang gerekt verblijf in de „dodencel" aangrijpen als strijdmid del in hun actie voor afschaffing van de doodstraf, en zijn uitgever. Chessmans advocaten maakten don derdag bekend dat Chessman een doch ter had en dat het meisje, nu 17 jaar, zijn enige erfgename is. Eerder was echter bekend gemaakt dat Chessman in zijn testament had bepaald dat de opbrengst van zijn boeken zou worden bestemd voor de bestrijding van de kosten van de strijd voor afschaffing van de doodstraf. Hoe dan ook, de naam van Chess mans dochter en van haar moeder, Chessmans eerste vrouw, blijven voor lopig geheim. Haar identiteit zal wel licht moeten worden onthuld bij ope ning van- Chessmans testament. Het meisje, dat leerlinge is van een middel bare school, schijnt te weten dat Chess man haar vader was. Haar opvoeding zou Chessman tijdens zijn verblijf in de gevangenis hebben bekostigd. GEHEIM Volgens een van Chessmans advo caten zou de ter dood veroordeelde het bestaan van zijn dochter altijd angstvallig geheim gehouden hebben omdat hij vreesde dat de onderwereld anders wraak op haar zou nemen voor zijn pogingen de „ware" bandiet met de rode lamp op te sporen. Chessman is tweemaal getrouwd ge weest. Beide huwelijken eindigden met een echtscheiding. Beide vrouwen her trouwden. GEWEIGERD Wat er met de as van Chessman zal gebeuren stond gisteren nog niet vast. Bijzetting op het kerkhof Forest Lawn in Glendale werd, hoewel Chessmans moeder daar begraven ligt en Chess man de wens te kennen had gegeven daar begraven te worden, geweigerd. De reden voor de weigering was door zichtig: voor de as van Chessman zou op dat kerkhof geen plaats zijn omdat hij als ongelovige de dood was inge gaan. Het kerkhof is beroemd, omdat er zeer vele filmsterren begraven lig gen. RUST AANGEBODEN De begrafenisondernemer die de taak op zich had genomen de as van Chess man over te brengen naar het kerkhof was diep verontwaardigd. „Dit is een schande", zei hij. Het was hem in zijn veertigjarige praktijk nog nooit over komen dat op een kerkhof de stoffe lijke resten van een dode waren ge weigerd. De Braziliaanse industrieel D. Franco, die enige tijd geleden met een door 2,6 miljoen Zuidamerikanen ondertekend verzoek om gratie voor Chessman per vliegtuig naar Californië was gereisd, bood telegrafisch een laatste rustplaats voor de as van Chessman op een kerk hof in Rio de Janeiro of Brasilia, de nieuwe hoofdstad van zijn land, aan. Zo gooiden de jongelui hem in het prikkeldraad. Uren lang bleef het slachtoffer daar liggen tot hij in de vroegte werd ge vonden door een Belgische politieagent. De twee jongemannen hadden zijn portefeuille met 260 gulden en een bedrag aan Belgische franks gestolen. Met de taxi, waar alle autopapieren in zaten, waren zij verdwenen. Interpol werd gewaarschuwd en goed 24 uur later werden de daders aan de Belgisch-Franse grens aangehouden. Direct na het alarm ging ook de Maastrichtse politie op speurtocht uit. In het ziekenhuis van Maastricht waar Ensinck werd verbonden, lieten recher cheurs hem een fotoalbum zien. De foto van de Maastrichtenaar F. wees hij direct aan. Er kwam ook een aanbod uit Garden Grove, in Californië. f MAAR HALF UUR Indien Celeste Hickey, de secretaresse van rechter Goodman, wel dadelijk het goede telefoonnummer van de gevan genis San Quentin had gedraaid zou Chessman maar een half uur langer geleefd hebben. Goodman deelde woens dag mede dat het verzoek, dat hem had genoopt op een half uur uitstel aan te dringen, hem geen aanleiding voor ver der uitstel had gegeven. Overigens was het volgens Celeste Hickey niet haar schuld geweest dat de telefoonverbin ding te laat tot stand kwam. Niet zij, maar een ander had bij het noteren een cijfer uit het telefoonnummer wegge laten. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisternacht een Neder lander uit Curasao gearresteerd die op de Nieuwendijk een vrouw met een scheermes naar het leven zou hebben gestaan. De man wilde geld van haar heb ben. De vrouw zat zich te verpozen in een dancing toen een afgezant van haar belager haar dreigend sommeer de naar buiten te komen. Op straat wachtte de Curagaoënaar met een groot scheermes in zijn hand. Hij eiste geld van haar. Toen zij het niet wenste te geven begon hij bedrei gingen te uiten. De vrouw wachtte de verdere ge beurtenissen niet af en sloeg op de vlucht. Zij klampte twee agenten aan die haar in een taxi naar haar huis aan de Keizersgracht lieten brengen. Daarna begonnen zij de achtervolging van de man. Zij vonden hem voor de woning van de vrouw op de Keizers gracht, waar hij trachtte binnen te dringen. Nog deze week zal de man voor de officier van justitie worden geleid. LONDEN .(Reuter/AP) Twee aqua rellen van Adolf Hitler zijn woensdag in de veilingzaal van Sotheby te Londen openbaar verkocht. De opbrengst was zeshonderd pond, ruim 6300 gulden. Voor de veiling was er protest van uit de zaal. Een Londense museumfunctio naris, Jack O'Hana, zei: Deze dingen hebben geen enkele waarde. Ik geef er vijftig pond voor om ze kapot te scheu ren. De aquarellen waren tenslotte ge kocht door de Jondense boekhandelaar Harold Mortlake. Hij zei te handelen in opdracht van de markies van Bath, die de aquarellen wil toevoegen aan zijn verzameling historische boeken en documenten. De aquarellen zijn door Hitier om streeks zijn twintigste jaar geschilderd toen hij nog Schiklgruber heette en school ging op een kunstacademie in Wenen. De veilingmeester heeft medege deeld dat de helft van de opbrengst ge stort zal worden in het vluchtelingen- fonds. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Aan de vooravond van de topconferen tie die op 16 mei te Parijs moet beginnen, heeft de Russische premier, Kroesjtsjef, het ver trouwen van het Westen op groeiende ontspanning een zware slag toegebracht. Onder luide toejuichingen van de Op perste Sowjet (het Russische parlement) deelde hij mee dat Russische vliegtuigen in op dracht van de regering een Amerikaans vliegtuig hadden neergeschoten dat op 1 mei bo- Russisch gebied was doorge drongen. Het toestel, aldus Kroesjtsjef, droeg geen kente kenen, maar werd als Ameri kaans geïdentificeerd toen het wrak werd onderzocht. Volgens Kroesjtsjef is dit een vij andige daad, begaan door machten in de Verenigde Staten die de top conferentie willen doen mislukken. „Heeft het Amerikaanse departement van defensie dit soms gedaan zonder dat president Eisenhower er iets van wist?" vroeg Kroesjtsjef, terwijl aan alle kanten uit de vergadering ver- ontwaardige kreten stegen. Het was duidelijk dat Kroesjtsjef het Westen wilde voorbereiden op een zeer harde Russische houding tijdens de topconferentie. Tot nu toe heeft hij zich altijd in vrij optimis tische termen over die bijeenkomst uitgelaten, zowel in het openbaar als tegenover de Westelijke leiders per soonlijk. Voor het eerst sinds vele maanden deden zijn woorden den ken aan de mogelijkheid van een terugkeer van de koude oorlog. In de Amerikaanse hoofdstad sloeg het bericht van Kroesjtsjefs beschuldiging als een bom in. On middellijk gaf president Eisenhower bevel, een diepgaand onderzoek in te stellen, dat ten spoedigste open baar gemaakt zou moeten worden. Weliswaar was er nog geen officiële klacht van de Sowjetunie te Washington ontvangen over het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig boven Russisch gebied, maar de Amerikaanse regering nam de woorden van de Russische pre mier zeer ernstig op. Al spoedig nadat de tekst van Kroesjtsjefs beschuldiging was ont vangen, deelde het departement van defensie mee dat er sinds 1 mei een waarnemingsvliegtuig werd vermist. Het toestel was in Turkije opgeste gen en werd bestuurd door een bur gerpiloot. Het was ongewapend en had alleen waarnemingsinstrumen ten aan boord. Onderweg had de piloot gemeld dat hij last had met zijn zuurstofvoorziening. Dat is het laatste wat men van dit toestel heeft vernomc—, De veronderstelling ligt dus voor de hand dat dit het neergeschoten