Samenstellers wachtten in lege foyer vergeefs telefoontjes op Vera bliift favoriet BEVRIJDEN GSD AG HERDENKINGSDAG i (etalac j M OPTIMISME WERD ZWENDEL Kwatta Reep Watersport liefhebbers geen Gisteren repetities programma's (Sadeatc/ Duitsland torpedeert plan luchtlijn Rotterdam-Zïirich f Verf het zelf met 1 Woensdag 4 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 1 Kleinkunstenaars zeer verbitterd Eisenhower vraagt 4 miljard voor hulp aan buitenland Uit de kerken Geen gelijk voor omroep in hoger beroep tegen T.V. IN HET KORT Voetbal en rugby op televisie OP LOS ZAND IRREËLE PLANNEN RADIO TELEVISIE TELEVISIE RADIO weer IN MEER STEDEN Overtredingen direct aan agent betalen Koreaanse studenten nog niet tevreden f Verf met glans en met gemak J W de superieure plasticverf van ^CETA-BEVER OP LAATSTE DAG NOG BLANCO NATONAAL PROGRAMMA Van een onzer redacteuren HILVERSUM Morgen is het Bevrijdingsdag. Maar het nationale feestprogramma voor radio en televisie moet nog in elkaar gezet worden. En met het uur wordt de kans kleiner, dat daar nog iets van terecht zal komen. „Wij kunnen nog geen enkele naam noemen van enig artiest die zal optreden ter vervanging van de teruggetreden artiesten," verklaarde gisteravond de secretaris van de nationaal-programma- commissie de heer Van Hofwegen. Gisteren heeft de Nederlandse Radio Unie de hele dag het uiterste ge daan om nog nieuwe medewerkers voor het feestprogramma te engageren. Iedereen die maar enigszins in aanmerking kwam werd telefonisch bena derd, en bovendien heeft men talrijke instellingen op het gebied van de kleinkunst om hulp gevraagd. Maar het contracteren van artiesten voor een dag als deze, op zo korte termijn, is een bijna hopeloze zaak. Voor deze nationale feestdag zijn bijna alle artiesten al maanden van te voren geëngageerd. twee keer voor de t.v. gezongen, en „dan kon een derde keer er nog wel bij". Karei Prior was op de persbijeenkomst in Amsterdam niet aanwezig, omdat hij daardoor zijn positie als hoofd amuse mentsprogramma's bij de Avro misschien in gevaar zou hebben gebracht. De stemming onder de artiesten die bovendien de dreiging van processen bo ven hun hoofd hebben hangen, is nu uiterst somber. De débacle van het pro gramma wordt des te triester wanneer men weet, dat Prior's idee om in deze show terug te grijpen naar de herleving van onze kleinkunst na de Bevrijding, juist zo'n bijzondere geestdrift onder de medewerkenden had teweeg gebracht. Bovendien is men in de artiesten wereld weinig geneigd om door mede werking aan het programma te profite ren van de houding van Karei Prior en de zijnen. Zo heeft bijvoorbeeld Rita Reys, die werd uitgenodigd op te treden in de plaats van Corry Brokken, daarvoor V bedankt uit overwegingen van solida riteit met de weigerende artiesten. Ook Willy Alberti bedankte. Hij had destijds al moeten weigeren wegens contracten elders, maar toen hij nu opnieuw werd benaderd, antwoordde hij dat hij ook al zou hij kunnen toch niet zou willen meedoen. Jan de Cler heeft een soortgelijk aan bod nog in beraad. Het gevolg van dit alles was, dat enkele medewerkers gisteren in het Kurhaus in Scheveningen vergeefs hebben zitten wachten op artiesten om mee te repe teren. Gisteravond tegen tienen zaten te levisie-producer Klaas Rol en t.v.-re- gisseur Will Hartingsveldt nog steeds in de foyer van de Kurzaal. „Er is de hele dag niet gerepeteerd", verklaar- j den zij, „en we zitten nu nog steeds pp j telefoontjes te wachten.."- Trieste positie Weinig benijdenswaardig In deze j toch al trieste situatie is de positie van Tonny Schifferstein, de nieuw aangestelde producer. Schifferstein stond, naar men in ar- tiestenkringen aanneemt, innerlijk aan j de zijde van Karei Prior en zijn ar- j tiesten, maar hij werkt op free lance I basis voor de KRO, en gezien de zeer dreigende houding van de omroep in dit geschil, werd ook zijn positie kwets- j baar, en besloot hij de produktieleiding j toch op zich te nemen. Het voorbereiden van een grote show is een werk van weken en maanden, i Schifferstein moest dat nu presteren in nauwelijks een paar dagen, en dat terwijl hij voortdurend gebonden is door persoonlijke contracten die al lang geleden waren gesloten. Zo trad hij zondag op in Roermond, maandag in Utrecht, gisteren in Waal- wijk, en op de avond van de uitzen ding, morgenavond dus, moet de pro ducer van ons nationale feestpro gramma als pianist Teddy en Henk Scholten begeleiden op een particu liere feestavond in Berg en Dal. Artiesten verbitterd De stemming onder de weigerende ar tiesten is intussen verbitterd en zeer ver ontwaardigd. Hunnerzijds hadden de artiesten name lijk dit weekeinde voorgesteld, ter wille van het grote belang van het omstreden programma alle wederzijdse grieven te begraven, en opnieuw om de tafel te gaan zitten over het geschilpunt van de liedjes-teksten alleen. In de bespreking met de nationaal-pro- gramma-commissie op maandagmorgen gingen zij zelfs zo ver. als compromis voor te stellen, dat Prior en Schifferstein samen de productie zouden voltooien, terwijl het liedje „Milord" zou vervallen cn de twee andere liedjes zouden worden gewijzigd. De commissie bleek veel voor deze schikking te voelen, en zegde een be slissing toe tegen één uur 's middags. Om de atmosfeer niet te vertroebelen gaven beide partijen daarop hun erewoord, dat elk zich zou onthouden van enige ver klaring naar buiten, en dat uiteindelijk een gezamenlijk communiqué zou wor den opgesteld. Woordbreuk Het werd echter half acht 's avonds, en toen kwamen N.R.U. en N.T.S. uit de bus met een verklaring aan de pers. waarin de breuk met de artiesten definitief werd gemaakt. De artiesten beschouwen deze eenzijdige verklaring als een hoogst grie vende vorm van woordbreuk. Daarom hebben zij gistermorgen in Am sterdam een bijeenkomst belegd voor de pers, waar Wim lbo er nog eens de na druk op legde, dat de artiesten zich voor al verzetten tegen de eenzijdige dwang maatregelen waarmee van bovenaf in de programma-opzet werd ingegrepen, zon der dat de artistieke medewerkers daarin konden meespreken. Lichtvaardig Ook afgezien van artistieke overwegin gen achten de artiesten de eenzijdige censuur zeer bezwaarlijk. Het is voor een beroepsartiest namelijk erg riskant, een met zorg gekozen en voorbereid num mer op korte termijn te gaan vervan gen door iets anders, dat misschien veel minder succes heeft. Hoe lichtvaardig men bij de N.R.U. over dit soort bezwaren denkt, spreekt uit het voorstel van de heer Van Hofwegen aan Corrie Brokken. Deze stelde haar voor, in plaats van „Milord" nu maar „Les Gitans" te zingen. Dat had ze immers al WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft gisteren het Ameri kaanse Congres 4,175 miljard dollar ge vraagd voor zijn programma van hulp aan het buitenland in het fiscale jaar 1961. Hij wees het Congres er op dat dit maar een bijzonder kleine uitgave is voor een strijdmacht voor de vrede in vergelijking met de kosten van een vlieg dekschep of een eskader straalbommen- werpers van de eigen verdediging. De helft van het bedrag C.