toestel is. De piloot zou door zuurstofgebrek bewusteloos kunnen zijn geworden, waarna zijn vliegtuig gemakkelijk boven Russisch gebied zou kunnen zijn terechtgekomen en neergeschoten. De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou heeft opdracht gekregen, zich met een met de Russische autoriteiten in verbinding te stellen om zekerheid te krijgen over het toestel en de piloot. Daarover heeft Kroesjtsjef namelijk niets gezegd. Dit soort incidenten met de Sowjet unie is al eerder voorgekomen en steeds hebben de Russen zeer krachtig ge reageerd. In dit geval zal de Russische regering zelfs een klacht indienen bij de Verenigde Naties. In de Verenigde Staten overheerst de indruk dat Kroesjtsjef ditmaal dank baar van het incident gebruik wil ma ken om op de topconferentie een aan zienlijk hardere houding in te nemen dan hij wellicht oorspronkelijk van plan was. Dat is de reden dat het in cident in de Amerikaanse hoofdstad diepe indruk heeft gemaakt. De poli tieke gevolgen ervan worden als zeer ernstig beschouwd, vooral omdat het duidelijk is dat Kroesjtsjef er op uit is, de kwestie zo ver mogelijk op te blazen opdat de hele wereld zal ver nemen. hoe, om zijn eigen woorden te gebruiken, „de vredeswil van de Sow jetunie door agressieve Amerikaanse kringen wordt gesaboteerd". PARIJS (AP) Frankrijk hoopt in de toekomst zelf waterstofbommen te kunnen vervaardigen. Dit deelde de Franse minister van defensie, Pierre Messmer, woensdag mede. Messmer liet niet blijken wanneer Frankrijk de eerste waterstofbom klaar hoopt te hebben. Wel maakte hij duidelijk dat daaraan gewerkt wordt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het college van B. en W. zal in Mariahoeve geen grond meer ter beschikking stellen voor de bouw van goedkope eengezinshuizen zoals gevraagd door de heer Van der Toorn. De stedebouwkundige plannen van Mariahoeve zijn klaar. De bespre kingen voor de bouw van torenflats zijn aan de gang en wijziging ten gun ste van de plannen-Van der Toorn zou het karakter van Mariahoeve op „on toelaatbare wijze" aantasten. Dit waren de argumenten waarmee wethouder Van Lissa Nessel in de ge meenteraad de nota van de heer Van der Toorn over de bestemming van bouwgrond in Den Haag te lijf ging. Hij had geen goed woord voor de plan nen van deze PTT-ambtenaar over. De huizenbouw van de heer Van der Toorn, zo zei hij smalend, zou leiden tot een soort hofjesbouw van eengezinshui zen waar Den Haag beslist niet meer aan wil. Het enige feitelijke argument van de wethouder was dat naar zijn opvat ting op de plaats van de drie gepro jecteerde hoogbouwflats geen negentig Van der Toornhuizen kunnen worden gebouwd, maar slechts 75. Wethouder Van Lissa Nessel zei slechts bereid te zijn na te gaan of el ders in Den Haag nog grond is voor de heer Van der Toorn. Mits, zo voegde hij nog toe, dit volwaardige huizen worden, wat bij mij nog niet vast staat. Lekkernu een beetje meer naar links. BONN Zoals te verwachten was heeft de Westduitse president, dr. Lübke, het ontslag van dr. Oberlander als minister voor vluchtelingenzaken, aanvaard. Adenauer had de ontslag aanvrage van de minister vergezeld doen gaan van een positief advies. Minister Oberlander is zeven jaar in functie geweest. Van onze correspondent LONDEN Het gaat een stralende zo- merzonnige dag worden. En alles staat klaar voor het huwelijk van prinses Margaret-Rose, Na de generale repe titie van gistermiddag, waaraan ook de koningin en prins Philip meededen, werden zij en Tony Armstrong-Jones letterlijk belegerd op Clarence House, het paleis waar de prinses de laatste jaren met haar moeder heeft gewoond. Kort na hun terugkeer van de abdij van Westminster, waar vanochtend de laatste nagels in de grote publieke tri bune zullen worden geslagen, was de menigde niet meer te houden, en stroomde door de hekken naar binnen. De politie wist niets meer te beginnen, en wilde om de algemene vreugde en hartelijkheid niet hardhandig ingrij pen. Onmiddellijk stond