ééntwintig- ste van ons Amerikaanse defensiebud get") dient ter versterking van de strijdkrachten der vrije wereld. Ned. herv. kerk. Beroepen te Wijk bij Hensclen: L. Blok te Capelle aan de IJsel. die bedankte voor Lunteren-Opheusden en voor Oudshoorn; te Delden: M. Koopmans te Tubbergen. Bedankt voor Leeuwarden: O. Elseman te Bergen op Zoom. Geref. kerken. Beroepen te Scheveningen: J. Lever te Vlaardingen; te Eernewoude: T. W. Penning, kand. te Honselersdijk. Aange nomen naar Embden (Did.): B. Heetd'erks te Campen (Did.). Chr. geref. kerken. Bedankt voor Oud-Beij' erland: G. J. Buys, te Papendrecht. Bapt. gem. Bedankt voor Delfzijl: G. Bos nia te Arnhem. ~IZERA LYNN, weetheart of the Forcesin de oorlogsjaren, is een van de weinige troeven uit Karei Priors oorspronkelijke feestprogramma, die we morgenavond toch zullen horen via radio en televisie. T/ERA. die iti 1935 haar radio- en grammofoonplaat-debuut maakte en die nu 42 jaar is, staat nog altijd genoteerd bij de Engelse tóp-artiesten en voor één televisie-optreden ontvangt zij in Engeland zeker 5000 gulden. Ji/fISSCHIEN is het geheim van haar succes, dat zij de rock de roll laat en het houdt bij sentiment en melodie. Zelf heeft ze het tenminste niet erg begrepen op de kronkelende gitaarspelende jongelieden, die vandaag de dag soms opeens beroemd worden. A LS JE tegenwoordig schatrijk wilt wordenzegt Vera, „dan behoef je helemaal niet te kunnen zingen of te kunnen optreden. Je denkt maar aan het eerste het beste soort geschreeuw dat je invalt en dat maak je dan maar en wie weet ben je de volgende dag een beroemdheid Van een onzer verslaggevers ARNHEM Er is nog geen defini tieve rechterlijke beslissing gekomen in de kwestie van het afdrukken der radioprogramma's in het weekblad „T.V." In hoger beroep heeft het gerechts hof te Arnhem gisteren namelijk het vonnis van de president van de recht bank bekrachtigd, en daarbij dus ook verlangd dat de drie door deze presi dent aangewezen deskundigen, prof. mr. G. H. C. Bodenhausen, prof dr. K. Ph. Bcrnet-Kempers en prof mr. A. Pitlo, een rapport zullen samenstel len over de vraag, of de in „T.V." af gedrukte radioprogramma's als een nieuw en oorspronkelijk werk kunnen worden beschouwd. De radioverenigingen hadden dit on derzoek ais overbodig en onjuist ge kwalificeerd, en waren van het eerst gewezen vonnis in hoger beroep ge gaan. Het hof heeft nu bovendien beslist dat de drie deskundigen ook kennis moeten nemen van het rapport dat in opdracht van ..T.V." door prof. dr. E. D. Hirsch-Ballin, prof. dr. H. H. Ree- ser en prof. mr. dr. M. Rooij is opge steld. De zaak is voorts terug verwezen naar de president van de Arnhemse rechtbank, die na kennisneming van de deskundigen-rapporten de zaak verder zal afdoen. In de kwestie van het afdrukken van de televisieprogramma's was het hof evenals de rechtbank van oordeel dat de radioverenigingen geen voldoende bewijs hebben geleverd dat deze publi caties niet via vrije nieuwsgaring zou den zijn verworven. DONDERDAG 5 MEI 1 RADIO HILVERSUM I. 402 m. ochtend Nws; Nws: Meis- NATIONAAL PROGRAMMA: 7.01 7.10 Graan; 7.55 Toespraak; 8.01 8.15 TulpeoiraHye; 8.25 Gram; 9.00 jeskoor en Filharm ork; 9.35 Waterst; 9.40 Nationaal jeugdork; 10.00 Koor en or gel (I. d. pauze: Leven in vrijheid, le zing); 10.15 Gevar progr; 11.15 Reporta- geflitsen militair défilé te Ede en gram. middag 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Pro- menade-ork; 12.50 Reportage Nationaal Jeugdappel; 13.01 Nws; 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje; 13.20 Jazzmuz; 13.45 Omr ork, -koor en sol; 14.45 Operatie Vliegende Hollander, reportages, afgewis seld d gram; 15.30 Wereldvluchtelingenjaar, 1959—-1960, toespr. d H.M. de Koningin; 16.00 Operatie Vliegende Hollander (verv); 16.50 Gram; 17.00 Dit wonder bijzonder gedenken, gevar progr. avond 18.01 Nws; 18.15 Metropole-ork; 18.50 Toespraak; 19.00 Hier Radio Oranje; 19.30 Het Geheim, voordr: 20.00 Nws: 20.05 Beiaardspel en politiekapel; 20.20 Amuse mentsshow; 22.15 Gram; 22.20 Tulpenral- lye; 22.30 Nws; 22.40 Feestkrant; 23.00 Gram; 23.45 Dagsluiting; 23.55—24.00 Nws. NATIONAAL PROGRAMMA: 7.01—9.35 zie Hilversum I; 9.35 Morgendienst; 10.00 Nederl jeugdork; 10.1524.00 zie Hilversum I. DRAADOMROEP 4e LIJN 18.0020.00 Gram pl Lichte muziek, o.a. Guy Mitchell, Rosemary Clooney, Nelson Riddle, Pepe Villa, en marsmuziek door verschillende militaire orkesten. 7.20 HILVERSUM II. 298 m. ochtend VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. Gram. 8.00 Nws. 8.18 Graan. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 School radio. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Rep. v. d. huwelijksplechtigheid van Prin ses Margaret. middag 15.30 BUSSUM De N.T.S. wil de voet balwedstrijd ZwitserlandNederland op woensdagavond 18 mei op de tele visie brengen. Op het ogenblik zijn onderhandelin gen gaande met de Zwitserse t.v., en het zal nu geheel van de Zwitsers af hangen of deze reportage door kan gaan. Mocht dit niet lukken, dan relayeert de N.T.S. een directe reportage van de finale önl de Europese voethalheker, die in Glasgow wordt gespeeld. Beide wedstrijden uitzenden is niet mogelijk, want ze worden vrijwel ge lijktijdig gespeeld. De voetbalwedstrijd Engeland—Joe goslavië komt a.s. woensdag 11 mei op het scherm. Dit is een rechtstreekse uitzending uit Londen, 's middags van 14.45 tot 16.30. Volgende week zaterdag, 14 mei, kan men 's middags de finale om de Rug by League Cup zien. Deze wedstrijd tussen Hull en Wakefield Trinity heeft plaats in Wembley, 's middags van 14.55 tot 16.30. j TELEVISIE 1 NEDERLAND NTS: NATIONAAL PROGRAMMA: plm. 16.00 Wereldvluchtelingenjaar 1959 1960; 16.5018.00 Dit wonder bijzonder ge denken, rep. uit het Concertgebouw te Amsterdam; 20.00 Bevrijding, filmfragm; 20.20 Schouder aan schouder, gevar. pro gr; 22.1522.35 Journ en weeroverz. VRIJDAG 6 MEI HILVERSUM I. 402 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.0Ó V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 Progr. v. oudere luisteraars. middag 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act- 13.00 Nws. 13.15 Vijftien" jaar "geleder}', -praatje. 13.20 Lichte muz 13.45-Gram; 14.05 Schoolradio. 14.25 Promenadeork. en solist. 15.15 Voordr 15.35 Vocaal ensemble en sol 16.00 Gram 16.30 Tenor, hoorn en piano; 17.00 Declamatie. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. avond 18.00 Fanfarekorps. 18.20 Gevar. progr. 18.50 Regeringsuitz.Sociale actualiteiten door J. C. Visser, Hoofd afd. Voorlichting v. h. Ministerie v. Sociale Zaken en Volks gezondheid. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Avondrust, hoorsp. 20.20 Fïdelio, opera. I. d. pauze plan. 2*1.30— 21.45)Kunstrubriek. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Langs wegen v. kunst en schoon- heid, muzik. lezing. 23.25 Gram. 23.55— 24.00 Nws. AVRO: 12.00 Rep. v. h. huwelijk van Prinses Margaret. 12.45 Land- en tuinb. meded 12.50 Regeringsuitz: Landb rubr. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Kinder koor. 14.15 Boekbespr. 14.35 Klavecimbel recital. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis (38), le zing. 16.35 V. d. zieken. 17.05 V. d. jeugd. 17.55 Act. avond 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V d kind 19.10 Gram. 19.15 Re geringsuitz.: Land in zicht! Waarop is de koers gericht? De Zilvervloot vervolgt zijn reis om de wereld. Een prijsvraag voor jongeren, met aantrekkelijke prijzen. VPRO: 19.30 De stad nu, gesprek. 19.45 VPRO-mvs. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Filmrubr. 20.20 Volksliederen. 20.35 De mens en zijn werk, lezing. 20.50 Re geringsuitz.: De Verenigde Naties in de afgelopen weken, door mr. C. W. A. Schürïnann, Nederlands permanent verte genwoordiger bij de Verenigde Naties. VA RA: 21.00 VARA's bekercompetitie. 21.50 Geen tijd voor helden, klankb. 22.15 Bui- tenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. 23.00 VARA Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muzikale discussie. 23.5524.00 Nws. DRAADOMROEP 4e LIJN 18.0020.00 Graan. pl. Heinrich Mhrsch ner uit „Hans Heiling": An jenem Tag. Otto Nicolai uit „Die lustigen Weiber von Windsor" O suszer Mond (Maankoor). En- gelbert Humperdlnck; „Hansel und Gretel" Droompantomime. Richard Strauss; „Der Rosenkavalier" (3e bedrijf). Hans Pfitz- ner; Ouverture „Katchen von Heibronn". Erich Korngold: uit „Die tote Stadt", Ghick das mir verblieb; Jaromir Weinber ger: uit „Schwanda, der Dudelsackpfeifer", Polka en Fuga. TELEVISIE NEDERLAND NTS: EUROVISIE: Rep. van het hu welijk van Prinses Margaret en de heer Drama rond fabriekje Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het financiële drama rond het steenfabriekje Hawe in Eist is dinsdag bijna tien I uur achtereen onderwerp ge- weest van een uitvoerig onder- zoek door de Arnhemse recht bank. Zij wilde weten of er frau duleuze handelingen waren ver richt bij het verwerven van geld voor dit inmiddels failliet ver klaarde bedrijf. De officier van justitie meende aan het einde van de zitting deze vraag beves tigend te moeten beantwoorden. Hij eis te dientengevolge tegen de 44-jarige ac countant H. J. de R. uit Oosterbeek, die hij als de hoofdfiguur beschouwde, twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, te gen de 45-jarige voormalige machinist M. A. A. uit Nijmegen een jaar en zes maanden gevangenisstraf en tegen de 55- jarige S. v. d. A. assurantiebezorger te Nijmegen, die als mededader maar ook als medeslachtoffer werd gekenschetst, negen maanden gevangenisstraf. De steenfabriek Hawe, ontstaan door dat A. die met een erfenisje van tien duizend gulden iets wilde beginnen, in contact kwam met v. R, werd een jaar na de oprichting failliet verklaard. Er bleek toen een schuldenlast te zijn van 225.000. De curator, verontwaardigd over de z.i. lichtvaardige wijze van za ken doen, diende een aanklacht in, waar na de justitie de zaak aan het rollen bracht. Uit het verhoor voor de rechtbank bleek dat het bedrijfje op los zand was gebouwd, al werden over het gefabri ceerde produkt tal van loftuitingen ver nomen. Maar reeds van af het begin had men met geldnood te kampen. Om daarin te voorzien werden enkele eenvoudige mensen een boer, een schilder, een kleermaker er toe be wogen hun hele kapitaaltje in de steen fabriek te steken en hun bedrijf er aan te geven. In ruil voor hun deelneming zouden zij goede en mooi-klinkende functies in het bedrijf krijgen. De geldschieters