de brede oprit propvol, en de scharlaken schildwach ten stonden als sardines ingeblikt in hun wachthuisjes: het was volkomen onmogelijk eruit te komen. CORDONS VERBROKEN Al eerder werden bij de abdij ook alle cordons verbroken, en de politie vreest dat het de populaire prinses vandaag weer zo kan vergaan, al zullen er dan 7000 agenten van andere districten bij komen. Reeds eergisteravond verschenen de eer ste belangstellenden langs de Mali. de brede, roodgeplaveide avenue die van het paleis Buckingham langs Clarence House in de richting van de abdij leidt. Zij zochten goede plaatsjes op langs de route, en installeerden zich. De kille ochtendnevel wist hen niet te verdrij ven, en gisteravond beliep het aantal kampeerders voor dit koninklijk festijn al enkele duizendtallen. GESCHENKEN Zo goed en zo kwaad als het ging reden bestelwagens door het al vroeg strope rig geworden verkeer af en aan met kostbare geschenken, bloemen en roze- blaren, zinnebeeldig voor Margaret- Rose. Uit het hele land én van ver daarbuiten zijn inmiddels de genodigden, onder wie koningin Ingrid van Denemarken en twee Duitse en twee Zuidslavische prinsen, in Londen aangekomen. Zij zullen met de koningin en prins Philip vooraan rijden naar de abdij, gevolgd door de stoet van de prin ses. Daar worden zij opgewacht door de eerder aangekomen Tony Arm strongJones en de bruidsjonker, dr. Roger Gilliat. PAARDEHOEF Een van de cadeaus is een zwaar ver zilverd hoefijzer van het enig overge bleven koninklijk paard dat koningin Wilhelmina destijds aan Engeland schonk. Dit paard, genoemd naar lucht- maarschalk Tedder, zal een van de rossen zijn die de koets met het jonge paar trekken. ROTTERDAM. De margarine zal met ingang van maandag 16 mei met een cent per pakje van een half pond goedkoper worden. Dit geldt voor alle soorten margarine in de prijsklasse van 39 cent. AE Onderweg van Clarence House naar Westminster Abbey voor een laatste repetitie. Ietwat nerveus speelde prinses Margaret met haar verlovingsring ter wijl Tony duimelde voor een niet-al-te vlot verloop van de generale repetitie, hetgeen immers een goede „uitvoering" heet te waarborgen! Eigen nieuwsdienst In de fabriek van stalen meubelen n.v. Helvanitas in Oosterhout zijn woens dagmiddag twee hallen voor de helft uitgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken van een snijmachine, die op schuimrubber zouden zijn gevallen. Na een uur had de brandweer het vuur onder de knie. Daarvoor was nog een vat trichlooraethyleen ontploft, zonder dat iemand werd gewond. Zeventien mestkalveren zijn gister morgen verbrand toen een ontploffing een schuur in Speuld (gem. Ermelo) in lichter laaie zette. In de schuur brand de een comfoor op flessegas. In Doetinchem ontdekte een voor bijganger gistermiddag brand in het ge bouwencomplex van de Sociëteit. De brandweer kon de grote zaal. waar het bevrijdingsbal juist voor een pauze was gestaakt, behouden. De kegelbaan en kleedkamer brandden uit. Eigen nieuwsdienst LOBITH. Gistermorgen kwart voor tien is bij Lobith op het Duitse gedeelte van de Rijn, een Nederlands bootje door een Frans motorschip overvaren. Het pakkettenbootje van Tolkamers Handelsbelang te Lobith zonk onmiddelijk. Twee van de drie opvarenden hebben zich niet kunnen redden. Een derde, de heer Vreeman uit Aerdt, werd gered. De slachtoffers waren de heren H Hendriks en J. Peters uit Lobith-ToL kamer. Zij waren gehuwd en vaders van acht en vier kinderen. Het gezonken scheepje werd gebruikt om belastingvrije levensmiddelen aan boord van schepen te brengen, die naar Duitsland varen. Het K.N.MI. in De Bilt be richtte gisteravond om 23.15 uur: Droog, zonnig en vrij warm weer met een zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, maar aan de kust tij delijk zeewind met lagere middagtem- peraturen dan landinwaarts. MIESJE: zie nu al sproeten. 7 mei: zon op 5.00, zon onder 20.14: maan op 15.32, maan onder 3,26.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1