verklaarden geloof te hebben geschonken aan de optimistische voorstelling van zaken die zou zijn ge geven. Irreële plannen over het stichten van nevenbedrijven werden ter tafel gebracht op een wijze die bij de getuigen de in druk vestigde alsof zij op het punt ston den te worden verwezenlijkt. De beide hoofdverdachten, die terecht moesten staan voor oplichting of ver duistering gaven in het algemeen de fei ten wel toe. Zij ontkenden echter het misdrijf van oplichting te hebben ge pleegd. Hun standpunt was ook nu nog dat het bedrijfje levensvatbaarheid gé- noeg had. De derde verdachte, die van een re latie 17.000 had geleend om die in de fabriek te steken, waardoor hij de func tie van adviseur in financiële aangelegen- 3e met een soliede be- heden kreeg, meende drijf te doen te hebben. Hij werd de en- Arrpstong Jones. NTS: 20.ÓÖ^-thousiste propagandist voor de Hawe en 20.30 Herh. hoogtepunten van het huwelijk wist enkele zakenrelaties te bewegen er vaax -Prinses Margaret en <le heer Antho-1 geld m te steken, ny Armstrong Jones. 20.30—21.45^ De^be- £je 0ffjcier van justitie noemde deze zaak een mengelmoes van goede bedoe- lingen en kwade intenties, van hard wer ken aan de ene kant, maar van gebrek aan het verrichten van 20.30—21.45 De be- zetting (I), documentaire. VARA: 21.45: Act. 21.55 Quizprogr. Advertentie WOENSDAG Vanmiddag geeft de televisie van 14.20 tot 15.45 uur een reportage van de Dodenherdenking in de Ridderzaal. Deze uitzending begint dus 10 minuten eerder dan aanvanke lijk is aangekondigd. Het avondprogramma begint om 19.55 met een reportage van de herdenking Advertentie voor 10 Kwatta- soldaatjes krijgt U van Uw winke lier een 20 cents Manoeuvre reep gratis (geldig tot dl december '60). op de Waalsdorpervlakte. Van 20.15 tot 21.00 uur is er geen uitzending. Daar na volgt „Nacht van gramschap", een verzetsstuk van Armand Salacrou. Vlaanderen: 20.00 Reizen in het straaltijdperk. reportage; 20.30 tv-spel „Niks voor ons" (Nederlandse tele- recording). België Frans; 20.25 „De druiven der gramschap", een verfilming van Steinbeck's wereldberoemde roman. De Duitse televisie brengt van avond om 20.20 het Middenduits dag boek; daarna om 21 uur een documen taire en tenslotte om 21.20 het optre den van het Hongaarse nationale ballet. DONDERDAG Het nationaal pro gramma begint deze avond met lich te muziek van het Metropole-orkest (18.15). Om 19.00 hoort u herinneringen aan Radio Oranje, o.a. met Jetty Pearl, die als ..Jetje" haar liedjes uit de oorlogsjaren zingt. Na een voordracht door Paul Steen bergen (19.30), volgt dan om 20.20 het amusementsprogramma, waarom heen zo veel te doen is geweest. Na elven wordt de avond besloten met lichte plaatjes van eigen bodem. Om kwart voor twee is er over het nationaal programmaeen uit zending van de Arnhemse Psalm, die Herman Strategier in 1955 com poneerde in opdracht van het Ge meentebestuur van Arnhem ter her denking van de bevrijding. De uit voerenden zijn de sopraan Riek Waas-Reen, de bariton Léon Com be' en de declamator Johan Schmitz, tezamen met het Groot Omroepkoor en Omroeporkest, het geheel onder leiding van Maurits van den Berg. Verder is er een compositie voor de niet alledaagse bezetting van beiaard en harmonieorkest in het avondprogramma om vijf over acht te beluisteren. Het is een Introdu- zione Rhapsodique, in opdracht van de Nederlandse Klokkenspelvereni ging en het Algemeen Nederlands Verbond gecomponeerd door Gerard Boedijn. De stadsbeiaaraier te Hil versum, P. Bakker en de Amster damse Politiekapel voeren het werk uit o.I.P. de componist. DONDERDAG De t.v. begint op deze feestdag al vroeg, met een recht streekse uitzending vanuit Soestdijk, waar Koningin Juliana het voorlopig resultaat bekendmaakt van de Natio nale Bevrijdingsmanifestatie 1960 (15.30 —16.00). Van 16.50 tot 18.00 kunt u getuige zijn van een bijeenkomst in het Am sterdamse Concertgebouw, waar de Bevrijding feestelijk wordt herdacht met muziek en voordracht. Het avondprogramma begint met film herinneringen aan 1945. Daarna het amusementsprogramma „Schouder aan schouder". 0 Vlaanderen: 20.00 Eureka: 20.30 filmkomedie „11 Bigamo"; 22.00 stu dentenquiz „Geslaagd? Gebuisd!" België Frans: 20.35 Télé-Match; 21.35 Kruistocht door Europa. 0 Vanavond zien we na lange tijd weer eens een televisiespel op de Duit se televisie. Om 20.20 vertoont de zen der Vrij Berlijn, het spel „Zwei alte Damen feuern" van Christian Boek. O Lees het mei-nummer van het nieuwe tijdschrift PM. Meer dan 30 pagina's zijn speciaal gewijd aan motorboten. Daarnaast vindt U in PM ook vele andere belangwekkende artikelen, o.a. over gymnastiek met vreemde machines, over electroniea aan de speeltafel, over ruimteraketten en het levens gevaarlijk werk met explosieven. Alles even boeind en interessant Koop het 128 pagina-dikke-mei- nummer bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel. PB het beste uit POPULAR MECHANICS WOENSDAG De radioprogram ma's staan vanavond uiteraard in het teken van onze nationale Dodenher denking. Van half acht tot half ne gen is er over beide zenders een na tionaal programma. Dit begint met een documentaire over de rampzalige Duitse wraak oefening op het dorp Putten. Om 20.00 volgt een korte aansluiting met de Dam in Amsterdam, waar na de twee minuten stilte het Wilhelmus wordt gezongen. Een belangrijke uitzending om 23.00 over Hilversum I is „Weggevoerd en nimmer teruggekeerd", een program ma van muziek en voordracht gewijd aan de nagedachtenis van onze om gekomen Joodse landgenoten. Een hoorspel over de oorlog is om 20.35 op de andere zender te beluisteren: „Wij stierven bij Ronviile", Tijdens het nationaal programma, dat vanavond om half acht in ver band met de Dodenherdenking wordt uitgezonden, heeft om vier minuten over acht een uitzending plaats van het Requiem, dat de componist Lachmann schreef uit erkentelijk heid voor de hulp. die de componist als Joods onderduiker in de oorlogs jaren heeft ondervonden. Het werk is geschreven voor tenor (solist Cornells Kalkman), koor (Klein Radiokoor) en orkest (Radio Kamerorkest) en werd opgedragen aan de nagedachtenis van Henricus Vullinghs, pastoor te Grubbenvorst. De uitvoering staat onder leiding van Maurits van den Berg. Het Hongaars Harptrio kunt u om half negen beluisteren in een pro gramma van werken van Rossi, Ortiz, Tournier en Pataclüch. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het systeem van di rect aan -de politieagent betalen bij een verkeersovertreding zal met ingang van 1 juni in meer delen van ons land wor den ingevoerd. Sinds een jaar werkt het in de arron dissementen Breda, Rotterdam, Zwolle, Steenwijk en Sneek. Het ministerie van justitie wil het uitbreiden met de arron dissementen Maastricht, Den Haag en Dordrecht. De ervaring met wat officieel heet „transactie in handen der politie" is zowel bij het publiek als bij de politie gunstig geweest. De wijze van uitvoe ring wordt daarom gehandhaafd met de bonnen van 2,50, vijf gulden en 7,50 voor de drie categorieën, verkeersovertre- ders respectievelijk voetgangers en fiet sers, bromfietsers, scooters en motorrij ders en automobilisten. noodzakelijk werk aan de andere kant. De firmanten hebben geleefd met een irreële hoop op een wonder en van frauduleuze manoeu vres. Hij wilde er echter rekening mede houden dat de oplichtingen niet begaan waren uft een zucht naar per soonlijke luxe maar ter wille van het bedrijf. Op grond daarvan kwam hij tot zijn eis. SEOEL (Reuter) De Zuidkoreaanse studenten zijn nog niet tevreden met het heengaan van president Syngman Rhee en diens kabinet. In drie steden hebben zij gisteren opnieuw betogingen gehou den en op spandoeken de ontbinding van het parlement geëist. Zij achten het oude parlement niet gemachtigd de grondwet te herzien, een taak die huns inziens be stemd is voor een nieuwe volksvertegen woordiging. Maar de troepen lieten de studenten niet lang voor het parlements gebouw in de hoofdstad Seoel betogen en verspreidden de menigte met traan gas. Ook in Poesan en Koemhai was het opnieuw onrustig door een massale de monstratie van tienduizenden scholieren, maar er vielen nergens incidenten van enige betekenis voor. De nationale vergadering kondigde in tussen formeel het ontslag van presi dent Syngman Rhee af en schrapte de verkiezingen van maart op grond waar- van Rhee voor de vierde maal staats hoofd zou zijn geworden. De verkiezing van een opvolger is uitgesteld tot de grondwet zo gewijzigd is dat het staats- hoofd geen uitvoerende macht meer heeft en de regering verantwoordelijk is. Tot burgemeester van Sprang Capelle is met ingang van 16 mei benoemd de heer M. van Prooijen, secretaris van de gemeente. ROTTERDAM van Swissair van Rotterdam naar Zü- rich, die van 1 juli af dagelijks gevlo gen had zullen worden, lijkt voorlopig niet door te gaan. West-Duitsland heeft dit voornemen getorpedeerd door de Zwitserse luchtvaartmaatschappij erop te wijzen geen toestemming te kunnen geven op grond van het luchtvaartver drag tussen beide landen. De opzet van Swissair was, dat de be staande luchtlijn Zürich-Stuttgart-Keulen naar Rotterdam zou worden doorgetrok ken. De directie van Swissair geeft toe, dat het luchtvaartverdrag tussen West- Duitsland en Zwitserland in zulk een verbinding niet voorziet. Wellicht iets meer over de diepere achtergrond spreekt uit de woorden. AcLvrlentie De nieuwe luchtlijn waarmee mr. H. Gaarlandt. secretaris van de kamer van koophandel en fabrie ken te Rotterdam, reageerde op dit ,,de dupe worden van deze oorlog in de Eu ropese burgerluchtvaart". Hij zei: ..Al leen omdat op de heenreis naar Rotter dam geland wordt in twee Duitse ste den, Stuttgart en Keulen, en op de te rugreis in Keulen, en alleen omdat het bestaande verdrag tussen Duitsland en Zwitserland daarover formeel niets ver meldt, wordt de lijn thans getorpedeerd. Het zal formeel wel juist zijn, maar ik heb de indruk, dat de Duitsers blij zijn dat ze van deze formele mogelijkheid gebruik kunnen maken". Zijn teleurstelling wordt door velen te Rotterdam gedeeld. Niet alleen, omdat Swissair ook voor de jongste wereldoor- jg„ °P botterdam vloog, maar ook om dat de Zwitserse luchtvaartmaatschap pij vooruitstrevende plannen wilde ver wezenlijken te Rotterdam. Zij beoogde zo spoedig mogelijk een kantoor te openen in het centrum van Rotterdam, Ook wilde zij zich op Zes- •tienhoven vestigen. Het is onbekend in ^verre dR alles vertraging zal onder- l vonden e handicaP wordt onder- 1

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7